وبلاگ

دانشگاه مارمارا استانبول
لوگو دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا

(Marmara University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: استانبول

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 18

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: دولتی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه ترکیه: 11

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: علوم, بهداشت

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 1883

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS, SAT

نفس را در سینه حبس کنید که می‌خواهیم در مورد دومین دانشگاه بزرگ ترکیه، یعنی دانشگاه مارمارا استانبول صحبت کنیم. مارمارا یک دانشگاه دولتی و سطح عالی است که تمام دانش آموزان ترکیه و دیگر کشورها رویای بودن در کلاس‌های آن را در سر دارند. پس اصلاً جای تعجب نیست که همه برای دریافت مشاوره تحصیل در ترکیه دست روی این دانشگاه بگذارند. دانشگاه مارمارا ترکیه در میان دانشگاه‌های ترکیه در رتبه 11 ام قرار دارد و همین مسأله نشان از سطح علمی بالا و پیشتاز بودن این دانشگاه در عرصه پژوهش دارد. با ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هر آنچه در مورد مارمارا ترکیه مورد نیاز است را به شما بگوییم.

دانشگاه مارمارا کجاست؟


پردیس‌های مختلف دانشگاه مارمارا ترکیه در جاهای مختلف شهر زیبای استانبول قرار دارند. همان‌طور که میدانید استانبول، زیباترین شهر ترکیه است که هرساله میلیون‌ها گردشگر از آن دیدن می‌کنند. محل قرارگیری این دانشگاه در منطقه فاتیح شهر استانبول است. تعدادی از پردیس‌های آن در منطقه آسیایی و تعدادی نیز در منطقه اروپایی این شهر قرار دارند. در کل مساحت پردیس‌های مختلف آن به 6177829 متر مربع می‌رسد. یکی از پردیس‌های این دانشگاه تنها 170 متر مربع مساحت دارد و شیشلی نام دارد.

رنکینگ دانشگاه مارمارا استانبول

آیا می‌دانستید که دانشگاه مارمارا استانبول چند زبانه است و در آن به زبان‌های مختلف ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی قادر به تحصیل خواهید بود. زبان ترکی و انگلیسی برای رشته های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی است. زبان‌های دیگر نیز برای دپارتمان اقتصاد و علوم اداری می‌باشند. این نشان از قدرت و پیشرو بودن مارمارا است. رقابت‌های زیادی که در زمینه‌های مختلف علمی میان دانشجویان و اساتید این دانشگاه وجود دارد، سبب شده است که سالانه شاهد انتشار پیپرها و مقالات علمی زیادی از این دانشگاه باشیم. یکی از سیاست‌های تأثیرگذار دانشگاه مارمارا، توسعه و اهمیت دادن به ارتباطات بین‌المللی است. همکاری این دانشگاه با تعداد زیادی از دانشگاه‌های جهان جای تقدیر دارد و این‌ها تماماً فرصت‌های پیش روی دانشجویان است که در قالب برنامه‌های تبادل دانشجو و یا دوره‌های آموزشی، تجربه بودن در یک کشور بهتر و دانشگاه بهتر را داشته باشند.

 • رتبه ملی دانشگاه: 11
 • رتبه جهانی دانشگاه: 1001
 • رنکینگ از نظر عملکرد پژوهشی: 964
 • رتبه از نظر THE: 1001+
 • رتبه در میان دانشگاه‌های آسیایی: 400-351

شرایط پذیرش دانشگاه مارمارا استانبول

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه مارمارا در زمان‌های مشخص شده به دانشگاه ارسال کنید. منظور ما از مدارک، مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن به زبان ترکی یا انگلیسی، ریزنمرات، انگیزه نامه، توصیه‌نامه، پاسپورت معتبر، عکس و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه (نتایج آزمون ست و یوس) می‌باشد. نکته مهم برای پذیرش این دانشگاه، آزمون یوس است. همان‌طور که میدانید این آزمون برای سنجش سطح زبان ترکی دانشجویان است. از آنجایی که بسیاری از رشته های دانشگاه مارمارا بخصوص در دوره کارشناسی به زبان ترکی ارائه می‌شود، این آزمون و قبول در آن اهمیت زیادی دارد. برای مقاطع بالاتر ارشد و دکتری بهتر است که در کنار آزمون یوس، نمرات قبولی در آزمون تافل یا آیلتس را نیز به دانشگاه ارائه دهید.

دانشگاه مارمارا ترکیه

زمان ثبت نام دانشگاه مارمارا

عموماً برای زمان ثبت نام در دوره‌های مختلف برای هر دانشگاه زمان‌های مشخصی اعلام می‌شود. شما برای درخواست پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، شرکت در برنامه‌های اراسموس، شرکت در برنامه‌های کار دانشجویی و … باید ثبت نام و ارسال مدارک را در روزهای مشخص شده انجام دهید. عموماً زمان‌های ثبت نام در ماه‌های شهریور و مرداد است. البته شما هر کدام از این موارد را در تقویم دانشگاه مارمارا به آدرس https://takvim.marmara.edu.tr/en می‌توانید دنبال کنید.

آزمون یوس دانشگاه مارمارا

همان‌طور که گفته شد، آزمون ورودی برای قبولی در دانشگاه مارمارا استانبول، آزمون یوس است. این آزمون شامل سه بخش اصلی می‌باشد. در واقع توانایی و استعداد داوطلبان در سه بخش هوش، ریاضی و هندسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. عموماً تعداد سؤالات 80 است. شما به راحتی می‌توانید در مدت کوتاه از طریق دپارتمان آرتان بورس تاپ، و ثبت نام در کلاسهای آمادگی آزمون یوس آموزش لازم و قبولی در این آزمون را کسب کنید.

بورسیه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه، بیش از 115 بورسیه مختلف تحصیلی را به دانشجویان خود عرضه می کند. بورسیه های تحصیلی این دانشگاه به عنوان پرداخت حقوق ماهانه، خدمات رایگان غذایی و خدماتی، ارائه بیمه درمانی و … در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و می تواند تمام هزینه های تحصیل دانشجو یا بخشی از آن را پوشش بدهد. علاوه بر این موسسه آموزش عالی مارمارا در قالب برنامه های تبادل دانشجویی متعدد نظیر اراسموس، مولانا، فارابی و … بورسیه های متعددی را به دانشجویان ارائه می دهد. مطابق با این نوع بورسیه های تحصیلی، دانشجویان این دانشگاه می توانند تحصیلات دانشگاهی خود را در معتبرترین دانشگاه های اروپایی و آمریکایی ادامه دهند.

لازم به ذکر است که ظرفیت بورسیه های تحصیلی این دانشگاه در سال 2023 افزایش یافته است. تمامی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی نیز می توانند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه شوند. جهت اطلاع از شرایط دریافت این بورسیه های تحصیلی با مشاوران و متخصصان ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

شهریه دانشگاه مارمارا ترکیه

در دانشگاه مارمارا ترکیه هر سال تحصیلی شامل دو ترم است. تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های مختلف این دانشگاه حدود 5000 دلار در سال هزینه خواهد داشت. برای تحصیل در مقطع ارشد نیز به طور سالانه 5000 دلار هزینه خواهید داشت؛ اما یادتان نرود بورسیه‌های تحصیلی، کمک هزینه‌ها و کارهای دانشجویی کمک حال شما خواهد بود.

شهریه دانشگاه مارمارا

شهریه پزشکی دانشگاه مارمارا

رشته پزشکی از رشته های محبوب و پرطرفدار ارائه شده در دانشگاه مارمارا است. شهریه این رشته در هر کشوری بالاتر از دیگر کشورها است. برای تحصیل در این رشته حدود 30000 لیر در سال باید به دانشگاه پرداخت کنید. البته در کنار این، می‌توانید درخواست بورسیه‌های خود را به دانشگاه ارسال کنید. مارمارا جدیداً ظرفیت بورسیه‌ی خود را افزایش داده است و این یک خبر خوب و جدید است که ما به شما داده‌ایم. برای کسب اطلاعات کامل در مورد گرفتن بورسیه و شهریه های دانشگاه های مختلف ترکیه مانند شهریه پزشکی دانشگاه آتاتورک با کارشناسان ما در تماس باشید.

رشته های دانشگاه مارمارا

تعداد 17 دانشکده مجهز و بزرگ در دانشگاه مارمارا ترکیه قرار دارند. در هر کدام از این دانشکده‌ها رشته های تحصیلی خاصی ارائه می‌شود. از جمله این دانشکده‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشکده آموزش آتاتورک
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده مدیریت کسب و کار
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده آموزش فنی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده تکنولوژی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده ورزش و فیزیک
 • دانشکده پزشکی

تعدادی از بهترین و پرطرفدارترین رشته ها در گروه‌های مختلف ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی در دانشگاه مارمارا ارائه می‌شود. از جمله این رشته ها می‌توان به تحصیل پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، اقتصاد، معماری، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی برق، آموزش ورزش، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، جامعه شناسی، بانکداری، مامایی، بیمه گری، بازار سرمایه، رشته سینما و تلویزیون، انفورماتیک، مدیریت بهره‌برداری، دبیری تعلیمات دینی، روزنامه نگاری، آرشیو گری، بیولوژی، مهندسی ماشین آلات، دبیری نساجی و … اشاره کرد.

 دندانپزشکی دانشگاه مارمارا

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مارمارا در سال 1962 فعالیت خود را آغاز کرد. زیرساخت‌های اطراف دانشکده در پردیس جدید، با مجهزترین سالن‌های سخنرانی، سالن‌های سمینار، آزمایشگاه تحقیقاتی، اتاق عمل بیهوشی عمومی، آزمایشگاه‌های شبیه‌سازی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که دوره تحصیلی خود از تئوری تا کارآموزی را به بهترین نحوه بگذرانند. این دانشگاه دارای 300 یونیت دندانپزشکی مجهز به دستگاه‌ها و مواد با تکنولوژی پیشرفته و یک واحد رادیولوژی است که در کنار آموزش حرفه‌ای با هدف ارائه بالاترین سطح خدمات بالینی به بیماران توسط دانشجویان و اساتید ایجاد شده است.

این دانشکده بر اساس نتایج آزمون مؤسسات آموزش عالی (YKS) در صدر لیست دانشکده‌های دندانپزشکی قرار دارد که آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه تبدیل کرده است. علاوه بر این، دانشکده دندانپزشکی مارمارا با توجه به میانگین خالص نتایج آزمون تخصصی دندانپزشکی (DUS) جزء موفق‌ترین‌ها به حساب می‌آید. علاوه بر دوره کارشناسی، تحصیلات تکمیلی و برنامه‌های تخصصی در شاخه‌های مختلف در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مرمره، خدمات بهداشت دهان و دندان نیز انجام می‌شود.

سوالات خود را از ما بپرسید

امکانات دانشگاه مارمارا ترکیه

وقتی در مورد دومین دانشگاه بزرگ ترکیه صحبت می‌کنیم، باید انتظار زیادی بابت امکانات موجود در آن داشته باشید. خوشبختانه دانشگاه مارمارا ترکیه به خوبی توانسته است با حجم بالای امکانات خود دانشجویان ورودی را سورپرایز کند. از جمله امکانات موجود در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوابگاه‌های جدا برای پسران و دختران
 • منوی غذای خوشمزه با قیمت‌های بسیار مناسب
 • اینترنت رایگان و نامحدود
 • امکانات حمل و نقل و جابجایی به صورت رایگان
 • کتابخانه‌های تخصصی و فوق تخصصی
 • خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان برای دانشجویان
 • دسترسی داشتن به منابع معتبر در سطح جهانی به صورت آنلاین و رایگان
 • آزمایشگاه‌های مجهز
 • سالن‌های ورزشی متعدد و بزرگ
 • سالن‌های غذاخوری و رستوران‌ها
 • محوطه سرسبز و خیلی زیبا در هر کدام از پردیس‌ها

خوابگاه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا از دو خوابگاه اوزمن آکتار Ozmen Aktar و خوابگاه حاندان ارتوغرول Handan Ertugrul برای اسکان دادن دانشجویان دختر برخوردار است. خوابگاه اوزمن آکتار 336 نفر ظرفیت دارد و در خوابگاه حاندان ارتوغرول نیز امکان اقامت 72 دانشجو فراهم شده است. تمامی اتاق های خوابگاه نیز به امکانات رفاهی نظیر حمام، توالت، آب گرم 24 ساعته، اتاق مطالعه، اسنک بار، اتاق استراحت تلویزیون، لباسشویی، مرکز رایانه متصل به اینترنت رایگان، آرایشگاه، اتاق مهمان و 3 خدمتکار مجهز شده اند.

دانشگاه مرمره خوابگاه مشخصی برای اسکان دادن دانشجویان پسر فراهم نکرده است. با این حال امکان اقامت آن ها را در خوابگاه هایی که به موسسه اعتباری آموزش عالی تعلق دارند، فراهم کرده است. هزینه این خوابگاه ها با توجه به نوع اتاق انتخابی، شرایط خوابگاه و امکانات آن متفاوت است و در هنگام ثبت نام به دانشجویان ارائه می شود.

سوالات کاربران درباره دانشگاه مارمارا

1 Comment

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6469

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”