وبلاگ

دانشگاه مارمارا استانبول
لوگو دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا

(Marmara University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: استانبول

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 21

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: دولتی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه داخلی: 7

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: علوم, بهداشت

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 1883

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

در پردیس دانشگاه مارمارا (Marmara) که به آن دانشگاه مرمره هم میگویند؛ زندگی به شکلی پویا و پر از فرصت‌های گوناگون جریان دارد. این دانشگاه با داشتن باشگاه‌ها و تشکل‌های دانشجویی متنوع خود، دانشجویان را حول محور علایقشان جمع می‌کند؛ علایقی مانند ورزش، موسیقی و هنر و فرهنگ. دانشگاه مارمارا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که فعالیت خود را از قرن نوزدهم میلادی شروع کرد و در حال حاضر تبدیل به یکی از دانشگاه‌های بزرگ این کشور شده است. در این مقاله به سراغ دانشگاه دولتی مارمارا رفتیم و قصد داریم شما را با تمامی شرایط این دانشگاه مطلع کنیم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه مارمارا ترکیه

دانشگاه مارمارا تحت عنوان دبیرستان دخترانه وابسته به صنعت بازرگانی، کشاورزی، جنگلداری و معدن در سال ۱۸۸۳ آغاز به کار کرد. این دبیرستان در سال 1959 به آکادمی اقتصاد و علوم بازرگانی استانبول تبدیل و در سال 1982 با نام دانشگاه مرمره بازگشایی شد.

دانشگاه مارمارا ابتدا خدمات آموزشی خود را با ۹ دانشکده، ۱ مدرسه عالی و ۱ مؤسسه تحصیلات تکمیلی آغاز کرد و امروزه تعداد دانشکده‌ها به ۲۱، تعداد مدرسه‌ها به ۹ و تعداد مؤسسه‌های تحصیلات تکمیلی به ۱۱ عدد افزایش یافته است. دانشگاه مارمارا یکی از مؤسسات آموزش عالی مهم برای تحصیل در ترکیه است که با حدود 3300 هیئت علمی و بیش از 80 هزار دانشجو سعی در ارتقا دانش علمی کشور ترکیه دارد. رویکرد آموزشی این دانشگاه، معطوف به حل مشکلات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی ترکیه است.

ویدئوی آشنایی با محیط دانشگاه مرمره

در ویدئویی که در این بخش برای شما تدارک دیدیم، می‌توانید به صورت اجمالی با مزایا و شرایط تحصیل در دانشگاه مارمارا استانبول آشنا شوید و همچنین محیط و دانشجویان این دانشگاه را مشاهده کنید:


آیا دانشگاه مارمارا استانبول مورد تایید ایران است؟

فارغ‌التحصیلان دانشگاه دولتی مارمارا می‌توانند به راحتی در ایران مشغول به کار شوند، زیرا این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه فرصت تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و سایر دانشگاه‌های ترکیه را در اختیار دانشجویان خود، تحت برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس، فارابی و مولانا قرار می‌‌دهد.

آدرس دانشگاه مارمارا کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، کادیکوی 34722، پردیس Göztepe دانشگاه

8 پردیس مختلف دانشگاه مارمارا ترکیه در مکان‌های مختلف شهر زیبای استانبول قرار دارند. محل قرارگیری پردیس مرکزی (گوز تپه) این دانشگاه در منطقه فاتیح شهر استانبول است و تعدادی از پردیس‌های آن در منطقه آسیایی و تعدادی نیز در منطقه اروپایی این شهر قرار دارند. دسترسی به دانشگاه توسط وسایل حمل‌ونقل عمومی (اتوبوس، مینی‌بوس و قطار شهری) به راحتی قابل انجام است. این دانشگاه در فاصله چند قدمی خط راه‌آهن قرار دارد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه مارمارا استانبول

دانشگاه مارمارا یکی از 10 دانشگاه برتر کشور ترکیه است که هر سال متقاضیان تحصیل در ترکیه برای اخذ پذیرش در این دانشگاه اقدام می‌کنند. در این بخش قصد داریم رتبه داخلی و بین‌لماا الشیبنیتشس‌المللی دانشگاه مارمارا را به اطلاع شما برسانیم:

رنکینگ دانشگاه مرمره استانبول
مقیاس رتبه بندی رتبه منبع
داخلی 7 4icu
بین‌المللی 1201 Times Higher Education

شرایط پذیرش دانشگاه مارمارا استانبول

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه مارمارا در زمان‌های مشخص شده به دانشگاه ارسال کنید. منظور ما از مدارک، مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن به زبان ترکی یا انگلیسی، ریزنمرات، انگیزه نامه، توصیه‌نامه، پاسپورت معتبر، عکس و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه (نتایج آزمون ست و یوس) می‌باشد. نکته مهم برای پذیرش این دانشگاه، آزمون یوس است. همان‌طور که میدانید این آزمون برای سنجش سطح زبان ترکی دانشجویان است. از آنجایی که بسیاری از رشته های دانشگاه مارمارا بخصوص در دوره کارشناسی به زبان ترکی ارائه می‌شود، این آزمون و قبول در آن اهمیت زیادی دارد. برای مقاطع بالاتر ارشد و دکتری بهتر است که در کنار آزمون یوس، نمرات قبولی در آزمون تافل یا آیلتس را نیز به دانشگاه ارائه دهید.

دانشگاه مارمارا ترکیه

زمان ثبت نام دانشگاه مارمارا

عموماً برای زمان ثبت نام در دوره‌های مختلف برای هر دانشگاه زمان‌های مشخصی اعلام می‌شود. شما برای درخواست پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، شرکت در برنامه‌های اراسموس، شرکت در برنامه‌های کار دانشجویی و … باید ثبت نام و ارسال مدارک را در روزهای مشخص شده انجام دهید. عموماً زمان‌های ثبت نام در ماه‌های شهریور و مرداد است. البته شما هر کدام از این موارد را در تقویم دانشگاه مارمارا به آدرس https://takvim.marmara.edu.tr/en می‌توانید دنبال کنید.

آزمون یوس دانشگاه مارمارا

همان‌طور که گفته شد، آزمون ورودی برای قبولی در دانشگاه مارمارا استانبول، آزمون یوس است. این آزمون شامل سه بخش اصلی می‌باشد. در واقع توانایی و استعداد داوطلبان در سه بخش هوش، ریاضی و هندسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. عموماً تعداد سؤالات 80 است. شما به راحتی می‌توانید در مدت کوتاه از طریق دپارتمان آرتان بورس تاپ، و ثبت نام در کلاسهای آمادگی آزمون یوس آموزش لازم و قبولی در این آزمون را کسب کنید.

بورسیه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه، بیش از 115 بورسیه مختلف تحصیلی را به دانشجویان خود عرضه می کند. بورسیه های تحصیلی این دانشگاه به عنوان پرداخت حقوق ماهانه، خدمات رایگان غذایی و خدماتی، ارائه بیمه درمانی و … در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و می تواند تمام هزینه های تحصیل دانشجو یا بخشی از آن را پوشش بدهد. علاوه بر این موسسه آموزش عالی مارمارا در قالب برنامه های تبادل دانشجویی متعدد نظیر اراسموس، مولانا، فارابی و … بورسیه های متعددی را به دانشجویان ارائه می دهد. مطابق با این نوع بورسیه های تحصیلی، دانشجویان این دانشگاه می توانند تحصیلات دانشگاهی خود را در معتبرترین دانشگاه های اروپایی و آمریکایی ادامه دهند.

لازم به ذکر است که ظرفیت بورسیه های تحصیلی این دانشگاه در سال 2023 افزایش یافته است. تمامی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی نیز می توانند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه شوند. جهت اطلاع از شرایط دریافت این بورسیه های تحصیلی با مشاوران و متخصصان ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

شهریه دانشگاه مارمارا ترکیه

شهریه دانشگاه مارمارا را برای اطلاع شما در این بخش بر اساس اطلاعات سایت رسمی دانشگاه آورده‌ایم. در جدول زیر می‌توانید به بررسی شهریه‌های این دانشگاه بپردازیم:

شهریه دانشگاه مارمارا
شهریه (لیر) نام رشته
38.000 پزشکی
11.600 پرستاری
11.600 مامایی
7.500 مهندسی کامپیوتر
7.500 مهندسی برق-الکترونیک
7.500 مهندسی صنایع
7.500 مهندسی شیمی
34.000 داروسازی
6.200 فیزیک
9.300 معماری داخلی

شهریه دانشگاه مارمارا

شهریه پزشکی دانشگاه مارمارا

رشته پزشکی از رشته های محبوب و پرطرفدار ارائه شده در دانشگاه مارمارا است. شهریه این رشته در هر کشوری بالاتر از دیگر کشورها است. برای تحصیل در این رشته حدود 30000 لیر در سال باید به دانشگاه پرداخت کنید. البته در کنار این، می‌توانید درخواست بورسیه‌های خود را به دانشگاه ارسال کنید. مارمارا جدیداً ظرفیت بورسیه‌ی خود را افزایش داده است و این یک خبر خوب و جدید است که ما به شما داده‌ایم. برای کسب اطلاعات کامل در مورد گرفتن بورسیه و شهریه های دانشگاه های مختلف ترکیه مانند شهریه پزشکی دانشگاه آتاتورک با کارشناسان ما در تماس باشید.

رشته های دانشگاه مارمارا

تعداد 17 دانشکده مجهز و بزرگ در دانشگاه مارمارا ترکیه قرار دارند. در هر کدام از این دانشکده‌ها رشته های تحصیلی خاصی ارائه می‌شود. از جمله این دانشکده‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشکده آموزش آتاتورک
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده مدیریت کسب و کار
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده آموزش فنی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده تکنولوژی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده ورزش و فیزیک
 • دانشکده پزشکی

تعدادی از بهترین و پرطرفدارترین رشته ها در گروه‌های مختلف ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی در دانشگاه مارمارا ارائه می‌شود. از جمله این رشته ها می‌توان به تحصیل پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، اقتصاد، معماری، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی برق، آموزش ورزش، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، جامعه شناسی، بانکداری، مامایی، بیمه گری، بازار سرمایه، رشته سینما و تلویزیون، انفورماتیک، مدیریت بهره‌برداری، دبیری تعلیمات دینی، روزنامه نگاری، آرشیو گری، بیولوژی، مهندسی ماشین آلات، دبیری نساجی و … اشاره کرد.

 دندانپزشکی دانشگاه مارمارا

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مارمارا در سال 1962 فعالیت خود را آغاز کرد. زیرساخت‌های اطراف دانشکده در پردیس جدید، با مجهزترین سالن‌های سخنرانی، سالن‌های سمینار، آزمایشگاه تحقیقاتی، اتاق عمل بیهوشی عمومی، آزمایشگاه‌های شبیه‌سازی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که دوره تحصیلی خود از تئوری تا کارآموزی را به بهترین نحوه بگذرانند. این دانشگاه دارای 300 یونیت دندانپزشکی مجهز به دستگاه‌ها و مواد با تکنولوژی پیشرفته و یک واحد رادیولوژی است که در کنار آموزش حرفه‌ای با هدف ارائه بالاترین سطح خدمات بالینی به بیماران توسط دانشجویان و اساتید ایجاد شده است.

این دانشکده بر اساس نتایج آزمون مؤسسات آموزش عالی (YKS) در صدر لیست دانشکده‌های دندانپزشکی قرار دارد که آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه تبدیل کرده است. علاوه بر این، دانشکده دندانپزشکی مارمارا با توجه به میانگین خالص نتایج آزمون تخصصی دندانپزشکی (DUS) جزء موفق‌ترین‌ها به حساب می‌آید. علاوه بر دوره کارشناسی، تحصیلات تکمیلی و برنامه‌های تخصصی در شاخه‌های مختلف در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مرمره، خدمات بهداشت دهان و دندان نیز انجام می‌شود.

سوالات خود را از ما بپرسید

امکانات دانشگاه مارمارا ترکیه

وقتی در مورد دومین دانشگاه بزرگ ترکیه صحبت می‌کنیم، باید انتظار زیادی بابت امکانات موجود در آن داشته باشید. خوشبختانه دانشگاه مارمارا ترکیه به خوبی توانسته است با حجم بالای امکانات خود دانشجویان ورودی را سورپرایز کند. از جمله امکانات موجود در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوابگاه‌های جدا برای پسران و دختران
 • منوی غذای خوشمزه با قیمت‌های بسیار مناسب
 • اینترنت رایگان و نامحدود
 • امکانات حمل و نقل و جابجایی به صورت رایگان
 • کتابخانه‌های تخصصی و فوق تخصصی
 • خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان برای دانشجویان
 • دسترسی داشتن به منابع معتبر در سطح جهانی به صورت آنلاین و رایگان
 • آزمایشگاه‌های مجهز
 • سالن‌های ورزشی متعدد و بزرگ
 • سالن‌های غذاخوری و رستوران‌ها
 • محوطه سرسبز و خیلی زیبا در هر کدام از پردیس‌ها

خوابگاه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا از دو خوابگاه اوزمن آکتار Ozmen Aktar و خوابگاه حاندان ارتوغرول Handan Ertugrul برای اسکان دادن دانشجویان دختر برخوردار است. خوابگاه اوزمن آکتار 336 نفر ظرفیت دارد و در خوابگاه حاندان ارتوغرول نیز امکان اقامت 72 دانشجو فراهم شده است. تمامی اتاق های خوابگاه نیز به امکانات رفاهی نظیر حمام، توالت، آب گرم 24 ساعته، اتاق مطالعه، اسنک بار، اتاق استراحت تلویزیون، لباسشویی، مرکز رایانه متصل به اینترنت رایگان، آرایشگاه، اتاق مهمان و 3 خدمتکار مجهز شده اند.

دانشگاه مرمره خوابگاه مشخصی برای اسکان دادن دانشجویان پسر فراهم نکرده است. با این حال امکان اقامت آن ها را در خوابگاه هایی که به موسسه اعتباری آموزش عالی تعلق دارند، فراهم کرده است. هزینه این خوابگاه ها با توجه به نوع اتاق انتخابی، شرایط خوابگاه و امکانات آن متفاوت است و در هنگام ثبت نام به دانشجویان ارائه می شود.

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه مارمارا

5 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام ایا ثبت نام و امتحان یوس
  دانشگاه مارمارا در تبریز انجام میشود؟
  اگر جواب مثبت است
  نام و شماره تلفن موسسه برگزار کننده در تبریز را سریعا برام ارسال کنید
  متشکرم
  علی فغفوری

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   کدوم دانشگاه؟
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6469

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”