وبلاگ

اتاق عمل در ترکیه

تحصیل رشته اتاق عمل در ترکیه

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی رشته اتاق عمل در ترکیه بپردازیم. هدف رشته اتاق عمل ترکیه پرورش دستیاران اتاق عمل است که در زمینه مراقبت‌های بهداشتی از دانش کافی برخوردار باشند. ترکیه در زمینه دانشگاهی و همچنین پزشکی جزء یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای حال حاضر جهان محسوب می‌شود؛ به همین دلیل، تحصیل رشته اتاق عمل در کشور ترکیه می‌تواند مزیت‌های زیادی برای علاقه‌مندان به این رشته داشته باشد.

مزایای تحصیل اتاق عمل در ترکیه

رشته اتاق عمل در ترکیه از مزیت‌های زیادی برخوردار است که همین مسئله باعث افزایش محبوبیت این رشته شده‌است. در ادامه لیستی از این مزایا را برای شما تهیه کرده‌ایم:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • اعتبار بالای مدرک خدمات اتاق عمل
 • امکان کار در ترکیه
 • امکان اقامت پس از تحصیل
 • فرصت‌های کاری کم‌نظیر
 • حقوق بالا
 • بورسیه‌های متنوع تحصیلی
 • امکانات رفاهی زیاد
 • هزینه پایین تحصیل
نکات بیشتر

اگر مایلید که اطلاعات بیشتری در رابطه با نحوه تحصیل در ترکیه کسب کنید، به مقاله مربوطه در سایت آرتان بورس تاپ مراجعه فرمایید.

شرایط پذیرش اتاق عمل در ترکیه

پذیرش در رشته اتاق عمل از شرایط خاصی برخوردار است. در زیر لیستی از شرایط پذیرش در رشته اتاق عمل در ترکیه برای شما تهیه کرده‌ایم:

 • مدرک دیپلم و ترجمه ترکی یا انگلیسی آن که به تأیید مراجع رسمی رسیده باشد.
 • کپی پاسپورت
 • ریزنمرات دیپلم و ترجمه ترکی یا انگلیسی آن که به تأیید مراجع رسمی رسیده باشد.
 • نتیجه قبولی در آزمون YOS
 • مدرک مهارت زبان ترکی سطح B2

دانشجویانی که در کلاس‌های با آموزش انگلیسی ثبت‌نام می‌کنند، باید به مدت یک سال آموزش مقدماتی انگلیسی را بگذرانند. دانشجویان تنها در موارد زیر از آموزش مقدماتی انگلیسی اجباری معاف می‌شوند:

 • حداقل در سه سال گذشته، انگلیسی به عنوان زبان اول بوده باشد.
 • در کشور انگلیسی زبان تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانده است.
نکات بیشتر
راستی:

نکته دیگری که در رابطه با شرایط تحصیل رشته اتاق عمل در ترکیه بهتر است به آن بپردازیم این است که هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در این رشته وجود ندارد.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته اتاق عمل ترکیه

تا اینجای مقاله، شما را با رشته اتاق عمل و شرایط پذیرش در آن آشنا کردیم. در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی مدارک لازم برای ثبت نام در این رشته بپردازیم.

 • نتیجه آزمون YOS و یا آزمون‌های بین‌المللی معادل
 • اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به زبان ترکی و یا انگلیسی
 • کپی پاسپورت
 • ۲ قطعه عکس که در ۶ ماه گذشته گرفته شده است
 • ریزنمرات دوره متوسط

آزمون‌های لازم جهت‌پذیرش در رشته اتاق عمل

دانشجویان رشته رشته اتاق عمل ترکیه

همان‌طور که گفتیم، یکی از شرط‌های تحصیل در رشته اتاق عمل، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. اگر تمامی شرایط تحصیل اتاق عمل در ترکیه را داشته باشید و موفق به قبولی در یکی از آزمون‌های ورودی این رشته شوید، می‌توانید برای تحصیل در این رشته اقدام کنید. در زیر لیستی از آزمون‌های ورودی اتاق عمل در ترکیه را برای شما تهیه کرده‌ایم:

 • YOS
 • SAT
 • ACT

حداقل نمره مورد نیاز برای قبولی در آزمون‌های بالا برای هر دانشگاه متفاوت است. در نتیجه، با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان، از حداقل نمره مورد نیاز در آزمون ورودی دانشگاه آگاه شوید.

شما می‌توانید به زبان انگلیسی به تحصیل اتاق عمل در ترکیه بپردازید. شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی تفاوت خاصی با تحصیل به زبان ترکی ندارد، داوطلب تنها موظف است مدرک IBT TOEFL یا مدرک دیگری که مورد تأیید دانشگاه موردنظر است را ارائه دهد.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته اتاق عمل در ترکیه

سؤالی که برای بسیاری از داوطلبان تحصیل اتاق عمل در ترکیه به وجود می‌آید این است که آیا امکان پذیرش بدون کنکور وجود دارد یا خیر. در پاسخ باید بگوییم که بله در اغلب دانشگاه‌های خصوصی و برخی از دانشگاه‌های دولتی امکان پذیرش بدون آزمون وجود دارد. داوطلبان پذیرش بدون کنکور باید مدرک دیپلم خود که نشانگر کسب حداقل معدل قابل قبول دانشگاه است را به مؤسسه مورد نظر ارائه کند.

شرایط اخذ بورسیه رشته اتاق عمل در ترکیه

قبولی های بورسیه اتاق عمل در ترکیه

کشور ترکیه برای داوطلبان به تحصیل در رشته اتاق عمل، بورسیه تحصیلی فراهم می‌کند. در این بخش از مقاله به بررسی انواع بورسیه رشته اتاق عمل و شرایط اخذ آن می‌پردازیم.

 1. بورسیه خواهر و برادر: برای هر خواهر و برادر در صورت ثبت نام در برنامه‌ها، ۱۰ درصد تخفیف اعمال می‌شود.
 2. بورسیه موفقیت: برای دانشجویان با معدل تحصیلی بین ۳.۵۰ تا ۳.۷۴ از سیستم ۴ امتیازی (معادل 17 تا 18.5)، ۲۵ درصد، برای دانشجویان با معدل ۳.۷۵ تا ۳.۸۹ (معادل 18.5 تا 19.2) ۵۰ درصد و برای دانشجویان با معدل ۳.۹۰ (معادل 19.5) و بالاتر، ۱۰۰ درصد تخفیف در برنامه‌ها اعمال می‌شود.
نکات بیشتر
پیشنهاد مقاله:

از دیگر رشته‌هایی که بازار کار و درآمد خوبی دارد رشته بیهوشی در ترکیه است که اگر در قصد تحصیل در حوزه پزشکی را دارید حتما این رشته را مورد توجه خود قرار دهید.

شهریه رشته اتاق عمل در ترکیه در دانشگاه های برتر

حال که با شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در رشته اتاق عمل در ترکیه آشنا شدید، بهتر است به هزینه تحصیل این رشته در بعضی از باکیفیت‌ترین دانشگاه‌های ترکیه بپردازیم.

شهریه رشته اتاق عمل در ترکیه
نام دانشگاه‌ شهریه سالانه (لیر)
دانشگاه حاجت تپه 75.120 لیر
دانشگاه باهچه شهیر 3194 دلار
دانشگاه آجی بادام 3493 دلار
دانشگاه بزمی عالم 4991 دلار
دانشگاه اژه 5.638 لیر
دانشگاه مدیپول استانبول 3493 دلار
دانشگاه مدیپول آنکارا 3743 دلار

هزینه های تحصیل اتاق عمل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به همین دلیل نمی‌توان مبلغی را حتی به صورت حدودی تعیین کرد. اما آشنایی با فاکتورهای تأثیرگذار در هزینه تحصیل در ترکیه می‌تواند به شما در انتخابتان کمک شایانی کند. در زیر لیستی از معیارهای تأثیرگذار در هزینه‌های تحصیل اتاق عمل در ترکیه برای شما تهیه کرده‌ایم:

 • نوع دانشگاه
 • شهریه دانشگاه
 • شهر محل تحصیل
 • خوابگاه و محل سکونت
 • غذا
 • حمل‌ونقل به دانشگاه
 • کتاب‌های دانشگاهی
نکات بیشتر
جهت اطلاع:

مدت زمان تحصیل رشته اتاق عمل در ترکیه در مقطع کاردانی ۲ سال است. شما پس از موفقیت در ۴ ترم تحصیلی می‌توانید فارغ‌التحصیل شوید.

بهترین دانشگاه های رشته اتاق عمل در ترکیه

همان‌طور که گفتیم، اگر کشور ترکیه را برای تحصیل در رشته اتاق عمل انتخاب کنید، فرصت تحصیل در دانشگاه‌های بسیار با کیفیتی حتی در سطح بین‌المللی را به دست می‌آورید. در زیر به بررسی بهترین دانشگاه‌های ترکیه که رشته اتاق عمل را ارائه می‌دهند پرداخته‌ایم:

بهترین دانشگاه‌های رشته اتاق عمل در ترکیه
نام دانشگاه شهر رتبه در ترکیه نوع دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت
دانشگاه حاجت تپه آنکارا ۲ دولتی مورد تأیید
دانشگاه اژه ازمیر ۸ دولتی مورد تأیید
دانشگاه مدیپول استانبول استانبول ۱۱ خصوصی مورد تأیید
دانشگاه قاضی آنتپ قاضی آنتپ ۱۳ دولتی مورد تأیید
دانشگاه آجی بادام استانبول ۱۸ خصوصی مورد تأیید
دانشگاه باهچه شهیر استانبول ۱۹ خصوصی مورد تأیید
دانشگاه مرسین مرسین ۲۹ دولتی عدم تأیید
دانشگاه باشکنت آنکارا ۲۵ خصوصی مورد تأیید
دانشگاه بزمی عالم استانبول ۶۰ خصوصی عدم تأیید
دانشگاه مدیپول آنکارا آنکارا ۱۸۰ خصوصی عدم تأیید

بهترین دپارتمان اتاق عمل ترکیه در دانشگاه حاجت تپه

برنامه اتاق عمل در دانشگاه حاجت تپه با هدف توسعه فناوری‌ها و تکنیک‌های جراحی، ایمنی و حقوق بیمار طرح‌ریزی شده است. این برنامه آموزشی دانشگاه حاجت تپه، تکنسین‌هایی را آموزش می‌دهد که از تکنیک‌های پیشرفته اتاق عمل پیروی می‌کنند، مهارت‌های ارتباطی بالایی دارند، به ارزش‌های اخلاقی احترام می‌گذارند، مستعد کار تیمی هستند و می‌توانند مشکلات را حل کنند. به دانشجویانی که این برنامه را تکمیل می‌کنند، مدرک کاردانی و عنوان «تکنسین سلامت» داده می‌شود. فارغ‌التحصیلان این گروه می‌توانند در واحدهای اتاق عمل بیمارستان‌های خصوصی و دولتی نیز مشغول شوند.

دپارتمان اتاق عمل دانشگاه اژه

رشته اتاق عمل دانشگاه اژه در مدرسه عالی حرفه‌ای خدمات بهداشتی آتاتورک در سال تحصیلی 2013 – ۲۰۱2 افتتاح شد. هدف از برنامه تحصیلی این دانشکده، آموزش تکنسین‌های اتاق عمل است. در این برنامه، دانشجویان موظف‌اند درس‌های پایه پزشکی مانند آناتومی، فیزیولوژی و میکروبیولوژی را بگذرانند. علاوه بر این درس‌ها، درس‌های اختیاری مثل کمک‌های اولیه، تربیت بندی، مهارت‌های ارتباطی، اخلاق حرفه‌ای و مدیریت در مشاغل بهداشتی و درمانی نیز ارائه می‌شود.

دپارتمان اتاق عمل دانشگاه مدیپول استانبول

تحصیل اتاق عمل در دانشگاه مدیپول استانبول

یکی دیگر از دانشگاه‌های با سابقه و با کیفیتی که رشته اتاق عمل را ارائه می‌دهد، دانشگاه مدیپول استانبول است. فارغ‌التحصیلان رشته اتاق عمل از دانشگاه مدیپول استانبول می‌توانند در مؤسسات و سازمان‌ها در بخش‌های دولتی و خصوصی کار کنند. به دانشجویانی که موفق می‌شوند از این رشته فارغ‌التحصیل شوند، مدرک کاردانی و عنوان تکنسین خدمات اتاق عمل اعطا می‌شود. مدت زمان تحصیل این رشته در دانشگاه مدیپول استانبول ۲ سال است و آموزش‌ها به زبان ترکی انجام می‌شود.

دپارتمان اتاق عمل دانشگاه قاضی آنتپ

در سال تحصیلی ۲۰۱7 – 2016، از جمله برنامه‌های خدمات اتاق عمل در ترکیه به مدرسه عالی حرفه‌ای دانشگاه قاضی آنتپ اضافه شد. دانشجویان، دوره‌های تئوری و عملی فشرده را در طول تحصیلات کاردانی ۲ساله خود می‌گذرانند. همچنین دانشکده خدمات بهداشتی، برنامه‌های خود را در آزمایشگاه‌های پزشکی مانند بیوشیمی، میکروبیولوژی، آسیب‌شناسی، میکروبیولوژی، توسعه فناوری ارائه دهد.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد رشته اتاق عمل در ترکیه

پذیرش در رشته اتاق عمل مخصوصاً در دوره کارشناسی ارشد، کار دشواری است. شما برای این که بتوانید در دوره کارشناسی ارشد اتاق عمل در ترکیه به تحصیل بپردازید، باید از شرایط زیر برخوردار باشید.

 • فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی با حداقل معدل ۲.۵ از ۴ (16 از 20)
 • گواهی مهارت زبان خارجی
 • کسب نمره ۶۰ یا بیشتر در آزمون زبان خارجی YDS / YOKDİL
 • دارا بودن سطح C1 از زبان ترکی تومر (TOMER)
 • کسب حداقل نمره ۱۴۹ در آزمون GRE یا حداقل نمره ۴۵۰ در آزمون GMAT

اعتبار مدرک اتاق عمل در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس پلاس، مولانا و فارابی شرکت دارند. این عضویت به منزله معتبر بودن مدرک آن‌ها در اروپا و دنیا است و با آن می‌توان در تمام دنیا مشغول به کار شد و اقامت کاری کسب کرد. کسانی هم که می‌خواهند به ایران بازگردند باید در دانشگاهی درس بخوانند که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه‌های مطرح ترکیه مورد تأیید این وزارتخانه قرار گرفته‌اند و می‌توان با مدرک آن‌ها مشغول به کار شد.

موقعیت شغلی و بازار کار اتاق عمل در ترکیه

تکنسین‌های اتاق عمل می‌توانند در تمامی مؤسسات بهداشتی و سازمان‌هایی که اتاق عمل دارند، کار کنند. آن‌ها می‌توانند در بیمارستان‌های دولتی، بیمارستان‌های خصوصی، کلینیک‌ها، کلینیک‌های سرپایی جراحی خصوصی، خانه‌های زایمان، مراکز پزشکی یا بیمارستان‌های آموزشی و تحقیقاتی فعالیت خود را پس از فارغ‌التحصیلی آغاز کنند. ارائه مدرک KPSS (آزمون انتخاب پرسنل عمومی) برای کار در بیمارستان‌های دولتی مورد نیاز است.

درآمد شغل اتاق عمل در ترکیه

حقوق اتاق عمل در ترکیه

دستمزد فردی که به عنوان تکنسین اتاق عمل کار می‌کند با توجه به معیارهای زیادی مثل سابقه و محل کار متفاوت است. متوسط درآمد شغل اتاق عمل در ترکیه طبق داده‌های سال ۲۰۲۳، در بیمارستان‌های دولتی حدود ۱۴ هزار لیر و در بیمارستان خصوصی حدود ۱۲ هزار لیر است.

واحد‌های رشته اتاق عمل در ترکیه

برای آنکه بهتر با رشته اتاق عمل آشنا شوید، بهتر است از واحد‌هایی که در این رشته باید آن‌ها را بگذرانید، آگاه شوید. در زیر لیستی از واحدهای رشته اتاق عمل در ترکیه را برای شما تهیه کرده‌ایم:

 • مقدمه فیزیولوژی آناتومی پایه
 • اصول و روش‌های عقیم‌سازی
 • مقدمه‌ای بر بیهوشی
 • فناوری اتاق عمل
 • میکروبیولوژی پایه
 • برنامه‌های کاربردی اتاق عمل
 • اخلاق حرفه‌ای
 • اصطلاحات پزشکی
 • مدیریت خدمات سلامت
 • ایمنی بیمار
 • کمک‌های اولیه
 • مقدمه‌ای بر فناوری زیست پزشکی
 • تضمین کیفیت و استانداردها
 • ورزش و بدنسازی

دوره های دپارتمان خدمات اتاق عمل در ترکیه

دپارتمان خدمات بهداشتی، رشته اتاق عمل خود را در دوره‌ای ۲ ساله ارائه می‌دهد که در آن، دانشجویان موظفند که دروس نظری و کاربردی را در ۴ ترم بگذرانند. هدف مشترک این دوره‌های اجباری، کسب دانش و مهارت‌های لازم برای انجام وظایف و مسئولیت‌های خود در اتاق عمل است. اطمینان از ضدعفونی و استریل کردن تجهیزات جراحی و کمک به پزشکان جراحی با دانستن نام و عملکرد ابزارها از مسائلی است که دانشجویان در این دوره با آن آشنا می‌شوند.

جمع بندی

یکی از محبوب‌ترین رشته‌های خدمات درمانی و بهداشتی، رشته اتاق عمل است. بازار کار و درآمد بالای این رشته موجب افزایش محبوبیت این رشته شده است. رشته اتاق عمل در ترکیه در دانشگاه‌هایی بین‌المللی با تجهیزاتی مدرن و بروز ارائه می‌شود. کیفیت بالای دانشگاه‌های ترکیه موجب شده است که مدرک آن‌ها از اعتباری جهانی برخوردار باشد. در کل شما با خواندن این مقاله کلیه اطلاعات لازم در خصوص اپلای دوره تحصیلی اتاق عمل در ترکیه را دریافت خواهید کرد.

پاسخ به سوالات کاربران در این زمینه رشته اتاق عمل در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=27246

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”