logo
دانشگاه جمهوریت ترکیه
لوگو دانشگاه جمهوریت

دانشگاه جمهوریت

(Sivas Cumhuriyet University)

location

شهر: سیواس

univercity

تعداد دانشکده: 18

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 52

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 1974

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS, SAT

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه جمهوریت ترکیه (Cumhuriyet Üniversitesi) که در استان سیواس ترکیه قرار گرفته؛ جزو دانشگاه‌های دولتی ترکیه می‌باشد. این دانشگاه در سال 1953 هم‌زمان با پنجاهمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه ایجاد شده است. هم اکنون بالغ بر ۵۰ هزار دانشجوی مشغول به تحصیل دارد. دانشگاه جمهوریت سیواس متشکل از 15 دانشکده، 5 مؤسسه، 4 کالج و 13 مدرسه فنی و حرفه‌ای می باشد. در این مقاله از آرتان بورس تاپ قصد داریم تمامی اطلاعات لازم برای تحصیل در جمهوریت را در اختیار متقاضیان قرار دهیم. اگر شما هم در حال برنامه ریزی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه هستید این مقاله از را از دست ندهید.


آدرس دانشگاه جمهوریت سیواس کجاست؟آدرس دانشگاه جمهوریت: سیواس، سیواس مرکز58140، پردیس مرکزی دانشگاه جمهوریت سیواس

پردیس  مرکزی دانشگاه جمهوریت سیواس در منطقه سیواس در مرکز شهر قرار دارد. دسترسی به پردیس اصلی آسان است و گزینه‌های حمل‌ونقل متنوعی در دسترس دانشجویان است.

به طور کلی شهر سیواس دارای کلیه خدمات اصلی حم‌ ونقل است.  این شهر با در اختیار داشتن یک فرودگاه، یک ایستگاه قطار و یک ترمینال اتوبوس، دسترس به نقاط مختلف شهری را آسان کرده است. حمل‌و‌نقل عمومی بین شهر و پردیس دانشگاه در هر 5 دقیقه قابل دسترسی است که برای نمونه سفر با اتوبوس حدود 15 دقیقه طول می‌کشد.

رتبه دانشگاه جمهوریت ترکیه

این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رتبه 44 قرار دارد. همچنین در رتبه بندی که در سال 2018 انجام شد رتبه دانشگاه جمهوریت ترکیه در بین بهترین دانشگاه‌های جهان 2985 اعلام شد. لازم است بدانید که جمهوریت مورد تائید وزارت علوم ایران نیست و اگر پس از پایان تحصیلات قصد بازگشت و فعالیت در ایران را دارید این دانشگاه توصیه نمی‌شود. در غیر این صورت این دانشگاه به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های شهر سیواس ترکیه می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای داوطلبان باشد.

شهریه دانشگاه جمهوریت در سال 2024

از آنجایی که دانشگاه جمهوریت جز مراکز آموزش عالی دولتی ترکیه محسوب می‌شود، تحصیل در این دانشگاه برای داوطلبان بسیار مقرون به صرفه است. در ادامه شهریه پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه را در قالب جدولی تدوین کرده‌ایم تا شما بتوانید هزینه تحصیل خود در این دانشگاه را محاسبه کنیم.

 شهریه دانشگاه جمهوریت سال 2024
رشته شهریه (لیر)
پزشکی 85.000
دندان پزشکی 60.000
داروسازی 45.000
دامپزشکی 25.000
پرستاری 16.000
مامایی 16.000
فیزیوتراپی و توانبخشی 16.000
مهندسی کامپیوتر 18.000
مهندسی عمران 18.000
معماری 25.000
حقوق 30.000
اقتصاد 14.000
مهندسی نانوتکنولوژی 18.000
روانشناسی 13.000
مدیریت گردشگری 13.000

امکانات و خوابگاه دانشگاه جمهوریت سیواس

دانشگاه جمهوریت سیواس 4 ساختمان خوابگاهی دارد. ظرفیت خوابگاه جمهوریت در پردیس، برای دختران 1650 دانشجو و برای آقایان 1150 نفر است. دانشجویان اگر تمایل داشته باشند می‌توانند در خانه دانشجویی واقع در فاصله 2 کیلومتری از مرکز دانشگاه ساکن شوند. یا اینکه می‌توانند در مرکز شهر مسکن مستقل برای خود اجاره کنند. رستوران غذاخوری این دانشگاه برای 5500 نفر ظرفیت دارد و هر دانشکده هم بوفه مخصوص به خودش را دارد. همچنین دانشگاه مجهز به 30 سایت کامپیوتر می‌باشد که شامل بیش از 700 دستگاه کامپیوتر و اینترنت پر‌سرعت است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: دانشگاه سابانجی ترکیه

ورزش در دانشگاه جمهوریت ترکیه

دانشگاه یك سالن ورزشی سرپوشیده 500 نفره با میدان‌های باز ورزشی برای فوتبال، والیبال، بسكتبال و تنیس دارد. امکانات ورزشی دانشگاه جمهوریت ترکیه از ساعت 9 صبح تا 10 شب به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

دانشگاه جمهوریت سیواس ترکیه

کتابخانه دانشگاه جمهوریت سیواس

دانشگاه جمهوریت سیواس کتابخانه‌ای وسیع دارد که در آن 25 هزار كتاب، 21 هزار مجله علمی و 200 نشریه ادواری برای مطالعه در اختیار دانشجویان قرار دارد. همچنین این دانشگاه از سال 1995 به شبكه اینترنت وصل شده و به غیر از کتابخانه مرکزی، تمام دانشکده‌ها هم کتابخانه‌های مخصوص خود را دارند. هم چنین سالن های مطالعه که از 33 اتاق مستقل تشکیل شده‌اند، با ظرفیت 350 نفر در اختیار دانشجویان قرار دارند.

حمل و نقل جمهوریت

حمل و نقل در دانشگاه و پردیس ها رایگان هستند و شهر سیواس داری امکانات حمل و نقل عمومی مجهزی است. دانشجویان می‌توانند به راحتی و در 5 الی 15 دقیقه با حمل و نقل عمومی به مرکز شهر برسید. علاوه بر این، جمهوریت یک فرودگاه، یک ایستگاه قطار و یک ترمینال اتوبوس هم دارد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: دانشگاه حاجت تپه

رشته های دانشگاه جمهوریت ترکیه

زبان آموزشی در بیش‌تر رشته های این دانشگاه، ترکی است. به همین خاطر دانشجویان خارجی یادگیری زبان ترکی را باید قبل از ورود به دانشگاه در دستور کار خود قرار دهند. جمهوریت امکانات علمی، آموزشی و رفاهی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. پردیس دانشگاه در زمینی به مساحت 2720 هکتار، در 5 کیلومتری مرکز شهر سیواس و در نزدیکی رودخانه ی Kızılırmak واقع شده است. دانشگاه جمهوریت ترکیه یک موسسه بسیار بزرگ است که اعضای هیئت علمی آن بیش از 1400 متخصص هستند. اسامی برخی از دانشکده ها و رشته های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشکده مهندسی که در این دانشکده رشته های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مواد غذایی، مهندسی محیط زیست، مهندسی متالوژی و مواد، مهندسی زمین شناسی، مهندسی معدن، مهندسی ژئوفیزیک نیز در این دانشگاه تدریس می شوند.
 • دانشکده علوم تربیتی که در این دانشکده رشته های آموزش پیش دبستانی، آموزش ریاضیات، آموزش ابتدایی ریاضی، آموزش ابتدایی، تحصیلات دینی و اخلاقی، تحصیلات علوم اجتماعی، آموزش ترکی، آموزش علوم، آموزش هنر، آموزش موسیقی، مشاوره روانشناسی و راهنمایی نیز در این دانشکده تدریس می شوند.
 • دانشکده علوم و ادبیات که در این دانشکده رشته های ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات ترکی، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات آلمانی، ترجمه و تفسیر (Tur-Eng-Fre)، روانشناسی، فلسفه، انسان شناسی، تاریخ، هنر، گفتمان ها و ادبیات مدرن ترکی، علوم عمومی ترکیه، تاریخچه، جامعه شناسی تدریس می شوند.
 • دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه جمهوریت ترکیه که در این دانشکده رشته های فناوری های موسیقی، علوم موسیقی، نقاشی و مجسمه سازی تدریس می شود.
  دانشکده اقتصاد و علوم اداری که در این دانشکده رشته های امور مالی، اداره امور مالی، اقتصاد، اقتصاد سنجی، سیستم های اطلاعات مدیریت، مدیریت دولتی، اقتصاد کار و روابط صنعتی آموزش داده می شوند.
 • دانشکده علوم بهداشتی که در این دانشکده رشته های اداره بهداشت، پرستاری و مامایی را شامل می شود.
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده الهیات
پینار میرزایی
پینار میرزایی

سوالات متداول دانشگاه جمهوریت

10 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5586
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”