وبلاگ

دانشگاه هیتیت چوروم ترکیه
لوگو دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت

(Hittite University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: چوروم

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 11

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: دولتی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه داخلی: 87

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: نیست

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 2006

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه هیتیت، نامش را از فرهنگِ هیتی‌ها گرفته؛ فرهنگی که قدمتی چهارهزار ساله دارد. شهر چوروم در ترکیه‌ی امروزی، زمانی مرکز این تمدن باستانی بود و حالا موزه‌ها و بناهای شگفتِ هیتی‌ها، خودِ این شهر را به دانشگاهی بدل کرده است. دانشگاه هیتیت چوروم با استقلال از دانشگاه غازی (gazi) متولد شد؛ دانشگاه قدیمی غازی در آنکارا از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است که حدود صد سال از عمرش می‌گذرد و اعتبارش را در بسیاری از رشته‌ها به فرزندخوانده‌ی جوانش، یعنی دانشگاه هیتیت، بخشیده است. برای آشناییِ بیشتر با این دانشگاهِ جوان و نوپا و باانگیزه که ریشه‌هایی عمیق در فرهنگ کهن‌سال سرزمینش دارد، با متن همراه شوید. برای جواب پرسش‌هایتان، در مورد شرایط پذیرش، شهریه و امکانات دانشگاه هیتیت، به اطلاعات مربوط به این دانشگاه در فهرستی که در ادامه است، مراجعه کنید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه هیتیت ترکیه

دانشگاه هیتیت در 17 مارس 2006 در شهر چوروم، واقع در استان چوروم، با استقلال از دانشگاه غازی (که جزو 10 دانشگاه دولتی برتر ترکیه پس از سال 2000 است) تأسیس شد. استان چوروم در شمال مرکزی ترکیه در ناحیه‌ی دریای سیاه واقع شده است. دانشگاه هیتیت با کارکنان مجرب و کادر آموزشی شایسته و شهری باستانی دارای اعتبار ملی و بین‌المللی است. دانشگاه دولتی هیتیت با وجود جوانی‌اش، تنها دانشگاهی در ترکیه است که در زمینه ماشین‌آلات و فناوری‌های تولیدی، تخصص دارد.

در این دانشگاه بیش از 18000 دانشجو  در 11 دانشکده، 1 مؤسسه، 1 کالج و 7 مدرسه‌ی حرفه‌ای مشغول به تحصیلات عالیه هستند. این دانشگاه با شعار “خاص‌ترین دانشگاهِ دولتی”، میزبان بیش از 1200 دانشجوی بین‌المللی از 60 کشور جهان است.  افزون بر این، دانشگاه هیتیت در زیر مجموعه‌های خود دارای 20 مرکز کاربردی و پژوهشی و نیز یک بیمارستان آموزشی و تحقیقاتی است.

مزایای تحصیل در دانشگاه هیتیت چوروم

چرا دانشگاه هیتیت چوروم؟

طیف خدمات گسترده‌ای که در این دانشگاه وجود دارد، از علوم تا علوم اجتماعی، از علوم بهداشتی تا علوم ورزشی و هنر، با تاریخچه‌ی ریشه دار، اشتغال بخش‌های متمرکز، منابع کتابخانه‌ای غنی و زندگی دانشگاهی رنگارنگ، آموزشی با کیفیت و آینده‌ای مطمئن را تضمین می‌کند. یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه هیتیت، عضویت در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس است. این ویژگی، امکان تحصیل دانشجویان این دانشگاه را در برترین دانشگاه‌های اروپایی فراهم می‌آورد.

آدرس دانشگاه هیتیت کجاست؟


آدرس دانشگاه هیتیت: استان چوروم. شهر چوروم. اوکتولار ماه. بلوار جاده کمربندی پردیس شمالی 19030 – چوروم

شهر چوروم در شمال آناتولی قرار دارد و مرکز استان چوروم است. چوروم در منطقه مرکزی ناحیه دریای سیاه واقع شده است. دانشگاه هیتیت حدوداً در شمال شرقِ شهر چوروم قرار دارد.  این شهر  تقریباً 244 کیلومتر  از آنکارا و 608 کیلومتر از استانبول فاصله دارد. مساحت شهر چوروم 12820 کیلومتر مربع است؛ و بر اساس سرشماری سال 2016، تعداد 237000 نفر جمعیت دارد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه هیتیت چوروم

درباره‌ی رتبه‌ی دانشگاه‌ها در هر جای دنیا، ابتدا این نکته را بگوییم که رنکینگ جهانی و ملی دانشگاه‌ها بر اساس سه معیار کلی زیر بررسی می‌شود؛

 1. عملکرد تحقیقاتی (الگوریتمی اختصاصی که 2163 نشریه و 14763 استناد را ارزیابی می‌کند)
 2. پشهرت غیر آکادمیک
 3. تأثیر فارغ‌التحصیلان برجسته
رنکینگ دانشگاه هیتیت 2023
سطح رتبه دهی رتبه مرجع رنکینگ
رتبه جهانی 5497 Edurank
رتبه داخلی 87 Edurank

همچنین دانشگاه دولتی هیتیت در زمینه‌ی پزشکی دارای رتبه 66 پزشکی در ترکیه و رتبه‌ی 848 در آسیا و رتبه‌ی 2334 در جهان است

سطح رتبه‌دهی پزشکی رتبه‌ی پزشکی
رتبه‌ی جهانی 2334
رتبه‌ی قاره‌ای (آسیا) 848
رتبه‌ی کشوری (ترکیه) 66

شرایط پذیرش دانشگاه هیتیت ترکیه

پذیرش در این دانشگاه، مانند دیگر دانشگاه‌های دولتی، نیاز به آزمون دارد. برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه آزمون‌های مشخصی طراحی شده است که یکی از معروف‌ترین آنها آزمون یوس است. یوس (YÖS) یکی از آزمون‌های محبوبی است که اکثر دانشگاه‌های دولتی ترکیه، از جمله دانشگاه هیتیت پذیرش‌های خود را در مقاطع کاردانی و کارشناسی عموماً از طریق آن انجام می‌دهند. شرایط پذیرش در این دانشگاه شامل موارد زیر است:

 • نمره‌ی معدل دیپلم دبیرستان بالای 14 باشد. (برای رشته‌های پزشکی ارائه‌ی نتایج یکی از آزمون‌های بین‌المللی با امتیازات خواسته شده ملاک است.)
 • پذیرفته شدن در آزمون یوس.

شرایط پذیرش برای رشته‌ی پزشکی شامل کسب نمرات حد نصاب در آزمون‌های زیر است:

دانشکده پزشکی
آزمون امتیاز
SAT استدلالی 1100 از 1600
SAT II Math 600 از 800
ACT 24 از 36
IB 30 از 45
GCE سطح الف
Abitur 1 از 3

مدارک ثبت نام دانشگاه هیتیت

اساتید دانشگاه هیتیت چوروم

درباره اخذ مدارک ثبت نام در این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های ترکیه یادآوری می‌کنیم که معمولاً در مرحله ابتدایی کپی مدارک و در صورت پذیرش نهایی و قطعی اصل مدارک اخذ می‌شود. لیست مدارک از مواردی است که باید به آنها خوب دقت شود، تا در زمان ارائه مدارک چیزی از قلم نیفتد. متقاضیان برای ثبت‌نام در دانشگاه هیتیت ترکیه، می‌باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • در صورت فارغ‌التحصیلی، دیپلم دبیرستان (اگر دیپلم شما به زبانی غیر از ترکی یا انگلیسی است، باید ترجمه‌ی محضری نیز از آن ارائه شود.)
 • ریزنمرات رسمی، شامل کلیه‌ی دروس و نمرات اخذ شده در کل دوره‌ی دبیرستان، که توسط مرجع دبیرستان تأیید شده باشد. دقت کنید که درخواست‌هایی که فاقد ریزنمرات رسمی سالانه هستند، از طرف دانشگاه هیتیت در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین رونوشت‌های بارگذاری شده، بدون امضا و مهر و یا بدون امضای الکترونیکی، که می‌توان به صورت آنلاین تأیید کرد، مورد توجه قرار نخواهد گرفت.
 • اگر قبلاً در آزمون شرکت کرده‌اید، نمرات آزمون مهارت زبان توسط دانشگاه هیتیت پذیرفته می‌شود.
 • اگر توصیه‌نامه‌ی آکادمیک دارید، آن را نیز ارائه دهید.
 • کپی یکی از نتایج امتحان یا دیپلم با نمره‌ی معتبر پذیرفته شده توسط دانشگاه هیتیت

لطفاً توجه کنید: درخواست‌هایی که در آن، آزمون‌ها یا مدارک پذیرفته شده با نمره‌ی معتبر ارائه نشود، ارزیابی نخواهند شد.

اگر متقاضی تحصیلات متوسطه در ترکیه هستید، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • کپی مجوز اقامت برای کسانی که تابعیت خارجی دارند.
 • کپی کارت آبی یا نامه‌ی رسمیِ انصراف از تابعیت ترکیه برای کسانی که تابعیت ترکیه را ترک کرده‌اند.
 • کپی مجوز اقامت یا یک سند رسمی که تاریخ اخذ تابعیت ترکیه را نشان می‌دهد (مانند Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği یا تصمیم دادگاه) برای کسانی که تابعیت ترکیه را، بدون تولد در این کشور، دریافت کرده‌اند.

آزمون‌های لازم برای پذیرش دانشگاه هیتیت چوروم: شرط اخذ پذیرش در دانشگاه هیتیت در ترکیه، آزمون یوس (YÖS) است. البته به جز آزمون یوس، دانشگاه هیتیت، آزمون‌های بین‌المللی دیگر مانند SAT، ACT، Abitur را نیز می‌پذیرد.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه هیتیت ترکیه

در ترکیه همه‌ی دانشگاه‌های دولتی شرط کنکور ورودی را دارند و بدون آزمون دانشجو نمی‌پذیرند. از آنجا که دانشگاه هیتیت نیز یک دانشگاه دولتی است، هیچ‌گونه پذیرش بدون کنکور ندارد. اگر به دنبال تحصیل در دانشگاهی بدون کنکور هستید، می‌توانید به لیست معرفی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در همین سایت مراجعه کنید یا از همکاران ما در این زمینه مشاوره بگیرید.

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه هیتیت

شما در هر مقطعی که قصد تحصیل دارید، می‌توانید با خیال راحت هیتیت را انتخاب کنید. این دانشگاه، از مقطع کاردانی تا دکتری در تمام رده‌های آموزش عالی دانشجو می‌پذیرد. در این بخش علاوه بر مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه هیتیت، حد نصاب نمره قبولی و شرایط آن را نیز بعد از لیست مدارک لازم آورده‌ایم. اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه تحصیل کنید، شرایط پذیرش آن به قرار زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین
 • مدرک کارشناسی مرتبط
 • گواهینامه مهارت زبان ترکی (در صورتی که گواهی به زبان دیگری است، باید به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شود).
 • گواهی معادل مدرک؛ برای اتباع خارجی که از یک مؤسسه آموزش عالی در کشور دیگری فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 • انگیزه‌نامه
 • نامه‌ی رفرنس از کادر علمی دانشگاه‌ها
 • رزومه (به زبان ترکی یا انگلیسی) موجود در وب‌سایت دفتر بین‌المللی.

توجه: در دانشگاه هیتیت پرونده‌های درخواست داوطلبان متقاضی برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی به طور کلی توسط هیئت‌مدیره برنامه مربوطه (از نظر مکان درخواست و مناسب بودن برای درخواست خارج از رشته یا داخل رشته) ارزیابی می‌شود. هنگام محاسبه نمره موفقیت در کنکور، 60 درصد معدل فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی، 20 درصد نمره ارزیابی انگیزه‌نامه و در صورت وجود 20 درصد نمره زبان در نظر گرفته می‌شود. در این دانشگاه شما می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌هایی همچون: مهندسی الکترونیک، تجارت بین‌الملل، کامپیوتر، صنایع فیزیوتراپی، پرستاری و … تحصیل کنید.

پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه هیتیت

پذیرش دکتری دانشگاه هیتیت

متقاضیان برای تحصیل در مقطع دکتری، حتماً مدرک مقاطع پایین‌تر را داشته باشند؛ همچنین میزان و شیوه احتساب نمره قبولی و همین‌طور مهم‌ترین رشته‌های مقطع دکتری در دانشگاه هیتیت را در انتهای لیست شرایط پذیرش برای متقاضیان مقطع دکتری توضیح داده‌ایم. حتماً به آنها دقت کنید. برای تحصیل در مقطع دکتری در این دانشگاه، شرایط پذیرش شامل این موارد است:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین
 • مدرک کارشناسی ارشد مرتبط
 • گواهینامه مهارت ترکی یا زبان خارجی دوم ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی در صورت وجود
 • گواهی معادل مدرک برای اتباع خارجی که از یک مؤسسه آموزش عالی در خارج از کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 • انگیزه‌نامه
 • نامه رفرنس از کادر علمی دانشگاه‌ها
 • رزومه (به زبان ترکی یا انگلیسی) موجود در وب سایت دفتر بین‌المللی.

توجه کنید که محاسبه نمره برای درخواست‌های دکتری به این ترتیب است:

 • 60 درصد معدل فارغ‌التحصیلی، 20 درصد نمره ارزشیابی انگیزه‌نامه و 20 درصد نمره زبان (در صورتی که موجود باشد).
 • مشروط بر اینکه نمره کل حداقل 50 نمره از 100 نمره باشد، داوطلبان از بالاترین امتیاز به پایین رتبه بندی می‌شوند و پذیرش دانشجو در حد نصاب تعیین شده با تصمیم EYK مربوطه نهایی می‌شود.

دانشگاه هیتیت در مقطع دکتری دارای رشته‌های متنوعی  از جمله رشته‌های پزشکی، اقتصاد، مکانیک، امور مالی و بانکی، دارایی، مالیه و سرمایه‌گذاری، ریاضی و… است.

شهریه دانشگاه هیتیت چوروم

نرخ شهریه‌ها، با توجه به شعار اصلی دانشگاه هیتیت (خاص‌ترین دانشگاه دولتی) و کیفیت مطلوب آموزش، مناسب است. شهریه‌ی این دانشگاه، بسته به رشته‌ی تحصیلی متفاوت است و از 6000 تا 50000 لیر در نوسان است. برای دیدن نرخ شهریه‌ها به جدول زیر مراجعه کنید:

شهریه دانشگاه هیتیت
نام رشته به فارسی نام رشته به انگلیسی زبان رشته شهریه سالانه (لیر)
پزشکی Medicine ترکی 116.000
پرستاری Nursing ترکی 21.000
زیست مولکولی و ژنتیک Biomolecular and genetics ترکی 21.000
مهندسی کامپیوتر Computer Engineering ترکی 21.000
مهندسی مکانیک Mechanical Engineering ترکی 21.000
مهندسی صنایع İndustrial Engineering ترکی 21.000
اقتصاد Economy ترکی 18.000
روابط بین‌المللی İnternational Relations انگلیسی 27.000
ریاضیات Mathematics ترکی 21.000
علوم سیاسی و مدیریت دولتی Political science and public administration ترکی 18.000
بانکداری و تامین مالی Banking and Financing ترکی 18.000
مدیریت سلامت Health Management ترکی 21.000
تغذیه و رژیم درمانی Nutrition and Diet Therapy ترکی 21.000
رشد کودک Child Growth ترکی 21.000
تجارت بین الملل و لجستیک International Trade and Logistics ترکی 18.000

بورسیه دانشگاه هیتیت

در ابتدا تأکید بر این نکته ضروری است  که به  طور کلی روند درخواست و اخذ بورسیه به این شکل است که دانشجویان می‌توانند علاوه بر بورسیه‌ها و وام‌هایی که توسط مؤسسه اعتباری و خوابگاه‌ها اعطا می‌شود، از بنیادها، انجمن‌ها، بخش خصوصی و سایر مؤسسات، بورسیه تحصیلی دریافت کنند.  برخی بورسیه‌های دانشگاه هیتیت شامل موارد زیر است:

 1. موفقیت تحصیلی
 2. بورسیه احتیاج ضروری
 3. بورسیه تغذیه

شرایط پذیرش بورسیه دانشگاه هیتیت چوروم

با آغاز سال تحصیلی جدید، دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه هیتیت از بورسیه‌های تحصیلی مطلع شوند. همچنین می‌توانند از طریق انجمن‌ها و هیئت‌های دانشجویی دانشکده و یا دفاتر مربوط به امور بورسیه دانشجویی، بورسیه‌های اعطایی دانشگاه را پیگیری کنند.

درخواست سهمیه‌های بورسیه اختصاص یافته به دانشجویان موفق و نیازمند توسط مؤسسه اعتباری و خوابگاه‌ها، بنیاد آموزش و فرهنگ چوروم و بنیاد عمر دِریندِره (Ömer Derindere ) اعطا و پیگیری می‌شود. سهمیه‌های بورسیه تحصیلی تغذیه رایگان که به دانشگاه ارائه می‌شود و از طریق برنامه اتوماسیون ثبت شده، توسط کارکنان دانشگاه دریافت و ارزیابی می‌شود.

دانشکده‌های دانشگاه هیتیت

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، دانشگاه هیتیت شامل 11 دانشکده است؛ لیست کامل این دانشکده‌ها را در ادامه ببینید:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندان‌پزشکی
 3. دانشکده دامپزشکی
 4. دانشکده علوم بهداشت
 5. دانشکده مهندسی
 6. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 7. دانشکده علوم و هنر
 8. دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری
 9. دانشکده الهیات
 10. دانشکده علوم ورزشی
 11. دانشکده گردشگری

رشته های دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت چه رشته‌هایی دارد؟

دانشکده‌های متعدد و رشته‌های متنوع و باکیفیت، از ویژگی هر دانشگاه مطرحی است. پیش از خواندن لیست رشته‌ها، دقت داشته باشید که دانشگاه هیتیت در زمینه ماشین‌آلات و فن آوری‌های تولیدی در ترکیه سرآمد است و همچنین رشته پزشکی آن محبوبیت دارد. ما در اینجا بخشی از رشته‌های شاخص و پرطرفدار این دانشگاه را در ادامه ذکر می‌کنیم. متقاضیان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر به مشاوران آرتان مراجعه کنند.

 • پزشکی
 • پرستاری
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی صنایع
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • مهندسی رایانه
 • امور مالی و بانکی
 • اقتصاد، مهندسی مکانیک
 • دارایی، مالیه، سرمایه‌گذاری
 • ریاضی
 • زیست‌شناسی
 • مولکولی و ژنتیک
 • روابط بین‌الملل (انگلیسی)
 • تجارت بین‌المللی و لجستیک

امکانات دانشگاه هیتیت چوروم

در کنار امکانات رسمی آموزشی، با در نظر گرفتنِ گوناگونی و تنوع فرهنگیِ دانشجویان، امکانات متنوع و جذاب، با کیفیت مطلوب، برای دانشجوهای دانشگاه هیتیت مهیا است. امکانات موجود در این دانشگاه به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • بانک
 • مسیر پیاده‌روی
 • پارکینگ ماشین
 • حمل و نقل درون دانشگاهی
 • امنیت
 • پردیس بدون مانع
 • استخر
 • سفره‌خانه
 • سالن کنفرانس
 • استودیوی رادیو
 • سالن ورزش
 • زمین تنیس
 • کافه تریا
 • مهمان‌خانه
 • کتابخانه

امکانات رفاهی دانشگاه هیتیت چوروم

خوابگاه دانشگاه هیتیت ترکیه

خوابگاه‌های دولتی دانشگاه متعلق به مؤسسه اعتباری آموزش عالی و خوابگاه هستند. ساختمان‌های خوابگاه‌ها داخل پردیس‌های دانشگاه هیتیت نیستند. اکثر آنها در مرکز شهر چوروم و منطقه‌ی عثمانجیک و سونگورلو هستند. علاوه بر خوابگاه‌های دولتی، بسیاری از خوابگاه‌ها و آپارتمان‌های خصوصی دانشجویی در مرکز شهر چوروم و در مناطق نزدیک دانشگاه، وجود دارند؛ که در صورت محدودیت خوابگاه‌های دولتی، دانشجویان می‌توانند با قیمت مناسب، از آنها استفاده کنند.

جمع‌بندی

تا اینجا کوشیدیم تصویر دقیق و ملموسی درباره تاریخچه، نحوه‌ی پذیرش، مدارک مورد نیاز، رشته‌ها، دانشکده‌ها، امکانات آموزشی و رفاهی، هزینه‌ی شهریه دانشگاه هیتیت به شما ارائه دهیم. امیدواریم اطلاعات مربوطه، نیاز شما را برطرف کرده باشد و نکته مبهمی باقی نمانده باشد. اگر درباره مطالب مربوط به این دانشگاه پرسشی دارید، یا نکاتی در نظر شماست که پاسخش را در متن نیافته‌اید، حتماً با ما در تماس باشید و برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در مجموعه‌ی آرتان بورس تاپ از طریق سایت و شماره تلفن‌های موجود در سایت، در ارتباط باشید.سوالات خود را از ما بپرسید

سوالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه هیتیت

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=9569

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”