رایگان در بهترین دانشگاه های ترکیه

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
جشنواره به پایان رسید

وبلاگ

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

تحصیل در یک دانشگاه معتبر خارجی که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران باشد، از بسیاری جهت‌ها، می‌تواند آینده شغلی و شأن اجتماعی بسیار خوبی را برای شما فراهم کند. از سویی، به این مسئله هم خواهیم پرداخت که روند ارزشیابی مدارک این دانشگاه ها، هم به جهت زمانی و هم از نظر پیچیدگی کارهای اداری نسبت به دانشگاه‌هایی که هنوز در این لیست قرار نگرفته‌اند کوتاه‌تر و ساده‌تر خواهد بود. علاوه بر این در ادامه مقاله، برای شما اطلاعات شفافی در مورد سطح علمی، رشته‌های پرطرف‌دار و شهریه این رشته‌ها در دانشگاه‌های مورد تأیید ارائه کرده و همچنین امتیازات و مزایای مختلف تحصیل در این دانشگاه‌ها را مورد بررسی دقیق‌تر قرار خواهیم داد و در پایان هم پاره‌ای از سؤالات مهم و متداول کاربران عزیزمان را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه 2022

مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت هرساله پس از بررسی کارشناسی از جنبه‌های عمومی و تخصصی، لیستی از دانشگاه‌های مورد تأیید این وزارتخانه را در دو بخش دولتی و خصوصی و برای همه کشورها جهت آگاهی علاقه‌مندان تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای خارجی منتشر می‌کند. اهمیت این لیست در این است که اکثر علاقه‌مندان تحصیل در دانشگاه‌های خارج می‌خواهند پس از اتمام دوره تحصیل برای خدمت به مردم خودشان به کشور مراجعت نمایند؛ بنابراین برای این افراد بسیار مهم است که بتوانند مجوز فعالیت در رشته تحصیلی خودشان داشته باشند.

به همین خاطر انتشار سالانه لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه از سوی وزارت بهداشت ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  بر اساس توضیحی که در پیوست لیست اعلامی آمده:

دانشگاه‌های زیر بر اساس رأی صادره در دویست و نهمین جلسه شورای‌عالی ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور مورخ 20/10/1399 جهت ورودی‌های 2022-2021 در این لیست آمده است. طبق متن ضمیمه این رأی اعلام گردیده که این لیست پس از انجام کار کارشناسی و باتوجه‌به سه نظام رتبه‌بندی بین‌المللی مؤسسات Times,Qs و مؤسسه Shanghai تهیه گردیده و به مدت 2 سال معتبر خواهد بود.

توجه: مدت اعتبار پیش از تاریخ این بخشنامه یک‌ساله بود.

ردیفنام فارسی دانشگاهنام ترکی دانشگاهنوع دانشگاهزبان تدریس
1دانشگاه اوندوکوز ماییسOndokuz mayıs Üniversitesiدولتیترکی، انگلیسی
2دانشگاه اگه (اژه)EGE Üniversitesiدولتیترکی، انگلیسی
3دانشگاه آنکاراAnkara Üniversitesiدولتیترکی، انگلیسی
4دانشگاه قاضیGazi Üniversitesiدولتیترکی، انگلیسی
5دانشگاه آتاتورکAtatürk Üniversitesiدولتیترکی، انگلیسی
6دانشگاه مارماراMarmara Üniversitesiدولتیترکی، انگلیسی
7دانشگاه کاتب چلبیİzmir Katip çelebiدولتیترکی، انگلیسی
8دانشگاه استانبولİstanbulدولتیترکی، انگلیسی
9دانشگاه حاجت تپهHacettepeدولتیترکی، انگلیسی
10دانشگاه دوکوز ایلولDokuz Eylül Üniversitesiدولتیترکی، انگلیسی
11دانشگاه یدی تپهYeditepe  Üniversitesiخصوصیترکی، انگلیسی
12دانشگاه کوچKoç Üniversitesiخصوصیترکی، انگلیسی
13دانشگاه باهچه شهیرBahçeşehir Üniversitesiخصوصیترکی، انگلیسی
14دانشگاه آجی بادامAcıbadem Üniversitesiخصوصیترکی، انگلیسی
15دانشگاه باشکنتBaşkent Üniversitesiخصوصیترکی، انگلیسی

تایید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه چگونه است؟

ارزیابی دانشگاه‌های کشورهای دیگری که در رشته‌های مرتبط با گروه پزشکی اقدام به آموزش و ارائه مدرک می‌کنند از جانب وزارت بهداشت ایران، بیشتر با 3 هدف اصلی انجام می‌گیرد. جنبه اول این ارزیابی مربوط به این مسئله است که تا چه میزان تطابق بین واحد‌های ارائه شده در آن دانشگاه با معیارهای داخلی وجود دارد و جنبه دوم این ارزیابی، بررسی رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای خارجی به جهت اعتبار بین‌المللی آن دانشگاه ‌ها از سوی مراکز معتبر اعتبارسنجی جهانی است.

مزیت تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

  1. در مرحله اول، وزارت بهداشت، شاخص‌های کارشناسی متعددی را در کارگروه‌های کارشناسی خود بررسی کرده و بر اساس خروجی آن، دانشگاه‌های خارجی را که به لحاظ مطابقت محتوای آموزشی، هماهنگی بیشتری با معیارهای موردنظر داخلی نداشته باشند جدا می‌سازد.
  2. مرحله دوم مربوط است به بررسی مدرک از نظر طول دوره تحصیلی در کشور مقصد. در این بررسی برای کشورهایی که طول دوره تحصیلی در یکی از رشته های شاخه پزشکی کم‌تر از مدت مشابه آن در دانشگاه‌‌های کشورمان باشد، در این حالت وزارت بهداشت با معیارهای سخت‌تری مدارک آن دانشگاه‌ها را برای تأیید نهایی بررسی می‌کند.
  3. در مرحله سوم، رتبه‌بندی آن دانشگاه خارجی با معیارهای سه مؤسسه رتبه‌بندی معتبر دانشگاهی بین‌المللی شانگ های، کیو اس و تایمز مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر دانشگاه مورد ارزیابی حداقل در دوتا از این سه مؤسسه از رتبه ممتازی برخوردار باشد، در کنار شاخص‌ها و ملاحظات دیگر در مرحله ارزیابی قرار می‌گیرد.

همه‌ساله پس از ارزیابی این موارد، لیستی از دانشگاه‌‌هایی که مطابقت کامل با معیارهای فوق دارند از سوی وزارت علوم به تفکیک دانشگاه‌‌های کشورهای مختلف برای اطلاع دانشجویان اعلام می‌شود. البته از سال 1400 لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه اعتبار ۲ساله یافته است. این روند کلی ارزیابی دانشگاه‌‌هایی هستند که رشته های پزشکی و پیراپزشکی ارائه می‌دهند.

مدت اعتبار دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

نکته مهم: از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه ‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات، باید در هنگام ارائه درخواست، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زبان هم ارائه دهند. مدارکی که نشان‌دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل است و توسط مراکز یا مؤسسات مورد تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادره شده. بر اساس این تبصره در مورد دانشگاه‌‌های کشورهای ترک‌زبان داشتن مهارت زبان ترکی به این صورت است: مدرک سطح B۲ آزمون تومر(TÖMER) کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰.

توجه: مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با انتشار این فهرست تأکید کرده است کالج‌های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در فهرست و شعب آن در سایر کشورها مورد تأیید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نخواهد بود.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه 2021

امسال وزارت بهداشت و درمان ایران تغییرات بسیاری را در دانشگاه های مورد تائید خود اعمال کرده است که در ادامه مقاله کامل به آن اشاره خواهیم کرد. اما مسئله مهم این است که شما چه نوع دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟ خصوصی یا دولتی؟ در کل 170 دانشگاه و دانشکده برای تحصیل رشته های پزشکی و پیراپزشکی در شهرهای مختلف ترکیه وجود دارند. به شدت سطح آموزش و کیفیت تحصیل در زمینه های پزشکی بالا است. حال تعدادی از بهترین های آنها نیز در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارند:

دانشگاه دولتی حاجت تپه (Hacettepe University)

این دانشگاه در شهر آنکارا بوده و میتوان گفت این دانشگاه بهترین دانشگاه دولتی پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه می باشد. شهریه رشته پزشکی 46632 لیر، دندانپزشکی و داروسازی 16821 لیر و پیراپزشکی 6159 لیر می باشد. رتبه دانشگاه حاجت تپه در سایت های معتبر جهانی به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
501801601511

دانشگاه دولتی استانبول (Istanbul University)

دومین دانشگاه برتر ترکیه که در شهر زیبا و دوست داشتنی استانبول قرار دارد. اینجا یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه است. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه 30000 لیر، دندانپزشکی 20000 لیر، داروسازی 15000 لیر و پیراپزشکی 5000 لیر می باشد. رتبه بندی این دانشگاه نیز به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
801801401714

دانشگاه دولتی آنکارا (Ankara University)

جزو 5 دانشگاه برتر ترکیه است که در پایتخت یعنی شهر بزرگ آنکارا واقع شده است. شهریه رشته پزشکی انگلیسی این دانشگاه 4950 لیر، پزشکی ترکی 3300 لیر، دندانپزشکی 3000 یورو، داروسازی انگلیسی 4200 یورو، داروسازی ترکی 2800 یورو و پیراپزشکی 1000 یورو می باشد. رنکینگ سال 2011 به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
1001801801714

دانشگاه اژه (Ege University)

حتما شما نیز در مورد زیبایی های گردشگری و تاریخی شهر ازمیر شنیده اید. در همین حال، تعدادی از دانشگاههای برتر ترکیه از جمله دانشگاه اژه در این شهر قرار دارند. دانشگاه اژه را ششمین دانشگاه برتر ترکیه می دانند که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه قرار دارد. اصلا نمی توان با سطح کیفیت آموزشی آن و امکانات بی نظیری که در انتظار دانشجویان است، شوخی کرد. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه 1926 لیر، دندانپزشکی 1611 لیر، داروسازی 1611 لیر و پیراپزشکی 927 لیر در سال می باشد. رتبه این دانشگاه نیز به صورت زیر می باشد :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
10017011035

نکته مهم: دانشگاه اگه ارزانترین دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت برای تحصیل می باشد.

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

از آنجایی که رشته دندانپزشکی در ترکیه یکی از محبوب ترین رشته ها میان متقاضیان تحصیل در ترکیه است؛ از دیگر دانشگاههای دولتی ترکیه که رنکینگ بسیار خوبی در سطح ملی و جهانی در این رشته دارد، دانشگاه آتاتورک است. این دانشگاه در شهر ارزروم قرار دارد. شهریه رشته پزشکی ترکی و انگلیسی 7500 لیر، دندانپزشکی 7500 لیر، داروسازی 6500 لیر، دامپزشکی 6000 لیر، پرستاری ترکی و انگلیسی 3500 لیر، مابقی رشته های پیراپزشکی 2600 لیر. رنکینگ این دانشگاه به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
10011288

دانشگاه 9 ایلول (Dokuz Eylul University)

یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه مخصوصا در رشته پزشکی که در شهر ساحلی ازمیر قرار دارد. رتبه رشته پزشکی این دانشگاه در جهان 451 می باشد. شهریه رشته پزشکی 49500 لیر و پیراپزشکی 6600 لیر می باشد. توجه کنید این دانشگاه رشته های دندانپزشکی و داروسازی ندارد. رنکینگ دانشگاه دوکوز ایلول :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
10017011148

دانشگاه قاضی آنکارا (Gazi University)

سومین دانشگاه برتر شهر آنکارا و یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه 23316 لیر، پزشکی انگلیسی 31088 لیر، دندانپزشکی و داروسازی 8410 لیر و بقیه رشته های پیراپزشکی 3079 لیر می باشد. رنکینگ دانشگاه قاضی امسال به صورت زیر می باشد :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
10018019011078

دانشگاه ازمیر کاتب چلبی (Izmir Katip Celebi University)

یکی از بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه در شهر ازمیر و ترکیه می باشد. این دانشگاه تازه تاسیس تر از دانشگاه های دیگر این لیست می باشد. شهریه رشته پزشکی 23640 لیر، شهریه رشته دندانپزشکی ترکی و انگلیسی 23218 لیر و رشته داروسازی 14820 لیر می باشد. رنکینگ دانشگاه کاتب چلبی در سال 2021 :

THEQSShanghai JiaoU.S. News

دانشگاه مرمره (Marmara University)

دانشگاه های دولتی استانبول همیشه مورد توجه بوده اندt امسال دانشگاه مارمارا با پیوستن به لیست دانشگاه های مورد تائید صحت این موضوع را دو چندان کرد. شهریه رشته پزشکی 29550، دندانپزشکی 28035، داروسازی 28035، پیراپزشکی 10265 می باشد. رنکینگ دانشگاه مرمره به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
1001901892

دانشگاه 19 مایس (19 Mayis University)

تنها دانشگاه دولتی مورد تائید وزارت بهداشت ایران که در 3 شهر بزرگ ترکیه نمی باشد. این دانشگاه در شهر ساحلی سامسون قرار دارد. شهریه رشته پزشکی انگلیسی 27000 لیر، پزشکی ترکی 22000 لیر، دندانپزشکی و داروسازی 19800 لیر و رشته پیراپزشکی 1160 لیر می باشد. این دانشگاه برای اولین بار امسال مورد تائید وزارت بهداشت ایران شد و برای پذیرش هم نمره یوس و هم نمره اس ای تی را قبول دارد. رنکینگ دانشگاه :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
1001

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

بله از نظر شهریه، برای دانشگاههای خصوصی ترکیه، هزینه های بالاتری را پرداخت خواهید کرد اما بعضا از سطح و کیفیت آموزشی بالاتر نیز برخوردار خواهید شد. تعدادی از همین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه دارای رنک جهانی قابل ملاحظه ای هستند که به سرعت نیز در حال تثبیت جایگاه خود در سطح کشور می باشند. برای همین است که در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت نیز تعدادی از دانشگاههای خصوصی این کشور به چشم می خورد. دانشگاههای خصوصی ترکیه شهریه بالاتری دارند و شرط آزمون ورودی برای اکثر آنها وجود ندارد.

سوالات خود را از ما بپرسید

دانشگاه کوچ (Koc University)

بهتر است بدانید که این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاههای ترکیه قرار دارد و در سکوی اولین دانشگاه برتر ترکیه ایستاده است. سطح امکانات رفاهی، آموزشی و خدماتی و بهداشتی دانشگاه کوچ را باید از نزدیک ببینید. برای همین است که در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارد. دانشگاه کوچ در شهر دوست داشتنی استانبول که بزرگترین شهر ترکیه است واقع شده است. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه 26500 دلار و بقیه رشته ها 19500 دلار می باشد.

THEQSShanghai JiaoU.S. News
401465733

دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University)

دانشگاه خصوصی یدی تپه از جمله دانشگاههای برتر برای دریافت پذیرش پرشکی در ترکیه است که در منطقه آسیایی شهر استانبول قرار دارد. شهریه رشته پزشکی و دندانپزشکی 27500 دلار، داروسازی 18500 دلار، پیراپزشکی 8500 دلار می باشد. رنکینگ دانشگاه :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
1001

دانشگاه آجی بادام (Acibadem University)

یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای رشته پزشکی و پیراپزشکی آجی بادام می باشد. بیمارستان این دانشگاه از پیشرفته ترین بیمارستان ها در سطح جهان می باشد. شهریه رشته پزشکی انگلیسی 20000 دلار، پزشکی ترکی 18000 دلار، داروسازی انگلیسی 12000 دلار، داروسازی ترکی 10000 دلار، پرستاری ترکی و انگلیسی 7000 دلار می باشد. رنکینگ دانشگاه آجی بادام :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
1001            –

دانشگاه باهچه شهیر (Bahcesehir University)

باهچه شهیر یکی دیگر از دانشگاه های خصوصی شهر استانبول می باشد که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. بیمارستان های این دانشگاه نیز همانند آجی بادام بسیار مجهز و پیشرفته می باشد. شهریه پزشکی 25000 دلار و دندانپزشکی 20000 دلار می باشد. رنکینگ این دانشگاه به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
1001

دانشگاه باشکنت (Baskent University)

باشکنت تنها دانشگاه خصوصی مورد تائید می باشد که در شهر آنکارا واقع شده است. موسس دانشگاه باشکنت اولین دکتر پیوند اعضا در ترکیه می باشد. هزینه تحصیل این دانشگاه برای هر سال در رشته های پزشکی و دندانپزشکی 85000 لیر، داروسازی 65000 لیر و پیراپزشکی 60000 لیر می باشد. رنک دانشگاه در سال 2021 :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
1001

دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

تمامی دانشگاه هایی که در دو قسمت قبل این مقاله اشاره کردیم در رشته پزشکی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند و در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت هستند. از این بین 10 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی می باشد. رشته پزشکی در همه این دانشگاه ها تدریس می شود. برای رشته دندانپزشکی و داروسازی باید حتما بررسی کنید که آیا دانشگاه این رشته ها را ارائه می کند یا خیر. در بین دانشگاه های بالا رشته پزشکی انگلیسی در حاجت تپه، آنکارا، استانبول، آتاتورک، قاضی آنکارا، مرمره، 19 مایس و کاتب چلبی تدریس می شود. همچنین رشته پزشکی ترکی در همه دانشگاه های دولتی مورد تائید تدریس می شود. زبان تحصیلی همه دانشگاه های خصوصی مورد تائید نیز انگلیسی می باشد.

دانشگاه کاراتکین چانقری ترکیه
تحصیل در یک دانشگاه معتبر از مهم‌ترین خواسته‌های هر فارغ التحصیلی است. اگر این صفحه را به نیت پیدا کردن یک دانشگاه خوب برای ادامه تحصیل باز کرده…
دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ ترکیه
دانشگاه نامیک کمال در شهر تکیرداغ قرار دارد که یکی از 30 کلان‌شهر ترکیه بوده و با عناوین شهر صنعتی، کشاورزی، توریستی، بندری و البته یک شهر دانشگاهی،…
دانشگاه ترک هاوا کرومو آنکارا ترکیه
خیلی ها به دنبال یک دانشگاه تخصصی علوم هوانوردی و فضایی هستند، که با آموزش در یک مرکز معتبر رویاهای خود را تحقق بخشند. اگر فارغ التحصیل شده اید و به…
معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه
اگر به دنبال تحصیل در کشور ترکیه هستید، قطعاً دوست دارید بدانید بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه کدام‌ها هستند. واقعیت این است که دریافت…
دانشگاه هیتیت چوروم ترکیه
دانشگاه هیتیت، نامش را از فرهنگِ هیتی‌ها گرفته؛ فرهنگی که قدمتی چهارهزار ساله دارد. شهر چوروم در ترکیه‌ی امروزی، زمانی مرکز این تمدن باستانی بود و…
Istanbul-Technical-University-1
همان‌طور که دانشگاه فنی استانبول در توضیح خود گفته است: هدف از وجود این دانشگاه، گسترش مرزهای دانش و کاربردهای آن در علم، فناوری و هنر، برای کمک به…
Ahi-Evran-University-1
آهی اوران به عنوان یکی از پیشگامان عرصه فرهنگی قرشهر شناخته می‌شود که دانشگاه آهی اوران نام خود را از این شخصیت برجسته وام گرفته است. نکته جالبی که…
دانشگاه تاریم و گیدا قونیه ترکیه
دانشگاه تاریم و گیدای قونیه به‌عنوان اولین دانشگاه تخصصی ترکیه در زمینه مواد غذایی و کشاورزی از سوی یک بنیاد تحقیقاتی، آموزشی و فرهنگی، با…

14 Comments

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6679

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در email به اشتراک بگذارید
Email
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp