a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

برنامه نویسی در ترکیه

تحصیل برنامه نویسی در ترکیه

تحصیل برنامه نویسی در ترکیه دقیقا زمانی نزد مخاطبان اهمیت پیدا می کند که تخصص برنامه نویسی به یکی از پردرآمدترین مشاغل در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تبدیل شده است. از زمانی که مشاغل مختلف به سمت پیاده سازی در بستر اینترنت رفته اند؛ جایگاه و ارزش برنامه نویسان تحت وب و تحت اپلیکیشن بیشتر شده است. اگر شما نیز به دنبال شرکت در دوره ­های آموزشی برنامه نویسی در ترکیه هستید یا نه خودتان مهندس برنامه نویس هستید و می خواهید به کشور ترکیه مهاجرت کنید، باید با نکاتی ضروری در این زمینه آشنایی داشته باشید. فرصت­های شغلی برنامه نویسی در ترکیه، راه­ های کسب درآمد از برنامه نویسی در این کشور، تحصیل در رشته برنامه نویسی ترکیه به همراه ثبت شرکت کدنویسی از مسائلی هستند که ما به طور کامل در این مقاله بررسی کرده­ایم. با ما در آرتان بورس تاپ تا پایان این مقاله همراه باشید.

رشته برنامه نویسی در ترکیه

درست است که همه ما بخش مهمی از کار برنامه نویسان (Programmer) یا کدر (Coder) ها را به طراحی سایت و اپلیکیشن نسبت می دهیم؛ اما این تنها بخش کوچکی از علم برنامه نویسی را شامل می شود. از زبان های مختلف برنامه نویسی برای تمام کارها و اکت­هایی که بر روی کامپیوتر می بینید، استفاده می­شود. تمام برنامه­ ها، بازی­ها، نرم افزارها، وبسایت­ها، اپ ها و … که با وسایل دیجیتال به آنها دسترسی دارید، نتیجه یک فرایند پیچیده و در عین حال شیرین برنامه نویسی و کدنویسی هستند. در رشته برنامه نویسی در ترکیه شما با زبان­های برتر دنیا در زمینه کدنویسی از جمله جاوا اسکریپت، PHP، سی شارپ، پایتون؛ سوئیفت، C++ و … آشنا خواهید شد. هر کدام از این زبان‌های برنامه نویسی در زمینه‌ی خاصی به کار برده می شود. اینجا یک سوال مطرح می شود، بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت به ترکیه کدام است؟

براساس آمار گرفته شده از میزان محبوبیت زبان‌ های مختلف کدنویسی، به ترتیب سه زبان PHP، Microsoft ASP.NET و Java محبوب ترین زبان های کدنویسی در ترکیه هستند. البته که با دیگر زبان های برنامه نویسی در ترکیه هم می توان پروژه گرفت و مشغول به کار شد. همین الان تعدادی از معتبرترین شرکت های برنامه نویسی خاورمیانه در ترکیه قرار دارند. در کنار صنعت توریست؛ تولید داخلی و بانکداری، صنعت فناوری اطلاعات نیز بخش مهم از اقتصاد ترکیه را شامل شده است.

بهترین دانشگاه های برنامه نویسی در ترکیه

برای اینکه بتوانید به تحصیل رشته برنامه­ نویسی در ترکیه مشغول شوید، نیاز خواهید داشت که در رشته های مرتبط دانشگاهی از جمله کامپیوتر اپلای بگیرید. برنامه نویس در واقع فردی است که در یکی از رشته­ های مرتبط با این حرفه از جمله علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مهندسی نرم افزار و … تحصیل کرده است و به تسلط کافی بر روی واحدهای تئوری و عملی کدنویسی رسیده است. هرچند شما با گذراندن دوره­ های آموزشی برنامه نویسی نیز می­توانید یادگیری را آغاز کنید. بعلاوه در تعدادی از بهترین دانشگاه ­های ترکیه امکان تحصیل مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر برای شما فراهم شده است. اگر به زبان ترکی مسلط نیستید، بد نیست بدانید که برخی از دانشگاه ها امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را هم فراهم کرده اند.

شهریه سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ برخی از بهترین دانشگاه ­های خصوصی ترکیه برای تحصیل مهندسی کامپیوتر:

دانشگاهزبان تحصیلشهریه اصلیشهریه با بورس آرتان
دانشگاه اوستیم آنکارانگلیسی۱۵۰۰۰ دلار۲۰۰۰ دلار
دانشگاه یدی تپهانگلیسی۸۵۰۰ دلار
دانشگاه فنرباغچهانگلیسی۴۰۰۰ دلار۳۰۰۰ دلار
دانشگاه مدیپل آنکاراترکی۳۱۲۵ دلار۲۲۵۰ دلار
دانشگاه مال تپهترکی۵۰۰۰ دلار۳۵۵۰ دلار
دانشگاه آنکارا بیلیمانگلیسی۷۵۰۰ دلار۶۰۰۰ دلار
دانشگاه مال تپهانگلیسی۵۰۰۰ دلار
دانشگاه کوچانگلیسی۱۹۵۰۰ دلار
دانشگاه اطلسترکی۷۵۰۰ دلار۲۷۰۰ دلار
دانشگاه هالیچانگلیسی۳۵۰۰ دلار
دانشگاه نیشانتاشیانگلیسی۷۴۸۱ دلار۲۹۵۰ دلار
دانشگاه باهچه شهیرانگلیسی۷۹۰۰ دلار
دانشگاه صباح الدین استانبول۷۰% ترکی و ۳۰% انگلیسی۴۵۰۰۰ لیر۳۳۷۵۰ لیر
دانشگاه آلتین باشانگلیسی۸۵۰۰ دلار۴۰۰۰ دلار
دانشگاه تد آنکاراانگلیسی۹۰۰۰ دلار
دانشگاه بیرونیانگلیسی۷۰۰۰ دلار۴۵۰۰ دلار
دانشگاه بیرونیترکی۴۰۰۰ دلار۲۶۵۵ دلار
دانشگاه آرلانگلیسی۴۵۰۰ دلار۲۹۵۰ دلار
دانشگاه آرلترکی۳۵۰۰ دلار۲۳۰۰ دلار
دانشگاه ازمیر اکونومیانگلیسی۸۰۰۰ دلار
دانشگاه اوکانانگلیسی۶۵۰۰ دلار۴۸۰۰ دلار
دانشگاه استانبول مدیپلانگلیسی۶۲۵۰ دلار۴۵۰۰ دلار
دانشگاه آتیلیم آنکاراانگلیسی۹۸۰۰ دلار
دانشگاه ایشیکانگلیسی۸۰۰۰ دلار۴۰۰۰ دلار
دانشگاه اسکودارانگلیسی۳۹۰۰ دلار۳۰۰۰ دلار

برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل علوم کامپیوتر:

 • دانشگاه فنی ییلدیز
 • دانشگاه بیرونی
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه اطلس
 • دانشگاه فنی خاورمیانه

کار برنامه نویسی در ترکیه

بازار کار برنامه نویسی در ترکیه

بازار کار برنامه نویسان در ترکیه شامل کار کردن در شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی، شرکت های کوچک دیجیتال مارکتینگ و کار به صورت فریلنسری می باشد. مزیت کار برنامه نویسی در ترکیه این است که شما در شهرهای مختلف می توانید مشغول به کار شوید؛ اما کسب و کار در ترکیه به ویژه در شهرهای بزرگ از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر بهتر از دیگر شهرها است. فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر با تسلط بر کد نویسی می توانند در زمینه ایجاد بستر اینترنتی برای کارفرماهای مختلف فعالیت داشته باشند. همانند داخل کشور خودمان، در سالهای اخیر، شاهد رونق بازار کار و حقوق برنامه نویسی در ترکیه بوده ایم و این خود نشان از روندی روبه بهبود و ترقی برای این حرفه دارد. از جمله مشاغل موجود برای برنامه نویسان در ترکیه:

 • توسعه دهنده بازی های کامپیوتری، اندروید و iOS
 • برنامه نویسی تحت وب
 • تحلیل گر برنامه
 • توسعه دهنده نرم افزار (Software Developer)
 • مهندس نرم افزار (Software Engineer)

از جمله کارهایی که یک برنامه نویس می تواند انجام دهد به تحلیل مشکلات و ارورهای پیدا شده در برنامه ها، پیشنهاد بهبود نرم افزاری برای ارتقای تجربه کاربری، ایجاد بستر توسعه برای کارایی بیشتر، همکاری با دولوپرها، ثبت نتایج آزمون و آزمایش تیم توسعه، طراحی سایت و اپلیکیشن، طراحی اختصاصی نرم افزار و … اشاره کرد.

حقوق برنامه نویس در ترکیه

شما بعنوان یک برنامه نویسی یا دولوپر اگر به کار و حرفه خود علاقه داشته باشید و مهارت لازم در این زمینه ران نیز کسب کرده باشید، هیچ نگرانی بابت درآمد نخواهید داشت. میانگین درآمد برنامه نویسی در ترکیه ۷۷۵۰ لیر در ماه است. همین درآمد در کمترین مقدار به ۴۵۶۰ لیر و در بیشترین حالت ۱۵۳۰۰ لیر در ماه ثبت شده است. این آماری است که براساس نظرسنجی و بررسی افراد مشغول به حرفه صورت گرفته است. البته که گاها می توانید بیشتر از اینها نیز درآمد داشته باشید. از یک جایی به بعد، پشتکار، تخصص و هوشمندانه کار کردن شما است که درآمد بیشتر و بیشتر را به دنبال خواهد داشت. البته عوامل زیادی بر روی میزان حقوق برنامه نویسی در ترکیه تاثیرگذار هستند. تاثیر سابقه کار بر روی درآمد برنامه نویسی در کشور ترکیه:

 • سابقه زیر دو سال: ۴۵۶۰ لیر در ماه
 • سابقه کار ۲-۵ سال: ۳۴ درصد افزایش درآمد، ۵۴۰۰ لیر در ماه
 • سابقه کار ۵-۱۰ سال: ۴۸ درصد افزایش درآمد، ۷۹۸۰ لیر در ماه
 • سابقه کار ۱۰-۱۵ سال: ۲۲ درصد افزایش درآمد، ۹۷۳۰ لیر در ماه
 • سابقه کار ۱۵-۲۰ سال: ۹ درصد افزایش درآمد، ۱۰۶۰۰ لیر در ماه
 • سابقه کار بیشتر از ۲۰ سال: ۸ درصد افزایش درآمد، ۱۲۵۰۰ لیر در ماه

تاثیر جنسیت بر روی میزان درآمد برنامه نویسی در ترکیه

حدود ۷۰ درصد از افراد شاغل به حرفه برنامه نویسی در این کشور را مردها به خود اختصاص داده اند. از آنجایی که برنامه نویسی شغلی واقعا دشوار و مستلزم داشتن یک روحیه سخت کاری است، عموما مردها بیشتر از زن ها به آن جذب می شوند؛ اما در این میان خانم هایی که مشغول به برنامه نویسی هستند نیز درآمد خوبی را کسب می کنند. به طور متوسط مردها ۱۸ درصد بیشتر از زن ها در این حرفه درآمد دارند.

میزان درآمد برنامه نویسی در ترکیه

تاثیر تحصیلات دانشگاهی بر روی درآمد برنامه نویسی

از طرفی هرچه میزان تحصیلات شما بالاتر باشد، انتظار درامد بیشتری را نیز داشته باشید. آمار از این حاکی است که درآمد یک برنامه نویس دیپلم در ترکیه حدود ۴۶۰۰ لیر در ماه است. برای دوره های لیسانس و فوق لیسانس این میزان درآمد به ۷۲۵۰ و ۱۲۱۰۰ لیر درماه افزایش پیدا می کند. اگر هم تا دوره دکتری ادامه تحصیل دهید، افزایش درآمد ۲۰ درصدی را می‌ توانید در نظر داشته باشید.

ثبت شرکت برنامه نویس در ترکیه

برای اخذ ویزای کاری برنامه نویسی در ترکیه به دو صورت می توانید اقدام کنید. اول اینکه از کارفرمای ترک، دعوت نامه کاری (JOB OFFER) دریافت کنید. سپس دعوت نامه معتبر را به همراه مدارک لازم برای گرفتن ویزای کاری به سفارت ارائه دهید. روش دیگر این است که خودتان ثبت شرکت برنامه نویسی در ترکیه انجام دهید. پروسه ثبت شرکت در ترکیه، به عنوان یک سرمایه‌ گذاری از سوی نیروی خارجی محسوب می شود و به دنبال آن به شما ویزای کاری و اقامت موقت ترکیه داده می شود. برای پیدا کردن کار برنامه نویسی در ترکیه نیز می توانید از موسسه ­ها و سایت­های کاریابی در ترکیه بهره ببرید. از جمله معتبرترین­ های این موسسات کاریابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Nunu
 • HRM Danışmanlık
 • Arbeitsvermittlung
 • Michael Page International Turkey
 • Manpower Genel Müdürlük
 • Mento
 • onster.com.tr

موسسه آرتان بورس تاپ تمامی امور مربوط به ترکیه را انجام می دهد. برای یافتن کار برنامه نویسی در شرکت های معتبر کشور ترکیه می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نیز می توانید همین الان با کارشناسان ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

2 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments