وبلاگ

تربیت بدنی در ترکیه

رشته تربیت بدنی در ترکیه

به همان اندازه که تحصیل در رشته تربیت بدنی در ترکیه برای دانشجوهای دیگر کشورها جذاب است، در داخل کشور نیز متقاضیان زیادی دارد. در میان رقابت سنگین برای تحصیل در ترکیه 2023 و گرفتن پذیرش در دانشگاههای این کشور، گوی سبقت را کسی  میگیرد که کامل ترین اطلاعات را در مورد شرایط پذیرش و اپلای داشته باشد. پس اگر شما نیز آرزوی ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی در ترکیه را دارید، هرچه زودتر رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید وگرنه دیری نمی پاید که از میدان رقابت خارج خواهید شد. برای همین ما در آرتان بورس تاپ، جدیدترین و کامل ترین اطلاعات در مورد صفر تا صد پذیرش و تحصیل در رشته تربیت بدنی را برایتان آورده ایم.

با تحصیل تربیت بدنی در ترکیه شما می توانید خودتان را فارغ التحصیل یک دانشگاه اروپایی بدانید و همینطور نیز هست. مدرک شما اعتبار بین المللی دارید و به هر کشوری که بروید می توانید آن را برای کار ارائه دهید. فوق العاده است، مگر نه؟ از جمله دلایل اینکه چرا ترکیه را برای تحصیل رشته تربیت بدنی انتخاب کنیم:

 • رتبه 83 جهان  در زمینه آموزش تربیت بدنی
 • رتبه 57 جهان در زمینه راحتی ایجاد کسب و کار
 • رتبه 55 جهان در زمینه اقتصاد
 • رتبه 110 جهان برای داشتن امنیت

شرایط تحصیل رشته تربیت بدنی در ترکیه

از آنجایی که این رشته تفاوت هایی با دیگر رشته ها دارد برای همین در مورد شرایط تحصیل در رشته تربیت بدنی در ترکیه چند نکته مهم وجود دارد که باید حتما بدانید:

 • آزمون های ورودی دانشگاهها را بشناسید: دو آزمون بسیار مهم یوس و سات را باید برای ورود به دانشگاهها پاس کنید. حداقل نمره های قبولی در این دو آزمون از طرف دانشگاهها اعلام می شود. این دو آزمون، در واقع آزمون ورودی دانشگاههای دولتی ترکیه است که مهارت کلامی (انگلیسی و ترکی) و هوش ریاضی شما را می سنجد (صفر تا صد قبولی خود در این آزمون ها را به آرتان بورس تاپ بسپارید)
 • داشتن دیپلم تومر: این مدرکی است که تعدادی از دانشگاههای ترکیه برای رشته تربیت بدنی از شما درخواست خواهند کرد. این دیپلم در واق معادلسازی برای کنکور yos-Ales-Tus می باشد. شما یا باید در این کنکور سطح A را کسب کنید یا معادل آن که دیپلم تومر است را به دانشگاه ارائه دهید. این مدرک را از مراکز تومر که شعبه ای از ان نیز داخل کشور خودمان است دریافت کنید.
 • مدارک خود را از جمله مدرک دیپلم، ترجمه شده آن، ریزنمرات، معرفی نامه، انگیزه نامه، تعداد عکس پرسنلی مورد نیاز، پاسپورت، ویزای تحصیلی، سوابق پژوهشی و … را باید در مرحله درخواست دادن به دانشگاه ارائه دهید.
 • و اما جدای از مدارک و آزمون های ورودی برای تحصیل تربیت بدنی در ترکیه امتحان عملی یا به اصطلاح مصاحبه حضوری نیز وجود دارد. در داخل کشور خودمان نیز همینطور است. افرادی که به تحصیل رشته تربیت بدنی در ایران می پردازند، بعد از مرحله ی آزمون تئوری کنکور، به مرحله آزمون عملی دعوت می شوند. برای همین بهتر است آمادگی جسمانی داشته باشید و تسلط نسبتا خوبی نیز بر زبان ترکی داشته باشید، این مساله شانس قبولی شما را بالا خواهد برد.

بورسیه رشته تربیت بدنی در ترکیه

قطعا شما هم باید یکی از افرادی که باشید که سمجانه به دنبال دریافت بورسیه رشته تربیت بدنی در ترکیه هستند. بورسیه رشته تربیت بدنی حقی است که دانشگاههای ترکیه برای تمام دانشجویان بین المللی ایجاد کرده اند. همه متقاضیان از سراسر دنیا می توانند رزومه های خود را برای دریافت انواع بورسیه ی تحصیلی، به دانشگاههای عالی ترکیه ارسال کنند. آنچه که بورسیه های دانشجویی برای رشته تربیت بدنی را در ترکیه بی نظیر و پرطرفدار ساخته است حمایت های مالی و تحصیلی است. به این معنا که اینطور نیست تنها از نظر پرداخت هزینه معاف شوید در کنار آن تسهیلات دیگری از جمله خوابگاه رایگان، تغذیه رایگان و … نیز برخوردار خواهید شد.

بورسیه تربیت بدنی در ترکیه

بد نیست بدانید که انواع مختلفی برای بورسیه رشته تربیت بدنی ترکیه وجوددارد. در تمام حالات شما باید به این نکته دقت داشته باشید که دانشگاه مقصد به رزومه و پیشینه پژوهشی شما نگاه می کند. نمره آیلتس یا تافل بالا، داشتن مقاله تحقیقاتی چاپ شده یا ریوایز خورده، داشتن مدال و لوح قهرمانی، ریز نمرات بالا و یک انگیزه نامه قوی بسیار روند بورسیه گرفتن شما را تسریع می بخشد. پس حتما یک رزومه قوی از خودتان ارائه دهید.

هزینه تحصیل در رشته تربیت بدنی ترکیه

دقت داشته باشید بر حسب اینکه شما در کدام دانشگاه در رشته تربیت بدنی در ترکیه مشغول به تحصیل می شوید، شهریه های متفاوتی خواهید داشت. در کل دو فاکتور تاثیرگذار بر روی مقدار این شهریه وجود دارد:

 • نوع دانشگاه: شهریه برای دانشگاههای دولتی به صرفه و کمتر از دانشگاههای خصوصی ترکیه است.
 • زبان تدریس رشته: تحصیل در رشته تربیت بدنی به زبان ترکی کمتر از تحصیل به زبان انگلیسی است.

در حالت کلی برای دانشجویان بین المللی، می توان هزینه تحصیلی را برای دانشگاههای دولتی به زبان ترکی بین 240 تا 750 دلار و برای دانشگاههای دولتی ترکیه به زبان انگلیسی بین 450 تا 1500 دلار در نظر گرفت. از طرفی شهریه رشته تربیت بدنی برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی بین 5000 تا 20000 دلار است. دانشجویان بین الملل برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و دکترا، برای دانشگاههای دولتی به زبان ترکی 300 تا 600 دلار، برای دانشگاه دولتی به زبان انگلیسی 600 تا 900 دلار را باید پرداخت کنند. برای دانشگاههای خصوصی نیز این مقدار به 5000 تا 20000 دلار می رسد.

نکته مهم: ذکر این نکته لازم است که برای دانشجویان داخلی کشور ترکیه شهریه ها کمتر از مقدار اعلام شده برای دانشجویان بین المللی می باشد. حال شما در کدام دانشگاه می خواهید به تحصیل رشته تربیت بدنی بپردازید؟سوالات خود را از ما بپرسید

رشته تربیت بدنی در دانشگاه های ترکیه

مبانی درسی و آموزشی تربیت بدنی در ترکیه کاملا منطبق با چارچوب ها و استراتژی های دانشگاههای اروپایی است. دوره کارشناسی رشته تربیت بدنی در دانشگاههای ترکیه 3 تا 4 ساله است. در طی این دوره علم آناتومی بدن، تغذیه، مهارت های حرکتی و ورزشی، روانشناسی ورزش، روش های آموزش تربیت بدنی، کمک های اولیه، پیشگیری از آسیب و … به دانشجویان آموزش داده می شود. آموزش رشته تربیت بدنی در ترکیه در راستای بهبود بخشیدن و تقویت کردن سلامت فیزیکی جامعه و کشف استعدادهای این زمینه است. شما با تحصیل رشته تربیت بدنی می توانید روزی به ستاره ای جهانی تبدیل شوید، هیچ چیزی غیرممکن نیست. تنها باید تلاش کنید.س و اما دانشگاههای زیادی در شهرهای مختلف ترکیه رشته تربیت بدنی را ارائه می دهند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه آنتالیا اکیو
 • دانشگاه گدیک استانبول
 • دانشگاه آلتین تاش در استانبول
 • دانشگاه قاضی در آنکارا
 • دانشگاه باشکنت در آنکارا
 • دانشگاه آتیلیم در آنکارا
 • دانشگاه دراماتیک بیلکنت در آنکارا
 • دانشگاه اوفوک در آنکارا
 • دانشگاه فنی اسکیشهیر
 • دانشگاه اسن یورت استانبول

بازار کار رشته تربیت بدنی در ترکیه

همانطور که میدانید نکته ی جالبی که در مورد تحصیل تربیت بدنی ترکیه وجود دارد این است که آنها بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار گسترده ای خواهند شد. می توانند در بخش های آموزشی دبستان و مدارس مشغول به کار شوند و یا برای خود باشگاههای ورزشی و دوره های تخصص را بگذرانند و مربیگری و … را انجام دهند. برای همین بازار کار رشته تربیت بدنی در ترکیه منعطف است.

طبق آمارها و گزارشاتی که از موسسات کاریابی در ترکیه به دست آمده، می توان گفت که میانگین حقوق دریافتی یک دانش آموخته رشته تربیت بدنی در ترکیه با داشتن 1 تا 3 سال سابقه،  43805 لیره در سال است. در این حالی است که یک فرد با تجربه ی بالاتر از 8 سال، به طور میانگین 73722 لیره دریافت می کند. با این اوصاف می توان گفت که میانگین حقوق رشته تربیت بدنی 59507 لیر، حداقل آن 43805 و حداکثر آن 73722 لیره در سال است. یعنی در هر ساعت حداقل 29 لیر و حداکثر 1339 لیر درآمد خواهید داشت. پیش بینی شده است که تا سال 2025 درآمد این رشته به مقدار 46 درصد رشد خواهد کرد و میانگین آن به 86871 لیر در سال خواهد رسید.

سوالات متداول رشته تربیت بدنی ترکیه

25 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام وقتتون بخیر
  من مسابقات کشوری و استانی زیادی شرکت کردم
  و مدال های زیادی دارم
  سال دوم هترستان هستم و به زبان تروی مسلط ام و کلاس زبان های انگلیسی رو هم شرکت میکنم
  از قدرت بدنی و سلامت جسنی بالایی برخوردارم
  و نمونه دولتی میخونم
  مدرک icdl کامپیوتر رو هم دارم
  و اینکه از وضع مالی خوبی برخوردار نیستم
  برای بورسیه ی فول فاند میتونم اقدام کنم به تظرتون؟

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   بله میشه.
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

 • سلام برای تحصیل در دانشگاهای ترکیه رشته تربیت بدنی چند سال باید زمان گذاشت ؟ چند سال باید کارشناسی خوند ، چند سال کارشناسی ارشد خوند ، چند سال باید دکترا خوند .
  یه سوال دیگه هم دارم ، این دو آزمونی که باید برای ورودی بدیم باید چه کتابی مطالعه کنیم ؟
  ممنون میشم جواب بدید 🌹

 • سلام ابوالفضل صادقی هستم در کارنامه خود قهرمانی ایران درسال 97دررشته دوومیدانی ودر ماده پنج گانه العان در حال حاضر حضور در تیم خوزستان و رکوردار خوزستان هستم
  و العانم 5سال دارم کار میکنم
  میخواهم در ترکیه این راه رو ادامه دهم و انشالله قهرمانی آسیا و جهان و المپیک
  لطفاً اگر کاری از دستتون بر میآید یا توضیح دهید ممنون میشم از شما
  با تشکر

 • ببخشید اگه سال اول پیش دانشگاهی نمره خوبی نیاورده باشبم ولی سال های دوم و سوم با نمرات عالی پاس شده باشیم امکان بورسیه و قبولی در دانشگاه های ترکیه رو داریم؟!

  • سلام دوست عزیز
   جهت اطلاع از شرایط بورسیه و پذیرش دانشگاه ها با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید
   09229329200

 • سلام به شما ابوالفضل صادقی هستم
  شش سال دوومیدانی كار میکنم اوآیل دوومیدانی استقامت کار میکردم ولی یه یك سالی هست ک اومدم روی ماده 800یا همان نیمه استقامت است.
  من خوزستان زندگی میکنم شهر ایذه درسال 96مسابقات کشوری 5گانه شرکت کردم و ب کاری خدا اول شدم العانم بدون هیچ امکانات بدون هیچی 800متر را ب زمان 2.4رسوندمه

  • سلام جناب صادق عزیز،بسیار عالی، شما می‌تونید با شرکت ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما بهترین راه و روش ممکن رو به شما پیشنهاد بدهند.

 • سلام. من کارشناسی تربیت بدنی دانشگاه ازاد دارم . برای کار در ترکیه مدرک ایران معتبره؟؟و یا مربیگری هایی که در ایران گرفتیم رو قبول دارن؟؟

  • با سلام بله برای مربیگری نیز درصورت داشتن رزومه عالی شما میتوانید در ترکیه شروع به کار کنید برای اطلاعات بیشتر در مورد اصول اصلی و قانونی کار در ترکیه با شماره 88739812-021 تماس حاصل فرمایید

  • با سلام و درود هزینه هایی که به دلار گفته شده برای دانشگاه های خصوصی میباشد
   و کلا هزینه های دانشگاه های خصوصی بالا است

 • سلام اگه شخصی بخواد در رشته تربیت بدنی درس بخونه حتما باید امتحان ورودی دانشگاه و مصاحبه رو بده؟؟؟ یا ممکن فقط با ثبت نام وارد دانشگاه شود…

  • سلام دوست عزیز . بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد. اگر متقاضی دانشگاه های دولتی و تاپ ترکیه هستید باید از طریق نمره آزمون وارد دانشگاه شوید. اما اگر متقاضی دانشگاه های خصوصی هستید نیازی به شرکت در آزمون نیست.

   • باعرض سلام وخسته نباشید ببخشید اینجاکه بهزیستی شهریه ی دانشجورا میده تو ترکیه هم بهزیستی شهریه دانشجورو در دانشگاه آزاد میده؟

    • سلام وقت بخیر . در ترکیه سازمان بهزیستی وجود نداره. ولی دولت ترکیه هزینه کسانی که بورسیه ترکیه را قبول شوند به طور کامل پرداخت میکند . حتی بلیط هواپیما .

 • سلام خسته نباشید من کارشناسی رشته تربیت بدنی هستم و میخام برای ارشد گرایش اسیب شناسی بخونم ولی میخام برای بورسیه در ترکیه تلاش کنم شرایط بورسیه شدن برای کارشناسی ارشد چی هست ؟معدل کل کارشناسیمون باید چند باشه تا بورسیه شامل بشه؟ایا داشتن مدال قهرمانی برای بورسیه برای ارشد حتما لازمه؟

  • سلام دوست عزیز لطفا لینک زیر که در مورد بورسیه تحصیلی در ترکیه می باشد را به طور کامل مطالعه فرمایید.
   https://artanburstap.com/turkiye-scholarships/
   ولی من هم سعی میکنم به سوالتون جواب بدم . سنتون باید کمتر از 30 باشه . معدل کارشناسی باید حداقل باید بالای 15 باشه . داشتن مدال یا هر چیزی شرط نیست و فقط رزومه محسوب میشه اگر مدال داشته باشید شانستون به شدت افزایش پیدا میکنه .

 • با سلام و عرض ادب آیا در رشته تربیت بدنی دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد هم پذیرش دارند اگه گرایش رفتار حرکتی باشه اون مهم تره اگه اون گرایش نباشه هر کدام از گرایش ها اگه هست و کدوم دانشگاه است لطفا بفرمایید با تشکر .

  • سلام دوست عزیز خواسته شما خیلی تخصصی است. خود رشته تربیت بدنی رشته کم متقاضی است. پس لطفا برای مشاوره تخصصی با شماره هایی که در سایت قرار داده ایم تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5918

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”