وبلاگ

دانشگاه چانکایا ترکیه

دانشگاه چانکایا

(Cankaya University)

شهر: آنکارا

تعداد دانشکده: 5

نوع دانشگاه: خصوصی

رتبه ترکیه: 49

تایید: وزارت علوم

سال تاسیس: 1997

زبان: ترکی, انگلیسی

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

می‌خواهیم دانشگاه چانکایا ترکیه را که یکی از بهترین دانشگاههای این کشور است، به شما معرفی کنیم. این بار روی حرفمان با تمام متقاضیان رشته های معماری و مهندسی است. دانشگاهی که به آن، به دیده یک شانس و فرصت نگاه می‌کنند. شاید بپرسید چرا؟ با گروه آرتان بوس تاپ همراه باشید تا همه چیز را در مورد دانشگاه چانکایای ترکیه بدانید، مخصوصاً اگر به دنبال تحصیل در رشته های غیرپزشکی هستید.

دانشگاه چانکایا کجاست

دانشگاه چانکایا ترکیه، در تاریخ 9 جولای 1997 رسمیت شناخته شد و از آن زمان تا به امروز توانسته است به یکی از دانشگاهای مطرح ترکیه تبدیل شود. گذراندن 40 سال فعالیت پژوهشی و علمی در مدارس ابتدایی و دبیرستان آری (Arı) سبب شد که سرمایه‌گذاری برای تأسیس یک موسسه تحصیلات عالی امری اجتناب‌ناپذیر باشد. کارکنان و مدرسان این مدارس از یک طرف و هزاران دانش آموخته و خانواده‌های آنها از طرف دیگر به یک عامل انگیزشی برای ایجاد چانکایا تبدیل شدند. چانکایا دو کمپ دارد که کمپ بالگات در شهر آنکارا و کمپ مرکزی آن در جاده اسکی شهیر واقع شده است.

رنکینگ دانشگاه چانکایا ترکیه

آیا می‌دانید که دانشگاه چانکایا عضو برنامه اراسموس است و بنابراین برنامه با 37 دانشگاه عالی در 17 کشور دنیا به تبادل دانشجو می‌پردازد؟ بنابراین شما می‌توانید یکی از گزینه‌های طرح تبادل دانشجوی این دانشگاه باشید. چه چیزی از این بهتر؟ سطح خروجی‌های علمی از این دانشگاه بر اساس پایگاه رنکینگ QS top universities در سطح بالا (High) قرار گرفته است.

 • رتبه Times Higher Education Ranking (2020) دانشگاه: 401
 • رتبه THE دانشگاه چانکایا در میان دانشگاههای جوان: 88
 • رتبه در میان دانشگاههای آسیا: 65

این دانشگاه با جو علمی بسیار خوب و ارائه امکانات عالی در صدد است که یک محیط سالم و پژوهشی را برای دانشجویان خود آماده کند.

شرایط پذیرش دانشگاه چانکایا

مهم‌ترین بخش برای پذیرش در هر دانشگاه داشتن شرایط اعلام شده از سوی دانشگاه مقصد است. برای همین باید قبل از ارسال فرم درخواست پذیرش خود، نسبت به تهیه مدارک خواسته شده اقدام کنید. برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در چانکایا، اولین گام داشتن شهروندی دیگر کشورها به جز ترکیه است. در این شرط کسانی که ملیت ترکیه دارند و یا دو ملیتی هستند و ملیت اول آنها ترکیه است، نمی‌توانند به عنوان دانشجوی بین‌المللی درخواست پذیرش بفرستند. مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه چانکایا ترکیه عبارتند از:

 • پر کردن فرم ثبت‌نام
 • یک کپی از برگه نمره امتحان که توسط سفارت ترکیه در کشور مبدأ تائید شده باشد
 • یک کپی از مدرک دیپلم که توسط سفارت ترکیه در کشور مبدأ تائید شده باشد
 • ارائه ریزنمرات از سوی محل تدریس و ترجمه آن باید به تائید سفارت ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • برای مقاطع ارشد و دکترا ارائه رزومه پژوهشی، نمره زبان آیلتس یا تافل، انگیزه نامه، توصیه‌نامه و … نیز الزامی است.
 • یک فتوکپی از گذرنامه معتبر و مورد تائید سفارت
 • دو قطعه عکس (مانند عکس داخل پاسپورت و به همان اندازه)
 • ارائه رسید واریز شهریه به حساب بانکی دانشگاه (شماره حساب: TR280001500158007260429262)

در کنار اینها آزمون ورودی دانشگاه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. آزمون ورودی دانشگاه چانکایا، آزمون سات (SAT1) است و حداقل نمره قبولی این آزمون کسب 1000 از 1600 و برای رشته معماری و مدیریت کسب 600 از 800 در بخش ریاضی است.

نکته مهم: برای دانشجویان ایرانی، معدل اخذ شده دوره دیپلم و پیش دانشگاهی باید حداقل 13 از 20 باشد. دیگر اینکه حتماً فرم‌های درخواست پذیرش خود را در زمان اعلام شده از سوی دانشگاه، ارسال کنید. در این راستا می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

شهریه دانشگاه چانکایا ترکیه

یکی از مزیت‌های این دانشگاه، داشتن شهریه ثابت و مناسب برای تمام رشته ها است. این را همیشه به یاد داشته باشید که شهریه دانشگاههای خصوصی بیشتر از دولتی و شهریه تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر از زبان ترکی است. دانشگاه چانکایا نیز هر دو شرط این مسئله را دارد، یعنی هم خصوصی است و هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ اما نسبت به بسیاری از دانشگاههای خصوصی، مناسب‌تر است. شهریه برای تمام رشته ها، 43900 لیر می‌باشد.

هزینه دانشگاه چانکایا2021

رشته های دانشگاه چانکایا

همانطور که گفتیم روی کلام ما برای پذیرش دانشگاه چانکایا ترکیه، متقاضیان رشته های معماری و مهندسی هستند؛ اما لیست رشته های این دانشگاه محدود به این موارد نیست. در ادامه رشته های تحصیلی، زبان تدریس و ظرفیت پذیرش آنها آورده شده است:

 • روانشناسی، ترکی، 35 نفر
 • مترجمی زبان انگلیسی، 20 نفر
 • ریاضی، انگلیسی، 5 نفر
 • زبان و ادبیات انگلیسی، 12 نفر
 • مدیریت، ترکی، 12 نفر
 • اقتصاد، ترکی، 12 نفر
 • بانکداری، ترکی، نامعلوم
 • حقوق، ترکی، نامعلوم
 • مهندسی صنایع، 35 نفر
 • مهندسی الکترونیک، 40 نفر
 • مهندسی کامپیوتر، 37 نفر
 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، 25 نفر
 • مهندسی عمران، انگلیسی، 37 نفر
 • معماری، انگلیسی، 35 نفر
 • معماری داخلی، انگلیسی، 30 نفر

امکانات دانشگاه چانکایا ترکیه

شاید شهریه ای که پرداخت می‌کنید، بالا باشد، اما این را بدانید که امکانات و فرصت‌های بسیار خوبی در انتظار شماست. امکانات دانشگاه چانکایا ترکیه شامل خوابگاه‌های راحت و مرفه، غذاخوری‌های تمیز و شیک، کتابخانه‌های به‌روز و مجهز، آتلیه‌های بزرگ، سالن‌های ارائه و ژوژمان، آزمایشگاه‌های تخصصی، باشگاه‌ها و زمین‌های بازی و ورزش از جمله زمین والیبال، تنیس، فوتبال، بدمینتون، بسکتبال و … می‌باشد.

کتابخانه دانشگاه چانکایا

بخش مهم هر دانشگاهی، کتابخانه‌ی آن است. دو کتابخانه بزرگ به نام‌های کتابخانه مرکزی و کتابخانه بالگات در دانشگاه چانکایا وجود دارند که به صورت جداگانه فعالیت می‌کنند. مساحت کتابخانه مرکزی به 5019 مترمربع و ظرفیت 500 نفر می‌رسد. مساحت کتابخانه بالگات نیز حدود 1300 متر مربع است و ظرفیت 360 نفر را داراست. در هر کدام از این کتابخانه‌ها، اتاق مطالعه، کلاس‌های کار گروهی، رایانه‌ای و … نیز وجود دارد.

سالن‌های غذاخوری چانکایا

تعداد 4 غذاخوری بزرگ، 2 غذاخوری در خوابگاه‌ها دخترانه و پسرانه به ظرفیت 10000 دانشجو و 7 کافه تریا وجود دارد. شما هر جای دانشگاه که باشید به راحت می‌توانید خود را به مراکز ارائه خدمات غذاخوری برسانید.

خوابگاه دانشگاه چانکایا ترکیه

محیطی ایمن، راحت و کافی برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه چانکایا ترکیه فراهم شده است. ظرفیت خوابگاه‌های پردیس مرکزی حدود 168 نفر است. اتاق‌های این خوابگاه 1 و 3 نفره است. برای هر ماندن در اتاق‌های تک نفره 17970 لیر و برای اتاق‌های سه نفره 11450 لیر در سال باید پرداخت کنید.

دیگر نکته‌ی جالب در مورد دانشگاه چانکایا این است که اینجا میزبان بسیاری از مراسم و فستیوال‌های مختلف است. فستیوال‌هایی که برای همه یک فرصت برای پیشرفت و دیده شدن می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دانشگاه حتماً با کارشناسان آرتان بورس تاپ در ارتباط باشید.

سوالات متداول دانشگاه چانکایا

دیدگاهتان را بنویسید

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6058

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp