logo
دانشگاه آیدین استانبول ترکیه
لوگو دانشگاه آیدین

دانشگاه آیدین

(Istanbul Aydın University)

location

شهر: استانبول

univercity

تعداد دانشکده: 14

univercity

نوع دانشگاه: خصوصی

rank

رتبه داخلی: 6

checked

تایید: وزارت بهداشت

calender

سال تاسیس: 2007

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: بدون آزمون

آنچه در این مقاله خواهید خواند

“پیش به سوی آینده ای روشن” این شعار دانشگاه آیدین استانبول است. Aydın University از مشهورترین دانشگاه­ های کشور ترکیه است که همواره فارغ‌التحصیلان بسیاری را برای بازار کار آماده کرده است. پس تعجب‌آور نیست که با فارغ‌التحصیلان دانشگاه آیدین استانبول در درخشان‌ترین مقطع تجاری و شغلی‌شان روبرو شوید. دانشگاه آیدین استانبول یک دانشگاه شهری است که در مرکز استانبول واقع شده است. اولین چیزی که هنگام قدم‌گذاشتن در محوطه دانشگاه توجه شما را جلب می‌کند، سرزندگی آن است. در آیدین شما می‌توانید هر ساعت از روز، تحت‌تأثیر انرژی و تحرک فضای دانشگاه، یک فعالیت جدید را تجربه کنید.

دانشگاه آیدین از مشهورترین دانشگاه­ های کشور ترکیه است که همواره فارغ‌التحصیلان بسیاری را برای بازار کار آماده کرده است. این دانشگاه تازه تأسیس با توجه به گسترش روابط بین‌المللی خود و پیشرفت‌های متعدد در زمینه­ های علمی، محبوبیت بسیاری در بین دانشجویان بین‌المللی به دست آورده و به مقاصد اصلی این دانشجویان تبدیل شده است. تا جایی که سالانه بیش از ۳۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی را از ۱۰۱ کشور جهان به سمت خود جذب می‌کند. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه مطلب به معرفی این دانشگاه بپردازیم و تمامی اطلاعات لازم در مورد این دانشگاه را در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی تاریخچه دانشگاه آیدین استانبول

در سال 2003 اولین مدرسه خصوصی ترکیه با نام مدرسه حرفه‌ای آنادولو بیل (Anadolu BİL) تأسیس شد. این مدرسه به طور مستقیم به شورای آموزش عالی وابسته است. بعد از گذشت چهار سال، در سال 2007 دانشگاه آیدین ترکیه تأسیس شد. در همان سال این دانشگاه و مدرسه حرفه‌ای که هردو بر پایه بنیاد آموزش و فرهنگ آناتولی (AKEV) هستند، با هم ادغام شدند.

از آن زمان دانشگاه آیدینبا داشتن 14 دانشکده، 1 مدرسه عالی و 3 مدرسه حرفه‌ای، همچنین با ارائه برنامه‌های مؤسسه تحصیلات تکمیلی، به جایگاه بالای کنونی خود در آموزش رسید. چگونه ممکن است کسی این سابقه عالی و کیفیت ممتاز آموزش را نادیده گرفته و از آن ساده بگذرد؟

ویدئوی آشنایی با محیط دانشگاه آیدین

پیش از اینکه اطلاعات بیشتری درباره دانشگاه آیدین بدهیم، بهتر است که ویدئو زیر را تماشا کنید تا با مزایای این دانشگاه و محیط آن آشنا شوید. در بخش‌های بعدی به گفتن شرایط پذیرش، مقاطعی که دانشگاه آیدین در آن دانشجو می‌پذیرد، امکانات، شهریه‌ها و بورسیه‌های این دانشگاه می‌پردازیم.

رتبه و رنکینگ دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه خصوصی آیدین یکی از دانشگاه‌های برتر، با ارائه آموزش در سطح عالی، از بین دانشگاه‌های ترکیه رتبه 6 را کسب کرده است. در جدول زیر رتبه‌بندی دقیق این دانشگاه را مشاهده می‌کنید:

رتبه در ترکیه
usnews 4icu cwur
6 27 31
رتبه بین المللی
usnews QS
631 1201-1400

موقعیت جغرافیایی و آدرس دانشگاه آیدین کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: استانبول- کوچوک چکمجه – خیابان اینونو- محله بشیول- داشگاه آیدین

دانشگاه آیدین در نقطه خوبی از استانبول واقع شده است و تمام امکانات و خدماتی که برای تحصیل و زندگی به آن نیاز دارید، از جمله امکانات درمانی، مراکز خرید، تفریحی و رفاهی در دسترس شما خواهد بود. این دانشگاه با دریای مارمارا 6 کیلومتر و با جنگل آتاتورک 2.5 کیلومتر فاصله دارد.

چرا ایرانیان برای تحصیل دانشگاه آیدین را انتخاب می‌کنند؟

دانشگاه آیدین استانبول اولویت ایرانیان است زیرا تأییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد. این دانشگاه خصوصی با داشتن کادر علمی مجرب یکی از دانشگاه‌ های ترکیه بوده که در جهان به اعتبار کیفیت بالای آموزشش مشهور است. همچنین این مؤسسه آموزش عالی با 266 دانشگاه از 49 کشور قرارداد داشته و با آن‌ها همکاری می‌کند.

تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول

بعد از تحصیل همیشه دغدغه یافتن شغل مناسب وجود دارد. مؤسسه آموزش عالی آیدین استانبول با داشتن مرکز کارآفرینی، همچنین آموزش، راهنمایی و مشاوره، مسیر مناسب را برای ورود به بازار کار به شما نشان خواهد داد. با توجه به محیط مناسب آنجا می‌توانید در فعالیت‌های مختلفی که در دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کرده و به این طریق در زمینه‌های تحصیلی، اجتماعی و فرهنگی ارتقا پیدا کنید.

آیا دانشگاه آیدین استانبول مورد تایید وزارت بهداشت است؟

آیدین استانبول یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه است؛ با این ویژگی، می‌توانید تحصیلات عمومی رشته پزشکی یا مقطع کارشناسی رشته‌های غیر پزشکی را در ترکیه گذرانده و برای تحصیل تخصص پزشکی یا کارشناسی ارشد و دکتری به ایران بیایید. از طرفی دیگر مدرک این دانشگاه در کشورهای اروپا و آمریکا معتبر بوده و اگر قصد بازگشت به ایران را ندارید، می‌توانید علاوه بر ترکیه، در کشورهای اروپا یا آمریکا نیز تحصیل کرده یا به شغل مورد نظرتان بپردازید.

با تحصیل در دانشگاه Aydın نه تنها هنگام کار، بلکه می‌توانید در زمان تحصیل هم تجربه زندگی در کشورهای دیگر اروپایی یا ترکیه را داشته باشید. این امکان هم اکنون فراهم است، زیرا دانشگاه آیدین استانبول عضو برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس و نیز فارابی است. دیگر چه چیزی بهتر از این که با یک تیر دو نشان بزنید و با کمک مشاوران آرتان بورس تاپ، نه تنها در دانشگاه ترکیه، بلکه در دانشگاه‌های اروپایی هم تحصیل کنید؟

شرایط پذیرش دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین در ترکیه متقاضیان بسیاری از سراسر جهان دارد و رقابت برای پذیرش در این مؤسسه آموزش عالی بسیار است. البته خیالتان آسوده باشد که مجموعه آرتان همراه شماست و با راهنمایی‌های مشاوران، به پذیرش این دانشگاه دست خواهید یافت. شرایطی که این دانشگاه برای پذیرش تعیین کرده را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • داشتن مدرک دیپلم با حداقل معدل 15
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی TOEFL-IBT با حداقل نمره 78 یا یکی از مدارک CAE،GCE ، SAT CPE، PTE-Akademik، KPDS، ÜDS، YDS، YÖKDİL برای تحصیل به زبان انگلیسی
 • برای تحصیل به زبان ترکی، داشتن مدرک مهارت زبان ترکی TOMER با سطح B1 برای رشته‌های غیر پزشکی و C1 برای پزشکی و دندانپزشکی که به زبان ترکی
نکات بیشتر
حتما بخوانید:

دانشگاه آیدین استانبول بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد، اما با این وجود، داشتن گواهی قبولی آزمون “TR-YÖS”‌ امتیاز و مزیت محسوب می‌شود.

تجربه دانشجویان آرتانی
فاطمه پراوند

فاطمه پراوند

00:00:00

علیرضا آجیلی

علیرضا آجیلی

00:00:00

دنا قناعت زاده

دنا قناعت زاده

00:00:00

مدارک ثبت نام دانشگاه آیدین

دانشجویان کامپیوتر دانشگاه آیدین

برای ثبت نام در دانشگاه آیدین ترکیه، باید مدارک اعلام شده را به دانشگاه ارائه کنید. برای آگاهی شما در این بخش آن‌ها را نام برده‌ایم:

 • فرم درخواست ثبت نام
 • اصل مدرک دیپلم
 • اصل و کپی ریزنمرات و ترجمه ترکی آن که مورد تأیید دفتر اسناد رسمی یا سفارت ترکیه در ایران باشد.
 • دیپلم معادل‌سازی شده با ترجمه ترکی آن که دفتر اسناد رسمی یا سفارت ترکیه در ایران تأیید کرده باشد.
 • ۲ قطعه عکس
 • کپی صفحات گذرنامه
 • رسید هزینه ثبت نام

6 مزیت ثبت نام در دانشگاه آیدین ترکیه

دانشگاه آیدین ترکیه دارای ویژگی‌هایی است که از داوطلبان علمی متخصص گرفته تا طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی‌، از خدمات بازرگانی بین‌المللی تا زیرساخت‌های مجهز به جدیدترین فناوری‌، از فعالیت‌های اجتماعی‌، فرهنگی و دانشگاهی تا فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان خود‌، همگی داوطلبان دانشگاه را به خود جذب خواهد کرد.

 1. کادر آموزشی: دانشگاه آیدین با کادر علمی متشکل از بهترین افراد، فرصت آموزش عالی در سطح جهانی را ارائه می‌دهد.
 2. روابط بین‌المللی: دانشگاه آیدین ترکیه با برخی از دانشگاه‌های موفق و باسابقه جهان قرارداد دوجانبه دارد. این مرکز علمی، جایی است که برنامه‌های تبادل دانشجو مانند اراسموس ، مولانا و فارابی در آن با موفقیت اجرا می‌شود. همچنین به لطف سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) که به آن وابسته است و ضمیمه دیپلم که به فارغ‌التحصیلان خود می‌دهد، دانشجویان مدرک معتبر جهانی کارشناسی را دریافت می‌کنند. اولین گزینه انتخابی بیش از 4 هزار و 500 دانشجو بین‌المللی در این زمینه در ترکیه، IAU است.
 3. مرکز کارآفرینی و فناوری IAU  که در دانشگاه آیدین استانبول قرار دارد، با ایده‌های جدید، از کارآفرینان در زمینه‌های آموزشی پشتیبانی می‌کند. در مرکز فناوری، جایی که ده‌ها پروژه کارآفرینی در حال توسعه و گسترش است، همواره از ایده‌های خلاقانه برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید استقبال می‌شود.
 4. اقلیم اجتماعی: دانشگاه یک فضای اجتماعی کامل با 50 هزار متر‌ مربع مساحت است که در طول ترم در آن بیش از هزار رویداد علمی و اجتماعی را برگزار می‌کند. همچنین با دو مرکز تناسب اندام مجزا و همچنین سالن‌های ورزشی داخلی و خارجی فضای وسیعی از امکانات ورزشی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد.
 5. چشم انداز آموزش کاربردی: دانشگاه آیدین ترکیه یکی از دانشگاه‌های کمیاب است که در چارچوب مأموریت خود “تأمین ارزش افزوده برای اقتصاد از طریق تبدیل دانش به تولید”، آموزش می‌دهد. فرایند بولونیا هماهنگی پیاده‌سازی در محل را در چارچوب دوره “تمرین محلی” با دانشجویان غیرفعال در کار و زندگی انجام می‌دهد. دانشگاه آیدین استانبول هم‌زمان با تحصیل در ترکیه، فرصتی برای تجربه واقعی اشتغال را به منظور دستیابی به مهارت کسب و کار ارائه می‌دهد و با همکاری با برندهای معروف جهان دانشجویان را برای زندگی واقعی آماده می‌سازد.
 6. موقعیت شغلی: به لطف کارهای موفق انجام شده در هماهنگی معرفی فارغ‌التحصیلان، ویژگی “دانشگاهی با ضمانت شغلی” را دارد. تا جایی که میزان اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آن 85 درصد است.

شهریه دانشگاه آیدین در سال 2024

از لحاظ شهریه سالانه، دانشگاه آیدین استانبول ارزان‌ترین دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. شهریه هر رشته را در جدول زیر می‌بینید:

شهریه دانشگاه آیدین استانبول سال 2024
رشته به فارسی زبان رشته شهریه (دلار)
پزشکی انگلیسی 22,000
پزشکی ترکی 22,000
دندانپزشکی انگلیسی 20,000
دندانپزشکی ترکی 20,000
داروسازی ترکی 8,000
حقوق ترکی 5,000
تغذیه و رژیم غذایی ترکی 5,000
رشد کودک ترکی 5,000
فیزیوتراپی و توان‌بخشی ترکی 5,000
پرستاری ترکی 5,000
شنوایی‌سنجی ترکی 5,000
مدیریت سلامت ترکی 5,000
کسب و کار ترکی 4,000
غذا و هنر آشپزی ترکی 4,000
کار اجتماعی ترکی 5,000
طراحی محصولات صنعتی ترکی 4,000
روابط عمومی و تبلیغات ترکی 4,000
رادیو، تلویزیون و سینما ترکی 4,000
طراحی ارتباطات بصری ترکی 4,000
تبلیغات ترکی 4,000
گزارش و برنامه‌نویسی اخبار تلویزیون ترکی 4,000
رسانه‌های نوین و ارتباطات ترکی 4,000
جامعه‌شناسی ترکی 4,000
روان‌شناسی ترکی 4,000
مهندسی عمران انگلیسی 6,000
معماری ترکی 4,000
معماری داخلی ترکی 4,000
مهندسی رایانه انگلیسی 6,000
مهندسی پزشکی ترکی 4,000
مهندسی برق و الکترونیک انگلیسی 6,000
مهندسی صنایع انگلیسی 6,000
مهندسی مواد غذایی ترکی 4,000
مهندسی عمران ترکی 4,000
مهندسی مکانیک ترکی 4,000
مهندسی مکاترونیک ترکی 4,000
مهندسی نساجی ترکی 4,000
مهندسی نرم‌افزار انگلیسی 6,000
مدیریت کسب و کار ترکی 4,000
مدیریت کسب و کار انگلیسی 5,000
مدیریت حمل‌ونقل هوایی غیرنظامی انگلیسی 5,000
علوم سیاسی و روابط بین‌الملل انگلیسی 5,000
تجارت و امور مالی بین‌المللی انگلیسی 5,000
مدیریت دولتی ترکی 4,000
مدیریت هوانوردی انگلیسی 5,000

شهریه پزشکی دانشگاه آیدین استانبول

از رشته‌های مهم و برتر دانشگاه ایدین استانبول که به دلیل بازار کار عالی آن، خواهان بسیاری دارد؛ رشته پزشکی است. شهریه این رشته نسبت به دانشگاه‌های دیگر مورد تأیید وزارت بهداشت ارزان‌تر بوده و 22 هزار دلار است. رشته پرطرفدار دیگر دندانپزشکی است که برای تحصیل در این رشته باید 20 هزار دلار هزینه کنید. از پرداخت این شهریه‌ها خیالتان راحت باشد زیرا می‌توانید آن‌ها را سالانه در 4 قسط بپردازید.

بورسیه دانشگاه آیدین استانبول

دانشجویان بورسیه دانشگاه آیدین استانبول

بورسیه، حمایت آیدین استانبول از دانشجویانش است. اگر شرایط تعیین شده برای هر بورسیه‌ای که در لیست زیر می‌بینید را داشته باشید، از تسهیلات این دانشگاه برخوردار خواهید شد.

 1. بورس تحصیلی برنامه‌های ماژور و مینور: دانشجویانی که در دانشگاه آیدین تحت برنامه‌های ماژور و مینور همزمان مشغول تحصیل در دو رشته هستند از «بورسیه تحصیلی کامل» بهره‌مند می‌شوند.
 2. بورسیه اعضای خانواده اگر دو نفر از یک خانواده همزمان در دانشگاه Aydin دانشجو باشند، به یکی از آن‌ها ۵ درصد تخفیف در مقطع کارشناسی و نیز ۱۰ درصد در مقطع کاردانی تعلق می‌گیرد.
 3. بورس تحصیلی برجسته: در انتهای هر سال تحصیلی، دانشجویان اول، دوم و سوم هر گروه آموزشی مشخص می‌شوند. سپس ‌به میزانی که هیئت‌امنا مشخص می‌کند، در سال تحصیلی بعد، به دانشجو «بورسیه دستاوردهای برجسته» داده می‌شود.
 4. بورس تشویقی: اگر دانشجویی در مسابقات بین‌المللی، مدال‌ طلا، نقره یا برنز دریافت کند و شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBITAK) این موضوع را تأیید کند، به میزان ۱۰ درصد تخفیف شهریه دریافت خواهد کرد.
 5. بورس بنیاد مؤسس (AKEV): اگر دانشجویی بدون بورسیه تحصیلی و توسط سازمان “برگزاری آزمون و گزینش دانشجوی ترکیه” (ÖSYM) در ​​دانشگاه ایدین ثبت ‌نام کرده‌ باشد، با در نظر گرفتن وضعیت تحصیلی، در صورت مشکلات مالی، مبلغی توسط بنیاد آموزش و فرهنگ آناتولی (AKEV) تعیین شده و به او تعلق خواهد گرفت.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آیدین

حتی اگر مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در جایی غیر از کشور ترکیه گرفته‌اید؛ دانشگاه آیدین در ترکیه آن‌قدر ارزش دارد که برای ادامه تحصیل به آن‌جا بروید. برای ثبت نام در مقاطع تحصیلات تکمیلی مدارک زیر را باید فراهم کرده و ارائه کنید:

 • فرم درخواست
 • رزومه
 • 4 قطعه عکس
 • فتوکپی شناسنامه
 • اصل مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا کپی رسمی گواهی موقت کارشناسی
 • اصل یا کپی رسمی ریزنمرات کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • ارائه یکی از مدارک YDS، KPDS، ÜDS، YÖKDİL، TOEFL با نمره حداقل 55
نکات بیشتر
بیشتر بدانید:

اگر تصمیم گرفته‌اید در مقاطع بالا تحصیل کنید، حتماً مقاله پذیرش دکتری در ترکیه را بخوانید.

دانشکده های دانشگاه آیدین

دانشگاه ایدین دانشکده‌های بسیاری دارد که با ارائه علوم مختلف در سطح عالی، به ارتقا دانش شما کمک بسیاری خواهد کرد. اسامی این دانشکده‌ها را در زیر می‌بینید:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده معماری و طراحی
 5. دانشکده مهندسی
 6. دانشکده حقوق
 7. دانشکده تعلیم و تربیت
 8. دانشکده علوم پایه و ادبیات
 9. دانشکده هنرهای زیبا
 10. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 11. دانشکده ارتباطات
 12. دانشکده علوم بهداشت
 13. دانشکده علوم ورزشی
 14. دانشکده علمی کاربردی

رشته های دانشگاه آیدین

فرقی ندارد به چه شغلی علاقه دارید، با وجود تنوع رشته‌ای که در دانشگاه آیدین است، می‌توانید با ورود به مقطع کارشناسی یا تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه یا ادامه تحصیل تا دکتری، به آرزویتان برسید. در ادامه لیست برخی از رشته‌های این دانشگاه را ملاحظه می‌کنید:

دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه آیدین استانبول

 • دندانپزشکی
 • مهندسی عمران
 • کسب و کار
 • پرستاری
 • حقوق
 • فیزیوتراپی و توانبخشی
 • مهندسی برق-الکترونیک
 • شنوایی سنجی
 • مهندسی مواد غذایی
 • جامعه شناسی

از بین تمام رشته‌های این مؤسسه آموزش عالی، پزشکی و مهندسی متقاضیان بسیاری دارد و افراد زیادی علاقه‌مند به فراگیری آن‌ها هستند. برای آگاهی شما از رتبه‌بندی این رشته‌ها به سایت Edurank مراجعه کرده و جدول زیر را تهیه کرده‌ایم:

رشته پزشکی
جهانی 1274
در ترکیه 83
رشته مهندسی
جهانی 1721
در ترکیه 106

فیزیوتراپی دانشگاه آیدین

رشته فیزیوتراپی دانشگاه آیدین برای اولین بار در سال 2016 – 2015 دانشجو پذیرفت. دانشجویان رشته فیزیوتراپی در طول 4 سال تحصیل خود توانایی لازم را برای حفاظت از سلامت عضلات و استخوان‌ها کسب می‌کنند. این افراد نقش مهمی در حفظ سلامت و همچنین کمک به انسان‌ها در شرایط بیماری و ناتوانی دارند. در دانشگاه Aydin آزمایشگاه‌های متعددی برای دانشجویان فیزیوتراپی وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • آزمایشگاه چندرشته‌ای
 • آزمایشگاه الکترونوروفیزیولوژی
 • آزمایشگاه فیزیوتراپی
 • آزمایشگاه ارتوپدی پروتز و ارتز
 • آزمایشگاه رادیوتراپی

شهریه فیزیوتراپی دانشگاه آیدین استانبول

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به نسبت دندانپزشکی و پزشکی بسیار ارزان‌تر است و شاید حتی به یک سوم هم برسد. در خصوص دانشگاه آیدین این اختلاف قیمت بسیار زیاد است. در حالی که شهریه رشته پزشکی و دندانپزشکی آیدین استانبول 22,000 دلار است، برای رشته فیزیوتراپی تنها 5,000 دلار هزینه دارد. همچنین لازم به ذکر است که زبان این رشته ترکی است.

رشته دندانپزشکی آیدین استانبول

رشته دندانپزشکی یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی موسسه آموزش عالی آیدین است. این رشته تحصیلی به زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان آموزش داده می‌شود. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آیدین موفق به کسب اعتبارنامه (ADEE) شده است که نشانگر مطابقت برنامه آموزشی این دانشکده با دانشکده‌های دندانپزشکی اروپا است. دانشجویان این دانشکده در هنگام فارغ‌التحصیلی مدرکی معتبر در سراسر جهان دریافت می‌کنند و به راحتی می‌توانند از فرصت‌های شغلی متعدد بهره‌برداری کنند. با این اوصاف اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، آن هم بدون دادن آزمون را دارید، دانشگاه آیدین انتخابی بسیار عالی محسوب می‌شود.

رشته پزشکی آیدین استانبول

هیئت امنای دانشگاه آیدین استانبول در سال 2015 تصمیم به تاسیس دانشکده پزشکی گرفت و در همان سال از دانشکده پزشکی خود بهره ‌برداری کرد. برنامه ترکی دانشکده پزشکی دانشگاه آیدین استانبول دارای دوره آموزشی استاندارد شش ساله است که بخش پیش بالینی آن در سه سال اول و بخش بالینی در سه سال آخر آموزش داده می‌شود. دوره‌های بالینی (سال چهارم تا ششم) در محوطه دانشگاه، بیمارستان و مرکز تحقیقات و تمرینات بهداشت دانشگاه آیدین استانبول انجام می‌شود. همچنین دانشکده پزشکی دانشگاه آیدین استانبول از سمت انجمن ارزیابی و اعتباربخشی برنامه‌های آموزش پزشکی (TEPDAD) و هیئت اعتباربخشی آموزش پزشکی ملی (UTEAK) معتبر شناخته شده است که این دانشکده را به یکی از بهترین دپارتمان‌های پزشکی در ترکیه بدل می‌کند.

رشته های مهندسی آیدین استانبول

دانشکده مهندسی دانشگاه آیدین که توسط “MUDEK” معتبر شناخته شده است، با 80 پرسنل آموزشی و حدود 3000 دانشجو در 9 رشته، خدمات خود را ارائه می‌دهد. برنامه‌های آموزشی این دانشکده با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، مهندسانی را تربیت می‌کند که ایده‌های خلاقانه دارند و با دانش و مهارت خود، در حرفه‌شان موفق خواهند بود. دانشکده فنی مهندسی با 10 گروه آموزشی، 65 مدرس و 3556 دانشجو به فعالیت‌های آموزشی خود ادامه می‌دهد.

دانشجوی رشته مهندسی دانشگاه آیدین

امکانات دانشگاه آیدین استانبول

در دانشگاه خصوصی آیدین آزمایشگاه‌های کاربردی مجهز به جدیدترین امکانات فناوری وجود دارد. این دانشگاه در تلاش است تا در محوطه دانشگاه خود یک محیط شاد و فعال برای زندگی دانشجویان فراهم کند؛ لذا از تمامی فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی حمایت می‌کند و امکانات آموزشی و تفریحی متعددی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. از مهم‌ترین امکانات ارائه شده دانشگاه به دانشجویان خود می‌توان موارد زیر را نام برد:

امکانات رفاهی دانشگاه:

 • مرکز سلامت
 • سالن غذاخوری
 • سالن اجتماعات
 • مرکز اطلاع‌رسانی
 • مرکز کپی

امکانات آموزشی دانشگاه:

 • مراکز تحقیقاتی
 • مراکز فناوری
 • آزمایشگاه
 • کتابخانه
 • اتاق مطالعه

امکانات تفریحی دانشگاه:

 • کافه تریا
 • آمفی تئاتر
 • سالن ورزشی
 • مسابقات و رخدادهای فرهنگی و ورزشی
 • سینما

خوابگاه دانشگاه آیدین استانبول

امکانات خوابگاه دانشگاه آیدین

دانشگاه آیدین دارای خوابگاه دخترانه بوده و برای پسران خوابگاه ندارد. دانشجویان پسر می‌توانند از خوابگاه‌های اطراف دانشگاه که در فاصله نزدیکی با آن هستند، استفاده کنند. در ادامه درباره خوابگاه دخترانه شرح داده و اسامی خوابگاه‌های پسرانه را برای شما آورد‌ه‌ایم.

خوابگاه و مرکز زندگی دخترانه دانشگاه خصوصی آیدین 256 اتاق یک تا چهار تخته دارد که متراژ و قیمت‌های آن‌ها متفاوت است. همچنین 11 اتاق مهمان‌پذیر با خصوصیات متفاوتی دارد. در مجموع این خوابگاه 600 دانشجو را اسکان می‌دهد. از امکانات عالی خوابگاه می‌توان سالن‌های تلوزیون، سالن بدنسازی، کتابخانه، اتاق مطالعه، کافه‌تریا، اتاق رختشویی و اتو، نمازخانه و… را نام برد.

برای یک زندگی راحت، همه اتاق‌ها دارای تخت، میز، کتابخانه، گاوصندوق شخصی، کمد، اینترنت نامحدود، و… هستند. از لحاظ امنیت خیالتان راحت باشد زیرا در ورودی و خروجی‌های این خوابگاه سیستم اسکن صورت قرار دارد و به وسیله دوربین دید در شب به صورت 24 ساعته کنترل می‌شوند.

برای دانشجویان پسر نیز اقامت در خوابگاه‌های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 • خوابگاه خصوصی مردانه دوروک (Doruk)
 • خوابگاه دانشجویی تحصیلات عالی مردانه ریپابلیکا (Republika)
 • خوابگاه خصوصی پسرانه اکتان (Oktan)
 • خوابگاه خصوصی پسرانه ادوکا فلوریا (Educa Florya)
 • خوابگاه مردانه پردیس ۳۴ (Kampüs 34)
 • خوابگاه دانشجویی تحصیلات عالی مردانه اکا (Aka)

جمع بندی

در مقاله‌ای که خواندید به معرفی دانشگاه Aydin پرداختیم. این دانشگاه که در رتبه 6 در ترکیه قرار دارد، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است و با کسب اعتبارنامه‌های بین‌المللی موفق شده تا مدرکی معتبر در تمام دنیا به دانشجویان خود ارائه کند. در مقاله حاضر ما به شرح مزایا، امکانات، شهریه‌ها، بورسیه و هر آنچه که لازم است درباره دانشگاه آیدین بدانید، پرداختیم.

پینار میرزایی
پینار میرزایی

سوالات کاربران درباره دانشگاه آیدین 

22 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام خوب هستین
  اه ببخشید ایا میشه با مدرک فنی حرفه ای در دانشگاه ایدین رشته کامپیوتر خوند و هزینش چقدره

  • سلام و عرض ادب؛
   اگر دیپلم شما 12 ساله باشد، بله امکان پذیر هستش بتونید در این رشته تحصیل کنید.

 • سلام من الان دانشجو رشته علوم تغذیه هستم یک و نیم سال بعد فارغ التحصیل میشم جهت ادامه تحصیلدر دانشگاه آیدین میشه واسه ارشد تغذیه اقدام کرد؟؟

  • سلام دوست عزیز؛
   بله شما بعد از فارق التحصیلی میتوانید برای مقطع ارشد همین رشته در دانشگاه ایدین اقدام کنید.

  • سلام وقتتون بخیر ؛
   خیر این دانشگاه رشته موسیقی رو ارائه نمیدهد.
   دانشگاه نیشانتاشی به صورت تخصصی رشته های گروه هنری و موسیقی رو ارائه میدهد.

   • سلام وقت بخیر. شهریه سالانه رشته حسابداری سال ۲۰۲۳ رو میخواستم بدونم. چون توی سایت های مختلف شهریه ها متفاوت بود. و اینکه رشته حسابداری شرایط پرداخت بورس صد رو داره؟

    • سلام دوست عزیز،
     رشته حسابداری برای مقطع کارشناسی 3800 دلار سالیانه به زبان ترکی است.
     بورس 100 رشته های چهار ساله اصلا مشخص نیست امسال ارائه شود یا خیر.

 • سلام من 18سالمه و امسال دیپلم تجربی با معدل کل 17 گرفتم و الان دارم زبان انگلیسی میخونم من میتونم برای سال بعد در دوره های آمادگی زبان ترکی از آیدین استانبول پذیرش بگیرم

  • سلام وقتتون بخیر باشه؛
   بله میتونید پذیرش بگیرید .
   و اگر سطح زبانتون پایین باشد ،کورس زبان برای شما گذاشته میشود.

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر؛
   هزینه های بورس 100 رشته پزشکی در حال حاضر اعلام نشده،و در بازه زمانی اسفند ماه به بعد اعلام میشود .
   اما بورس 100 رشته پزشکی 70%به زبان ترکی است.

 • سلام وقت بخیر
  من برای لیسانس رشته طراحی مد و لباس میخوام اقدام کنم شهریه ی این رشته میفرمایید و البته هزینه ی ماهیانه خوابگاه

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر؛
   رشته طراحی لباس و فشن و به طور کلی رشته های چهار ساله معمولا از سالی 3800 دلار شروع میشود .
   و توجه داشته باشید رشته های هنری به زبان ترکی در اکثر دانشگاه ها ارائه میشود.

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر؛
   بله این دانشگاه به دلیل مورد تایید وزارت بهداشت بودن محدودیت سن زیر 26 سال دارد .
   برای دندان به زبان ترکی معدل باید بالای 14 باشد و به زبان انگلیسی بالای 17 باید باشد.

 • سلام. من 21 سال سن دارم می خوام تو دانشگاه آیدین استانبول در رشته گرافیک تحصیل کنم.
  دیپلم تجربی با معدل بالای 12 دارم.در حال حاضر دارم لیسانس مدیرت بازرگانی میگرم(معدل فعلی 15).
  مدرک زبان انگلیسی ندارم.ولی زبان انگلیسیم خوب هست
  چه طور می تونم پذیرش بگیرم؟
  آیا دانشگاه آزمون یوس می پذیرد؟

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر؛
   رشته گرافیک دانشگاه ایدین سالیانه 40000هزار دلار است..
   و معدل شما هم برای پذیرش با ازمون یوس پایین است.
   اما مجموعه میتواند بدون ازمون ورودی و رایگان برای شما پذیرش بگیرد.

 • سلام من ۲۵ سالمه
  استانبول زندگی می‌کنم
  میخوام مدرک فوق دیپلم گرافیک و یا انیمیشن بگیرم
  ۱.هزینه سالیانه شهریه چقدر هست؟
  ۲.برای ترم پاییز کی باید ثبت نام کنم؟
  ۳.برای زبان انگلیسی ایلتس چند لازم هست؟

  • سلام دوست عزیز؛
   . شهریه‌ سالانه‌ی دانشگاه ایدین برای این رشته 3800دلار است.
   بهتر از تا قبل از تابستان اقدام کنید تا کارها‌ی پذیرش مثل دنکلیک و ثبت نام حضوری شما به درستی انجام شود، دانشگاه‌های ترکیه بیشتر ازمون تافل را قبول دارند اما شما میتوانید با شرکت در ازمون تعیین سطح خود دانشگاه و کسب نمره‌ی قبولی وارد کورس اصلی دانشگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6411
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”