دانشگاه های بدون آزمون ترکیه

a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ـــــ

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

بازیگری در ترکیه

رشته بازیگری در ترکیه

نیازی نیست در مورد محبوبیت تحصیل بازیگری در ترکیه صحبت کنیم، وقتی که تیتر بسیاری از دوره ها و برنامه های آموزشی معتبر در زمینه تحصیل بازیگری به کشور ترکیه برمی گردد. از طرف دیگر تحصیل بازیگری و رشته تئاتر در دانشگاههای ترکیه باعث رسیدن به فرصت های شغلی عالی در این کشور می شود. برای تمام فارغ التحصیلان، زمینه ی دیده شدن و کار در پروژه های جهانی فراهم خواهد شد. اگر به تحصیل رشته بازیگری در ترکیه علاقه دارید اما نمی دانید چگونه و از کجا باید شروع کنید با گروه آرتان بورس همراه شوید. در این مقاله شرایط و اطلاعات ضروری در مورد رشته بازیگری را برایتان ارائه داده ایم و تعدادی از بهترین آکادمی ها و دانشگاههای ترکیه برای این رشته را معرفی خواهیم کرد.

رشته بازیگری در ترکیه چگونه است؟

محبوبیت تحصیل بازیگری در ترکیه برای متقاضیان ایرانی از آنجایی ناشی می شود که از حجم محدودیت ها کاسته می شود و با مدرک بین المللی که به آنها اعطا می شود می توانند به عرصه ی گسترده تر اروپا و آمریکا راه پیدا کنند. واحدها و دروسی که در رشته بازیگری ارائه می شوند اصولی و کاملا منطبق با حرفه تئاتر هستند. مثلا در دانشکده هنر دانشگاه کادیرهاس، دپارتمان تئاتر و بازیگری در سال 2006 تاسیس شده است و جوان ترین دپارتمان دانشگاه به حساب می آید. در این دانشگاه یک دوره لیسانس بازیگری به دانشجوها ارائه می شود و در پایان آنها با مدرک لیسانس هنر فارغ التحصیل می شوند.

دانشجویان رشته بازیگری در ترکیه با آموزش و یادگیری اصول پایه و مبانی بازیگری، دوره تحصیل خود را آغاز می کنند. سپس بر روی یک زمینه خاص زوم می کنند و به طور تخصصی در آن زمینه کار خواهند کرد. از جمله بازیگری، فیلمنامه نویسی، کارگردانی، مدیریت تئاتر و … . نکته ی بارز در مورد تحصیل بازیگری ترکیه این است که در برنامه و سیاست آموزشی هدف را این در نظر گرفته اند که دانشجو باید برای ورود و بازی کردن در عرصه ی جهانی مهارت و دانش کافی را داشته باشد و این خیلی خوب است.

اگر به تحصیل در رشته های پرطرفدار ترکیه علاقه مند هستید، پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید: پزشکی در ترکیه چند سال است

چگونه در ترکیه بازیگر شویم

هدف از تحصیل بازیگری در ترکیه این است که بازیگران توانمندی تربیت شوند و نقش شخصیت های مختلف را با حرکات حرفه ای و آگاهانه بدن خود (conscious use of body) ایفا کنند. فارغ التحصیلان بعد از تحصیل این رشته می توانند به طور مستقل به مجری گری و بازیگری بپردازند. یا اینکه در کارهای تیمی و با کارگردان ها به ایفای نقش کنند و یا با دیگر هنرمندان و شاخه های هنری به فعالیت بپردازند. بهتر است که دانشجویان رشته تئاتر و بازیگری به خوبی با دانشجویان صحنه نگاری و صحنه آرایی در دانشگاه در ارتباط باشند.

مزیت تحصیل بازیگری در ترکیه این است که یک جو هنری و رقابتی سالم در دانشگاههای این کشور برقرار است. واحدهای تئوری در کنار واحدهای عملی و برگزاری سمینارها و ورکشاپ های بازیگری همه فرصتی برای پیشرفت دانشجویان بازیگری هستند. در دانشگاهی مانند دانشگاه یدی تپه در استانبول که دانشکده هنر آن از سال 1996-1997 فعالیت خود را آغاز کرده، رشته بازیگری در یک دوره چهارساله ارائه می شود و تمرین های صدا-نفس، آموزش سخنرانی، بازیگری، بداهه گویی و … را با دانشجویان کار می کنند.

تست بازیگری در ترکیه

مانند آزمون های عملی موسیقی، معماری و خوانندگی، تست بازیگری در ترکیه شرط بسیار مهم برای پذیرش در موسسات دانشگاهی و آکادمی هاست. این ویژگی تمام رشته های هنری است. شما باید کاملا از نظر بدنی و زبانی برای شرکت در تست بازیگری آمادگی داشته باشید. برای همین توصیه می کنیم حتما به طور خودجوش به تمرین کنید و از خودتان تست بگیرید. در اینجا چند نمونه تست بازیگری در ترکیه را برای تمرین آورده ایم که می توانید استفاده کنید:

 • نقش کسی را بازی کنید که کوهنوردی کرده و به بالای قله رسیده و از آن بالا نفس نفس به پایین نگاه می کند.
 • نقش یک ورزشکار را بازی کنید که حساس ترین بازی را پیش رو دارد و درست 50 دقیقه قبل از مسابقه خبر مرگ عزیزترین فردش را می شنود. اما شما وارد زمین می شوید و نگاه و امید همه به شماست.
 • یک خبر خیلی خوب به شما داده اند و بسیار خوشحال هستید اما جایی هستید که نباید خیلی داد بزنید.

هزینه تحصیل بازیگری در ترکیه

هزینه تحصیل رشته بازیگری در ترکیه بسیار مطلوب و بصرفه است. فرصت بودن در دانشگاههای کم هزینه ترکیه سبب شده که بسیاری از دانشجوها جذب دانشگاههای مختلف آن شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد. این هزینه می تواند حداقل از 500 دلار تا 1500 دلار ادامه داشته باشد. اگر رشته بازیگری را به زبان ترکی بخوانید مطمئنا هزینه های کمتری نسبت به زبان انگلیسی برای شما خواهد داشت.

نکته مهم: شهریه دانشگاه های خصوصی از دانشگاه های دولتی بیشتر است. شهریه این دانشگاه ها در رشته بازیگری از 4000 دلار شروع شده و می تواند تا 10000 دلار هم ادامه داشته باشد.

شرایط بازیگری در ترکیه

بهترین دانشگاه بازیگری در ترکیه

اگر قصد تحصیل در رشته بازیگری در ترکیه را دارید، بهتر است با دانشگاههای مطرحی که این رشته هنری را ارائه می دهند آشنا شوید. همه ما نام دانشگاه هنر استانبول را زیاد شنیده ایم؛ اما تعدادی از دانشگاهها و آکادمی های هنر در ترکیه هستند که در سطح ملی و جهانی مطرحند. از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه کوچ در استانبول
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه کادیرهاس
 • دانشگاه سابانجی در استانبول
 • دانشکده هنر و طراحی در ازمیر
 • دانشگاه مارمارا در استانبول
 • دانشگاه حاجی تپه در آنکارا
 • دانشگاه اژه در ازمیر
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه یدی تپه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته های هنری بلاخص بازیگری و سینما دانشگاه های زیر هستند:

 • رتبه اول: دانشگاه کادیرهاس (زبان های تحصیلی: ترکی و انگلیسی، شهریه: 12000 دلار، شرط پذیرش: حداقل نمره 1000 از 1600 آزمون SAT)
 • رتبه دوم: دانشگاه باغچه شهیر: (زبان های تحصیلی: ترکی و انگلیسی، شهریه: 7900 دلار (کارشناسی)، 12000 دلار (کارشناسی ارشد)، 40000 دلار (دکتری))
 • رتبه سوم: دانشگاه شهیر استانبول: (زبان های تحصیلی: ترکی و انگلیسی، شهریه: 4500 دلار (ترکی)، 6000 دلار (انگلیسی)، شرط پذیرش: ارائه نمرات آزمون SAT و یا ACT)
 • رتبه چهارم: دانشگاه اقتصاد ازمیر: (زبان های تحصیلی: انگلیسی، شهریه: 8500 دلار، شرط پذیرش: حداقل نمره 1000 از 1600 آزمون SAT)
 • رتبه پنجم: دانشگاه یدیتپه (زبان های تحصیلی: ترکی و انگلیسی، شهریه: 10500 دلار، شرط پذیرش: حداقل نمره 960 از 1600 آزمون SAT، حداقل نمره دیپلم برای ایرانیان 14 می باشد)

کلاس بازیگری در ترکیه

آیا می خواهید در دوره های معتبری که در زمان های خاص در آکادمی های ترکیه برگزار می شوند شرکت کنید؟ رشته تئاتر و سینما در ترکیه مرزهای یادگیری را جابجا کرده اند و از همان دوران مدرسه آغاز می شوند. از جمله مواردی که در کلاس بازیگری در ترکیه بر روی آنها حسابی کار می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حرکات بدن: تمرین های بدنی و ورزش های تعریف شده در برنامه تحصیل تئاتر و بازیگری وجود دارد، چون یک بازیگر در مقام یک هنرمند فعال باید توان بدنی بالا و منعطفی داشته باشد.
 • صدا: صدا خیلی مهم است. بازیگر باید در زمینه تولید صدا و ایجاد حالات مختلف صدایی و آوایی مهارت بالایی داشته باشد.
 • کار کردن با اشیا و وسایل: دقت کرده اید بعضی بازیگران نمی توانند یک ماشین خاص را برانند، یا در نقش شمشیرزن هستند اما در جنگیدن با شمشیر مهارت ندارند؛ برای همین در دوره های تحصیل بازیگری در ترکیه بر روی توانایی بازیگران در کار کردن با وسایل تمرکز می شود.
 • شرکت کردن در موقعیت های پیچیده و ایجاد شخصیت های مستقل در هر بار که نقش جدیدی را بازی می کنند.

بازار کار بازیگری در ترکیه

بر کسی پوشیده نیست که رشته بازیگری در ترکیه یکی از پردرآمدترین رشته هاست. در داخل کشور خودمان نیز همینطور است. دو مسئله ی خیلی مهم در مورد درآمد بازیگری وجود دارد. یکی اینکه قرارداد بازیگری بسته به توان و تجربه شما متفاوت است. ما در سینما بازیگرهای با درآمد کم و بازیگرهای با درآمد بالا داریم. با تحصیل در رشته بازیگری قطعا می توانید در دسته اول این بازیگرها قرار بگیرید. در ترکیه، بازیگران جزو قشر مرفه و ثروتمند جامعه هستند.

برای اینکه بتوانید یک شغل با درامد ایده آل پیدا کنید، حتما به داشتن تجربه و در عین حال گذراندن دوره های آکادمیک توجه داشته باشید. سابقه بازی کردن در فیلم به تجربه شما اضافه میکند. کم کم تمام این تجربیات، به یک رزومه عالی تبدیل می شوند. این روزمه است که به مرور زمان به درآمدزایی بیشتر شما کمک خواهد کرد.

درآمد بازیگری در ترکیه

پیش از شروع این بخش، پیشنهاد میکنیم ابتدا مقاله درآمد در ترکیه را مطالعه کنید. یک فارغ التحصیل رشته هنری تئاتر از دانشگاه که تحت عنوان شغل بازیگر وارد بازار کار می شود با تجربه 1 تا 3 سال، به طور میانگین 95182 لیره در سال حقوق خواهد داشت. بازی کردن در تلویزیون کم درآمدتر از سینما است. بعنوان مثال، برای بازی کردن در تلویزیون میانگین درآمد سالانه به 82930 لیره کاهش پیدا می کند. این مقدار برای یک بازیگر با هشت سال تجربه به 119092 لیره در سال خواهد رسید. به طور کلی می توان گفت حداقل درآمد بازیگری در ترکیه 68304 لیره، حداکثر آن 119092 لیره و میانگین آن 96182 لیره در سال است.

با این اوصاف یک بازیگر آماتور به طور میانگین 46 لیره در ساعت و یک بازیگر ماهر 2922 لیره درساعت درآمد دارد. پیش بینی می شود که تا سال 2025، درآمد بازیگری در ترکیه 46% رشد خواهد داشت. بنابراین مقدار میانگین درآمد به 138949 لیره در سال می رسد. در سالهای اخیر درآمدزایی این رشته رشد تصاعدی داشته است. البته در نظر داشته باشید که این حقوق کاملا متناسب با تحقیقات صورت گرفته است و می تواند خیلی بیشتر و یا خیلی کمتر از این مقدار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل بازیگری در ترکیه و آزمون های ورودی آن با کارشناسان ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

تماس با آرتان بورس تاپ

4.1 16 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
169 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها