logo
اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند

اقامت ترکیه با تولد فرزند

آنچه در این مقاله خواهید خواند

در این مقاله قصد داریم به سراغ اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند برویم. برای دریافت شهروندی و اقامت در این کشور راه‌های بسیاری وجود دارد که شامل دو نوع کلی با سرمایه‌گذاری و بدون سرمایه‌گذاری می‌شود که قبلا به طور مفصل درباره آن‌ها توضیح داده‌ایم. شاید بتوان گفت که اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد بچه از راه‌های بدون سرمایه‌گذاری است، اما سوال اصلی اینجاست که اساسا این روش امکان‌پذیر است یا خیر. در این مقاله به تشریح این موضوع خواهیم پرداخت.

مهاجرت به ترکیه از طریق تولد فرزند

کشور ترکیه برای اقامت ترکیه از طریق فرزند بر اساس نسبت‌های خونی عمل می‌کند و تابعیت فرد متولد شده، مطابق با تابعیت والدین است. این امر به این معناست در صورتی که نوزادی در داخل یا خارج خاک ترکیه متولد شود و یکی از والدین اقامت و تابعیت ترکیه را داشته باشد، فرزند نیز این تابعیت را اخذ می‌کند. همچنین لازم به ذکر است که کشور ترکیه تابعیت مضاعف را نیز می‌پذیرد و فرد می‌تواند به همراه ملیت خود، تابعیت ترکیه را نیز به دست بیاورد. همچنین کودکی که در خاک ترکیه متولد می‌شود و سرپرست‌های او مهاجران غیرقانونی باشند و نتوانند ارتباط بیولوژیکی خود را با نوزاد ثابت کنند، شهروند ترکیه محسوب می‌شود که در این صورت حضانت او از سرپرست گرفته خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که اقامت ترکیه با تولد فرزند تحت هیچ شرایطی شامل پدر و مادر نمی‌شود.

مراحل گرفتن اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند

مراحل اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد بچه

برای گرفتن اقامت ترکیه برای فرزند، والدین باید به کنسولگری یا سفارت مربوطه مراجعه کنند تا برای ثبت تولد و صدور شناسنامه درخواست دهند. پس از صدور گذرنامه و شناسنامه، والدین باید برای تکمیل فرم‌ها و پرداخت هزینه‌های لازم به ساختمان پلیس محلی منطقه رفته و برای کسب اجازه اقامت نوزاد درخواست دهند. همچنین لازم به ذکر است فرزند فردی که تابعیت ترکیه را دارد، در بدو تولد دارای شهروندی ترکیه است، اما باید مراحل اداری طی شود.

شرایط و قوانین جدید اقامت ترکیه از طریق تولد نوزاد

طبق ماده 7 قانون شهروندی ترکیه اقامت ترکیه از طریق تولد نوزاد برای پدر یا مادر تبعه خارجی امکان‌پذیر نیست. طبق این ماده شهروندی ترکیه به فرزند فردی که تابعیت ترکیه را دارد، بی‌قید و شرط خاصی تعلق می‌گیرد، اما برای زوج‌هایی که شهروند ترکیه نیستند، برای اعطای شهروندی به فرزند باید شرایط زیر وجود داشته باشد:

 • تولد در خاک ترکیه اتفاق بیفتد و اثبات شود.
 • مهاجران سرپرست فرزند، بی تابعیت باشند. یعنی مدرکی برای تأیید هویت خود نداشته باشند که در آن صورت مهاجر غیرقانونی محسوب می‌شوند.
 • سرپرستان نوازد در فرایند تحقیق نتوانند ثابت کنند که فرزند به صورت بیولوژیکی متعلق به آن‌هاست و نتیجه آزمایش DNA منفی باشد.
 • در صورت عدم اثبات نسبت بیولوژیکی نوزاد و سرپرستان او، نوزاد تابعیت ترکیه را می‌گیرد و حضانت نوزاد به دولت این کشور منتقل می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد

مدارک لازم اقامت ترکیه از طریق تولد نوزاد

کسانی که در پروسه قانونی اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند هستند و می‌خواهند شهروندی این کشور را برای فرزند خود بگیرند، باید مدارک زیر را به دستگاه قانونی مربوطه ارائه کنند و پس از ثبت تولد در ادارات جمعیت و شهروندی فرمانداری‌ها به صورت رسمی، متولد شهروند ترکیه محسوب می‌شود:

 • فرم درخواست
 • 2 قطعه عکس بیومتریک با زمینه سفید
 • سند هویت پدر یا مادر دارای تابعیت غیر
 • در صورت فوت پدر و مادر متقاضی، خواهر و برادر و یا اشخاص ثالث اظهارنامه‌ای ارائه کند که تأیید کننده نسبت باشد.
 • گواهی تولد معتبر
 • گواهی متولد شدن در ترکیه
پیشنهاد کارشناس:

توصیه می‌کنیم مقاله اقامت ترکیه را بخوانید تا با روش‌هایی که می‌توانید در ترکیه زندگی کنید آشنا شوید.

هزینه اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند

هزینه اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد بسته به تعرفه‌های بیمارستان و سزارین یا زایمان طبیعی بودن متفاوت است. در جدول زیر حدود قیمت بیمارستان‌های ترکیه را به اطلاع شما می‌رسانیم:

هزینه اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند
نوع بیمارستان هزینه (لیر)
بیمارستان خصوصی با بیمه درمانی 30,000 – 5,000
بیمارستان خصوصی بدون بیمه درمانی 40,000 – 5,000
بیمارستان دولتی 35,000 – 500

مدت زمان اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد

هنگامی که فرزند متولد می‌شود، اقامت ترکیه و شهروندی این کشور به متولد اعطا می‌شود. اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند، تنها به فرزند اعطا می‌شود و پدر یا مادر تبعه خارجی از این طریق نمی‌تواند شهروندی و اقامت این کشور را به دست آورد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم از طریق روش‌های دیگری برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایید.

مزایای اقامت ترکیه با تولد فرزند

کسانی که اقامت با تولد فرزند در ترکیه می‌گیرند (فرزند و نه خانواده)، شهروند و مقیم ترکیه محسوب می‌شوند. تابعیت ترکیه مزایا و حقوق شهروندی بسیاری به همراه خود دارد، در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم:

 • داشتن از حقوق شهروندی
 • امکان سفر بدون ویزا به بیش از 100 کشور
 • استخدام در مراکز دولتی
 • بهره‌‌مندی از مزایای دولتی
 • تسهیل در اخذ ویزای شنگن و آمریکا
 • انجام بدون محدودیت کارهای فریلنسری

چگونه با تولد فرزند اقامت ترکیه را بگیریم؟

دریافت اقامت ترکیه با تولد فرزند

کسب اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند امکان‌پذیر نیست و تنها به فرزند تبعه ترکیه اعطا می‌گردد. اما اگر فرد با تبعه ترک ازدواج کند می‌تواند اقامت ترکیه را به دست آورد و پس از چند سال زندگی مشترک، تحت شرایط خاصی می‌تواند برای اخذ تبعیت ترکیه اقدام کند. ما همه چیز درباره اقامت ترکیه از طریق ازدواج را در مقاله مربوطه شرح دادیم. همچنین در صورت نیاز به مشاوره در خصوص اقامت و شهروندی این کشور و کسب اطلاع از راه‌هایی که وجود دارد، با مشاورین ما در مجموعه آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید تا از راهنمایی متخصصان امور مهاجرتی ترکیه بهره‌مند شوید.

جمع بندی

در مقاله‌ای که خواندید به موضوع اخذ اقامت ترکیه با تولد فرزند پرداختیم و همه چیزهای لازم را به اطلاع شما رساندیم. ما در این مطلب به شما شرح دادیم کسب اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند امکان‌پذیر نیست و تنها به کودکی که پدر یا مادرش شهروند ترکیه محسوب می‌شود، تبعیت اعطا می‌شود.

نویسنده آرتان بورس تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=25574
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”