وبلاگ

دانشگاه چاع مرسین ترکیه

دانشگاه چاع

(Çağ University)

شهر: مرسین

تعداد دانشکده: 4

نوع دانشگاه: خصوصی

رتبه ترکیه: 112

تایید: نیست

سال تاسیس: 1997

زبان: ترکی, انگلیسی

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

دانشگاه چاع با ساختار پویا، پردیس مدرن، کادر آموزشی بین‌المللی و آموزش با کیفیتی که به دانشجویانش ارائه می‌دهد، خود را متمایز نشان داده و زبان‌آموزشی آن نیز انگلیسی است. این اولین دانشگاه خصوصی منطقه مدیترانه در زمین‌های حاصلخیز چوخوراوا است که یک بهشت طبیعی و مرکز تاریخی و فرهنگی است.
مساحت پردیس آن پس از سال 2005 با مناطق اهدایی به سطح 520000 مترمربع رسیده است. در ادامه مقاله قصد داریم به نقاط قوت، امکانات آموزشی، رفاهی و بورسیه‌ای، رشته‌های پرطرف‌دار و بسیاری دیگر از چنین جزئیاتی دررابطه‌با دانشگاه خصوصی چاع اشاره نماییم تا به شما دید روشنی برای انتخاب داده باشیم. همراه ما گردید تا به بخش بزرگی از پاسخ سؤالات خود برسید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه چاع

دانشگاه چاع مرسین یک دانشگاه خصوصی است که در 9 جولای 1997 توسط بنیاد آموزش بایبوغان به ریاست یاشار بایبوغان تأسیس شد. در ضمن دانشگاه چاع اولین دانشگاه خصوصی در منطقه مدیترانه است. پس از مرگ یاشار بایبوغان در جولای 2011، لطفی موسی بایبوغان ریاست این بنیاد را ادامه می‌دهد. ریاست کنونی دانشگاه برعهده پروفسور اونال آی است.
این دانشگاه در محدوده شهرداری ینیجه در تارسوس واقع شده است. پردیس 470000 مترمربعی آن توسط کوه‌های توروس در شمال و دریای مدیترانه در جنوب احاطه شده است. این دانشگاه دارای 3 دانشکده، یک مدرسه حرفه‌ای و یک مؤسسه علوم اجتماعی است. زبان‌آموزشی در دانشگاه چاع که حدود 5000 دانشجو دارد، انگلیسی است (به جز مدرسه حرفه‌ای) بااین‌حال، این دانشگاه یک زبان خارجی دوم اختیاری را نیز ارائه می‌دهد.

آدرس دانشگاه چاع کجاست؟

اگرچه محوطه دانشگاه در محدوده استان مرسین است. در واقع ۳۱ کیلومتر با آدانا و ۶۷ کیلومتر با مرسین فاصله دارد. این دانشگاه در شهر ینیجه در تارسوس واقع شده است. پردیس 470000 متر مربعی توسط کوه های توروس در شمال و دریای مدیترانه در جنوب احاطه شده است.

آدرس دقیق دانشگاه: مرسین، تارسوس، راه زمینی، آریکلی، پلاک33800

رتبه و رنکینگ دانشگاه چاع مرسین

رتبه دانشگاه چاع در ترکیه و در دنیا

دانشگاه چاع مرسین با ارتقا استانداردهای آموزشی، توسعه مراکز پژوهشی – کاربردی و دارابودن کادر آموزشی مطرح و باتجربه، خروجی قابل قبولی را از لحاظ حجم مقالات علمی، پژوهشی چاپ و ارجاع شده توسط معتبرترین نشریات علمی، پژوهشی جهان داشته است. در زیر رنکینگ داخلی و بین‌المللی این دانشگاه جهت انجام مقایسه لحاظ شده است:

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی5384
رتبه  داخل ترکیه112

شرایط پذیرش دانشگاه چاع در ترکیه

حداقل شرط لازم برای معدل دبیرستان برای دانش‌آموزان متقاضی 60 درصد از 100 درصد معدل است و یا داوطلبان باید نتیجه آزمون YÖS (حداقل 45/100) که در یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه گرفته شده است را ارائه نمایند.

مدارک ثبت نام دانشگاه چاع مرسین

اغلب دانشگاه‌های ترکیه مدارک یکسانی را برای ثبت‌نام در دوره‌های بدون کنکور خود از متقاضیان درخواست می‌کنند. ما در این بخش لیست مدارک درخواستی این دانشگاه برای دوره کارشناسی را آورده‌ایم:

 • کپی پاسپورت خود با صفحه اطلاعات شخصی روی آن.
 • کپی مدرک رسمی که نشان می‌دهد دیپلم دبیرستان در بسیاری از کشورها با موفقیت به پایان رسیده است (اگر به زبان انگلیسی یا ترکی نباشد، باید ترجمه شود)
 • کپی کارنامه رسمی دبیرستان از نتایج آزمون ملی یا بین‌المللی شناخته شده
 • کپی از نتایج آزمون مهارت زبان انگلیسی در صورت وجود.
 • کپی گواهی معادل‌سازی دیپلم دبیرستان (معادل)
 • نامه تشویق

آزمون‌های لازم برای پذیرش دانشگاه چاع ترکیه

با اینکه پذیرش در دانشگاه چاع ترکیه بدون آزمون است؛ ولی داشتن مدارک زبان (ترکی برای برنامه‌های ترکی و انگلیسی برای اکثر برنامه‌های) الزامی است. همچنین دانشجویانی که می‌خواهند از مزایای ثبت‌نام از کانال سازمان سنجش ترکیه (یوک) استفاده نمایند بایستی در آزمون یوس این دانشگاه هم شرکت کنند.
نکته: با وجود الزامی نبودن آزمون یوس، شرکت در این آزمون و کسب نمرات بالا، مزایای دریافت بورسیه‌های تخفیفی را به همراه دارد.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه چاع ترکیه

پذیرش بدون آزمون دانشگاه چاع

همان گونه که اشاره گردید، پذیرش این دانشگاه مثل اکثر دانشگاه‌های خصوصی ترکیه (مقایسه کنید با شرایط پذیرش دانشگاه باشکنت ) بدون کنکور است.

شهریه دانشگاه چاع

به نظر می‌رسد شهریه‌های این دانشگاه در مقابل ارائه اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی و برخورداری از استاندارد آموزشی بالا و دیگر مزایای این دانشگاه، بسیار مناسب و معقول باشد.

نام رشتهزبان رشتهشهریه (به لیر)
دانشکدة علوم و ادبیاتانگلیسی و ترکی52.750
دانشکده حقوقانگلیسی و ترکی52.750
دانشکدة اقتصاد و علوم اداریانگلیسی52.750

توجه: به دلیل تأمین هزینه‌های خود شاید مجبور شوید در کنار تحصیل خود، به‌صورت پاره‌وقت هم کار کنید؛ بنابراین برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه توصیه می‌کنیم مقاله کار دانشجویی در ترکیه را نیز در سایت آرتان بورس مطالعه کنید.

بورسیه دانشگاه چاع مرسین

بورسیه‌ها و تخفیف در شهریه‌های متنوعی در تمامی مقاطع تحصیلی از سوی دانشگاه چاع به دانشجویان اعطا می‌گرددکه بخشی از این بورسیه‌ها مختص دانشجویانی است که از طریق کنکور داخلی ترکیه جذب شده و یا فارغ‌التحصیل دبیرستان‌های چاع هستند و بخشی دیگر مربوط به تمام دانشجویان است. در زیر به چند نمونه از این بورسیه‌ها و تخفیف‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. بورسیه موفقیت: این بورسیه به دانشجویان مشغول به تحصیل در پایان سال تحصیلی و باتوجه‌به متوسط نمرات اکتسابی در طول 2 ترم داده می‌شود. مقدار این بورس بستگی به متوسط معدل 2 ترم دارد.
 2. بورسیه تخفیفی تحصیل در 2 رشته اصلی: این بورسیه تخفیفی به دانشجویانی که هم زمان در 2 رشته اصلی دانشگاه مشغول تحصیل هستند داده می‌شود. میزان این تخفیف به طور متوسط 25 درصد است که به شهریه رشته اصلی دوم تعلق می‌گیرد.
 3. بورسیه‌های کارشناسی ارشد و دکتری: این بورسیه باتوجه‌به نمره کسب شده از آزمون آلس به‌صورت تخفیف‌های 75 درصدی برای نمرات بین 100-80، 50 درصدی برای نمرات بین 100-65 و 25درصدی برای نمرات بین 64-60 در شهریه اعمال می‌شود.

توجه: به دانشجویانی که دوره لیسانس خود را در دانشگاه چاع به اتمام رسانده باشند، بسته به نمره اکتسابی آلس آنها تا 50 % تخفیف لحاظ می‌شود.

شرایط بورسیه های دانشگاه چاع در ترکیه

دانشکده های دانشگاه چاع مرسین

این دانشگاه سرمایه‌گذاری خوبی در تجهیز سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دانشکده‌های خود در سال‌های اخیر داشته و توانسته آموزش بسیار باکیفیت و با استاندارد بالایی ارائه کند. لیست دانشکده‌های دانشگاه چاع در ترکیه:

 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم و هنر
 • مؤسسه علوم اجتماعی
 • هنرستان فنی حرفه‌ای
 • مدرسه عالی زبان‌های خارجی

دانشگاه چاع چه رشته هایی دارد؟

این دانشگاه به پشتوانه دانشکده‌های بسیار مجهز و مدرن و نیز کادر مجرب و شناخته شده خود، رشته‌های پرطرف‌دار زیر را ارائه می‌دهد:

 • زبان و ادبیات ترکی
 • قانون
 • روان‌شناسی
 • تجارت بین‌المللی و لجستیک
 • مدیریت تجارت بین‌الملل
 • روابط بین‌المللی
 • مالی و بانکداری بین‌المللی
 • روابط بین‌المللی
 • مدیریت تجارت بین‌الملل
 • تجارت بین‌المللی و لجستیک
 • ترجمه و مترجمی انگلیسی

توجه: دانشگاه چاع در ترکیه رشته های پزشکی و پیراپزشکی مثل پرستاری را ارائه نمی‌کند؛ ولی شما می‌توانید با مراجعه به صفحه پرستاری در ترکیه اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

امکانات دانشگاه چاع

دانشگاه چاع در زمینی به مساحت 500000 مترمربع تأسیس شد. 3 دانشکده، 1مدسه عالی فنی و حرفه‌ای، انستیتوی تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی، 10 مرکز تحقیقاتی، افلاک‌نما، کتابخانه، هفت آزمایشگاه کامپیوتر، آزمایشگاه مالی پیشرفته، آزمایشگاه تجارت الکترونیک و آزمایشگاه تدارکات، آزمایشگاه روان‌شناسی کاربردی، کلاس‌های درس و سالن‌های سخنرانی، سالن‌های مجازی دادگاه، مرکز بهداشت، 5 سالن غذاخوری، 4کافه تریا، سالن بازی، مرکز تناسب‌اندام، زمین‌های ورزشی سرپوشیده و روباز (بسکتبال، والیبال، تنیس، گلف، فوتبال، بوسه)، منطقه جشنواره، منطقه خدمات، منطقه جنگلی، فرهنگ – مرکز هنری (سالن تئاتر)، آمفی‌تئاتر و نمایشگاه دائمی بخشی از این امکانات هستند.

خوابگاه دانشگاه چاع

امکانات خوابگاه دانشگاه چاع برای دانشجویان

با وجود اینکه، این دانشگاه فاقد خوابگاه اختصاصی هست ولی در نزدیکی دانشگاه چاع خوابگاه‌های KYK(سازمان وام و خوابگاه ها )، همچنین خوابگاه‌های خصوصی زیادی با امکانات کامل در حد هتل واقع شده است و در کنار اینها خانه‌های دانشجویی زیادی نیز در اطراف دانشگاه برای اجاره کردن در دسترس می‌باشد.
جمع‌بندی
باتوجه‌به آنچه در این مقاله آمد، برخورداری از توانایی‌های بالای این دانشگاه در تمامی زمینه‌های علمی، پژوهشی، ارائه رشته‌های پرطرف‌دار و حمایت‌های تحصیلی و شغلی مناسب به دلیل عضویت در پیمان‌های اراسموس پلاس و بولونیا، و نیز فراهم‌کردن امکانات ممتاز در راستای رسیدن به هدف بهترین دانشگاه خاورمیانه شدن، نهایتاً این دانشگاه را در رده دانشگاه‌های خوب برای خارجیان قرار داده است. پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه دقیق بخش‌های این مقاله از پشتیبانی 24 ساعته دوستان و مشاوران خود در مجموعه آرتان‌بورس‌تاپ در پاسخگویی به سؤالاتتان استفاده نمایید. در بخش بعدی ما به تعدادی از این پرسش پاسخ داده‌ایم.سوالات خود را از ما بپرسید

سوالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه چاع

دیدگاهتان را بنویسید

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=9295

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp