دانشگاه مدیپول
logo
اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

از راه‌های گرفتن اقامت موقت، اقامت توریستی ترکیه است که از طریق آن افراد می‌توانند 3 ماه و با تمدید آن 6 ماه در ترکیه اقامت داشته باشند. کشور ترکیه به علت نزدیکی به ایران، تشابه فرهنگی و امکان سفر بدون دردسر تنها با ویزا هر ساله میزبان ایرانیانی می‌شود که برای سیاحت به این کشور وارد شده‌اند. از میان این توریست‌ها بسیاری با عوض کردن نوع اجازه اقامت خود، در ترکیه ماندگار می‌شوند و در واقع مهاجرت می‌کنند. در این مقاله به اقامت توریستی ترکیه می‌پردازیم و همه اطلاعات لازم را به شما ارائه می‌دهیم.

اقامت توریستی ترکیه چیست؟

مجوز اقامت توریستی کوتاه مدت ترکیه نوعی مجوز است که برای خارجی‌هایی که می‌خواهند مدت طولانی‌تری نسبت به دوره متعارف ویزا و معافیت ویزا در این کشور بمانند، صادر می‌شود. برای این درخواست فرد باید دلیل محکمی داشته باشد و آن را ذکر و مستند کند.

قابل توجه داوطلبان
بیشتر بخوانید:

قصد مهاجرت به ترکیه را دارید؟ مقاله اقامت ترکیه را بخوانید تا کاملاً با تمامی روش‌ها و مراحل اخذ اقامت این کشور آشنا شوید.

اقامت توریستی یکساله ترکیه چیست؟

به طور کلی 3 نوع اجازه اقامت توریستی ترکیه برای ایرانیان وجود دارد؛ اقامت 1 ساله، 3 ماهه و 6 ماهه.

 1. نوع اول اقامت، اقامت توریستی یکساله ترکیه بود که در صورت اجاره خانه به مدت یکسال قابل دریافت بود، اما به دلیل بالا رفتن تقاضا و ایجاد مشکلات حقوقی، دولت تصمیم به لغو این نوع ویزای توریستی را گرفت و دیگر اخذ آن امکان پذیر نیست.
 2. نوع دوم اجازه اقامت بدون اخذ ویزا معروف به معافیت ویزای توریستی است. مدت این معافیت ویزایی 90 روز است و شرط اصلی آن اعتبار حداقل 6 ماهه داشتن پاسپورت متقاضی محسوب می‌شود. این مجوز حداکثر به مدت 180 روز در سال (2 بار) برای ایرانیان قابل اخذ است.
 3. نوع سوم اجازه اقامت 6 ماهه پیوسته است. در این نوع افراد در هنگام درخواست باید مدارک لازم و دلایل خود را برای نیاز داشتن به زمان بیشتر، ارائه کنند. این درخواست می‌تواند پیش از ورود به خاک ترکیه و یا تا 1 ماه پیش از پایان اجازه اقامت 3 ماهه داده شود.

مزایای اقامت توریستی ترکیه چیست؟

مزایای گرفتن اقامت توریستی ترکیه

کسانی که با اقامت توریستی ترکیه وارد این کشور می‌شوند، فرصتی طلایی در اختیار خود دارند تا علاوه بر دیدن یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین کشورهای دنیا، شرایط زندگی در ترکیه را بسنجند و برای مهاجرت به این کشور آمادگی بیشتری کسب کنند. برخی از مزایای ویزای توریستی به شرح زیر است:

 • امکان یادگیری زبان ترکی
 • آشنایی با فرهنگ ترکیه
 • امکان شناسایی فرصت‌های شغلی
 • امکان شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری
 • فرصت شناسایی زوج برای دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 • پیدا کردن راه‌های کم کردن هزینه زندگی
 • فرصت شناسایی راه‌های دیگر اخذ اقامت

چگونه اقامت توریستی ترکیه بگیریم؟

همان‌طور که گفته شد ایرانیان معافیت ویزایی 3 ماهه دارند، اما برای تمدید باید اجازه اقامت توریستی ترکیه را بگیرید. اینکار مستلزم طی کردن فرآیندهای اداری و حقوقی است و نیاز به مشاوره‌ای حرفه‌ای توسط افراد مجرب را دارید. به همین دلیل متخصصان ما در مجموعه آرتان بورس تاپ اعلام آمادگی می‌کنند تا در این فرآیند در کنار شما باشند. پس هر چه زودتر با ما تماس بگیرید تا از خدمات ما بهره کافی را ببرید.

آیا با اقامت توریستی ترکیه میتوان کار کرد؟

اقامت توریستی در ترکیه تنها برای گردشگری صادر می‌شود و نمی‌توان با آن به صورت قانونی مشغول به کار شد. برای کار کردن باید مراحل اخذ اجازه کار و تغییر نوع اجازه اقامت را طی کنید. در مقاله‌ای مجزا ما نحوه اخذ اقامت کاری ترکیه را توضیح داده‌ایم که می‌توانید با مطالعه آن از راه‌های دریافت این نوع اقامت مطلع شوید.

مدت اقامت توریستی در ترکیه

با لغو شدن قانون اقامت توریستی یکساله از راه اجاره خانه در ترکیه، ایرانیان تنها می‌توانند از مزایای اقامت توریستی با معافیت ویزایی و نیز اقامت توریستی 6 ماهه پیوسته استفاده کنند. همان‌طور که گفته شد حداکثر اقامت توریستی در ترکیه از راه معافیت ویزایی، 90 روز و با استفاده از ویزای توریستی کوتاه مدت 180 روز است. همچنین لازم به ذکر است پروسه اداری اخذ اقامت توریستی ترکیه با توجه به اطلاعیه اداره مهاجرت ترکیه چیزی حدود 15 تا 90 روز کاری به طول می‌انجامد.

شرایط گرفتن اقامت توریستی در ترکیه

نحوه اخذ اقامت توریستی ترکیه

افراد برای اخذ اقامت توریستی ترکیه می‌توانند به صورت آنلاین و یا مراجعه به سفارتخانه یا کنسولگری‌های ترکیه، ویزای توریستی خود را دریافت کنند. شرایط دریافت اقامت توریستی 6 ماهه ترکیه برای ایرانیان به شرح زیر است:

 • داشتن پاسپورت معتبر تا شش ماه پس از ورود به ترکیه
 • داشتن مدارکی جهت اثبات رزرو بلیط هواپیما و هتل در کشور ترکیه
 • تکمیل فرم درخواست E-visa
 • داشتن مدرک جهت اثبات تمکن مالی (حدود 30 هزار لیر)
 • داشتن صورت حساب بانکی خود در شش ماه گذشته
 • داشتن گواهی عدم سوءپیشینه
 • داشتن بیمه درمانی تا سقف 30 هزار لیر در ترکیه

قانون جدید اقامت توریستی در ترکیه

بر اساس قوانین جدید گرفتن اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره خانه دیگر امکان ندارد. همچنین گذرنامه فرد باید حداقل تا 60 روز پس از انقضای ویزا، اعتبار داشته باشد. به طور مثال گردشگر خارجی‌ای که ویزای 90 روزه دارد، باید پاسپورتش دارای اعتبار 150 روزه باشد.

تمکن مالی برای اقامت توریستی ترکیه

از اتباع ایرانی که برای اقامت توریستی ترکیه 3 ماهه اقدام می‌کنند، هیچ مدرکی برای اثبات توانایی مالی و یا تمکن مالی درخواست نمی‌شود. اما در صورت درخواست ویزای 6 ماهه لازم است، متقاضی تمکن مالی خود را با ارائه مدارک حساب بانکی که نشانگر توانایی امرار معاش فرد به مدت 6 ماه اقامت است را ارائه دهد.

مدارک لازم برای اقامت توریستی در ترکیه

کشور ترکیه اقامت توریستی را با ویزای ایرانی به مدت 3 ماه می‌دهد و نیازی به ارائه مدارک نیست. اما اگر بخواهید ویزا را تمدید کنید و یا از همان اول قصد دارید بیشتر از 3 ماه بمانید، باید مدارک زیر را به مراجع مربوطه تحویل دهید.

 • گذرنامه یا سند مسافرتی
 • عکس بیومتریک
 • سندی که وضعیت درآمد شما یا وضعیت درآمد فرد دعوت کننده را نشان می‌دهد.
 • رزرو یا دعوتنامه پرواز و هتل
 • سندی که ثابت می‌کند شما به کشور خود باز خواهید گشت (حقوق، حساب بانکی، مجوز محل کار و غیره)
 • بیمه سفر

مراحل اخذ اقامت توریستی ترکیه

مراحل گرفتن اقامت توریستی ترکیه

نحوه گرفتن اقامت توریستی ترکیه برای کسانی که قصد دارند بیشتر از 3 ماه در ترکیه بمانند، به شرح زیر است:

 1. تکمیل مدارک درخواستی
 2. تکمیل فرم ویزای توریستی
 3. آپلود مدارک
 4. گواهی تمکن مالی
 5. شرکت در مصاحبه در صورت صلاحدید مراجع

 هزینه اقامت توریستی ترکیه و تمدید آن

درخواست ویزای 3 ماهه برای ایرانیان هزینه‌ای ندارد. اما اگر فرد بخواهد مدت بیشتری از 90 روز در ترکیه اقامت توریستی داشته باشد، باید به ازای هر روز اضافی هزینه‌ای را پرداخت کند. وزارت امور خارجه در مورد تعیین هزینه درخواست روادید تصمیم‌گیری می‌کند و هر ساله مجددا ارزیابی و مبلغ جدیدی اعلام می‌شود. در خصوص هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه نیز باید گفت که این امکان دیگر وجود ندارد و به همین دلیل هزینه‌ای هم تعریف نشده است.

تمدید اقامت توریستی ترکیه

کسانی که ویزای توریستی دارند، می‌توانند تا 1 ماه قبل از اتمام اعتبار ویزای خود اقدام به تمدید ویزا به مدت 3 ماه دیگر کنند. باید توجه داشته باشید که در صورت تمدید، پس از اتمام مدت اقامت دیگر در آن سال نمی‌توانید به ترکیه سفر کنید. همچنین این تمدید می‌تواند قبل از ورود به خاک ترکیه انجام ‌گیرد و از همان اول ویزای 6 ماهه بگیرید.

رد شدن اقامت توریستی ترکیه

بسیار شایع است که درخواست تمدید ویزا به دلایل مختلفی رد شود. برخی از مهم‌ترین این علت‌ها موارد زیر هستند:

 • رد شدن بازه قانونی 1 ماهه
 • پایان یافتن اقامت 3 ماهه
 • تخطی فرد از قوانین ترکیه
 • عدم اثبات تمکن مالی
 • ناکامل بودن پرونده و نقص مدارک

تبدیل اقامت توریستی به کاری در ترکیه

با توجه به عدم امکان کار به صورت قانونی در مدت اقامت توریستی ترکیه، شما می‌توانید با استفاده از این فرصت سه ماهه با پیدا کردن کارفرمای ترک، درخواست صدور ویزای کار دهید. در اینصورت ویزای شما تبدیل به ویزای کاری شده و بسته به قرارداد شما، این ویزا قابل تمدید است و پس از 5 سال با آن می‌توانید شهروندی ترکیه را بگیرید.

لغو اقامت توریستی ترکیه چگونه است؟

لغو اقامت توریستی ترکیه

با خروج  فرد از هرکدام از مرزهای قانونی ترکیه، اقامت توریستی لغو می‌شود و فرد می‌تواند پس از 180 روز مجددا وارد خاک ترکیه شود و 90 روز دیگر در این کشور اقامت داشته باشد. همچنین در صورت تخطی از قوانین ترکیه و شناسایی سوء نیت دارنده اقامت نیز امکان لغو اقامت توریستی وجود دارد. در صورت اقامت بیش از مدت قانونی (این مدت قانونی 10 روز پس از اتمام اقامت است)، فرد باید جریمه روزهای اضافی را پرداخت کند. همچنین شخص خاطی نمی‌تواند تا 2 سال وارد خاک ترکیه شود.

جمع بندی

در مقاله‌ای که خواندید به بررسی اقامت توریستی در ترکیه پرداختیم. در این صفحه تمام اطلاعاتی که لازم بود بدانید اعم از شرایط آن، نحوه تمدید، اقامت 6 ماهه و 1 ساله، شرایط رد شدن و لغو اقامت را به شما توضیح دادیم. در صورت وجود ابهام و نیاز به مشاوره با مجموعه آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید تا از راهنمایی مشاوران ما برخوردار شوید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول

در این مقاله مراحل و نحوه گرفتن این نوع اقامت را شرح دادیم. شما می‌توانید با تماس با متخصصان ما در مجموعه آرتان بورس تاپ از مشاوره تخصصی و بهترین راه برای دریافت اقامت توریستی بهره‌مند شوید.
اقامت توریستی ترکیه به مدت 3 ماه و 6 ماه است.
خیر. کسانی که با اقامت توریستی در ترکیه هستند، اجازه کار ندارند.
بله. گردشگران می‌توانند با پیدا کردن کارفرما ترک، اقامت کاری بگیرند.
افرادی که بیش از مدت اجازه اقامت در ترکیه می‌مانند، به ازای هر روز باید جریمه نقدی پرداخت کنند. همچنین شخص خاطی نمی تواند تا 2 سال وارد خاک ترکیه شود.
افراد تا 1 ماه پیش از اتمام اجازه اقامت می‌توانند نسبت به تمدید آن اقدام کنند.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=25654

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه