logo
معرفی آزمون یوس متمرکز

آزمون یوس متمرکز

آنچه در این مقاله خواهید خواند

آزمون یوس را می‌توان کنکور اختصاصی برای متقاضیان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در نظر گرفت. این آزمون که از اوایل دهه 80 میلادی به‌صورت متمرکز برگزار می‌شد از سال 2011 تا اواخر سال 2022 به شکل غیرمتمرکز و از سوی خود دانشگاه‌ها برگزار شده است. اخیراً سازمان آموزش عالی ترکیه (YOK) با صدور اطلاعیه‌ای  اعلام کرد که بر اساس تصمیم شورای آموزش عالی ترکیه مقرر شده این آزمون از اوایل سال جدید میلادی (2023) با اعمال تغییراتی دوباره به شکل متمرکز از سوی مرکز آزمون‌های این سازمان در داخل و خارج ترکیه برای متقاضیان خارجی برگزار شود.

در این مقاله می‌کوشیم تا ضمن بررسی تغییرات جدید آزمون یوس متمرکز، به‌تمامی جزئیات آن پرداخته و تمام ابعاد آن را برای شما عزیزان شفاف‌سازی کنیم.

همه چیز درباره آزمون یوس متمرکز یا یوس مرکزی

بحث آزمون یوس متمرکز این روزها حساسیت زیادی در دانشگاه های ترکیه و در میان متقاضیان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در این کشورایجاد کرده است. آزمون یوس به بیان ساده،کنکور متقاضیان خارجی برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه است که از سال 2010 به‌صورت غیرمتمرکز و توسط خود دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

پیشتر بخوانید: همه چیز درباره آزمون یوس را در این صفحه بخوانید.

این مسئله از آنجایی شروع شد که سازمان آموزش عالی ترکیه در اواخر سال 2021  توضیحاتی درباره ایجاد تغییرات در شکل آزمون یوس دانشگاه‌ها اعلام کرد؛ ولی بسیاری از سؤالات دراین‌خصوص را بی‌پاسخ گذاشت. آزمونی با نام MYOS (یوس مرکزی)که قرار بود از ابتدای سال 2023 دوباره به‌صورت متمرکز برگزار شود و دانشگاه‌ها حق دخالت در آن را نداشته باشند.

چند وقتی از پیچیده شدن این خبر نگذشته بود تا اینکه اخیراً دوباره از سوی سازمان آموزش ترکیه به‌صورت رسمی اعلام شد که آزمون جدید و متمرکز یوس (ام یوس) به دلیل برخی ایرادات ساختاری، مجدداً لغو شده و با اعمال تغییرات اساسی با نام جدید یوس – ترکیه (TR YOS) از ابتدای سال جدید میلادی (2023) به شکل متمرکز از طرف مرکز گزینش و جانمایی سازمان یوک OSYM)) در داخل و خارج ترکیه و به‌صورت هم زمان برگزار خواهد شد.

آزمون یوس مرکزی ترکیه

یکی از عمده‌ترین تغییرات در آزمون یوس مرکزی جدید این است که با وجود برگزاری آن به شکل متمرکز هیچ اجباری برای دانشگاه‌های ترکیه در جهت‌پذیرش نتایج این آزمون گفته نشده است. بر اساس نکاتی که در بخشنامه جدید سازمان آموزش عالی ترکیه در خصوص آزمون TR YOS آمده است کلیه دانشگاه‌های ترکیه خصوصاً دانشگاه‌های خصوصی مثل سابق می‌توانند آزمون یوس خودشان را به‌صورت انفرادی برگزار کنند و همچنین پذیرش دانشجویان خارجی خود را باتوجه‌به نتایج آزمون‌های بین‌المللی معتبر مثل SAT پذیرش نمایند.

زمان ثبت نام آزمون یوس متمرکزی

طبق اعلام سازمان آموزش عالی ترکیه (یوکثبت‌نام اولین آزمون یوس TR در تاریخ : 24 نوامبر – 5 دسامبر 2022 (3 الی 14 آذرماه 1401) انجام خواهد شد و کسانی که در این تاریخ موفق به ثبت‌نام نشوند می‌توانند در تاریخ‌های 12 الی 15 دسامبر (21 الی 24 آذرماه) اقدام نمایند.

توجه: در ثبت‌نام با تأخیر 50 درصد به هزینه‌های آزمون اضافه می‌شود.

زمان برگزاری آزمون یوس مرکزی 1401

در تاریخ 1401 اولین آزمون یوس مرکزی ترکیه برگزار خواهد شد. زمان این آزمون جدای از آزمون‌هایی است که دانشگاه‌ها به‌صورت مجزا برگزار می‌کنند. البته در صورت قبولی  از دانشگاه‌هایی که آزمون یوس مرکزی را می‌پذیرند، دیگر نیازی به شرکت در آزمون ورودی دیگری نخواهد بود. امتحان یوس TR رأس ساعت 11.30 به‌وقت ترکیه، روز یکشنبه 29 ژانویه 2023 (9 دی‌ماه 1401) در مراکز اعلامی سازمان آموزش عالی ترکیه به‌صورت هم زمان و متمرکز در مراکز امتحانی داخل و خارج ترکیه برگزار خواهد شد.

شرایط و نحوه ثبت نام آزمون  TR YOS

ثبت نام آزمون TR YOS

هرساله متقاضیان زیادی از کشورهای مختلف در آزمون یوس ترکیه شرکت می‌کنند. در صورت داشتن شرایط لازم برای ثبت‌نام در این آزمون و کسب نمره ی قبولی می‌توانید شروع به ادامه ی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور کنید. در ادامه شرایط لازم برای شرکت در آزمون یوس ترکیه را آورده‌ایم:

 • داشتن دیپلم متوسطه و یا در حال تحصیل بودن در پایه آخر متوسطه، یکی از شرایط اصلی شرکت در آزمون یوس متمرکز است.
 • همچنین متقاضیان باید به دقت مدارک درخواستی را در سایت رسمی مربوط به ثبت نام آپلود کنند.
 • ثبت‌نام اینترنتی برای متقاضیان خارجی بیرون از مرزهای ترکیه و ثبت‌نام حضوری از طریق مراکز یوس در داخل ترکیه (برای متقاضیان خارجی مقیم ترکیه) انجام می‌شود.
 • دسترسی داوطلبانی که می‌خواهند در آزمون شرکت کنند به دفترچه راهنمای TRYOS 2023 در طول ثبت‌نام از طریق صفحه اینترنتی OSYM خواهد بود. لازم به ذکر است که این دفترچه راهنما چاپ و توزیع نخواهد شد. ثبت‌نام داوطلبان بعد از اتمام زمان مقرر از طریق پست یا حضوری انجام نخواهد شد.
 • برای ثبت‌نام در آزمون، اظهارات داوطلب حائز شرایط بودن یا نبودن وی خواهد بود. افرادی که اظهارات آن‌ها درست نبوده باشد و در آزمون نمره قبولی کسب کرده‌ باشند، نمی‌توانند ثبت‌نام کنند و آزمون آنها باطل خواهد بود.

ثبت‌نام حضوری آزمون یوس متمرکز

برای ثبت‌نام در مراکز مربوطه داوطلبان مجبورند شخصاً به مراکز مراجعه کنند. تمام ثبت‌نام‌ها در این مراکز در طول ساعات رسمی و روزهای کاری رسمی انجام خواهد شد. نشانی مراکز ثبت‌نام در تاریخ‌های ثبت‌نام آزمون از طریق نشانی اینترنی https:\\tryos.osym.gov.tr در دسترس خواهد بود.

ثبت ‌نام غیر حضوری در آزمون یوس تی آر

کسانی که تمایل دارند از خارج کشور در این آزمون شرکت کنند، یا کسانی که در سیستم خدمات داوطلبین OSYM ثبت‌نام نکرده‌اند، افرادی که در این سیستم ثبت‌نام کرده و رمز ورود را فراموش/گم کرده‌اند، و افرادی که علی‌رغم اعلام فراموشی رمز در سامانه اینترنتی موفق به دریافت رمز ورود نشده‌اند می‌توانند از طریق زیر ثبت‌نام خود را انجام دهند. ثبت‌نام پستی انجام نخواهد شد!

۱-  داوطلبان باید وارد آدرس اینترنتی https:\\tryos.osym.gov.tr شوند. افرادی که رمز ورود به سیستم را ندارند گزینه ثبت‌نام شو و در خارج از کشور اقامت دارم را انتخاب کنند.

۲-  افرادی که اطلاعات ارتباطی را وارد کرده و صحت آدرس ایمیل خود را تأیید کرده باشند به نشانی ایمیل آن‌ها از طرف TRYOS یک رمز ورود ارسال خواهد شد. داوطلب باید در حفظ و نگهداری این رمز در طول مراحل ثبت‌نام کوشا باشند و آن را در اختیار دیگران قرار ندهد.

۳ – رمز دریافتی تنها در این آزمون اعتبار دارد و برای آزمون‌های دیگر (حتی اگر هم که همین مرکز آن را برگزار کند) اعتبار نخواهد داشت. دریافت رمز به منزله انجام ثبت‌نام نیست! داوطلبان خارج از کشور پس از دریافت رمز از TRYOS و پس از تأیید هشدارهایی که در مانیتور ظاهر می‌شوند وارد مرحله ثبت‌نام می‌شوند. داوطلبانی که نشانی آن‌ها در خارج از کشور نیست، باید ثبت‌نام خود را از طریق مراکز ثبت‌نام داخل کشور انجام دهند.

۴-  داوطلبان پس از دریافت نام کاربری و رمز ورود TRYOS  از طریق نشانی https:\\tryos.osym.gov.tr می‌توانند وارد شوند و از منوی مراحل ثبت‌نام گزینه TRYOS 2023 را انتخاب و ثبت‌نام را انجام دهند.

۵-  افراد پس از دریافت رمز  و نام کاربری و ورود به سیستم OSYM اطلاعات خود را تکمیل کرده و جای عکس را خالی بگذارند.

۶- افرادی که اطلاعات خود را تکمیل کرده و به مرحله پرداخت هزینه رسیده‌اند باید طی ثبت‌نام و یا حداکثر ساعت ۲۳:۵۹ روز بعد از ثبت‌نام از طریق سایت اینترنتی https:\\tryos.osym.gov.tr گزینه پرداخت که در قسمت مراحل الکترونیکی از طریق کارت بانکی انجام دهند. افرادی که هزینه را پرداخت نکنند اطلاعات ثبت‌نامی‌شان پاک شده و کارت ورود به جلسه برایشان صادر نخواهد شد.

۷ – افرادی که از خارج کشور ثبت‌نام کرده و گزینه عکس را خالی گذاشته‌اند در آخرین روز پیش از برگزاری آزمون قبل از اتمام ساعت کاری در حوزه امتحانی مدنظر عکس بگیرند. از ورود افراد بدون کارت ورود به جلسه عکس‌دار ممانعت خواهد شد.

۸- افرادی که در آزمون ثبت‌نام کرده‌اند باید اطلاعات ثبت‌نامی خود را چاپ کرده و برای استفاده در مراحل بعدی آزمون به‌دقت نگهداری کنند .

۹- طی ثبت‌نام از داوطلبین خارج از کشور کارت شناسایی جمهوری ترکیه/ افرادی که عکس معتبر در سیستم دارند/ کسانی که رمز دولت الکترونیک دارند و افرادی که رمز داوطلبی OSYM را دارند از طریق اینترنت و به‌صورت انفرادی ثبت‌نام به عمل خواهد آمد.

فرد واجد شرایط ثبت نام در آزمون یوس مرکزی

افراد واجد شرایط ثبت نام در آزمون یوس مرکزی

شرکت در آزمون یوس مرکزی شانس ادامه ی تحصیل در کشور ترکیه را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند؛ بنابراین افرادی که شرایط لازم برای شرکت در این آزمون را دارند، بدون معطلی و در زمان تعیین شده باید اقدام به ثبت‌نام کنند. در ادامه خواهید دید که چه افرادی واجد شرایط شرکت در آزمون یوس مرکزی ترکیه هستند:

 • افرادی که در سال آخر دبیرستان و یا فارغ ‌التحصیل متوسطه هستند.
 • افرادی که تبعه خارجی هستند.
 • افرادی که با تولد شهروند ترکیه هستند.
 • افرادی که از طریق وزارت کشور شهروندی ترکیه را کسب کرده‌اند.
 • کسانی که شهروندی ترکیه را ازدست‌داده‌اند و درخواست مجدد شهروندی داده‌اند و درخواست کارت آبی کرده‌اند.
 • کسانی که تبعه خارجی هستند و شهروندی ترکیه را بعداً کسب کرده و یا دو تابعیتی هستند.
 • تبعه جمهوری ترکی قبرس شمالی بوده و در آنجا ساکن هستند و مقطع دبیرستان را در آنجا به پایان رسانده‌اند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون یوس تی آر

برای ثبت‌نام در این آزمون به صورت اینترنتی، متقاضیان باید در سامانه ثبت‌نام، مدارک زیر را در محل‌های خواسته شده آپلود کنند:

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • اسکن عکس پرسنلی
 • تکمیل فرم اطلاعات ثبت‌نام
 • اسکن فیش واریزی هزینه ثبت‌نام (800 لیر برای متقاضیان ایرانی)

توجه: اکیداً توصیه می‌شود قبل از واردشدن به سامانه از آماده‌ بودن این مدارک اطمینان داشته باشید.

محل برگزاری آزمون یوس TR در ایران و ترکیه

داوطلبان می‌توانند از بین مراکزی که برای برگزاری امتحان در ترکیه و خارج از آن تعیین شده‌اند، یکی را انتخاب کنند. در ادامه، نام برخی از آنها را با شما در میان می‌گذاریم:

 • آدانا (ADANA)
 • آنکارا (ANKARA)
 • بورسا (BURSA)
 • ادیرنه (EDİRNE)
 • قاضی ‌آنتپ (GAZİANTEP)
 • هاتای (HATAY)
 • مرسین (MERSİN)
 • استانبول ( کادیکوی، مال‌تپه، آتاشهیر) İSTANBUL 1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir)
 • استانبول (بی‌اوغلو، شیشلی، بشیکتاش، کائیت‌هانه، ساریر) İSTANBUL 3 (Beyoğlu/Şişli/Beşiktaş/Kağıthane/Sarıyer)
 • ازمیر (کارشیاکا، بورنوا، چیلی)
 • قیصریه (KAYSERİ)
 • قونیه (KONYA)
 • قهرمان‌ماراش (KAHRAMANMARAŞ)
 • ماردین (MARDİN)
 • ترابزون (TRABZON)
 • شانلی‌اورفا (ŞANLIURFA)
 • وان (VAN)
 • کیلیس (KİLİS)
 • تبریز – ایران (İRAN/TEBRİZ – IRAN/TABRIZ)

قبولی در آزمون یوس متمرکز

هزینه ثبت نام آزمون یوس متمرکز

در سال‌های اخیر که آزمون یوس توسط دانشگاه‌ها برگزار میشد، هزینه ی ثبت نام متفاوتی از متقاضیان دریافت می‌گردید. اما افرادی که قصد شرکت در آزمون یوس  متمرکز ترکیه که توسط سازمان osym برگزار می‌شود را دارند، ملزم به پرداخت هزینه‌ای هستند که توسط این سازمان تعیین می‌شود. هزینه ی شرکت در آزمون یوس متمرکز برای کشورهای مختلف متفاوت و به شرح زیر است:

 • برای مراکز ترکیه، ایران، عربستان، آذربایجان، آلمان و قبرس شمالی 800 لیر
 • برای مراکز قرقیزستان، تونس، لیبی، الجزایر، افغانستان، اندونزی، پاکستان، قزاقستان، ترکمنستان 250 لیر
 • برای مراکز چاد، نیجیریه، نیجر، سنگال، اردن، سودان، اتیوپی، لبنان، ازبکستان 150 لیر است.

توجه: هزینه از طریق کارت بانکی به‌صورت سایتی تا ساعت 23:59 آخرین روز ثبت‌نام قابل واریز است.

آخرین بخش نامه ها در مورد آزمون TR YOS

آخرین بخشنامه در رابطه با آزمون TR YOS – مربوط است به بخشنامه شماره:6114 مرکزOSYM مصوب در جلسه مورخ 2022/11/22 شورای عمومی آموزش عالی ترکیه درج شده در سایت رسمی بخشنامه های دولتی (Mevzuat.gov.tr) است که در قالب یک فایل راهنما به صورت فایل پی دی اف در سایت رسمی یوک قرار گرفته است.

نکته مهم: بر اساس اعلام سازمان آموزش عالی ترکیه (یوک) اعتبار مدارک آزمون یوس مرکزی این سازمان ۲ساله است.

اعتبار آزمون TR YOS

آزمون یوس TR برای چه رشته هایی است؟

به‌طورکلی برای گرفتن پذیرش در کلیه رشته‌های دانشگاه‌های ترکیه خصوصاً در دانشگاه‌های دولتی کسب حداقل امتیاز در آزمون یوس یکی از شرایط اصلی پذیرش به‌حساب می‌آید. همچنین با برگزاری مجدد آزمون یوس مرکزی پیش‌بینی می‌شود که اکثر دانشگاه‌های ترکیه (خصوصاً دانشگاه‌های دولتی) برای بیشتر رشته‌های دانشگاهی نتایج  آزمون یوس مرکزی را به رسمیت بشناسند.

توجه: خوب است بدانید دانشگاه‌های ترکیه اجباری در پذیرش نتایج آزمون یوس TR را نداشته و می توانند از آزمون یوس خودشان هم استفاده نمایند.

مباحث آزمون یوس متمرکز

به‌طورکلی آزمون یوس ترکیه از دو بخش که شامل سؤالات اطلاعات عمومی و سؤالات ریاضی است، تشکیل شده است. این آزمون دارای ۸۰ سؤال است که از این تعداد ۴۵ سؤال مربوط به سؤالات اطلاعات عمومی است و ۳۵ سؤال دیگر مربوط به بخش ریاضیات می‌شود. خوب است بدانید که درجه سختی سؤالات برای همه زبان‌ها و همه دانشگاه‌ها یکسان است. همچنین آزمون به زبان‌های عربی، روسی، فرانسه، انگلیسی،‌ آلمانی و ترکی استانبولی برگزار خواهد شد.

دانشجویان در حال امتحان یوس TR

توجه: متقاضیان می‌توانند در هنگام ثبت‌نام و پرکردن فرم آنلاین ثبت‌نام، زبان آزمون را هم انتخاب کنند.

چگونه در امتحان یوس TR قبول شویم؟

باتوجه‌به اینکه امسال اولی آزمون TR YOS -با شکل جدید خود است احتمال سردرگمی متقاضیان در مراحل مختلف ثبت‌نام این آزمون بالا است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در مرحله ثبت‌نام و استفاده از منابع آزمون، از مشورت مشاوران مجرب و مطلع مجموعه آرتان بورس تاپ در جهت دریافت اطلاعات دقیق‌تر و ثبت‌نام بدون اشتباه استفاده نمایید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به ابهامات به وجود آمده در خصوص  آزمون یوس متمرکز که از اوایل سال جدید میلادی (2023) به شکل جدیدی برگزار خواهد شد، در این مقاله تلاش کردیم تا تصویر روشنی از موضوع آزمون یوس متمرکز ارائه دهیم. در ادامه به نکات مهم و کلیدی در خصوص آزمون یوس متمرکز اشاره می کنیم:

 • بخشنامه سازمان آموزش عالی ترکیه در مورد پذیرش نتایج آزمون یوس متمرکز جدید به‌هیچ‌وجه برای دانشگاه‌های ترکیه اجباری نبوده و تنها حالت توصیه‌ای و پیشنهادی دارد.
 • دانشگاه‌های ترکیه در خصوص پذیرش دانشجویان با نتایج این آزمون آزاد هستند.
 • دانشگاه‌های ترکیه همانند سابق مجاز به استفاده از نتایج آزمون یوس خود دانشگاه و آزمون‌های بین‌المللی مورد پذیرش دانشگاه خواهند بود.سوالات خود را از ما بپرسید
نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول کاربران در این زمینه

هزینه ثبت نام داوطلبانی که از ایران قصد ثبت نام دارند، 800 لیر است.
نتیجه این آزمون تا دو سال پس از اخذ از آن اعتبار دارد.
این آزمون شاما 80 سوال در سه بخش ریاضی، هندسه و روابط عمومی است.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=9606
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما