logo
شغل دامداری در ترکیه

کار دامداری در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

از گذشته تا به امروز دامداری در ترکیه شغلی همیشگی و دائمی بوده و با توجه به نیاز مردم به محصولات دامی بازار کار آن همیشه خوب است. دامداری شاخه‌ای از کشاورزی است که با پرورش دام سروکار دارد. تفاوت دامداری با دامپروری این است که در دامداری بیشتر از چراگاه‌های تازه و منابع آب طبیعی استفاده می‌شود و اینکه در دامپروری تلاش بر این است که با بهره‌گیری از علوم نوین بهره‌وری را افزایش داد، ولی دامداری بر سنت مبتنی است.

اگر به دنبال کار در ترکیه با جای خواب هستید این حرفه برای شما مناسب است. شغل دامداری در ترکیه رونق بسیاری دارد، زیرا در این کشور مزارع و مراتع سرسبز با آب و هوای عالی و مناسب برای رشد گیاهان و زندگی حیوانات وجود دارد. در این مقاله درباره این شغل به طور کامل توضیح خواهیم داد. اگر به این کار علاقه‌مند هستید، برای کسب آگاهی و اطلاعات لازم در این رابطه تا پایان مقاله همراه ما باشید.

احداث دامپروری و دامداری در ترکیه

کار دامداری در ترکیه 365 روز در سال به کار و تلاش نیاز دارد و یکی از شغل‌های پیشرو است. در ترکیه دامپروری به دو صورت مدرن و سنتی انجام می‌شود. دامپروری مدرن نوعی از پرورش دام است که در آن حیوانات در سالن‌های دامپروری نگهداری می‌شوند. پرورش گوسفند و گاو، پرورش طیور، زنبورداری، ماهیگیری و پرورش کرم ابریشم در ترکیه انجام می‌شود. برای احداث دامپروری و دامداری در کشور ترکیه در ابتدا باید ظرفیت مزرعه، وضعیت مکانی و نیز نوع حیواناتی که پرورش خواهند یافت، در نظر گرفته شود.

پاسخ به این سوالات که چه نوع گیاهانی در اطراف دامپروری رشد می‌کنند و آیا این گیاهان کارایی تولید دام را افزایش می‌دهند، اهمیت دارد. پس از برنامه‌ریزی طرح باید نگاهی به ویژگی‌های خاک زمین، ارتفاع و منطقه آن داشت تا از زمینی مناسب با شرایط اقلیمی برای ایجاد دامپروری استفاده شود. مهم‌ترین قسمت احداث دامپروری سرمایه است. این بخش نیاز به بررسی دقیق دارد و بودجه باید با در نظر گرفتن انواع خرج و هزینه‌ها تخصیص داده شود.

از مزایای کار دامداری در ترکیه حمایت و کمک بلاعوضی است که دولت با پرداخت 30 هزار لیر انجام می‌دهد. همچنین افراد متقاضی این شغل می‌توانند از وام کشاورزی و دامداری که بانک کشاورزی ترکیه به کشاورزان و تولیدکنندگان می‌دهد، بهره‌مند شوند. با توجه به اهمیتی که به بخش دامداری داده می‌شود، وام‌های حمایتی زیادی در حوزه پشتیبانی برای کشاورزان و دامداران وجود دارد.

مدارک لازم جهت تاسیس دامداری در ترکیه

تاسیس دامداری در ترکیه

راه‌اندازی یک مزرعه و تأسیس دامداری در ترکیه شغلی است که با یک تحقیق دقیق می‌توان آن را انجام داد. مدارک مورد نیاز برای ایجاد این کار را در زمان کوتاهی می‌توان جمع‌آوری کرد. در لیست زیر این مدارک را نام برده‌ایم:

 • ثبت نام در سامانه تأمین اجتماعی
 • فرم توصیف دامپروری که قصد احداث آن را دارید.
 • گزارش آتش نشانی
 • برگه بهره‌برداری (جواز کار) و پزشک مقیم در محل دامپروری در صورتی که کارکنان بیش از 50 نفر باشند.
 • سند زمین محل استقرار دامپروری
 • قرارداد اجاره در صورتی که ملک دامپروری استیجاری باشد
 • ظرفیت دامپروری و گزارشات
 • اگر دامپروری قبلاً تأسیس شده باشد، مجوز لازم است.
 • پرداخت هزینه مورد نیاز برای مجوز دامپروری
 • گواهی اتصال دامپروری به آب لوله‌ کشی

دریافت گواهینامه دامداری در ترکیه

در حال حاضر برخی از کارفرمایان به عنوان پیش‌نیاز کسب و کار، گواهینامه دامداری در ترکیه می‌خواهند که دلیلی بر صلاحیت آن پرسنل و کارمند است. داشتن گواهینامه درهای بازار بین‌المللی را به روی افراد باز می‌کند. دانشگاه علوم کاربردی ساکاریا به داوطلبانی که متقاضی دریافت گواهینامه هستند، خدماتی با کیفیت و سریع ارائه می‌کند. دانشگاه علوم کاربردی ساکاریا برنامه‌های آموزشی رسمی دارد که از راه دور و همچنین حضوری و مختلط ارائه می‌شوند.

در این دانشگاه چندین دوره حول محور دامداری و دامپروری برگزار می‌شود که با دریافت گواهینامه این دوره‌ها می‌توان از سیاست‌های تشویقی و حمایتی دولت نظیر وام‌های بلاعوض و… بهره‌مند شد. گواهینامه‌های دانشگاه ساکاریا مطابق با استانداردهای مربوطه، صلاحیت‌های ملی و مقررات بین‌المللی TS EN ISO / IEC 17024  است. خدمات دیگری که این مرکز علمی ارائه می‌دهد، شامل مشاوره، سمینار، کنفرانس‌، کنگره، کارگاه می‌شود.

مزایای گواهینامه دامداری در ترکیه

اگر می‌خواهید به شکل حرفه‌ا‌ی به دامداری در ترکیه بپردازید داشتن گواهینامه مزایای بسیاری برای شما خواهد داشت. در زیر این مزایا را برای شما برشمرده‌ایم:

 • حمایت دولت و کمک‌های بلاعوض
 • افزایش کیفیت زندگی دام
 • آگاهی نسبت به بیماری‌هایی که می‌تواند دام‌ها را مبتلا کند و پیشگیری آ‌‌ن‌ها
 • داشتن دانش در مورد ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در عصر مدرن

مزایا و معایب دامداری در ترکیه

مزایای دامداری در ترکیه

اگر تمام شرایط دامداری و مزرعه خوب باشد. می‌توانید تورهای گردشگری در مزرعه برگزار کنید تا سود خود را بیش از پیش افزایش دهید. به لطف این نوع فعالیت‌ها که به آن گردشگری کشاورزی می‌گویند، می‌توانید این فرصت را داشته باشید که مشتریان بیشتری را جذب کرده و به کسانی که می‌خواهند مزرعه‌ای ایجاد کنند، آموزش دهید. البته از این حقیقت نباید غافل شد که دامداری در ترکیه مزایایی دیگر و نیز معایبی دارد.

ضرورت وجود دام و پرورش آن برای همگان کاملاً مشهود است. تأمین گوشت و فرآورده‌های مختلف دامی از ضروریات زندگی همه مردم است؛ بنابراین از مزایای شغل دامداری در ترکیه این است که حرفه‌ای دائمی و مورد نیاز جامعه است. در مجموع دامداری شغل پرسودی است اما در کنار سود زیاد ریسک‌پذیر است و رخ دادن اتفاقاتی موجب کاهش سود آن می‌شود.

از معایب این‌که دام بیمار شود و اگر بیماری واگیردار باشد این اتفاق حادتر می‌شود که برای پیشگیری از آن باید واکسیناسیون و مراقبت دقیق دام‌ها انجام شود. از معایب و سختی‌های دیگر این حرفه، تأمین علوفه در زمانی است که خشکسالی رخ می‌دهد. تغذیه کم دام منجر به کاهش محصولات خواهد شد و سود نهایی نیز کم می‌شود.

بازار کار انواع دام در ترکیه

کشاورزی در ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و زمین‌های زراعی که این کشور دارد رونق بسیار خوبی دارد و همچنین دامپروری بازار کار خوبی خواهد داشت. ترکیه در سال 2019 حدود 40 تن گوشت و شیر به همسایگان مرزی خود عراق، ایران و سوریه صادر کرد. بر اساس داده‌های ژوئن 2021 دام‌های موجود در ترکیه به 18 میلیون و 318 هزار رأس گاو و 57 میلیون و 417 هزار رأس گوسفند رسیده است. اگر قصد دامداری در ترکیه را دارید، باید مناطقی را انتخاب کنید که مراتع در آن بیشتر است.

گاوداری جایگاه مهمی در اقتصاد ترکیه دارد. منطقه مرمره و دریای اژه دو منطقه‌ای هستند که آنجا دامداری اکثراً در فضای بسته انجام می‌شود. در مناطق آناتولی مرکزی و شرق آناتولی پرورش دام‌های مرتعی رایج است. قونیه شهری است که بیشترین گاو، به تعداد بیش از 600 هزار رأس در آن پرورش می‌یابد. تعداد دام‌های پرورش یافته در ازمیر نزدیک به 500 هزار راس است.

درآمد و حقوق دامداری در ترکیه

اگر کاریابی در ترکیه با هدف راه‌اندازی کسب‌وکاری باشد، نیاز به سرمایه و هزینه دارد. هزینه ایجاد یک دامداری در ترکیه براساس میزان مبلغ تأسیسات، وسایل و غذای دام خواهد بود که برای سه قسمت گاوداری، دام کوچک و مرغداری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر هزینه تأسیس دامپروری را با توجه به تعداد حیوانات محاسبه کنیم طبق موارد زیر خواهد شد:

 • ایجاد یک گاوداری با ظرفیت 50 رأس 500 هزار لیر هزینه نیاز دارد.
 • هزینه ایجاد یک مرغداری با ظرفیت 1000 جوجه 300 هزار لیر است.
 • بودجه مورد نیاز برای تأسیس دامداری با 100 راس دام کوچک حدود 300 هزار لیر است.

در سراسر جهان، حقوق کشاورزان و دامداران بسیار متفاوت است. درآمد و حقوق دامپروری و دامداری در ترکیه به قیمت دام، علوفه و محصولات دامی بستگی دارد. در برخی کشورها، درآمد کشاورزان و دامداران بسیار کم است، در حالی که در برخی دیگر از کشورها درآمد بالایی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال، متوسط درآمد ماهانه کشاورزان و دامداران در ترکیه حدود  15 هزار تا 30 هزار لیر است.

جمع بندی

یکی از مشاغل ضروری و پر اهمیت در تمام دنیا دامداری و دامپروری است. دامداری در ترکیه با توجه به آب‌وهوای عالی این کشور رونق بسیاری دارد. همین امر باعث شده تا متقاضیان زیادی داشته باشد و افراد زیادی از کشورهای دیگر خواهان مهاجرت به ترکیه و فعالیت در این زمینه هستند. در این مقاله تمام شرایط لازم برای این حرفه را گفتیم و درباره آن کامل توضیح دادیم، با این وجود اگر سوالی دارید برای دریافت پاسخ آن حتماً با مشاوران ما در مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول درباره دامداری در ترکیه

دانشگاه علمی کاربردی ساکاریا به آن‌هایی که در برنامه‌های آموزشی شرکت کنند گواهینامه پرورش هر گونه دامی را می‌دهد. اطلاعات بیشتر درباره این گواهینامه را در قسمت مربوط می‌توانید بخوانید.
سرمایه لازم برای احداث دامپروری به منطقه، متراژ محلی که در نظر دارید و نوع دام بستگی دارد. با دریافت گواهینامه دامداری در ترکیه می‌توانید درخواست وام دهید و با کمک دولت از هزینه‌ها کم کنید.
بهتر است برای حرفه‌ای شدن در دامداری و دامپروری و کاهش هزینه‌های غیرضروری و افزایش کارایی دام، آموزش‌هایی که توسط متخصصان و اساتید داده می‌شود را دریافت کنید.
میزان حقوق این شغل به نوع دامی که پرورش می‌دهید بستگی دارد، به طور متوسط درآمد ماهانه دامداران در حدود 15 هزار تا 30 هزار لیر است.
Telegram WhatsApp Twitter

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام ۰ من زبان ترکی بلاد نیستم مهارت کار آلماتور بندی بالیی دارم نیاز به شغلی ساده با درامد بالا دارم در سورت امکان با این شماره بهم پیام بدین ممنون از همکاریتون ۰۹۹۶۶۹۰۷۲۴۱

  • سلام و وقت بخیر؛
   در حال حاضر مجموعه در زمینه های کاری خدمات ارائه نمیدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=33629
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما