دانشگاه مدیپول
logo
دانشگاه سنت کلمنت اوریدسکی صوفیه بلغارستان
لوگو دانشگاه سنت کلیمنت صوفیه

دانشگاه سنت کلمنت

(ST. KLIMENT OHRIDSKI University)

location

شهر: صوفیه

univercity

تعداد دانشکده: 16

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 1

checked

تایید: وزارت علوم

calender

سال تاسیس: 1888

language

زبان: انگلیسی, بلغاری

apply

پذیرش: بدون آزمون

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه سنت کلمنت از نظر اعتبار، پیشرو است و به عنوان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی و علمی کشور بلغارستان شناخته می‌شود. پذیرش این دانشگاه بدون آزمون ورودی و با ارائه مدرک دیپلم دبیرستان امکان‌پذیر است. دانشگاه سنت کلمنت صوفیه به خاطر تحقیقات تخصصی خود در زمینه‌های مختلف، به خصوص در زمینه اکتشافات قطب جنوب، شهرت جهانی دارد.
اعضای هیئت علمی این دانشگاه از تخصص و تجربه بالایی برخوردار و عضو مؤسسات آموزشی بین‌المللی هستند. مدرک دانشگاه صوفیه توسط اتحادیه دانشگاه‌های اروپا (EUA) به طور کامل به رسمیت شناخته می‌شود.
در این مطلب، قصد داریم دانشگاه ST. KLIMENT OHRIDSKI که با داشتن ویژگی‌های عالی، متقاضیان بسیاری را جذب می‌کند، به شما معرفی کنیم.

معرفی دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی

دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی در سال 1888 تأسیس و قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی بلغارستان است. این دانشگاه به عنوان بزرگت‌رین و معتبرترین مرکز آموزشی و علمی، در اولین سال‌های تأسیس فقط 3 دانشکده داشت اما تا به امروز تعداد آن را به ۱۶ دانشکده افزایش داده و رشته‌های زیادی از قبیل پزشکی، مکانیک، برق، حقوق را پوشش می‌دهد.

چرا دانشگاه سنت کلیمنت اوریدسکی صوفیه؟

کلاس درس دانشگاه صوفیه سنت کلمنت

دانشگاه‌ سنت کلمنت، آموزشی با کیفیت و استاندارد را به تمامی دانشجویان ارائه می‌دهد و در طول تحصیل به جدیدترین دستاوردهای علمی، دانش و فناوری‌های پیشرفته دسترسی خواهید داشت. این موضوع به شما کمک می‌کند تا مهارت‌ها و توانایی‌های خود را ارتقا داده و برای ورود به بازار کار آماده شوید.
لازم به ذکر است که به دلیل اعتبار بین‌المللی مدرک این دانشگاه و رعایت استانداردها و فرهنگ‌های اتحادیه اروپا، دانشجویان فارغ‌التحصیل از این دانشگاه‌ها فرصت‌های شغلی بسیار خوبی در سراسر جهان خواهند داشت.
از بین لیست دانشگاه های بلغارستان دانشگاه سنت کلیمنت دارای سیستم انتقال واحدهای درسی اروپا ECTS است که به شما امکان می‌دهد تا به راحتی واحدهای درسی خود را به سایر دانشگاه‌های اروپایی منتقل کنید. این عامل انعطاف‌پذیری را در برنامه تحصیلی افزایش می‌دهد و فرصت‌های بیشتری برای تبادل دانشجو و گذراندن دوره‌های آموزشی در سایر دانشگاه‌ها را فراهم می‌کند.

آیا دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی مورد تایید ایران است؟

دانشگاه دولتی سنت کلمنت مورد تأیید وزارت علوم ایران است، بنابراین بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید در ایران به ادامه تحصیل و یا شغل مورد نظرتان بپردازید. علاوه بر آن از طریق عضویت این دانشگاه در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس امکان تحصیل در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند سوئد، ایتالیا و مواردی از این قبیل را خواهید داشت. همچنین به دلیل رتبه‌بندی جهانی دانشگاه و قرار گرفتن آن در مرزهای اتحادیه اروپا در پایان تحصیل علاوه بر مدرک اصلی، با دیپلم آبی فارغ‌التحصیل می‌شوید که با استفاده از این مدرک، اعتبار بین‌المللی به دست می‌آورید و فرصت‌های شغلی متعددی در دست خواهید داشت.

رتبه و رنکینگ دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی

دانشگاه سنت کلمنت با داشتن سابقه‌ای طولانی‌ و آموزش در سطح جهانی، اولین در بین 19 دانشگاه شهر صوفیه است و جایگاه 338 را در اروپا دارد. جدول زیر را با توجه به منابع معتبر گردآوری کرده‌ایم که با مشاهده آن می‌توانید از رتبه‌های این دانشگاه در کشور بلغارستان و جهان مطلع شوید:

رتبه در بلغارستان
Edurank 4icu cwur
1 1 1
رتبه بین المللی
Times QS
1501+ 741-750

شرایط پذیرش دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی

دانشگاه سنت کلمنت با ارائه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، پذیرای دانشجویانی از سراسر جهان است. طول مدت تحصیل دوره کارشناسی 4 سال، دوره کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکتری 3 سال است. پذیرش در این دانشگاه نیاز به شرکت در آزمون ورودی ندارد. تنها کافیست دیپلم خود را ارائه دهید.

دانشگاه سنت کلیمنت بلغارستان رشته‌های تحصیلی را به زبان‌های بلغاری و انگلیسی ارائه می‌دهد. این تنوع، امکان انتخاب رشته‌ای متناسب با علایق و نیازهایتان را برای شما فراهم می‌کند. اگر در زبان بلغاری یا انگلیسی مهارت ندارید، خیالتان اسوده باشد زیرا دانشگاه صوفیه دوره‌های آموزش مقدماتی ارائه می‌دهد که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره‌ها، مدرک زبان مورد تأیید وزارت آموزش و علوم بلغارستان را دریافت خواهید کرد و می‌توانید به تحصیل در رشته انتخابی خود ادامه دهید.

برای پذیرش در دانشگاه سنت کلیمنت اوریدسکی، ابتدا باید فرم درخواست پذیرش و تعهد مالی را به صورت آنلاین تکمیل و ارسال کنید. سپس مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه انگلیسی آن به دانشگاه ارائه دهید. درخواست شما بر اساس معیارهایی مانند نمرات، رزومه، توصیه‌نامه و مصاحبه (در صورت نیاز) مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس از بررسی مدارک و انجام مصاحبه (در صورت نیاز)، نتیجه پذیرش به شما اعلام خواهد شد.

نکات بیشتر
مطلب خواندنی:

برای اطلاع بیشتر از صفر تا صد شرایط تحصیل در بلغارستان، مقاله آن را در همین سایت بخوانید.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی

دانشجویان دانشگاه سنت کلیمنت صوفیه

برای تحصیل در دوره دوساله کارشناسی ارشد دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ارائه مدرک کارشناسی مرتبط
 • داشتن معدل کل کارشناسی بالای 15
 • ارائه رزومه تحصیلی قوی و نمرات عالی در دروس مرتبط
 • گواهی تسلط به زبان بلغاری یا انگلیسی (آلمانی برای برخی رشته‌ها مانند فلسفه)

همچنین شرایط پذیرش دکتری دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی به شرح زیر است:

 • ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل 7
 • گواهی قبولی در آزمونی که از دروس کارشناسی ارشد گرفته می‌شود.

مدارک ثبت نام دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی

بعد از دریافت نامه پذیرش، حال زمان ثبت نام است. برای ثبت نام در دانشگاه سنت کلمنت باید مدارک موجود در لیست زیر را به دانشگاه ارائه دهید:

 • فتوکپی محضری دیپلم دبیرستان (توسط دفاتر اسناد رسمی به تأیید رسیده باشد.)
 • کارنامه دبیرستان
 • گواهی حق آموزش عالی (صادر شده توسط وزارت آموزش و پرورش)
 • گزارش سلامت
 • 6 قطعه عکس پرسنلی
 • فتوکپی پاسپورت

بورسیه دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی

محوطه دانشگاه سنت کلیمنت

دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی، با هدف حمایت از دانشجویان برجسته و مستعد، طیف متنوعی از بورسیه‌های تحصیلی را به آن‌ها ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها که شامل موارد زیر می‌شوند، کمک می‌کنند تا بدون دغدغه از میزان هزینه تحصیل، به اهداف علمی خود دست پیدا کنید:

بورسیه‌های دانشگاهی:

 • بورسیه‌های عمومی به تمام دانشجویان داخل و خارج از کشور، تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه‌های استثنایی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در طول تحصیلات خود، عملکرد تحصیلی درخشانی داشته باشند.

بورسیه‌های دولتی:

 • بورسیه‌های صندوق ملی علوم و فناوری بلغارستان برای حمایت از دانشجویان دکتری و محققینی که در حال انجام تحقیقات در بلغارستان هستند، در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه‌های دولتی خارجی با هدف حمایت از دانشجویان بلغارستانی برای تحصیل در خارج از کشور است.

بورسیه‌های همکاران صنعتی:

 • بورسیه‌های مشترک به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که به طور همزمان در دانشگاه سنت کلمنت مشغول به تحصیل بوده و در پروژه‌های مرتبط با صنعت نیز مشارکت می‌کنند.
 • بورسیه‌های صنایع کوچک و متوسط در جهت حمایت از دانشجویانی که با شرکت‌های کوچک و متوسط همکاری می‌کنند تا راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای چالش‌های صنعتی ارائه دهند.

شهریه دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی

شهریه دانشگاه سنت کلمنت به رشته‌ و مقطع تحصیلی بستگی دارد. میزان شهریه سالانه این دانشگاه را بر اساس مقاطع مختلف تحصیلی در جدول زیر می‌بینید:

هزینه تحصیل در دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت 2024
مقطع تحصیلی شهریه سالانه (دلار)
کارشناسی 7.000 – 1.000
کارشناسی ارشد 8.000 – 3.000
دکتری 6.500 – 4.500

دانشکده های دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی بلغارستان

دانشکده بیولوژی و شیمی دانشگاه سنت کلیمنت

دانشگاه سنت کلمنت دارای 16 دانشکده است که اسامی آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

 1. دانشکده معماری
 2. دانشکده هنر
 3. دانشکده اقتصاد و مدیریت
 4. دانشکده آموزش و پرورش
 5. دانشکده علوم اجتماعی
 6. دانشکده حقوق
 7. دانشکده فلسفه
 8. دانشکده جامعه شناسی و انتقادی
 9. دانشکده جغرافیا و جهانگردی
 10. دانشکده سیاست‌گذاری و علوم سیاسی
 11. دانشکده زبان‌های خارجی
 12. دانشکده تاریخ و تمدن
 13. دانشکده زیست شناسی
 14. دانشکده ریاضیات و فناوری اطلاعات
 15. دانشکده فیزیک و تکنولوژی
 16. دانشکده شیمی و مواد

دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی چه رشته هایی دارد؟

در دانشگاه سنت کلمنت برای علوم مختلف برنامه‌های تحصیلی ارائه می‌شود. در ادامه برخی از رشته‌های برتر این دانشگاه را می‌بینید:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نفت
 • علوم کامپیوتر
 • فیزیک
 • حقوق
 • روان‌شناسی
 • ریاضیات
 • شیمی کاربردی

در جدول زیر رتبه‌های کشوری و جهانی دو رشته پرطرفدار دانشگاه سنت کلمنت را آورده‌ایم:

فیزیک
در بلغارستان 1
در اروپا 330
بین‌المللی 880
مهندسی
در بلغارستان 1
در اروپا 364
بین‌المللی 1004

در صورتی که به پزشکی علاقه دارید، تحصیل در دانشگاه پزشکی وارنا بلغارستان می‌تواند شما را به هدفتان برساند.

امکانات دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی

کتابخانه دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت

دانشگاه سنت کلمنت امکانات متنوعی را برای دانشجویان فراهم کرده است تا در دوران تحصیل تجربه‌های متفاوتی را داشته باشند و با خیالی آسوده زندگی کنند:

امکانات رفاهی:

 • مسیر پیاده روی
 • کلینیک پزشکی
 • تسهیلات اجتماعی

امکانات آموزشی:

 • کتابخانه
 • آزمایشگاه‌ها
 • کارگاه‌های علمی

امکانات تفریحی:

 • زمین‌های ورزشی
 • سالن اجتماعات

خوابگاه دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی

امکانات خوابگاه دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی

دانشگاه سنت کلیمنت اوریدسکی صوفیا برای تمام دانشجویان دختر و پسر، خوابگاه با امکانات متنوعی فراهم کرده است. در زیر آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • اینترنت
 • آشپزخانه مشترک
 • کافی شاپ
 • اتاق لباسشویی

هزینه اقامت در خوابگاه دانشگاه سنت کلمنت به نوع اتاق بستگی داشته و می‌تواند متغیر باشد. عواملی مانند تک نفره یا چند نفره بودن اتاق و همچنین خدمات اضافی مانند غذا و شستشوی لباس، در تعیین هزینه نهایی نقش دارند.

هزینه سکونت در خوابگاه این دانشگاه به طور متوسط بین 250 تا 500 یورو است. البته این مبلغ ممکن است در ترم‌های مختلف تحصیلی تغییر کند.

آدرس دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: بلغارستان، استان صوفیه مرکز 1504، بلوار تزار اوسوبودیتل 15

دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی در مرکز شهر صوفیا، پایتخت بلغارستان واقع شده است و به همین دلیل، دسترسی به آن با وسایل حمل و نقل عمومی بسیار آسان است. ایستگاه مترو دانشگاه صوفیه که در خطوط M1 و M2 قرار دارد، نزدیک‌ترین ایستگاه به دانشگاه است و فقط 2 دقیقه پیاده تا ساختمان‌های اصلی فاصله دارد.

اتوبوس وسیله دیگری است که می‌توان از آن استفاده کرد. اتوبوس‌های خطوط 204، 213، 280، 604 و 76 در ایستگاه نزدیک دانشگاه سنت کلمنت توقف می‌کنند. همچنین خط 4 تراموا توقفی نزدیک دانشگاه دارد. علاوه بر آن‌ها در صوفیه تاکسی به راحتی در دسترس است که از طریق برنامه‌هایی مانند Taxi Me یاSofia Taxi می‌توانید آن را رزرو کنید.

جمع بندی

در این مقاله با قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین دانشگاه بلغارستان و یکی از برترین دانشگاه‌های اروپا آشنا شدید. درباره دانشگاه سنت کلمنت، رشته‌ها و دانشکده‌ها، شرایط پذیرش، شهریه و امکانات آن گفتیم. در صورتی که درباره این دانشگاه سوالی دارید، با مشاوران متخصص آرتان بورس تاپ رایگان مشاوره کنید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول

شهریه این دانشگاه به عوامل مختلفی مانند رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. در این مقاله جدول شهریه را آورده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را ببینید.
بله مدرک دانشگاه صوفیا سنت کلمنت مورد تأیید وزارت علوم ایران است که می‌توانید اینجا ادامه تحصیل دهید یا در حرفه مورد نظرتان مشغول شوید.
پذیرش دانشگاه صوفیا سنت کلمنت بدون آزمون است.
بله، دانشگاه سنت کلمنت صوفیه بورسیه‌های متنوعی به دانشجویان ارائه می‌دهد که در مقاله آن‌ها را شرح دادیم.
بله این دانشگاه برای تمام دانشجویان خوابگاه دارد.
آیا این مطلب برایتان مفید بود؟
میانگین امتیاز 5 از 5 | از مجموعه 1 رای
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=48145
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه