a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > معرفی دانشگاه های ترکیه  > دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

هر سال لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران به صورت بخشنامه اعلام می شود. تعدادی از بهترین دانشگاه های جهان در کشور ترکیه قرار دارند. پس کاملا طبیعی است که دانشجویان زیادی از داخل کشور خودمان رویای بودن در جو علمی ترکیه را داشته باشند. و اما نکته مهم برای کسانی که می خواهند در رشته های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند و به دنبال دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت هستند این است که لیست آپدیت شده هر سال را چک کنند. بعضی اوقات امکان دارد یکی از دانشگاهها از لیست کم شود یا تعدادی به آن اضافه شود. با ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ همراه باشید تا به طور کامل دانشگاه های دولتی و خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه را به شما معرفی کنیم.

وزارت بهداشت بر اساس شاخص های آموزشی و سطح کیفیت پژوهشی دانشگاه ها، کارشناسی های لازم را انجام می دهد و در نهایت دانشگاه های منتخب را مشخص می کند. یعنی دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه، شامل تعدادی از بهترین دانشگاه های این کشور می باشد. جایگاه دانشگاه ها ابتدا در سیستم های جهانی رنکینگ برتر از جمله Shanghai، Times و QS سنجیده می شود. این سیستم های رتبه بندی با در نظر گرفتن کامل ترین فاکتورهای موثر بر رتبه بندی دانشگاهها، رتبه و رنک آنها را مشخص و اعلام می کنند. بطوریکه ملاک انتخاب و ارجاع بسیاری از دانشگاههای برتر، بر اساس این سیستم ها است. هر سال جلسه ی شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور برگزار می شود و در این جلسه دانشگاههای ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت انتخاب و معرفی می شوند.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه ۲۰۲۱

امسال وزارت بهداشت و درمان ایران تغییرات بسیاری را در دانشگاه های مورد تائید خود اعمال کرده است که در ادامه مقاله کامل به آن اشاره خواهیم کرد. اما مسئله مهم این است که شما چه نوع دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟ خصوصی یا دولتی؟ در کل ۱۷۰ دانشگاه و دانشکده برای تحصیل رشته های پزشکی و پیراپزشکی در شهرهای مختلف ترکیه وجود دارند. به شدت سطح آموزش و کیفیت تحصیل در زمینه های پزشکی بالا است. حال تعدادی از بهترین های آنها نیز در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارند:

دانشگاه دولتی حاجت تپه (Hacettepe University)

این دانشگاه در شهر آنکارا بوده و میتوان گفت این دانشگاه بهترین دانشگاه دولتی پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه می باشد. شهریه رشته پزشکی ۴۶۶۳۲ لیر، دندانپزشکی و داروسازی ۱۶۸۲۱ لیر و پیراپزشکی ۶۱۵۹ لیر می باشد. رتبه دانشگاه حاجت تپه در سایت های معتبر جهانی به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۵۰۱۸۰۱۶۰۱۵۱۱

دانشگاه دولتی استانبول (Istanbul University)

دومین دانشگاه برتر ترکیه که در شهر زیبا و دوست داشتنی استانبول قرار دارد. اینجا یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه است. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه ۳۰۰۰۰ لیر، دندانپزشکی ۲۰۰۰۰ لیر، داروسازی ۱۵۰۰۰ لیر و پیراپزشکی ۵۰۰۰ لیر می باشد. رتبه بندی این دانشگاه نیز به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۸۰۱۸۰۱۴۰۱۷۱۴

دانشگاه دولتی آنکارا (Ankara University)

جزو ۵ دانشگاه برتر ترکیه است که در پایتخت یعنی شهر بزرگ آنکارا واقع شده است. شهریه رشته پزشکی انگلیسی این دانشگاه ۴۹۵۰ لیر، پزشکی ترکی ۳۳۰۰ لیر، دندانپزشکی ۳۰۰۰ یورو، داروسازی انگلیسی ۴۲۰۰ یورو، داروسازی ترکی ۲۸۰۰ یورو و پیراپزشکی ۱۰۰۰ یورو می باشد. رنکینگ سال ۲۰۱۱ به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱۸۰۱۸۰۱۷۱۴

دانشگاه اژه (Ege University)

حتما شما نیز در مورد زیبایی های گردشگری و تاریخی شهر ازمیر شنیده اید. در همین حال، تعدادی از دانشگاههای برتر ترکیه از جمله دانشگاه اژه در این شهر قرار دارند. دانشگاه اژه را ششمین دانشگاه برتر ترکیه می دانند که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه قرار دارد. اصلا نمی توان با سطح کیفیت آموزشی آن و امکانات بی نظیری که در انتظار دانشجویان است، شوخی کرد. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه ۱۹۲۶ لیر، دندانپزشکی ۱۶۱۱ لیر، داروسازی ۱۶۱۱ لیر و پیراپزشکی ۹۲۷ لیر در سال می باشد. رتبه این دانشگاه نیز به صورت زیر می باشد :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱۷۰۱۱۰۳۵

نکته مهم: دانشگاه اگه ارزانترین دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت برای تحصیل می باشد.

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

از آنجایی که رشته دندانپزشکی در ترکیه یکی از محبوب ترین رشته ها میان متقاضیان تحصیل در ترکیه است؛ از دیگر دانشگاههای دولتی ترکیه که رنکینگ بسیار خوبی در سطح ملی و جهانی در این رشته دارد، دانشگاه آتاتورک است. این دانشگاه در شهر ارزروم قرار دارد. شهریه رشته پزشکی ترکی و انگلیسی ۷۵۰۰ لیر، دندانپزشکی ۷۵۰۰ لیر، داروسازی ۶۵۰۰ لیر، دامپزشکی ۶۰۰۰ لیر، پرستاری ترکی و انگلیسی ۳۵۰۰ لیر، مابقی رشته های پیراپزشکی ۲۶۰۰ لیر. رنکینگ این دانشگاه به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱۱۲۸۸

دانشگاه ۹ ایلول (Dokuz Eylul University)

یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه مخصوصا در رشته پزشکی که در شهر ساحلی ازمیر قرار دارد. رتبه رشته پزشکی این دانشگاه در جهان ۴۵۱ می باشد. شهریه رشته پزشکی ۴۹۵۰۰ لیر و پیراپزشکی ۶۶۰۰ لیر می باشد. توجه کنید این دانشگاه رشته های دندانپزشکی و داروسازی ندارد. رنکینگ دانشگاه دوکوز ایلول :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱۷۰۱۱۱۴۸

دانشگاه قاضی آنکارا (Gazi University)

سومین دانشگاه برتر شهر آنکارا و یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه ۲۳۳۱۶ لیر، پزشکی انگلیسی ۳۱۰۸۸ لیر، دندانپزشکی و داروسازی ۸۴۱۰ لیر و بقیه رشته های پیراپزشکی ۳۰۷۹ لیر می باشد. رنکینگ دانشگاه قاضی امسال به صورت زیر می باشد :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱۸۰۱۹۰۱۱۰۷۸

دانشگاه ازمیر کاتب چلبی (Izmir Katip Celebi University)

یکی از بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه در شهر ازمیر و ترکیه می باشد. این دانشگاه تازه تاسیس تر از دانشگاه های دیگر این لیست می باشد. شهریه رشته پزشکی ۲۳۶۴۰ لیر، شهریه رشته دندانپزشکی ترکی و انگلیسی ۲۳۲۱۸ لیر و رشته داروسازی ۱۴۸۲۰ لیر می باشد. رنکینگ دانشگاه کاتب چلبی در سال ۲۰۲۱ :

THEQSShanghai JiaoU.S. News

دانشگاه مرمره (Marmara University)

دانشگاه های دولتی استانبول همیشه مورد توجه بوده اندt امسال دانشگاه مارمارا با پیوستن به لیست دانشگاه های مورد تائید صحت این موضوع را دو چندان کرد. شهریه رشته پزشکی ۲۹۵۵۰، دندانپزشکی ۲۸۰۳۵، داروسازی ۲۸۰۳۵، پیراپزشکی ۱۰۲۶۵ می باشد. رنکینگ دانشگاه مرمره به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱۹۰۱۸۹۲

دانشگاه ۱۹ مایس (۱۹ Mayis University)

تنها دانشگاه دولتی مورد تائید وزارت بهداشت ایران که در ۳ شهر بزرگ ترکیه نمی باشد. این دانشگاه در شهر ساحلی سامسون قرار دارد. شهریه رشته پزشکی انگلیسی ۲۷۰۰۰ لیر، پزشکی ترکی ۲۲۰۰۰ لیر، دندانپزشکی و داروسازی ۱۹۸۰۰ لیر و رشته پیراپزشکی ۱۱۶۰ لیر می باشد. این دانشگاه برای اولین بار امسال مورد تائید وزارت بهداشت ایران شد و برای پذیرش هم نمره یوس و هم نمره اس ای تی را قبول دارد. رنکینگ دانشگاه :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

بله از نظر شهریه، برای دانشگاههای خصوصی ترکیه، هزینه های بالاتری را پرداخت خواهید کرد اما بعضا از سطح و کیفیت آموزشی بالاتر نیز برخوردار خواهید شد. تعدادی از همین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه دارای رنک جهانی قابل ملاحظه ای هستند که به سرعت نیز در حال تثبیت جایگاه خود در سطح کشور می باشند. برای همین است که در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت نیز تعدادی از دانشگاههای خصوصی این کشور به چشم می خورد. دانشگاههای خصوصی ترکیه شهریه بالاتری دارند و شرط آزمون ورودی برای اکثر آنها وجود ندارد.

دانشگاه کوچ (Koc University)

بهتر است بدانید که این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاههای ترکیه قرار دارد و در سکوی اولین دانشگاه برتر ترکیه ایستاده است. سطح امکانات رفاهی، آموزشی و خدماتی و بهداشتی دانشگاه کوچ را باید از نزدیک ببینید. برای همین است که در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارد. دانشگاه کوچ در شهر دوست داشتنی استانبول که بزرگترین شهر ترکیه است واقع شده است. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه ۲۶۵۰۰ دلار و بقیه رشته ها ۱۹۵۰۰ دلار می باشد.

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۴۰۱۴۶۵۷۳۳

دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University)

دانشگاه خصوصی یدی تپه از جمله دانشگاههای برتر برای دریافت پذیرش پرشکی در ترکیه است که در منطقه آسیایی شهر استانبول قرار دارد. شهریه رشته پزشکی و دندانپزشکی ۲۷۵۰۰ دلار، داروسازی ۱۸۵۰۰ دلار، پیراپزشکی ۸۵۰۰ دلار می باشد. رنکینگ دانشگاه :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱

دانشگاه آجی بادام (Acibadem University)

یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای رشته پزشکی و پیراپزشکی آجی بادام می باشد. بیمارستان این دانشگاه از پیشرفته ترین بیمارستان ها در سطح جهان می باشد. شهریه رشته پزشکی انگلیسی ۲۰۰۰۰ دلار، پزشکی ترکی ۱۸۰۰۰ دلار، داروسازی انگلیسی ۱۲۰۰۰ دلار، داروسازی ترکی ۱۰۰۰۰ دلار، پرستاری ترکی و انگلیسی ۷۰۰۰ دلار می باشد. رنکینگ دانشگاه آجی بادام :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱            –

دانشگاه باهچه شهیر (Bahcesehir University)

باهچه شهیر یکی دیگر از دانشگاه های خصوصی شهر استانبول می باشد که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. بیمارستان های این دانشگاه نیز همانند آجی بادام بسیار مجهز و پیشرفته می باشد. شهریه پزشکی ۲۵۰۰۰ دلار و دندانپزشکی ۲۰۰۰۰ دلار می باشد. رنکینگ این دانشگاه به صورت زیر می باشد:

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱

دانشگاه باشکنت (Baskent University)

باشکنت تنها دانشگاه خصوصی مورد تائید می باشد که در شهر آنکارا واقع شده است. موسس دانشگاه باشکنت اولین دکتر پیوند اعضا در ترکیه می باشد. هزینه تحصیل این دانشگاه برای هر سال در رشته های پزشکی و دندانپزشکی ۸۵۰۰۰ لیر، داروسازی ۶۵۰۰۰ لیر و پیراپزشکی ۶۰۰۰۰ لیر می باشد. رنک دانشگاه در سال ۲۰۲۱ :

THEQSShanghai JiaoU.S. News
۱۰۰۱

دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

تمامی دانشگاه هایی که در دو قسمت قبل این مقاله اشاره کردیم در رشته پزشکی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند و در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت هستند. از این بین ۱۰ دانشگاه دولتی و ۵ دانشگاه خصوصی می باشد. رشته پزشکی در همه این دانشگاه ها تدریس می شود. برای رشته دندانپزشکی و داروسازی باید حتما بررسی کنید که آیا دانشگاه این رشته ها را ارائه می کند یا خیر. در بین دانشگاه های بالا رشته پزشکی انگلیسی در حاجت تپه، آنکارا، استانبول، آتاتورک، قاضی آنکارا، مرمره، ۱۹ مایس و کاتب چلبی تدریس می شود. همچنین رشته پزشکی ترکی در همه دانشگاه های دولتی مورد تائید تدریس می شود. زبان تحصیلی همه دانشگاه های خصوصی مورد تائید نیز انگلیسی می باشد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments