logo
دانشگاه اولوداغ ترکیه
لوگو دانشگاه اولوداغ

دانشگاه اولوداغ

(Bursa Uludağ University)

location

شهر: بورسا

univercity

تعداد دانشکده: 15

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 19

checked

تایید: وزارت علوم

calender

سال تاسیس: 1975

language

زبان: ترکی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه اولوداغ جزء ۲۵ دانشگاه برتر ترکیه و برترین دانشگاه شهر بورسا است. شهری پر جمعیت که به دانشجویی بودن معروف است. با تحصیل در دانشگاه دولتی اولوداغ بورسا نه تنها از فرصت‌ها و امکانات آموزشی این دانشگاه بهره‌مند خواهید شد، بلکه از زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری شهر بورسا هم لذت خواهید برد. برای آشنایی با دانشگاه اولوداغ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه اولوداغ ترکیه

مؤسسه آموزش عالی اولوداغ از دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه است. این دانشگاه با دانشکده پزشکی بورسا در سال ۱۹۷۰ به عنوان زیر مجموعه دانشگاه استانبول و دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی بورسا که در سال 1974 تأسیس شدند، شروع به کار کرد. سرانجام این دانشگاه در 11 آوریل 1975 به صورت مستقل، فعالیت خود را آغاز نمود.

این مؤسسه آموزش عالی ابتدا با نام «دانشگاه بورسا» احداث شد و سپس مطابق «قانون اصلاح قانون آموزش عالی» به «دانشگاه اولوداغ» تغییر نام داد که البته در ادامه فعالیت‌هایش در سال ۲۰۱۸، نام آن به «دانشگاه اولوداغ بورسا» تبدیل شد. اولوداغ ترکیه دارای ۱۵ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۱۵ مدرسه فنی حرفه‌ای، 1 کنسرواتور موسیقی و هنرهای زیبا، 4 مؤسسه تحصیلات تکمیلی، 27 مرکز کاربردی و تحقیقاتی و 1 مرکز تحقیقات است.

چرا دانشگاه اولوداغ بورسا؟

دانشگاه اولوداغ ترکیه در یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگری و صنعتی این کشور واقع شده است که به عنوان چهارمین شهر پرجمعیت ترکیه نیز شناخته می‌شود. آب‌وهوای معتدل و وجود فضاهای سرسبز شهری و پارک‌های فراوان، یکی از دلایل اصلی محبوب بودن این شهر در بین دانشجویان به حساب می‌آید. تا جایی که این شهر در حال حاضر بیش از 70 هزار دانشجو داخلی و بین‌المللی را درون خود جای داده است. به همین دلیل می‌توان آن را یک شهر دانشجویی نیز نامید.

بورسا یکی از شهرهای پیشرو در اقتصاد ترکیه است و از آنجایی که دانشگاه دولتی اولوداغ در شهری با بیش‌ترین تعداد کارآموز و فرصت‌های شغلی قرار دارد، به گزینه‌ای ایده‌آل برای بسیاری از دانشجویان تبدیل شده است.

آیا دانشگاه اولوداغ بورسا مورد تأیید ایران است؟

دانشگاه دولتی اولوداغ از جمله مؤسساتی است که در فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار دارد. دانشجویانی که از رشته‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند در ایران به فعالیت حرفه‌ای خود مشغول شوند. علاوه بر این دانشگاه اولوداغ در برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی اراسموس، مولانا و فارابی مشارکت فعال دارد که دانشجویان از طریق این برنامه‌ها می‌توانند در دانشگاه‌های معتبر اروپا و سایر دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند.

آدرس دانشگاه اولوداغ کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: بورسا، محله نیلوفر 16059، پردیس اوزلوجه گوروکله

دانشگاه اولوداغ در شهر بورسا قرار گرفته و امکان حمل‌ونقل و اسکان در پردیس برای هر دانشجو فراهم است و آن‌ها از این جهت به مشکلی برنخواهند خورد. دانشگاه در 3 کیلومتری جنگل گنچلیک قرار دارد که به راحتی با ماشین در کمتر از 5 دقیقه می‌توانید به آنجا برسید. در این جنگل امکانات تفریحی زیادی از شهربازی گرفته تا کافه تدارک دیده شده است تا اوقات خوبی را سپری کنید.

دانشجویان می‌توانند با اتوبوس و مترو در شهر به‌راحتی رفت‌وآمد کنند. دانشجویان این امکان را دارند که کارت‌های حمل‌ونقل (BuKart) خود را از BURULAŞ خریداری کنند و از این طریق، کرایه اتوبوس و مترو آن‌ها شامل تخفیف شود. همچنین مترو بورسا (Bursaray) پردیس دانشگاه را مستقیماً به مرکز شهر متصل می‌کند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه اولوداغ بورسا

رنکینگ دانشگاه اولوداغ بورسا

دانشگاه اولوداغ در بین دانشگاه‌های شهر بورسا رتبه یک را دارد. دانشگاه چوکوروا ترکیه با این مرکز علمی در یک سطح است و هر دو از دانشگاه‌های مطرح ترکیه هستند. رتبه دانشگاه اولوداغ در آسیا 358 است. به چند منبع معتبر رجوع کرده و در این‌جا برای اطلاع بیشتر شما رتبه در ترکیه و رتبه بین‌المللی این دانشگاه را در قالب جدولی ارائه می‌کنیم:

رتبه در ترکیه
edurank 4icu cwur
19 20 28
رتبه بین المللی
Times QS
1501+

رشته‌های پزشکی، روانشناسی و زیست‌شناسی، رشته‌های برتر دانشگاه اولوداغ هستند که در سطح علمی بالا در این دانشگاه آموزش داده می‌شوند. با توجه به اطلاعات سایت Edurank، رتبه جهانی و کشوری این رشته‌ها را در قالب جدولی آورده‌ایم:

پزشکی
جهانی 803
در ترکیه 13
آسیا 224
روانشناسی
جهانی 937
در ترکیه 14
آسیا 230
زیست شناسی
جهانی 1042
در ترکیه 17
آسیا 338

شرایط تحصیل در دانشگاه اولوداغ بورسا ترکیه

 موسسه آموزش عالی اولوداغ دانشجویان بین المللی خود را بر اساس نتایج به دست آمده در آزمون یوس دانشگاه ULUYOS پذیرش می‌ کند. به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین شرایط برای تحصیل و اخذ پذیرش این دانشگاه شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره لازم در آن است. البته دریافت پذیرش دانشگاه با استفاده از معدل دبیرستان در مرحله تکمیل ظرفیت نیز ممکن است. از دیگر شرایط لازم برای اخذ پذیرش این دانشگاه، تسلط دانشجویان به زبان ترکی استانبولی است؛ زیرا دوره‌های آموزشی به زبان ترکی برگزار می‌شوند. داوطلبان برای اثبات تسلط خود به این زبان نیز باید در آزمون تومر شرکت کنند و مدرک آن را به دانشگاه ارائه دهند.

نکته مهم: توجه داشته باشید که داوطلبان متناسب با شرایط و نمرات تحصیلی خود شانس قبولی در بورسیه ترکیه برای تحصیل در موسسه آموزش عالی اولوداغ را دارند. برای دریافت اطلاعات لازم در مورد شرایط لازم برای دریافت بورسیه، با مشاوران آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

آزمون یوس دانشگاه اولوداغ

موسسه آموزش عالی اولوداغ برای پذیرش دانشجویان بین الملل خود از آزمون یوس استفاده می کند. این آزمون توسط خود دانشگاه برگزار می‌شود و متقاضیان تحصیل در مقطع کاردانی، کارشناسی و رشته های پزشکی، پیراپزشکی و … می‌توانند در آن شرکت کنند.

مباحث آزمون یوس اولوداغ به سه دسته هوش، ریاضی و هندسه تقسیم می‌شود و داوطلبان برای قبولی در آن باید حداقل ۵۰ نمره از 100 نمره کسب کنند. هزینه شرکت در این آزمون نیز تقریباً ۵۰ لیر است و برای ثبت نام در آن باید در زمان مقرر (به صورت معمول 15 فوریه تا 18 مه) به سایت رسمی دانشگاه مراجعه شود. برای آمادگی و کسب نمره قبولی در این آزمون می‌تواند در کلاس یوس دپارتمان آرتان بورس تاپ شرکت کنید که به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شوند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام در اولوداغ ترکیه

تحصیل در دانشگاه اولوداغ بورسا

ارائه مدارک مورد نیاز یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که برای دریافت پذیرش و ثبت نام در دانشگاه اولوداغ باید انجام داد. این مدارک متناسب با رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی دانشجویان ممکن است، متفاوت باشد؛ اما به صورت معمول شامل موارد زیر می‌شود که عبارتند از:

 1. مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی (ترجمه شده به زبان ترکی یا انگلیسی)
 2. کلیه ریز نمرات تحصیلی (ترجمه شده به زبان ترکی یا انگلیسی)
 3. مدرک قبولی در آزمون یوس دانشگاه
 4. مدرک آزمون تومر
 5. گذرنامه
 6. چند قطعه عکس

شهریه دانشگاه اولوداغ بورسا ترکیه در سال 2024

موسسه آموزش عالی اولوداغ یک دانشگاه دولتی است. به همین دلیل مبلغ و شهریه دریافتی آن در مقایسه با دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه‌تر است. میزان شهریه تحصیلی برخی از رشته های محبوب این دانشگاه که همه‌ی آن‌ها، به جز رشته‌ی روابط بین‌الملل، به زبان ترکی تدریس می‌شود،  عبارت‌اند از:

 شهریه دانشگاه اولوداغ سال 2024
شهریه سالانه (لیر) نام رشته
207.030 پزشکی
74.685 دندانپزشکی
27.350 پرستاری
27.350 فیزیوتراپی و توانبخشی
34.125 زیست مولکولی و ژنتیک
40.715 مهندسی عمران
40.715 معماری
30.770 اقتصاد
30.770 روابط بین الملل
30.770 دارایی
25.610 روانشناسی
25.610 فلسفه
34.125 شیمی
40.715 مهندسی برق و الکترونیک
40.715 مهندسی نساجی
30.770 حقوق
30.770 علوم سیاسی و مدیریت دولتی
25.610 جامعه شناسی
25.610 تاریخ
34.125 ریاضی
34.125 جغرافیا
40.715 مهندسی کامپیوتر
40.715 مهندسی مکانیک
40.715 معماری داخلی
30.770 مدیریت
56.830 دامپزشکی
25.610 زبان و ادبیات ترکی
34.125 فیزیک

رشته های دانشگاه اولوداغ بورسا

مؤسسه آموزش عالی اولوداغ از 15 دانشکده، 2 مدرسه عالی، 15 مدرسه حرفه‌ای، 1 کنسرواتوار، 4 مؤسسه تحصیلات تکمیلی، 27 مرکز کاربردی و تحقیقاتی مختلف برخوردار است. در هر کدام از دانشکده، مدارس و مراکز این دانشگاه رشته‌های متنوعی تدریس می‌شود که از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین آنها عبارت‌اند از:

 • پزشکی
 • پرستاری
 • فوریت‌های پزشکی
 • مهندسی عمران
 • معماری
 • اقتصاد
 • روابط بین‌الملل
 • هنر
 • روانشناسی
 • فلسفه
 • شیمی
 • دندانپزشکی
 • مامایی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی نساجی
 • حقوق
 • علوم‌سیاسی
 • طراحی گرافیک
 • تاریخ
 • ریاضی
 • جغرافیا
 • فیزیوتراپی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • معماری داخلی
 • مدیریت
 • دامپزشکی
 • زبان و ادبیات ترکی
 • زیست مولکولی و ژنتیک
 • فیزیک

امکانات دانشگاه پزشکی اولوداغ

دانشگاه پزشکی اولوداغ

دانشگاه اولوداغ بورسا علاوه بر امکانات آموزشی مختلف، امکانات رفاهی و خدماتی متعددی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد تا بتوانند از اوقات فراغت خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. همچنین دوران تحصیل و زندگی دانشجویی راحت و شادی را تجربه کنند. از امکانات متنوع این دانشگاه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. کتابخانه های شبانه روزی که به اینترنت رایگان و تلفن مجهز هستند.
 2. خوابگاه هایی مجهز و ارزان
 3. ارائه مشاوره تحصیلی و خانوادگی توسط اساتید علمی دانشگاه
 4. مهدکودک های متعدد برای نگهداری کودکان جهت تامین آسایش و راحتی دانشجویان و پرسنل متاهل
 5. بیمه دانشجویان پزشکی ترکیه
 6. ارائه تخفیف 50 درصدی در امور حمل و نقل
 7. زمین های ورزشی متعدد نظیر زمین فوتبال، بسکتبال، تنیس و …
 8. رستوران های سنتی و کافه های متعدد برای ارائه انواع شیرینی، فست فود و … به دانشجویان
 9. ارائه خدمات درمانی ارزان در بیمارستان ها و داروخانه های طرف قرارداد با دانشگاه
پینار میرزایی
پینار میرزایی

سوالات کاربران در باره دانشگاه اولوداغ

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7311
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”