وبلاگ

اقامت سه ماهه ترکیه

اخذ اقامت سه ماهه ترکیه
آنچه در این مقاله خواهید خواند

اقامت سه ماهه ترکیه، به شما فرصتی عالی برای آشنایی با فرهنگ، تاریخ، و زندگی روزمره این کشور می‌دهد. برای موقعیت‌های مختلفی می‌توانید مجوز سه ماه اقامت ترکیه را دریافت کنید. این مدت به شما اجازه می‌دهد تا جاذبه‌های تاریخی مانند استانبول و کاپادوکیا را ببینید، از تجربه‌ی غذاهای محلی لذت ببرید و با مردمان مهمان‌نواز این کشور آشنا شوید. همچنین در طول اقامت خود می‌توانید در رویدادها، بازارها و فعالیت‌های فرهنگی شرکت کرده و تجربه‌ی یک زندگی عالی در محیط متنوع ترکیه را تجربه کنید.

روش های اخذ اقامت 3 ماهه ترکیه

برای دریافت مجوز اقامت سه ماهه ترکیه روش‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانید با توجه به شرایط خود برای اخذ آن اقدام کنید. از جمله این راه‌ها برای درخواست اقامت، می‌توان به خرید خانه، اقامت بر اساس دعوت‌نامه کاری و تحصیل در ترکیه هستند. هر کدام از این روش‌ها شرایط و مراحل خاص خود را دارند که در پایان اجازه اقامت 3 ماهه ترکیه را دریافت می‌کنید. کنسولگری‌های ترکیه برای حداکثر 90 روز ویزای اقامتی صادر می‌کنند و برای افرادی که قصد دارند بیش از این مدت در ترکیه بمانند این امکان است که به اداره مهاجرت استانی مراجعه و درخواست تمدید اقامت ترکیه را دهند.

مراحل گرفتن اقامت 3 ماهه ترکیه

مراحل اخذ اقامت 3 ماهه ترکیه

برای گرفتن اقامت 3 ماهه ترکیه باید از کنسولگری وقت گرفت و در زمان مقرر، نامه درخواست را به آنجا ارائه داد. کنسولگری‌ نامه‌ها را بعد از اعمال نظر به اداره کل مدیریت مهاجرت ارسال می‌کند. اداره کل پس از نهایی شدن درخواست‌ها با دریافت رأی نهادهای ذی‌ربط به کنسولگری اطلاع می‌دهد که اجازه اقامت را صادر و یا رد کند. نتیجه درخواست‌ها حداکثر در طی 90 روز نهایی شده و مجوزهای اقامت صادر می‌شوند.

شرایط اقامت 3 ماهه ترکیه

مجوز اقامت سه ماهه ترکیه به برخی از افراد که شرایط و موقعیت‌های خاصی دارند داده می‌شود. در ادامه انواع آن‌ها را مشاهده خواهید کرد:

 1. کسانی که برای تحقیق علمی در خواست اقامت دارند: برای این نوع اقامت، باید ویزای «تحقیقات علمی» از ترکیه اخذ شود. در صورتی که تحقیقات علمی نیازمند دریافت مجوز باشند، متقاضیان باید از مؤسسات یا سازمان‌های مشمول مانند وزارت فرهنگ و گردشگری، وزارت نیرو، دانشگاه‌ها و… آن را دریافت کنند. در غیر این صورت باید اظهارنامه‌ای درباره موضوع تحقیق ارائه دهند.
 2. افرادی که دارای اموال غیرمنقول در ترکیه هستند: در صورتی به اتباع خارجی اجازه اقامت داده می‌شود که اموال غیرمنقول داشته باشند. این مال باید اقامتگاه باشد و برای همین منظور مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان تحت تکفل متقاضی، در صورت داشتن حق مالکیت مشترک می‌توانند برای اجازه اقامت و شهروندی ترکیه درخواست دهند.
 3. اشخاصی که برای انجام تجارت یا ارتباطات تجاری درخواست اقامت دارند: برای اقامت سه ماهه ترکیه با هدف کار و تجارت، متقاضی باید دعوت‌نامه افراد یا شرکت‌هایی که با آن‌ها همکاری خواهد کرد را ارائه دهد.
 4. اشخاصی که در دوره آموزشی ضمن خدمت شرکت خواهند کرد: مجوزهای لازم برای این منظور بر اساس اطلاعات و اسناد مربوط به محتوا، مدت و محل برگزاری، توسط مؤسسه یا سازمانی که آموزش ضمن خدمت ارائه می‌دهد صادر می‌گردد.
 5. افرادی که برای مقاصد آموزشی در چارچوب توافقنامه‌ها یا برنامه‌های تبادل دانشجو می‌آیند: این روش برای دانشجویانی است که قصد دارند از برنامه‌های تبادل دانشجو مانند اراسموس، فارابی و… استفاده کنند. مدت مجوز اقامت نمی‌تواند از مدت تحصیل بیشتر باشد و به متقاضیان اجازه اقامت سه ماهه ترکیه داده می‌شود. متقاضیان باید اطلاعات و مدارکی را که از مؤسسه مربوطه دریافت کرده‌اند، ارائه دهند. کسانی که بعد از ثبت نام در مهلت داده شده تقاضای بیمه سلامت عمومی کنند دیگر نیازی به بیمه درمانی ندارند. اما اگر در مدت مقرر شده تقاضا نکرده و حق خود را برای پوشش بیمه سلامت عمومی از دست بدهند، ملزم به استفاده از بیمه درمانی خصوصی می‌شوند.
 6. کسانی که برای مقاصد گردشگری اقامت خواهند داشت: برای اهداف گردشگری اقامت 3 ماهه ترکیه بنا بر ارزیابی برنامه سفر که شامل مکان، زمان و مدت اقامت در کشور است داده می‌شود و در صورت لزوم، ممکن است از او خواسته شود که اطلاعات یا اسنادی را ارائه کند.
 7. افرادی که مشروط به نداشتن یکی از بیماری‌های تهدید کننده بهداشت عمومی، برای معالجه درخواست اقامت دارند: برای این افراد، پذیرش در بیمارستان‌های دولتی یا خصوصی در نظر گرفته شده و مجوز اقامت سه ماهه ترکیه مطابق با مدت درمان صادر می‌شود. در صورت لزوم، اطلاعات یا مدارک مربوط به معالجه را می‌توان از بیمارستان یا مؤسسه و سازمان دولتی مربوطه درخواست کرد. برای کسانی که گواهی می‌دهند تمام هزینه‌های درمان را پرداخت کرده‌اند، بیمه درمانی لازم نیست. همچنین برای افرادی که هزینه‌های اسکان، معیشت یا سلامت آن‌ها در طول دوره درمان، توسط مؤسسات و سازمان‌های دولتی ذی‌ربط با تعیین تمکن مالی، تحت پوشش قرار می‌گیرد، شرط بیمه درمانی معتبر نیست.
 8. اشخاصی که بنا به درخواست یا تصمیم مقامات قضایی یا اداری ملزم به اقامت در ترکیه هستند: مدت مجوز اقامتی که برای این منظور صادر می‌شود با در نظر گرفتن مدت تعیین شده در تصمیم مقامات یا درخواست آن‌ها تعیین می‌شود.
 9. کسانی که با از دست دادن شرایط اقامت خانوادگی به اجازه اقامت کوتاه مدت منتقل می‌شوند: افرادی که حداقل سه سال با اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه سکونت داشته‌اند، آن‌هایی که به سن هجده سالگی رسیدند، کسانی با یک شهروند از ترکیه ازدواج کرده و پس از سه سال با اجازه اقامت خانوادگی طلاق گرفته‌اند و یا افرادی که در زمان اقامت حامی آن‌ها فوت کرده است، می‌توانند برای اجازه اقامت 3 ماهه در ترکیه اقدام کنند.
 10. متقاضیان شرکت در دوره‌های آموزش زبان ترکی: برای این منظور هر مؤسسه‌ای که مجوز وزارت آموزش ملی را داشته و مجاز به ارائه دوره‌های ترکی باشد می‌تواند حداکثر 2 بار برای ثبت نام افراد خارجی درخواست اجازه اقامت سه ماهه ترکیه را دهد. اگر طول دوره کمتر از یک سال است، مدت مجوز اقامت نمی‌تواند بیشتر از این مدت شود. مؤسسه ارائه دهنده موظف است حضور اتباع خارجی را که برای یادگیری زبان ترکی ثبت نام کرده‌اند به اداره کل استان اطلاع دهد.
 11. افرادی که از طریق مؤسسات دولتی در آموزش، پژوهش، کارآموزی و دوره‌های آموزشی در ترکیه شرکت خواهند کرد: مدت اقامت برای این منظور نمی‌تواند بیش از یک سال باشد. کسانی که هزینه‌های اسکان، معیشت یا سلامت آن‌ها توسط مؤسسات عمومی مرتبط پوشش داده می‌شوند، بیمه درمانی نخواهند داشت و ممکن است از مؤسسات اطلاعات و اسنادی درخواست شود.
 12. اشخاصی که تحصیلات عالی خود را در ترکیه به پایان رسانده و بعد از مدت شش ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی درخواست داده‌اند: در این مورد متقاضیان دریافت مجوز اقامت سه ماهه ترکیه، اگر در طی مدت شش ماه بعد از تاریخ فارغ‌التحصیلی درخواست دهند، می‌توانند برای یک بار و حداکثر یک سال اجازه اقامت را دریافت کنند.
 13. افرادی که در ترکیه شاغل نیستند ولی به میزانی که هیئت وزیران تعیین می‌کند سرمایه گذاری خواهند کرد: این افراد و همچنین همسر و فرزندان تحت تکفلشان می‌توانند مجوز اقامت را حداکثر برای مدت پنج سال دریافت کنند. با اصلاحیه‌ای که توسط قانون بین‌المللی کار اعمال شد فرایندهای اجازه اقامت برای خارجیان واجد شرایطی است که به اقتصاد کشور کمک می‌کنند تسهیل شده است.
نکات بیشتر
بهتر است بدانید:

به جز موارد 13 و 14، در هر موقعیت می‌توان اجازه اقامت کوتاه مدت را حداکثر برای دو سال صادر کرد.

قوانین جدید اقامت سه ماهه ترکیه

قوانین اقامت سه ماهه ترکیه

مقررات مربوط به اقامت در ماده 31 قانون اتباع خارجی و حمایت بین‌المللی گنجانده شده است. در قانون بیش از یک نوع اجازه اقامت در ترکیه تنظیم شده است. مجوز اقامت کوتاه مدت که توسط مراجع مرتبط صادر شده حق اقامت سه ماهه ترکیه را می‌دهد. هر شخصی که قصد دارد بیش از 90 روز در ترکیه بماند باید مجوز را از اداره مهاجرت استانی در محل اقامت دریافت کند. این مجوزها را می‌توان به اهداف و دلایل مختلفی داد از جمله انجام تحقیقاتی علمی یا سرمایه گذاری در ترکیه، به منظور شرکت در دوره‌ها یا برنامه‌های آموزشی و خدماتی، با هدف درمان یا گردشگری و…

مدارک لازم برای اقامت 3 ماهه ترکیه

برای دریافت مجوز اقامت سه ماهه ترکیه همراه نامه درخواست باید مدارک ضروری گفته شده در زیر را به کنسولگری تحویل داد:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • گذرنامه یا فتوکپی گذرنامه
 • چهار قطعه عکس بیومتریک جدید
 • اظهارنامه داشتن تمکن مالی در طول اقامت
 • رسیدهای پرداخت هزینه اقامت
 • بیمه درمانی معتبر
 • گواهی ثبت آدرس در سامانه
 • سند یا اجاره‌نامه محل اقامت

تمدید اقامت سه ماهه ترکیه

برای تمدید مجوز اقامت 3 ماهه ترکیه باید به صورت آنلاین به اداره مهاجرت استانی درخواست داده و مدارک ضروری را ارسال کند. در موقعیت‌ها و شرایط زیر اجازه اقامت کوتاه مدت داده نشده و در صورت اعطا لغو می‌گردد و نیز برای افرادی که مدت اقامت آن‌ها تمام شده دیگر تمدید نمی‌شود.

 • نقص شرایط لازم برای اجازه اقامت کوتاه مدت
 • استفاده از اقامت برای هدف‌هایی غیر از آنچه در مجوز آمده
 • تصمیم سازمان مربوطه برای اخراج یا ممنوعیت ورود
 • تخلف از نظر مدت اقامت در خارج از کشور

چگونه اقامت سه ماهه ترکیه را بگیریم؟

اقامت سه ماهه ترکیه با آرتان بورس تاپ

برای اخذ اقامت سه ماهه ترکیه و با توجه به هدفی که از زندگی در ترکیه دارید، باید شرایط و ضوابط قانونی را بررسی کرده و مدارک لازم را ضمیمه به نامه درخواست به کنسولگری ارائه کنید. اگر با روند دریافت اقامت ترکیه آشنایی ندارید حتماً سوالات بسیاری برایتان پیش خواهد آمد. در این مسیر و برای دریافت مجوز آرتان بهترین مشاور شماست. با ما تماس بگیرید، با کمال میل پاسخگوی شما هستیم.

جمع بندی

در این مقاله برای علاقه‌مندان اقامت در کشور زیبا و بزرگ ترکیه اطلاعات لازم را گفتیم و روش‌های دریافت اقامت سه ماهه ترکیه، مدارک لازم، قوانین و… را توضیح دادیم. با توجه به اطلاعات این مقاله می‌توانید برای سکونت کوتاه مدت و زندگی موقت در ترکیه برنامه‌ریزی کرده و بدون دغدغه مجوز اقامت را بگیرید و حتی اگر از نظر قانونی شرایط شما مساعد بود، با ارائه درخواست این اقامت را تمدید کنید.

سوالات متداول کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=28450

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”