دانشگاه مدیپول
logo
دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ ترکیه
لوگو دانشگاه نامیک کمال

دانشگاه نامیک کمال

(Tekirdağ Namık Kemal University)

location

شهر: تکیر داغ

univercity

تعداد دانشکده: 12

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 71

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2006

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه نامیک کمال در شهر تکیرداغ قرار دارد که یکی از 30 کلان‌شهر ترکیه بوده و با عناوین شهر صنعتی، کشاورزی، توریستی، بندری و البته یک شهر دانشگاهی، شناخته می‌شود. تحصیل در دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ مساوی است با لذت یک زندگی دانشجویی، چرا که نه تنها شهر تکیرداغ از شهرهای دانشجو پذیر است، بلکه دارای جاذبه‌های گردشگری و جشنواره‌های بسیاری است. قطعاً دانشجویان در این شهر در طول دوره تحصیل خود دچار روزمرگی نخواهند شد.

دانشگاه Namik Kemal جز دانشگاه‌های دولتی جدیدالتأسیس ترکیه است  و به همین خاطر از معماری و امکانات مدرنی برخوردار است و البته به طور مستمر در جهت ارتقای جایگاه خود در میان دانشگاه‌های ترکیه پیشروی می‌کند. چشم انداز این دانشگاه، مطرح شدن در مجامع علمی جهانی است که با رویکرد پژوهشی و نوآورانه خود و ارائه خدمات آموزشی، مطابق با استانداردهای بین‌المللی به طور مداوم در حال توسعه است. بهتر است بدون توضیحات دیگر، مستقیم به سراغ معرفی دانشگاه نامیک کمال برویم تا با تمامی اطلاعات لازم برای ورود به این دانشگاه آشنا شوید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه نامیک کمال ترکیه

دانشگاه نامیک کمال در سال 2006 به عنوان یک دانشگاه دولتی در تکیرداغ تأسیس شد. پردیس مرکزی این دانشگاه، پردیس Değirmenaltı نام دارد. 1324 پرسنل علمی و اداری در 11 دانشکده، 1 هنرستان، 3 مؤسسه، 3 مدرسه، 11 مدرسه حرفه‌ای، 10 مرکز کاربردی و تحقیقاتی و 5 گروه آموزشی وجود دارد. در مجموع 3,3024 دانشجو در بخش‌های مختلف این دانشگاه تحصیل می‌کنند. همچنین حدود 75 باشگاه دانشجویی، 400 نوع فعالیت مختلف را در سال از جمله اجراهای تئاتر، سمینارها، کنسرت‌ها و کنفرانس‌های علمی ارائه می‌دهند.

دانشگاه نامیک کمال در ادامه روند رشد و توسعه خود، دانشکده زبان‌های خارجی و مدرسه حرفه‌ای خدمات بهداشتی را در کنار آموزش‌های آکادمیک رایج، راه‌اندازی کرد. از طرفی مدرسه حرفه‌ای واقع در تکیرداغ به دو مدرسه حرفه‌ای علوم اجتماعی و علوم فنی تقسیم شد و از این طریق، فرصت‌های علمی – آموزشی گسترده و مدرنی را در اختیار دانشجویان قرار گرفت.

از نکات قابل توجه دانشگاه دولتی نامیک کمال، می‌توان به بیمارستان واقع در آن اشاره کرد. مرکز تحقیقات و کاربرد سلامت (بیمارستان) در دانشگاه، جایی است که دانشجویان دانشکده پزشکی می‌توانند مهارت‌های کاربردی و مهارت‌های نظری خود را تقویت کنند. بیمارستان دانشگاه نامیک کمال، اولین مرکز پیوند کلیه در منطقه است که حق دریافت گواهی مجوز گردشگری سلامت را دارد و تنها مؤسسه بهداشتی در بین بیمارستان‌های دولتی تکیرداغ است که این مجوز را دریافت کرده است.

چرا دانشگاه نامیک کمال؟

برنامه های تبادل دانشجویی دانشگاه نامیک کمال

دانشگاه نامیک کمال در کلان‌شهر دانشگاهی و گردشگری تکیرداغ واقع شده که همین موقعیت جغرافیایی، باعث می‌شود دانشجویانی که در این شهر تحصیل می‌کنند، از شهر محل سکونت خود لذت ببرند و دچار روزمرگی تحصیلی نشوند. گفتنی است که دانشگاه نامیک کمال در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس و مولانا مشارکت دارد.. از این گذشته دانشگاه نامیک کمال دارای خدمات و امکانات رفاهی بسیاری است که به برخی از آن‌ها در اینجا اشاره می‌کنیم:

 • پردیس آموزشی
 • واحدهای اداری
 • کافه تریا مرکزی
 • کتابخانه مرکزی
 • مجتمع ورزشی
 • مراکز تحقیقاتی و کاربردی
 • مرکز کنگره و فرهنگ
 • مرکز جوانان و مناطق زندگی که حدود 2 ساعت با استانبول فاصله دارند.

آدرس دانشگاه نامیک کمال کجاست؟


آدرس دقیق نامیک کمال: تکیرداغ، سلیمان پاشا59030، جاده شماره 1پردیس نامیک کمال

دانشگاه نامیک کمال در منطقه سلیمان پاشا و پردیس اصلی در دگیرمنالتی در انتهای جاده استانبول قرار دارد. فاصله تا مرکز شهر 15-20 دقیقه است. حمل و نقل آسان در آنجا به راحتی انجام می‌شود، زیرا در بزرگراه D-110، یکی از مهم‌ترین بزرگراه‌های ترکیه واقع شده است. فاصله تکیرداغ تا چند شهر مهم ترکیه بدین ترتیب هستند؛ فاصله استانبول تا تکیرداغ 132 کیلومتر؛ تقریباً 2 ساعت با اتوبوس، فاصله آنکارا تا تکیرداغ 585 کیلومتر؛ تقریباً 8 ساعت با اتوبوس، فاصله ازمیر تا تکیرداغ 505 کیلومتر؛ حدود 10 ساعت با اتوبوس.

ناگفته نماند برای حمل و نقل در مسیر پردیس مرکزی Değirmenaltı دانشگاه، اتوبوس‌های عمومی و مینی‌بوس‌های خصوصی از مرکز شهر نیز وجود دارند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ

دانشگاه نامیک کمال با وجود اینکه، زمان زیادی از تأسیس آن نمی‌گذرد، دائماً در حال ارتقای رتبه خود در بین دانشگاه‌های ترکیه است تا جایی که از بسیاری از آن‌ها که سابقه بیشتری دارند، جلو زده است. در جدول زیر، رتبه این دانشگاه را بر اساس سایت معتبر “edurank.org” اعلام کرده‌ایم؛

رنکینگ دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ 2023
سطح رتبه دهی رتبه
رتبه جهانی 3886
رتبه داخلی 71

شرایط پذیرش دانشگاه نامیک کمال ترکیه

به طور کلی دو شرط عمده برای پذیرش در دانشگاه دولتی نامیک کمال وجود دارد:

 1. داشتن دیپلم دبیرستان
 2. ارائه نتیجه آزمون یوس با حداقل امتیاز 40

نکته: برای کسب اطلاعات بیشتر از زمان برگزاری و نحوه شرکت در آزمون یوس، کافیست بر روی لینک کلیک کنید: آزمون یوس ترکیه و زمان برگزاری

مدارک ثبت نام دانشگاه نامیک کمال

در کنار شرایط پذیرش هر دانشگاه، ارائه مدارک تحصیلی برای ثبت نام ضروری است. در اینجا مدارکی را که دانشگاه نامیک کمال از دانشجویان خود درخواست می‌کند را معرفی می‌کنیم:

 1. اصل دیپلم دبیرستان
 2. اصل گواهی معادل دیپلم؛ اخذ شده از ادارات آموزش ملی یا نمایندگان خارجی ترکیه
 3. اصل و کپی گذرنامه
 4. ریز نمرات سال‌های تحصیل به همراه ترجمه ترکی آن.
 5. رسید بانکی پرداخت شهریه دانشگاه.
 6. 2 عدد عکس رنگی با سایز (4.5*6)
 7. گواهی مهارت ترکی در صورت وجود و در غیر این صورت، باید در آزمون TÖMER شرکت کنید.
 8. گواهی مهارت زبان خارجی، در صورت وجود و در غیر این صورت متقاضیان باید به دپارتمان‌های ارائه دهنده آموزش زبان خارجی مراجعه کنند.
 9. گواهی دقیق ثبت تولد برای افراد دو تابعیتی؛ تاریخ اخذ تابعیت ترکیه باید در سند ذکر شود.
 10. گواهی گزینش و جا نمایی دانشجو (ÖSYS) ؛ به طور آنلاین انجام می‌شود.
 11. گزارش بهداشت مطابق دستورالعمل ÖSYS در سال مربوطه.
 12. سند کفایت مالی؛ در هنگام ثبت نام انجام شود.
 13. تعهد ثبت نام

توجه: معدلی که در حین درخواست مشخص کردید و معدل کارنامه باید برابر باشد. مدارک دیپلم، ریز نمرات، گذرنامه، گواهی هویت و تعهدنامه باید هنگام ثبت نام در سامانه آنلاین بارگذاری شود. اگر حتی یکی از این مدارک ناقص بارگذاری شود، ثبت نام داوطلب رد می‌شود.

محوطه دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ

آزمون های لازم برای پذیرش در نامیک کمال تکیرداغ

پیش از پذیرش در دانشگاه نامیک کمال، دانشجویان باید در دو آزمون مورد نظر دانشگاه، حدنصاب قبولی را کسب کنند. این دو آزمون عبارت‌اند از:

 1. آزمون یوس (YOS)
 2. نتایج آزمون تومر (TOMER) و آزمون زبان انگلیسی مورد تأیید دانشگاه.

نکته: دانشگاه نامیک کمال جزء دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که پذیرش آن نیازمند قبولی در آزمون ورودی است.

پذیرش کارشناسی ارشد نامیک کمال

پس از قبولی در آزمون ورودی شما نیاز دارید تا دو مدرک دیگر برای پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه نامیک کمال ارائه دهید؛

 1. مدرک کارشناسی
 2. مدرک مهارت زبان ترکی یا انگلیسی؛ مطابق با زبان آموزشی برنامه درسی
نکات بیشتر

چنانچه قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، شما نیازمند آشنایی با شرایط پذیرش دانشگاه‌ها در این مقطع تحصیلی هستید. پیشنهاد می‎کنیم مقاله شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه را به طور کامل مطالعه کنید تا با گزارش مفصلی که ارائه داده‌ایم، تمامی ابهامات شما رفع شود.

5 رشته پر متقاضی نامیک کمال در مقطع کارشناسی ارشد:

در میان تعداد زیاد رشته‌هایی که دانشگاه نامیک کمال ارائه می‌دهد، پنج رشته‌ای که عموماً متقاضیان بیشتری به دنبال آن‌ها هستند عبارت‌اند از:

 • پرستاری
 • پزشکی
 • دندان‌پزشکی
 • جامعه شناسی
 • حقوق خصوصی

پذیرش دکتری دانشگاه نامیک کمال

مشابه پذیرش کارشناسی ارشد، شما نیاز دارید تا مدارک مقطع پایین‌تر خود را در کنار نتایج آزمون‌های مورد نظر دانشگاه ارائه دهید که شامل دو مورد زیر می‌شوند:

مدرک کارشناسی
مدرک مهارت زبان ترکی یا انگلیسی؛ مطابق با زبان آموزشی برنامه درسی

نکته: اگر ترکیه مقصد تحصیلی شما در مقطع دکتری است، مقاله تحصیل دکتری در ترکیه را مطالعه کرده تا اطلاعات کامل تحصیل در این مقطع دانشگاهی را بدست آورید.

5 رشته پر متقاضی دانشگاه نامیک کمال در مقطع دکتری:

چند رشته مهم این دانشگاه را در بخش قبلی معرفی کردیم که در مقطع دکتری هم پذیرش دارند، در اینجا به چند رشته دیگر این دانشگاه اشاره می‌کنیم:

 • مهندسی صنایع
 • مهندسی عمران
 • مدیریت
 • حقوق
 • جامعه‌شناسی

شهریه دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ در سال 2024

کسانی که دغدغه هزینه‌های تحصیل در دانشگاه نامیک کمال را دارند، با دانستن شهریه برخی از بااهمیت‌ترین رشته‌های این دانشگاه، با دید بهتری می‌توانند برای رشته مورد نظر خود اقدام کنند. در جدول زیر لیست شهریه مهم‌ترین رشته‌ها آمده است؛

 شهریه دانشگاه نامیک کمال سال 2024
نام رشته زبان رشته شهریه (لیر)
پزشکی ترکی 82.812
پرستاری ترکی 8.186
روانشناسی ترکی 10.244
دامپزشکی ترکی 22.732
مهندسی کامپیوتر ترکی 16.286
مهندسی صنایع ترکی 16.286
مهندسی عمران ترکی 16.286
زیست شناسی ترکی 13.650
مهندسی مکانیک ترکی 16.286
مهندسی نساجی ترکی 16.286
اقتصاد ترکی 12.308
مدیریت ترکی 12.308
حقوق ترکی 12.308
علوم سیاسی و مدیریت دولتی ترکی 12.308

بورسیه دانشگاه نامیک کمال

بورسیه دانشجویی همیشه برای کسانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، اهمیت بسزایی دارد، به همین منظور ما در اینجا بورسیه‌هایی که دانشگاه نامیک کمال برای دانشجویان در نظر گرفته است را ارائه می‌دهیم؛

 • بورسیه‌های دولتی
 • بورسیه احتیاج ضروری
 • حمایت به صورت کار دانشجویی

شرایط پذیرش بورسیه نامیک کمال

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه نامیک کمال ترکیه

از آنجایی که دانشگاه نامیک کمال یک دانشگاه دولتی است بورسیه‌های آن زیر نظر دولت تعریف می‌شود. در نتیجه همه دانشجویان این دانشگاه حق دارند از فرصت‌های بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط دولت بهره‌مند شوند. وام و بورسیه تحصیلی هر ساله توسط اداره کل اعتبار و مؤسسه امور خوابگاه‌ها به دانشجویان اعطا می‌شود. در همین راستا، دانشگاه از دانشجویانی که وضعیت مالی خوبی ندارند، حمایت مالی می‌کند. همچنین به دانشجویان موفق، امکان کار پاره وقت در واحدهای دانشگاه داده می‌شود.

نکات بیشتر

اگر بیش از هر چیز دیگری، این موضوع فکرتان را درگیر کرده که «چگونه بورسیه تحصیل ترکیه بگیریم»، جای نگرانی نیست. کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید. ما در یک مقاله، سیر تا پیاز «ترکیه بورسلاری» را در این صفحه: شرایط ترکیه بورسلاری و گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه  توضیح داده‌ایم. اگر همچنان ابهاماتی داشتید، با مشاوران ما در مجموعه آرتان تماس بگیرید.

دانشکده های دانشگاه نامیک کمال

در اینجا به معرفی 11 دانشکده دانشگاه نامیک کمال اشاره می‌کنیم که از یک سو هنر و علوم انسانی و از سوی دیگر علوم پزشکی و مهندسی را دربرگرفته است:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندان‌پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم و ادبیات
 • دانشکده طراحی و معماری
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده هنرهای زیبا

کلاس درس دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ

دانشگاه نامیک کمال چه رشته‌هایی دارد؟

دانشگاه نامیک کمال تقریباً در همه رشته‌های مطرح در مقاطع مختلف تحصیلی، برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهد که برخی از پرطرفدارترین آن‌ها را نام می‌بریم؛

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی عمران
 • کشاورزی
 • مهندسی مکانیک
 • اقتصاد کار و روابط صنعتی
 • اقتصاد
 • مدیریت
 • حقوق

امکانات دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ

پیش‌تر برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه نامیک کمال اشاراتی کردیم، در اینجا قصد داریم شما را با گوشه دیگری از امکانات و خدمات رفاهی این دانشگاه دولتی آشنا کنیم تا خیالتان از بابت رفاه و زندگی دانشجویی راحت باشد و تنها به انتخاب دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی خود فکر کنید. این امکانات عبارت‌اند از:

 • آمفی تئاتر
 • بانک
 • پیک باربری
 • پارکینگ ماشین
 • امنیت
 • پردیس در دسترس
 • استخر
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • استودیو رادیو
 • سالن ورزش
 • استودیو فیلم
 • کافه تریا
 • پیست دوچرخه سواری

خوابگاه دانشگاه نامیک کمال ترکیه

امکانات خوابگاه دانشگاه نامیک کمال

دانشگاه نامیک کمال با شهر تکیرداغ آمیخته شده و به همین دلیل، فرصت‌های اقامتی از طریق خوابگاه‌های دولتی KYK، خوابگاه‌های خصوصی و آپارتمان‌ها بسیار زیاد است. در اینجا لیستی از خوابگاه‌های دانشجویی این شهر را ارائه می‌دهیم؛

 • خوابگاه دخترانه و پسرانه Hacı İlbeyi Kyk
 • خوابگاه دخترانه و پسرانه Hacı İlbeyi Kyk
 • خوابگاه‌های دولتی Çerkezköy
 • خوابگاه دخترانه و پسرانه هایرابولو کیک
 • خوابگاه دخترانه Çorlu Kyk
 • خوابگاه‌های دولتی چورلو
 • خوابگاه پسرانه Çorlu Kyk
 • خوابگاه پسرانه سلیمان پاشا کیک

جمع‌بندی

اگر به دنبال یک دانشگاه دولتی سطح بالا در شهری پر از جاذبه و جشن و خوراکی می‌گردید، به شما پیشنهاد می‌کنیم دانشگاه نامیک کمال را در گزینه‌های خود قرار دهید. ما در مقاله حاضر، این دانشگاه را معرفی کردیم و کلیه آنچه که شما برای تحصیل در این دانشگاه نیاز دارید را شرح دادیم. از مهم‌ترین موضوعاتی که در متن پیشرو به آن پرداختیم؛ شرایط پذیرش، آزمون‌های لازم، بورسیه و شهریه رشته‌های مختلف دانشگاه بودند.

پینار میرزایی
پینار میرزایی

سوالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه نامیک کمال

شما می‌توانید با مراجعه به جدول شهریه رشته‌های دانشگاه نامیک کمال در همین مقاله، از آخرین شهریه‌ رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه مطلع شوید.
خیر. دانشگاه نامیک کمال مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران نیست اما در برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی اراسموس و مولانا شرکت دارد
زمون ورودی YOS و همچنین آزمون‌های زبان ترکی و یا انگلیسی که در بخش آزمون‌های همین مقاله به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.
بله. دانشگاه نامیک کمال دارای دو برنامه بورسیه و یک برنامه حمایتی است که عبارتند از: بورسیه های دولتی، بورسیه احتیاج ضروری و حمایت به صورت کار دانشجویی. در بخش شرایط بورسیه می‌توانید توضیحات تکمیلی آن‌ها را مطالعه کنید.
خیر. دانشگاه نامیک کمال یک دانشگاه دولتی است که پذیرش آن مستلزم قبولی در آزمون ورودی YOS می‌باشد.
دانشگاه نامیک کمال مستقلاً خوابگاه دانشجویی ندارد، اما تعداد زیادی خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه در اطراف دانشگاه و شهر تکیرداغ قرار دارد که در بخش خوابگاه‌ها آن‌ها را معرفی کردیم که می‌توانید در آن بخش، خوابگاه‌ها را بررسی کنید.
آیا این مطلب برایتان مفید بود؟
میانگین امتیاز 5 از 5 | از مجموعه 1 رای
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=10753
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه