وبلاگ

تفاوت آزمون SAT و ACT

فرق آزمون sat و act

تفاوت آزمون SAT و ACT چیست؟ چرا دانستن این مطلب برای کسانی که می‌خواهند از یک دانشگاه انگلیسی زبان پذیرش بگیرند مهم است؟ دانستن تفاوت‌ها و کاربرد دو آزمون SAT و ACT به شما کمک می‌کند تا برای آینده تحصیلی خود به درستی تصمیم بگیرید. هر دو آزمون SAT و ACT هر ساله در تاریخ‌های از پیش تعیین شده در مراکز معتبری در کشورهای مختلف برگزار می‌شوند. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مفیدی درباره آن‌ها و تفاوت‌هایشان به شما بدهیم تا بدانید ثبت نام در کدام آزمون برای شما مناسب است.

آزمون ای سی تی (ACT) چیست؟

یکی از پرسش‌های متداول افرادی که می‌خواهند خارج از ایران تحصیل کنند این است که آزمون ACT چیست؟ آزمون ACT یک آزمون بین الملی است که سالی ۷ بار در مراکز موسسه غیر انتفاعی ACT (American College Testing) برگزار می‌شود. این آزمون برای سنجش متقاضیانی که قصد ورود به کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا را دارند برگزار می‌شود. آزمون ACT اعتبار بسیار زیادی دارد و علاوه بر آمریکا در برخی کشورها برگزار می‌شود. ACT آزمون اصلی ورودی دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکاست اما برخی دانشگاه‌های بین المللی نیز با نمره‌ی این آزمون دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

آزمون اس ای تی (SAT) چیست؟

قبل از آنکه تفاوت آزمون SAT و ACT را متوجه شوید باید بدانید آزمون SAT چیست. SAT همچون ACT یکی از دو آزمون بین المللی آمریکاست که توسط موسسه کالج برد (college board) برگزار می‌شود. دانشگاه‌های زیادی در دنیا همچون کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا با نمره‌ی این آزمون متقاضیان را پذیرش می‌کنند. همچنین تعدادی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه نمره‌ی این آزمون را ملاک پذیرش دانشجویان خارجی قرار می‌دهند؛ مانند ACT آزمون SAT نیز دارای دو بخش ریاضی و زبان است. جزئیات و موارد زیادی وجود دارد که باعث تفاوت آزمون SAT و ACT می‌شود که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

بیشتر بدانید: آزمون sat ترکیه چیست؟ هرآنچه باید برای قبولی بدانید

تفاوت آزمون SAT و ACT چیست؟

تفاوت های آزمون SAT و ACT

یکی از راه‌های گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه کسب نمره لازم در آزمون‌های SAT و ACT است. قبل از ثبت نام بهتر است بدانید تفاوت آزمون SAT و ACT چیست. شرکت در هر دوی این آزمون‌ها وقت و هزینه‌ی زیادی را می‌طلبد. بهترین راه این است که با توجه به هدف تحصیلی خود و تفاوت‌هایی که وجود دارد خود را برای یکی از این آزمون‌ها آماده کنید. در ادامه به تفاوت‌های دو آزمون ACT و SAT اشاره می‌کنیم.

مواد آزمون

آزمون SAT از سه بخش ریاضی، خواندن و نوشتن انگلیسی تشکیل شده است. آزمون ACT شامل ۴ بخش زبان انگلیسی، خواندن، ریاضی و علوم پایه است. در قسمت علوم پایه سؤالاتی از مباحث شیمی، زیست شناسی و علوم دیگر (فیزیک، زمین‌شناسی، نجوم و هواشناسی) طرح می‌شود. هر دو آزمون یک بخش اختیاری به نام مقاله (Essay) دارند که برای شرکت در آن باید هزینه‌ی بیشتری را در هنگام ثبت نام پرداخت کنید. تعداد سؤالات و زمان بندی آن‌ها نیز در این دو آزمون تفاوت‌هایی دارد.

زمان پاسخگویی

زمان پاسخگویی به سؤالات آزمون ACT دو ساعت و ۵۵ دقیقه است در حالی که تعداد سؤالات آن از آزمون SAT بیشتر است. در آزمون SAT شما برای پاسخ دادن به ۱۵۴ سؤال ۳ ساعت وقت دارید. همچنین برای بخش مقاله ۵۰ دقیقه به شما زمان داده می‌شود. در آزمون ACT شما برای همین بخش ۴۰ دقیقه زمان دارید. البته میزان سختی و نوع سؤالات در این زمان بندی تأثیرگذار است. لازم به ذکر است که استفاده از ماشین حساب در آزمون ACT آزاد است اما در آزمون SAT تنها برای بخش اول سؤالات ریاضی می‌توانید از ماشین حساب استفاده کنید.

نوع سؤالات

آزمون SAT و ACT در طراحی نوع سؤالات با یکدیگر تفاوت دارند. در بخش ریاضی اکثر سؤالات هر دو آزمون به جبر و هندسه اختصاص دارد اما تعداد سؤالات هندسه‌ی ACT بیشتر است. در آزمون ACT از توابع لگاریتمی، نمودار توابع و ماتریس هم سؤالاتی ارائه می‌شود. فرمول‌های ریاضی مورد نیاز در آزمون SAT در برگه‌ی سؤالات ارائه می‌شود اما برای آزمون ACT فرمول‌ها داده نمی‌شود… دیگر تفاوت آزمون SAT و ACT در بخش ریاضی این است که SAT سؤالات ۴ گزینه‌ای و تشریحی دارد اما همه‌ی سؤالات ریاضی ACT از نوع ۵ گزینه‌ای است.

آزمون ACT در قسمت زبان انگلیسی به شما ۷۵ سؤال می‌دهد که باید از مدت ۴۵ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهید. در این بخش شما باید از مهارت‌های خواندن، نوشتن و گرامر انگلیسی خود استفاده کنید. همچون آزمون SAT در این بخش پنج متن به شما داده می‌شود که باید با خواندن آن‌ها به پرسش‌ها پاسخ بدهید.

تقسیم بندی نمرات

آزمون SAT ۸۰۰ نمره که نصف نمره‌ی کل آزمون است را به بخش ریاضی اختصاص داده است. ۸۰۰ نمره‌ی دیگر هم به بخش‌های خواندن و نوشتن تعلق دارد. تقسیم بندی نمرات برای آزمون ACT فرق می‌کند. آزمون ACT در مجموع ۳۶ نمره دارد. یک چهارم این نمره به بخش ریاضی و باقی نمرات در قسمت‌های زبان انگلیسی، خواندن و علوم پایه محاسبه می‌شود. برای بخش اختیاری مقاله در هر دو آزمون SAT و ACT نمره‌ی جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است.

 اعتبار آزمون

به طور کلی اعتبار آزمون ACT از SAT بیشتر است؛ اما اکثر دانشگاه‌های بین المللی مثل دانشگاه‌های برتر ترکیه آزمون SAT را برای پذیرش دانشجویان خارجی ملاک قرار می‌دهند. البته با نمره‌ی آزمون ACT نیز می‌توان از برخی دانشگاه‌های خوب ترکیه پذیرش گرفت. اعتبار نمره‌ی آزمون SAT دو سال و آزمون ACT ۵ سال است. این به معنای آن است که تا ۵ سال بعد از گرفتن نتیجه‌ی آزمون ACT یا دو سال بعد از آزمون SAT می‌توانید از دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید.

آزمون SAT و ACT مخصوص چه کسانی است؟

اعتبار آزمون SAT و ACT

بعد از بیان تفاوت آزمون SAT و ACT می‌خواهیم توضیح دهیم آزمون SAT و ACT مخصوص چه کسانی است. آزمون ACT برای سنجش دانش‌آموزان در مباحث دوره دبیرستان است. با توجه به اینکه این آزمون در آمریکا اعتبار بیشتری دارد تعداد بیشتری از دانشگاه‌های این کشور با نمره‌ی ACT پذیرش می‌کنند. در مقابل تمام کسانی که می‌خواهند در دانشگاهی با زبان انگلیسی تحصیل کنند بهتر است در آزمون SAT شرکت کنند. کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا، ترکیه و فرانسه بیشترین استفاده را از آزمون SAT دارند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که برخی دانشگاه‌ها در کشور آمریکا نمره‌ی آزمون SAT را ملاک قرار می‌دهند. همچنین در کشور ترکیه که هر ساله آزمون ورودی YOS را برای پذیرش دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، تعدادی از بهترین دانشگاه‌ها با آزمون SAT و برخی با آزمون ACT و برخی با هر دو آزمون دانشجویان خارجی را پذیرش می‌کنند. در نتیجه شما می‌توانید با توجه به دانشگاهی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید و مباحثی که می‌توانید خود را برای آن آماده کنید در یکی از این آزمون‌ها ثبت نام کنید. ثبت نام در هر دو آزمون ممکن است وقت و هزینه‌ی زیادی از شما ببرد و جز در موارد خاص راه حل مناسبی به نظر نمی‌رسد.

جمع بندی

آزمون SAT و ACT در موارد مهمی از جمله نوع و طراحی سؤالات با یکدیگر تفاوت دارند. در این مطلب تلاش کردیم به بهترین شکل ممکن مهم‌ترین نکاتی که باعث تفاوت این دو آزمون می‌شود را بیان کنیم. در نهایت با شرکت در هر کدام این آزمون‌ها فرصت‌های فراوانی برای شما فراهم می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه با یکی از آزمون‌های SAT یا ACT و برخی با نمره‌ی هر دو آزمون، دانشجویان خارجی را پذیرش می‌کنند. همچنین ثبت نام در آزمون ACT برای کسانی که می‌خواهند از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرند انتخاب مناسبی است. امیدواریم که خواندن این مطلب به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7577

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”