وبلاگ

دانشگاه سابانجی ترکیه
لوگو دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی

(Sabancı University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: استانبول

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 3

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: خصوصی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه ترکیه: 20

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: وزارت علوم

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 1994

آیکون زبان تدریس

زبان: انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

دانشگاه سابانجی از جمله مؤسسات آموزشی عالی پرطرفدار برای اعزام دانشجو به ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه به علت ارتباط با خانواده سابانجی که از خانواده‌های سرشناس ترکیه است محبوبیت بالایی دارد. این دانشگاه یکی از 20 دانشگاه برتر این کشور است که به حمایت‌های تحصیلی گسترده‌ای که از دانشجویان می‌کند معروف است. این مؤسسه در شهر استانبول قرار دارد و از مراکز آموزش عالی خصوصی ترکیه به شمار می‌رود. با ما همراه باشید تا به تفصیل هر آنچه را که درباره دانشگاه سابانجی استانبول باید بدانید برایتان شرح دهیم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی در سال 1994 تحت رهبری بنیاد سابانجی، بزرگ‌ترین بنیاد خانوادگی ترکیه، تأسیس شد. چشم‌انداز این دانشگاه تبدیل شدن به «دانشگاهی جهانی» بود که در همین راستا در آگوست 1995، کنفرانسی برگزار شد که بیش از 50 دانشمند، محقق، دانشجو و بازرگان از 22 کشور از رشته‌های مختلف در شهر استانبول گرد هم آمده‌اند.

مراسم افتتاح دانشگاه خصوصی سابانجی در 31 جولای 1997 برگزار شد. این دانشگاه در ادامه فعالیت‌های خود، در سال 1998 برای عضویت در بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت (EFQM) درخواست داد و به عنوان اولین دانشگاه ترکیه به عضویت این بنیاد درآمد. دانشگاه سابانجی در اکتبر سال 1999 شروع به تدریس کرد و اولین دانشجویان خود را پذیرفت.

هدف دانشگاه سابانجی استانبول این است که دانشگاهی مشارکتی و از نظر مالی مستقل و انعطاف‌پذیر باشد. دانشگاه سابانجی با احساس حساسیت و مسئولیت‌پذیری از دانشجویان، خانواده‌ها، کارکنان، مدیران و کل جامعه حمایت می‌کند. این مؤسسه آموزش عالی از طریق برنامه درسی و فعالیت‌های خود سعی می‌کند تنها به رفع مشکلات و مسائل خود دانشگاه بسنده نکند و سعی کند پاسخگوی نیازهای اجتماعی و فناوری امروز و آینده جامعه باشد.

مؤسسه آموزش عالی سابانجی دارای 3 دانشکده برای دوره‌های کارشناسی است و دروس مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری خود را مؤسسه تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. برای آنکه اطلاعات بهتری در خصوص دانشگاه سابانجی به دست آورید پیشنهاد می‌کنیم ویدئویی که تهیه کردیم را تماشا کنید. در این ویدئو به خوبی با محیط آموزشی، رفاهی و امکانات این دانشگاه آشنا می‌شوید که بسیار در انتخاب شما کمک‌کننده خواهد بود.

چرا دانشگاه سابانجی استانبول

دانشگاه سابانجی از میان دانشگاه های کشور ترکیه بارها توسط مؤسسه تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (Tubitak) به عنوان کارآفرین و نوآورترین دانشگاه ترکیه انتخاب شده است. این واقعیت که شامل سازمان‌هایی مانند باشگاه کارآفرینان جوان است، به خوبی نشان می‌دهد که افراد از دوران دانشجویی چقدر کارآفرین هستند. برای کسانی که به کارآفرینی علاقه دارند، رویدادهایی برگزار شده و آموزش‌هایی ارائه می‌شود. خود دانشگاه حتی یک برنامه جزئی کارآفرینی دارد.

دانشگاه سابانجی از نظر فرصت‌های اراسموس و تبادل بسیار قوی است. این دانشگاه با حدوداً 300 دانشگاه قرارداد تبادل دانشجو دارد.

آیا دانشگاه سابانجی استانبول مورد تایید ایران است؟

دانشگاه سابانجی به تأیید وزارت علوم ایران رسیده است. همچنین در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس و سایر برنامه‌های تبادل جهانی عضویت دارد و از نظر تعداد دانشجویانی که به خارج از کشور می‌فرستد نیز پیشتاز است. به‌طورکلی سابانجی استانبول با حدود 300 دانشگاه قرارداد تبادل دانشجو دارد.

آدرس دانشگاه سابانجی کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، توزلا 34956، محله اورتا، دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی به منطقه کوجالی نزدیک است اما با طی مسافتی حدود 40 دقیقه می‌توان به کادیکوی دسترسی پیدا کرد و از آنجا می‌توانید به هر کجا که می‌خواهید بروید. گرچه این دانشگاه از مرکز شهر فاصله دارد ولی دسترسی راحتی به وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس وجود دارد.

علاوه بر خوابگاه‌ها، تمامی امکانات مورد نیاز دانشجو داخل پردیس دانشگاه موجود است و نیازی به مراکز درمانی و حتی فروشگاه در خارج دانشگاه نیست. همچنین رفت‌وآمد از پردیس دانشگاه به مرکز شهر را می‌توان با شاتل‌های دانشگاه در ساعات خاص و اتوبوس‌های شرکت حمل‌ونقل عمومی استانبول انجام داد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه سابانجی استانبول

دانشگاه Sabancı بارها توسط (Tubitak) به عنوان کارآفرین و نوآورترین دانشگاه ترکیه انتخاب شده است. این واقعیت که دانشگاه دارای سازمان‌هایی مانند باشگاه کارآفرینان جوان است، به خوبی نشان می‌دهد که افراد در طول تحصیل خود در مسیر کارآفرینی پیش می‌روند. به‌طورکلی برگزاری رویدادهای مربوط به کارآفرینی جزئی از برنامه‌های اصلی دانشگاه سابانجی است. در ادامه جدول رنکینگ این دانشگاه را ارائه می‌دهیم؛

رنکینگ دانشگاه سابانجی استانبول
مقیاس رتبه بندی رتبه مرجع رنکینگ
داخلی 20 Edurank
بین‌المللی 401 Times Higher Education

شرایط پذیرش دانشگاه سابانجی ترکیه

با توجه به اطلاعات سایت رسمی دانشگاه سابانجی، زبان آموزشی کلیه رشته‌ها انگلیسی است، اما مدیریت دانشگاه برای ثبت نام شرط ارائه مدرک زبان ترکی را هم ذکر کرده است. می‌توانید برای اطلاع از شرایط تحصیل به زبان انگلیسی و به‌طورکلی دانستن اینکه چگونه در ترکیه تحصیل کنیم به مقاله مربوطه مراجعه کنید تا همه ابهامات شما رفع شود.

دانشگاه سابانجی ترکیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. شرایطی که برای داوطلبان تحصیل در این دانشگاه تعیین شده است را پایین ذکر می‌کنیم؛

 • مدرک: دیپلم دبیرستان با حداقل نمره 14 از 20
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و ترکی
 • قبولی در یکی از آزمون‌های TR-YOS, SAT, ACT

مدارک ثبت نام دانشگاه سابانجی

مدارکی را که دانشگاه سابانجی استانبول به هنگام ثبت نام از شما درخواست می‌کند شامل مواردی است که در ادامه بیان می‌کنیم؛

 • اصل یا کپی محضری نتیجه آزمون ورودی
 • اصل یا کپی محضری دیپلم دبیرستان به همراه ترجمه رسمی آن به زبان انگلیسی یا ترکی
 • اصل یا کپی محضری ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی آن به زبان انگلیسی یا ترکی
 • ارائه گواهی معادل دیپلم در صورت نیاز
 • کپی از صفحه گذرنامه همراه با تصویر و اطلاعات هویتی
 • کپی اجازه اقامت
 • عکس پرسنلی
 • ارائه مدرک به زبان ترکی و انگلیسی

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه سابانجی استانبول

برای آنکه بتوانید از دانشگاه سابانجی در رشته مورد علاقه خود پذیرش بگیرید، بهتر است در یکی از آزمون‌هایی که در جدول زیر آورده‌ایم شرکت کنید. اگر متقاضی تحصیل در ترکیه باشید حتما نام آزمون یوس را شنیده‌اید اما بهتر است اشاره‌ای کنیم به «آزمون بین‌المللی ست» که برای پذیرش دانشجویان خارجی است. آزمون ست از اعتبار بالایی برخوردار بوده و دانشگاه‌های ترکیه آن را تأیید می‌کنند. برای آشنایی با این آزمون کافی است وارد لینک تجربه آزمون sat شوید.

آزمون های مورد قبول دانشگاه سابانجی
نام آزمون حداقل نمره
آزمون یوس متمرکز(TR-YOS) حداقل نمره 350 از 500
ACT حداقل نمره 23 از 36
SAT حداقل نمره 1100 از 1600

آزمون sat دانشگاه سابانجی ترکیه

باید بدانید که از مهمترین آزمون های ورودی به دانشگاههای دولتی ترکیه آزمون sat (Scholastic Aptitude Test) است. این آزمون برای محک زدن مدرک و استعداد تحصیلی دانشجویان بین المللی است. متقاضیانی که تجربه آزمون sat را داشتند خوب می دانند که این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود و مانند آزمون های IBT و TOEFL پایه ریزی شده است. برای پذیرش در 100 دانشگاه برتر دنیا باید این آزمون را به دو صورت جنرال و سابجکت پاس کنید. دانشگاه سابانجی ترکیه هم این آزمون را برای پذیرش دانشجویان بین المللی خود اجباری کرده است. نمرات قبولی آزمون سات دانشگاه سابانجی به شرح زیر است:

 • نتایج آزمون SAT برای دانشجویان بین المللی: حداقل 1100 از 1600 (کد آزمون سات دانشگاه سابانجی استانبول: 7100)
 • اعتبار نمره آزمون سات برای دانشگاه سابانجی دو سال بعد از گرفتن آن است. با گذشت دو سال از قبول نمره، باید دوباره آزمون دهید.
 • نمره آزمون سات ریاضیات: حداقل 600 از 800

شهریه دانشگاه سابانجی استانبول

شهریه سالانه داوطلبان خارجی دانشگاه سابانجی که در محدوده پذیرش دانشجویان بین‌المللی قرار دارند در سال تحصیلی 2024-2023، 18,874 دلار بدون بورسیه است. این شهریه برای کلیه رشته‌های تحصیلی یکسان است. در ادامه مقاله برای سهولت در انتخاب رشته، برترین و پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه را برای شما معرفی می‌کنیم.

بورسیه دانشگاه سابانجی ترکیه

اگر به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه سابانجی استانبول هستید و رزومه ی خوبی هم دارید، این دانشگاه با بورسیه تحصیلی ترکیه از شما استقبال خواهد کرد. پس شانس خود را امتحان کنید. از بورسیه دانشگاه سابانجی ترکیه می توانید در دو بخش جداگانه بهره ببرید که در ادامه به طور کامل شرح خواهیم داد.سوالات خود را از ما بپرسید

بورسیه دانشگاه سابانجی مقطع لیسانس

بورسیه دوره لیسانس، به دانشجوهای بین المللی این امکان را داده است که از کمک هزینه های تحصیلی برخوردار شوند. تمام دانشجویان بین المللی که درخواست بورسیه و پذیرش خود را به دانشگاه ارائه می دهند، براساس فرم ها و رزومه هایی که فرستاده اند، مورد سنجش قرار می گیرند.

این را همیشه به یاد داشته باشید که ظرفیت بورسیه های دانشجویی بسیار محدود است، برای همین رقابت تنگاتنگی بر سر به دست آوردن آن وجود دارد. حد نمره خاصی برای مدارک وجود ندارد و بهترین رزومه ها در این رقابت برنده می شوند؛ اما نگران نباشید، مشاوران آرتان بورس تاپ، در طول این مدت با شما همراه خواهند بود. می توانید همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. در کنار درخواست اپلای، می توانید یک فرم دیگر که دلایل شما برای بدست آوردن بورسیه است را پر کنید. البته اگر این فرم را پر نکنید، درخواست بورسیه شما به طور اتوماتیک بررسی می شود.

خبر خوب این است که اگر در مراحل اول نتوانستید بورس دانشگاه سابانجی ترکیه را بدست بیاورید، می توانید شانس خود را بعد از گذراندن حداقل دو ترم در رشته مورد نظر خود دوباره امتحان کنید. موارد مهمی که شانس شما را برای بدست آوردن بورسیه افزایش می دهند عبارتند از:

 • سابقه ی تحصیلی و پژوهشی
 • انگیزه نامه و معرفی نامه ها
 • نتایج آزمون ها
 • نتایج مصاحبه
 • هر مدرکی که موفقیت تحصیلی و یا آکادمیک شما را نشان دهد، مانند جوایز مسابقه های مختلف، گواهی المپیاد و …

نکته مهم: ارسال و آپلود کردن تمام موارد بالا (چنانچه دارید) را فراموش نکنید. گاهی تنها یکی از آنها سبب می شود که گرنت تحصیلی را بدست بیاورید.

شرایط پذیرش دانشگاه سابانجی

بورسیه دانشگاه سابانجی مقطع ارشد و دکتری

برای بورسیه مقاطع بالاتر در دانشگاه سابانجی ترکیه شما به مدارک خاص از جمله سوابق پژوهشی ( سوابق تمام مقاطع تحصیلی قبلی به علاوه ریزنمرات، معرفی نامه ها و …) و نتایج آزمون ها (GMAT یا GRE و …) نیاز خواهید داشت. نکته ی مهم در گرفتن بورسیه ی مقاطع بالاتر از لیسانس در دانشگاه سابانجی این است که اگر رزومه تحصیلی که برای هیات داوری فرستاده اید مورد توجه قرار گیرد و قبول شود، با توجه به معیارهای دانشگاه از میان انواع بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی، یک نوع بورسیه برایتان انتخاب خواهد شد. چندین شانس برای دانشجویان خارجی در بدست آوردن بورسیه ها وجود دارد. هر ساله دانشجوهای زیادی از بورسیه های مختلف تحصیلی این دانشگاه بهره مند می شوند. انواع بورسیه های ارائه شده شامل موارد زیر هستند:

 • بورسیه 25 درصد
 • بورسیه 50 درصد (ماندن رایگان در خوابگاه)
 • بورسیه 75 درصد
 • بورسیه 100 درصد (کامل)

دپارتمان آرتان بورس تاپ به دلیل قرارداد مستقیمی که با دانشگاه سابانجی استانبول اخذ کرده است، هم اکنون می تواند برای تمامی متقاضیان بورسیه 100 درصدی دانشگاه سابانجی را با هزینه مناسب پذیرش بگیرد.

رشته های دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه سابانجی ترکیه امکان تحصیل در بسیاری از رشته های پرطرفدار را برای تمام دانشجویان جهان فراهم کرده است. سه دانشکده بزرگ و یک مدرسه زبان در این دانشگاه وجود دارند:

 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم طبیعی و مهندسی
 • دانشکده مدیریت
 • مدرسه ی زبان

برخی از رشته های ارائه شده در دانشکده های دانشگاه شامل موارد زیر هستند:

 • مهندسی و علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی نانو و مواد شناسی
 • مهندسی الکترومکانیکی
 • مهندسی زیست شناسی، زیست مولکولی و ژنتیک
 • مطالعات فرهنگی
 • اقتصاد
 • مطالعات بین المللی
 • علوم سیاسی
 • روانشناسی
 • طراحی ارتباطات بصری و هنرهای بصری
 • مدیریت

پزشکی دانشگاه سابانجی

همانطور که میدانید، پزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته ها برای دانشجویان بین المللی است اما رشته های دانشگاه سابانجی شامل گروه ریاضی و انسانی است و رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی در این دانشگاه ارائه نمی شود.

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه سابانجی

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5766

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”