وبلاگ

معرفی دانشگاه بیرونی
لوگو دانشگاه بیرونی

دانشگاه بیرونی

دانشگاه بیرونی (Biruni University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: استانبول

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 6

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: خصوصی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه داخلی: 135

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: وزارت علوم

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 1998

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

آنچه در این مقاله خواهید خواند

وقتی نام یک نابغه جهانی را برای دانشگاه بیرونی ترکیه انتخاب می کنند، سپس تاییدیه اتحادیه آمریکا و اروپا را کسب می کنند، دیگر جای تعجب نیست که متقاضیان از کشورهای دیگر بر سر رفتن به این دانشگاه به رقابت بپردازند. آیا می دانید که یکی از مجهزترین آزمایشگاههای ترکیه در این دانشگاه قرار دارد که با بهترین مراکز پژوهشی در دیگر دانشگاه های جهان از جمله کالج پزشکی بیلور و دانشگاه آچن در حال همکاری است. این تنها گوشه ای از مزیت ها و فرصت ها در دانشگاه بیرونی استانبول است.

اگر قصد دارید در شهر استانبول تحصیل کنید و به دنبال یک دانشگاه ممتاز می‌گردید، می‌توانید دانشگاه بیرونی را در گزینه‌های خود قرار دهید. این دانشگاه خصوصاً برای کسانی قصد تحصیل در رشته‌های علوم بهداشت و پزشکی را دارند انتخاب بسیار فوق‌العاده‌ای است. چرا که دانشگاه بیرونی استانبول به‌عنوان جامع‌ترین مؤسسه آموزش عالی ترکیه به شمار می‌رود. به همین خاطر و با وجود تازه تأسیس بودن آن، از امکانات و تجهیزات مدرنی برخوردار است. در ادامه به معرفی این دانشگاه می‌پردازیم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه بیرونی (Biruni University) به عنوان دانشگاهی جهانی مبتنی بر سلامت و مراقبت‌های درمانی برای کمک به آموزش عالی از طریق مطالعات علمی نظری و کاربردی تأسیس شد. برای رسیدن به این هدف، رایزنی‌های متعددی با روشنفکران و اهالی علم کشور ترکیه انجام شد.

دانشگاه بیرونی ترکیه با هدف یافتن و تربیت دانشجویان دارای صلاحیت عملی و متخصص، توسط بنیاد آموزش دنیا (Dunya) در بخش خصوصی دانشگاه های ترکیه در فوریه 2014 تأسیس شد. نام این دانشگاه برگرفته از ابوریحان بیرونی دانشمند سرشناس ایرانی است. این دانشگاه فعالیت خود را با رشته‌های نجوم، ریاضی، فیزیک و جغرافیا از سال تحصیلی 2015 – 2014 با 6 دانشکده و 1 مدرسه فنی حرفه‌ای مرتبط با علوم بهداشت آغاز کرد.

هم‌اکنون دانشگاه بیرونی برنامه‌‌های آموزشی خود را در 6 دانشکده، 1 مؤسسه تحصیلات تکمیلی و 1 مدرسه حرفه‌ای با تمرکز بر علوم پزشکی، بهداشتی و طبیعی ارائه می‌دهد. این دانشگاه با بیش از 9000 دانشجو، 1200 دانشجوی بین‌المللی از بیش از 70 کشور جهان، خدمات آموزشی را در پردیس بین‌المللی و چند فرهنگی خود ارائه می‌دهد. دانشگاه بیرونی جامع‌ترین دانشگاه علوم بهداشت ترکیه محسوب می‌شود که دارای اعتبار جهانی است. شما می‌توانید با دیدن ویدئو زیر بیشتر با این دانشگاه و امکانات و تجهیزات علمی آن شوید.

چرا دانشگاه بیرونی استانبول؟

دانشگاه بیرونی که خود را بر اساس استانداردهای جهانی می‌سنجد، با مؤسسات بهداشتی بین‌المللی، پیشرو و شناخته شده در زمینه آموزش همکاری می‌کند. این دانشگاه با مراکز بهداشتی توافقاتی را انجام داده و مشارکت‌های استراتژیک مهمی را ایجاد کرده است. علاوه بر این، در محدوده برنامه Erasmus+، برنامه‌های تبادل دانشجو و تحرک کارآموزی با بسیاری از دانشگاه‌ها در اروپا اجرا می‌شود. علاوه برنامه‌های تبادل دانشجویی با دانشگاه‌های اروپا، دانشگاه Biruni با شرکت در نمایشگاه‌های آموزشی بین‌المللی مانند NAFSA (انجمن بین‌المللی مربیان) و EAIE (انجمن اروپایی آموزش بین‌المللی)، گزینه‌های همکاری خود با اروپا، آمریکا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا را گسترش دهد. پیشنهاد می‌کنیم ویدئو زیر را ببینید تا دلایل کافی برای انتخاب این دانشگاه داشته باشید.


آیا دانشگاه بیرونی استانبول مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است؟

دانشگاه بیرونی استانبول از جمله مراکز آموزش عالی ترکیه است که به تأیید وزارت علوم ایران رسیده است. همچنین این دانشگاه با مؤسسات و دانشگاه‌های بین‌المللی پیشرو و معتبر همکاری می‌کند. برای نمونه در محدوده برنامه اراسموس پلاس فرصت‌های تحصیلی و کارآموزی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که از طریق آن افراد می‌توانند 2 تا 12 ماه از دوره تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه‌های اروپایی طرف قرارداد بگذرانند.

از دیگر برنامه‌های بین‎المللی بیرونی استانبول برنامه تحرک یادگیری آموزشی است که هدف آن بهبود صلاحیت دانشجویان آموزش عالی و فراهم کردن فرصت‌های حرفه‌ای در خارج از کشور به شمار می‌رود. به این ترتیب دانشجویان مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار و دنیای تجارت را از طریق این برنامه کسب می‌کنند.

آدرس دانشگاه بیرونی کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، محله کازلی چشمه، پورتاکال یولوو: 45، جاده اونونجی ییل، شماره34010 زیتین بورنو

دانشگاه خصوصی بیرونی حدود 10-15 دقیقه پیاده‌روی از تا مترو مارمارای، تونل اوراسیا، مترو و متروبوس و ایستگاه‌های تراموا فاصله دارد. این دانشگاه در بخش اروپایی استانبول واقع شده است. همچنین ساحل زیتین بورنو و دریای مارمارا در نزدیکی این دانشگاه است و دانشجویان به راحتی می‌توانند اوقات فراغت خود را لب ساحل بگذرانند و به فعالیت‌های ورزشی – تفریحی بپردازند. دانشگاه توپکاپی استانبول نیز یکی از همسایه‌های این دانشگاه نیز به شمار می‌رود. علاوه بر این برای اینکه گزینه‌های بیشتری داشته باشید می‌توانید مقاله دانشگاه آتیلیم ترکیه را بخوانید.

رتبه و رنکینگ دانشگاه بیرونی استانبول

دانشگاه biruni یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه در حوزه علوم پزشکی و بهداشتی است که با بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهانی از کشورهای آمریکا، پرتغال، لهستان، دانمارک، فرانسه، ایتالیا و… همکاری می‌کند. شاید بخواهید برای بررسی بیشتر کیفیت آموزشی و رفاهی این دانشگاه، آن را با دانشگاهی دیگر مقایسه کنید تا در بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید به همین منظور ما دانشگاه آلتین باش را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در ادامه رتبه دانشگاه بیرونی را آورده‌ایم.

رنکینگ دانشگاه بیرونی
مقیاس رتبه دهی رتبه مرجع رتبه بندی
رتبه موثر جهانی (تایمز) + 1100 Times Higher Education
رتبه داخل ترکیه 35 Edurank

شرایط پذیرش دانشگاه بیرونی ترکیه

برای آنکه موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه بیرونی استانبول شوید باید شرایطی را که در ادامه ذکر می‌کنیم داشته باشید. لازم به ذکر است که شرکت در آزمون ورودی الزامی نیست و می‌توانید بدون آن هم پذیرفته شوید، اما اگر معدل شما کمتر از مقدار گفته شده است، مدرک آزمون جایگزین دیپلم با حداقل نمره می‌شود.

 • داشتن دیپلم دبیرستان: برای دانشجویان بین‌المللی معدل دیپلم 16 برای دانشکده پزشکی، 14 برای دانشکده دندانپزشکی و دانشکده داروسازی و حداقل معدل 12 برای سایر رشته‌ها اعلام شده است.
 • ارائه نتیجه آزمون یوس (YOS) و یکی از آزمون‌های بین‌المللی؛ مزیت محسوب می‌شود و الزامی نیست.
 • ارائه مدرک زبان ترکی برای رشته‌های ترکی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی برای رشته‌های انگلیسی؛
  • TOFEL IBT: 79
  • TOFEL CBT: 203
  • TOFEL PBT: 537
نکات بیشتر
راهنمای دانشجو:

چنانچه مدرک مهارت زبان ترکی یا انگلیسی ندارید، می‌توانید از دانشگاه ابوریحان بیرونی پذیرش بگیرید. تنها کافی است در دوره آمادگی زبان دانشگاه شرکت کنید و بعد از قبولی در آزمون زبان، تحصیلات خود را آغاز کنید.

مدارک ثبت نام دانشگاه بیرونی

دانشجوی دانشگاه بیرونی در حال ورزش

بعد از آنکه برگه پذیرش خود را دریافت کردید، نوبت به ثبت نام در دانشگاه بیرونی می‌رسد. به این ترتیب شما نیاز دارید تا مدارک خود را به دانشگاه ارائه دهید. این مدارک از این قرارند:

 • فتوکپی دیپلم دبیرستان
 • ریزنمرات دوره دبیرستان
 • فتوکپی پاسپورت
 • 2 عکس
 • مدرک زبان انگلیسی و یا ترکی در صورت وجود

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه بیرونی استانبول

در جدول زیر آزمون‌هایی را که برای اخذ پذیرش از دانشگاه بیرونی ترکیه به آن نیاز دارید را آورده‌ایم. شرکت در این آزمون‌ها الزامی نیستند و مزیت محسوب می‌شوند. همچنین کسانی که حداقل معدل مورد نظر دانشگاه را ندارند می‌توانند با قبولی در یکی از این آزمون‌ها آن را جبران کنند.

آزمون‌های دانشگاه بیرونی
نام آزمون برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی سایر رشته‌ها
SAT امتیاز 1200 کل و حداقل امتیاز 600 برای ریاضی امتیاز کل 1000
ACT 24 از 36 18
IB 30 26
Abitur 2.5 3.5
Matura 2.5 3.5
French Baccalaureate 15 12

شهریه دانشگاه بیرونی استانبول

بیرونی استانبول جزء دانشگاه های خصوصی ترکیه است و حتماً برایتان سوال پیش می‌آید که شهریه و هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه چقدر است. در جدول زیر شهریه رشته‌های پرمتقاضی و برتر آن را آورده‌ایم که می‌توانید هزینه‌های خود را حساب کنید.

 شهریه دانشگاه بیرونی
شهریه آرتان (دلار) شهریه سالانه (دلار) زبان رشته نام رشته
17.000 20.000 انگلیسی پزشکی
17.100 20.000 ترکی پزشکی
14.500 17.000 انگلیسی دندانپزشکی
12.800 15.000 ترکی دندانپزشکی
10.250 12.000 انگلیسی داروسازی
3.465 7.000 انگلیسی مهندسی پزشکی
1.980 4.000 ترکی زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک
3.465 7.000 انگلیسی زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک
7.000 انگلیسی مهندسی نرم افزار
4.000 ترکی مهندسی نرم افزار
1.980 4.000 ترکی گفتاردرمانی
1.980 4.000 ترکی مامایی
3.240 6.000 انگلیسی فیزیوتراپی و توان‌بخشی
2.340 4.000 ترکی فیزیوتراپی و توان‌بخشی
1.980 4.000 ترکی پرستاری
3.240 6.000 انگلیسی پرستاری
2.340 4.000 ترکی مهندسی کامپیوتر
3.465 7.000 انگلیسی مهندسی کامپیوتر
1.980 4.000 ترکی شنوایی‌سنجی
4.000 ترکی خدمات اجتماعی
1.980 4.000 ترکی کاردرمانی
1.980 4.000 ترکی تغذیه و رژیم غذایی

بورسیه دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه بیرونی بورسیه های 10، 25، 50 و 100 درصدی خود را برای دانشجویان بین المللی که رزومه خوبی دارند کنار گذاشته است. هر ساله ظرفیت پذیرش برای بورسیه دانشگاه اعلام می شود. شما باید در آزمون سنجش این دانشگاه نمره مورد تائید را کسب نمائید. آزمون های مهم برای گرفتن پذیرش:

 • برگزاری آزمون یوس (Yos) برای پذیرش دانشجویان (توجه داشته باشید که ملاک گرفتن بورسیه های درصدی دانشگاه بیرونی از 10 تا 100 درصد، بر اساس نمره قبولی شما در این آزمون است)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قبولی در این آزمون حتما با مشاوران ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

چند نکته جالب در مورد این دانشگاه:

 1. دانشجویان بعد از سال اول می توانند رشته های دیگری را به عنوان رشته اصلی دوم و یا رشته فرعی انتخاب کنند.
 2. در کنار تحصیل رشته، هر دانشجو در طول تحصیل حداقل 950 ساعت زبان انگلیسی خواهد گذراند که به راستی عالی است.
 3. بورسیه های دانشگاه با داشتن یک رزومه خوب و نمره آزمون عالی، به راحتی قابل اکتساب است.

اگر علاقه مند به تحصیل و دریافت بورسیه از بهترین دانشگاه های ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را حتما بخوانید: بورسیه دانشگاه باشکنت

رشته های دانشگاه بیرونی

دانشگاه بیرونی ترکیه به خاطر رشته های گرایش تجربی مخصوصا پزشکی و دندانپزشکی شهرت زیادی دارد. اما رشته های تاپ و پرطرفدار دیگر نیز در این دانشگاه ارائه می شود. در بالا تعدادی از این رشته ها بیان شد. درادامه لیست دانشکده های آن به همراه تعداد دیگری از رشته های ارائه شده آورده شده است:

-دانشکده های دانشگاه بیرونی استانبول:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم بهداشت
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده مهندسی و علوم طبیعی
 • دانشکده آموزش

-برخی از رشته های ارائه شده:

 • داروسازی
 • معماری
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • زبان و فرهنگ
 • بینایی سنجی
 • تکنیک های پاتولوژی
 • گیاه پزشکی
 • الکتروفیزیولوژی
 • علوم طبیعی
 • مهندسی
 • علوم بهداشت و سلامت
 • هنر و انسان شناسی
 • تجارت
 • علوم اجتماعی

امکانات دانشگاه خصوصی بیرونی ترکیه

هرساله سمینارها، کنفرانس ها و همایش های علمی در دانشگاه بیرونی برگزار می شود که هر دانشجو باید مطابق با دوره و رشته خود در آنها شرکت کند. هدف از این رویدادهای علمی تنها بالا بردن سواد و دانش فارغ التحصیلان این دانشگاه است. دانشگاه بیرونی پا به پای دانشگاههای برتر ترکیه در حال پیشرفت است و همین مساله برای دانشجویان، جذاب ترین مساله در مورد دانشگاه است. در صدر امکانات این دانشگاه، آزمایشگاههای تخصصی و فوق تخصصی قرار دارند. دو بیمارستان پزشکی و دندانپزشکی متعلق به این دانشگاه در استانبول قرار دارد. از دیگر امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارکینگ
 • کتابخانه
 • خوابگاه
 • مرکز بهداشت
 • محوطه آزاد
 • بانک
 • آزمایشگاه
 • کافی شاپ
 • کافه تریا
 • باشگاه

سوالات متداول دانشگاه بیرونی

29 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   دانشگاه های ترکیه مدرک تافل رو قبول دارند و برای هر دانشگاه هم متفاوت است برای اطلاعات بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   ما بدون آزمون پذیرش میگیریم.
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

 • سلام ببخشید من امسال دیپلم گرفتم
  برای تحصیل با بورسیه حتما باید امتحان بدم ؟ یا اگه نمراتم خوب باشن بورسیه تعلق میگیره؟

 • سلام خسته نباشید من میخوام بدونم ک اگه بدون آزمون وارد رشته دندانپزشکی بشم شهریه اش چقدره؟ و اینکه شما میتونید بورسیه هم واسه من بگیرین؟

 • سلام. من مدرک لیسانس مهندسی بهداشت محیط دارم و می‌خوام در مقطع ارشد تو این دانشگاه شرکت کنم. این دانشگاه رشته های ارشد رو هم داره یا فقط لیسانس و دکتراست؟

 • سلام .پسرم سال بعد دیپلم میگیره .از چه زمان میتونیم درخواست پذیرش برای دندانپزشکی بدون ازمون در یک دانشگاه خوب را بدیم ؟ایا میشه شهریه را یک جا پرداخت تا تخفیف خوبی بهمون بدن؟کدوم دانشگاه ؟لطفا راهنمایی بفرمایید ؟در ضمن میشه لطفا یک لیست از شهریه دانشگاه های محتلف استانبول که شما پذیرش میگیرید داشته باشم ؟ممنون و متشکرم

  • سلام. شما می تونید همین امسال ایشون رو توی یه دانشگاه معتبر ثبت نام کنید البته فقط تا اواسط شهریور امسال فرصت دارید و در غیر این صورت برای سال بعد میتونید اقدام کنید و اینکه با پرداخت یک جای شهریه شما میتونید پنج درصد روی کل شهریه تخفیف بگیرید برای دریافت لیست دانشگاه های معتبر و اطلاع از شهریه هاشون لطفا با مشاورین ما تماس بگیرید

 • سلام وقتتون بخیر باشه رادیولوژی هم داره این دانشگاه؟ بعد هزینه سالیانه به زبان انگلیسی چند لیر است؟ ممنون

  • سلام خانم جهانی وقت بخیر. بله رشته فیزیوتراپی هم دارد شهریه سالیانه به زبان انگلیسی 20000 لیر است.

 • سلام وقت بخیر
  هزینه شهریه پزشکی در دانشگاه بیرونی به چه صورتیه و چگونه میشود بورس این دانشگاه شد؟

  • سلام، با بورسیه‌ای که به موسسه‌ی ما تعلق می‌گیرد، شهریه‌ی رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی 117000 لیر و شهریه‌ی رشته‌ی پزشکی به زبان ترکی 97/695 لیر است. شرایط بورسیه هم در این دانشگاه مثل بقیه‌ی دانشگاه‌ها است:،معدل بالا، رزومه‌ی تحصیلی خوب، انگیزه‌نامه و ….

 • سلام. هزینه شهریه با بورس چند درصد انقدره؟ یعنی اگر کسی بورس صد در صد بگیره هم باز باید برای رشته پزشکی به زبان ترکی 17 هزار دلار بپردازه؟

  • با سلام و درود
   30 درصد بورس دانشگاه بیرونی برای رشته پزشکی میتونیم براتون بگیریم
   بورس 100 درصد از اسمش پیداست که 100 درصد قیمت شهریه بورس میشود
   یعنی شما حتی 1 لیر هم به دانشگاه نمیپردازید

  • با سلام و درود
   شهریه دانشگاه بستگی به مقطعی دارد که شما قصد تحصیل دارید برای مثال شهریه کارشناسی با کارشناسی ارشد تفاوت دارد
   مقطعی که تصمیم برای شرکت در دانشگاه دارید را به ما بگید تا راهنماییتون کنم

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6224

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”