logo
اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

اقامت ترکیه زیر ۱۸ سال

آنچه در این مقاله خواهید خواند

این روزها که بازار مهاجرت در میان ایرانیان بسیار داغ است، هر روز افراد بیشتری در بازه‌های سنی و قشرهای متفاوت برای این موضوع اقدام می‌کنند. بسیاری از والدین برای پیشرفت فرزند خود، او را به کشور دیگری می‌فرستند تا آینده او را تضمین کنند. کشور ترکیه یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی میان ایرانیان محسوب می‌شود. دلیل آن هم تشابه فرهنگی، نزدیک بودن به ایران و ارزان‌تر بودن آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی است. در این مقاله به بررسی شروط اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال خواهیم پرداخت.

انواع اقامت ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال

افراد زیر 18 سال بدون همراهی و یا رضایت والدین نمی‌توانند در ترکیه اقامت داشته باشند. برای کسانی که پدر و مادرشان از هم جدا شده‌اند یا یکی از آن‌ها در قید حیات نیست، ویزای آن‌ها به ترکیه به شرط ارائه مدرک حضانت کودک صادر می‌شود. به طور کل برای اخذ اقامت کودکان زیر 18 سال در ترکیه بهتر است پدر و مادر اقامت ترکیه را دریافت کنند و از طریق اقامت خانوادگی برای دریافت اقامت فرزندان خود نیز اقدام کنند. در این صورت به کودک هم اندازه مدت زمان اجازه اقامت پدر و مادر، اجازه اقامت در ترکیه داده می‌شود. نوع دیگری از امکان اقامت ترکیه زیر 18 سال در ترکیه، اقامت انسانی است که در واقع نوعی توافق بین‎‌المللی محسوب می‌شود. این اقامت برای تضمین منافع کودکانی است که از شرایط ایده‌آلی برخوردار نیستند.

مراحل گرفتن اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

فرد زیر 18 سال با اخذ اقامت خانوادگی توسط پدر و مادر خود می‌تواند در ترکیه اقامت داشته باشد. برای این کار ابتدا باید پدر و مادر از طریق یکی از روش‌های اقامت در ترکیه اجازه خود را دریافت نموده و پس از طی مراحل قانونی برای اخذ اقامت خانوادگی درخواست دهند.

شرایط اقامت ترکیه زیر ۱۸ سال

شرایط اقامت در ترکیه زیر ۱۸ سال

اقامت خانوادگی ترکیه به اتباعی داده می‌شود که شرایط زیر را داشته باشند:

 • اتباع ترکی که همسر خارجی داشته باشند.
 • اتباع ترکی که فرزند کوچک خارجی توسط خود یا همسر داشته باشند.
 • اتباع ترکی که فرزند تحت تکلف خارجی، توسط خود یا همسر داشته باشند.
 • در صورتی که فرد درخواست کننده اجازه اقامت خانوادگی بیش از یک همسر داشته باشد، اجازه اقامت فقط برای یکی از زوجین قابل صدور است. با این حال، به همه فرزندان خارجی می‌توان اجازه اقامت خانوادگی داد.
 • در صورت وجود حضانت مشترک در خارج از ترکیه می‌بایست در درخواست‌های اجازه اقامت خانوادگی فرزندان، رضایت مادر یا پدری که در خارج از ترکیه است، اخذ شود.
 • مجوز اقامت خانواده، حق تحصیل در مؤسسات آموزش ابتدایی و متوسطه را تا سن هجده سالگی بدون اخذ مجوز اقامت دانشجویی فراهم می‌کند.
 • کل درآمد خانواده باید به اندازه حداقل دستمزد اعلام شده از سوی وزارت کار باشد. سهم هر یک از اعضای خانواده نمی‌تواند کمتر از یک سوم حداقل دستمزد فرد درخواست کننده باشد.
 • باید مسکن مطابق با شرایط بهداشتی و ایمنی با توجه به جمعیت خانواده تامین شود.
 • همه افراد خانواده باید بیمه شوند.
 • اثبات عدم ارتکاب جرم “علیه نظم خانواده” در 5 سال گذشته.
 • داشتن حق اقامت حداقل ۱ساله در ترکیه با مجوز اقامت (این شرط برای کسانی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده‌اند الزامی نیست)

در شرایطی که فرد زیر 18 سال مایل به استفاده از اقامت انسانی باشد با اثبات اینکه واجد شرایط استفاده از این اجازه اقامت است، می‌تواند بدون داشتن شروط اخذ اقامت خانوادگی، بلند مدت و یا کوتاه مدت، از این اجازه اقامت استفاده کند و می‌بایست تنها 20 روز پس از درخواست در سیستم ثبت آدرس اقدام به ثبت آدرس اقامتگاه خود کند. کسانی که از این نوع اقامت استفاده می‌کنند می‌توانند به جز اجازه اقامت بلند مدت برای هر نوع دیگری از اجازه اقامت اقدام کنند.

شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال

 کودکان زیر 18 سال که به هر منظوری به ترکیه می‌آیند باید در طول درخواست ویزا رضایت پدر و مادر را داشته باشند. برای کسانی که پدر و مادرشان از هم جدا شده‌اند یا اعلام کنند یکی از آن‌ها در قید حیات نیست ویزای مناسب برای ورود آن‌ها به ترکیه به شرط ارائه مدرک حضانت کودک صادر می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه زیر ۱۸ سال

اخذ اقامت ترکیه زیر ۱۸ سال

مدارک زیادی وجود دارد که باید هنگام درخواست مهاجرت افراد زیر 18 سال به ترکیه با اجازه اقامت خانوادگی تهیه شود. این اسناد به شرح زیر هستند:

 • فرم درخواست مطابق با مورد درخواست اقامت
 • کپی پاسپورت اتباع خارجی
 • عکس
 • رسید یا اسنادی که نشان می‌دهد هزینه‌های لازم پرداخت شده است.
 • گواهی ازدواج (اگر سند از خارج از کشور تهیه شده باشد، باید دارای ترجمه محضری و حاشیه‌نویسی آپوستل باشد)
 • گواهی ولادت در صورت فرزند بودن متقاضی، گواهی حضانت در صورت طلاق، رضایت در صورت حضانت مشترک، گواهی فوت در صورت فوت یکی از والدین
 • مدارک حامی (اسپانسر)
 • در صورت اعطای اجازه اقامت، سندی که محل اقامت را نشان می‌دهد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست به طور خلاصه به شرح بالا است. اگرچه مدارک شامل این موارد است، اما ممکن است در هر مورد خاص تعدادی مدارک شخصی مورد نیاز باشد. اخذ این مدارک و ارائه صحیح آن‌ها بر اساس مبانی قانونی مهم است.

هزینه اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

اگرچه ممکن است هزینه‌های اجازه اقامت هر سال تغییر کند، اما برای سال 2023  هزینه اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال به شرح زیر است:

 • 160  لیر برای کارت اجازه اقامت
 • 1040 لیر برای اجازه اقامت
 • هزینه بیمه درمانی که بین 500 تا 1750 لیر متغیر است و برای افراد زیر شصت و پنج سال الزامی محسوب می‌شود.
 • به طور متوسط 450 لیر برای هزینه‌های دفتر اسناد رسمی و ترجمه
 • در صورت لزوم، 89.23 لیر برای هزینه‌های تایید آپوستل به ازای هر صفحه
 • حق‌الوکاله در صورت استفاده از وکیل
نکات بیشتر
بیشتر بدانید:

افراد زیر 18 سالی که دارای اقامت هستند، می‌توانند به صورت رایگان به تحصیل در ترکیه مشغول شوند و نیازی به اخذ اقامت مجزا نیست. باید توجه داشته باشید که افراد به محض رد کردن 18 سالگی دیگر از این مزیت برخوردار نخواهند بود.

مدت زمان اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

به افرادی که اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال را با اقامت خانوادگی کسب می‌کنند، به اندازه مدت زمان اقامت پدر و مادر اجازه اقامت داده می‌شود. در صورت فوت فرد حامی و یا درخواست کننده، به افرادی که با اجازه اقامت خانوادگی ضمیمه حامی فوت شده باقی می‌مانند اجازه اقامت کوتاه مدت اعطا خواهد شد و از ادامه مجوز اقامت اطمینان حاصل می‌شود. اتباع خارجی دارای مجوز اقامت خانوادگی حق دارند در مؤسسات آموزش ابتدایی و متوسطه تحصیل کنند. برای استفاده از این حق نیازی به اخذ مجوز اقامت دانشجویی نیست.

آیا حضور پدر و مادر فرزند در ترکیه ضروری است؟

بله. فردی که دارای اقامت ترکیه زیر 18 سال با اخذ اقامت خانوادگی توسط پدر و مادر خود است، باید توسط هر دو یا یکی از والدین همراهی شود.

مزایای مهاجرت افراد زیر 18 سال به ترکیه

مهاجرت افراد زیر 18 سال به ترکیه

مهاجرت به ترکیه در هر سنی تصمیمی عاقلانه محسوب می‌شود؛ اما هر چه این سن کمتر باشد، عموماً به دلیل منعطف‌تر بودن روحیه بهتر است و افراد راحت‌تر با محیط جدید خو می‌گیرند. در این بخش مزیت‌های اقامت ترکیه برای فرزندان زیر ۱۸ سال را برخواهیم شمارد:

 • فرصت‌های آموزشی: بر اساس پیش‌نویس قانون آموزش و پرورش در قانون اساسی جمهوری ترکیه، هر شهروند حق دارد از آموزش رایگان برای آموزش ابتدایی برخوردار شود.
 • فرصت‌های شغلی: خارجیانی که تابعیت ترکیه را ندارند، حق کار در بسیاری از بخش‌های تجاری در ترکیه را دارند. موقعیت‌های زیادی برای اتباع خارجی چندزبانه در شرکت‌های جهانی مانند مدیریت، بازاریابی، فروش، اطلاعات فنی و ترجمه وجود دارد.
 • خدمات سلامت: ترکیه یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای آسیایی در زمینه سیستم سلامت است.
 • امکان اخذ شهروندی ترکیه پس از چند سال اقامت

چگونه برای افراد زیر 18 سال اقامت ترکیه را بگیریم؟

اگر شما هم به خاطر پیشرفت خانواده و فرزندان خود، تصمیم به مهاجرت گرفته‌اید، ترکیه یکی از بهترین گزینه‌های شما خواهد بود. در مسیر مهاجرت داشتن مشاوری زبده و کارکشته، امتیازی بزرگ محسوب می‌شود که بسیاری از دغدغه‌ها، سردرگمی‌ها و ترس‌های فرد را کاهش می‌دهد. مجموعه آرتان بورس تاپ با داشتن سابقه‌ای درخشان و پرونده‌های موفق متعدد، بهترین مشاور در این زمینه است. پس همین حالا با کارشناسان ما در آرتان تماس حاصل فرمایید تا از راهنمایی آن‌ها بهره‌مند شوید.

جمع بندی

در مقاله‌ای که خواندید نحوه دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال را برای شما شرح دادیم. ترکیه یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت میان ایرانیان است که هر ساله هزاران نفر برای اخذ اقامت، کشور را ترک می‌کنند. افراد زیر 18 سال تنها به شرط اینکه هردو یا یکی از والدین همراهش باشد و یا رضایت‌نامه والدین را داشته باشد، می‌توانند به ترکیه مهاجرت کنند. افراد زیر 18 سال می‌توانند به تحصیل مشغول شوند و پس از رد کردن 18 سالگی، ویزای خود را به ویزای دانشجویی تغییر دهند.

نویسنده آرتان بورس تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=34093
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”