logo
دانشگاه های ترکیه با sat

دانشگاه های sat ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

آزمون sat یک آزمون استعداد تحصیلی است و برای داوطلبانی که به ادامه تحصیل در ایالات متحده آمریکا تمایل دارند، طراحی شده است. آزمون sat برای دانشگاه‌های ایلات متحده آمریکا طراحی شده است، اما این بدین معنا نیست که در سایر دانشگاه‌ها پذیرفته نمی‌شود. بسیاری از دانشگاه‌ها در سراسر جهان، دانشجویان را بر اساس نتایج آزمون sat پذیرش می‌کنند که ترکیه ازجمله این کشورها است.

بنابراین داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف در کشور ترکیه را دارند، می‌توانند با نتایج این آزمون اقدام به اخذ پذیرش نمایند. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه پذیرش از طریق آزمون sat و لیست دانشگاه های sat ترکیه بپردازیم. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارید، بهتر است در ادامه با ما همراه شوید و اطلاعات مفیدی دراین‌باره دریافت نمایید. برای دسترسی آسان‌تر به مطالب، می‌توانید از جدولی که در ادامه قرار دارد، استفاده نمایید.

پذیرش دانشگاه های ترکیه با sat

همان‌طور که اشاره کردیم دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل ِمقطع دبیرستان، می‌توانند در آزمون SAT شرکت کنند و بعد از دریافت نتیجه آزمون برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مقصدشان اقدام کنند. این آزمون از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل ریاضی، خواندن مبتنی بر شواهد و نوشتن است. بخش ریاضی در این آزمون از مباحث ریاضی پایه شامل: جبر، هندسه و مسائل و مباحث پیشرفته است. بخش زبان انگلیسی، مهارت خواندن و نوشتن داوطلب را می‌سنجد که مهم‌ترین قسمت آن درک مطلب و استدلال است.

بخش دیگر آزمون که تحت عنوان انشا است از داوطلبان می‌خواهد در مورد موضوع یا موضوعاتی که ارائه می‌شود، مقاله‌ای بنویسند تا بتوانند مهارت‌های زبان آن‌ها را ارزیابی کنند. البته، این بخش اختیاری است و داوطلبان در هنگام ثبت نام در آزمون sat می‌توانند تمایل خود را نسبت به پاسخگویی به این بخش، اعلام کنند. ناگفته نماند که این آزمون به زبان انگلیسی است و در سراسر جهان برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون می‌توانید به‌صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید.

لازم است قبل از شرکت در آزمون  sat، قوانین و شرایط دانشگاه مدنظرتان را مورد بررسی قرار دهید و درباره میزان نمره قبولی در رشته‌های مختلف، اطلاعات دقیق کسب کنید. به‌طورکلی برای پذیرش دانشگاه‌ های ترکیه با sat، با توجه به رشته موردنظرتان برای تحصیل، لازم است نمره‌ای بالاتر از حداقل نمره‌ی در نظر گرفته‌شده توسط دانشگاه در آزمون sat، کسب کرده باشید. درواقع هدف دانشگاه‌های ترکیه از پذیرش بر اساس نمره sat، ارزیابی میزان آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشگاه است که شورای دانشگاه‌ها مسئول طرح سؤالات و نحوه شرکت در این آزمون هستند.

لیست دانشگاه های sat ترکیه

دانشگاه های ترکیه با ازمون sat

تقریباً می‌توان گفت که اغلب دانشگاه‌های ترکیه از طریق هر دو آزمون sat و yos دانشجو می‌پذیرند. با این حال در ادامه می‌توانید لیست دانشگاه های sat ترکیه به همراه معرفی مختصری از آن‌ها را مشاهده کنید.

 • Abdullah Gul University, Turkey
 • Ankara University, Turkey
 • Bilkent University, Turkey
 • Bogazici University, Turkey
 • Hacettepe University Beytepe Campus, Turkey
 • Istanbul Bilgi University, Turkey
 • Istanbul Medipol University, Turkey
 • Koc University, Turkey
 • Middle East Technical University, Turkey
 • Ozyegin University, Turkey
 • Sabanci University, Turkey
 • Sakarya University, Turkey
 • Yeditepe University, Turkey

دانشگاه عبدالله گل

دانشگاه عبدالله گل یکی از دانشگاه‌ های ترکیه با sat است که به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه شناخته می‌شود. اگر قصد دارید در این دانشگاه تحصیل کنید دقت کنید که حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 1100 از 1600 امتیاز است. این دانشگاه در سال 2010 تأسیس شده است و از سال 2013 به افراد متقاضی پذیرش می‌دهد. در این دانشگاه چندین دانشکده شامل: دانشکده مهندسی، دانشکده علوم طبیعی، دانشکده معماری، دانشکده مدیریت و دانشکده علوم انسانی و اجتماعی است که در رشته‌های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، خدمات آموزشی ارائه می‌کنند. دانشگاه عبدالله گل خدمات ویژه‌ای مانند کتابخانه، خدمات درمانی و خوابگاه به دانشجویان ارائه می‌کند و می‌توان ادعا کرد که در حال حاضر یکی از بهترین دانشگاه‌ها در لیست دانشگاه های sat ترکیه است.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت یک دانشگاه خصوصی واقع در آنکارا، ترکیه است که در سال 1984 به‌منظور فراهم کردن محیطی باکیفیت برای یادگیری و ارتقا سطح فکری دانشجویان تأسیس شد. این دانشگاه، اولین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی است که در کشور ترکیه تأسیس شده است.

 این دانشگاه در زمینه‌های مختلفی مانند علم نانو و فناوری تا علوم سیاسی، الکترونیک، اقتصاد، هنرهای زیبا، رشته‌های مدیریتی، رشته‌های مهندسی، فلسفه و…، خدمات آموزشی عالی ارائه می‌کند. این دانشگاه علاوه بر اینکه با شرط معدل دانشجو پذیرش می‌کند، از جمله دانشگاه‌های برتر ترکیه است که نام آن در لیست دانشگاه های sat ترکیه هم قرار داد. حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 900 از 1600 امتیاز است.

دانشگاه قاضی

این دانشگاه نیز از گزینه‌های پذیرش دانشگاه‌ های ترکیه با sat است که در سال 1987 تأسیس شده است. حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 1100 از 1600 امتیاز است. کیفیت بالای تحصیلی این دانشگاه، دانشجویان را به یادگیری و انجام تحقیق و پژوهش تشویق می‌کند. درنتیجه دانشجویان پس از تحصیل در دانشگاه قاضی، می‌توانند در نهادها و سازمان‌های معتبر فعالیت کنند. همچنین این دانشگاه، از پتانسیل بالایی در رقابت‌های بین‌المللی در زمینه‌های مختلف به ویژه فعالیت‌های آموزشی و علمی برخوردار است.

دانشگاه مدیپول استانبول

دانشگاه مدیپل استانبول یکی از دیگر دانشگاه‌های غیرانتفاعی ترکیه است که در سال 2009 تأسیس شده است. بیشتر رشته‌ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که شامل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، رشته‌های مهندسی، معماری، حقوق، علوم انسانی و… هستند. این دانشگاه علاوه بر اینکه با شرط معدل دانشجو پذیرش می‌کند، از جمله دانشگاه‌های مدرن ترکیه است که نام آن در لیست دانشگاه های sat ترکیه هم قرار داد. توجه کنید که در صورت گذراندن آزمون SAT، امکان دریافت بورسیه بیشتر برای شما در این دانشگاه، فراهم خواهد شد. حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 1000 از 1600 امتیاز است.

دانشگاه دوزچه

این دانشگاه در سال 2006 همراه با سه دانشکده تأسیس شده است. سپس بعد از  مدتی سطح آموزشی خود را گسترش داد و در حال حاضر دارای 14 دانشکده، 4 مؤسسه آموزشی، 2 کالج و 10 مدرسه حرفه‌ای است. دانشگاه دوزچه با ارائه دانش علمی، برنامه‌های آموزشی بروز، استفاده از فناوری‌های جدید، کادر علمی باکیفیت و تجهیزات مناسب به راه خود برای خلق ارزش‌ها و شایستگی‌های جدید با قدرت ادامه می‌دهد. این دانشگاه با چشم‌انداز پیش‌گام بودن در فناوری‌های زیست‌محیطی و بهداشتی، پروژه‌های تحقیقاتی مختلفی را انجام می‌دهد. در دانشگاه دوزچه ترکیه رشته‌هایی مانند هنر، طراحی؛ معماری، کشاورزی، رشته‌های مهندسی، پزشکی، داروسازی، علوم ورزشی و… ارائه می‌شود. این دانشگاه در یک موقعیت جغرافیایی خاص در نزدیکی ساحل کاراد واقع شده است که با کوه‌ها و فضای سبز احاطه شده است. مهم است بدانید که پذیرش از طریق نتیجه آزمون sat در این دانشگاه هم امکان‌پذیر است.

دانشگاه اقتصاد ازمیر

دانشگاه اقتصاد ازمیر  یک دانشگاه غیرانتفاعی در کنار سواحل دریای اژه در ترکیه است که در سال 2001 تأسیس شده است. این دانشگاه خدماتی ازجمله راهنمایی‌های شغلی را به دانشجویان ارائه می‌کند تا از طریق برنامه‌های ویژه بتوانند تجربه کاری و ارتباط با تجارت را در این فضا تجربه کنند. علاوه بر این، خدماتی ازجمله: مراکز ورزشی، کتابخانه و برنامه‌های مشارکتی بین‌المللی نیز به دانشجویان ارائه می‌شود. دقت کنید که پذیرش در رشته‌های مختلف در دانشگاه ازمیر علاوه بر روش بدون آزمون، از طریق آزمون sat هم امکان‌پذیر است. حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 1000 از 1600 امتیاز است.

دانشگاه اقتصاد ازمیر متشکل از 8 دانشکده، 2 مدرسه، 3 مدرسه حرفه‌ای، 1 مدرسه عالی و 12 مرکز تحقیقاتی نیز است. در اغلب دانشکده‌ها، آموزش کاملاً به زبان انگلیسی است و در برخی از دپارتمان‌ها به زبان ترکی است.  دانشگاه اقتصاد ازمیر از سال 2021 با 175 دانشگاه در بیست و شش کشور اروپایی قرارداد اراسموس دارد. این دانشگاه از طریق قراردادهای همکاری، این امکان را برای دانشجویان IUE فراهم کرده است که با بهره‌گیری از برنامه‌های تبادل بین‌المللی، فرصت تحصیل در خارج از کشور را داشته باشند.

دانشگاه هالیچ

از دیگر دانشگاه‌های موجود در لیست دانشگاه های sat ترکیه، می‌توان به دانشگاه هالیچ اشاره نمود. پذیرش در رشته‌های مختلف در دانشگاه هالیچ علاوه بر روش بدون آزمون، از طریق آزمون sat هم امکان‌پذیر است. حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 1800 است. این دانشگاه در سال 1998 تأسیس شده است و رسالت خود را از طریق تعهد به ارائه خدمات به مردم، از طریق خدمات آموزشی و تحقیقات علمی بیان می‌کند. همچنین در تلاش است تا دانشجویان را برای فعالیت در دنیایی که همیشه در حال پیشرفت است، با اطمینان از کسب مهارت و دانش مربوطه، آماده کند.

در این دانشگاه، 6 دانشکده وجود دارد که در زمینه‌های مختلف مانند معماری، مهندسی، هنرهای زیبا، مدیریت، پزشکی، ادبیات و… خدمات آموزشی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. این دانشگاه در پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه، یعنی استانبول واقع شده است که دارای فرهنگ و تاریخ غنی است و با قرارگیری بین آسیا و اروپا، به‌عنوان شهری میان‌قاره‌ای شناخته می‌شود. با ارائه نتیجه آزمون sat می‌توانید در این دانشگاه به تحصیل بپردازید و از امکانات و خدمات ویژه‌ای که ارائه می‌کند، بهره‌مند شوید.

دانشگاه تد

دانشگاه تد از دیگر دانشگاه‌های ترکیه با آزمون sat است که در سال 2012 توسط انجمن آموزش ترکیه، در آنکارا تأسیس شده است. این دانشگاه رتبه اول را در بین همه دانشگاه‌های بنیادی در آنکارا دارد. همچنین دارای 5 دانشکده معماری، هنر، اقتصاد، مهندسی و زبان انگلیسی است. یک نکته جالب درباره‌ی این دانشگاه این است که در آن مراکز شغلی وجود دارد که دانشجویان برای کسب مهارت در حرفه شغلی آینده خود، می‌توانند از خدمات ارائه‌شده در این مراکز استفاده کنند. توجه کنید که امکان پذیرش در این دانشگاه، با ارائه نتیجه آزمون SAT امکان‌پذیر است. حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 1000 از 1600 امتیاز است.

دانشگاه فنی یلدیز

پذیرش دانشگاه های ترکیه با sat

چشم‌انداز  اصلی دانشگاه  فنی یلدیز  این است که به یک دانشگاه پیشرو در جایگاه‌های بین‌المللی تبدیل شود و در این راه، محیط منحصربه‌فردی را برای آموزش، پژوهش و ارتقای دانشجویان فراهم کند. دانشگاه یلدیز یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که مجموعاً 11 دانشکده دارد. این دانشگاه خدمات مختلفی از جمله فعالیت در پروژه‌های متنوع و فرصت‌های هنری-فرهنگی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های ترکیه با sat است که می‌توانید در لیست مقاصد تحصیلی خود قرار دهید. دقت کنید که حداقل نمره sat برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره 1210 است.

دانشگاه اوشاک

دانشگاه اوشاک در سال 2006 در منطقه اوشاکِ دریای اژه تأسیس شده است. این دانشگاه دارای 12 دانشکده در رشته‌های مختلفی مانند: پزشکی، دندانپزشکی، هنر، هنرهای زیبا، اقتصاد، معماری، رشته‌های مهندسی، کشاورزی، علوم ورزشی و… است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، خدمات آموزشی ارائه می‌کند. این دانشگاه در لیست دانشگاه های sat ترکیه قرار دارد که می‌توانید به راحتی از طریق شرکت در آزمون sat نسبت به دریافت پذیرش در آن اقدام کنید.

این دانشگاه با داشتن واحدهای علمی، کادر آموزشی، تعداد دانشجوها، مطالعات علمی و فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی، در بین مؤسسات آموزش عالی ترکیه، جایگاه ویژه‌ای دارد. در این دانشگاه، 12 دانشکده، 3 مدرسه حرفه‌ای ارائه دهنده آموزشی کارشناسی، 11 کالج حرفه‌ای ارائه دهنده آموزشی کاردانی، 3 مؤسسه ارائه دهنده آموزشی تحصیلات تکمیلی و 27 مرکز کاربردی تحقیقاتی قرار دارد.  دانشگاه اوشاک با داشتن کادر علمی جوان و پویا در مقیاس ملی و بین‌المللی و همچنین رویکرد مدیریتی دانشجو محور، ستاره درخشان منطقه نیز است.

جمع بندی

در این قسمت از سری مقالات آرتان بورس تاپ، سعی کرده‌ایم  تا تمام جزئیات پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه با Sat را توضیح دهیم. در ادامه این مطلب نیز، لیست دانشگاه های sat ترکیه را به همراه توضیحات مختصری از هر کدام، خواهید دید. امیدواریم مطالب ذکرشده برای شما مفید بوده باشد و با استفاده از آن بتوانید دانشگاه موردنظر خود را برای ادامه تحصیل، انتخاب کنید. چنانچه اگر هنوز موضوعی برای شما مبهم است، می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید و یا با مشاوران آرتان بورس تاپ، در ارتباط باشید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8365
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما