a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09214640035

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > خدمات آرتان بورس تاپ  > اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

موسسه اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه و اقامت تحصیلی در این کشور مسائل مهمی هستند که امروزه ذهن مخاطبان بسیاری را مشغول کرده است. به دلیل همسایگی ایران و ترکیه، این کشور به عنوان مقصد اول مهاجرت دانشجویان تبدیل شده است. ترکیه با دارا بودن امکانات شهروندی بسیار ، دانشگاه های بسیار معتبر ، هزینه های تحصیل پایین تر نسبت به سایر کشورها ، اعتبار بالای مدرک دانشگاهی و … در حال حاضر یکی از بهترین گزینه های مهاجرت تحصیلی است. دانشجویانی که قصد دارند در رشته های پزشکی بدون کنکور ترکیه و یا تحصیل در رشته دندانپزشکی ترکیه شرکت نمایند می توانند از این فرصت نهایت استفاده را کرده باشند.

در این مقاله که توسط دپارتمان تخصصی و بین المللی آرتان بورس تاپ تهیه شده، قصد داریم تمام نکات مهم پیرامون اعزام به ترکیه و شرایط تحصیلی در این کشور را از تمام ابعاد بررسی کنیم. به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد و بهترین راه اعزام دانشجو به ترکیه را خواهیم گفت. سوالاتی از قبیل اینکه آیا می توان ترکیه را جایی معتبر و امن از لحاظ تحصیلی دانست؟ آیا مدارک دانشگاه های ترکیه، از لحاظ سطح علمی و تخصصی توان رقابت با سایر دانشگاه های معتبر جهانی را دارند؟ آیا پس از اینکه شرایط تحصیل برای شما فراهم شد می توانید به سرعت جذب دانشگاه های مورد نظر خود شوید؟ آیا ایرانیان می توانند پس از اتمام دوره تحصیل در ترکیه مشغول به کار شوند؟ درآمدها در کشور ترکیه چگونه است؟ هزینه های دوران دانشجویی چقدر است؟

شرایط اعزام دانشجو به ترکیه

موضوع حائز اهمیت این است که برخی به اشتباه تصور می‌کنند که چون ترکیه از لحاظ مسافتی نسبت به سایر کشورهای دیگر به ایران نزدیک تر است می تواند مقصد مناسبی برای اعزام دانشجو باشد. این در حالی است که فاصله نقش چندانی در این موضوع ندارد. ترکیه از این جهت مورد توجه افراد زیای قرار گرفته که فضای مناسبی را برای دانشجویان خارجی فراهم می کند. برای مثال قصد دارد تعداد دانشجویان خارجی خود را به یک میلیون دانشجو برساند و برای رسیدن به این هدف، راه طولانی در پیش دارد. به همین خاطر دولت ترکیه برای دانشجویانی که این کشور را به عنوان مقصد اول انتخاب کرده اند، امتیازات خاص و ویژه ای را در نظر گرفته است.

اعزام دانشجو به ترکیه تحصیل در ترکیه به دلیل سطح علمی بالای دانشگاه ها، پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی، بسیار مورد توجه دانشجویان در ایران و دیگر کشور ها قرار گرفته است. هزینه اعزام به ترکیه بسیار مقرون به صرفه بوده و هزینه ها بسیار پایین تر از دیگر کشور های اروپایی است. رشته های مورد علاقه هموطنان ایرانی در ترکیه بیشتر پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است؛ اما رشته هایی مانند مدیریت بازگانی، اقتصاد، رشته های مهندسی مانند کامپیوتر، برق، مکانیک، عمران و رشته های شاخه هنر مانند معماری، موسیقی و … نیز متقاضیان زیادی دارند.

اعزام دانشجو به ترکیه در تهران

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو در مقطع کارشناسی هم امکان پذیر است. قوانین دانشگاه های ترکیه در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی به این صورت است که شما مانند دانشگاه های ایران برای کسب مدرک تحصیلی خود ۴ سال سپری می کنید. البته بعضی رشته های دانشگاهی هم وجود دارند که برای گرفتن مدرک کارشناسی لازم است ۶ سال زمان صرف کنید. بزرگترین دانشگاه های ترکیه که استانبول، آنکارا و ازمیر هستند، رشته های تحصیلی زیر را ارائه می کنند:

مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، معماری، اقتصاد، روانشناسی، پزشکی، دندانپزشکی، مدیریت بین الملل تدارکات، طراحی گرافیک، مهندسی صنایع، ریاضیات، فیزیک، مدیریت مسافرت، زبان و ادبیات، موسیقی، رقص و …

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد، برخلاف مقطع کارشناسی نیازی ندارید که آزمون جامع بدهید. بلکه دانشگاه های ترکیه خودشان به صورت مجزا آزمون هایی را برگزار می کنند که باید در آنها شرکت کنید و مجوز ورود به دانشگاه را کسب کنید. این آزمون ها ۲ بار در سال برگزار می شوند. علاقه مندان می توانند در زمان های مشخصی که هر دانشگاه اعلام می کند، در آزمون مورد نظر شرکت نمایند. در مقطع کارشناسی ارشد هر رشته ظرفیت مشخصی دارد. برای قبولی لازم است سعی کنید جزو نفرات برتر آزمون باشید. به عنوان مثال اگر رشته معماری دانشگاه استانبول ۳۰ نفر ظرفیت داشته باشد شما باید بتوانید علاوه بر کسب حداقل نمره قابل قبول، در بین ۳۰ نفر برتر آزمون هم قرار بگیرید تا بتوانید در این دانشگاه تحصیل نمایید.

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع دکترا

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند باید در زمان های مشخصی از سال برای پذیرش دانشگاه های مورد نظر خود اقدام نمایند. معمولا زمانی که دانشجو می تواند برای پذیرش اقدام نماید ماه های اکتبر و ژانویه است. یکی از مواردی که در اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع دکترا حائز اهمیت است، تسلط دانشجو بر زبان انگلیسی است. دانشجویان باید برای اینکه گواهی زبان خود را به دانشگاه ارائه بدهند لازم است در آزمون ALES شرکت کنند. نمره این آزمون بین ۰ تا صد است و برای اینکه دانشجوی متقاضی بتواند در دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید باید حداقل نمره ۵۰ را گرفته باشد. در صورتی دانشجو نمره حد نصاب را کسب نکند یا به زبان انگلیسی تسلط کافی نداشته باشد می تواند در کلاس های زبان انگلیسی که در ترکیه برگزار می شوند شرکت کرده و مدرک خود را از کالج های زبان انگلیسی ترکیه دریافت نماید.

مورد دیگری که در رابطه با هموطنان ترک زبان عزیزمان وجود دارد این است که به دلیل تشابه ترکی آذری با زبان ترکی استانبولی این عزیزان می توانند با تقویت زبان ترکی استانبولی خود در ترکیه مشغول به تحصیل شوند. تعداد واحدهایی که دانشجوی متقاضی دکترا باید بگذارند ۲۴۰ واحد است. دانشجو در مدت دو سال هم باید واحدهای خود را بگذارند و هم باید در سمینارها و آزمون های متفاوت شرکت کند. در نهایت روی مقاله و تز دکترای خود کار کرده و آن را به پایان برساند.

نکته مهم: یکی از مواردی که باید دقت کرد این موضوع است که برای برخی از دانشگاه ها نمی توان به صورت مستقیم درخواست ارسال کرد و باید از طریق یک سوپروایزر یا همان استاد راهنما اقدام کرد که معمولا کار آسانی نیست و این امر زمانی محقق می شود که دانشجو دارای تحقیقات علمی معتبر باشد که استاد راهنما تمایل به راهنمایی و قبول پذیرش وی داشته باشد.

نام دانشگاهموقعیت مکانیسال تاسیس
دانشگاه آنکاراآنکارا۱۹۴۶
دانشگاه هنرهای زیبا آنکاراآنکارا۲۰۱۷
دانشگاه علوم اجتماعی آنکاراآنکارا۲۰۱۳
دانشگاه قازیآنکارا۱۹۸۲
دانشگاه حاجت تپهآنکارا۱۹۶۷
دانشگاه فنی خاورمیانهآنکارا۱۹۵۶
دانشگاه Yıldırım Beyazıtآنکارا۲۰۱۰
دانشگاه Atılımآنکارا۱۹۹۷
دانشگاه Akdenizآنتالیا۱۹۸۲
دانشگاه علاء الدین کیکوبات آلانیا (Alanya Alaaddin Keykubat )آنتالیا۲۰۱۵
دانشگاه Boğaziçiاستانبول۱۸۶۳
دانشگاه گالاتاسرای (Galatasaray)استانبول۱۹۹۴
دانشگاه Medeniyet استانبولاستانبول۲۰۱۰
دانشگاه فنی استانبولاستانبول۱۷۷۳
دانشگاه استانبولاستانبول۱۴۵۳
دانشگاه Marmaraاستانبول۱۸۸۳
دانشگاه هنرهای زیبا Mimar Sinanاستانبول۱۹۸۲
دانشگاه Dokuz Eylülازمیر۱۹۸۲
دانشگاه اژهازمیر۱۹۵۵
دانشگاه İzmir Institute of Technologyازمیر۱۹۹۲

در جدول بالا برخی از دانشگاه های مطرح ترکیه را معرفی کرده ایم. می توانید از لیست حاضر برای انتخاب دانشگاه مورد نظر خود استفاده کنید. در نظر داشته باشید که برای اعزام به ترکیه اول باید دانشگاه خود را انتخاب نمایید، بعد از اقدام به مهاجرت کنید. در انتخاب دانشگاه ممکن است برای برخی افراد شهری که دانشگاه در آن واقع است اهمیت بالایی داشته باشد، برای برخی دیگر هم این موضوع در اولویت های بعدی باشد رتبه دانشگاه و ملاک های دیگر اهمیت بالاتری داشته باشند. به هرحال طبق اولویت بندی خود می توانید داتشگاه مورد نظر را انتخاب نمایید.

مدارک لازم برای اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه یکی از مسائل مهمی است که همواره ذهن بسیاری از دانشجویان را درگیر کرده است که چگونه می توان راهکاری مطمئن برای اعزام داشت. به این نکته توجه کنید که لیست مدارک ازام دانشجو به ترکیه که در این بخش آوردیم، همگی مهم هستند و لازم است به طور کامل آماده نمایید. البته مدرک زبان را می توانید پس از قبولی در دانشگاه مورد نظرتان در دوره های فشرده شش ماهه تا یک ساله هم بگذرانید.

 • اصل مدارک هویتی (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی)
 • اصل پاسپورت
 • شرکت در آزمون وروردی دانشگاه ها و کسب حداقل نمره برای رشته و دانشگاه مورد نظر
 • ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی به صورت کامل (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس) یا شرکت در آزمون زبان ترکی (تومر)

اعزام دانشجو به ترکیه در تبریز

هزینه اعزام دانشجو به ترکیه

در مورد هزینه های اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد هم باید بگوییم که هزینه نسبت به دانشگاه انتخابی شما متفاوت خواهد بود. شما می توانید یا دانشگاه های ترکی زبان تحصیل کنید که تدریس در این دانشگاه ها هم به زبان ترکی است. یا در دانشگاه هایی ثبت نام کنید که تدریس در آنها به زبان انگلیسی انجام می شود. هزینه دانشگاه های ترکی زبان در مقطع کارشناسی برای اتباع کشور ترکیه تقریبا ۷۵ تا ۲۶۰ دلار، و برای اتباع خارجی بین ۲۳۰ تا ۷۸۰ دلار خواهد بود. این هزینه ها برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند برای اتباع کشور ترکیه بین ۱۶۰ تا ۵۵۰ دلار و برای اتباع خارجی بین ۴۶۰ تا ۱۶۰۰ دلار است. دانشجویان خارجی برای گذراندن و تامین مخارج مالی خود می توانند در هفته ۲۰ ساعت مشغول به کار شوند. این کار می تواند تا حد زیادی هزینه های دانشجویان را تامین کند. دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی آشناییت دارند بسیار راحت تر کار پیدا خواهند کرد و دغدغه شغلی نخواهند داشت.

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه، در دانشگاه های دولتی ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در سال و در دانشگاه های خصوصی بین ۵۵۰۰ تا ۱۷۵۰۰ دلار در سال است. لازم به ذکر است که مانند سایر دانشگاه های بزرگ دنیا، دانشجو برای اینکه بتواند در مقطع دکتری تحصیل کند باید درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نموده و سپس منتظر دریافت پاسخ از طرف دانشگاه باشد. البته شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه نیز فراهم می باشد که دانشجویان می توانند با بورسیه تحصیلی ترکیه هزینه های خود را به شدت کاهش دهند که در مقاله ای جدا کاملا درباره آن صحبت کرده ایم. لازم به ذکر است که برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه تحصیل نمایید ابتدا نیاز است که در آزمون SAT شرکت نمایید و نمره قبولی را در این آزمون کسب کنید. ما برای راحتی هرچه بیشتر شما منابع آزمون sat را آماده کرده ایم.

موسسه اعزام دانشجو به ترکیه در تهران

از آنجا که قوانین دانشگاه ها و پذیرش دانشجویان سخت است ، افراد غیر متخصص با این قوانین و مقررات آشنایی ندارند. بهتر است از مشاوره و همراهی مجموعه ای بهره ببرید که به طور تخصصی در زمینه اعزام دانشجو به ترکیه فعالیت می کند. موسسه آرتان بورس تاپ با چندین سال سابقه درخشان در زمینه اعزام دانشجو با همکاری موسسات مختلف توانسته است اعتبار بالایی در بین دانشگاه های ترکیه کسب نماید. ارسال سالانه بالای ۲۵۰ دانشجو به بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی خود گواه بر این قضیه است. این موسسه در زمینه مشاوره اعزام دانشجو با ۳ موسسه بسیار معتبر و بزرگ در شهرهای استانبول و آنکارا و ازمیر همکاری دارد.
در نهایت باید بگوییم که آرتان بورس تاپ با سابقه ای ۷ ساله در زمینه مشاوره اعزام دانشجو به ترکیه در تهران، تبریز، کرج، ارومی و زنجان، از قوانین ترکیه و دانشگاه های این کشور آگاهی کامل دارد؛ و یکی از بزرگترین دپارتمان های موجود برای دریافت مشاوره تحصیلی در ترکیه است که می تواند به تمامی سوال های شما پیرامون اعزام دانشجو پاسخ دهد.


برای دریافت مشاوره رایگان با متخصصان آرتان بورس تاپ تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید

سوالات متداول

مدارک لازم برای اعزام دانشجو به ترکیه کدام است؟ 

اصل مدارک هویتی (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی) – اصل پاسپورت – شرکت در آزمون وروردی دانشگاه ها و کسب حداقل نمره برای رشته و دانشگاه مورد نظر – ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی به صورت کامل (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی) – ارائه مدرک زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس) یا شرکت در آزمون زبان ترکی (تومر)

از چه راه هایی می توان در ترکیه تحصیل کرد؟

آزمون یوس – آزمون sat – پذیرش بدون کنکور – بورسیه تحصیلی ترکیه – شرط معدل

آیا اعزام دانشجو به ترکیه بدون آزمون ورودی قانونی است؟ 

پذیرش از دانشگاه های خصوصی کاملا قانونی است و از دانشگاه های دولتی بستگی به موسسه ای دارد که پذیرش می گیرد.

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل را نمیتوان به صورت قطعی بیان کرد اما تحصیل در دانشگاه های دولتی از دانشگاه های خصوصی بسیار ارزان تر است. تحصیل در دانشگاه های دولتی حدودا ۳ تا ۱۰۰ میلیون در دانشگاه های خصوصی ۳۰ الی ۳۰۰ میلیون

 

18 دیدگاه

 • سعید پاکزاد پاسخ دسامبر 11, 2019 در 5:45 ب.ظ

  والا من که خیلی دوس دارم ترکیه درس بخونم ولی مشکلی به نام سربازی صد راهمه.
  اگه راهی برای دور زدن این مشکل هست ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • moshaversite پاسخ ژانویه 8, 2020 در 10:58 ب.ظ

   سلام، می‌توانید بدون اتمام دوره سربازی برای ادامه تحصیل در ترکیه اقدام کنید، برای اطلاع بیشتر با مشاوران در تماس باشید، ممنون

 • E.R پاسخ جولای 25, 2020 در 10:25 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید اگه میشه بدون کنکور وارد دانشگاه پزشکی ترکیه شد پس چرا اونایی ک میرن ازمو میدن؟؟؟

 • E.r پاسخ جولای 26, 2020 در 11:29 ب.ظ

  کدوم دانشگاهایه خصوصی هستن ک امسال مورد تایید وزرات بهداشتن؟؟؟که بدون ازمون و شر معدل باشن

 • rrr پاسخ جولای 27, 2020 در 1:31 ب.ظ

  سللم،لطف میکنین شهریه دانشگاه کوچ بگین؟؟بعد شهریه رو باید سالانه بدیم؟؟؟واینکه میشه قسطی داد یان

 • Elisajome پاسخ آگوست 5, 2020 در 6:24 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من فارغ‌التحصیل رشته تجربی نظام جدید با معدل کل ۱۹.۹۶ هستم.امسال می‌خوام برای پزشکی ترکیه اقدام کنم.احتمالش هست بدون آزمون و از طریق معدل پذیرش بشم؟

 • S.A پاسخ سپتامبر 10, 2020 در 5:50 ب.ظ

  سلام. وقت بخیر. کدوم دانشگاه های خصوصی پذیرش بدون آزمون در رشته دندانپزشکی دارن؟ و آیا مدرک این دانشگاه ها برای کار مورد تایید خود کشور ترکیه هست یا نه؟!

 • S.A پاسخ سپتامبر 11, 2020 در 2:33 ب.ظ

  سلام وقت بخیر. آیا میشه برای رشته دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون آزمون اقدام کرد؟
  آیا با مدرک این دانشگاه های خصوصی برای جستجوی کار در ترکیه معتبر هست؟

 • الهه آزادی پاسخ سپتامبر 15, 2020 در 5:29 ق.ظ

  سلام ببخشید من فارغ التحصیل رشته تجربی نظام جدیدم.میخوام واسه رشته های پیراپزشکی اقدام کنم.امکان پذیرش بدون ازمون هست؟و اینکه شهریه و هزینه زندگی چقدر هست؟

 • مهیار الماسی پاسخ اکتبر 5, 2020 در 8:34 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  یک سوال در خصوص پذیرش بدون کنکور داشتم اینکه این پذیرش بدون کنکور فقط شامل دانشگاه های خصوصی میشود یا دانشگاه های دولتی هم از این طریق دانشجوی بین المللی می پذیرند؟

دیدگاهتان را بنویسید