دانشگاه مدیپول
logo
دانشگاه آداکنت فاماگوستا قبرس شمالی
لوگو دانشگاه آداکنت

دانشگاه آداکنت

(Adakent University)

location

شهر: ماگوسا (قبرس شمالی)

univercity

تعداد دانشکده: 7

univercity

نوع دانشگاه: خصوصی

rank

رتبه داخلی: 36

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2015

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: دیپلم

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه آداکنت به عنوان دانشگاهی شهری یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای ادامه تحصیل است. این دانشگاه در مرکز فاماگوستا، شهر قبرس شمالی که در نزدیکی دریا قرار دارد، واقع شده است. فاماگوستا یکی از شهرهای بندری قبرس است که پیشینه تاریخی قوی و بهترین سواحل جهان را دارد. همچنین این منطقه شامل آثار تاریخی و مکان‌های زیادی مانند دیوارهای ونیزی‌ها، قلعه اتللو، مسجد لالا مصطفی پاشا، کلیسای سنت جورج، سیاه‌چال نامیک کمال است. فاماگوستا که یک شهر کاملاً دانشجویی به حساب می‌آید هر ساله میزبان جشنواره‌هایی بسیاری است که توسط شهرداری و دانشگاه‌ها به ویژه در ماه‌های بهار برگزار می‌شود.

تاریخچه و معرفی دانشگاه آداکنت قبرس شمالی

دانشگاه آداکنت نتیجه سرمایه‌گذاری آموزشی در جمهوری ترک قبرس شمالی در سال 2015 توسط گروه آموزش اروپایی است که بیش از سی‌سال سابقه دارد. این دانشگاه که کمک‌های مهمی در توسعه اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری ترک قبرس شمالی داشته است، با همکاری با کشورهای غیرنظامی در مدت کوتاهی به مرکز آموزشی و فرهنگی این شهر تبدیل شده است. لازم به ذکر است که این دانشگاه با دانشگاه کنت ترکیه تفاوت دارد؛ همچنین شما می‌توانید با مراجعه با صفحه مربوط به این موسسه آموزش عالی در سایت آرتان بورس تاپ از شرایط پذیرش این دانشگاه هم مطلع شوید.

دانشگاه خصوصی آداکنت با کادر علمی برجسته متشکل از اعضای دانشگاهی از قبرس، ترکیه و کشورهای مختلف جهان با 7 دانشکده، 1 مدرسه فنی حرفه‌ای و در مجموع 29 رشته در مقطع کارشناسی و کاردانی به ارائه خدمات تحصیلی در سطح بین‌المللی ادامه می‌دهد. دانشگاه کنت قصد دارد بستری باشد که در آن دانشجویان از فرهنگ‌های مختلف بتوانند فرهنگ مشترکی را درون دانشگاه ایجاد کنند.

چرا دانشگاه آداکنت فاماگوستا؟

مزایای تحصیل در دانشگاه آداکنت فاماگوستا

در اینجا قصد داریم تنها به برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه آداکنت در قبرس شمالی اشاره کنیم و در ادامه مقاله با مزایا و امکانات بیشتری از این دانشگاه آشنا خواهید شد.

 • ارائه فرصت‌های آموزش عالی با کادر علمی برجسته ترکیه و جهان
 • حمایت مؤسسات آموزشی اروپا از دانشگاه
 • فضای یادگیری چندفرهنگی و امکان گسترش جهان‌بینی دانشجویان
 • ارائه خدمات اصولی با استاندارد جهانی را به دانشجو
 • فرصت مطالعه همراه با یک زندگی اجتماعی امن و آرام
 • فراهم کردن فضای لازم برای رشد اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و هنری دانشجو
 • امضای قراردادهای همکاری با سایر دانشگاه‌های ترکیه و خارج از کشور
 • دارای اعتبارنامه‌های بین‌المللی
 • وجود پردیس در دسترس در مرکز شهر

آیا دانشگاه آداکنت فاماگوستا مورد تأیید ایران است؟

از آنجایی که دانشگاه آداکنت جزء دانشگاه‌های تازه تأسیس محسوب می‌شود،  هنوز تأییدیه وزارتخانه‌های علوم و بهداشت ایران را دریافت نکرده است اما دارای اعتبارات بین‌المللی ویژه‌ای است مانند: تأییدیه YOK، تأییدیه هیئت اعتباربخشی جمهوری قبرس شمالی و تأییدیه شورای برنامه‌ریزی، ارزیابی، اعتباربخشی و هماهنگی آموزش.

همچنین این دانشگاه از طریق بنیاد آموزش اروپا که گروه آموزشی اروپا به آن وابسته است با دانشگاه ایالتی کنت اوهایو (KENT STATE UNIVERSITY) آمریکا همکاری دارد. این همکاری‌ها در جهت توسعه و اجرای برنامه‌های آموزشی و هم به‌منظور آماده‌سازی دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفته شده که جزء بهترین نمونه‌های همکاری دانشگاه کنت با مراکز آموزش عالی سایر نقاط جهان است.

نکات بیشتر
بیشتر بخوانید!

اگر برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه داشتن تأییدیه وزارتخانه‌های نام برده برایتان اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم به صفحات لیست دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم و لیست دانشگاه ‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مراجعه نمایید.

آدرس دانشگاه آداکنت کجاست؟آدرس دقیق دانشگاه: قبرس شمالی، فاماگوستا 9945، کوچه مصطفی کورتولوش، کوچه شماره:21

دانشگاه Adakent در مرکز شهر قرار دارد که دسترسی بسیار راحتی به مراکز و خدمات رفاهی تفریحی شهر فراهم کرده است. به همین خاطر دانشجویان هیچ‌گونه چالشی برای رفت‌وآمد خود به میان شهر و دانشگاه نخواهند داشت.

سرویس‌های شاتل رایگانی در شهر وجود دارد که در زمان‌های مشخصی از ایستگاه‌های خاصی حرکت می‌کنند و تقریباً به تمام نقاط فاماگوستا می‌روند. این سرویس برای همه دانشجویان قابل استفاده است. همچنین سرویس حمل‌ونقل KIBHAS  از فرودگاه Ercan به سمت شهر حرکت می‌کند که جابه‌جایی در این مسیر را بسیار راحت می‌کند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه آداکنت فاماگوستا

در اینجا رنکینگ دانشگاه آداکنت در قبرس شمالی را با استناد به منابع معتبر جهانی اعلام می‌کنیم.  در خصوص شاخص رتبه‌دهی جهانی تایمز باید گفت در اینجا به شاخص ارزیابی مؤثر (Impact) یا رتبه‌بندی تأثیر آموزش عالی تایمز به عنوان تنها جدول عملکرد جهانی استناد کردیم که عملکرد دانشگاه‌ها را با توجه به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل می‌سنجد. این شاخص شامل حوزه‌های تحقیق، سرپرستی، گسترش و آموزش است. همچنین اگر قصد مقایسه آداکنت با دانشگاهی هم‌تراز آن را دارید می‌توانید مقاله دانشگاه عدنان مندرس را مطالعه کنید.

رنکینگ دانشگاه آداکنت 2023
سطح رتبه دهی رتبه مرجع رنکینگ
رتبه جهانی +1001 Times Higher Education

شرایط پذیرش دانشگاه آداکنت قبرس شمالی

دانشگاه آداکنت فقط در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه برای متقاضیان خود شرط آزمون ندارد و تنها ارائه دیپلم با حداقل معدل خواسته شده که بسته به کشور مبدا می‌باشد، برای اخذ پذیرش کافی است.

نکات بیشتر
پیام مشاور!

متقاضیان ایرانی که قصد بهره‌مندی از پذیرش بدون کنکور دانشگاه آداکنت قبرس شمالی را دارند، می‌توانند با ارائه مدرک دیپلم با حداقل معدل 13 از دانشگاه نامه پذیرش بگیرند.

مدارک ثبت نام دانشگاه آداکنت

همان‌طور که گفته شد دانشگاه آداکنت فاماگوستا برای ایرانیان شرط آزمون نگذاشته است و برای ثبت درخواست تنها باید مدارک زیر را در سامانه دانشگاه آپلود کنید:

 • اصل مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • اصل ریزنمرات و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • عکس
 • کپی پاسپورت

دانشجویان دانشگاه آداکنت

شهریه دانشگاه آداکنت فاماگوستا

دانشگاه آداکنت قبرس شمالی علی‌رغم خصوصی بودن آن، دارای شهریه‌های کم و اقتصادی است. در این بخش شهریه رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه را به اطلاع شما می‌رسانیم:

نام رشته شهریه سالانه دانشگاه (دلار) شهریه سالانه با آرتان (دلار)
پزشکی 6.000 5.000
دندانپزشکی 4.500 4.000
داروسازی 2.300 2.200
پرستاری 1.725 1.600
فیزیوتراپی و توانبخشی 1.725 1.600
مهندسی نرم افزار 1.725 1.600
مدیریت بازرگانی 1.725 1.600
حقوق 2.300 2.100
روانشناسی 2.000 1.800
گردشگری 1.725 1.600
مدرسی زبان انگلیسی 1.725 1.600

بورسیه دانشگاه آداکنت

دانشگاه آداکنت با وجود داشتن شهریه‌های نسبتاً خوب به دانشجویان ترک، قبرسی و خارجی خود بورسیه‌های متنوعی را نیز ارائه می‌دهد. در ادامه به تفکیک بورسیه‌هایی را که شامل دانشجویان بین‌المللی می‌شوند را شرح خواهیم داد:

 1. بورسیه خواهر برادری: برای خواهر و برادران مشغول به تحصیل، دانشگاه آداکنت فاماگوستا 10% تخفیف در نظر می‌گیرد. در صورت ثبت نام خواهر یا برادر سوم به او 15% تخفیف تعلق می‌گیرد.
 2. جایزه دستاورد برجسته: دانشجویان مقطع کارشناسی که معدل ترم آن‌ها حداقل 3.50 از 4.00 و معدل تجمیعی‌شان حداقل 3.00 باشد، در ترم بعد خود این جایزه را دریافت می‌کنند.
 3. به دانشجویانی که دارای معلولیت جسمی هستند، 20% تا 40% تخفیف تعلق می‌گیرد.
 4. دانشجویان دانشگاه آداکنت می‌توانند از وام تحصیلی کم‌بهره بانک جمهوری ترکیه بهره‌مند شوند.

دانشکده های دانشگاه آداکنت

دانشگاه آداکنت دارای 7 دانشکده است که یکی از آن‌ها در دست احداث است و به‌زودی بهره‌برداری خواهد شد. این دانشکده‌ها عبارت‌اند از:

 1. دانشکده پزشکی (در دست احداث)
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. علوم بهداشتی
 5. دانشکده حقوق
 6. دانشکده تعلیم و تربیت
 7. اقتصاد، علوم اداری و اجتماعی

دانشگاه آداکنت چه رشته هایی دارد؟

رشته دندانپزشکی دانشگاه خصوصی آداکنت، یکی از رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه است که سالانه بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در این رشته کشور خود را ترک می‌کنند. همچنین به کسانی که قصد خواندن دندانپزشکی در ترکیه را دارند، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله مربوطه در سایت آرتان بورس تاپ سر بزنند و از چگونگی اخذ پذیرش و شرایط کلی این رشته اطلاع پیدا کنند. سایر رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه به شرح زیر هستند:

 • داروسازی
 • پرستاری
 • حقوق
 • تعلیم و تربیت
 • مدیریت توریسم
 • روان‌شناسی
 • مدیریت
 • علوم اجتماعی

امکانات دانشگاه آداکنت فاماگوستا

امکانات تحصیلی دانشجویان در دانشگاه آداکنت

دانشگاه آداکنت در سال 2020 مرکز تمرین و تحقیقات زبان ترکی خود را تأسیس کرد. دانشجویان در این مرکز شغلی می‌توانند به فعالیت‌های مختلف نظیر انتشارات، سمپوزیوم و کارگاه‌ها بپردازند و علاوه بر بالا بردن سطح دانش خود، تجربه‌های شغلی ارزشمندی را نیز کسب کنند. همچنین این دانشگاه برای دانشجویان خود امکانات آموزشی و تفریحی فراهم کرده است.

امکانات آموزشی دانشگاه Adakent:

 • کتابخانه
 • مرکز شغلی
 • سالن کنفرانس
 • کارگاه
 • آزمایشگاه
 • فضاهای نمایشگاهی
 • کلاس‌های هوشمند و مجهز

امکانات تفریحی دانشگاه آداکنت:

 • باشگاه‌های دانشجویی
 • زمین‌های ورزشی
 • جشنواره‌های متنوع
 • مسابقات ورزشی
 • باشگاه تناسب اندام
 • تیم‌های ورزشی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال، تیراندازی با کمان، شمشیربازی، جودو

خوابگاه دانشگاه آداکنت قبرس شمالی

امکانات خوابگاه دانشگاه آداکنت

دانشگاه آداکنت خوابگاه اختصاصی ندارد اما دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌های طرف قرارداد این دانشگاه که اکثرا بسیار نزدیک به دانشگاه هستند، ساکن شوند. علاوه بر این از آنجایی که شهر فاماگوستا شهری دانشجویی است، امکانات اقامتی بسیار زیادی از جمله آپارتمان، خوابگاه و خانه‌های دانشجویی در آن وجود دارد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی دانشگاه Adakent پرداختیم. این دانشگاه به علت نداشتن شرط آزمون برای ایرانیان، مقرون به صرفه بودن شهریه و همچنین فرصت‌های بورسیه‌ای که عملاً هزینه‌های تحصیل را ناچیز می‌کنند، به مقصد پرطرفدار بسیاری از ایرانیان تبدیل شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با مشاوران ما در مجموعه آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید.

پینار میرزایی
پینار میرزایی

پاسخ سؤالات متقاضیان در مورد دانشگاه آداکنت

شهریه رشته‌های پرطرفدار دانشگاه آداکنت را در بخش شهریه‌ها برای شما در قالب جدولی آورده‌ایم. با مراجعه به مقاله می‌توانید این اطلاعات را کسب کنید.
خیر. دانشگاه آداکنت در حال حاضر مورد تأیید وزارتخانه‌های ایران نیست. همچنین از سال‌های آینده برنامه تبادل دانشجویی این دانشگاه شروع خواهد شد.
دانشگاه آداکنت برای متقاضیان ایرانی خود تنها شرط داشتن معدل دیپلم بالای 13 را تعیین کرده است.
در دانشگاه آداکنت می‌توانید با داشتن معدل دیپلم بالای 13 بدون کنکور پذیرش شوید.
دانشگاه آداکنت به دانشجویان خود بورسیه‌های متنوعی را ارائه می‌دهد، با مراجعه به بخش مربوطه و مطالعه آن می‌توانید از بورسیه‌های این دانشگاه مطلع شوید.
خیر. دانشگاه آداکنت خوابگاه ندارد، اما در اطراف این دانشگاه خوابگاه و خانه‌های دانشجویی متعددی وجود دارد.
آیا این مطلب برایتان مفید بود؟
میانگین امتیاز 5 از 5 | از مجموعه 1 رای
Telegram WhatsApp Twitter

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با سلام با معدل ۱۶ میشه در دانشگاه آدا کنت در رشته دندانپزشکی ثبت نام کرد؟این دانشگاه زبان ترکی هم داره؟شهریه بدون بورس چقدره؟شرط سنی داره؟فرصت ثبت نام واسه ترم مهر هست؟

  • سلام وقتتون بخیر؛
   بله امکان ثبت نام وجود دارد.
   محدودیت سنی لحاظ نمیشود، و شهریه سالیانه 8هزار یورو است .

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=19335
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه