وبلاگ

دانشگاه ساکاریا ترکیه کجاست
لوگو دانشگاه ساکاریا

دانشگاه ساکاریا

(Sakarya University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: ساکاریا

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 13

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: دولتی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه ترکیه: 46

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: وزارت علوم

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 1970

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

دانشگاه ساکاریا ترکیه در نزدیکی استانبول، بزرگ ‌ترین شهر ترکیه واقع ‌شده است. دانشگاه بزرگ و محبوبی که سالانه دانشجویان زیادی در رشته های مختلف پذیرش می کند. اگر می خواهید در این دانشگاه تحصیل کنید، باید حتما اطلاعات کامل در مورد آن را داشته باشید. برای همین هر آنچه که مورد نیاز است را در این مقاله به شما خواهیم گفت. بهترین امکانات و خدمات دنیا در این دانشگاه ارائه می شود چرا که هدف آنها، آموزش همگام با پیشرفت جهانی است. دانشگاهی که در ابتدا مدرسه مهندسی و معماری قدرتمندی بوده است. در حال حاضر بیش از 53 هزار دانشجو ترکی و خارجی در دانشکده‌ های پزشکی ،دندان پزشکی، مهندسی، کامپیوتر و علوم اطلاعات، فناوری آموزشی، علوم سیاسی، حقوق، الهیات، جامعه شناسی، مدیریت ،فناوری، گردشگری ،علوم و هنر، هنرهای زیبا به زبان‌های ترکی و انگلیسی درس می خوانند.

دانشگاه ساکاریا کجاست


هسته‌ی اولیه ی دانشگاه ساکاریا ترکیه که هدف آن به‌ کارگیری انواع امکانات روز دنیا برای آموزش افراد متخصص است، در سال 1970 با تأسیس مدرسه ‌ی مهندسی و معماری شکل گرفت. این مدرسه وابسته به دانشگاه فنی استانبول بود و در سال 1971 به آکادمی مهندسی و معماری تبدیل شد. بین سال‌های 1982 تا 1992 این آکادمی به عنوان دانشکده ی مهندسی و معماری به کار خود ادامه داد. در سال 1992 با گرفتن حق قانونی، به عنوان دانشگاه مستقل ساکاریا شناخته شد. از موفقیت و پیشرفت‌های دانشگاه ساکاریا می‌توان به دریافت گواهی‌نامه‌ی بین‌المللی کیفیت ISO-2002، توسعه واحد‌های آکادمیک و زیر ساخت‌های فنی، توسعه خدمات آموزشی و اجتماعی، آزمایشگاه‌ها و زیر ساخت‌های اینترنت و اطلاع رسانی اشاره کرد.

دسترسی به دانشگاه ساکاریا

حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد تا از فرودگاه آتاتورک استانبول به ساکاریا سفر کنید که مسیر را می ‌توانید با اتوبوس، قطار یا خودروی شخصی طی کنید. دانشگاه ساکاریا ترکیه در ابتدای شهر قرار دارد؛ بنابراین حدود 10 کیلومتر با ترمینال اتوبوس و 5 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. بعد از ورود به شهر ساکاریا می ‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های شاتل به صورت رایگان خود را به دانشگاه برسانید یا از تاکسی استفاده کنید. حمل ‌و نقل در داخل پردیس‌ های این دانشگاه کاملاً رایگان انجام می ‌شود.

رنکینگ و رتبه دانشگاه ساکاریا ترکیه

رنکینگ دانشگاهها بر اساس میزان فعالیت های علمی دانشگاه از جمله تعداد کتاب های تالیف شده، تعداد اعضای هیات علمی، تعداد مقالات در حوزه های مختلف، مقالات جهانی، فعالیت های علمی در سطح جهانی و … سنجیده می شود. برای همین هرچه رنکینگ یا رتبه ی یک دانشگاه بهتر باشد، مدرک تحصیلی آن دانشگاه اعتبار بیشتری دارد. دانشگاه ساکاریا رتبه ی 1126 در میان بهترین دانشگاه ‌های جهان، و رتبه ی 11 را در میان بهترین دانشگاه‌ های ترکیه را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه ساکاریا استانبول یک نهاد تحقیقاتی است که دارای برنامه ‌های جامع کارشناسی ارشد و دکتری در علوم پایه، فناوری، مهندسی و علوم انسانی و همچنین مدارک حرفه ای در زمینه‌ های بازرگانی، پزشکی، حقوق، پرستاری، کار اجتماعی و دندانپزشکی است. دانشگاه ساکاریا شامل پنج مؤسسۀ مختلف در زمینه‌های: علوم تربیتی، علوم طبیعی، علوم بهداشتی، علوم اجتماعی و مسائل خاورمیانه؛ است.

پیشنهاد میکنیم که این مقاله را هم بخوانید: شرایط پذیرش دانشگاه آنکارا

شرایط پذیرش دانشگاه ساکاریا ترکیه

شرایط پذیرش دانشجو در رشته های مختلف این دانشگاه چیست؟ این سوال بسیاری از دانشجویان است. باید گفته که دانشگاه ساکاریا از جمله دانشگاه‌های قدیمی و پیشرو ترکیه در زمینه‌ی تبادل دانشجو با کشور‌های خارجی است. بر طبق برنامه Erasmus این دانشگاه به تبادل دانشجویان خود با برترین دانشگاه‌های اروپایی می‌پردازد. همچنین بر طبق توافق‌نامه‌هایی با بیش از 20 کشور دنیا، دانشگاه ساکاریا اقدام به پذیرش دانشجو از کشور‌های مختلف اروپایی، آمریکایی، آسیایی، شرق دور و… می‌کند.

از آنجا‌که دانشگاه ساکاریا ترکیه بطور مستقل آزمون YOS برگزار نمی کند، برای اخذ پذیرش باید در آزمون YOS دانشگاه‌های مورد تأیید دانشگاه ساکاریا شرکت نموده و نمره حد نصاب را کسب نمایید و یا از طریق شرط معدل تقاضای پذیرش نمایید. این شرایط برای رشته‌های مختلف یکسان نمی باشند و شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه ساکاریا به آدرس www.sakarya.edu.tr/en جزئیات و اطلاعات کامل را در این باره کسب نمایید. به‌علاوه، باید مدارک و رزومۀ کامل تحصیلی خود را به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه کرده و برای دانشگاه بفرستید و پس از پذیرش در دانشگاه ساکاریا باید ویزای تحصیلی ارائه دهید.

شهریه دانشگاه ساکاریا در ترکیه

هزینه شهریه دانشگاه ساکاریا

همانطور که می دانید، هزینۀ تحصیل در ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از رشته‌ای به رشته دیگر متفاوت است که طبیعتا دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی از شهریه کمتری برخوردار هستند. به همین دلیل دانشگاه دولتی ساکاریا یکی از گزینه‌های ایده‌آل دانشجویان برای ادامه تحصیل است. در اینجا لیستی از شهریه مهمترین رشته‌های دانشگاه ساکاریا را برای شما تهیه کرده‌ایم تا بتوانید برآورد کلی از هزینه‌های تحصیلی خود داشته باشید.

رشته شهریه (لیر)
پزشکی 75.800
دندان پزشکی 45.600
مامایی 11.700
پرستاری 11.700
فیزیوتراپی 7.500
معماری 18.700
مهندسی کامپیوتر 19.900
مهندسی نرم افزار (انگلیسی) 29.800
مدیریت 15.000
روانشناسی 15.600
حقوق 17.000
اقتصاد 13.150

رشته ‌های دانشگاه ساکاریا ترکیه

دانشگاه ساکاریا با توسعۀ زمینه‌ های آموزشی، رشته‌های متنوع تحصیلی را برگزار می ‌کند. با توجه به وجود دانشکده ‌هایی مانند: دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده مهندسی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده علوم و هنر، دانشکده مدیریت، دانشکده علوم سیاسی، دانشکده حقوق، و…؛ رشته‌هایی مانند: پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، شیمی، فیزیک، ژئوفیزیک، زبان و ادبیات ترکی، زبان‌ های خارجی، مدیریت، صنایع، الکترونیک، روابط بین الملل، حقوق، اقتصاد و فلسفه و غیره را برای تحصیل دانشجویان فراهم آورده است.

سوالات خود را از ما بپرسید

امکانات دانشگاه ساکاریا

دانشگاه ساکاریا ترکیه خدمات رفاهی بسیار خوبی در اختیار دانشجویان و پرسنل دانشگاه قرار می‌دهد که از جمله‌ی این خدمات می‌توان به خوابگاه برای اسکان دانشجویان، امکانات پزشکی و سلامت، امکانات ورزشی، امکانات فرهنگی، اجتماعی و… اشاره کرد.

در زمینه ی پزشکی و سلامت؛ دانشجویان و کارکنان دانشگاه ساکاریا می توانند از خدمات پزشکی ارائه شده در مرکز درمانی این دانشگاه استفاده کنند. در این مرکز درمانی چهار پزشک عمومی، یک متخصص زنان، دو دندانپزشک، هفت پرستار و یک تکنسین آزمایشگاه فعالیت می کنند. همچنین مرکز درمانی دانشگاه ساکاریا مجهز به دو کلینیک، دو مطب دندانپزشکی، یک اتاق اورژانس، یک آزمایشگاه، امکانات عکس برداری با اشعۀ X و … می ‌باشد. تمامی خدمات پزشکی ارائه شده در این مرکز تحت نظارت اداره امور فرهنگی و ورزشی دانشگاه ساکاریا انجام می ‌پذیرند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید: شهریه دانشگاه استانبول ترکیه

خوابگاه دانشگاه ساکاریا ترکیه

دانشگاه ساکاریا برای اسکان دانشجویان تعدادی خوابگاه دولتی و خصوصی را در داخل و اطراف دانشگاه تهیه دیده است، که انواع نیازهای دانشجویان را در نظر گرفته است. هر خوابگاه دارای لباسشویی، سالن غذاخوری و کتابخانه مخصوص به خود است. ظرفیت خوابگاه ‌ها به شرح زیر است:

 • خوابگاه: اسنتپه: 550
 • اداره کل اعتبارات آموزش عالی و مؤسسه خوابگاه‌ها: 2،000
 • اداره کل اعتبارات آموزش عالی و موسسه خوابگاه‌های هنک: 800

سوالات متداول دانشگاه ساکاریا 

23 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام من سال های ششم هفتم هشتم نهم دهم یازدهم رو در مدرسه تیزهوشان درس خوانده ام آیا این مورد برای ورود به دانشگاه ساکاریا رزومه محسوب میشه؟
  همین طور من می خوام در رشته مدا تاساریمی درس بخونم بعد از دو سال می تونم برای دانشگته های دولتی دیگه پذیرش بگیرم؟

  • سلام خانم گلستانی وقت بخیر. در صورت اقدام به پذیرش از طریق آزمون جزو رزومه تحصیلی شما لحاظ خواهد شد و تاثیرگذار است. در خصوص انتقالی، در صورت پذیرش دانشگاه مقصد می توانید اقدام نمائید.

  • سلام دانشگاه ساكاريا بهتره يا ساليك واينكه به زبان انگليسي به دانشجويان تدريس ميشه يا زبان تركي خوابگاه هم در اختيار بچه ها قرابن خصوصيش هزينش چقدره ودندو پزشكي هم ساليانه چقدر هزينشه ؟

   • سلام وقت بخیر. هر دوی این دانشگاه ها دولتی هستند، دانشگاه ساکاریا در شهری به همین نام قرار دارد و سالیک در شهر استانبول. زبان تحصیل در ساکاریا فقط به ترکی و در سالیک به ترکی و انگلیسی می باشد. هزینه خوابگاه با توجه به نوع اتاق و امکانات ماهیانه حدود 1500 الی 3500 لیر می باشد. لطفا جهت دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

 • سلام من ۲۰ سالمه و معدل دیپلمم نزدیک به ۱۹ هستش .میتونم برای رشته دندان پزشکی در این دانشگاه بدون ازمون اقدام کنم

  • با سلام و درود بله شما میتوانید با این مشخصات پذیرش بدون آزمون بگیرید
   برای اطلاع از نحوه گرفتن پذیرش و هزینه ها هی پذیرش با شماره 88739816-021 تماس حاصل فرمایید

 • درود .۱-ساکاریا دولتی یا خصوصیه ؟ ۲-رشته دندانپزشکی در ساکاریا انگلیسیه یا زبان ترکی ؟ ممنون جواب بدین

 • سلام وقت بخیر بنده دیپلم کاردانی معدل 18/93 در رشته طراحی داخلی چگونه میتوانم پذیرش بگیرم و در بورسیه شرکت کنم؟؟؟

  • سلام دوست عزیز . مدرک دیپلم و مدرک کاردانی متفاوته . اگر کاردانی دارید برای ادامه تحصیل می توانید اقدام کنید . اما ممکن است مدرک دانشگاهی که کاردانی گرفته اید را قبول نکنند. اگر مدرک دیپلم دارید برای تمامی دانشگاه های ترکیه که این رشته را تحصیل می کنند می توانید اقدام نمایید . برای پذیرش هم معدل بالایی دارید ولی برای افزایش شانس قبولی باید از رزومه خوبی هم برخوردار باشید. رزومه خوب می تواند : مقاله، مدرک بین المللی و مدال المپیاد و …. باشد .

 • سلام رشته فیزیو تراپی در این دانشگاه وجود ندارد؟
  آیا با کسب نمره قابل قبول از آزمون یوس میشه بورسیه شد و شهریه نداد؟

  • سلام دوست عزیز دانشگاه ساکاریا رشته فیزیوتراپی دارد، بله این امکان وجود دارد اما توصیه ی ما به شما اگر سن و معدل قابل قبول دارید نام نویسی برای بورسیه است در صورت نیاز با ما در تماس باشید 09229329200

  • به سلامتی امیدواریم موفق باشید اگر کمکی از ما بر می آید حتما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5606

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”