وبلاگ

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه، از بسیاری جهات، می‌تواند آینده شغلی و شأن اجتماعی بسیار خوبی را برای شما فراهم کند. در این مقاله، برای شما اطلاعات شفافی در مورد سطح علمی، رشته‌های پرطرفدار و شهریه این رشته‌ها در دانشگاه های مورد تایید ارائه کرده و همچنین امتیازات و مزایای مختلف تحصیل در این دانشگاه‌ها را مورد بررسی دقیق‌تر قرار خواهیم داد و در پایان هم پاره‌ای از سؤالات مهم و متداول کاربران عزیزمان را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه 2023

مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت ایران هرساله پس از بررسی کارشناسی از جنبه‌های عمومی و تخصصی، لیستی از دانشگاه های مورد تایید این وزارتخانه را در دو بخش دولتی و خصوصی و برای همه کشورها جهت آگاهی علاقه‌مندان تحصیل در دانشگاه های کشورهای خارجی منتشر می‌کند که به طور مشخص در این مقاله به سراغ لیست دانشگاه های ترکیه رفته‌ایم.

دانشگاه های زیر بر اساس رأی صادره در جلسه شورای‌عالی ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور پس از انجام کار کارشناسی و با توجه ‌به سه نظام رتبه‌بندی بین‌المللی مؤسسات Times,Qs و مؤسسه Shanghai معتبر شناخته شده‌اند. در ادامه لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه که در سال 1402 اعلام شده و به‌روزترین فهرست است، در جدول زیر آورده‌ایم.

لیست دانشگاه های مورد تایید ترکیه وزارت بهداشت ایران
ردیفنام دانشگاهنام انگلیسینوعرتبه داخلیشهر
1دانشگاه استانبولİstanbul universityدولتی1استانبول
2دانشگاه حاجت تپهHacettept universityدولتی2آنکارا
3دانشگاه آنکاراAnkara universityدولتی4آنکارا
4دانشگاه قاضیGazi universityدولتی7آنکارا
5دانشگاه اژهEge universityدولتی8ازمیر
6دانشگاه آتاتورکAtaturk universityدولتی13ارزروم
7دانشگاه دوکوز ایلولDokuz eylul universityدولتی10ازمیر
8دانشگاه مارماراMarmara universityدولتی11استانبول
9دانشگاه آجی بادامAcıbadem universityخصوصی90استانبول
10دانشگاه کوچKoc universityخصوصی14استانبول
11دانشگاه باشکنتBaskent universityخصوصی23آنکارا
12دانشگاه یدی تپهYeditepe universityخصوصی25استانبول
13دانشگاه اوندوکوز مایسOndokuz mayis universityدولتی26سامسون
14دانشگاه آیدین استانبولAydin universityخصوصی51استانبول
15دانشگاه مدیپول استانبولMedipol İstanbul universityخصوصی60استانبول
16دانشگاه کاتپ چلبی ازمیرKatepcelebi İzmir universityدولتی93ازمیر
17دانشگاه باهچه شهیرBahcesehir universityخصوصی149استانبول

دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه در دو دسته خصوصی و دولتی جای می‌گیرند. به‌طورکلی 17 دانشگاه ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت هستند که از این تعداد 7 عدد آن خصوصی است. لازم به ذکر است که خصوصی بودن دانشگاه‌ها دلیلی بر پایین‌تر بودن کیفیت این مؤسسات آموزش عالی نیست. این 7 دانشگاه به شرح زیر هستند:

دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران
ردیفنام دانشگاهنام انگلیسیرتبه داخلیشهر
1دانشگاه کوچKoc university14استانبول
2دانشگاه باشکنتBaskent university23آنکارا
3دانشگاه یدی تپهYeditepe university25استانبول
4دانشگاه آیدین استانبولAydin university51استانبول
5دانشگاه مدیپول استانبولMedipol İstanbul university60استانبول
6دانشگاه آجی بادامAcıbadem university90استانبول
7دانشگاه باهچه شهیرBahcesehir university149استانبول

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ مورد تایید ایران

دانشگاه کوچ که یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه است، هم اکنون عضو معاهده بولونیا و اراسموس می‌باشد و دانشجویانش پس از اتمام تحصیل خود به راحتی می‌تواند در تمامی دانشگاه های اروپایی و آمریکایی ادامه تحصیل دهد. این مؤسسه آموزش عالی به دانشجویان برتر و مستعد، کمک هزینه‌ها و بورس‌های مختلف از 25 تا 100 درصد اعطا می‌کند .دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ با کادر آموزشی منتخب خود، موفق‌ترین دانشجویان ترکیه را با اعضای هیئت علمی که در سطح بین‌المللی مطرح هستند را گرد هم آورده و برنامه‌های خود را به گونه‌ای طراحی کرده است که زمینه را برای تحقیقات علمی مهم و چاره‌اندیشی برای دغدغه‌های روز دنیا را فراهم کند. دانشجویان ممتاز این دانشگاه پس از اتمام تحصیل توسط شرکت هلدینگ کوچ جذب می‌شوند. دانشگاه کوچ نه تنها در این لیست یکی از دانشگاه های مطرح است، بلکه در بین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم نیز جای گرفته است و دانشجویان این دانشگاه به راحتی می‌توانند در ایران مشغول به کار شوند.

برترین رشته ‌های دانشگاه کوچ:

 • پزشکی
 • مهندسی
 • فیزیک
 • شیمی

دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت مورد تایید ایران

دانشگاه باشکنت در سال 1994 به منظور ارائه آموزش مدرن در آنکارا تأسیس شد و هم اکنون 14,800 دانشجو را آموزش می‌دهد. باشکنت اولین دانشگاه خصوصی است که دانشکده پزشکی خود را تأسیس کرده و توسط هیئت ملی اعتباربخشی آموزش پزشکی (UTEAK) به رسمیت شناخته شده است. همچنین اولین دانشگاه خصوصی ترکیه که جوایز بین‌المللی چون طلا، پلاتین و الماس را در زمینه کیفیت آموزشی کسب کرده، محسوب می‌شود. از نظر تعداد انتشارات علمی منتشر شده توسط دانشگاه های خصوصی به ازای هر عضو هیئت علمی و دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز رتبه اول را دارد. همچنین دانشگاه باشکنت به گفته شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK)، از نظر عملکرد انتشارات علمی در ۲۳ سال گذشته بهترین دانشگاه خصوصی به حساب می‌آید.

بهترین رشته ‌های دانشگاه باشکنت:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • زیست‌شناسی

دانشگاه یدی تپه ترکیه

دانشگاه یدی تپه مورد تایید ایران

دانشگاه یدی تپه با بیش از 700 دانشگاه معتبر از جمله کانادا، آمریکا و روسیه همکاری دارد و عضو برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس پلاس، مولانا و فارابی است. همچنین 3 تن از اساتید این دانشگاه جزء 100 دانشمند برتر ترکیه هستند. دانشکده پزشکی دانشگاه یدی تپه یکی از برترین دانشکده‌هایی است که در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه وجود دارد. دانشجویان این دانشکده در طول تحصیل به تعدادی از مجهزترین بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های ترکیه دسترسی دارند. همچنین از جمله اعتبارنامه‌ها و موفقیت‌های جهانی دانشکده پزشکی این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب اعتبارنامه برنامه‌های آموزش پزشکی
 • راه‌اندازی بیمارستان با سیستم و استانداردهای کامل
 • کسب اعتبار از “JCI” که مهم‌ترین ارگان تعیین‌کننده استانداردهای بهداشتی در سطح جهان است.

بهترین رشته ‌های دانشگاه یدی تپه:

 • پزشکی
 • چشم‌پزشکی
 • فیزیوتراپی

دانشگاه آیدین ترکیه

دانشگاه آیدین مورد تایید ایران

این دانشگاه تازه تأسیس با توجه به گسترش روابط بین‌المللی خود و پیشرفت‌های متعدد در زمینه‌های علمی، محبوبیت بسیاری در بین دانشجویان بین‌المللی به دست آورده تا جایی که سالانه بیش از ۳۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی را از ۱۰۱ کشور جهان به سمت خود جذب می‌کند. دانشگاه آیدین در دانشکده پزشکی خود بیش از 25 مرکز تحقیقاتی تأسیس کرده است تا دانشجویان در طول تحصیل به صورت کاملاً عملی آموزش ببینند. اولویت اول این دانشکده تربیت پزشکان ماهر و حرفه‌ای است که با آموزش بالینی و پیش بالینی دانشجویان در بیمارستان‌های آموزشی – تحقیقی برجسته ترکیه، در این راستا قدم برمی‌دارد. همچنین این دانشگاه توافق‌نامه‌های همکاری دوجانبه با 450 دانشگاه جهان را دارد. دانشگاه آیدین به لطف سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) ضمیمه دیپلم و مدرک کارشناسی معتبر جهانی را به دانشجویان خود می‌دهد. برای مطالعه بیشتر درباره دانشگاه آیدین که جزء 100 دانشگاه برتر ترکیه است، به مقاله مربوطه در سایت آرتان بورس تاپ مراجعه فرمایید تا با دیگر امکانات این دانشگاه آشنا شوید.

برترین رشته‌ های دانشگاه آیدین:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • فیزیک
 • شیمی

دانشگاه مدیپول استانبول ترکیه

دانشگاه مدیپول استانبول مورد تایید ایران

دانشگاه مدیپول استانبول، دانشگاهی خصوصی است که همپای دانشگاه های دولتی در حال پیشرفت و پژوهش است. این دانشگاه زیر نظر سازمان وقفی آموزش، بهداشت و تحقیقات ترکیه راه‌اندازی شد. دانشگاه مدیپول در حوزه سلامت تبدیل به برندی معتبر شده است که امکانات زیادی مانند بزرگ‌ترین آزمایشگاه شبیه‌سازی ترکیه، داشتن شانس اخذ مدرک بین‌المللی، نرخ بورس تحصیلی بالا و مرکز تحقیقات کاربردی و بهداشتی با جدیدترین تجهیزات را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. بر اساس گزارش‌های مؤسسه رتبه‌بندی “URAP” در سال ۲۰۲۱ ، دانشگاه مدیپول در بین دانشگاه های خصوصی ترکیه رتبه دوازدهم را کسب کرده است. علاوه بر این، این دانشگاه که موفق به ورود به رتبه‌بندی سایت معتبر اعتبارسنجی “Scimago 2020” شد و در بین ۲۰ دانشگاه موفق ترکیه قرار گرفت. دانشگاه مدیپول با بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خصوصی سلامت ترکیه، مجتمع بیمارستانی مگا مدیپل را تأسیس کرد و همچنین در مراکز مشاوره‌ای، متخصصان دانشجویان را راهنمایی می‌کنند و برای حمایت روانی و اجتماعی دانشجویان، مشاوره‌های فردی و روان‌شناختی به آنها ارائه می‌شود.

برترین رشته ‌های دانشگاه مدیپول استانبول:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • شنوایی‌سنجی
 • زیست‌شناسی

دانشگاه آجی بادام ترکیه

دانشگاه آجی بادام مورد تایید ایران

دانشگاه آجی بادام یکی از دانشگاه های معروف و برتر ترکیه است که رشته‌های متنوع و پرطرفداری همچون پزشکی، دندانپزشکی و رشته‌های فنی را ارائه می‌دهد. از طرفی این دانشگاه از نظر امکانات رفاهی و خدمات آموزشی و علمی در بالاترین سطح قرار دارد. در دانشگاه آجی بادام ترکیه یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین مراکز پزشکی جهان قرار دارد. این مرکز در حوزه شبیه‌سازی بالینی، آموزش دادن جراحی، رباتیک، آندوسکوپی فعال است. زیرساخت‌ها و دپارتمان‌های این مرکز پزشکی در جهان مشهور است و کاملاً مطابق با استانداردهای علمی جهانی است. دانشگاه آجی بادام ترکیه، گواهی‌نامه CAE دارد که تنها دو دانشگاه این مدرک را در زمینه پزشکی توانسته‌اند کسب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دانشگاه که یکی از محبوب‌ترین مقصدهای دانشگاهی دانشجویان بین‌المللی است، به صفحه دانشگاه آجی بادام مراجعه فرمایید.

برترین رشته‌ های دانشگاه آجی بادام:

 • پزشکی
 • رادیولوژی
 • زیست‌شناسی

دانشگاه باهچه شهیر ترکیه

دانشگاه باهچه شهیر مورد تایید ایران

دانشگاه باهچه شهیر به دلیل جذابیت جهانی خود هر ساله میزبان هزاران دانشجو می‌شود. در حال حاضر از بین 32,265 دانشجویش 6,345 نفرشان بین‌المللی هستند که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه باهچه شهیر به‌سلامت و بهداشت دهان به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر از سلامت عمومی نگاه می‌کند، این رویکرد با اضافه‌کردن مبحث کاربردی و پیشرفته “دندانپزشکی دیجیتال – زیبایی – ایمپلنت ” در مواد درسی این رشته مشهود است. این مبحث در نتیجه پیشرفت‌های تکنولوژی نوین توسعه‌یافته است و در بین برنامه‌های دندانپزشکی سایر دانشگاه‌ها تفاوت چشمگیری ایجاد نموده است.

برترین رشته ‌های دانشگاه باهچه شهیر:

 • پزشکی
 • مهندسی
 • فیزیک

دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

در ادامه به معرفی 10 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه در بخش دولتی می‌پردازیم. در جدول زیر می‌توانید لیست این دانشگاه‌ها را به همراه رتبه آن‌ها در ترکیه را ببینید:

لیست دانشگاه های دولتی مورد تایید ترکیه وزارت بهداشت ایران
ردیفنام دانشگاهنام انگلیسیرتبه داخلیشهر
1دانشگاه استانبولİstanbul university1استانبول
2دانشگاه حاجت تپهHacettept university2آنکارا
3دانشگاه آنکاراAnkara university4آنکارا
4دانشگاه قاضیGazi university7آنکارا
5دانشگاه اژهEge university8ازمیر
6دانشگاه آتاتورکAtaturk university13ارزروم
7دانشگاه دوکوز ایلولDokuz eylul university10ازمیر
8دانشگاه مارماراMarmara university11استانبول
9دانشگاه اوندوکوز مایسOndokuz mayis university26سامسون
10دانشگاه کاتب چلبی ازمیرKatepcelebi İzmir university93ازمیر

دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول مورد تایید ایران

دانشگاه استانبول که برترین مرکز آموزش عالی محسوب می‌شود، دومین دانشگاه برتر در علوم پزشکی نیز به شمار می‌رود که با ارائه خدمات آموزشی پیشرفته هر روزه در حال ارتقا کیفیت و استانداردهای علوم پزشکی است. امروزه مرکز کاربردی و تحقیقاتی دانشکده پزشکی استانبول به عنوان اولین بیمارستان دانشکده پزشکی و بیمارستان دانشگاهی کشور ترکیه شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر درباره این دانشگاه که علاوه بر رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی سایر رشته‌های پرطرفدار را نیز ارائه می‌دهد، به مقاله دانشگاه استانبول در سایت آرتان بورس تاپ مراجعه فرمایید.

برترین رشته ‌های دانشگاه استانبول:

پزشکی
زیست‌شناسی
شیمی
مهندسی

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه مورد تایید ایران

دانشگاه پژوهش محور حاجت تپه فعالیت آموزشی خود را با دانشکده‌های علوم بهداشت، علوم پایه، علوم اجتماعی و پزشکی آغاز کرد. این دانشگاه که با کادر علمی قوی، دستاوردهای علمی و عملکرد تحقیقاتی خود به شهرت بین‌المللی دست یافته است، در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه حاجت تپه با 29 کشور و 26 مؤسسه از جمله هاروارد، کرنل، کمبریج و مرکز پزشکی اندرسون همکاری دارد.

برترین رشته ‌های دانشگاه حاجت تپه:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • رادیولوژی
 • دامپزشکی

دانشگاه قاضی ترکیه

دانشگاه قاضی مورد تایید ایران

دانشگاه قاضی که جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه است با 8,180 مقاله منتشر شده و 129،971 استناد دریافتی در رتبه 5 پزشکی در ترکیه و 494 در جهان است. این دانشگاه بیشترین تعداد دانشکده و دانشجو در ترکیه را دارد. از جمله دانشکده‌های دانشگاه قاضی دانشکده پزشکی مستقر در مرکز شهر آنکارا است. بیمارستان این دانشگاه تمامی جراحان و متخصصان را برای همه گروه‌های سنی از کودکان گرفته تا بزرگسالان را گرد هم آورده است. بیمارستان قاضی 1150 تخت و 857 کادر دانشگاهی دارد.

برترین رشته‌ های دانشگاه قاضی:

 • پزشکی
 • مهندسی
 • شیمی
 • فیزیک

دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا مورد تایید ایران

دانشگاه آنکارا ترکیه اولین دانشگاه تأسیس شده در دوره جمهوریت است که با گرد هم آوردن دانشکده‌ها و گروه‌های مختلف در سال 1946 تأسیس شد. اکنون چه از نظر تعداد دانشجو، اعضا و پرسنل آموزشی و چه از نظر سطح و اصول آموزشی جزء پیشروترین دانشگاه های ترکیه می‌باشد. رشته‌های متنوع و بسیار پرطرفداری در دانشگاه آنکارا ترکیه ارائه می‌شود. از جمله آنها می‌توان به علوم اجتماعی، حقوق، پزشکی، علوم کاربردی و… اشاره کرد. دانشگاه آنکارا در فهرست دانشگاه های مورد تایید بهداشت ترکیه قرار دارد و در چارچوب برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی اراسموس و مولانا با سایر دانشگاه های معتبر دنیا قرارداد همکاری دارد. از آنجایی که امکانات پیشرفته یکی از ویژگی‌های دانشگاه های شهر آنکارا است، پیشنهاد می‌کنیم تا در مقاله دانشگاه آنکارا مزیت‌های این مؤسسه آموزش عالی را مطالعه کنید و در انتخاب این دانشگاه به‌عنوان مقصد تحصیلی مطمئن شوید.

برترین رشته‌ های دانشگاه آنکارا:

 • پزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • فیزیک

دانشگاه اژه ترکیه

دانشگاه اژه مورد تایید ایران

دانشگاه اژه یکی از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه است و مقصد بسیاری از دانشجویان ترک و خارجی است. دانشگاه اژه در سال ۱۹۵۵ درحالی‌که تنها شامل دو دانشکده پزشکی و کشاورزی بود، آغاز به کارکرد. این دانشگاه دولتی که چهارمین دانشگاه قدیمی در ترکیه به‌حساب می‌آید در برنوای ازمیر است دانشگاه اژه که در رتبه 8ام دانشگاه های ترکیه بر اساس رنکینگ مؤسسه”URAP” قرار دارد، یکی از دو دانشگاه ترکیه است که موفق به کسب مجوز کمسیون اروپا شد. با این مجوز مدارک دانشگاه اژه با دانشگاه های اتحادیه اروپا برابر است. دانشگاه اژه دارای ۳۹ مرکز کاربردی و تحقیقاتی، ۸۶ آزمایشگاه کامپیوتری عمومی، ۵۴۸ آزمایشگاه علمی تحقیقاتی و ۱۶۷ آزمایشگاه دانشجویی برای استفاده مشترک همه دانشجویان و کارکنان دانشگاهی است.

برترین رشته‌ های دانشگاه اژه:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • شیمی
 • زیست‌شناسی

دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک مورد تایید ایران

دانشگاه آتاتورک یک مؤسسة آموزش عالی است که در محدوده شهر ارزروم ترکیه قرار دارد. بیش از نیم قرن پیش در 17 نوامبر 1958 آغاز به کار کرد که از این جهت هفتمین دانشگاه قدیمی ترکیه به حساب می‌آید. این دانشگاه رتبه نهم را در رنکینگ موفق‌ترین دانشگاه‌ها بر اساس داده‌های آزمایشگاه تحقیقاتی URAP در مؤسسه انفورماتیک METU دارد. از لحاظ کیفیت علمی و آموزشی، دانشگاه آتاتورک، یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار می‌آید و مدرک تحصیلی اعطا شده به دانشجویان توسط این دانشگاه دارای اعتبار بسیار بالایی است. دانشگاه آتاتورک در میان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه قرار گرفته و در برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی اراسموس پلاس، فارابی و مولانا مشارکت فعال دارد.

برترین رشته‌ های دانشگاه آتاتورک:

 • پزشکی
 • پرستاری
 • شیمی
 • زیست‌شناسی

دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

دانشگاه دوکوز ایلول مورد تایید ایران

دانشگاه دوکوز ایلول با هدف کمک به توسعه اجتماعی از طریق تربیت نیروی فکری در طیف گسترده‌ای از رشته‌های بهداشت تا اقتصاد و از هنر تا مهندسی برنامه آموزشی ارائه می‌دهد. دانشگاه دوکوز ایلول یکی از دانشگاه های خوب در رشته پزشکی است که برنامه دکتری یکپارچه آن که در سال تحصیلی 2023 – 2022 راه‌اندازی شد، یکی از فرصت‌های عالی برای ادامه تحصیل است. این برنامه به دانشجویان پزشکی فرصت شرکت در تحقیقات علمی و کسب مهارت‌های تحقیقاتی را از ابتدای کار خود می‌دهد. در برنامه دکتری یکپارچه دانشگاه دوکوز ایلول با مؤسسه علوم بهداشتی (SBE)، مؤسسه بیوژنوم و سلول‌های بنیادی ازمیر (IBG)، همکاری دارد که نشان دهنده ارتباطات بین‌المللی بسیار خوب این دانشگاه با سایر مراکز علمی تراز اول است.

برترین رشته ‌های دانشگاه دوکوز ایلول:

 • پزشکی
 • مهندسی
 • شیمی
 • فیزیک
 • زیست‌شناسی

دانشگاه مارمارا ترکیه

دانشگاه مارمارا مورد تایید ایران

دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در منطقه فاتیح استانبول قرار دارد و نه‌تنها یکی از دانشگاه های برتر ترکیه به شمار می‌آید بلکه جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه است. این دانشگاه در 76 رشته رتبه اول را به خود اختصاص داده و در 60 رشته دیگر در میان 3 دانشگاه برتر است. رشته‌های دانشکده‌های مهندسی، پزشکی و دندان‌پزشکی به زبان ترکی و انگلیسی و رشته‌های دانشکده اقتصاد و علوم اداری به چهار زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس می‌شود.

برترین رشته‌ های دانشگاه مارمارا:

 • پزشکی
 • مهندسی
 • شیمی
 • فیزیک
 • زیست‌شناسی

دانشگاه اوندوکوز مایس  ترکیه

دانشگاه اوندوکوز مایس مورد تایید ایران

دانشگاه اوندوکوز مایس که بین دانشگاه های ترکیه موفق به کسب رتبه 35 شده است، از سیستم آموزشی یادگیری مبتنی بر نیاز دانشجو پیروی می‌کند. از مزیت‌های این دانشگاه وجود یکی از معتبرترین بیمارستان‌های ترکیه است که بزرگ‌ترین و مجهزترین بیمارستان در منطقه دریای سیاه محسوب می‌شود. در بخش‌های اورژانس و مراقبت‌های ویژه سالانه 24,400 عمل در اتاق عمل‌های مجهز و مدرن انجام می‌شود. همچنین گفتنی است مدرن‌ترین واحد کاربردی انکولوژی – شیمی درمانی ترکیه در این بیمارستان قرار گرفته است.

برترین رشته‌ های دانشگاه اوندوکوز مایس

 • پزشکی
 • مهندسی
 • شیمی
 • فیزیک
 • زیست‌شناسی

دانشگاه کاتب چلبی ترکیه

دانشگاه کاتب چلبی مورد تایید ایران

دانشگاه کاتپ چلبی یکی از برترین دانشگاه های شهر ازمیر و ترکیه است که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده است و در همان سال دانشجویان را در گروه پرستاری دانشکده پزشکی و دانشکده علوم بهداشتی پذیرفت. این دانشگاه هر سال در کنفرانس‌ها و مقالات ژورنال‌های معتبر حضور دارد و فرصت‌های مطالعاتی زیادی در قالب برنامه‌های اراسموس، فارابی و مولانا برای دانشجویان خود ارائه می‌کند. در مقاله‌ای مجزا به شرح کامل مزایا و شرایط دانشگاه کاتب چلبی که جزء دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت است، پرداخته‌ایم. شما با مراجعه به آن می‌توانید از تمام اطلاعات لازم مطلع شوید.

برترین رشته‌ های دانشگاه کاتب چلبی:

 • پزشکی
 • مهندسی
 • شیمی
 • فیزیک
 • زیست‌شناسی

تایید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه چگونه است؟

ارزیابی دانشگاه‌های کشورهای دیگری که در رشته‌های مرتبط با گروه پزشکی اقدام به آموزش و ارائه مدرک می‌کنند از جانب وزارت بهداشت ایران، بیشتر با 3 هدف اصلی انجام می‌گیرد. جنبه اول این ارزیابی مربوط به این مسئله است که تا چه میزان تطابق بین واحد‌های ارائه شده در آن دانشگاه با معیارهای داخلی وجود دارد و جنبه دوم این ارزیابی، بررسی رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای خارجی به جهت اعتبار بین‌المللی آن دانشگاه ‌ها از سوی مراکز معتبر اعتبارسنجی جهانی است.

مزیت تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

 1. در مرحله اول، وزارت بهداشت، شاخص‌های کارشناسی متعددی را در کارگروه‌های کارشناسی خود بررسی کرده و بر اساس خروجی آن، دانشگاه‌های خارجی را که به لحاظ مطابقت محتوای آموزشی، هماهنگی بیشتری با معیارهای موردنظر داخلی نداشته باشند جدا می‌سازد.
 2. مرحله دوم مربوط است به بررسی مدرک از نظر طول دوره تحصیلی در کشور مقصد. در این بررسی برای کشورهایی که طول دوره تحصیلی در یکی از رشته های شاخه پزشکی کم‌تر از مدت مشابه آن در دانشگاه‌‌های کشورمان باشد، در این حالت وزارت بهداشت با معیارهای سخت‌تری مدارک آن دانشگاه‌ها را برای تأیید نهایی بررسی می‌کند.
 3. در مرحله سوم، رتبه‌بندی آن دانشگاه خارجی با معیارهای سه مؤسسه رتبه‌بندی معتبر دانشگاهی بین‌المللی شانگ های، کیو اس و تایمز مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر دانشگاه مورد ارزیابی حداقل در دوتا از این سه مؤسسه از رتبه ممتازی برخوردار باشد، در کنار شاخص‌ها و ملاحظات دیگر در مرحله ارزیابی قرار می‌گیرد.

همه‌ساله پس از ارزیابی این موارد، لیستی از دانشگاه‌‌هایی که مطابقت کامل با معیارهای فوق دارند از سوی وزارت علوم به تفکیک دانشگاه‌‌های کشورهای مختلف برای اطلاع دانشجویان اعلام می‌شود. البته از سال 1400 لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه اعتبار ۲ساله یافته است. این روند کلی ارزیابی دانشگاه‌‌هایی هستند که رشته های پزشکی و پیراپزشکی ارائه می‌دهند.

مدت اعتبار دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

نکته مهم: از سال تحصیلی 2023-2022، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه ‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات، باید در هنگام ارائه درخواست، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زبان هم ارائه دهند. مدارکی که نشان‌دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل است و توسط مراکز یا مؤسسات مورد تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادره شده. بر اساس این تبصره در مورد دانشگاه‌‌های کشورهای ترک‌زبان داشتن مهارت زبان ترکی به این صورت است: مدرک سطح B۲ آزمون تومر(TÖMER) کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰.

توجه: مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با انتشار این فهرست تأکید کرده است کالج‌های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در فهرست و شعب آن در سایر کشورها مورد تأیید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نخواهد بود.

رتبه دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

اشاره کردیم که یکی از معیارهای مهم انتخاب دانشگاه های خارجی از سوی وزارت بهداشت، قرار گرفتن آنها در لیست دانشگاه های تاپ مربوط به 3 موسسه معتبر اعتبارسنجی بین‌المللی است. این به این معنی است که تمامی این دانشگاه‌ها جزو بهترین دانشگاه‌های ترکیه و جهان هستند. در ادامه رتبه این دانشگاه‌ها در بین دانشگاه‌های داخلی و خارجی آورده می‌شود:

ردیفنام فارسی دانشگاهنام ترکی دانشگاهرتبه در ترکیهرتبه در جهان
1دانشگاه اوندوکوز ماییسOndokuzmayıs Üniversitesi381624
2دانشگاه اگه (اژه)EGE Üniversitesi7839
3دانشگاه آنکاراAnkara Üniversitesi4652
4دانشگاه قاضیGazi Üniversitesi8844
5دانشگاه آتاتورکAtatürk Üniversitesi241304
6دانشگاه مارماراMarmara Üniversitesi11997
7دانشگاه کاتب چلبیİzmir Katip çelebi874258
8دانشگاه استانبولİstanbul3461
9دانشگاه حاجت تپهHacettepe8782
10دانشگاه دوکوز ایلولDokuz Eylül Üniversitesi10863
11دانشگاه یدی تپهYeditepe Üniversitesi352243
12دانشگاه کوچKoç Üniversitesi141135
13دانشگاه باهچه شهیرBahçeşehir Üniversitesi382394
14دانشگاه آجی بادامAcıbadem Üniversitesi1245828
15دانشگاه باشکنتBaşkent Üniversitesi442687

مدارک زبان مورد نیاز برای قبولی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

بسته به زبان تدریس دروس هر رشته دانشگاهی اگر چنانچه زبان تحصیل ترکی باشد، متقاضی بایستی مدرک مهارت زبانی خود که حداقل با سطح B2 است را به دانشگاه ارائه نماید و برای رشته های انگلیسی ‌زبان، باید مدرک مهارت زبان انگلیسی معتبر به آن دانشگاه ارائه شود. دانشجویانی که خواهان تحصیل در کشور ترکیه هستند، باید مدارکی برای اثبات تسلط خود به زبان خارجی کشور مقصد ارائه نمایند. طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، دانشگاه‌ها و کالج‌هایی که به زبان انگلیسی دوره برگزار می‌کنند IELTS General (حداقل نمره ۶) یا معادل نمره آن در آزمون TOEFL باید ارائه کنند. در مورد دانشگاه‌هایی که چند زبانه هستند مثل دانشگاه گالاتاسارای و زبان اصلی آن غیر از ترکی و انگلیسی است ارائه نتایج مهارت زبان اصلی)زبان فرانسوی) هم الزامی است.

دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

تمامی دانشگاه هایی که در دو قسمت قبل این مقاله اشاره کردیم در رشته پزشکی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند و در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت هستند. از این بین 10 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی می باشد. رشته پزشکی در همه این دانشگاه ها تدریس می شود. برای رشته دندانپزشکی و داروسازی باید حتما بررسی کنید که آیا دانشگاه این رشته ها را ارائه می کند یا خیر. در بین دانشگاه های بالا رشته پزشکی انگلیسی در حاجت تپه، آنکارا، استانبول، آتاتورک، قاضی آنکارا، مرمره، 19 مایس و کاتب چلبی تدریس می شود. همچنین رشته پزشکی ترکی در همه دانشگاه های دولتی مورد تائید تدریس می شود. زبان تحصیلی همه دانشگاه های خصوصی مورد تائید نیز انگلیسی می باشد.

14 Comments

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6679

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”