a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09214640035

مشاوره تحصیل در ترکیه

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه 2020

برای تمام دانشجویان بین المللی، تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ مانند یک فرصت استثنایی است. فرصتی که در آن، می توانند به طور همزمان مدرنیته و سنت را تجربه کنند. ترکیه یکی از امن ترین و پایدارترین کشورهای منطقه است. در تمام دانشگاه های ترکیه یا به زبان انگلیسی تدریس می شود یا آن را آموزش می دهند. مهم تر از همه، کیفیت بسیار بالای استانداردهای آموزشی، تحصیل در ترکیه را برای تمام کشورهای جهان خواستنی کرده است. همانطور که میدانید کشور ترکیه در تقاطع دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است و آن را کشوری اوراسیایی می دانند. این کشور ویژگی های سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا را در خود دارد. بعلاوه از سه طرف توسط دریاها احاطه شده و همواره در مرکز مسیرهای تجاری جاده ابریشم بوده است. امروزه در تمام نقاط این کشور می توان به راحتی ترکیبی غنی از فرهنگ های مختلف را مشاهده نمود.

مزایای تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

اما در مورد تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ چه می دانید. چه دلایلی سبب شده است که علاقه مندان به تحصیل در ترکیه در رشته های مختلف اینقدر زیاد باشند. آیا می دانستید که تمام دانشگاه های ترکیه (چه دولتی و چه خصوصی) عضو توافق نامه ی بولونیا هستند؟ بر طبق این پیمان، مدارک دانشگاه های ترکیه بین المللی محسوب می شوند و مطابق با برنامه های اروپا، مدرک ها را استانداردسازی می کنند. در کنار اینها بسیاری از دانشگاه های ترکیه عضو برنامه ی اراسموس پلاس (Erasmus+) هستند که به موجب آن به تبادل دانشجو با بهترین دانشگاه های جهان می پردازند. در جدیدترین سیستم رتبه دهی دانشگاهی جهان QS، تحصیل در ترکیه در جایگاه ۴۳ام قرار گرفته است. ۱۰ دلیل برای پرطرفداری ترکیه از نظر زندگی و تحصیل وجود دارد:

تحصیل در ترکیه، تحصیل در یک کشور چند فرهنگی است. این یعنی شما احساس غربت نخواهید کرد.

محیط دوستانه دارد.

ترکیبی از زیبایی های طبیعی و شگفت انگیز است.

شهرهای آن مشهور و محبوب هستند.

تاریخچه ی این کشور بسیار غنی است.

غذاهای آن بسیار لذیذ است.

آب و هوای ترکیه چهارفصل و متعادل است، یعنی با ماندن در آنجا اذیت نخواهید شد.

استانداردهای آموزشی آن سطح بسیار بالایی دارد.

هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ مناسب است.

در سطح وسیعی از فضاهای آموزشی به زبان انگلیسی صحبت می شود.

در ادامه، هر آنچه در مورد تحصیل در ترکیه و شرایط آن در سال ۲۰۲۰ مورد نیاز است را آورده ایم.

شرایط تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

خبر خوب این است که شرایط تحصیل در ترکیه برای تمام افرادی که تمایل دارند در یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل دهند فراهم است. در حالت کلی برای تحصیل در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین کار در ترکیه، پنج قدم ضروری برای اپلای گرفتن و تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ وجود دارد:

 • یک رشته و دانشگاه خاص را انتخاب کنید: قصد دارید در کدام دانشگاه و در چه مقطعی تحصیل کنید؟ شما می توانید به زبان های مختلف انگلیسی، ترکی و دیگر زبان ها در بهترین دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوید. دانشگاه هایی که سطح آنها با معیارهای جهانی سنجیده می شود. در کنار تحصیل در ترکیه به راحتی می توانید شانس کاری خود را نیز ارتقا دهید.
 • شهریه های تحصیلی و شرایط بورس دانشگاه مد نظر را چک کنید: اگر می خواهید بورس تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ را بدست بیاورید، گزینه های زیادی پیش روی شماست. اما موسسه ها و شرایط اعطای بورس در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. بهترین روش برای چک کردن شرایط بورسیه، بازدید از وبسایت رسمی خود دانشگاه ها است.
 • مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید: بعد از اینکه دانشگاه و مقطع مورد نظر خود را تعیین کردید، حال باید مدارک مورد نیاز را آماده کنید. هر دانشگاه برای دانشجویان بین المللی، شرایط پذیرش متفاوتی دارد، برای همین این مدارک نیز بسته به رشته و دانشگاه فرق می کند. اما کلیت آنها را در این مقاله به شما خواهیم گفت.
 • آزمون های پیش نیاز را چک کنید: امکان دارد برخی از دانشگاهها، آزمون های ورودی خاص، مدرک زبان و یا مهارت های خاصی نیاز داشته باشند. حتی ممکن است برخی از دانشگاه ها آزمون زبانی که پاس کرده اید را دوباره با شرایط خاص خود برگزار کنند.
 • نسبت به گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید: قبل از آمدن و شروع تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰، شما نیاز به اخذ ویزای تحصیلی از نزدیکترین سفارت ترکیه دارید. این پروسه امکان دارد مدتی طول بکشد، پس باید زمان بندی مناسبی داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

اگر می خواهید با مدرک دیپلم به تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی رشته های مختلف بپردازید، تعدادی از بهترین دانشگاه های این کشور در انتظار شما هستند. برای تحصیل در رشته های مختلف کارشناسی در ترکیه باید آزمون های خاصی را پاس کنید که بسته به دانشگاه مقصد متفاوت است. از جمله مهمترین این آزمون ها می توان به آزمون yos و آزمون sat در ترکیه اشاره کرد. طول دوره کارشناسی در ترکیه، ۴ سال است و میانگین شهریه ی این دوره ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار برای دانشگاه های با زبان تدریس ترکی و ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار برای دانشگاه های با زبان تدریس انگلیسی است. برای همین وقت را تلف نکنید، بهتر است هرچه زودتر نسبت به ارائه مدارک لازم اقدام کنید.

مدارک لازم تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

مدارک مور نیاز برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسته به نوع دانشگاه، متفاوت است. اما در کل مدارک زیر در میان آنها مشترک است:

 • فرم پذیرش دانشگاه را پر کنید: هر کدام از دانشگاه های ترکیه، فرم پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی را در وب سایت خود آپلود کرده اند. در اولین مرحله نسبت به تکمیل این فرم اقدام نمایید.
 • مدرک دیپلم خود را باید به زبان ترکی ترجمه کرده و آن را در سفارت ترکیه و یا دفاتر اسناد رسمی به تایید برسانید.
 • ریز نمرات دوره دیپلم را همراه با ترجمه به زبان ترکی ارائه دهید.
 • نامه تمکن مالی (این نامه نشان می دهد که شما از نظر گردش مالی حساب های خود، توان مالی برای تحصیل در ترکیه را دارید یا خیر)
 • شناسنامه و اسکن از پاسپورت
 • نمره ی قبولی در آزمون های زبان
 • ارائه انگیزه نامه برای تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

 هزینه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

در کنار این‌ها، بد نیست شهریه های تحصیلی دوره کارشناسی ترکیه را بدانید. هزینه تحصیل در مطقع کارشناسی به شرح زیر است:

 • هزینه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در دانشگاه های دولتی با زبان تحصیل ترکی: ۸۰ تا ۲۵۰ دلار برای دانشجویان ترکیه و ۲۴۰ تا ۷۰۰۰ دلار برای دانشجویان کشورهای خارجی
 • هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی با زبان تحصیل انگلیسی: ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار برای دانشجویان ترکیه و ۴۵۰ تا ۷۰۰۰ دلار برای دانشجویان کشورهای خارجی (البته برخی دانشگاه ها مانند حاجت تپه شهریه بسیار بالایی دارند و دانشگاه هایی مانند دانشگاه آتاتورک، مصطفی کمال، سلجوق، دجله و ….. هزینه های تحصیلی بسیار پایینی دارند.)
 • هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی: ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار برای همه

شرایط تحصیل در ترکیه برای پناهندگان

دانشگاههای ترکیه این امکان را برای پناهندگان فراهم کرده اند که با درخواست تحصیل در ترکیه، بتوانند در یکی از دانشگاهها مشغول به تحصیل شوند. به این افراد برای اتمام دوره تحصیل خود، کمک هزینه های مالی داده می شود. شرایط لازم برای دریافت این کمک هزینه به شرح زیر است:

درخواست حمایت بین المللی را باید در DGMM یا UNHCR ثبت کرده باشید.

شماره شناسایی مخصوص خود که با کد ۹۹ آغاز می شود را از مقامات ترک گرفته باشید.

درخواست خود برای تحصیل در یکی از مقطع کارشناسی، ارشد و یا دکترا در یکی از دانشگاه های ترکیه را ثبت کرده باشید.

کمک هزینه ها که حدودا معادل ۱۵۰۰ لیر برای هر ترم است، پیش از آغاز ترم به پناهندگان مشغول به تحصیل پرداخت می شود.

شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ برای آذری ها، قدری راحت تر است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه نسبت به پذیرش دانشجوهای آذری، تمایل بیشتری از خود نشان می دهند. شرایط پذیرش و تحصیل برای آذری ها مانند دیگر دانشجویان بین الملل است و تفاوتی وجود ندارد. بسیاری از افراد میان تحصیل در آذربایجان و ترکیه دودل هستند. باید بگوییم که تحصیل و زندگی در ترکیه بهتر از آذربایجان است. تمام افرادی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل می شوند، به راحتی می توانند در ترکیه یا در کشورهای خود مشغول به کار شوند. مطمئنا آذری ها در پاس کردن آزمون YOS که سنجش زبان ترکی است، راحت تر عمل خواهند کرد.

تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

می توان گفت که محبوب ترین و جذاب ترین مقطع برای تحصیل در ترکیه، دوره کارشناسی ارشد است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه به رسم سنت قدیمی خود، این امکان را برای دانشجویان دیگر کشورها فراهم کرده اند که به راحتی بتوانند در یکی از بهترین دانشگاههای این کشور به تحصیل دوره ارشد بپردازند.

مدارک لازم تحصیل در ترکیه در مقطع ارشد

عموما این دوره ۲ سال طول می کشد و در طی آن ۱۲۰ واحد درسی ECTS ارائه می شود، که ۶۰ واحد آن پایان نامه است. شرکت در آزمون های ورودی دوره کارشناسی ارشد به نام ALES و گرفتن نمره قبولی ۵۰-۵۵ (بسته به رنج نمره اعلام شده از دانشگاههای مختلف). البته امکان دارد برخی دانشگاه ها به جای این آزمون آزمون های GMAT یا GRE را جایگزین کرده باشند. برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه باید تمام مدارک لازم برای اپلای گرفتن از جمله:

 • مدرک کارشناسی (بصورت ترجمه)
 • ریزنمرات دوره کارشناسی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • اسکن شناسنامه و پاسپورت
 • ویزای تحصیلی
 • نمره آزمون تافل و آیلتس
 • پاس کردن آزمون های ورودی دانشگاههای ترکیه (ALES , GRE , GMAT )
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات آن و … را باید به دانشگاه مقصد ارائه دهید.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع ارشد

شهریه های تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر هستند:

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی با زبان تحصیل ترکی: ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار برای دانشجویان ترکیه و ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای دانشجویان دیگر کشورها
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی با زبان تحصیلی انگلیسی: ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای دانشجویان اهل ترکیه و ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار برای دانشجویان دیگر کشورها
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی: ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار برای همه

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

دانشجویان زیادی برای گرفتن تخصص  و تحصیل در ترکیه راهی ترکیه می شوند. مدرک این کشور بین المللی است و امکانات و خدمات زیادی برای دانشجویان این دوره فراهم شده است. شهریه های مناسب تحصیل در ترکیه و برنامه های تبادل دانشجو از فرصت های دانشگاههای ترکیه در مقطع پی اچ دی است. شما در واقع با گذراندن دوره تخصص خود در دانشگاه های ترکیه با دیگر دانشگاههای برتر اروپا و آمریکا در ارتباط خواهید بود. دوره PhD در ترکیه ۴ ساله است و تعداد ۲۴۰ واحد در آن ارائه می شود.

مدارک لازم تحصیل دکتری در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه در دوره دکتری در وهله اول، مدارک پیشن از جمله دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات آنها نیاز است. علاوه بر این موارد مدارک زیر را هم اماده نمایید:

 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از دو استاد هیئت علمی
 • کپی گذرنامه و ویزای تحصیلی
 • نمره آزمون زبان آیلتس یا تافل
 • پاس کردن آزمون های ورودی دانشگاههای ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

زبان تدریس برای دوره های دکترا انگلیسی است و میانگین شهریه دوره دکترا برای دانشگاههای دولتی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است. شهریه دوره دکترا برای دانشگاههای خصوصی به ۵۲۵۰ تا ۱۷۵۰۰ دلار در سال می رسد. این هزینه ها برای دانشجوهای بین المللی است و برای شهروندان ترکیه کمتر از این مقدار است. بعلاوه دانشجویان بین المللی می توانند از فاند ها و بورسیه های مختلف استفاده نمایند.

تحصیل در ترکیه به انگلیسی

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

ترکیه در جذب دانشجویان بین المللی در رکاب دیگر کشورهای علمی دنیا، موفق بوده است. پروسه ی جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه که در اوایل سال ۲۰۰۰، ۱۶ هزار نفر بود در سال ۲۰۱۸ به ۱۲۵ هزار نفر رسید و این نشان می دهد، کیفیت زندگی و تحصیل در ترکیه به میزان ۷۸۵ درصد در رشد جذب دانشجویان بین المللی تاثیر داشته است. درصد بالایی از دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل به زبان انگلیسی می شوند. از طرفی بسیاری از دانشگاههای مطرح ترکیه، زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب کرده اند. این موضوع نشان دهنده ی آن است که شما به زبان علم و همگام با دنیا در حال پیشرفت هستید. برای تمام دانشگاه های دولتی ترکیه داشتن مدرک زبان انگلیسی و بعضا ترکی مورد نیاز است.

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

اگر مدرک زبان نداشته باشید، تمامی دانشگاه های ترکیه برای شما دوره های آمادگی زبان ترکی خواهند گذاشت. این دوره ها از ۴ ماه تا ۱ سال می باشد. شما باید پس از اتمام دوره در آزمون های تعیین سطح دانشگاه نمره قبولی را کسب نمایید. همچنین برای افرادی که بدون آزمون زبان میخواهند مشغول به تحصیل شوند، دانشگاهها و موسسه های خصوصی بهترین گزینه هستند. از جمله بهترین دانشگاههای خصوصی ترکیه می توان به دانشگاه کوچ و دانشگاه سابانجی ترکیه اشاره کرد.

هزینه تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

ترکیه یکی از به‌صرفه ترین کشورها برای ادامه تحصیل است. بزرگترین شهر آن یعنی استانبول در میان شهرهای گران دنیا در رتبه ی ۳۷۶ قرار دارد و محبوب ترین شهر ترکیه نیز به حساب می آید. اما کسانی که برای تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ به آنجا می روند، شهریه های پایین در دانشگاههای بسیار خوب آن (نزدیک به ۱۸۰ دانشگاه) به نوعی مزیت محسوب می شود. قطعا همه شما می دانید که ترکیه از نظر کیفیت تحصیل و کیفیت زندگی بسیار ایده آل است. یک دانشجوی بین المللی در ترکیه تقریبا معادل ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار آمریکا در ماه، مخارج دارد. این هزینه شامل محل زندگی، غذا، لباس، تفریح و فیش موبایل می باشد. هزینه ی خرید منابع و کتب درسی تقریبا ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار آمریکا برای هر ترم است. اما باید این را به یاد داشته باشید که این هزینه ها به محل زندگی، سبک زندگی و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد.

شهریه های تحصیلی برای دوره های مختلف تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ بسیار عادلانه و به صرفه است. دانشگاههای دولتی هزینه های کمتری از دانشگاههای خصوصی به دنبال خواهند داشت. تحصیل در یکی از دانشگاههای دولتی ترکیه در دوره های بالاتر از لیسانس، حدودا ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار هزینه در پی خواهد داشت. این در حالیست که این مبلغ در دانشگاههای خصوصی به ۲۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. نکته ی دیگر اینکه، شهریه ها در دانشگاه های دولتی برای دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند بیشتر هستند یعنی معادل ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار درسال، این در حالیست که شهریه همان دوره ها با زبان ارائه ترکی، ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار در سال است.

هزینه های زندگی در ترکیه ۲۰۲۰

هزینه های زندگی در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی واقعا کم است. برآورد شده است که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار برای هزینه های کلی از جمله اسکان، نیاز خواهید داشت. در ادامه برخی از هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه را برایتان آورده ایم:

هزینه های عمومی برای هر ترم تحصیلی:

 • مسکن: ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا (USD)
 • غذا: ۱۱۰۰ دلار (USD)
 • حمل و نقل: ۳۰۰ دلار(USD)
 • کتاب: ۱۵۰ دلار(USD)

هزیه غذا:

 • غذای دانشجویی: تقریبا ۵ لیره ترکیه(TL)
 • صبحانه: ۱٫۲۵ لیره ترکیه(TL)
 • هر لیتر آب: ۱٫۵ لیره(TL)
 • میوه و سبزیجات (هر کیلوگرم): ۲ تا ۱۰ لیره(TL)
 • ماکارونی و برنج (هر کیلوگرم): ۲ تا ۴ لیره(TL)
 • نمک و شکر (هر کیلوگرم): تقریبا ۴ لیره(TL)
 • قهوه و چایی (یک فنجان): ۲ تا ۵ لیره(TL)
 • آبجو: ۱۰ لیره با بالا(TL)

هزینه های متفرقه:

 • بلیط سینما: ۱۵ لیره(TL)
 • بلیط کنسرت: ۲۵ لیره به بالا(TL)
 • آرایشگر: ۱۵ لیره به بالا(TL)

حمل و نقل:

 • بلیط اتوبوس برای دانشجویان: ۱٫۵ لیره(TL)
 • بلیط مینی بوس: ۶ لیره(TL)
 • تاکسی: ۱۳ لیره(TL)

هزینه تبدیل ارز:

 • هر یورو (EUR): 6.25 لیره ترکی (TL)
 • هر دلار آمریکا (USD): 5.40 لیره ترکیه (TL)

تحصیل در ترکیه رایگان

تحصیل رایگان در ترکیه ۲۰۲۰

باید قبل از همه چیز بگوییم که تحصیل رایگان در ترکیه وجود ندارد مگر اینکه بورسیه های تحصیلی و فاندهای دولتی که دانشگاهها برای دانشجوهای بین المللی ارائه داده اند را دریافت کنید. اما اینکه بتوانید هزینه های خود را بسیار پایین بیاورید نیز امکان پذیر است. در حال حاضر بیش از ۲۰۶ موسسه تحصیلات عالی در ترکیه وجود دارد که بیش از ۸ میلیون دانشجو را ساپورت می کنند. این رقم بالا به شرط حفظ کیفیت آموزشی، بسیار مهم است. بیش از ۱۰ تا از این دانشگاهها در لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. از طرفی ترکیه، امنیت، مردمی مهربان و فرهنگی متعادل دارد. پس بی دلیل نیست تعداد طرفداران تحصیل در ترکیه انقدر زیاد باشد. برای داشتن تحصیل کم قیمت یا ارزان در ترکیه، ما لیست ۹ دانشگاه با کمترین شهریه ها را برایتان آورده ایم:

 • دانشگاه ادنان مندرس: شهریه ۸۵۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۷۷۳ لیر )
 • موسسه افیون کوجاتپه: ۵۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۴۷۷ لیر )
 • دانشگاه آتاتورک: ۱۷۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۳۵۴۶ لیر )
 • دانشگاه بالیکسیر: ۲۰۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۴۱۳۷ لیر )
 • دانشگاه کیریک کاله: ۱۲۳۶ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۲۳۶۴ لیر )
 • دانشگاه اژه ازمیر: ۸۵۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۷۷۳ لیر )
 • دانشگاه قاضی آنکارا: ۲۰۵۳ دلار به بالا ( شهریه رشته دندانپزشکی ۵۶۰۰ لیر )
 • دانشگاه هاران: ۳۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۲۹۵۵ لیر )
 • دانشگاه کارادنیز تکنیک: ۸۵۰ دلار به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۷۷۳ لیر )
 • دانشگاه موغلا : ۴۲۶ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۸۸۷ لیر )

همانطور که گفته شد، تحصیل رایگان در هیچ کدام از دانشگاههای ترکیه مقدور نیست اما این در حالی است که ترکیه را با شهریه های مناسب و بصرفه اش می شناسند. رنج حدودی شهریه ها برای تحصیل در ترکیه ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است. برای دیگر مخارج نیز محدوده ی تقریبی ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه را کنار بگذارید.

روش های تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

برای اینکه در مقاطع مختلف شروع به تحصیل کنید باید نسبت به تهیه مدارک لازم اقدام کنید. در کنار اینها شرکت کردن در آزمون های ورودی دانشگاهها الزامی است. در ادامه دو آزمون متداول SAT و YOS و روش بدون آزمون و بورسیه تحصیلی ترکیه را برایتان شرح داده ایم.

آزمون YOS

یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه آزمون یوس ۲۰۲۰ است که هوش و منطق دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهد. رنج نمره قبولی برای دانشگاه های مختلف، متفاوت است. منابع این آزمون ریاضی، هندسه، هوش و تسلط به زبان ترکی می باشد. نکته مهم در مورد این آزمون این است که هر دانشگاه به طور مستقل آن را برگزار می کند و سوال طرح می کند، برای همین گواهی یوس از یک دانشگاه امکان دارد برای یک دانشگاه دیگر پذیرفته نشود. اما برخی از دانشگاه ها با شرایط مختلف نمره یوس دیگر دانشگاه ها را نیز می پذیرند.

آزمون SAT

آزمون سات از آزمون های مهم برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه است. منابع این آزمون ریاضی و زبان انگلیسی است. این آزمون برای سنجش میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی است. در واقع این یک آزمون علمی آمریکایی است که مهارت گرامر و ادبیات انگلیسی را می سنجد. در ابتدا یک آزمون ورودی برای فارغ التحصیلان مقطع دبیرستان در آمریکا بود که برای ورود به دانشگاه از آنها گرفته می شد. اما به مرور در دیگر کشورها و دانشگاه های مطرح از جمله ترکیه مورد استفاده قرار گرفت.

پذیرش بدون کنکور

راه سوم در کنار آزمون های بالا، پذیرش بدون کنکور و آزمون است. خبر خوب برای تمام کسانی که به هر دلیلی در آزمون های بالا نمره نصاب را کسب نمی کنند یا به دنبال پذیرش بدون کنکور هستند. آرتان بورس تاپ این امکان را برای دانشجویان ایرانی فراهم کرده است تا در بیش از ۱۰ دانشگاه دولتی و تمامی دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون آزمون مشغول به تحصیل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بورسیه تحصیلی ترکیه

و اما پرطرفدارترین راه برای تحصیل در ترکیه بدست آوردن بورسیه های تحصیلی دانشگاه های مختلف است. بورسیه تحصیلی تمامی دانشگاه های دولتی و اغلب دانشگاه های خصوصی توسط سازمان turkiyeburslari انجام می شود. شما می توانید هر سال از اواخر دی تا ۱ اسفند ماه برای بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه در وبسایت این سازمان درخواست دهید. در ادامه شرایط کلی بورسیه در دانشگاههای ترکیه در مقاطع مختلف را آورده ایم.

 • محدودیت های سنی: برای دوره لیسانس و پزشکی کمتر از ۲۱ سال، برای دوره ارشد کمتر از ۳۰ سال و برای دوره دکترا کمتر از ۳۵ سال
 • رنج نمره و معدل مورد قبول: برای دوره لیسانس حداقل ۱۴، برای دوره ارشد و دکترا حداقل ۱۵ و برای رشته های پزشکی حداقل ۱۸
 • ارسال مدارک از جمله مدرک های تحصیلی پیشین، ریزنمرات، رزومه تحصیلی، مقالات، فعالیت های پژوهشی، مدرک زبان (تافل یا آیلتس)، انگیزه نامه، توصیه نامه، پاسپورت، پروپزال و … الزامی است.

نکته مهم: بورسیه تحصیلی برخی از دانشگاه های خصوصی مانند کوچ، سابانجی و … شامل تحصیل رایگان، کمک هزینه های تحصیلی و تخفیف های آموزشی (۲۵ درصد، ۵۰ درصد و ۷۵ درصد)، خوابگاه رایگان، بیمه سلامت رایگان و … می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید