وبلاگ

برنامه مینور

برنامه مینور ترکیه

برای اینکه بتوانیم هم‌زمان با تحصیل در یک رشته، تعدادی از دروس مربوط به رشته تحصیلی دیگر را پاس کنیم، لازم است که در برنامه مینور دانشگاه‌های ترکیه شرکت کنیم. از آنجایی که اغلب متقاضیان تحصیل در ترکیه ترجیح می‌دهند برای صرفه‌جویی در وقت و زمانی که در ترکیه هستند، از این برنامه استفاده کنند، این مقاله را آماده کرده‌ایم تا به طور کامل توضیح دهیم که برنامه مینور چیست، چه کسانی می‌توانند در آن شرکت کنند، چه زمانی باید درخواست تحصیل در دوره مینور داد و… پس همراه ما باشید.

برنامه مینور چیست؟

فرض کنید که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی یک رشته در ترکیه هستید و قصد دارید دروسی را که مربوط به رشته تحصیلی دیگر می‌شود هم پاس کنید. در این حالت باید به سراغ برنامه تحصیلی مینور ترکیه بروید. بعد از گذراندن این دروس به شما گواهی‌نامه تحصیلی مینور داده می‌شود که نشان‌دهنده آن است شما دروسی از یک رشته تحصیلی دیگر در مقطع کارشناسی را گذرانده‌اید.

شرایط ادامه برنامه مینور چیست؟

یکی از عوامل تأثیرگذار در ادامه برنامه مینور، داشتن معدل قابل قبول در رشته تحصیلی اصلی است. به عبارتی اگر موفق به کسب نمره 2.5 از 4 (65 از 100) شوید، مجاز به ادامه تحصیل در رشته فرعی خواهید بود.

تفاوت بین برنامه های ماژور و مینور چیست؟

برنامه تحصیلی مینور ترکیه

تا این قسمت مقاله با برنامه مینور ترکیه آشنا شدیم. حال بیایید به تفاوت آن با برنامه ماژور بپردازیم. دانشجویانی که قصد دارند هم‌زمان با گذراندن دروس اصلی خود، در یک رشته دیگر هم تحصیل کنند، می‌توانند در برنامه ماژور که یک برنامه دو رشته‌ای است، شرکت کرده و مدرک دیپلم آن رشته را دریافت نمایند. درحالی‌که در برنامه مینور دانشجویان فقط تعدادی از دروس انتخابی را پاس می‌کنند و به آن‌ها گواهی پایان دوره داده می‌شود.

نکات بیشتر
بیشتر بخوانید:

دانشجویانی که قصد دارند در هر دو برنامه مینور و ماژور شرکت کنند، می‌توانند رشته‌ها را از دانشکده‌های مختلف انتخاب کنند. توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیش‌تر، مقاله برنامه ماژور ترکیه را بخوانید.

بهترین زمان درخواست برنامه رشته فرعی

اگر می‌خواهید برنامه مینور ترکیه را دنبال کنید، ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که چه زمانی برای برنامه تحصیل در رشته فرعی درخواست دهیم؟ در پاسخ باید بگوییم که بهترین زمان برای درخواست این برنامه، ابتدای ترم سوم است. در صورتی که در آن زمان اقدامات لازم را انجام نداده‌اید، حداکثر تا پایان ترم شش باید در برنامه رشته فرعی ترکیه شرکت نمایید.

ضروری است بدانید: همان‌طور که گفتیم دانشجویان علاقه‌مند به شرکت در برنامه مینور، می‌توانند در ابتدای ترم سه و حداکثر ابتدای ترم شش درخواست دهند. امکان شرکت در این برنامه در ترم یک کارشناسی وجود ندارد.

شرایط دریافت برنامه مینور

برنامه رشته فرعی ترکیه دارای شرایطی است که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم؛

 • برای شرکت در برنامه مینور لازم است تمام دروس مقطع کارشناسی رشته اصلی را با موفقیت گذرانده باشید.
 • در زمان درخواست، معدل کل رشته اصلی‌تان باید حداقل 65 از 100 باشد.
نکات بیشتر
قابل توجه دانشجویان:

یک دانشجوی مینور می‌تواند در هر ترم تحصیلی به طور داوطلبانه برنامه را ترک کند. افرادی که از برنامه مینور انصراف دهند، نمی‌توانند مجدداً در همان برنامه ثبت نام کنند.

قوانین برنامه مینور

دانشجویان موفق در برنامه رشته فرعی ترکیه

حال که در مورد برنامه رشته فرعی ترکیه صحبت کردیم، بد نیست که با قوانینی که از سوی دانشگاه‌‌های ترکیه برای این برنامه تعیین می‌شود، آشنا شویم.

 • رئیس یا مدیر مدرسه حرفه‌ای مربوطه فرد هماهنگ کننده برنامه مینور را انتخاب کرده و این شخص دروسی که دانشجویان در دوره می‌گذرانند را تعیین می‌کند.
 • دروس تعیین شده با پیشنهاد هیئت علمی دانشکده به تصویب سنا می‌رسد.
 • دانشجویانی که درخواست برنامه مینور آن‌ها پذیرفته شده است، باید دوره‌های تعیین شده توسط سنا را بگذرانند. آن‌ها می‌توانند دروس بیش‌تری از واحدهای مورد نیاز در دوره مینور را بگذرانند.

قوانین مرخصی در برنامه های مینور

برنامه تحصیل در رشته فرعی شامل یک سری قوانین برای مرخصی دانشجویان است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم؛

 • به دانشجویانی که به دلایلی مانند باز نشدن دوره و یا تداخل دروس قادر به گذراندن برنامه مینور نیستند، با تصمیم هیئت مدیره دانشکده مرخصی ترمی داده می‌شود.
 • دانشجویانی که برنامه مینور را بدون فارغ‌التحصیلی از رشته اصلی گذرانده و حداقل نمره معدل 2.00 را کسب کنند، دوره تحصیلی آن‌ها در ترم بعد، مرخصی به شمار می‌رود.
 • دانشجویانی که تحصیل در رشته اصلی خود را متوقف کرده و به تحصیل برنامه مینور می‌پردازند، این دوره برایشان مرخصی محسوب می‌شود.

نکات موفقیت، فارغ التحصیلی و انصراف در برنامه مینور

نکات برنامه تحصیل در رشته فرعی

تا اینجا اطلاعاتی در مورد برنامه مینور در دانشگاه های ترکیه به دست آوردیم. در این قسمت به نکاتی اشاره می‌کنیم که در روند تکمیل این برنامه مهم و تأثیرگذار هستند.

 • به افرادی که در برنامه مینور شرکت کرده‌اند، در صورت به پایان رساندن این دوره و کسب حداقل معدل 2.00 و همچنین شرکت در دوره کارآموزی، گواهی فارغ‌التحصیلی مینور داده می‌شود.
 • به دانشجویانی که در رشته اصلی فارغ‌التحصیل شده ولی موفق به تکمیل برنامه مینور نشده‌اند، با تصمیم هیئت‌های اداری دانشکده، حداکثر دو ترم مهلت داده می‌شود.
 • دانشجویانی که برنامه ماژور را ترک کرده‌اند، می‌توانند بدون درخواست و شرط سهمیه به برنامه مینور منتقل شوند. در این مورد، دروس گذرانده شده در برنامه ماژور به ریزنمرات دوره مینور منتقل می‌شود.
 • هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بورسیه‌ای که از برنامه اصلی فارغ‌التحصیل شده و مشمول دو ترم اضافی برای به پایان رساندن برنامه مینور هستند، با همان نرخ ادامه می‌یابد.

آیا انتقال افقی در برنامه مینور وجود دارد؟

منظور از انتقال افقی، برنامه‌ای است که دانشجویان با بهره‌مندی از آن می‌توانند برای تغییر رشته و یا تغییر دانشگاهی که در حال تحصیل در آن هستند، اقدام کنند. لازم است بدانید که یک دانشجو در یک برنامه فرعی زمانی می‌تواند به یک برنامه مینور داخلی دیگر منتقل شود که شرایط مناسب برای مقررات انتقال داخلی در برنامه دیپلم اصلی (برنامه ماژور) را داشته باشد.

نکات بیشتر
پیشنهاد کارشناس!

در مقاله انتقال افقی ترکیه به طور مفصل به این موضوع اشاره کرده‌ایم که چگونه می‌توانید از یک برنامه به برنامه مرتبط دیگر منتقل شوید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به یکی از موضوعات مرتبط با تحصیل در ترکیه بپردازیم. شما می‌توانید در حین گذراندن مقطع کارشناسی با شرکت در برنامه تحصیل در رشته فرعی، هم زمان در یکی دیگر از رشته‌ها تحصیل کنید و به این ترتیب علاوه بر مدرک لیسانس، گواهی فارغ‌التحصیلی مینور هم دریافت کنید. چنانچه سؤالی در این خصوص دارید، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول کاربران در مورد برنامه مینور

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=19439

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”