a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه 2020

برای تمام دانشجویان بین المللی، تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ مانند یک فرصت استثنایی است. فرصتی که در آن، می توانند به طور همزمان مدرنیته و سنت را تجربه کنند. ترکیه یکی از امن ترین و پایدارترین کشورهای منطقه است. در تمام دانشگاه های ترکیه یا به زبان انگلیسی تدریس می شود یا آن را آموزش می دهند. مهم تر از همه، کیفیت بسیار بالای استانداردهای آموزشی، تحصیل در ترکیه را برای تمام کشورهای جهان خواستنی کرده است. سیستم آموزشی این کشور بسیار مشابه سیستم آموزشی کشورهای اروپایی مخصوصا آلمان و فرانسه می باشد. تحصیل در ترکیه می تواند سکوی پرتاب شما به کشورهای اروپایی و آمریکایی باشد. با تحصیل در ترکیه شما در کشوری آسیایی با امکاناتی در سطح کشورهای اروپایی برخوردار خواهید بود. همانطور که میدانید کشور ترکیه در تقاطع دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است و آن را کشوری اوراسیایی می دانند. این کشور ویژگی های سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا را در خود دارد. بعلاوه از سه طرف توسط دریاها احاطه شده و همواره در مرکز مسیرهای تجاری جاده ابریشم بوده است. امروزه در تمام نقاط این کشور می توان به راحتی ترکیبی غنی از فرهنگ های مختلف را مشاهده نمود.

تحصیل در ترکیه آرتان بورس تاپ

مزایای تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

آیا می دانستید که تمام دانشگاه های ترکیه (چه دولتی و چه خصوصی) عضو توافق نامه ی بولونیا هستند؟ بر طبق این پیمان، مدارک دانشگاه های ترکیه بین المللی محسوب می شوند و مطابق با برنامه های اروپا، مدرک ها را استانداردسازی می کنند. در کنار اینها بسیاری از دانشگاه های ترکیه عضو برنامه ی اراسموس پلاس (Erasmus+) هستند که به موجب آن به تبادل دانشجو با بهترین دانشگاه های اروپایی می پردازند. در جدیدترین سیستم رتبه دهی دانشگاهی جهان QS، تحصیل در ترکیه در جایگاه ۴۳ام قرار گرفته است. ۱۰ دلیل برای پرطرفداری ترکیه از نظر زندگی و تحصیل وجود دارد:

 • تحصیل در ترکیه، تحصیل در یک کشور چند فرهنگی است. این یعنی شما احساس غربت نخواهید کرد.
 • برای تحصیل در ترکیه نیاز به ویزا ندارید و دردسر های این چنینی نخواهید داشت.
 • براساس رتبه بندی های جهانی کشور ترکیه از لحاظ کیفیت زندگی و کیفیت آموزش عالی در بین ۴۵ کشور برتر جهان قرار دارد.
 • سیستم آموزشی ترکیه کاملا با سیستم آموزشی کشور های اروپایی و آمریکایی منطبق است.
 • هم دولت و هم دانشگاه های ترکیه سالانه هزاران نفر را بورسیه تحصیلی فول فاند و درصدی می کنند.
 • با تحصیل در اغلب دانشگاه های خصوصی ترکیه شما میتوانید از سال دوم تحصیلی به دانشگاه های اروپایی و یا آمریکایی انتقالی بگیرید.
 • دولت ترکیه هزینه بسیار گسترده ای را برای دانشجویان خارجی خود می کند، از سال ۲۰۰۶ با دوبرابر شدن دانشجویان خارجی در این کشور همه ساله تعداد متقاضیان برای تحصیل در ترکیه به صورت تصاعدی بیشتر شده است.
 • استانداردهای آموزشی آن سطح بسیار بالایی دارد.
 • هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ مناسب است.
 • در سطح وسیعی از فضاهای آموزشی به زبان انگلیسی صحبت می شود.
 • پذیرش دانشجو با آزمون های بین المللی: ترکیه جزو کشورهایی است که از طریق آزمون های بین المللی مانند SAT و GRE نیز دانشجو می پذیرد. همچنین این آزمون ها در خود ترکیه نیز برگزار می شود و متقاضیان می توانند با شرکت در این آزمون ها در خاک ترکیه برای کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا اقدام کنند.
 • دانشگاه های عضو معاهده های بین المللی: می توان گفت تقریبا تمامی دانشگاه های ترکیه عضو یکی از معاهده های بین المللی آراسموس پلاس، بولونیا، فارابی و …. اگر در دانشگاه هایی که عضو این معاهدات هستند تحصیل نمایید میتوانید به دانشگاه های اروپایی انتقالی گرفته و یا پس از اتمام تحصیل به راحتی به اروپا، کانادا و آمریکا اپلای کنید.
 • هزینه پایین نسبت به کشور های دیگر: با مشاهده ویدیو دانشگاه های ترکیه به خوبی متوجه می شوید که سطح دانشگاه های ترکیه هم سطح و حتی بالاتر از اروپا می باشد اما هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به اروپا، کانادا و آمریکا بسیار پایین است. (البته در برخی از کشورهای اروپایی در شرایط خاص تحصیل رایگان می شود).

موردهایی که اشاره کردیم فقط بخشی از مزایای تحصیل در ترکیه می باشد در ادامه، هر آنچه در مورد تحصیل در ترکیه و شرایط آن در سال ۲۰۲۰ مورد نیاز است را آورده ایم.

شرایط تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱

در حالت کلی برای تحصیل در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین کار در ترکیه، پنج قدم ضروری برای اپلای گرفتن و تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ وجود دارد:

 • یک رشته و دانشگاه خاص را انتخاب کنید: قصد دارید در کدام دانشگاه و در چه مقطعی تحصیل کنید؟ شما می توانید به زبان های مختلف انگلیسی، ترکی و دیگر زبان ها در بهترین دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوید. دانشگاه هایی که سطح آنها با معیارهای جهانی سنجیده می شود. در کنار تحصیل در ترکیه به راحتی می توانید شانس کاری خود را نیز ارتقا دهید.
 • شهریه های تحصیلی و شرایط بورس دانشگاه مد نظر را چک کنید: اگر می خواهید بورس تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ را بدست بیاورید، گزینه های زیادی پیش روی شماست. اما موسسه ها و شرایط اعطای بورس در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. بهترین روش برای چک کردن شرایط بورسیه، بازدید از وبسایت رسمی خود دانشگاه ها است. برای اطلاع از شرایط بورسیه تحصیلی دولت ترکیه ( turkey burslary ) می توانید وبسایت خود این سازمان را بررسی کنید و یا با مشاوران ما تماس بگیرید.
 • مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید: بعد از اینکه دانشگاه و مقطع مورد نظر خود را تعیین کردید، حال باید مدارک مورد نیاز را آماده کنید. هر دانشگاه برای دانشجویان بین المللی، شرایط پذیرش متفاوتی دارد، برای همین این مدارک نیز بسته به رشته و دانشگاه فرق می کند. اما کلیت آنها را در این مقاله به شما خواهیم گفت.
 • آزمون های پیش نیاز را چک کنید: امکان دارد برخی از دانشگاهها، آزمون های ورودی خاص، مدرک زبان و یا مهارت های خاصی نیاز داشته باشند. حتی ممکن است برخی از دانشگاه ها آزمون زبانی که پاس کرده اید را دوباره با شرایط خاص خود برگزار کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای قبولی در دانشگاه های ترکیه باید حتما دوره ۱۲ ساله دبیرستان را تمام کرده باشید. در بین این دانشگاه ها بسیاری از آنها با نمره یکی از آزمون های YOS یا SAT و یا هر دوی آنها دانشجو پذیرش می کنند. اما برخی از دانشگاه ها با نمره معدل دیپلم و یا سال آخر دبیرستان نیز دانشجو پذیرش می کنند. برای سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ بسیاری از دانشگاه های ترکیه مانند دانشگاه حاجت تپه، قاضی، کاتب چلبی، آک دنیز و …. فقط با شرط معدل اقدام به پذیرش دانشجو کردند.

در بین دانشگاه های ترکیه برخی از آن ها مانند دانشگاه حاجت تپه فقط نمره پیش دانشگاهی و یا نمره کل سال آخر را قبول می کنند. بسیاری از دانشگاه ها نیز مانند دانشگاه های کاتب چلبی، قاضی آنکارا و …. معدل کل دیپلم را برای پذیرش قبول دارند. همچنین دانشگاه های سطح بالای ترکیه برای ثبت نام دانشجویان حداقل معدل دیپلم تعیین کرده اند. این حداقل نمره ممکن است فقط برای رشته های تاپ مانند پزشکی و دندانپزشکی و یا برای کل رشته های تحصیلی تعیین شده باشد.

مدارک لازم تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

مدارک مور نیاز برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسته به نوع دانشگاه، متفاوت است. اما در کل مدارک زیر در میان آنها مشترک است:

 • فرم پذیرش دانشگاه را پر کنید: هر کدام از دانشگاه های ترکیه، فرم پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی را در وب سایت خود آپلود کرده اند. در اولین مرحله نسبت به تکمیل این فرم اقدام نمایید.
 • مدرک دیپلم خود را باید به زبان ترکی ترجمه کرده و آن را در سفارت ترکیه و یا دفاتر اسناد رسمی به تایید برسانید. (همراه با مهر نوتر)
 • ریز نمرات دوره دیپلم را همراه با ترجمه به زبان ترکی ارائه دهید. (همراه با مهر نوتر)
 • اسکن از پاسپورت
 • اسکن عکس ۳*۴ با کیفیت
 • اثبات پرداخت هزینه ثبت نام (در صورت هزینه داشتن ثبت نام مانند ثبت نام دانشگاه قاضی)
 • نمره ی قبولی در آزمون های زبان (برای رشته های انگلیسی آیلتس یا تافل و برای رشته های ترکی تومر)

نکته مهم: برای تمامی ثبت نام های کشور ترکیه وارد کردن نام مادر الزامی می باشد.

 هزینه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

در کنار این‌ها، بد نیست شهریه های تحصیلی دوره کارشناسی ترکیه را بدانید. هزینه تحصیل در مطقع کارشناسی به شرح زیر است:

 • هزینه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در دانشگاه های دولتی با زبان تحصیل ترکی: ۸۰ تا ۲۵۰ دلار برای دانشجویان ترکیه و ۱۵۰ تا ۷۷۰۰ دلار برای دانشجویان کشورهای خارجی
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی با زبان تحصیل انگلیسی: ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار برای دانشجویان ترکیه و ۴۵۰ تا ۷۷۰۰ دلار برای دانشجویان کشورهای خارجی (البته برخی دانشگاه ها مانند حاجت تپه، کوجالی و … شهریه بسیار بالایی دارند و دانشگاه هایی مانند دانشگاه آتاتورک، موغلا استیکی کومان، مصطفی کمال، سلجوق، دجله و ….. هزینه های تحصیلی بسیار پایینی دارند.)
 • هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی: ۳۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار برای همه

شرایط تحصیل در ترکیه برای پناهندگان

دانشگاههای ترکیه این امکان را برای پناهندگان فراهم کرده اند که با درخواست تحصیل در ترکیه، بتوانند در یکی از دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند. به این افراد برای اتمام دوره تحصیل خود، کمک هزینه های مالی داده می شود. شرایط لازم برای دریافت این کمک هزینه به شرح زیر است:

درخواست حمایت بین المللی را باید در DGMM یا UNHCR ثبت کرده باشید.

شماره شناسایی مخصوص خود که با کد ۹۹ آغاز می شود را از مقامات ترک گرفته باشید.

درخواست خود برای تحصیل در یکی از مقطع کارشناسی، ارشد و یا دکترا در یکی از دانشگاه های ترکیه را ثبت کرده باشید.

کمک هزینه ها که حدودا معادل ۱۵۰۰ لیر برای هر ترم است، پیش از آغاز ترم به پناهندگان مشغول به تحصیل پرداخت می شود.

شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ برای آذری ها، قدری راحت تر است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه نسبت به پذیرش دانشجوهای آذری، تمایل بیشتری از خود نشان می دهند. شرایط پذیرش و تحصیل برای آذری ها مانند دیگر دانشجویان بین الملل است و تفاوتی وجود ندارد. بسیاری از افراد میان تحصیل در آذربایجان و ترکیه دودل هستند. باید بگوییم که تحصیل و زندگی در ترکیه بهتر از آذربایجان است. تمام افرادی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل می شوند، به راحتی می توانند در ترکیه یا در کشورهای خود مشغول به کار شوند. مطمئنا آذری ها در پاس کردن آزمون YOS که سنجش توانی دانشجو به زبان ترکی است، راحت تر عمل خواهند کرد.

تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

می توان گفت که محبوب ترین و جذاب ترین مقطع برای تحصیل در ترکیه، دوره کارشناسی ارشد است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه به رسم سنت قدیمی خود، این امکان را برای دانشجویان دیگر کشورها فراهم کرده اند که به راحتی بتوانند در یکی از بهترین دانشگاههای این کشور به تحصیل دوره ارشد بپردازند. دانشگاه های ترکیه به دلیل انجام تحقیقات بسیار زیاد بسیار برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد مناسب هستند. در این دوره شما هم میتوانید از طریق بورسیه تحصیلی ترکیه وارد دانشگاه شوید و هم میتوانید با شرکت در یکی از آزمون های ALES یا GRE و کسب نمره بالا در یکی از دانشگاه ها ثبت نام نمایید. البته شما میتوانید از طریق پذیرش بدون آزمون نیز در بسیاری از دانشگاه های دولتی و تمامی دانشگاه های خصوصی پذیرش بگیرید.

مدارک لازم تحصیل در ترکیه در مقطع ارشد

عموما این دوره ۲ سال طول می کشد و در طی آن ۱۲۰ واحد درسی ECTS ارائه می شود، که ۶۰ واحد آن پایان نامه است. شرکت در آزمون های ورودی دوره کارشناسی ارشد به نام ALES و گرفتن نمره قبولی ۵۰-۵۵ (بسته به رنج نمره اعلام شده از دانشگاههای مختلف). البته امکان دارد برخی دانشگاه ها به جای این آزمون آزمون های GMAT یا GRE را جایگزین کرده باشند. برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه باید تمام مدارک لازم برای اپلای گرفتن از جمله:

 • مدرک کارشناسی (بصورت ترجمه)
 • ریزنمرات دوره کارشناسی
 • ارسال فایل پروژه کارشناسی (برای ثبت نام برخی از دانشگاه ها ضروری می باشد)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • اسکن پاسپورت
 • اسکن عکس ۳*۴ با کیفیت
 • ویزای تحصیلی
 • نمره آزمون تافل، آیلتس و یا تومر
 • پاس کردن آزمون های ورودی دانشگاههای ترکیه (ALES , GRE , GMAT )
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات آن و … را باید به دانشگاه مقصد ارائه دهید.

نکته مهم : توجه کنید که مدارک و شرایط هر دانشگاه با دیگری متفاوت است و ممکن است دانشگاهی مدارکی کمتر یا بیشتر از این مدارک بخواهد.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع ارشد

شهریه های تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر هستند:

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی با زبان تحصیل ترکی: ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار برای دانشجویان ترکیه و ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای دانشجویان دیگر کشورها
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی با زبان تحصیلی انگلیسی: ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای دانشجویان اهل ترکیه و ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار برای دانشجویان دیگر کشورها
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی: ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار برای همه

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

 مدرک این کشور بین المللی است و امکانات و خدمات زیادی برای دانشجویان این دوره فراهم شده است. شهریه های مناسب تحصیل در ترکیه و برنامه های تبادل دانشجو از فرصت های دانشگاههای ترکیه در مقطع پی اچ دی است. شما در واقع با گذراندن دوره تخصص خود در دانشگاه های ترکیه با دیگر دانشگاههای برتر اروپا و آمریکا در ارتباط خواهید بود. دوره phd در ترکیه ۴ ساله است و تعداد ۲۴۰ واحد در آن ارائه می شود.

مدارک لازم تحصیل دکتری در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه در دوره دکتری در وهله اول، مدارک پیشن از جمله دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات آنها نیاز است. علاوه بر این موارد مدارک زیر را هم اماده نمایید:

 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از دو استاد هیئت علمی
 • کپی گذرنامه و ویزای تحصیلی
 • نمره آزمون زبان آیلتس، تافل و یا برای زبان ترکی نمره آزمون تومر
 • پاس کردن آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

زبان تدریس برای دوره های دکترا انگلیسی است و میانگین شهریه دوره دکترا برای دانشگاههای دولتی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است. شهریه دوره دکترا برای دانشگاه های خصوصی به ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال می رسد. این هزینه ها برای دانشجوهای بین المللی است و برای شهروندان ترکیه کمتر از این مقدار است. بعلاوه دانشجویان بین المللی می توانند از فاند ها و بورسیه های مختلف استفاده نمایند. بیشتر دانشگاه های خضوضی ترکیه شهریه ها را به صورت کل دوره اعلام میکنند. برای مثال شهریه چند دانشگاه خصوصی ترکیه برای کل دوره دکتری به صورت زیر می باشد:

دانشگاه آیدین :  ۱۱۷۰۰ دلار با بورسیه ۶۷۰۰ دلار

دانشگاه باهچه شهیر :  ۴۰۰۰۰ دلار

دانشگاه اسکودار :  ۷۷۵۰ دلار

دانشگاه آرل : ۱۲۰۰۰ دلار با بورسیه ۵۵۰۰ دلار

دانشگاه گلیشیم : ۱۶۰۰۰ دلار با بورسیه ۸۰۰۰ دلار

دانشگاه اوکان : ۱۲۰۰۰ دلار

نکته مهم : بورسیه های نوشته شده ظرفیت دپارتمان ما از طرف دانشگاه می باشد و اگر شما از طریق ما برای تحصیل در دوره دکتری در ترکیه اقدام نمایید بدون نیاز به شرکت در آزمونی خاص و یا شرط معدل این بورس ها را کسب خواهید کرد.

تحصیل در ترکیه به انگلیسی

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

ترکیه در جذب دانشجویان بین المللی در رکاب دیگر کشورهای علمی دنیا، موفق بوده است. پروسه ی جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه که در اوایل سال ۲۰۰۰، ۱۶ هزار نفر بود در سال ۲۰۱۸ به ۱۲۵ هزار نفر رسید و این نشان می دهد، کیفیت زندگی و تحصیل در ترکیه به میزان ۷۸۵ درصد در رشد جذب دانشجویان بین المللی تاثیر داشته است. درصد بالایی از دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل به زبان انگلیسی می شوند. از طرفی بسیاری از دانشگاه های مطرح ترکیه مانند بغازیچی، زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب کرده اند. این موضوع نشان دهنده ی آن است که شما به زبان علم و همگام با دنیا در حال پیشرفت هستید. برای تمام دانشگاه های دولتی ترکیه داشتن مدرک زبان انگلیسی و بعضا ترکی مورد نیاز است.

البته باید به این موضوع هم توجه کنید نسبت دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند به دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می کنند بسیار کمتر است. برای مثال اگر بخواهید رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی در ترکیه تحصیل نمایید فقط تعداد انگشت شماری دانشگاه خواهید یافت. از بین دانشگاه هایی که این دو رشته را به زبان انگلیسی ارائه می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

حاجت تپه (پزشکی و دندانپزشکی) – آنکارا (پزشکی و دندانپزشکی) – قاضی آنکارا (پزشکی) – کاتب چلبی (دندانپزشکی) – آتاتورک (پزشکی) – استانبول (دندانپزشکی) – مارمارا (دندانپزشکی) – جراح پاشا (پزشکی) – کارادنیز تکنیک (پزشکی) – اولوداغ (پزشکی)

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

اگر مدرک زبان نداشته باشید، تمامی دانشگاه های ترکیه برای شما دوره های آمادگی زبان ترکی خواهند گذاشت. به این صورت که در بدو ورود شما به دانشگاه یک آزمون تعیین سطح زبان برگزار می شود اگر شما بتوانید نمره قبولی را در این آزمون کسب کنید مستقیم وارد کلاس های درس خواهید شد در غیر اینصورت باید دوره های آمادگی زبان  (حاضرلیک) را بگذرانید. این دوره ها از ۴ ماه تا ۱ سال می باشد. شما باید پس از اتمام دوره در آزمون های تعیین سطح دانشگاه نمره قبولی را کسب نمایید. همچنین برای افرادی که بدون آزمون زبان میخواهند مشغول به تحصیل شوند، دانشگاهها و موسسه های خصوصی بهترین گزینه هستند. از جمله بهترین دانشگاههای خصوصی ترکیه می توان به دانشگاه کوچ و دانشگاه سابانجی ترکیه اشاره کرد.

هزینه تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱

ترکیه یکی از به‌صرفه ترین کشورها برای ادامه تحصیل است. بزرگترین شهر آن یعنی استانبول در میان شهرهای گران دنیا در رتبه ی ۳۷۶ قرار دارد و محبوب ترین شهر ترکیه نیز به حساب می آید. اما کسانی که برای تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ به آنجا می روند، شهریه های پایین در دانشگاه های بسیار خوب آن (نزدیک به ۱۲۰ دانشگاه) به نوعی مزیت محسوب می شود. قطعا همه شما می دانید که ترکیه از نظر کیفیت تحصیل و کیفیت زندگی بسیار ایده آل است. یک دانشجوی بین المللی در ترکیه تقریبا معادل ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار آمریکا در ماه، مخارج دارد. این هزینه شامل محل زندگی، غذا، لباس، تفریح و فیش موبایل می باشد. هزینه ی خرید منابع و کتب درسی تقریبا ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار آمریکا برای هر ترم است. اما باید این را به یاد داشته باشید که این هزینه ها به محل زندگی، سبک زندگی و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد.

شهریه رشته ها برای دوره ها، رشته ها و دانشگاه های مختلف بسیار متفاوت است. ما سعی کرده ایم در ادامه شهریه ای که برای هر کدام از این ها نیاز است را به طور کامل بنویسیم.

شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه

شهریه ای که بابت هر رشته در دانشگاه های دولتی پرداخت کنید بسیار متفاوت است. شهریه رشته های پزشکی از ۱۵۰۰ لیر تا ۶۰۰۰۰ لیر، شهریه رشته های پیراپزشکی و دیگر رشته های تحصیلی از ۸۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ لیر (به زودی در مقاله ای جداگانه شهریه ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ تمامی دانشگاه ها را جداگانه بررسی خواهیم کرد). در سال های گذشته هزینه تحصیلی دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار افزایش پیدا کرده است برای مثال شهریه دانشگاه کوجالی پارسال ۱۵۰۰۰ لیر بود که امسال به ۶۰۰۰۰ لیر تغییر کرد.)

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

شهریه دانشگاه های خصوصی بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد. اما در عوض امکاناتی که دانشگاه های خصوصی در اختیار دانشجویان می گذارد بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی می باشد. شهریه رشته های پزشکی از ۸۵۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار و شهریه دیگر رشته ها از ۳۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰ دلار می باشد. شهریه رشته های دوساله از ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه ۲۰۲۰

هزینه های زندگی در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی واقعا کم است. برآورد شده است که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار برای هزینه های کلی از جمله اسکان، نیاز خواهید داشت. در ادامه برخی از هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه را برایتان آورده ایم:

هزینه های عمومی برای هر ترم تحصیلی:

 • مسکن: ۴۰۰۰ لیر ترکیه (TL)
 • غذا: ۱۱۰۰ دلار (USD)
 • حمل و نقل: ۳۰۰ دلار(USD)
 • کتاب: ۱۵۰ دلار(USD)

هزیه غذا:

 • غذای دانشجویی: تقریبا ۵ لیره ترکیه(TL)
 • صبحانه: ۱٫۲۵ لیره ترکیه(TL)
 • هر لیتر آب: ۱٫۵ لیره(TL)
 • میوه و سبزیجات (هر کیلوگرم): ۲ تا ۱۰ لیره(TL)
 • ماکارونی و برنج (هر کیلوگرم): ۲ تا ۴ لیره(TL)
 • نمک و شکر (هر کیلوگرم): تقریبا ۴ لیره(TL)
 • قهوه و چایی (یک فنجان): ۲ تا ۵ لیره(TL)
 • آبجو: ۱۰ لیره با بالا(TL)

هزینه های متفرقه:

 • بلیط سینما: ۱۵ لیره(TL)
 • بلیط کنسرت: ۲۵ لیره به بالا(TL)
 • آرایشگر: ۱۵ لیره به بالا(TL)

حمل و نقل:

 • بلیط اتوبوس برای دانشجویان: ۱٫۵ لیره(TL)
 • بلیط مینی بوس: ۶ لیره(TL)
 • تاکسی: ۱۳ لیره(TL)

هزینه تبدیل ارز:

 • هر یورو (EUR): 6.25 لیره ترکی (TL)
 • هر دلار آمریکا (USD): 5.40 لیره ترکیه (TL)

تحصیل در ترکیه رایگان

تحصیل رایگان در ترکیه ۲۰۲۱

باید قبل از همه چیز بگوییم که تحصیل رایگان در ترکیه وجود ندارد مگر اینکه بورسیه های تحصیلی و فاندهای دولتی که دانشگاه ها برای دانشجوهای بین المللی ارائه داده اند را دریافت کنید. اما اینکه بتوانید هزینه های خود را بسیار پایین بیاورید نیز امکان پذیر است. در حال حاضر بیش از ۲۰۶ موسسه تحصیلات عالی در ترکیه وجود دارد که بیش از ۸ میلیون دانشجو را ساپورت می کنند. این رقم بالا به شرط حفظ کیفیت آموزشی، بسیار مهم است. بیش از ۱۵ تا از این دانشگاهها در لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. از طرفی ترکیه، امنیت، مردمی مهربان و فرهنگی متعادل دارد. پس بی دلیل نیست تعداد طرفداران تحصیل در ترکیه انقدر زیاد باشد. برای داشتن تحصیل کم قیمت یا ارزان در ترکیه، ما لیست ۹ دانشگاه با کمترین شهریه ها را برایتان آورده ایم:

 • دانشگاه ادنان مندرس: شهریه ۸۵۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۷۷۳ لیر )
 • موسسه افیون کوجاتپه: ۵۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۴۷۷ لیر )
 • دانشگاه آتاتورک: ۱۷۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۵۳۲۲ لیر )
 • دانشگاه بالیکسیر: ۲۰۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۴۱۳۷ لیر )
 • دانشگاه کیریک کاله: ۱۲۳۶ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۲۳۶۴ لیر )
 • دانشگاه اژه ازمیر: ۸۵۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۷۷۳ لیر )
 • دانشگاه قاضی آنکارا: ۲۰۵۳ دلار به بالا ( شهریه رشته دندانپزشکی ۵۶۰۰ لیر )
 • دانشگاه هاران: ۳۰۰ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۲۹۵۵ لیر )
 • دانشگاه کارادنیز تکنیک: ۸۵۰ دلار به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۱۷۷۳ لیر )
 • دانشگاه موغلا : ۴۲۶ لیر به بالا ( شهریه رشته پزشکی ۸۸۷ لیر )

همانطور که گفته شد، تحصیل رایگان در هیچ کدام از دانشگاههای ترکیه مقدور نیست اما این در حالی است که ترکیه را با شهریه های مناسب و بصرفه اش می شناسند. رنج حدودی شهریه ها برای تحصیل در ترکیه ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است. برای دیگر مخارج نیز محدوده ی تقریبی ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه را کنار بگذارید.

روش های تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱

برای اینکه در مقاطع مختلف شروع به تحصیل کنید باید نسبت به تهیه مدارک لازم اقدام کنید. در کنار اینها شرکت کردن در آزمون های ورودی دانشگاه ها الزامی است. در ادامه دو آزمون متداول SAT و YOS و روش بدون آزمون و بورسیه تحصیلی ترکیه را برایتان شرح داده ایم.

آزمون YOS

یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه آزمون یوس ۲۰۲۱ است که هوش و منطق دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهد. رنج نمره قبولی برای دانشگاه های مختلف، متفاوت است. منابع این آزمون ریاضی، هندسه، هوش و تسلط به زبان ترکی می باشد. نکته مهم در مورد این آزمون این است که هر دانشگاه به طور مستقل آن را برگزار می کند و سوال طرح می کند، برای همین گواهی یوس از یک دانشگاه امکان دارد برای یک دانشگاه دیگر پذیرفته نشود. اما برخی از دانشگاه ها با شرایط مختلف نمره یوس دیگر دانشگاه ها را نیز می پذیرند.

آزمون SAT

آزمون سات از آزمون های مهم برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه است. منابع این آزمون ریاضی و زبان انگلیسی است. این آزمون برای سنجش میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی است. در واقع این یک آزمون علمی آمریکایی است که مهارت گرامر و ادبیات انگلیسی را می سنجد. در ابتدا یک آزمون ورودی برای فارغ التحصیلان مقطع دبیرستان در آمریکا بود که برای ورود به دانشگاه از آنها گرفته می شد. اما به مرور در دیگر کشورها و دانشگاه های مطرح از جمله ترکیه مورد استفاده قرار گرفت.

پذیرش بدون کنکور

راه سوم در کنار آزمون های بالا، پذیرش بدون کنکور و آزمون است. خبر خوب برای تمام کسانی که به هر دلیلی در آزمون های بالا نمره نصاب را کسب نمی کنند یا به دنبال پذیرش بدون کنکور هستند. آرتان بورس تاپ این امکان را برای دانشجویان ایرانی فراهم کرده است تا در بیش از ۱۰ دانشگاه دولتی و تمامی دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون آزمون مشغول به تحصیل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بورسیه تحصیلی ترکیه

و اما پرطرفدارترین راه برای تحصیل در ترکیه بدست آوردن بورسیه های تحصیلی دانشگاه های مختلف است. بورسیه تحصیلی تمامی دانشگاه های دولتی و اغلب دانشگاه های خصوصی توسط سازمان turkiyeburslari انجام می شود. شما می توانید هر سال از اواخر دی تا ۱ اسفند ماه برای بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه در وبسایت این سازمان درخواست دهید. در ادامه شرایط کلی بورسیه در دانشگاههای ترکیه در مقاطع مختلف را آورده ایم.

 • محدودیت های سنی: برای دوره لیسانس و پزشکی کمتر از ۲۰ سال، برای دوره ارشد کمتر از ۳۰ سال و برای دوره دکترا کمتر از ۳۵ سال
 • رنج نمره و معدل مورد قبول: برای دوره لیسانس حداقل ۱۴، برای دوره ارشد و دکترا حداقل ۱۵ و برای رشته های پزشکی حداقل ۱۸
 • ارسال مدارک از جمله مدرک های تحصیلی پیشین، ریزنمرات، رزومه تحصیلی، مقالات، فعالیت های پژوهشی، مدرک زبان (تافل یا آیلتس)، انگیزه نامه، توصیه نامه، پاسپورت، پروپزال و … الزامی است.

نکته مهم: بورسیه تحصیلی برخی از دانشگاه های خصوصی مانند کوچ، سابانجی و … شامل تحصیل رایگان، کمک هزینه های تحصیلی و تخفیف های آموزشی (۲۵ درصد، ۵۰ درصد و ۷۵ درصد)، خوابگاه رایگان، بیمه سلامت رایگان و … می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

پذیرش در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
بدون آزمون 

 باورت میشه امسال 15 تا از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت شدند. از امروز خیلی راحت میتونی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بدون آزمون در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و ... قبول شی.
همین حالا کلیک کنید
close-link
                              میخوای بدون آزمون،پزشکی و دندان پزشکی قبول شی !
همین حالا کلیک کن 
close-image