دانشگاه مدیپول
logo
انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه به زبان فارسی

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

اصولاً دانشگاه‌های خارج از کشور از جمله ترکیه، از شما می‌خواهند که درخواست خود را با بیانیه هدف یا همان انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه ارسال کنید که مسیر شغلی و اهداف شما را توضیح می‌دهد. این نامه جزء معیارهای بسیار تعیین‌کننده در انتخاب کاندید مناسب توسط دانشگاه به حساب می‌آید. هنگام درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک درخواست قوی، بیانیه هدف (SOP) است. بیانیه هدف یا همان انگیزه نامه یک مقاله کوتاه است که پیشینه تحصیلی، دستاوردها و اهداف شما را بیان می‌کند. همچنین نامه‌ای است که در آن باید توضیح دهید چرا می‌خواهید برنامه خاصی را در دانشگاه مورد نظر خود مطالعه کنید. به همین خاطر داشتن این نامه برای دریافت بورسیه ترکیه و کاهش هزینه‌های تحصیلی بسیار تأثیرگذار است.

انگیزه نامه بهترین راه برای متمایز شدن در میان سایر کاندیدها است و به دانشجو برای بهتر دیدن شدن بسیار کمک می‌کند. با ما همراه باشید تا شرح کاملی در خصوص انگیزه‌نامه به ما ارائه دهیم.

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه چیست؟

انگیزه‌نامه (Statement of Purpose) نامه‌ای است که داوطلب می‌تواند به رزومه و نامه درخواست خود اضافه کند و دلایل خود را برای دریافت بورسیه شرح دهد. برای توضیح بیشتر باید گفت انگیزه‌ نامه در ترکیه سندی است که داوطلب در آن افکار و نیت خود را برای متقاعد کردن دانشگاه هدف بیان می‌کند. برای کسی که می‌خواهد وارد دانشگاه شود، انگیزه‌نامه این فرصت را فراهم می‌کند تا ضمن بیان اهداف شغلی، دانشگاهی، علایق، توانایی‌ها، اهداف و دلایل خود را در وهله اول برای اخذ پذیرش از دانشگاه و سپس بورسیه توضیح دهد. بسیاری از برنامه‌های تحصیلی، از جمله برنامه‌های بورسیه تحصیلی TUBİTAK، نیاز به چنین نامه‌ای دارند. برای اینکه بهتر درک کنید، در ادامه نمونه انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه را آوردیم.

نمونه انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

در ادامه مطلب برای آنکه توضیحاتی که داده شد را به طور عینی مشاهده کنید، چند نمونه از انگیزه‌نامه‌های موفق را در اختیارتان قرار می‌دهیم که می‌توانید در پایین دانلود کنید و برای نگارش انگیزه‌نامه خود از آن‌ها کمک بگیرید.

نکات بیشتر

دانلود نمونه انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

دانلود فایل

تاثیر انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

انگیزه نامه یکی از تعیین‌کننده‌ترین عوامل در دریافت بورسیه‌های تحصیلی است و توصیه می‌شود هر داوطلبی برای نگارش یک انگیزه‌نامه خوب وقت کافی صرف کند. در واقع این اولین چیزی است که مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گیرد و جذابیت نامه و نحوه معرفی خود می‌تواند قبولی شما را تضمین و یا خراب کند.

نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

به طور کلی اگر می‌خواهید از یکی از دانشگاه‌ های ترکیه بورسیه تحصیلی دریافت کنید، باید بدانید بسیاری از برنامه‌ها نیاز به یک انگیزه‌نامه دارند. همان‌طور که شرح آن رفت معمولاً نامه‌ای یک صفحه‌ای است که در آن توضیح می‌دهد که چرا می‌خواهید در کشور دیگری تحصیل کنید و هدف شما از این روند چیست و همچنین چرا شایستگی دریافت بورسیه دانشگاه مورد نظر را دارید.

کاربردهای انگیزه نامه

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه در واقع نوشته کوتاهی است که متقاضی شغل و یا دوره‌های تحصیلی برای مؤسسه هدف ارسال می‌کند و توضیح می‌دهد که چرا واجد شرایط موقعیت شغلی، کارآموزی و یا دوره‌ای تحصیلی بخصوصی است. در اینجا به طور خاص به انگیزه‌نامه تحصیلی می‌پردازیم که البته در صورت کلی فاکتورهایی که باید در این نوع نامه منظور شود، چه تحصیلی و یا شغلی، تفاوت‌های اساسی ندارند.

انگیزه نامه تحصیلی در واقع بیانیه‌ای است که داوطلب برای کمیته پذیرش می‌نویسد و اهداف علمی و حرفه‌ای خود را شرح می‌دهد. همچنین انگیزه‌نامه شامل علایق حرفه‌ای و اینکه متقاضی قادر است چه خدمتی به این رشته و جامعه بکند، نیز می‌تواند باشد. علاوه بر این یکی از کاربردهای حائز اهمیتی که نگارش انگیزه‌نامه دارد این است که می‌تواند در صورتی که رزومه دانشجو چندان قوی نباشد، به‌نوعی این مسئله را پوشش دهد.

اگرچه انگیزه‌نامه متقاضی بسته به رشته و دوره مدنظر متفاوت باشد، اما دستو‌رالعمل‌های درخواست متقاضی و ارزیابی مؤسسه آموزش عالی هدف، اکثراً با استانداردهای معینی در سراسر جهان مطابقت دارد. مواردی که اصولاً باید در انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه توضیح داده شود تا متقاضی شانس خود را برای اخذ پذیرش و بورسیه افزایش دهد عبارت‌اند از:

 • دلیل درخواست
 • شرح حال شخص در مورد سابقه و ویژگی‌های وی
 • شرح دستاوردهای علمی و حرفه‌ای
 • توضیحی درباره انگیزه و اینکه چرا فکر می‌کنید دوره مورد نظر، مناسب شما است.

اهمیت انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه تحصیلات تکمیلی در ترکیه ضروری است. البته اگر برای اخذ بورسیه در مقطع لیسانس هم این نامه را تهیه کنید، می‌تواند تأثیر زیادی بر روی نتیجه درخواست شما داشته باشد. انگیزه‌نامه برای بورسیه تجربیات مرتبط شما را توصیف می‌کند، نقاط قوت شما را برجسته می‌کند و اهدافی که در آینده دارید را به اعضای کمیسیون اعطای بورسیه نشان می‌دهد. این فرصتی برایتان خواهد بود که با تحت تأثیر قرار دادن کمیته مسئول رسیدگی به درخواست‌های دانشجو، احتمال دریافت بورسیه تحصیلی را بالا ببرید.

بخش های انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

دانشجویان در حال نگارش نمونه انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

در این بخش به طرح کلی به نگارش انگیزه نامه می‌پردازیم؛

 1. اطلاعات شخصی و اطلاعات تماس دانشجو
 2. مقدمه
 3. پاراگراف بدنه
 4. پاراگراف پایانی

در پاراگراف ابتدایی انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه، در مورد خودتان، رشته تحصیلی خود و برنامه‌ای که برای آن درخواست دارید، صحبت خواهید کرد. شما همچنین می‌توانید دو یا سه جمله کوتاه در مورد اینکه چرا بهترین گزینه برای بورسیه تحصیلی هستید را نیز ذکر کنید.

در پاراگراف اول بدنه، توجه خواننده را به هر تجربه مرتبطی که ممکن است داشته باشید، جلب می‌نمایید. این تجربه می‌تواند شغلی، کارآموزی و یا کار داوطلبانه‌ای باشد که انجام داده‌اید. تمام تجربیات مربوطه باید از ترتیب زمانی و یکپارچگی برخوردار باشد. دقت کنید که در جمله آخر، نشان دهید که بورسیه تحصیلی چگونه به بهترین وجه به شما در دوره تحصیلی و حرفه مورد علاقه‌تان کمک می‌کند.

در پاراگراف دوم بدنه، باید پیشنهادات خود را برای رسیدن به برنامه مدنظر بیان کنید؛ اینکه این برنامه چگونه می‌تواند تأثیر بسزایی در اندیشه و مسیر زندگی شما ایجاد کند؟ و زمانی که با این بورسیه به شما فرصت تحصیل داده شد، چه مشکلاتی را حل خواهید کرد؟ این یکی از مهم‌ترین بخش‌های انگیزه نامه بورسیه است زیرا به کمیته بورسیه کمک می‌کند تا بفهمد که چقدر در مورد تحصیل و آینده شغلی خود جدی هستید.

در سومین و آخرین پاراگراف بدنه، به جزئیات برنامه‌های آینده خود بپردازید. می‌توانید در مورد تخصص، حرفه و تحصیلاتی که می‌خواهید بعد از برنامه درخواستی، ادامه دهید صحبت کنید. مثلاً قصد دارید به تحقیق بپردازید، با برخی از شرکت‌ها یا سازمان‌های غیرانتفاعی خاص کار کنید و یا با حل موضوعی که مربوط به رشته تحصیلی شما است، تغییری ایجاد کنید. پاراگراف آخر انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه به خواننده کمک می‌کند تا بفهمد که چگونه اعطای این بورسیه تحصیلی به شما، می‌تواند در خدمت اهداف دوره آموزشی و در کل برای جامعه مفید باشد.

در پاراگراف پایانی، نیازی به داشتن چیز جدیدی ندارید. فقط قرار است مجدداً تأکید کنید که چرا برای این بورسیه تحصیلی مناسب هستید و چگونه می‌خواهید از فرصتی که به شما داده می‌شود بهترین استفاده را ببرید. بسیار مهم است که در انگیزه‌نامه 100% از خود مطمئن باشید. نگرش، چشم‌انداز و اهداف علمی و شغلی خود را روشن بیان کنید.

نکات نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

تا اینجا توضیحاتی در خصوص متن انگیزه‌نامه و نحوه نگارش آن ارائه داده‌ایم. در ادامه به طور خلاصه نکاتی را که باید هنگام نوشتن این نامه در نظر بگیرید را یادآوری می‌کنیم؛

 • عدم استفاده از زبان عامیانه
 • پرهیز از اشتباهات املایی و دستوری
 • پرهیز از نگارش جملات مبهم
 • خودداری از کپی‌برداری و ارائه متنی اصیل
 • تنها شرح حال زندگی شخصی خود را بنویسید.
 • بیان تجربیات، دستاوردها، توانایی‌ها و اهداف علمی و شغلی شخصی خود
 • بیان شفاف چرایی انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر
 • جذاب و متقاعدکننده بودن متن
 • رعایت ترتیب زمانی توضیحات و انسجام ساختار متن

چطوری انگیزه نامه بنویسیم؟

نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

برای نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه باید سه مرحله اصلی را در نظر داشته باشید که رعایت آن‌ها در بهتر شدن هرچه بیشتر متن شما تأثیرگذار خواهد بود. در بخش‌های قبلی ما توضیحاتی کاملی درباره نگارش این نوع نامه ارائه دادیم، در ادامه این مراحل را برای تنظیم یک انگیزه‌نامه استاندارد شرح می‌دهیم.

خوب برنامه ریزی کنید

یک طرح کلی برای “SOP” خود ایجاد کنید و مطابق آن متن را پیش ببرید. اتفاقی که علاقه شما را به موضوع رشته مورد افزایش داده است را به خوبی توصیف کنید. دسته‌بندی‌هایی از دستاوردها و تخصص مرتبط خود ایجاد کنید و مهم‌تر از همه، دلایلتان را برای انتخاب رشته و دانشگاه هدف لیست کنید.

روی پیش‌نویس کار کنید

بر روی آموخته‌ها و دانش خود در طول تحصیل در ترکیه و تجربه کاری تمرکز کنید. استفاده از اصطلاحات فنی را محدود کنید و هنگام نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه اظهارات خود را شفاف بیان کنید و از جملات مجهول به کار نبرید. هر گونه مسئله و مشکلی که برای شما پیش آمده است را به شیوه‌ای خوش‌بینانه مطرح کنید. مطمئن شوید که انگیزه‌نامه شما یک مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری واضح دارد. به یاد داشته باشید، بهتر است SOP خود را به ترتیب زمانی معکوس از حال به گذشته بنویسید.

قبل از ارسال، مرور کنید

بررسی آنچه نوشته‌اید بسیار مهم است. تجزیه و تحلیل مجدد به اصلاح روند نگارش، واژگان و اشتباهات دستوری کمک می‌کند. نظر افراد مطلع مانند استاد، ارشد خود و یا مشاور را جویا شوید. در پایان اطمینان حاصل کنید که متن خود را به درستی تصحیح کرده‌اید و قبل از ارسال انگیزه نامه خود را مجدداً بررسی کنید.

تفاوت رزومه و انگیزه نامه

برای آنکه تفاوت رزومه وانگیزه نامه برای بورسیه ترکیه مشخصاً روشن شود، هر کدام را جداگانه شرح می‌دهیم؛

رزومه یک لیست زمانی از مدارک تحصیلی، گواهینامه‌های حرفه‌ای و یا سایر فعالیت‌های فوق برنامه شما محسوب می‌شود. معمولاً رزومه باید به ترتیب زمانی از حال به گذشته سازماندهی می‌شود: از کاری که اکنون مشغول هستید شروع کرده و به عقب تا دوره دبیرستان برگردید. رزومه شما باید دارای بخش‌های واضحی مانند آموزش، تجربه حرفه‌ای، تجربه کار داوطلبانه، کارآموزی، گواهینامه و غیره باشد.

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه با توجه به توضیحاتی که پیش‌تر ارائه شد شامل موارد زیر است؛

 • شما می‌خواهید به چه چیزی برسید؟
 • چه دلایلی برای دنبال کردن رویای خود دارید؟
 • چرا می‌خواهید در دانشگاه ثبت نام کنید؟
 • آیا برنامه تحصیلی خاصی که برای آن درخواست می‌کنید، با رویاهای آینده‌تان ارتباط دارد؟
 • اگر در آن برنامه پذیرفته شوید، چه دستاوردهایی کسب خواهید کرد؟
 • ارزش‌آفرینی شما برای دانشگاه و رشته‌ای که برای آن درخواست می‌دهید چیست؟

جمع بندی

در این مقاله در خصوص انگیزه نامه تحصیلی صحبت کردیم و به طور کامل توضیح دادیم که اساساً انگیزه نامه چیست و چه کاربردی دارد. سپس گفتیم که برای نگارش یک انگیزه‌نامه استاندارد چه نکاتی را باید رعایت کنید و از چه چیز‌هایی باید بپرهیزید. همچنین در همین مقاله چند نمونه انگیزه‌نامه برای شما تهیه کرده‌ایم که می‌توانید دانلود کنید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول درباره انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

در همین مقاله توضیح داده‌ایم که چگونه می‌توانید یک انگیزه‌نامه خیلی خوب و استاندارد بنویسید که مورد قبول همه دانشگاه‌ها باشد.
رزومه در واقع لیستی از سوابق و مدارک تحصیلی و حرفه‌ای فرد است. اما انگیزه نامه شرح‌حال شخصی فرد است که توضیح می‌دهد چرا رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و هدفش از انتخاب آن چیست. این مقاله را بخوانید تا به طور کامل با انگیزه نامه و تفاوت آن با رزومه آشنا شوید.
نکاتی از قبیل رعایت اصول نگارشی، شفاف نوشتن، پرهیز از کپی‌برداری و… که می‌توانید به بخش مربوطه مراجعه کنید تا با همه نکات نگارشی انگیزه نامه آشنا شوید.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7665

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه