a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

حسابداری در ترکیه

رشته حسابداری در ترکیه

می خواهید در رشته حسابداری در ترکیه تحصیل کنید؟ این فوق العاده است. بهترین دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه کوچ و دانشگاه بیلکنت، رشته حسابداری را در مقاطع مختلف ارائه می دهند. این یعنی شما می توانید رشته حسابداری مالی، حسابداری مدیریتی، حسابرسی مستقل و دیگر گرایش های این رشته را در یکی از بهترین دانشگاههای ترکیه بدست بیاورید. البته در سالهای اخیر، شاهد هجوم دانشجویان ایرانی به سمت رشته حسابداری در ترکیه بوده ایم. جای تعجب هم ندارد، چرا که حسابداری رشته جذابی است که همواره بازار کار به افراد کارشناس و متخصص در زمینه امور حسابداری و حسابرسی شرکت ها و موسسه های مختلف، نیاز دارد.  کار شما آسان است، یعنی ما در آرتان بورس تاپ، کار شما برای پذیرش دانشگاه های برتر ترکیه را آسان کرده ایم. با ما همراه باشید تا هرآنچه در مورد شرایط پذیرش در رشته حسابداری ترکیه نیاز است بدانید را به شما بگوییم.

تحصیل حسابداری در ترکیه

شاید برایتان جالب باشد که رشته حسابداری و اداره امور مالی در لیست پردرآمدترین مشاغل ترکیه قرار دارد. پس شما با تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی حسابداری در ترکیه ، آینده ی کاری بی نظیری را نیز برای خود رقم خواهید زد. در طول دوره تحصیل، شاهد برنامه های علمی زیادی برای دانشجویان رشته حسابداری در ترکیه هستیم. بسیاری از دروس، عملی است. دانشجویان در پایان تحصیل می توانند مدرک خود را برای شروع کار در شرکت های مختلف دولتی و خصوصی ارائه دهند. برنامه ها و نرم افزارهای مورد نیاز این رشته از جمله ETA و LUCA به دانشجویان آموزش داده می شود. در کنار اینها دروس کامپیوتری و نرم افزارهای کاربردی مانند اکسل را به طور پیشرفته آموزش خواهند دید. کیفیت بالای ارائه-ی این رشته در دانشگاه های مختلف و رقابتی که میان دانشگاه های مختلف ترکیه وجود دارد، سبب بالا رفتن محبوبیت و اعتبار آن شده است.

دوره کارآموزی اجباری، دانشجویان را برای قرار گرفتن در مناصب شغلی آماده می کند. دانشجویان خود انتخاب می کنند که در کجا و کدام شرکت، دوره کارآموزی خود را بگذرانند. نکته مثبت دیگری که در مورد تحصیل حسابداری در ترکیه می توان به آن اشاره کرد، گروه آموزشی تخصصی و اساتید و پروفسورهای قَدَر این حوزه هستند که دانشجویان به راحتی به آن‌ها دسترسی خواهند داشت.

هزینه تحصیل حسابداری در ترکیه

خبر خوب اینکه در میان رشته های مختلف دانشگاهی، رشته حسابداری در ترکیه، رنج بسیار مناسبی از شهریه ها را به خود اختصاص داده است. شما با گرفتن پذیرش یکی از دانشگاههای دولتی ترکیه و تنها با پرداخت شهریه حدودی ۸۰۰ تا ۸۷۰۰ لیر در سال می توانید تحصیل خود را شروع کنید. این شهریه برای دانشگاه‌های خصوصی ترکیه مقداری بالاتر و حدود ۳۰۰۰ لیر تا ۱۹۵۰۰ لیر است. همان‌طور که می‌بینید، با درنظر داشتن تحصیل در یک کشور اروپایی و برخورداری از کیفیت آموزشی بالا، شهریه ها بسیار مناسب و قابل پرداخت می باشند.

 • شهریه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه: حدود ۶۶۹۳ لیر
 • دانشگاه خصوصی بیلگی استانبول: ۶۵۹۲۵ لیر
 • دانشگاه دولتی دوملوپینار: ۸۵۲ لیر
 • دانشگاه دولتی ۹ ایلول: ۴۴۰۰ لیر
 • دانشگاه مرسین: ۳۵۰۰ لیر
 • دانشگاه دولتی عثمان قاضی: ۷۵۰۰ لیر
 • دانشگاه دولتی اوشاک: ۸۵۰ لیر
 • دانشگاه دولتی یلدیریم بیازیت: ۷۰۰۰ لیر (انگلیسی)
 • برای زندگی در ترکیه نیز حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر در ماه نیاز خواهید داشت.

شرایط بورسیه حسابداری در ترکیه

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه راه های مختلفی وجود دارد. جهت کسب اطلاعات در این زمینه با کارشناسان آرتان بورس در ارتباط باشید.

دانشگاه حسابداری در ترکیه

رشته حسابداری در ترکیه، در تعدادی از دانشگاههای دولتی و خصوصی ارائه می شود. شما به دنبال پذیرش کدام دانشگاه هستید؟ تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه در شهرهای مختلف آن از جمله آنکارا، استانبول، ازمیر، ارزروم، بدروم و … قرار دارد. در اینجا تعدادی از این دانشگاه‌ها را برای شما لیست کرده ایم.

 • دانشگاه یدی تپه: یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی در شهر زیبای استانبول است. رشته حسابداری در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود. شما شانس بورسیه شدن از ۲۵ تا ۱۰۰ درصد را در این دانشگاه دارید. برای پذیرش بدون آزمون همراه با ۵۰% بورس تحصیلی می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. یکی از پرطرفدارین رشته های ارائه شده در دانشگاه یدی تپه، رشته حسابداری است.
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر: یکی از بهترین دانشگاههای ترکیه است. به طور تخصصی، رشته های مرتبط با حوزه اقتصاد در این دانشگاه ارائه می شود. دانشگاهی که در سال ۲۰۰۱ در شهر ازمیر که سومین شهر بزرگ ترکیه است، افتتاح شد. شما برای تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می توانید به دانشگاه اقتصاد ازمیر بروید.
 • دانشگاه حاجت تپه: هر ساله تعداد زیادی دانشجوی بین المللی برای تحصیل در رشته های مختلف راهی دانشگاه دولتی حاجت تپه می شوند. اینجا یک دانشگاه دولتی است که مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز هست. این خود نکته ی مثبت برای کسانی است که می خواهند در پایان تحصیل به کشور بازگردند. برای پذیرش این دانشگاه باید دو آزمون GRE و ALES را با موفقیت سپری کنید.
 • دانشگاه کادیرحاص ترکیه: رشته حسابداری دانشگاه کادیرحاص شهرت زیادی در میان متقاضیان این رشته دارد. زبان ارائه ی دروس انگلیسی است. برای همین شما نیاز به مدرک آزمون سات برای پذیرش دارید. هدف دانشگاه کادیر، ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان مختلف داخلی و خارجی و ایجاد یک قطب علمی برای تربیت کردن نیروی متخصص است.
 • دانشگاه بیلگی استانبول: اینجا یک دانشگاه خصوصی است اما در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. شما می توانید بدون شرکت در آزمون از دانشگاه کادیر حاص همراه با بورس تحصیلی پذیرش بگیرید. بعلاوه داشتن مدرک زبان انگلیسی و کسب حداقل نمره ۷۵ در تافل مورد نیاز است. اگر این ها را هم نداشته باشید، از شما آزمون تعیین سطح خواهند گرفت.

تحصیل حسابداری در ترکیه

مقاطع رشته حسابداری در ترکیه

مقاطع مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برای رشته حسابداری در ترکیه ارائه می شود. شما برای گرفتن پذیرش در هر مقطع باید مدارک تحصیلی تمام مقاطع تحصیلی پیشین خود را به دانشگاه ارائه دهید. در این میان دوره های کارشناسی ارشد (دو ساله) و دکتری (۴ ساله) از محبوبیت بیشتری نزد دانشجویان بین المللی برخوردار هستند. حسابداری رشته ی مهمی است، چرا که به طور مستقیم به حوزه تجارت، امور مالی و معامله های خرد و کلان مرتبط خواهد شد. یک حسابدار موفق و خبره باید به تمامی حوزه های مختلف معاملات مالی، عملکرد مالی شرکت، سیستم های حسابداری، جریان وجوه نقدی و غیرنقدی و … تسلط داشته باشد. برای همین واحدهای ارائه شده در رشته حسابداری با تکیه بر این اصول تخصصی برنامه ریزی شده اند.

از آنجایی که حسابدار، نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف مالی و سیاست گذاری های یک شرکت دارد، مدیران همواره به دنبال استخدام کاربلدترین و باهوش ترین حسابداران و مدیران مالی هستند. شما نیز در دانشگاههای ترکیه برای گرفتن این فرصت های شغلی آموزش خواهید دید. اگر شما مدرک کارشناسی حسابداری را دارید، می توانید در رشته های مرتبط دیگر همچون مدیریت، اقتصاد و … نیز به ادامه تحصیل بپردازید.
گرایش های حسابداری:

 • حسابداری مالی
 • حسابداری مدیریتی
 • حسابداری هزینه

رشته های مرتبط با حسابداری:

 • اقتصاد
 • امور مالی
 • مدیریت مالی

ارشد حسابداری در ترکیه

شما اصول حسابداری و دروس مرتبط پایه و عملی را در دوره لیسانس پاس کرده اید. حال در دوره کارشناسی ارشد، بر روی تفکر انتقادی و حوزه تخصصی مورد علاقه خود مانور خواهید داد. دوره کارشناسی ارشد حسابداری در ترکیه در اکثر دانشگاه‌ها، دو ساله است و ۳۲ واحد درسی در آن ارائه می شود. شما در این دوره با سخنرانی ها، ارائه سمینارها، مطالعات نظری و پژوهش درگیر خواهید شد. از جمله مباحثی که در دوره فوق لیسانس حسابداری ارائه می شود می توان به بودجه بندی، گزارش گیری مالی، اقتصاد تجاری، تجزیه و تحلیل هزینه، مدیریت تجارت و اصول کامل حسابداری اشاره کرد. شما می توانید دوره ارشد را بدون پایان نامه یا با پایان نامه انتخاب نمایید. برای هر دو مدرک معتبر از دانشگاه دریافت خواهید کرد. اگر بدون پایان نامه مدرک بگیرید نمی توانید برای دوره دکتری اقدام نمایید.

دکتری حسابداری در ترکیه

دوره دکتری، یک فاز کاملاً تخصصی و پیشرفته از اصول حسابداری است. کسانی که کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته حسابداری گذرانده اند به همراه رشته های مرتبط دیگر می توانند برای پذیرش دکتری حسابداری در ترکیه اقدام کنند. این یک دوره ۴ تا ۷ ساله است که شامل مباحث مهمی از جمله حسابداری کسب و کار، تحقیقات و پژوهش در حسابداری، حسابداری پیشرفته تجاری و اقتصاد است. در این دوره به طور متمرکز بر روی کارکردهای عملیات مالی، نقش پژوهش و تحقیقات ساختار یافته در حسابداری، پروژه های تحقیقاتی منظم، ساختارهای سرمایه گذاری و سؤالات مالیاتی متمرکز خواهید شد.

شما بعنوان یک پژوهشگر حسابداری، با اصول پیشرفته اقتصاد و آمار مالی سروکار خواهید داشت. برآورد هزینه های مالیاتی، بازاریابی تخصصی، استراتژی های قیمت گذاری، روش تحقیق در حسابداری، تحقیقات تجربی و کاربردی در امورمالی و … از جمله برنامه هایی است که در دکتری به شما ارائه می شود. در پایان نیز از تز دکتری خود دفاع خواهید کرد و بعنوان یک متخصص حسابداری وارد جامعه حرفه ای خواهد شد.

بازار کار حسابداری در ترکیه

دانشجویان رشته حسابداری در ترکیه در پایان تحصیل خود می توانند، مدرک خود را به شرکت های معتبر دولتی و خصوصی کشورهای مختلف ارائه دهند. بسته به تخصص و میزان توانایی می توانید پروژه های کوچک و بزرگ را مدیریت کنید. بازار کار حسابداری در کشور نیز بسیار مناسب است. از آنجایی که شاهد روند صعودی ثبت شرکت در این کشور هستیم، همواره به نیروی مدیریت امور مالی و حسابدار نیز نیاز خواهیم داشت. کسی که به عنوان حسابدار مالی در ترکیه مشغول به کار می شود، به طور میانگین ۸۰۶۰ لیر در ماه درآمد خواهد داشت. این رنج درآمد حداقل ۳۲۶۰ لیر در ماه و حداکثر ۱۶۲۰۰ لیر در ماه ثبت شده است. میزان ترفیع حقوق برای سابقه کار به شرح زیر است:

 • دو تا ۵ سال: ۳۲ درصد
 • ۵ تا ۱۰ سال: ۳۶ درصد
 • ۱۰ تا ۱۵ سال: ۲۱ درصد
 • ۱۵ تا ۲۰ سال: ۱۴ درصد
 • بیشتر از ۲۰ سال: ۹ درصد

میزان افزایش حقوق بر اساس مدرک تحصیلی نیز به شرح زیر است:

 • دیپلم: ۱۷ درصد
 • کارشناسی: ۲۴ درصد
 • کارشناسی ارشد: ۲۹ درصد
 • دکتری: ۲۳ درصد
 • شغل حسابداری در ترکیه

شغل حسابداری جزو مشاغل کاربردی و پر رونق در ترکیه، هم برای آقایان و هم برای خانم ها است. با این تفاوت که میانگین درآمد حسابداری برای مردها حدود ۱۳ درصد بیشتر است. به این معنا که درآمد بیشتری خواهند داشت. درآمد یک مرد به طور متوسط در ترکیه ۸۴۵۰ و یک خانم ۷۴۶۰ لیر گزارش شده است. پیش بینی شده است که میانگین درآمد حسابداری در ترکیه در پنج سال آینده به میزان ۳۴ درصد رشد داشته باشد. البته ذکر این نکته هم ضروری است که شما بسته به محل کار و میزان توانایی، سابقه کار و تحصیلات دانشگاهی، درآمدهای متفاوت خواهید داشت. بیشترین میزان درآمد در شهر استانبول و حدود ۱۰۶۱۰۶ لیر در سال است.

جمع بندی

شما همین الان می توانید برای گرفتن پذیرش حسابداری در ترکیه در دانشگاه های مختلف آن اقدام کنید. تعدادی از بهترین دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه یدی تپه، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه اقتصاد ازمیر و … ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی خود را اعلام کرده اند. در کنار اینها بورسیه های تحصیلی و فرصت های مطالعاتی بی نظیری را نیز می توانید از آن خود کنید. حسابداری جزو مشاغل با امنیت بالا، بازار کار پررونق و درآمد بسیار خوب است. سؤالات خود را حتماً با کارشناسان ما در آرتان بورس تاپ در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید