دانشگاه مدیپول
logo
اخذ اقامت یک ساله ترکیه

اقامت یک ساله ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

هما‌‌ن‌طور که می‌دانید کشور ترکیه از جذاب‌ترین مقاصد مهاجرتی به شمار می‌آید. سالانه افراد بسیاری برای کار، تحصیل و زندگی به آنجا می‌روند. یکی از راه‌های زندگی در این کشور به مدت کوتاه، دریافت اقامت یک ساله ترکیه است که به شما امکان می‌دهد با فرهنگ و آداب و رسوم آن به طور کامل آشنا شوید؛ همچنین از مزایای ماندن در این کشور آگاه شده و در نهایت تصمیم بگیرید که علاقه‌مند به اقامت دائم در ترکیه هستید یا نه. چنانچه قصد اقامت ۱ ساله ترکیه را دارید خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود؛ چرا که قرار است با انواع روش‌های اخذ اقامت این کشور و همچنین شرایط درخواست و دریافت آن‌ها به طور کامل آشنا شوید.

روش های اخذ اقامت یک ساله ترکیه

روش‌های مختلفی برای گرفتن اقامت یک ساله ترکیه وجود دارد که در این بخش می‌خواهیم مرسوم‌ترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

اقامت از طریق اجاره خانه

شما می‌توانید با اجاره خانه در یکی از محله‌های مجاز برای خارجی‌ها به مدت یک سال به طور قانونی مقیم کشور ترکیه باشید. تا اوایل سال 2022 دریافت این نوع اقامت به راحتی انجام می‌شد اما اخیراً دولت ترکیه به دلایلی از جمله افزایش بیش از حد تقاضا، انتقادهای داخلی، مشکلات امنیتی و… محدودیت‌هایی در گرفتن اقامت از طریق اجاره خانه ایجاد کرده است.

 اقامت از طریق خرید ملک

 اقامت یک ساله ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت یک ساله ترکیه است. در این روش با گرفتن ملکی به ارزش 75,000 دلار از محله‌های مجاز برای خارجی‌ها اقامت کوتاه مدت دریافت می‌کنید. این نوع اقامت تا زمانی که ملک خود را نفروخته باشید قابل تمدید است. همچنین بعد از گذشت پنج سال از خرید ملک می‌توانید برای گرفتن شهروندی کشور ترکیه اقدام کنید.

اقامت یک ساله یادگیری زبان ترکی

اشخاصی که قصد یادگیری زبان ترکی را دارند، می‌توانند با ثبت نام در کلاس‌های تومر یکی از مؤسسات آموزشی معتبر از جمله مؤسسه یونس امره یا دانشگاه‌ها اقامت یک ساله را دریافت کنند. این نوع اقامت نیز در صورت نیاز و صلاحدید برگزارکنندگان دوره‌های آموزشی قابل تمدید است.

اقامت یکساله تحصیلی

دانشگاه‌های ترکیه روش‌های مختلفی را برای پذیرش دانشجو پیش روی علاقه‌مندان تحصیل در این کشور گذاشته‌اند. با قبولی در یکی از این دانشگاه‌ها می‌توانید اقامت یک ساله ترکیه را دریافت کنید. این نوع اقامت نیز تا پایان دوره تحصیلی قابل تمدید است.

اقامت سرمایه گذاری و کارآفرینی

یکی دیگر از روش‌هایی که در سال‌های اخیر مورد توجه مهاجران خارجی خصوصاً ایرانی‌ها قرار گرفته اخذ اقامت یک ساله ترکیه از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری است. با تمدید این نوع اقامت شانس زیادی برای دریافت اقامت ترکیه به صورت دائم را خواهید داشت.

مراحل گرفتن اقامت یک ساله ترکیه

در بخش قبل با شش نوع اقامت یکساله ترکیه آشنا شدید که در ماده 30 قانون حمایت از اتباع خارجی و بین‌المللی این کشور ثبت شده است. مراحل دریافت هر یک از این اقامت‌های کوتاه مدت ممکن است بسته به نوع آن متفاوت باشد اما به‌طورکلی می‌توان گفت که برای گرفتن اقامت 1 ساله ترکیه لازم است مراحل زیر را طی کنید.

 1. برای ثبت درخواست اقامت خود وارد سایت رسمی سامانه الکترونیکی ikamet شوید.
 2. فرم درخواست اقامت یکساله ترکیه را پر کنید.
 3. مدارکی که از شما درخواست می‌شود را آپلود کنید.
 4. در یکی از شعبات اداره مهاجرت ترکیه برای مصاحبه حضور داشته باشید.

شرایط اقامت یک ساله ترکیه

شرایط اخذ اقامت یک ساله ترکیه

بر اساس ماده 43 قانون اتباع خارجی و حمایت بین‌المللی افرادی که قصد اقامت یک ساله ترکیه را دارند باید مشمول شرایط زیر باشند:

 • داشتن تمکن مالی: باید به اندازه کافی منابع مالی برای گذران زندگی خود و خانواده‌شان در طول مدت اقامت داشته باشند.
 • تأییدیه پلیس: برای دریافت اقامت یک ساله لازم است گواهی عدم سوءپیشینه کیفری درخواست شود.
 • مستندات پزشکی: ممکن است نیاز به تست‌های پزشکی خاصی داشته باشند تا از عدم انتقال بیماری‌های واگیردار اطمینان حاصل شود.
 • مدارک تحصیلی: اگر متقاضی برای تحصیل یا کار به ترکیه می‌آید، باید مدارک تحصیلی مرتبط با حرفه شغلی خود را ارائه دهد. البته این موضوع شامل امور فنی نمی‌شود.

هزینه اقامت یک ساله در ترکیه

هزینه گرفتن اقامت یک ساله در ترکیه بسته به اینکه کدام یک از روش‌های اقامت را انتخاب می‌کنید متفاوت است. به طور مثال دریافت اقامت از طریق ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه تقریباً رایگان انجام می‌شود. اما زمانی که قصد مهاجرت برای راه‌اندازی کسب و کار را داشته باشید، مشمول پرداخت هزینه خواهید شد. به‌طورکلی می‌توان گفت قیمت اقامت یک ساله ترکیه حدود 80 دلار یا به طور متوسط 1500 لیر با نرخ ارز امروزی است و هزینه کارت اقامت نیز 356 لیر است. علاوه بر این، اگر برای اولین بار قصد اقامت در ترکیه را دارید، باید هزینه ورود به این کشور را پرداخت کنید.

قوانین جدید اقامت یکساله ترکیه

برای گرفتن اقامت یک ساله ترکیه لازم است به فرماندهی کشور مبدأ و همچنین کنسولگری کشور مقصد درخواست اخذ مجوز دهید. فراموش نکنید که درخواست مجوز اقامت باید توسط خود شخص یا وکیل و نماینده قانونی آن ثبت شود. در ادامه به مهم‌ترین قوانین کشور ترکیه برای صدور مجوز اقامت یک ساله به خارجی‌ها اشاره می‌کنیم.

 • مدت زمان اقامت یک ساله در ترکیه از زمان ثبت درخواست مجوز محاسبه می‌شود
 • برای تمدید اقامت یک ساله بایستی 60 روز پیش از تمام شدن اجاره اقامت، درخواست دهید.
 • افرادی که مجوز کار آن‌ها باطل شده است باید مجدداً درخواست اقامت دهند.

به افرادی که دارای شرایط زیر باشند مجوز اقامت داده می‌شود:

 • برای اهداف تحقیقات علمی به ترکیه آمده باشند.
 • دارای اموال غیرمنقول در کشور ترکیه باشند.
 • به قصد تجارت به ترکیه بیایند.
 • در برنامه‌های آموزشی یکی از مؤسسات ترکیه شرکت کرده باشند.
 • در یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه پذیرفته شوند.
 • کسانی که تحصیلات عالی خود را در ترکیه به پایان رسانده باشند و ظرف مدت 6 ماه درخواست اقامت دهند.
 • همسر، فرزند یا خود فرد شهروند قبرس شمالی باشد.

مدارک لازم برای اقامت یک ساله ترکیه

مدارک مورد نیاز اقامت یک ساله ترکیه

برای دریافت اقامت یک ساله ترکیه لازم است مدارکی را که در این بخش نام می‌بریم آماده کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

 • اصل پاسپورت به همراه کپی آن
 • عکس سه در چهار
 • رضایت نامه والدین
 • پر کردن فرم درخواست اقامت یکساله ترکیه(فرم راندوو)
 • بیمه درمانی معتبر (برای افراد ۱۶ الی ۶۵ ساله)
 • فیش پرداخت بانکی هزینه‌های مربوط به صدور کارت اقامت یکساله ترکیه
 • فیش پرداخت بانکی هزینه‌های اداره مهاجرت
 • مدارک مربوط به اجاره خانه در ترکیه
 • رسید مدارک مؤسسه تأمین اجتماعی برای دریافت بیمه درمانی عمومی

چگونه اقامت یکساله ترکیه را بگیریم؟

تا این بخش از مقاله با روش‌های اخذ اقامت یکساله ترکیه و شرایط آن آشنا شدید و دانستید که برای درخواست اقامت چه مدارکی لازم است ارائه دهید. اکیداً توصیه می‌کنیم برای تسریع در روند دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه از راهنمایی مشاوران کاربلد ما در آرتان بورس تاپ استفاده کنید. آن‌ها در تمام طول این مسیر هستند و بهترین راه را پیش رویتان خواهند گذاشت.

جمع بندی

ترکیه از جمله کشورهایی است که مجوز اقامت در بازه‌های زمانی مختلف را به مهاجران می‌دهد. به طور مثال شما می‌توانید اقامت یکساله، یک ماهه یا دائم این کشور را بگیرید. در مقاله‌ای که خواندید به راه‌های دریافت اقامت یک ساله ترکیه پرداختیم و در خصوص شرایط و قوانینی که این کشور پیش روی افراد متقاضی اقامت در ترکیه قرار می‌دهد صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنیم هر سوالی در خصوص اخذ اقامت کشور ترکیه دارید با مشاوران ما در میان بگذارید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول

مدارک معمولاً شامل پاسپورت و کپی آن، عکس سه در چهار، رضایت‌نامه والدین، فرم درخواست اقامت، بیمه درمانی، و فیش‌های پرداخت هزینه‌های مربوط به کارت اقامت و اداره مهاجرت می‌شوند.
هزینه‌ها متغیر است و بسته به نوع اقامت ممکن است متفاوت باشند. به طور میانگین، هزینه اقامت یک ساله ترکیه حدود 80 دلار یا 1500 لیر با نرخ ارز فعلی است.
برای دریافت اقامت ترکیه یک ساله باید به این کشور سفر کرد و درخواست اقامت را در اداره مهاجرت آن ثبت نمود.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=29953

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه