logo
آزمون یوس برای چه رشته هاییست

آزمون یوس برای چه رشته هایی است

آنچه در این مقاله خواهید خواند

کشور ترکیه از کشورهایی است که می‌تواند تجربه جدیدی از فرهنگ و کیفیت زندگی را برای افراد ایجاد کند. دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ترکیه در تلاش‌اند تا بالاترین کیفیت و سطح آموزش را به داوطلبان ارائه کرده و زمینه استفاده از آن برای ارتقا جامعه را در اختیار آن‌ها قرار دهد. اگر شما نیز از داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه باشید، ممکن است این سؤال در ذهن شما باشد که آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟ برای یافتن پاسخی برای این سؤال در ادامه این مقاله از سری مقالات آرتان بورس تاپ با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در رابطه با آزمون یوس، کسب کنید. برای دسترسی آسان‌تر می‌توانید از جدولی که در ادامه درج شده است، کمک بگیرید.

آزمون یوس مخصوص چه رشته هایی است؟

یوس در واقع آزمونی است که به‌عنوان معیاری برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در کشور ترکیه در نظر گرفته می‌شود و داوطلبان با نتایج آن می‌توانند در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های مختلف در ترکیه، درخواست پذیرش دهند. در ادامه به این سوال (آزمون یوس برای چه رشته هایی است) پاسخ می دهیم:

 • رشته‌های پزشکی
 • رشته‌های مهندسی
 • رشته‌های حقوق
 • رشته‌های هنرهای زیبا

آزمون یوس توسط دانشگاه‌های مختلفی برگزار می‌شود، اما برخی از دانشگاه‌های ترکیه، نتیجه سایر دانشگاه‌ها را نیز می‌پذیرند، اما در برخی دیگر دانشگاه تنها نتیجه آزمون یوس برگزار شده در خود دانشگاه را به‌طور اختصاصی قبول می‌کند. لازم به ذکر است که برای شرکت در آزمون یوس، لزوماً احتیاجی به حضور در کشور ترکیه نیست، چراکه این آزمون در کشورهای متعددی در خارج از ترکیه نیز برگزار می‌شود، لذا می‌توانید در نزدیک‌ترین مرکز به محل زندگی خود، در آزمون یوس شرکت کنید. محدوده‌ای به‌عنوان حداقل نمره برای آزمون یوس در نظر گرفته می‌شود که با توجه به آن می‌توان حد مجاز به ورود به رشته‌های مختلف را مشخص نمود و معمولاً بین 40 تا 70 است.

رشته ‌های پزشکی آزمون یوس

رشته‌های پزشکی در ایران پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی محسوب می‌شوند و بیشترین تقاضا را در بین رشته‌های مختلف دارند. اگر شما نیز هدف خود را تحصیل در رشته‌های پزشکی تعیین کرده‌اید، باید بدانید که با شرکت در آزمون یوس می‌توانید در رشته‌هایی که در ادامه مشخص می‌کنیم، در بهترین دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید. رشته‌های آزمون یوس در حوزه پزشکی عبارت‌اند از:

هوشبری

هوشبری از رشته‌های پزشکی است که فارغ‌التحصیلان آن، در سیستم‌های سلامت، برای آماده‌سازی بیمار برای اتاق عمل مشارکت می‌کنند و در دوران تحصیل در مورد عوامل مختلفی مانند بدن انسان، انواع بیماری‌ها، انواع داروها و… آموزش می‌بینند تا مهارت‌های لازم برای این رشته را دریافت کنند.

آناتومی

رشته آناتومی از دیگر رشته ‌های آزمون یوس ترکیه است که دانشجویان در آن درباره ساختار بدن و کارکرد اندام‌های بدن، استخوان‌ها، سلول‌ها و… به مطالعه می‌پردازند.

علوم پزشکی

رشته پزشکی از پرطرفدارترین رشته‌ های آزمون یوس است که دانشجویان آن باید از علم بالایی برخوردار بوده و به ارزش‌های اخلاقی جهانی پایبند باشد. همچنین روش‌های تحقیق علمی باید در دانشجویان پزشکی به‌خوبی به کار گرفته شود و دانشجویان از خلاقیت، مهارت و توان علمی برخوردار باشند.

علوم دندانپزشکی

دندانپزشکی از دیگر رشته‌های پرطرفدار است که در آن دانشجویان روش‌های مراقبت از سلامت دهان و دندان و روش‌های درمانی را فرا می‌گیرند. طول دوران تحصیل در این رشته 6 سال است و بخش زیادی از آن به فعالیت‌های علمی اختصاص دارد.

پرستاری

در این رشته از رشته ‌های آزمون یوس، دانش و مهارت لازم برای انجام تحقیقات و خدمات در حوزه پرستاری در ترکیه به دانشجویان آموزش داده می‌شود و در آینده می‌توانند از دانش کسب شده برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی که از اهمیت خاصی در جامعه برخوردار است، استفاده کنند.

توان‌بخشی

دانشجویان در این رشته می‌توانند برای رفع اختلالات سلامتی، برنامه‌های توان‌بخشی مانند فیزیوتراپی را به بیماران ارائه کنند. در حین تحصیل در این رشته، دانشجویان با وسایل کمکی و پروتزهای اندام، ارگان‌های بدن و… آشنا می‌شوند.

روان‌پزشکی

روان‌پزشکی یکی از مهم‌ترین رشته‌های پزشکی است که در آن دانشجویان با به‌کارگیری دانش و تحقیقات، می‌توانند در سلامت اجتماعی و پیشرفت عمومی مؤثر باشند.

 • بینایی سنجی
 • رادیوگرافی
 • و…

برای ارائه درخواست شرکت در آزمون یوس برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در ترکیه، لازم است از طریق دانشگاه موردنظر، درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارائه کرده و منتظر پاسخ از سمت دانشگاه باشید. در ادامه می‌توانید گزینه‌هایی که برای تحصیل در رشته‌های پزشکی ترکیه با نتیجه آزمون یوس وجود دارد را مشاهده کنید:

 1. رشته‌های پزشکی دانشگاه آنکارا
 2. رشته‌های پزشکی دانشگاه استانبول
 3. رشته‌های پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول
 4. رشته‌های پزشکی دانشگاه چوکوروا
 5. رشته‌های پزشکی دانشگاه قاضی تپه
 6. رشته‌های پزشکی دانشگاه یلدی تپه
 7. رشته‌های پزشکی دانشگاه هران
 8. و…

مسلماً برای انجام و موفقیت در هرکاری نیاز به راهنمایی توسط یک متخصص نیاز است، در آزمون یوس نیز، شما نیاز دارید تا به کمک مرجعی با تجربه و متخصص در این زمینه مشورت کنید، از این رو آرتان بورس تاپ با ارائه معتبرترین اطلاعات تمام تلاش خود را برای هموارسازی مسیر موفقیت شما به کار می برد. برای دریافت راهنمایی‌های لازم در خصوص نحوه شرکت در آزمون یوس و قبولی در آن می توانید با آرتان بورس تاپ در ارتباط باشید.

رشته ‌های مهندسی آزمون یوس

رشته های ازمون یوس

از دیگر رشته‌ های آزمون یوس، می‌توان به رشته‌های مهندسی اشاره کرد که از رشته‌های پرطرفدار در ترکیه هستند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها که امکان اخذ پذیرش با آزمون یوس را دارند، خواهیم پرداخت:

مهندسی شیمی

می‌توان گفت که شیمی در تمام فرآیندهای زندگی نقش دارد و مهندسی شیمی، رشته‌ای کاربردی و مهم است. در این رشته دانشجویان با تحقیقات و حل مسائل شیمی آشنا می‌شوند و با استفاده از آن می‌توانند در توسعه روش‌ها و تکنیک‌های مورداستفاده در فرآیندهای مهم نقش داشته باشند.

مهندسی پزشکی

این رشته نیز از رشته‌های مهمی است که هم به سیستم سلامت و هم به مهندسی مرتبط است و در آن دانشجویان درباره آناتومی بدن انسان و دانش مهندسی آموزش دیده و در زمینه‌های مختلف مانند ساخت تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند.

مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع به‌عنوان رشته‌ای مهم برای افزایش بهره بری در صنعت محسوب می‌شود و دانشجویان آن در حین تحصیل با روش‌های مختلف بری بهبود روش‌های تولید و نحوه کارکرد تجهیزات و… آشنا می‌شوند.

مهندسی مکانیک

این رشته شاخه‌های متعددی از مهندسی را پوشش می‌دهد و به‌عنوان پایه‌های مهندسی شناخته می‌شود. در این رشته دانشجویان درباره موارد مختلفی مانند طراحی و برنامه‌ریزی تولید، کنترل سیستم‌های مکانیکی، اجزای ماشین و… آشنا می‌شوند.

مهندسی کشاورزی

این رشته نیز کاربردهای گسترده‌ای در افزایش تولیدات داشته و دانشجویان طی تحصیل درباره نحوه افزایش بهره‌وری، تولید ماشین‌آلات کشاورزی و… آموزش می‌بینند.

مهندسی معدن

ترکیه از منابع و معادن متعددی برخوردار است، ازاین‌رو رشته مهندسی معدن به یکی از پرطرفدارترین و مهم‌ترین رشته‌های این کشور تبدیل‌شده و دامنه آموزش‌های آن بسیار گسترده است و دانشجویان در این رشته با ساختار و رفتار موارد، نحوه کشف، استخراج و بازیافت در معادن و… آشنا می‌شوند.

مهندسی عمران

مهندسی عمران یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل است و در آن دانشجویان آموزش‌های لازم درزمینه: برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت، مدیریت، نگهداری، نوسازی و تعمیر بخش‌های زیرساختی در ساختمان، حمل‌ونقل، انرژی و… را دریافت کرده و در آینده می‌توانند در این زمینه‌ها، فعالیت داشته باشند.

 مؤسسات آموزش عالی متعددی در ترکیه، رشته‌های مهندسی را ارائه می‌دهند که در ادامه برخی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 1. رشته‌های مهندسی دانشگاه کارادنیز
 2. رشته‌های مهندسی دانشگاه قاضی تپه
 3. رشته‌های مهندسی دانشگاه ساکاریا
 4. رشته‌های مهندسی دانشگاه دوکوز ایلول
 5. رشته‌های مهندسی دانشگاه چوکوروا
 6. رشته‌های مهندسی دانشگاه اگ
 7. رشته‌های مهندسی دانشگاه استانبول
 8. و…

رشته‌های هنری آزمون یوس

لیست رشته های ازمون یوس

رشته های هنری از دیگر رشته‌های آزمون یوس ترکیه هستند که به توسعه مهارت‌های تحلیلی و حرفه‌ای دانشجویان، تأثیر بسزایی دارند و در آن ها یاد می‌گیرند که چگونه اطلاعات، دانش و افکار خود را از طریق هنر، به دیگران منتقل کنند. در ادامه می‌توانید برخی از گزینه‌ها برای تحصیل در رشته هنری در ترکیه بر اساس آزمون یوس را مشاهده کنید:

 • رشته‌های هنری دانشگاه استانبول
 • رشته‌های هنری دانشگاه ییلدیم بایزیت
 • رشته‌های هنری دانشگاه چوکوروا
 • رشته‌های هنری دانشگاه کارا دنیز
 • رشته‌های هنری دانشگاه قاضی تپه
 • رشته‌های هنری دانشگاه اسکیسهیر
 • رشته‌های هنری دانشگاه یلدی تپه
 • و…

همچنین از رشته‌های هنری ارائه‌شده در دانشگاه‌های ترکیه با آزمون یوس را می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • طراحی: در این رشته تعاملی بین هنر و طراحی ایجاد شده است و موارد ازجمله هنر معاصر، تاریخ و نقد هنر، فرهنگ بصری و… موردبررسی قرار می‌گیرند و در آینده فرصت‌های شغلی مختلفی به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌شود.
 • هنرهای زیبا: در این رشته دانشجویان مهارت‌های خود را درزمینه طرح‌های تخیلی و فضایی، دانش آناتومی، تاریخ هنر و… گسترش داده و میزان مهارت‌ها با انجام تحقیق و مهارت افزایش می‌یابد.

در ادامه می‌توانید سایر رشته‌های هنری را که امکان تحصیل با آزمون یوس در آن‌ها ایجاد شده است را مشاهده کنید.

 1. تاریخ هنر
 2. فلسفه
 3. هنرهای تجسمی
 4. موزه شناسی
 5. هنرهای تجسمی
 6. و…

جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم به سؤال آزمون یوس برای چه رشته ‌هایی است؟ بپردازیم و اطلاعاتی مانند معرفی کلی آزمون یوس و رشته‌های مختلف که برای پذیرش از این آزمون استفاده می‌کنند و دانشگاه‌های ترکیه که آزمون یوس را به‌عنوان روش اخذ پذیرش خود در نظر می‌گیرند، پرداختیم. امیدواریم مطالب ذکرشده برای شما مفید بوده باشد. درنهایت در صورت وجود هرگونه ابهام، سؤالات خود را در قسمت نظرات بیان کرده و یا با مشاوران مجرب در آرتان بورس تاپ، در ارتباط باشید.

سوالات خود را از ما بپرسید

نویسنده آرتان بورس تاپ

Telegram WhatsApp Twitter

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام وقتتون بخیر؛
   برای ورود به دانشگاه های دولتی باید ازمون یوس بدید .
   و این ازمون از ریاضی،هندسه و هوش تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8289
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما