logo
آزمون yos دانشگاه اژه

آزمون یوس دانشگاه اژه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

آزمون یوس دانشگاه اژه دروازه‌ای به سوی تحصیل در ازمیر، سومین شهر بزرگ و پرجاذبه‌ی ترکیه است، این دانشگاه با کسب رتبه‌ی هشتم در میان دانشگاه‌های ترکیه، به یکی از مراکز آموزشی پرافتخار تبدیل شده است. این دانشگاه دولتی، که اعتبار و سابقه‌ای درخشان دارد، فرصت‌های گسترده‌ای برای یادگیری و تحقیق به دانشجویانش ارائه می‌دهد.

آزمون یوس دانشگاه اژه، که هر ساله به صورت مستقل برگزار می‌شود، از معتبرترین آزمون‌هایی است که دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه با آن روبرو هستند. داوطلبانی که قصد دارند در این دانشگاه برجسته تحصیل کنند، می‌توانند علاوه بر آزمون یوس، در آزمون SAT نیز شرکت نمایند. هر ساله هزاران داوطلب بین‌المللی با امیدواری برای پذیرش در دانشگاه اژه، در این آزمون شرکت می‌کنند.

اگر شما هم به دنبال تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه هستید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا با آزمون‌ ورودی دانشگاه اژه و فرصت‌هایی که می‌تواند برای شما فراهم کند، بیشتر آشنا شوید.

راهنمای آزمون یوس دانشگاه اژه

شرکت در آزمون YOS ترکیه یک راه ساده برای ورود متقاضیان خارجی به دانشگاه‌های این کشور است. همانطور که گفتیم دانشگاه اژه یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه است که به صورت مجزا این آزمون را برگزار می‌کند؛ از آن‌جایی که آزمون یوس دانشگاه اژه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است، می‌توانید با قبولی در آن به دیگر دانشگاه‌های برتر ترکیه درخواست پذیرش دهید. اگر متقاضی شرکت در این آزمون هستید، قبل از ثبت نام لازم است موارد زیر را بدانید:

 • آزمون یوس دانشگاه اژه به مدت یک سال اعتبار دارد؛ به این معنا که در صورت کسب نمره لازم برای تحصیل در رشته دلخواه تا یک سال فرصت ثبت نام در دانشگاه را دارید.
 • زبان این آزمون ترکی و انگلیسی است و شما می‌توانید با توجه به میزان توانایی خود انتخاب کنید که به چه زبانی آزمون دهید.
 • بعد از ثبت نام لازم است با در دست داشتن کارت ورود به جلسه که از سایت دانشگاه اژه دریافت می‌کنید، کارت شناسایی و مجوز اقامت در جلسه امتحان حضور داشته باشید.
 • آزمون یوس دانشگاه اژه مختص دانشجویانی است که می‌خواهند در مقاطع کاردانی و کارشناسی درس بخوانند. تحصیل در مقاطع تکمیلی همچون ارشد و دکتری مستلزم شرکت در آزمون‌های دیگر است.
 • این آزمون شامل 40 سوال مرتبط با توانایی عددی و 40 سوال ریاضی است؛ به شرکت کنندگان 120 دقیقه زمان برای پاسخگویی به این سوالات داده می‌شود.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه اژه

برگزاری آزمون یوس در دانشگاه اژه

تا این بخش از مقاله متوجه شدید که دانشگاه‌های برتر ترکیه از جمله دانشگاه اژه در شهر ازمیر از طریق آزمون یوس دانشجو می‌پذیرند. خوب است در اینجا به این موضوع اشاره کنیم که در مواردی هم اگر شرایط لازم را داشته باشید امکان پذیرش بدون آزمون نیز برایتان وجود دارد که ما در مقاله معرفی دانشگاه اژه ازمیر به این شرایط اشاره کرده‌ایم. متقاضیانی که خود را برای شرکت در آزمون یوس دانشگاه اژه آماده کرده‌اند، باید در تاریخ 3 ژوئن سال 2023 در حوزه امتحانی تعیین شده حضور داشته باشند.

سهمیه های آزمون یوس دانشگاه اژه

دانشگاه‌های برجسته‌ای مانند اژه برای حفظ استانداردهای بالای آموزشی خود، تنها تعداد معینی از دانشجویان را پذیرش می‌کنند. همچنین، برای تأمین فرصت‌های برابر برای دانشجویان بومی و خارجی، دانشگاه اژه سهمیه‌ای را برای پذیرش دانشجویان خارجی اختصاص داده است. این سهمیه‌ها بر اساس نیازهای دانشگاه و کیفیت برنامه‌های تحصیلی تعیین می‌شوند.

در جدول زیر، سهمیه‌های پذیرش دانشجویان خارجی برای رشته‌های برتر دانشگاه اژه آورده شده است:

رشته‌ها سهمیه های آزمون yos دانشگاه اژه 2023
پزشکی 25
مامایی 20
رژیم و تغذیه 5
فیزیوتراپی و توان‌بخشی 5
مهندسی عمران 10
مهندسی ماشین 40
مهندسی کامپیوتر 15
اقتصاد 30
رادیو، تلویزیون، سینما 15
روزنامه نگاری 15

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه اژه

برای ثبت نام در آزمون یوس دانشگاه اژه، دو شرط اصلی باید رعایت شود:

 1. داشتن مدرک دیپلم: داوطلبان باید مدرک دیپلم با حداقل نمره معدل قابل قبول (معمولاً ۱۲ از ۲۰) یا هر مدرک معادل با آن را داشته باشند.
 2. تبعه خارجی بودن: دانشگاه اژه آزمون یوس خود را به منظور جذب دانشجویان خارجی برگزار می‌کند؛ بنابراین، تنها افرادی که تبعه‌ی یک کشور غیر از ترکیه هستند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

نتایج آزمون یوس دانشگاه اژه

دانشجویان پاسخ به سوالات آزمون یوس دانشگاه اژه

بعد از پایان آزمون یوس دانشگاه اژه، داوطلبان منتظر اعلام نتایج اولیه می‌مانند. این دانشگاه قبل از برگزاری امتحان، زمان اعلام نتایج، مهلت اعتراض به نتایج و تاریخ‌های دیگر را مشخص می‌کند. با مراجعه به جدول زیر می‌توانید از تاریخ هریک از این فرایندها اطلاع پیدا کنید.

مراحل درخواست امتحان یوس دانشگاه اژه تاریخ‌ها
انتشار دفتر راهنما دوشنبه 20 فوریه 2023
تاریخ درخواست دوشنبه، 06 مارس 2023 – سه شنبه، 02 می 2023
مدارک ورودی آزمون در روز جمعه 26 می 2023 در دسترس خواهد بود
تاریخ امتحان شنبه 03 ژوئن 2023
اعتراض به سوالات امتحانی دوشنبه، 5 ژوئن 2023 – چهارشنبه، 07 ژوئن 2023
اعلام نتایج آزمون جمعه 16 ژوئن 2023
اعتراض به نتایج آزمون دوشنبه 19 ژوئن 2023 – پنجشنبه 22 ژوئن 2023
پاسخ به نتیجه اعتراض جمعه 16 ژوئیه 2023

هزینه آزمون یوس دانشگاه اژه

برای ثبت نام در آزمون یوس دانشگاه اژه، می‌بایست مبلغ معینی را بپردازید. به این ترتیب که اگر قصد دارید در ترکیه امتحان بدهید، هزینه ثبت نام برای شما ۱۰۰۰ لیر خواهد بود؛ اما اگر شهر باکو در آذربایجان را به عنوان حوزه امتحانی خود انتخاب کنید لازم است مبلغ ۶۰ دلار آمریکا را در حین انجام فرایند ثبت نام پرداخت نمایید.

مفاد و بخش های امتحان یوس دانشگاه اژه

امتحان یوس دانشگاه اژه که با نام EGEYOS شناخته می‌شود، دارای دو بخش توانایی‌های عددی و ریاضی پایه است. هر یک از این بخش‌ها دارای ۴۰ سوال هستند. این آزمون به میزان کمی هم مهارت‌های زبان شما را نیز ارزیابی می‌کند. لازم به ذکر است که در EGEYOS سوالی در مورد رشته‌هایی همچون فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، جغرافیا و تاریخ مطرح نمی‌شود؛ بنابراین حجم دروس کم بوده و داوطلبان به راحتی می‌توانند خود را برای آزمون آماده کنند.

مراحل درخواست امتحان یوس دانشگاه اژه

فرایند درخواست برای شرکت در آزمون یوس دانشگاه اگه در چهار مرحله زیر انجام می‌شود:

 1. مرحله اول: داوطلبان برای آغاز فرایند درخواست باید به سایت ثبت نام آزمون یوس اژه مراجعه کرده، اطلاعات مورد نیاز خود را وارد و برای آزمون پیش ثبت‌نام کنند.
 2. مرحله دوم: بعد از پیش ثبت‌نام، داوطلبان باید هزینه آزمون را پرداخت کنند. پس از آن، سوابق تحصیلی و مدارک داوطلبان بررسی و تأیید می‌شود.
 3. مرحله سوم: بعد از تأیید ثبت‌نام نهایی، ایمیلی با عنوان “ثبت نام نهایی شما انجام شد” به آدرس ایمیل داوطلبان ارسال می‌شود.
 4. مرحله چهارم: از تاریخ 26 می 2023، داوطلبان با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانند برگه ورود به جلسه آزمون خود را دریافت کنند.

محل برگزاری آزمون یوس در دانشگاه اژه

دانشگاه های پذیرنده آزمون یوس اژه

آزمون یوس دانشگاه اژه به دلیل کیفیت و موقعیت برجسته‌ی این دانشگاه در بین 10 دانشگاه برتر ترکیه، اعتبار زیادی دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها در ترکیه، نتایج این آزمون را به عنوان معیاری برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌پذیرند. بنابراین، اگر در این آزمون موفق شوید، فرصت ورود به بسیاری از دانشگاه‌های معتبر ترکیه را خواهید داشت. در زیر لیستی از دانشگاه‌هایی که نتایج آزمون یوس اژه را قبول می‌کنند، ارائه داده‌ایم.

 • دانشگاه آفیون کوجاتپه
 • دانشگاه آلانیا علاءالدین کیکوبات
 • دانشگاه مدیپول آنکارا
 • دانشگاه اردهان
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه اوراسیا
 • دانشگاه بالیکسیر
 • دانشگاه بارتین
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه بایبورت
 • دانشگاه بینگول
 • دانشگاه فنی بورسا
 • دانشگاه چانکایا
 • دانشگاه دوغوش
 • دانشگاه ارجیس
 • دانشگاه گیرسون

حوزه های امتحانی یوس اژه

برای شرکت در آزمون یوس دانشگاه اژه، این موسسه آموزش عالی چندین حوزه امتحانی فراهم کرده است که هر داوطلب می‌تواند بر اساس مکان مورد نظر خود یا نزدیکی به محل زندگی، مکان مناسب برای شرکت در آزمون را انتخاب کند. در ادامه حوزه‌های امتحانی این دانشگاه را نام می‌بریم؛

 1. پردیس بورنووا دانشگاه اژه واقع در شهر ازمیر
 2. دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان در شهر استانبول
 3. دانشگاه حاجی بایرام ولی در آنکارا، پایتخت ترکیه
 4. دبیرستان آنادولو ترکیه آذربایجان در شهر باکو، پایتخت آذربایجان

جمع بندی

طی مقاله خوانده شده با آزمون یوس دانشگاه اژه آشنا شدید. قبولی در این آزمون یک فرصت طلایی برای تحصیل در دانشگاه اژه و سایر مؤسسات آموزش عالی برتر در ترکیه است. این آزمون به مراتب راحت‌تر از کنکور ایران بوده و قبولی در آن تا حد زیادی به میزان مهارت شما در زبان انگلیسی یا ترکی بستگی دارد. اما خبر خوب این است که حتی بدون شرکت در آزمون ورودی هم می‌توانید در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور رشته مورد علاقه‌تان را فرابگیرید. در نهایت اگر شما هم به دنبال راهی آسان‌تر برای تحصیل در ترکیه هستید، کافی است از طریق شماره تلفن‌هایی که در انتهای صفحه قرار داده‌ایم با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره تحصیلی رایگان بهره‌مند شوید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول

این آزمون مختص دانشجویان خارجی است و برای شرکت در آن لازم است مدرک دیپلم ارائه دهید.
خیر؛ امتحان یوس دانشگاه اژه مختص مقاطع کاردانی و کارشناسی است.
در این مقاله لیستی از دانشگاه‌هایی را قرار داده‌ایم که با قبولی در این آزمون می‌توانید برای پذیرش آن‌ها درخواست دهید. از برترین این دانشگاه‌ها می‌توان مدیپول آنکارا و دانشگاه باشکنت را نام برد.
این دانشگاه در مجموع ۵ دانشجوی خارجی را برای تحصیل رشته فیزیوتراپی پذیرش می‌کند.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=34142
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما