logo
اقامت ترکیه از طریق کار و شغل

اقامت کاری ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

خارجی‌هایی که می‌خواهند ویزای کاری ترکیه را بگیرند و در ترکیه زندگی کنند، به لطف قوانین جدید، فرصت‌های بسیار بیشتری نسبت به قبل دارند. اتباع خارجی در طیف گسترده‌ای از مشاغل حق کار دارند. مجوزهای کار برای اتباع خارجی به چند نوع تقسیم می‌شود: مجوزهای کوتاه مدت و نامحدود، مجوزهای کار مستقل یا با مراجعه به یک شرکت خاص به عنوان کارفرما. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا از صفر تا صد دریافت اقامت کاری ترکیه مطلع شوید.

مهاجرت با ویزای کاری ترکیه

مهاجرت با ویزای کار ترکیه یکی از روش‌های خوب و کم‌هزینه برای مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه است. طبق قانون نیروی کار بین‌المللی ترکیه به شماره 6735، به آن دسته از خارجی‌هایی که پاسخ به درخواست مجوز کار آن‌ها مثبت ارزیابی شده است، مجوز اهدا می‌شود. کسانی که این مجوز را در اختیار دارند، باید به مدت معین در محل کار مشخصی که طبق قرار‌داد کاری یا خدماتی مشخص می‌گردد، مشغول به کار شوند. مدت کار نباید از میزان مشخص شده بیشتر باشد و همچنین در درخواست اول به مدت یک سال مجوز کار صادر می‌شود.

مراحل گرفتن اقامت کاری از ترکیه

در اینجا توضیح می‌‌دهیم که چگونه مجوز اقامت کاری ترکیه بگیرید؛ مجوز کار را می‌توان از داخل یا خارج از کشور دریافت کرد. با این حال، روش‌های درخواست از داخل کشور ترکیه با خارج از کشور متفاوت است. اول از همه، یک خارجی که می‌خواهد از خارج از کشور مجوز کار بگیرد، باید برای ویزای کار به کنسولگری یا سفارت جمهوری ترکیه در کشوری که در حال حاضر در آن اقامت دارد، مراجعه کند.

برای درخواست ویزای کاری برای ترکیه، پاسپورت تبعه خارجی، درخواست مجوز کار، عکس و نمونه قرارداد کار مورد نیاز است. در ادامه مدارک مورد نیاز را شرح می‌دهیم.

مراحل درخواست مجوز کار از خارج ترکیه

با توجه به توضیحاتی که داده شد، مراحلی را که برای درخواست مجوز کار از خارج از ترکیه باید طی کنید را در ادامه شرح می‌دهیم؛

 1. اگر قرار است مجوز کار از خارج از کشور صادر شود، فرد خارجی ابتدا باید برای اخذ ویزای کار به نمایندگی ترکیه در آن کشور درخواست دهد.
 2. پس از این درخواست، کارفرما در ترکیه یا وکیلی که به او وکالت می‌دهد، باید اقدامات مربوطه را انجام دهد.
 3. ظرف مدت 10 روز کاری، فرد خارجی که از طریق سیستم آنلاین برای ویزای کار ترکیه درخواست می‌کند، باید با شماره مرجع داده شده برای مجوز کار اقدام کند.
 4. کلیه مدارک درخواستی جهت بررسی درخواست کارفرما، باید به صورت حضوری یا پستی ظرف مدت 6 روز کاری به وزارتخانه تحویل داده شود.
 5. در نتیجه درخواست آنلاین کارفرما، وزارت کار و تأمین اجتماعی اطلاعات و مدارک ارائه شده توسط کارمند و کارفرما را بررسی می‌کند.
 6. در صورت عدم وجود مدارک در نتیجه این ارزیابی‌ها، از کارفرما درخواست می‌شود کسری مدارک را رفع کند.
 7. با جمع‌آوری کلیه مدارک، وزارتخانه درخواست را بررسی می‌کند و نتیجه بررسی را اعلام می‌کند.
 8. در صورت تأیید و تعلق گرفتن مجوز کار، متقاضی خارجی باید هزینه ویزای کار نمایندگی خارجی را بپردازد و ویزا را دریافت کند. متقاضی باید حداکثر ظرف مدت 180 روز وارد جمهوری ترکیه شود.

مراحل درخواست مجوز کار از داخل کشور ترکیه

یک خارجی مقیم این کشور برای گرفتن اقامت کاری ترکیه و دریافت مجوز کار مجبور نیست به مقامات ترکیه در خارج از کشور مراجعه کند. اما برای دریافت مجوز کار، تبعه خارجی باید حداقل 6 ماه اجازه اقامت داشته باشد.

 1. کارفرمای ترک باید از طریق سیستم آنلاین برای متقاضی اجازه کار درخواست کند.
 2. در نتیجه این درخواست توسط کارفرما، کلیه مدارک درخواستی به صورت حضوری یا از طریق پست باید ظرف مدت 6 روز کاری به وزارتخانه تحویل داده می‌شود.
 3. مراحل بعدی برای همه یکسان است، همان‌طور که در بالا اشاره کردیم وزارتخانه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و نتیجه نهایی را اعلام خواهد کرد.

شرایط اخذ اقامت کاری ترکیه

درخواست مجوز کاری ترکیه برای اتباع خارجی توسط کارفرما از طریق دولت الکترونیک به وزارت کار و تأمین اجتماعی ارسال می‌شود. هنگامی که یک تبعه خارجی که در خارج از کشور به سر می‌برد برای ویزای کار به کنسولگری یا سفارت جمهوری ترکیه درخواست می‌دهد، کارفرما می‌تواند با ذکر شماره مرجع برای مجوز کار درخواست دهد.

 1. درخواست مجوز توسط کارفرما انجام می‌شود و اطلاعات و مدارک مربوط به تبعه خارجی به وزارتخانه ارائه می‌شود. مدارک مورد نیاز برای کارفرما و کارگر خارجی متفاوت است. ارائه مدارک صحیح و کامل برای روند درخواست مهم است.
 2. پس از تأیید درخواست، کارت مجوز کار برای کارگر خارجی ارسال می‌شود.
 3. سند اجازه کار توسط PTT (پست) برای کارگر خارجی ارسال می‌شود و از طریق دولت الکترونیک قابل پیگیری است. این کارت یک سند رسمی است که نشان می‌دهد تبعه خارجی، کارگر قانونی محسوب می‌شود.
 4. کارفرما باید طی 30 روز مراحل بیمه کارگر را از طریق SGK(سازمان تأمین اجتماعی ترکیه) تکمیل کند.
 5. محل کاری که برای آن مجوز کار درخواست شده است، باید حداقل 5 کارمند شهروند ترکیه داشته باشد. اگر مجوز کار برای بیش از یک خارجی در همان محل کار درخواست شود، به ازای هر یک کارگر خارجی، ملزم به استخدام 5 کارگر شهروند ترک می‌باشد .
 6. سرمایه محل کار که درخواست مجوز برای آن ارسال شده است، باید حداقل 100 هزار لیر باشد. همچنین میزان فروش ناخالص این محل باید 800 هزار لیر و یا میزان صادرات شرکت در سال قبل 250 هزار دلار باشد.
 7. در صورتی که مجوز کار از طرف شریک شرکت اخذ شود، خارجی که شریک شرکت است و مایل به اخذ آن است باید حداقل 20 درصد از سهم سرمایه را داشته باشد. این رقم باید بالای 40 هزار لیر باشد.
 8. حقوقی که باید از محل کار به فرد خارجی پرداخت شود باید در سطحی متناسب با وظیفه و کار کارمند خارجی و قطعاً بیش از حداقل دستمزد باشد. میزان حداقل دستمزد توسط وزارتخانه تعیین می‌شود و باید قبل از درخواست بررسی شود.

مواد الحاقی:

 • در ارزیابی درخواست‌های مجوز کار اتباع خارجی برای استخدام توسط مؤسسات و سازمان‌های عمومی و همچنین موارد موجود در قراردادهای دوجانبه یا چندجانبه که ترکیه یک طرف آن است، ضوابط مندرج در موارد 5 و 6 اعمال نخواهد شد.
 • کارهایی که نیاز به فناوری پیشرفته دارند یا در مواردی که متخصص ترک با شرایط مشابه وجود نداشته باشد، با موافقت اداره کل، ضوابط تعیین شده در موارد 5 و 6 اعمال نخواهد شد.
 • به استثنای پرسنل اصلی، برای اتباع خارجی جهت استخدام در مشاغلی که شرایط سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را دارند، ملاک تعیین شده در مورد 1 بر اساس کل نیروی کار ترک فعال در تمامی محل‌های کار آن شرکت اعمال می‌شود.

شرایط گرفتن کارت اقامت کاری ترکیه برای همسر و همراهان

نحوه دریافت اقامت کاری ترکیه

آیا خارجی که دارای مجوز کار است باید اجازه اقامت خانوادگی دریافت کند؟ بیان شده است که مجوزهای کار جایگزین مجوزهای اقامت در محدوده قانون شماره 6458 می‌شوند. بر این اساس، دارندگان مجوز کار نیازی به دریافت مجوز اقامت خانوادگی ندارند.

قوانین جدید ویزای کاری ترکیه

مطابق با آیین‌نامه جدید گرفتن اقامت کاری ترکیه که توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی این کشور تهیه شده‌، مفاد اصلی به شرح زیر است:

 • در درخواست‌های مجوز کار خانگی، این امکان فراهم شده است که افراد توسط اداره کل نیروی کار بین‌المللی بدون مجوز اقامت معتبر درخواست دهند.
 • در حالی که مدت ادامه کار در همان محل کار از تاریخ انقضای مدت ویزای کاری ترکیه حداکثر 45 روز بود، این مدت با این آیین‌نامه به 90 روز افزایش یافت.
 • اولویت سرمایه‌گذاری‌هایی که متعهد به کمک به اقتصاد کشور هستند؛ تعداد بالای اشتغال، پروژه‌هایی که بر اساس قراردادهای بین‌المللی یا توسط نهادها و سازمان‌های عمومی انجام می‌شود و منافع عمومی در آن‌ها رعایت می‌شود.
 • اعتراضات نسبت به تصمیمات مربوط به پروانه کار ظرف 30 روز به وزارتخانه از طریق سامانه قابل طرح است.
 • مجوزهای کار نامحدود در پایان هر پنج سال تمدید می‌شود و یک خارجی با مجوز کار نامحدود می‌تواند به طور مستقل یا نزد بیش از یک کارفرما کار کند.
 • شرایطی که ویزای کار در ترکیه به حالت تعلیق درمی‌آید؛
  • در صورت توافق کارمند و کارفرما، پروانه کار قابل تعلیق است.
  • امکان ایجاد درخواست تغییر شغل از طریق سامانه فراهم شده است تا فرد خارجی که مجوز کار دریافت کرده است بتواند در شغل دیگری در محل کار همان کارفرما یا در شعبه دیگری در همان شغل کار کند.

مدارک لازم برای اقامت کاری ترکیه

پس از درخواست ویزای کاری ترکیه توسط کارفرما از طریق سامانه آنلاین، مدارک لازم باید ظرف 6 روز کاری به وزارتخانه تحویل داده شود. علاوه بر مدارک ارسال شده در حین درخواست، اصل مدارک نیز باید پست شود. در کل مدارک را می‌توان به صورت حضوری یا از طریق پست ارسال کرد. مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز کار برای کارگران و کارفرمایان خارجی، بسته به داخلی یا خارجی بودن درخواست‌، متفاوت است. مدارک مورد نیاز برای اولین درخواست کارجویان عبارت است از:

 • کپی مدرک دیپلم یا گواهی فارغ‌التحصیلی موقت به همراه ترجمه ترکی و تأییدیه مقامات رسمی
 • گواهی معادل‌سازی مدرک تحصیلی برای کارجویان خارجی که تحصیلات عالی خود را در خارج از ترکیه به پایان رسانده‌اند، معتبر است.
 • گواهی صلاحیت برای کارجویان خارجی که در مؤسسات آموزشی فعالیت خواهند کرد؛ باید از وزارت آموزش و پرورش تهیه شود.
 • مجوز اقامت حداقل 6 ماه اعتبار دارد.
 • پاسپورت

مدارک مورد نیاز کارفرما:

 • فرم درخواست مجوز کار
 • کپی مدرک دیپلم یا گواهی فارغ‌التحصیلی موقت به همراه تأییدیه مقامات رسمی
 • ترازنامه سود و زیان و ترازنامه سال گذشته مورد تأیید مراجع رسمی
 • روزنامه ثبت تجارت ترکیه وضعیت سرمایه و مشارکت مؤسسه را نشان دهد.
 • وکالت‌نامه محضری
 • قرارداد کار بین کارگر خارجی و کارفرما
 • پاسپورت
نکات بیشتر
قابل توجه متقاضیان:

در بین اسناد، قرارداد کار از اهمیت بیشتری برخوردار است. تهیه سند میزان حقوق و شرح وظایف مندرج در قرارداد کار به منظور جلوگیری از رد درخواست بسیار مهم است. میزان حقوق نباید کمتر از میزان تعیین شده توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی باشد.

مدت زمان گرفتن اقامت کاری ترکیه

در این مقاله به‌طور کامل به نحوه گرفتن اقامت کاری ترکیه پرداختیم. کلیه مراحلی را که باید طی کنید و زمانی که برای این پروسه نیاز است را توضیح دادیم. به‌طور کلی مدت زمان گرفتن اقامت کاری ترکیه به این صورت است که درخواست‌ها برای دریافت اقامت کاری ترکیه به طور مقتضی ارائه می‌شود و حداکثر ظرف 30 روز به شرط کامل و بدون ایراد بودن، مدارک توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی نهایی می‌شود.

هزینه اقامت کاری ترکیه

هزینه های اقامت کاری در ترکیه

هزینه اقامت کاری در ترکیه که توسط اطلاعیه عمومی اداره کل حسابداری (قانون حق‌الزحمه)، منتشر شده در روزنامه رسمی مورخ 30 دسامبر 2022 تعیین می‌شود، در جدول زیر این هزینه‌ها ذکر شده است؛

نوع مجوز نوع هزینه قیمت (لیر)
مجوز کار مدت‌دار 1 ساله مجوز کار مدت‌دار 3,000
مجوز کار مدت‌دار 1 ساله هزینه کارت مفقودی 1,500
مجوز کار مدت‌دار 1 الی ۲ ساله مجوز کار مدت‌دار 6,000
مجوز کار مدت‌دار 1 الی ۲ ساله هزینه کارت مفقودی 3,000
مجوز کار مدت‌دار ۲ الی ۳ ساله مجوز کار مدت‌دار 9,000
مجوز کار مدت‌دار ۲ الی ۳ ساله هزینه کارت مفقودی 4,500
مجوز کار مدت‌دار 3 الی 4 ساله مجوز کار مدت‌دار 12,000
مجوز کار مدت‌دار 3 الی 4 ساله هزینه کارت مفقودی 6,000
مجوز کار نامحدود مجوز کار نامحدود 30,000
مجوز کار نامحدود هزینه کارت مفقودی 15,000
مجوز کار مستقل مجوز کار مستقل 30,000
مجوز کار مستقل هزینه کارت مفقودی 15,000
مجوز کار حفاظت موقت مجوز کار حفاظت موقت 1,149
مجوز کار حفاظت موقت هزینه کارت مفقودی 574
کارمزد کاغذ هرکدام از مجوزهای کاری ترکیه 356

تمدید اقامت کاری ترکیه

به منظور تمدید اقامت کاری ترکیه توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی باید حداکثر 60 روز قبل از انقضای ویزای کاری ترکیه درخواست داده شود. درخواست‌های تمدید مهلتی که پس از انقضای مجوز کار انجام می‌شود، طبق رویه‌ها و اصول اولین درخواست ارزیابی می‌شوند؛ درخواست‌هایی که برای کار با کارفرمای متفاوتی انجام می‌شوند، نیز به همین صورت هستند.

پس از یک سال کار قانونی، در صورتی که درخواست تمدید طبق ماده 7 قانون شماره 6735 مثبت ارزیابی شود، در اولین درخواست تمدید حداکثر به مدت دو سال کارت اقامت کاری ترکیه صادر می‌شود.

وضعیت اقامت در صورت اتمام ویزای کاری ترکیه

از آنجایی که اقامت ترکیه از طریق کار به عنوان یک مجوز اقامت محسوب می‌شود، تا زمانی که مدت آن ادامه دارد، نیازی به اخذ مجوز اقامت نیست. با این حال، اگر مجوز کار منقضی شود، یک فرصت 10 روزه دیگر مانند اجازه اقامت وجود دارد و می‌توان در این مدت درخواست مجوز اقامت مناسب با شرایط آن را ارائه داد.

اقامت ترکیه از طریق کار برای پناهندگان

اقامت کاری ترکیه برای پناهندگان

برای اتباع خارجی تحت پوشش انواع حمایت‌های موقت مانند پناهندگی وجود دارد. آن‌ها می‌توانند شش ماه پس از تاریخ ثبت نام برای دریافت اقامت کاری به ترکیه به وزارتخانه درخواست دهند. درخواست مجوز کار از طریق سامانه دولت الکترونیکی توسط کارفرمایی انجام می‌شود که اتباع خارجی تحت حمایت موقت  (GKK)را استخدام می‌کند.

پناهندگان یا خارجیان دارای وضعیت حمایت موقت می‌توانند پس از کسب مجوز به طور مستقل یا وابسته کار کنند. شناسنامه پناهندگی یا وضعیت حمایت موقت نیز جایگزین مجوز کار می‌شود و بر روی مدرک هویتی نوشته می‌شود.

اقامت ترکیه از طریق کار برای افراد تحت حفاظت دولت

دولت ترکیه از خارجیانی که برای اقامت کاری ترکیه به این کشور می‌آیند، اعم از وابسته و مستقل شرایط و حمایت‌هایی را در نظر گرفته است. خارجیانی که در کشور ترکیه تحت حمایت بین‌المللی هستند و یا متقاضی حمایت بین‌المللی هستند، دارای مجوز اقامت بین‌المللی حمایت از خارجیان می‌شوند.

امکان تحصیل با داشتن کارت اقامت کاری ترکیه

همان‌طور که می‌دانید تقریباً در همه کشورها، افرادی که مجوز کاری دارند طی مراحلی با اعلام اینکه قصد تحصیل دارند امکان این را دارند که اقامت کاری خود را به اقامت تحصیلی تبدیل کنند. در ترکیه هم مانند سایر کشورها افرادی که از طریق اقامت کاری ترکیه در این کشور حضور دارند، در صورت ایجاد شرایط اخذ اقامت دانشجویی، می‌تواند از حقوقی که در مجوز اقامت دانشجویی با مجوز کار در نظر گرفته شده بهره‌مند شوند.

مزایای اقامت کاری ترکیه

گرفتن اقامت کاری ترکیه برای خارجیانی که قصد دارند به این کشور مهاجرت کنند، مزایای قابل توجهی دارد که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم؛

 • فردی که مجوز کار بدون وقفه 5 ساله در ترکیه را دریافت کند، حق شهروندی ترکیه را دارد.
 • فرد شاغل در ترکیه می‌تواند بازنشسته شده و پس از بازنشستگی از تمامی فرصت‌های بازنشستگی بهره‌مند شود.
 • همسر و فرزندان زیر 18 سال اتباع خارجی دارای ویزای کاری ترکیه، می‌توانند در تمام بیمارستان‌های دولتی این کشور خدمات درمانی رایگان دریافت کنند.
 • همسر فرد خارجی دارای اقامت کاری ترکیه و فرزندان زیر 18 سال آن‌ها می‌توانند اجازه اقامت خانوادگی دریافت کنند.
قابل توجه داوطلبان
بیشتر بخوانید:

برای آشنایی با شرایط، قوانین و وضعیت کاری کشور ترکیه می‌توانید مقاله کار در ترکیه را بخوانید.

چگونه اقامت کاری ترکیه بگیریم؟

برای آنکه بدانید چگونه اقامت کاری ترکیه را بگیرید به بخش مراحل گرفتن اقامت کاری ترکیه در همین مقاله مراجعه کنید. در آنجا به طور مفصل شرایط و مراحل مربوطه را شرح داده‌ایم. چنانچه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید و یا برای اقدام و طی کردن مراحل دریافت ویزای کاری ترکیه دچار ابهام یا مشکل شده‌اید، می‌توانید با مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید. مشاوران ما که متشکل از تیمی متخصص در زمینه امور مهاجرتی هستند، پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهند بود.

مشاوره دریافت اقامت کاری ترکیه

روش‌های اخذ اقامت کاری ترکیه می‌تواند شامل جستجو در آگهی‌های سایت‌های کاریابی و یا پیدا کردن کارفرمای ترک باشد، اما گرفتن کارت اقامت کاری ترکیه به چهار روش صورت می‌گیرد؛

مجوز کار موقت برای اقامت کاری ترکیه

بر اساس قانون بین‌المللی کار شماره 6735، فرد خارجی که درخواست مجوز کار او از مدت زمان اشتغال یا خدمت تجاوز نکند، مثبت ارزیابی می‌شود. با توجه به قرارداد شغلی، در اولین درخواست، ویزای کاری ترکیه حداکثر به مدت یک سال، مشروط بر اینکه در یک شغل خاص و مشخص مشغول به کار شود، به فرد تعلق می‌گیرد.

اگر درخواست تمدید مجوز کار مثبت ارزیابی شود، بسته به همان کارفرما، در اولین درخواست تمدید حداکثر دو سال و در درخواست‌های تمدید بعدی حداکثر تا سه سال به فرد خارجی اجازه کار داده می‌شود. با این حال، درخواست برای کار با کارفرمای متفاوت در محدوده بند اول ماده 7 ارزیابی می‌شود.

مجوز کار نامحدود برای اقامت کاری ترکیه

برای دریافت مجوز کار نامحدود برای اقامت ترکیه سه شرط اساسی وجود دارد که متقاضیان با شرایط مختلف باید واجد آن‌ها باشند، این سه شرط عبارت است از:

 • خارجیانی که دارای مجوز اقامت طولانی مدت یا اجازه کار قانونی برای حداقل هشت سال در ترکیه هستند می‌توانند برای اجازه کار نامحدود اقدام کنند.
 • اتباع خارجی دارای مجوز کار نامحدود از کلیه حقوقی که در مجوز اقامت طولانی مدت آمده است بهره‌مند می‌شوند.
 • فرد خارجی که دارای پروانه کار نامحدود است حق انتخاب، انتخاب شدن و انجام وظایف عمومی و الزامی به انجام خدمت سربازی ندارد.

مجوز کار مستقل برای اقامت کاری ترکیه

به اتباع خارجی می‌توان مجوز کار مستقل را به شرط رعایت شرایط خاص که در سایر قوانین مشخص شده است، اعطا کرد. در ارزیابی مجوز کار مستقل سطح تحصیلات، تجربه حرفه‌ای، مشارکت در علم و فناوری، میزان تأثیر فعالیت یا سرمایه‌گذاری او بر اقتصاد و اشتغال ترکیه، سهم سرمایه در صورت شراکت با شرکت خارجی بررسی می‌شود و سایر موارد طبق توصیه‌های وزارتخانه کار و تأمین اجتماعی تعیین می‌شود. این مجوز کار مستقل برای یک دوره زمانی صادر می‌شود.

کارت فیروزه‌ای برای اقامت کاری ترکیه

در راستای سیاست بین‌المللی کار، کارت فیروزه‌ای به خارجی‌هایی داده می‌شود که سطح تحصیلات، تجربه حرفه‌ای، مشارکت در علم و فناوری، میزان تأثیر فعالیت یا سرمایه‌گذاری او بر اقتصاد و اشتغال ترکیه با استانداردهای این کشور هم‌خوانی داشته باشند.

مدت اعتبار اولین کارت فیروزه‌ای صادر شده برای فرد سه سال است. به این دوره از کارت فیروزه‌ای، دوره انتقال می‌گویند. خارجیانی که کارت فیروزه‌ای خود را در دوره انتقال (۳ سال اول) با رعایت قوانین ترکیه حفظ می‌کنند، می‌توانند ۱۸۰ روز قبل از اتمام مهلت کارت فیروزه‌ای ۳ ساله خود، برای دریافت کارت فیروزه‌ای نامحدود اقدام کنند. همچنین ۲ سال پس از اخذ کارت فیروزه‌ای نامحدود، اتباع خارجی می‌توانند درخواست خود را برای دریافت حق شهروندی ترکیه به هیئت وزیران خارجی ترکیه ارائه دهند.

طبق مفاد قانون نحوه اقامت کاری در ترکیه با کارت فیروزه‌ای، به همسر و فرزندان تحت تکفل فرد خارجی دارنده این کارت مدرکی داده می‌شود که ثابت کند آنها از بستگان دارنده کارت فیروزه‌ای هستند که جایگزین اجازه اقامت می‌شود. اتباع خارجی دارنده فیروزه کارت از حقوق مقرر در پروانه کار نامحدود بهره‌مند می‌شوند.

بهترین شغل ها برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

با توجه اطلاعاتی که در سایت‌های کاریابی برای اقامت کاری به ترکیه وجود دارد، بهترین مشاغلی که اتباع خارجی می‌توانند برای آن‌ها اقدام کنند عبارت‌اند از:

 • نجاری
 • کاشی کاری
 • نقاشی ساختمان
 • حسابداری
 • فناوری اطلاعات
 • کارشناس بیمه
 • ام‌دی‌اف کار
 • آشپز ماهر
 • گارسون
 • راهنمای گردشگری
 • مدیریت فروش
 • پرستاری کودکان
 • ویراستاری
 • مترجمی

چطور در ترکیه کار پیدا کنیم؟

پیدا کردن کار در ترکیه برای اقامت کاری

افرادی که قصد مهاجرت کاری به ترکیه دارند می‌توانند با پیدا کردن یک کارفرمای ترک و یا جستجو در سایت‌های کاریابی و… موقعیت‌های شغلی مورد علاقه خود را پیدا کنند. در اینجا به برخی از راه‌های مرسوم کاریابی در ترکیه اشاره می‌کنیم؛

برگزیده ترین بسترهای جستجوی کار آنلاین و ارسال رزومه:

 • Linkedin: در این سایت امکان دسترسی به رویدادها و جلسات سازماندهی شده توسط گروه‌های تجاری وجود دارد. در این سایت تمامی کارآفرینان از تمامی جهان گرد هم جمع شده‌اند.
 • Kariyer.net: این سایت در حال حاضر پرطرفدارترین پلتفرم جستجوی شغل در ترکیه است. برای فعالیت در این سایت که بیشتر مردم محلی از آن استفاده می‌کنند، دانستن ترکی کاملاً ضروری است.
 • Cragslist: کریگ لیست که یک صفحه ترکی نیز دارد، یکی از بهترین پلتفرم آگهی‌های آنلاین است.
 • com، Learn4Good، Reed.co.uk و Totaljobs نیز از پلتفرم‌های آنلاینی هستند که در آن‌ها فرصت‌های شغلی بسیاری وجود دارد.
 • پس از یافتن شغل، کارفرما باید برای متقاضی اجازه کار برای کار در سازمان درخواست دهد. کار در هیچ شغلی بدون مجوز کار در ترکیه امکان پذیر نیست.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه هر چه سریع‌تر و راحت‌تر بتوانید برای شغل مورد نظر خود و اخذ ویزای کاری به ترکیه اقدام کنید با مشاوران و کارشناسان مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید. کارشناسان ما در صفر تا صد پروسه اپلای کاری، شما را همراهی خواهند کرد تا از اقامت خود مطمئن شوید.

جمع بندی

این مقاله مختص کسانی است که قصد دارند برای ویزای کاری ترکیه اقدام کنند. ما سعی کردیم کلیه اطلاعات مهمی که متقاضیان برای دریافت اقامت کاری ترکیه به آن نیاز دارند را به طور یکجا ارائه دهیم. با خواندن این مقاله با انواع اقامت کاری ترکیه، مزایا و مدارکی که باید ارائه دهید آشنا می‌شوید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=24742
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”