دانشگاه های بدون آزمون ترکیه

a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ـــــ

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
آرتان بورس تاپ > معرفی رشته های تحصیلی ترکیه  > تخصص دندانپزشکی در ترکیه

تخصص دندانپزشکی در ترکیه

پذیرش تخصص دندانپزشکی در ترکیه

یکی از شغل‌های بسیار پردرآمد البته برای آن دسته از افرادی که به صورت تخصصی وارد عمل می‌شوند و کیفیت کار آن‌ها زبان زد است، شغل دندانپزشکی است. این شغل بسیار تخصصی و البته کاربردی در هر کشوری صد درصد متقاضیان خاص خود را دارد و چنان چه فرد متخصص بداند چگونه و به چه شکلی فعالیت خود را آغاز کند، صد درصد آینده شغلی خود را می‌تواند تضمین کند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با تخصص دندانپزشکی در ترکیه به شکل مختصر ولی مفید آشنا کنیم.

تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

همان گونه که می‌دانید تخصص دندانپزشکی در ترکیه (Dental specialty) یکی از تخصص‌های بسیار پرطرفدار در این کشور است. به شکلی که متقاضیان بین‌المللی تحصیل در این رشته، شاید مدت زمان زیادی را برای مهاجرت تحصیلی خود منتظر بمانند. به هر حال از جمله مزایایی که تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و خصوصاً، تحصیل در تخصصی ناب و محبوب هم چون رشته دندانپزشکی در ترکیه دارد، این است که با تجهیزات و ابزار بسیار کاربردی دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی می‌توانند به یادگیری این تخصص بپردازند و حتی از بورسیه‌های گوناگون دانشگاه‌های ترکیه بهره مند شوند و صد درصد بورسیه تحصیلی، خود می‌تواند به برآورد هزینه کمتر برای تحصیل در این رشته اشاره واضحی داشته باشد. هم چنین بهتر است بدانید که ترکیه به سبب این مهارت در این تخصص، توانسته در رده 16 دنیا در این حوزه قرار بگیرد.

تخصص‌ های دندانپزشکی در ترکیه

گرایش های گوناگونی برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه وجود که هر کدام از این گرایش‌ها دوره‌های متفاوتی را برای آموزش داوطلبان مشخص می‌کنند. به گونه ای که برای تحصیل در گرایش جراحی دهان، دندان و چانه باید 4 سال، رادیولوژی دهان، دندان و چانه باید 3 سال، دندانپزشکی کودکان باید 3 سال، اندودنتیکس باید 3 سال، ارتودنسی باید 4 سال، پریودنتولوژی باید 3 سال، درمان دندانپزشکی پروتز باید 3 سال، درمان ترمیمی دندان باید 3 سال را در نظر بگیرند.

شرایط پذیرش تخصص دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه در ابتدا باید دانشجو در آزمون تخصص دندانپزشکی که به زبان ترکی است شرکت نماید و با گرفتن نمره قبولی (حداقل 40 درصد) اولین شرط تحصیل در این تخصص را پشت سر بگذارد. البته نا گفته نماند که این آزمون نیز نمره منفی دارد و قطعاً هر 4 پاسخ اشتباه می‌تواند 1 پاسخ صحیح را حذف کند.

 1. در مرحله اول مدرک لیسانس، رونوشت مدارک، گواهی دبیرستان، کپی پاسپورت و وکالت‌نامه که همگی مورد تأیید وزارت امور خارجه هستند برای شرکت در آزمون معادل سازی STS مورد بررسی قرار می‌گیرند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که وزارت تحصیلات عالی و وزارت بهداشت ترکیه مأمور بررسی مدارک به صورت اداری است.
 2. مرحله دوم این چنین است که داوطلب تحصیل برای گرفتن تخصص دندانپزشکی در ترکیه باید چنان چه در ترکیه سکونت دارد، مستقیماً اسناد مربوطه را تحویل دهد و در غیر این صورت از طریق DHL اقدام نماید. البته در این مرحله داوطلب می‌تواند از کارشناسان مجموعه بورس تاپ در این زمینه مشورت بگیرد.
 3. مرحله سوم که به دانشگاه مورد نظر مرتبط است، مدارک را به وزارت تحصیلات عالی ترکیه ارسال می کند. شما باید یک بازه زمانی بین 8 تا 12 ماهه را برای بررسی مدارک در وزارت تحصیلات عالی ترکیه در نظر بگیرید.
 4. مرحله چهارم برای آن دسته از متقاضیانی که هنوز با زبان ترکی و اهمیت آن آشنا نشده اند، مرحله بسیار مهمی است. به این دلیل که شما برای شرکت در آزمون معادل سازی STS باید تسلط کافی به زبان ترکی داشته باشد. به همین دلیل می‌توانید از خدمات برنامه ریزی شده و منابع قدرتمند مجموعه بورس تاپ در این زمینه استفاده کنید تا زبان ترکی را در کمترین زمان ممکن فرا بگیرید.
 5. مرحله پنجم که به شرط اصلی برای گرفتن تخصص دندانپزشکی در ترکیه اشاره می کند، شرکت در آزمون معادل سازی STS است که این آزمون تنها 1 بار در سال در ماه سپتامبر برگزار می گردد. آزمون تخصص دندانپزشکی (STS) که در 150 دقیقه با 120 سؤال آغاز می شود به 6 سؤال از آناتومی بدن،4 سؤال از بافت شناسی- جنین شناسی، 6 سؤال از بیوشیمی، 6 سؤال از میکروب شناسی، 4 سؤال از آسیب شناسی، 4 سؤال از فارماکولوژی، 7 سؤال از فیزیولوژی، 10 سؤال از پروتز درمانی دندان، 10 سؤال از کلینیک دندانپزشکی، 10 سؤال از ترمیم دندان، 10 سؤال از جراحی دهان- دندان و چانه،10 سؤال از رادیولوژی دهان- دندان و چانه، 10 سؤال از پریودنتولوژی، 10 سؤال از ارتودنسی، 10 سؤال از اندودنتیکس و 10 سؤال از دندانپزشکی کودکان اشاره می کند.

اما شما نباید کار را تمام شده بدانید به این دلیل که مرحله ششم به آموزش اجباری در بیمارستان آموزشی دولت اشاره می کند. این دوره آموزشی را شما باید 6 تا 9 ماه در نظر بگیرید. چنان چه متقاضی تحصیل در این تخصص در آزمون STS نمره قابل قبولی را به دست آورد، در این مرحله باید از میان 3 دانشگاه دولتی در ترکیه، 1 دانشگاه را برای گذراندن دوره آموزش اجباری خود در قسمت های مختلف دندان پزشکی انتخاب نماید.

متأسفانه شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه آن چنان آسان نیست به این دلیل که داوطلب باید مرحله هفتم را نیز در نظر بگیرد به گونه ای که اگر نمره قبولی را در آزمون DUS به دست آورد، می‌تواند تخصص خود را رشته دندان پزشکی انتخاب کند.

حال این سؤال به وجود می آید که آزمون DUS، چه نوع آزمونی است؟ کلمه DUS را می توان برگرفته از عبارت Diş hekimliği Uzmanlık Sınavı عنوان کرد. این عبارت به معنی آزمون تخصص دندانپزشکی است. این آزمون نیز شرایط و تعداد سؤالاتی دقیقاً همانند آزمون STS را برای شما برآورد می کند.

دوره تخصص دندانپزشکی در ترکیه

مدارک لازم برای گرفتن تخصص دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه همان گونه که در قسمت شرایط تحصیل در این تخصص گفته شد، متقاضیان محترم باید مدارکی هم چون لیسانس، رونوشت مدارک، گواهی دبیرستان، فتوکپی گذرنامه و وکالت نامه را برای شرکت در STS آماده نمایند. به این دلیل که شرط اصلی برای تحصیل در این تخصص قبولی در آزمون STS است. هم چنین باید با تکمیل فرم Application Form در دانشگاه موردنظر، ارائه گواهی‌های زبان انگلیسی TOEFL و یا IELTS و گواهی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه را جزء مدارک مهم در نظر گرفت.

لیست دانشگاه‌های ترکیه برای تخصص دندانپزشکی

دندان پزشک همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، زمانی می‌تواند به درآمد بالایی در حوزه شغلی خود دست پیدا کند که کیفیت بالایی در کار خود پیاده سازد و هم چنین بتواند مهارت و تخصص خود را با ظرافت کامل به نمایش بگذارد. برای به دست آوردن هرکدام از این معیارها صد درصد تحصیل در یک دانشگاه معتبر خود باعث می شود که هرآن چه گفته شد به بهترین شکل ممکن رقم بخورد. به همین دلیل در ابتدا تنها به صورت موردی به لیست دانشگاه‌های تخصص دندانپزشکی ترکیه و سپس به 4 دانشگاه بسیار مهم آن اشاره ای اجمالی خواهیم داشت.

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه باسکنت
 • دانشگاه بولنت اسویت
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه کومهوریت
 • دانشگاه دیکل
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه ارسیس
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه غازیان تپه
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه اینونو
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه فنی کارادنیز
 • دانشگاه کریک کاله
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه اوندوکوز میس
 • دانشگاه سلجوق
 • دانشگاه سلیمان دمیرل
 • دانشگاه یدی تپه
 •  دانشگاه یوزونجو ییل

دانشگاه آنکارا

بهترین فرصت برای یادگیری تخصص دندانپزشکی در ترکیه تحصیل در دانشگاه آنکارا است. این دانشگاه 1 دانشکده مجزا به نام دندانپزشکی را با زبان آموزشی انگلیسی و ترکی در اختیار دارد. شما به راحتی انعطاف پذیری را در سبک یادگیری این دانشگاه می‌توانید مشاهده کنید که آموزش از راه دور به منعطف بودن فرایند یادگیری اشاره واضحی دارد. چنان چه در امتحانات ورودی دانشگاه نمرات بالایی دریافت کنید، می‌توانید از بورسیه تحصیلی دانشگاه نیز بهره مند شوید.

دانشگاه استانبول

رتبه بندی 801 تا 1000 در سال 2019 توانسته دانشگاه استانبول را یکی از قدرتمند ترین دانشگاه‌های ترکیه معرفی کند. هم چنین این دانشگاه در همان سال رتبه 191 را در بین دانشگاه‌های آسیا به دست آورده است که به هیچ عنوان موضوع کمی برای اعتبار علمی این دانشگاه نیست. آزمون YOS را برای پذیرش در دانشگاه استانبول باید یک آزمون مهم در نظر بگیرید که مجموعه بورس تاپ با منابع قوی خود می‌تواند شما را برای کسب بالا ترین نمره در آزمون آماده کند.

دانشگاه حاجت تپه

hacettepe university در شهر آنکارا از سال 1967 تاسیس و به حق یکی از معتبر ترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه به شمار می آید. خاطر نشان می‌کنم که دانشکده دندانپزشکی در سایت اصلی دانشگاه و درون شهر آنکارا قرار گرفته است. زبان‌های آموزشی این دانشگاه انگلیسی، فرانسه، ترکی و آلمانی (البته برای برخی از رشته از زبانی به جزء انگلیسی استفاده می شود) و خبر خوش برای متقاضیان تحصیل تخصص دندانپزشکی در دانشگاه حاجت تپه این است که این دانشگاه جزء دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت است.

دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه در شهر زیبای استانبول واقع شده است و از جمله دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است. در بین 74 دانشگاه بنیادی در کشور ترکیه، دانشگاه یدی تپه به عنوان بزرگ ترین دانشگاه معرفی می شود و شاید برای شما جالب باشد که بدانید این دانشگاه بدون هیچ گونه پشتوانه مالی دولت فعالیت خود را ادامه می دهد و جزء دانشگاه‌های مستقل در این زمینه است. زبان تدریس این دانشگاه نیز زبان ترکی و استانبولی است و آزمون sat را می توان آزمون ورودی مهم برای پذیرش در دانشگاه یدی تپه معرفی کرد.

شرایط ویزای دانشجویی برای تخصص دندانپزشکی در ترکیه

گرفتن تخصص دندانپزشکی در ترکیهشرایط خاصی جهت دریافت ویزای دانشجویی برای تخصص دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد که این شرایط، مدارک خاصی را نیز برای ارسال درخواست این ویزا می طلبد. تکمیل بودن مدارک صد درصد می‌تواند فرایند سریع و آسانی را برای دریافت ویزای دانشجویی این رشته به وجود آورد. مدارک لازم عبارت‌اند از:

 • پاسپورت
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه
 • 2 عکس به اندازه عکس پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات بیمه سفر برای کل اقامت در ترکیه
 • اثبات بیمه درمانی
 • اثبات رزرو بلیط پرواز به ترکیه
 • مدارکی از منابع مالی کافی برای حمایت از تحصیل و زندگی در ترکیه
 • پرداخت هزینه ویزا
 • اثبات محل اقامت در ترکیه
 • گواهینامه ها یا مدارک تحصیلی قبلی

بازار کار تخصص دندانپزشکی در ترکیه

بازار دندانپزشکی از جمله بازار کارهای بسیار پررونقی است که براساس کیفیت و مهارت فرد می‌تواند درآمد بالایی را شامل شود و شما باید یک نرخ رشد 6 الی 7 درصدی را برای این بازار کار در نظر بگیرید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید از لحاظ اقتصادی یک رشد 250 میلیون دلاری را بازار کار دندانپزشکی می توان در نظر گرفت.

درامد متخصصان دندانپزشکی در ترکیه

با تأکید بر روی این مسئله که کیفیت و میزان تخصص دندان‌پزشک می‌تواند بر روی درآمد وی تأثیر بگذارد، بهتر است بدانید که میانگین درآمد سالانه یک دندان‌پزشک را در ترکیه می توان چیزی حدود ۱۸۰ هزار دلار در نظر گرفت. البته خاطر نشان می‌کنم که درآمد دندان‌پزشکان در شهر استانبول ترکیه نیز ساعتی حدوداً 9 لیر برآورد می گردد.پس بی علت نیست که گرفتن تخصص دندانپزشکی در ترکیه تبدیل به هدف و آرزوی خیلی از دانشجویان دندانپزشکی شده است. هم چنین شما به عنوان دندانپزشکی تازه کار در شهر زیبای استانبول می‌توانید درآمدی حدوداً 13656 لیر را به دست آورید. ناگفته نماند که حقوق و درآمد دندان‌پزشکان کاملاً حرفه ای و با تجربه در شهر استانبول نیز چیزی حدود 250740 لیر برآورد می شود.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مزایا و شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه آشنا کنیم. تحصیل در این کشور برای گرفتن این تخصص که بازدهی و درآمدی بالایی دارد به سبب اعتبار مدرک فارغ التحصیلی می‌تواند شرایط کاری مناسبی را برای ایالت متحده آمریکا نیز به وجود آورد. مجموعه بورس تاپ با مشاورین و کارشناسان ماهر خود می‌تواند شما را برای پذیرش هرچه آسان تر و کسب نمره قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مناسب تحصیل این تخصص نیز آماده نماید.

سوالات خود را از ما بپرسید

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها