logo
دانشگاه جراح پاشا ترکیه
لوگو دانشگاه جراح پاشا

دانشگاه جراح پاشا

(Istanbul University-Cerrahpaşa)

location

شهر: استانبول

univercity

تعداد دانشکده: 10

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 28

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2018

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS, SAT

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه جراح پاشا یکی از موفق‌ترین موسسه‌های آموزش عالی در ترکیه است. این دانشگاه پس از جداسازی از دانشگاه استانبول در سال 2018، به عنوان دانشگاه جراح پاشا فعالیت‌های آموزشی و تحصیلی خود را شروع کرد. این دانشگاه همچنین به بهبود کیفیت آموزشی و ظرفیت تحقیقاتی خود تمرکز دارد و به همین خاطر سالانه همایش‌ها و کنفرانس‌های متعددی با سخنرانی اساتید و محققان برجسته دنیا برگزار می‌کند. در این مقاله به بررسی دانشگاه Cerrahpasa خواهیم پرداخت و تمامی اطلاعاتی را که نیاز به دانستنش دارید را به اطلاع شما خواهیم رساند.

تاریخچه و معرفی دانشگاه جراح پاشا ترکیه

جراح پاشا در سال 2018 توسط دانشگاه استانبول ترکیه که جزء 20 دانشگاه قدیمی جهان است، تأسیس شد. این مؤسسه آموزش عالی، دانشگاهی تحقیقاتی و شناخته شده است که خدمات با کیفیتی ارائه می‌دهد. اولویت اصلی دانشگاه جراح پاشا ایجاد محیطی آکادمیک است که اعضای آن در تولید و ارائه دانش از طریق فعالیت‌های پژوهشی، خدماتی و آموزشی کوشا هستند. این دانشگاه علاوه بر فعالیت‌های خود، در طرح‌هایی مشارکت می‌کند که دانشجویان و اعضای خود را در راستای توسعه فردی و توسعه فرهنگی جامعه هدایت می‌کند. دانشگاه جراح پاشا دارای 10 دانشکده، 6 مؤسسه تحصیلات تکمیلی، 1 مدرسه عالی، 5 مدرسه عالی حرفه‌ای و 17 مرکز کاربردی و تحقیقاتی است.

ویدیوی آشنایی با محیط دانشگاه جراح پاشا

دانشگاه جراح پاشا که به طور تخصصی در حوزه سلامت و پزشکی فعالیت دارد، یکی از بهترین دانشگاه‌ها و بهترین انتخاب‌ها برای ادامه تحصیل در رشته‌های مربوط به این حوزه است. این دانشگاه با استفاده از فناوری روز دنیا، در هر لحظه در حال ارتقا زیرساخت‌های خود و تلاش در جهت پیشرفت علم پزشکی است. در این ویدئو می‌توانید به صورت تصویری با دانشگاه جراح پاشا آشنا شوید.


آیا دانشگاه جراح پاشا استانبول مورد تایید ایران است؟

دانشگاه جراح پاشا در ترکیه مورد تأیید وزارتخانه‌های بهداشت و علوم ایران نیست و افرادی که قصد ادامه تحصیل و یا مشغول به کار شدن در ایران را دارند، نمی‌توانند از طریق مدرک این دانشگاه اقدام کنند. اما در خصوص سایر کشورها باید گفت که دانشگاه جراح پاشا از اعتبار بسیاری در جهان و بخصوص در اروپا برخوردار است. این دانشگاه در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس، فارابی و مولانا شرکت دارد و با دانشگاه‌های معتبر اروپا و جهان دانشجو تبادل می‌کند.

آدرس دانشگاه جراح پاشا کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، آوجیلار34320، جاده شماره7 باغلارایچی، دانشگاه جراح پاشا استانبول

مسیرهای پردیس دانشگاه جراح پاشا، یکی از پربازدیدترین مکان‌های محله جراح پاشا در منطقه فاتح به حساب می‌آیند. موقعیت مرکزی این دانشگاه در شهر استانبول باعث شده است که تردد بین شهر و دانشگاه با سهولت انجام شود. دانشجویان برای رفت‌وآمد خود در این منطقه می‌توانند از وسایل حمل‌ونقل عمومی از قبیل اتوبوس، مترو، تراموا و قطار مارمارای در نزدیکی محل دانشگاه استفاده کنند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه جراح پاشا استانبول

دانشگاه جراح پاشا استانبول یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است. این دانشگاه در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های ترکیه که توسط URAP تهیه می‌شود، نسبت به سال گذشته 5 پله صعود کرده است. در ادامه رتبه دانشگاه جراح پاشا را در سطح جهانی و داخلی اعلام می‌کنیم؛

رتبه دانشگاه در ترکیه و جهان
مقیاس رتبه بندی رتبه منبع
بین المللی 1001 times
داخلی 28 cwur

شرایط پذیرش دانشگاه جراح پاشا ترکیه

در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان دانشگاه‌های ترکیه رشد چشمگیری داشته‌اند، زیرا دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور دانشجویان بین‌المللی نیز ثبت نام می‌کنند. در دانشگاه دولتی جراح پاشا پذیرش با شرط آزمون است و در ادامه شروط پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی را بیان می‌کنیم:

 • دیپلم با حداقل معدل 12 از 20
 • شرکت در آزمون ورودی
 • ارائه مدرک مهارت زبان ترکی

مدارک ثبت نام دانشگاه جراح پاشا

محل ثبت نام دانشگاه جراح پاشا

یکی از مهم‌ترین مراحل ثبت نام ارسال مدارک است که سالانه بسیاری از متقاضیان به خاطر نقص مدارک خود، از ثبت نام جا می‌مانند. پس بهتر است پیش از هر کاری از داشتن تمامی مدارک مورد نیاز اطمینان حاصل فرمایید. مدارک ثبت نام دانشگاه جراح پاشا به شرح زیر است:

 1. اصل دیپلم یا گواهی پایان تحصیلات متوسطه و ترجمه ترکی آن که مورد تایید دفاتر اسناد رسمی یا کنسولگری ترکیه است.
 2. اصل گواهی معادل دیپلم دبیرستان که از اداره آموزش ملی استانی وزارت آموزش ملی یا نمایندگان خارجی ترکیه گرفته شده است.
 3. ریز نمرات رسمی تایید شده توسط مدیریت دبیرستان و کپی ترجمه ترکی تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه
 4. مدرک نتیجه آزمون ورودی دانشگاه
 5. کپی از ترجمه ترکی صفحات گذرنامه
 6. گواهی/کارت اجازه اقامت
 7. یک کپی تایید شده از گواهی مهارت ترکی
 8. دو قطعه عکس
 9. رسید شهریه
 10. گواهی تمکن مالی

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه جراح پاشا استانبول

برای اخذ پذیرش در دانشگاه جراح پاشا، همان‌طور که گفته شد نیاز به شرکت در آزمون ورودی است. در جدول زیر می‌توانید آزمون‌های مورد تأیید دانشگاه و حداقل نمرات لازم را ببینید:

آزمون های ورودی دانشگاه جراح پاشا
نام آزمون حداقل نمره
آزمون İUCYOS 60 برای دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و 40 برای سایر دانشکده‌ها
آزمون TR-YOS 300 برای دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و 200 برای سایر دانشکده‌ها
آزمون SAT 840 برای دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
آزمون ACT 17 از 36
آزمون ABITUR 3 از 4 برای دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 4 از 4 برای سایر دانشکده‌ها
FRENCH BACCALAUREATE 10 از 20 برای کلیه دانشکده‌ها
آزمون IB 23 از 45 برای کلیه دانشکده‌ها
آزمون GCE 8 از 18 برای کلیه دانشکده‌ها

شهریه دانشگاه جراح پاشا استانبول در سال 2024

یکی از دغدغه‌های اصلی هر دانشجویی، هزینه‌های تحصیلی است. به این منظور ما در اینجا جدول شهریه بهترین رشته‌های جراح پاشا استانبول را آماده کرده‌ایم تا پیش از اقدام بتوانید هزینه و مخارج تحصیل خود در یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه را محاسبه کنید.

شهریه تحصیل در جراح پاشا سال 2024
نام رشته زبان متوسط شهریه (لیر)
پزشکی انگلیسی و ترکی 120,000
دندانپزشکی انگلیسی 66,000
مامایی ترکی 30,500
پرستاری انگلیسی و ترکی 30,500
مهندسی کامپیوتر ترکی 35,000
داروسازی انگلیسی 66,000
مهندسی عمران ترکی 35,000
راهنمایی و مشاوره روان‌شناسی ترکی 30,500
مهندسی شیمی ترکی 35,000
دامپزشکی ترکی 48,000

امکانات و خوابگاه دانشگاه جراح پاشا

قبلا هم گفتیم که در این دانشگاه امکانات و تجهیزات بروز وجود دارد، حال میخواهیم چند نمونه از این امکانات را برای شما عزیزان معرفی کنیم.امکانات پژوهشی، تفریحی، امکانات اسکان و خوابگاه های مجزا برای آقایان و خانمها در داخل خود دانشگاه نمونه ای چند از آن ها می باشند. این دانشگاه آنقدر بزرگ است که برای رفت و آمد در آن باید از اتوبوس های خطی استفاده کرد و به کلاس یا هر یک از مراکز تحصیلی مدنظر خود رفت. چند نمونه از امکانات دانشگاه جراح پاشای استانبول عبارتند از: امکانات رفاهی، کتابخانه، استخر، باشگاه، فوتبال، میدان فوتبال، میدان تنیس، موزه تاریخ پزشکی.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: دانشگاه آنکارا ترکیه

رشته های تحصیلی دانشگاه جراح پاشا

برنامه های تحصیلی دانشگاه جراح پاشای استانبول مطابق با اهداف مصطفی کمال پاشای ترک (آتاتورک) پیش می رود و مطابق با روش های مدرن، سکولار و دموکراتیک، دانشجویان را برای زندگی هر چه آسانتر و بهتر در ترکیه آماده می کند. پس در میابیم که شهر استانبول علاوه بر داشتن مکان های توریستی و تفریحی، دانشگاه های معتبر و مطرحی نیز از جمله دانشگاه جراح پاشا وجود دارد که می توان آن را یکی دیگر از جاذبه های مهم این شهر دانست. رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه جراح پاشای استانبول را میتوان به سه بخش کلی در حوزه پزشکی تقسیم کرد:

 • علوم پایه
 • پزشکی داخلی
 • علوم جراحی

در جدول زیر برنامه های تحصیلی در رشته های دانشگاهی جراح پاشا را به اختصار برایتان آورده ایم:

 • رشته علوم پایه  رشته پزشکی داخلی رشته علوم جراحی
 • آناتومی پزشکی قانونی جراحی عمومی
 • زیست شناسی بهداشت خانواده جراحی گلو
 • فیزیولوژی اطفال جراحی قلب و عروق
 • بیولوژی پزشکی روانپزشکی پاتولوژی
 • میکروبیولوژی فارماکولوژی جراحی پلاستیک و زیبایی
 • بیوشیمی فارماکولوژی بالینی جراحی ent (گوش،حلق،بینی)
 • تاریخ پزشکی فیزیوتراپی جراحی اعصاب
 • دئونتولوژی کاردیولوژی اورتوپدی و تروماتولوژی
 • هیستولوژی باکتری شناسی هوشبری
 • بافت شناسی فیزیوتراپی و احیا غده شناسی و جراحی غدد
 • مامایی درماتولوژی جراحی اطفال

ضمنا باید تاکید کنم که تمامی رشته هایی که در این دانشگاه تدریس میشوند مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز می باشند.

رشته پزشکی دانشگاه جراح پاشا استانبول

دانشکده پزشکی دانشگاه جراح پاشا با بیش از 190 سال سابقه خود، یکی از مؤسسات مهم برای تحصیل پزشکی در ترکیه شده است. این دانشکده بسیاری از دانشمندان شناخته شده در سطح ملی و بین‌المللی را تربیت کرده و برای ارتقا برنامه آموزشی خود به صورت مداوم از کمک آن‌ها بهره می‌برد. در بیمارستان این دانشگاه سالانه بیش از هزار پزشک با استفاده از پیشرفته‌ترین امکانات پزشکی، بیش از یک میلیون بیمار را مداوا می‌کنند. این دانشگاه آزمایشگاه‌های مختلفی مانند بیوشیمی پزشکی فیکرت بیال، میکروبیولوژی، آسیب‌شناسی، ژنتیک و تایپ بافت دارد که هر روزه در آن دانشجویان در حال مطالعه و یادگیری هستند.

بورسیه دانشگاه جراح پاشا

دانشکده های دانشگاه جراح پاشا

سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا متقاضی تحصیل در دانشگاه جراح پاشای استانبول هستند و تمام تلاش خود را می کنند تا در آزمون های ورودی دانشگاه جراح پاشا قبول شوند و پذیرش این دانشگاه را برای تحصیلات عالیه ی خود بگیرند. به دلیل وسعت زیاد این دانشکده می توان به آن دانشگاه نیز گفت چون دارای دانشکده ها موسسات علمی و مراکز مختلف پژوهشی دیگر در داخل خود نیز می باشد مانند:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • موسسه بیماری های ریه و سل
 • موسسه علوم مغز و اعصاب
 • مرکز تحقیقات بیماری های بهچت
 • مرکز تحقیقات درباره تومورها و بیماری های هیپوفیز
 • موزه ی تاریخ پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: دانشگاه سلیمان دمیرل

مشاوره پذیرش دانشگاه جراح پاشا

دانشگاه جراح پاشا را می توان از بهترین محل ها برای تحصیل در حوزه پزشکی و دندانپزشکی و زیر مجموعه های آن دانست. پروفسورها و مدرسین مجرّب، فضای کار تیمی و وجود تجهیزات بروز پزشکی و با کمک مشاوران تحصیلی که در اختیار دانشجو قرار داده می شوند آنها را در پیشرفت هرچه سریعتر یاری میدهند و همچنین در پیمودن راه سخت و در بعضی مواقع طاقت فرسای پزشکی آنان را با آخرین متدهای روز دنیا آشنا می سازند و یادگیری هر چه سریعتر و بهتر این علم را برای دانشجویان سهل و آسان می کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به رشته های دانشگاهی مطرح در کشور ترکیه و بورسیه شدن در آن دانشگاه ها می توانید به مقاله ی اعزام دانشجو به ترکیه در وبسایت دپارتمان تخصصی آرتان بورس تاپ مراجعه کنید ، همچنین میتوانید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه جراح پاشای استانبول با کارشناسان این دپارتمان در تماس باشید.

پینار میرزایی

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه جراح پاشا

22 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • شهریه دندانپزشکی در دانشگاه جراح پاشا ترکیه برای قبولی آزمون YOS چقدر و برای ثبت نام با نمره دیپلم بالای ۱۹ چقدر می باشد . ممنون

 • سلام و وقت بخیر
  تشکر میکنم از پیج خوبتون
  برای ترم بهمن دانشگاه جراح پاشا ارشد عمران ظرفیت اعلام کرده،ولی در مورد گرایش هیچ توضیحی نداده.ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید که گرایش چطور مشخص میشه

 • دانشگاه جراح پاشا یکی از دانشکده های دانشگاه استانبوله به اسمشم نگا کنید نوشته دانشگاه استانبول جراح پاشا پس مورد تایید وزارت بهداشته

 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید دقیق نتونستم به توضیحات نگاه کنم گفتم از شما بپرسم یه دونه این که امتحاناش
  در چه حدیه سخته از نظر عمومی متوسطه مثلا سوالات ریاضی اش برای کسی المپیادی هست چه جوریه از اون هم چالشی تره
  مثلا کتاب دارن خودشون از اونا میخونیم اونارو چه طور تهیه میکنیم بعدش درامدش نسبت به ایران چه طوریه ؟!
  از کدام دروس هستش؟؟؟ و آیا الان میشه ثبت نام کرد؟؟؟
  کمی راهنمایی کنید خیلی خوشحال شدم وقتی این رو شنیدم که همچین چیزی هستش.
  بینهایت ممنون

 • سلام اگه من بخوام بیام ترکیه و تحصیل کنم وبخوام جراح بشم باید توی ایران هم کنکور رو بدیم یا نه فقط ازمون برای ورود به دانشگاه های ترکیه

  • سلام وقت شما بخیر، خیر اصلا لازم نیست داشتن معدل دیپلم کفایت میکند، و سپس باید اگر قصد پذیرش با ازمون را داشتید ازمون ورودی دانشگاه مد نظر خودتون روشرکت کنید.

 • دانشگاه های معتبر را میتوانید از سایت وزارت علوم مطالعه کنید.البته دیگر هم چندان فرقی ندارد در کدام دانشگاه و با چه رتبه ای درس بخوانید البته این مورد مربوط به رشته های شاخه بهداشت و پزشکی و دندانپزشکی است.لذا دانشجویی که در دانشگاه غیرمعتبر از نظر ایران در کشور خارجی فارغ التحصیل شده میتواند با داشتن یکی از شروط سه گانه مهر تایید به مدرک خود زده و در ایران شروع به فعالیت کند. این تصمیمبه نظر بسیار منطقی است.با توجه به بالا بودن سرانه بیماری و کمبود کادر پزشکی و درمان بخصوص کبود پزشکان در برخی رشته های پزشکی تخصصی باعث شده هم تعداد ظرفیت ها در دانشگاه های در این رشته ها افزایش پیدا کند و هم پزشکان و کادر درمانی ساعاتی کمتر با میزان درآمد متناسب و متعادل به بیماران خدمت رسانی کنند.امری که سالهاست در کشورهای پیشرفته و درجه یک دنیا انجام و اعمال می‌شود. لذا انحصاری که د این نوع رشته ها وجد دارد از بین میرود و جوانان مشتاق این رشته ها میتوانند در آن لباس به مردم خدمت کنند مثل بقیه افراد در جامعه دستمزدی مناسب دریافت کنند نه کمتر از حقشان و نه بیشتر …

  • سلام دوست عزیز . متنی که نوشتید کاملا درست و دقیق می باشد و پیشنهاد ما به تمام کسانی که می خواهند رشته پزشکی یا دندان پزشکی را تحصیل کنند بهتر است روی تائید یا غیر تائید بودن دانشگاه تمرکز نکنند .

 • سلام ظرفیت قبولی این دانشگاه چه طور هستش؟ یعنی تا چقدر دانشجو ی خارجی برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی برمیدارن؟

  • طرفیت دانشگاه های ترکیه همواره در حال تغییر است و اگر در حال حاضر مایل به ثبت نام در این دو رشته هستید میتوانید با ما در تماس باشید تا اطلاعت جامع ارائه شود09229329200

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5304
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”