a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

تربیت بدنی در ترکیه

رشته تربیت بدنی در ترکیه

به همان اندازه که تحصیل در رشته تربیت بدنی در ترکیه برای دانشجوهای دیگر کشورها جذاب است، در داخل کشور نیز متقاضیان زیادی دارد. در میان رقابت سنگین برای تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ و گرفتن پذیرش در دانشگاههای این کشور، گوی سبقت را کسی  میگیرد که کامل ترین اطلاعات را در مورد شرایط پذیرش و اپلای داشته باشد. پس اگر شما نیز آرزوی ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی در ترکیه را دارید، هرچه زودتر رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید وگرنه دیری نمی پاید که از میدان رقابت خارج خواهید شد. برای همین ما در آرتان بورس تاپ، جدیدترین و کامل ترین اطلاعات در مورد صفر تا صد پذیرش و تحصیل در رشته تربیت بدنی را برایتان آورده ایم.

با تحصیل تربیت بدنی در ترکیه شما می توانید خودتان را فارغ التحصیل یک دانشگاه اروپایی بدانید و همینطور نیز هست. مدرک شما اعتبار بین المللی دارید و به هر کشوری که بروید می توانید آن را برای کار ارائه دهید. فوق العاده است، مگر نه؟ از جمله دلایل اینکه چرا ترکیه را برای تحصیل رشته تربیت بدنی انتخاب کنیم:

 • رتبه ۸۳ جهان  در زمینه آموزش تربیت بدنی
 • رتبه ۵۷ جهان در زمینه راحتی ایجاد کسب و کار
 • رتبه ۵۵ جهان در زمینه اقتصاد
 • رتبه ۱۱۰ جهان برای داشتن امنیت

شرایط تحصیل رشته تربیت بدنی در ترکیه

از آنجایی که این رشته تفاوت هایی با دیگر رشته ها دارد برای همین در مورد شرایط تحصیل در رشته تربیت بدنی در ترکیه چند نکته مهم وجود دارد که باید حتما بدانید:

 • آزمون های ورودی دانشگاهها را بشناسید: دو آزمون بسیار مهم یوس و سات را باید برای ورود به دانشگاهها پاس کنید. حداقل نمره های قبولی در این دو آزمون از طرف دانشگاهها اعلام می شود. این دو آزمون، در واقع آزمون ورودی دانشگاههای دولتی ترکیه است که مهارت کلامی (انگلیسی و ترکی) و هوش ریاضی شما را می سنجد (صفر تا صد قبولی خود در این آزمون ها را به آرتان بورس تاپ بسپارید)
 • داشتن دیپلم تومر: این مدرکی است که تعدادی از دانشگاههای ترکیه برای رشته تربیت بدنی از شما درخواست خواهند کرد. این دیپلم در واق معادلسازی برای کنکور yos-Ales-Tus می باشد. شما یا باید در این کنکور سطح A را کسب کنید یا معادل آن که دیپلم تومر است را به دانشگاه ارائه دهید. این مدرک را از مراکز تومر که شعبه ای از ان نیز داخل کشور خودمان است دریافت کنید.
 • مدارک خود را از جمله مدرک دیپلم، ترجمه شده آن، ریزنمرات، معرفی نامه، انگیزه نامه، تعداد عکس پرسنلی مورد نیاز، پاسپورت، ویزای تحصیلی، سوابق پژوهشی و … را باید در مرحله درخواست دادن به دانشگاه ارائه دهید.
 • و اما جدای از مدارک و آزمون های ورودی برای تحصیل تربیت بدنی در ترکیه امتحان عملی یا به اصطلاح مصاحبه حضوری نیز وجود دارد. در داخل کشور خودمان نیز همینطور است. افرادی که به تحصیل رشته تربیت بدنی در ایران می پردازند، بعد از مرحله ی آزمون تئوری کنکور، به مرحله آزمون عملی دعوت می شوند. برای همین بهتر است آمادگی جسمانی داشته باشید و تسلط نسبتا خوبی نیز بر زبان ترکی داشته باشید، این مساله شانس قبولی شما را بالا خواهد برد.

بورسیه رشته تربیت بدنی در ترکیه

قطعا شما هم باید یکی از افرادی که باشید که سمجانه به دنبال دریافت بورسیه رشته تربیت بدنی در ترکیه هستند. بورسیه رشته تربیت بدنی حقی است که دانشگاههای ترکیه برای تمام دانشجویان بین المللی ایجاد کرده اند. همه متقاضیان از سراسر دنیا می توانند رزومه های خود را برای دریافت انواع بورسیه ی تحصیلی، به دانشگاههای عالی ترکیه ارسال کنند. آنچه که بورسیه های دانشجویی برای رشته تربیت بدنی را در ترکیه بی نظیر و پرطرفدار ساخته است حمایت های مالی و تحصیلی است. به این معنا که اینطور نیست تنها از نظر پرداخت هزینه معاف شوید در کنار آن تسهیلات دیگری از جمله خوابگاه رایگان، تغذیه رایگان و … نیز برخوردار خواهید شد.

بورسیه تربیت بدنی در ترکیه

بد نیست بدانید که انواع مختلفی برای بورسیه رشته تربیت بدنی ترکیه وجوددارد. در تمام حالات شما باید به این نکته دقت داشته باشید که دانشگاه مقصد به رزومه و پیشینه پژوهشی شما نگاه می کند. نمره آیلتس یا تافل بالا، داشتن مقاله تحقیقاتی چاپ شده یا ریوایز خورده، داشتن مدال و لوح قهرمانی، ریز نمرات بالا و یک انگیزه نامه قوی بسیار روند بورسیه گرفتن شما را تسریع می بخشد. پس حتما یک رزومه قوی از خودتان ارائه دهید.

هزینه تحصیل در رشته تربیت بدنی ترکیه

دقت داشته باشید بر حسب اینکه شما در کدام دانشگاه در رشته تربیت بدنی در ترکیه مشغول به تحصیل می شوید، شهریه های متفاوتی خواهید داشت. در کل دو فاکتور تاثیرگذار بر روی مقدار این شهریه وجود دارد:

 • نوع دانشگاه: شهریه برای دانشگاههای دولتی به صرفه و کمتر از دانشگاههای خصوصی ترکیه است.
 • زبان تدریس رشته: تحصیل در رشته تربیت بدنی به زبان ترکی کمتر از تحصیل به زبان انگلیسی است.

در حالت کلی برای دانشجویان بین المللی، می توان هزینه تحصیلی را برای دانشگاههای دولتی به زبان ترکی بین ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار و برای دانشگاههای دولتی ترکیه به زبان انگلیسی بین ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار در نظر گرفت. از طرفی شهریه رشته تربیت بدنی برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار است. دانشجویان بین الملل برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و دکترا، برای دانشگاههای دولتی به زبان ترکی ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار، برای دانشگاه دولتی به زبان انگلیسی ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار را باید پرداخت کنند. برای دانشگاههای خصوصی نیز این مقدار به ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار می رسد.

نکته مهم: ذکر این نکته لازم است که برای دانشجویان داخلی کشور ترکیه شهریه ها کمتر از مقدار اعلام شده برای دانشجویان بین المللی می باشد. حال شما در کدام دانشگاه می خواهید به تحصیل رشته تربیت بدنی بپردازید؟

رشته تربیت بدنی در دانشگاه های ترکیه

مبانی درسی و آموزشی تربیت بدنی در ترکیه کاملا منطبق با چارچوب ها و استراتژی های دانشگاههای اروپایی است. دوره کارشناسی رشته تربیت بدنی در دانشگاههای ترکیه ۳ تا ۴ ساله است. در طی این دوره علم آناتومی بدن، تغذیه، مهارت های حرکتی و ورزشی، روانشناسی ورزش، روش های آموزش تربیت بدنی، کمک های اولیه، پیشگیری از آسیب و … به دانشجویان آموزش داده می شود. آموزش رشته تربیت بدنی در ترکیه در راستای بهبود بخشیدن و تقویت کردن سلامت فیزیکی جامعه و کشف استعدادهای این زمینه است. شما با تحصیل رشته تربیت بدنی می توانید روزی به ستاره ای جهانی تبدیل شوید، هیچ چیزی غیرممکن نیست. تنها باید تلاش کنید.س و اما دانشگاههای زیادی در شهرهای مختلف ترکیه رشته تربیت بدنی را ارائه می دهند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه آنتالیا اکیو
 • دانشگاه گدیک استانبول
 • دانشگاه آلتین تاش در استانبول
 • دانشگاه قاضی در آنکارا
 • دانشگاه باشکنت در آنکارا
 • دانشگاه آتیلیم در آنکارا
 • دانشگاه دراماتیک بیلکنت در آنکارا
 • دانشگاه اوفوک در آنکارا
 • دانشگاه فنی اسکیشهیر
 • دانشگاه اسن یورت استانبول

بازار کار رشته تربیت بدنی در ترکیه

همانطور که میدانید نکته ی جالبی که در مورد تحصیل تربیت بدنی ترکیه وجود دارد این است که آنها بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار گسترده ای خواهند شد. می توانند در بخش های آموزشی دبستان و مدارس مشغول به کار شوند و یا برای خود باشگاههای ورزشی و دوره های تخصص را بگذرانند و مربیگری و … را انجام دهند. برای همین بازار کار رشته تربیت بدنی در ترکیه منعطف است.

طبق آمارها و گزارشاتی که از موسسات کاریابی در ترکیه به دست آمده، می توان گفت که میانگین حقوق دریافتی یک دانش آموخته رشته تربیت بدنی در ترکیه با داشتن ۱ تا ۳ سال سابقه،  ۴۳۸۰۵ لیره در سال است. در این حالی است که یک فرد با تجربه ی بالاتر از ۸ سال، به طور میانگین ۷۳۷۲۲ لیره دریافت می کند. با این اوصاف می توان گفت که میانگین حقوق رشته تربیت بدنی ۵۹۵۰۷ لیر، حداقل آن ۴۳۸۰۵ و حداکثر آن ۷۳۷۲۲ لیره در سال است. یعنی در هر ساعت حداقل ۲۹ لیر و حداکثر ۱۳۳۹ لیر درآمد خواهید داشت. پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۲۵ درآمد این رشته به مقدار ۴۶ درصد رشد خواهد کرد و میانگین آن به ۸۶۸۷۱ لیر در سال خواهد رسید.

 

سوالات متداول رشته تربیت بدنی ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته تربیت بدنی کدامند؟

دانشگاه گلیشیم، دانشگاه آبانت عزت بایسال،دانشگاه قاضی آنکارا، دانشگاه حاجت تپه

چگونه می توانیم برای رشته تربیت بدنی در دانشگاه های ترکیه بورسیه فول فاند بگیریم؟

برای ثبت نام بورسیه فول فاند ترکیه می توانید در بهمن ماه هر سال اقدام نمایید. فقط توجه داشته باشید که اگر قبول شدید در هنگام مصاحبه چند تمرین فیزیکی و عضلانی نیز از شما گرفته خواهد شد.

درآمد حاصل از رشه تربیت بدنی در ترکیه چقدر است؟

درآمد متوسط یک کارشناس تربیت بدنی در ماه حدود ۶۷۶۲ لیر و در سال حدود ۸۱۱۷۶ لیر می باشد.

زیر رشته های تربیت بدنی در ترکیه کدام ها هستند؟

فیزیولوژی ورزشی، روانشناسی ورزشی، بیو مکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، مدیریت ورزشی

 

1 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
17 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
توحید احمدزاده
توحید احمدزاده
8 ماه ها قبل

با سلام و عرض ادب آیا در رشته تربیت بدنی دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد هم پذیرش دارند اگه گرایش رفتار حرکتی باشه اون مهم تره اگه اون گرایش نباشه هر کدام از گرایش ها اگه هست و کدوم دانشگاه است لطفا بفرمایید با تشکر .

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  توحید احمدزاده
8 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز خواسته شما خیلی تخصصی است. خود رشته تربیت بدنی رشته کم متقاضی است. پس لطفا برای مشاوره تخصصی با شماره هایی که در سایت قرار داده ایم تماس بگیرید.

هانیه
هانیه
7 ماه ها قبل

سلام خسته نباشید من کارشناسی رشته تربیت بدنی هستم و میخام برای ارشد گرایش اسیب شناسی بخونم ولی میخام برای بورسیه در ترکیه تلاش کنم شرایط بورسیه شدن برای کارشناسی ارشد چی هست ؟معدل کل کارشناسیمون باید چند باشه تا بورسیه شامل بشه؟ایا داشتن مدال قهرمانی برای بورسیه برای ارشد حتما لازمه؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  هانیه
7 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز لطفا لینک زیر که در مورد بورسیه تحصیلی در ترکیه می باشد را به طور کامل مطالعه فرمایید.
https://artanburstap.com/turkiye-scholarships/
ولی من هم سعی میکنم به سوالتون جواب بدم . سنتون باید کمتر از ۳۰ باشه . معدل کارشناسی باید حداقل باید بالای ۱۵ باشه . داشتن مدال یا هر چیزی شرط نیست و فقط رزومه محسوب میشه اگر مدال داشته باشید شانستون به شدت افزایش پیدا میکنه .

Aylar hadid
Aylar hadid
6 ماه ها قبل

سلام اگه شخصی بخواد در رشته تربیت بدنی درس بخونه حتما باید امتحان ورودی دانشگاه و مصاحبه رو بده؟؟؟ یا ممکن فقط با ثبت نام وارد دانشگاه شود…

artanadmin
artanadmin
پاسخ به  Aylar hadid
6 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز . بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد. اگر متقاضی دانشگاه های دولتی و تاپ ترکیه هستید باید از طریق نمره آزمون وارد دانشگاه شوید. اما اگر متقاضی دانشگاه های خصوصی هستید نیازی به شرکت در آزمون نیست.

araz123131@gmail.com
araz123131@gmail.com
پاسخ به  artanadmin
5 ماه ها قبل

باعرض سلام وخسته نباشید ببخشید اینجاکه بهزیستی شهریه ی دانشجورا میده تو ترکیه هم بهزیستی شهریه دانشجورو در دانشگاه آزاد میده؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  araz123131@gmail.com
5 ماه ها قبل

سلام وقت بخیر . در ترکیه سازمان بهزیستی وجود نداره. ولی دولت ترکیه هزینه کسانی که بورسیه ترکیه را قبول شوند به طور کامل پرداخت میکند . حتی بلیط هواپیما .

rjbnnr
rjbnnr
6 ماه ها قبل

سلام هزینه هارو حس میکنم گرون تر گفتید به دلار گفتید 😐

artanadmin
artanadmin
پاسخ به  rjbnnr
5 ماه ها قبل

با سلام و درود هزینه هایی که به دلار گفته شده برای دانشگاه های خصوصی میباشد
و کلا هزینه های دانشگاه های خصوصی بالا است

negin
negin
4 ماه ها قبل

سلام. من کارشناسی تربیت بدنی دانشگاه ازاد دارم . برای کار در ترکیه مدرک ایران معتبره؟؟و یا مربیگری هایی که در ایران گرفتیم رو قبول دارن؟؟

artanadmin
artanadmin
پاسخ به  negin
4 ماه ها قبل

با سلام بله برای مربیگری نیز درصورت داشتن رزومه عالی شما میتوانید در ترکیه شروع به کار کنید برای اطلاعات بیشتر در مورد اصول اصلی و قانونی کار در ترکیه با شماره ۸۸۷۳۹۸۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید

ابوالفضل صادقی
ابوالفضل صادقی
4 ماه ها قبل

سلام به شما ابوالفضل صادقی هستم
شش سال دوومیدانی كار میکنم اوآیل دوومیدانی استقامت کار میکردم ولی یه یك سالی هست ک اومدم روی ماده ۸۰۰یا همان نیمه استقامت است.
من خوزستان زندگی میکنم شهر ایذه درسال ۹۶مسابقات کشوری ۵گانه شرکت کردم و ب کاری خدا اول شدم العانم بدون هیچ امکانات بدون هیچی ۸۰۰متر را ب زمان ۲٫۴رسوندمه

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  ابوالفضل صادقی
3 ماه ها قبل

سلام جناب صادق عزیز،بسیار عالی، شما می‌تونید با موسسه‌ی ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما بهترین راه و روش ممکن رو به شما پیشنهاد بدهند.

حدیث
حدیث
3 ماه ها قبل

ببخشید اگه سال اول پیش دانشگاهی نمره خوبی نیاورده باشبم ولی سال های دوم و سوم با نمرات عالی پاس شده باشیم امکان بورسیه و قبولی در دانشگاه های ترکیه رو داریم؟!

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  حدیث
3 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز
جهت اطلاع از شرایط بورسیه و پذیرش دانشگاه ها با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید
۰۹۲۲۹۳۲۹۲۰۰

ابوالفضل صادقی
ابوالفضل صادقی
2 ماه ها قبل

سلام ابوالفضل صادقی هستم در کارنامه خود قهرمانی ایران درسال ۹۷دررشته دوومیدانی ودر ماده پنج گانه العان در حال حاضر حضور در تیم خوزستان و رکوردار خوزستان هستم
و العانم ۵سال دارم کار میکنم
میخواهم در ترکیه این راه رو ادامه دهم و انشالله قهرمانی آسیا و جهان و المپیک
لطفاً اگر کاری از دستتون بر میآید یا توضیح دهید ممنون میشم از شما
با تشکر