logo
دانشگاه کاراتای ترکیه
لوگو دانشگاه کاراتای

دانشگاه کاراتای

(karatay university)

location

شهر: قونیه

univercity

تعداد دانشکده: 6

univercity

نوع دانشگاه: خصوصی

rank

رتبه داخلی: 130

checked

تایید: وزارت علوم

calender

سال تاسیس: 2009

language

زبان: ترکی

apply

پذیرش: بدون آزمون

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه کاراتای در هفتمین شهر پر جمعیت کشور ترکیه یعنی شهر قونیه واقع شده است. شهری که در آن مراسم بزرگداشت مولانا برگزار می‌شود. این دانشگاه با توجه به پیشرفت‌هایی که در عرصه‌های علمی داشته است، توانسته در برنامه‌های تبادل دانشجویی بین‌المللی عضویت داشته باشد. دانشجویان از طریق این برنامه‌ها می‌توانند در کشورهای اروپایی تحصیلات خود را بگذرانند. با ما همراه باشید تا دانشگاه خصوصی کاراتای را به طور کامل به شما معرفی کنیم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه کاراتای ترکیه

دانشگاه کاراتای اولین دانشگاه خصوصی شهر قونیه به حساب می‌آید که توسط اتاق بازرگانی قونیه (KTO) در سال 2009 تأسیس شد. نام این دانشگاه از مدرسه کاراتای که سلجوقیان در سال 1251 راه‌ندازی ‌اندازی کرده بودند، برداشته شده است. در سال تحصیلی 2011-2010 اولین گروه دانشجویان وارد دانشگاه کاراتای ترکیه شدند و در ژوئن  سال 2013 مدرک فارغ‌لتحصیلیی مری‌التحصیلی خود را از این دانشگاه دریافت کردند. بر اساس گزارش ارزیابی مؤسسات آموزش عالی، از میان 77 دانشگاه خصوصی ترکیه از نظر مساحت کل، دانشگاه در رتبه نهم جای گرفته است.

از اهداف اصلی دانشگاه کاراتای پیشبرد فعالیت و خدمات آموزشی و پژوهشی به منظور رفع مشکلات و چالش‌های بخش صنعت و تجارت در قونیه و آماده‌سازی و تربیت دانشجویانی واجد شرایط برای کار در دنیای صنعت و تجارت است. دانشگاه با حدود 9,115 دانشجو در 6 دانشکده، 3 مدرسه عالی، 3 مدرسه فنی حرفه‌ای و 1 موسسه تحصیلات تکمیلی و در 50 رشته کارشناسی و کاردانی خدمات آموزشی ارائه می‌دهد. این دانشگاه تابه‌حال 9,623 فارغ‌التحصیل داشته و در آن 357 کارمند آکادمیک و 296 پرسنل اداری خدمات‌رسانی می‌کنند.

تحقیق و توسعه در دانشگاه کاراتای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با توجه نیازهای روز اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه، مطالعات معتبری را به دنیا ارائه می‌دهد. این مرکز آموزش عالی در بین دانشگاه‌هایی که بیشترین بورسیه تحصیلی را بر اساس سهمیه آزمون استخدام دولتی (YKS) ارائه می‌دهند، در رتبه هفتم قرار گرفته است. بر پایه اطلاعات سامانه اطلاعات مشاور (DABİS) که توسط دفتر منابع انسانی ریاست جمهوری ترکیه تهیه شده است، دانشگاه در رنکینگ اشتغال فارغ‌التحصیلان در میان 153 دانشگاه این کشور، رتبه 15 را به خود اختصاص داده است.

مزایای دانشگاه کاراتای قونیه

ساختمان دانشگاه کاراتای

دانشگاه با امکانات گسترده خود دانشجویان را قادر می‌سازد تا از مجهزترین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنند. این دانشگاه وابسته اتاق بازرگانی قونیه است به همین خاطر دانشجویان فرصت کارآموزی و ارتباط مستقیم با دنیای صنعت و تجارت را دارند. در ادامه به سایر مزایای دانشگاه کاراتای ترکیه اشاره خواهیم کرد:

 • اولین دانشگاه ترکیه است که در آزمایش Alice که از آزمایش‌های مرکز تحقیقات هسته‌ای اروپا (CERN) است، عضویت کامل دارد.
 • بهره‌مندی از تکنولوژی روز دنیا در امور پژوهشی و آزمایشگاهی از جمله یک ابرکامپیوتر و مرکز فناوری‌های هوشمند
 • امکان تحصیل هم‌زمان در دو رشته و دریافت دو دیپلم جداگانه
 • امکان یادگیری هشت زبان چینی، عربی، انگلیسی، ژاپنی، فرانسوی، فارسی، آلمانی و روسی

آیا دانشگاه کاراتای مورد تایید وزارت بهداشت و علوم است؟

دانشگاه کاراتای این مزیت را برای دانشجویان ایرانی دارد که با فارغ‌التحصیلی از آن می‌توانند به ایران بازگردند و کسب‌وکار خود را راه بیندازند، چرا که این دانشگاه به تأیید وزارت علوم رسیده است. همچنین در برنامه اراسموس پلاس که به واسطه آن دانشجویان می‌توانند بخشی از دوره تحصیلی و یا کارآموزی (3 تا 12 ماه) خود را در دانشگاه‌های اروپایی بگذرانند نیز مشارکت فعال دارد. از جمله کشورهایی که این دانشگاه با آن‌ها قرارداد همکاری دارد می‌توان به آلمان، ایتالیا، لتونی، لهستان، دانمارک، پرتغال، رومانی، اسلواکی، بلغارستان و مقدونیه اشاره کرد.

علاوه بر آنچه گفته شد دانشگاه کاراتای در ترکیه از اعضای انجمن بین‌المللی تبادل تجربیات فنی (IAESTE) محسوب می‌شود که فرصت‌های کارآموزی در خارج از کشور را برای دانشجویان کاراتای فراهم می‌کند.

نکات بیشتر

اگر داوطلب تحصیل در رشته‌های پزشکی ترکیه هستید و قصد دارید که با مدرک خود برای شروع فعالیت حرفه‌ای خود به ایران بازگردید، توصیه می‌کنیم دانشگاه خود را از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه انتخاب کنید.

آدرس دانشگاه کاراتای ترکیه کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: قونیه، محله آکابه، دانشگاه کاراتای 42020

دانشگاه کاراتای در نزدیکی کاخ دادگستری قونیه، موزه مولانا و مراکز فرهنگی قرار دارد. تعداد 7 مینی‌بوس مختلف و اتوبوس شهرداری که در مناطق مختلف شهر قونیه تردد دارند امکان رفت‌وآمد درون شهری را برای دانشجویان فراهم کرده است. در فاصله چند قدمی دانشگاه پارک عدالت واقع شده که دانشجویان می‌توانند اوقات فراغت خود را در آنجا بگذرانند. همچنین دادگاه قونیه و بیمارستان شهر در نزدیکی دانشگاه قرار گرفته‌اند. وجود خطوط تراموا، اتوبوس و مینی‌بوس در کنار دانشگاه، دسترسی آسان به آن را از مناطق مختلف شهری ممکن می‌سازد.

رنکینگ دانشگاه کاراتای

در ابتدا باید گفت به استناد گزارش مؤسسات آموزش عالی خصوصی در سال 2021، دانشگاه کاراتای از نظر هزینه تحقیق و توسعه در مقام 5ام بین 68 مؤسسه آموزش عالی خصوصی قرار گرفته است. از دیگر دانشگاه‌های خوب برای تحصیل در ترکیه دانشگاه آلتین باش با رتبه 132 است که می‌توانید در کنار کاراتای آن را در گزینه‌های خود قرار دهید.

لازم به ذکر است در اینجا به شاخص “Times Impact Rating” از سایت تایمز استناد کرده‌ایم. این شاخص عملکرد دانشگاه‌ها را با توجه به اهداف برنامه توسعه پایدار سازمان ملل در حوزه‌های تحقیقی، توسعه و آموزشی ارزیابی می‌کند. در ادامه به رتبه ملی و جهانی دانشگاه می‌پردازیم.

رنکینگ دانشگاه کاراتای
مقیاس رتبه بندی رتبه دانشگاه مرجع رتبه بندی
رتبه جهانی +1001 Times Higher Education
رتبه داخلی 130 Edurank

شرایط پذیرش دانشگاه کاراتای ترکیه

شرایطی که دانشگاه کاراتای برای اخذ پذیرش داوطلبان در مقاطع کاردانی و کارشناسی تعیین کرده است را در اینجا توضیح می‌دهیم. باید توجه داشته باشید شرکت در آزمون ورودی الزامی نیست اما مزیت محسوب می‌شود.

 • ارائه مدرک دیپلم و یا یکی از آزمون‌های SAT, ACT, GCE و یا دیپلم‌ بین‌المللی IB
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی برای رشته‌های به زبان انگلیسی؛ TOEFL IBI: 84, Cambridge CAE (B) PTE Academic: 71,
 • ارائه مدرک زبان ترکی برای رشته‌های به زبان ترکی؛ سطح C1 آزمون تومر (TOMER)
 • شرکت در کلاس‌های آمادگی زبان در صورت نداشتن گواهی مهارت زبان

مدارک ثبت نام دانشگاه کاراتای

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه کاراتای برای ثبت نام در آن باید فرم درخواست آنلاین را پر کنید و مدارک زیر را ارائه دهید؛

 • اصل و کپی مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد
 • برای داوطلبان کارشناسی ارشد و دکتری؛ اصل کارنامه ریزنمرات و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • شناسنامه؛ ترجمه ترکی قسمت‌های مربوط به اطلاعات هویتی که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • پاسپورت؛ ترجمه ترکی یا انگلیسی قسمت‌های مربوط به اطلاعات هویتی که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • رزومه دقیق به زبان ترکی یا انگلیسی
 • 2 قطعه عکس
 • مجوز اقامت در صورت لزوم

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه کاراتای

آزمون‌هایی که مورد تأیید دانشگاه کاراتای هستند را در قالب جدولی تدوین کرده‌ایم که در پایین می‌توانید مشاهده کنید:

آزمون‌ های دانشگاه
نام آزمون و گواهی حداقل نمره
SAT 1100
ACT 21
GCE A Levels سطح C حداقل در 2 درس از فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و ریاضیات
IB 25 از 45

شهریه دانشگاه کاراتای ترکیه در سال 2024

برای محاسبه هزینه‌های تحصیلی خود در دانشگاه خصوصی کاراتای جدولی از شهریه رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه تهیه کرده‌ایم که در آن می‌توانید مبلغ شهریه دقیق هر رشته را ببینید.

شهریه دانشگاه کاراتای سال 2024
نام رشته زبان تدریس شهریه سالانه (دلار)
پزشکی ترکی 16.296
پرستاری ترکی 6.111
مامایی ترکی 6.111
رشد کودک ترکی 6.111
فیزیوتراپی و توان‌بخشی ترکی 6.111
مهندسی عمران ترکی 8.657
مهندسی کامپیوتر ترکی 8.657
مهندسی مکانیک ترکی 8.657
مهندسی برق و الکترونیک ترکی 8.657
مهندسی صنایع ترکی 8.657
حقوق ترکی 8.657
معماری ترکی 5.093
طراحی داخلی ترکی 5.093
روان‌شناسی ترکی 4.583
مدیریت ترکی 4.583
تغذیه و رژیم درمانی ترکی 6.111
خدمات اجتماعی ترکی 4.583
شنوایی‌سنجی ترکی 6.111
طراحی گرافیک ترکی 4.583
مدیریت انرژی ترکی 4.583

بورسیه دانشگاه کاراتای

در پایان هر سال تحصیلی به دانشجویانی که معدل سالانه‌شان 3.25 معادل 16.5 است، بورسیه دستاوردهای برجسته تعلق می‌گیرد که شامل افراد زیر می‌شود؛

 1. دانشجویان رتبه اول کلاس‌های با ظرفیت 5 تا 50 نفر
 2. دانشجویان رتبه اول و دوم کلاس‌های با ظرفیت 51 تا 100 نفر
 3. دانشجویان رتبه اول، دوم و سوم کلاس‌های با ظرفیت 101 نفر و بیشتر

بورسیه خواهر و برادری

این نوع بورسیه برای خواهران و برادرانی است که در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد دانشگاه کاراتای تحصیل می‌کنند. اگر یکی از خواهر و برادرها بورسیه تحصیلی یا تخفیف داشته باشد، 5 درصد کمک هزینه تحصیلی به خواهر یا برادر دیگر تعلق می‌گیرد و در صورتی که خواهر و برادر دارای بورسیه‌ای از قبل نباشند، 10 درصد بورسیه تحصیلی جداگانه ارائه می‌شود

بورسیه افراد معلول

دانشجویان دارای معلولیت با توجه به میزان ناتوانی‌شان از تخفیف در شهریه برخوردار می‌شوند؛

 • ناتوانی بین 40-50 درصد شامل 25 درصد تخفیف
 • ناتوانی 60-51 درصد شامل 40 درصد تخفیف
 • اگر میزان ناتوانی 61 درصد یا بیشتر باشد، 50 درصد بورسیه داده می‌شود.

بورسیه تحصیلی فارغ‌التحصیلان

دانشجویان کارشناسی دانشگاه کاراتای ترکیه که در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام می‌کنند، 50 درصد و افرادی که به عنوان شاگرد اول فارغ‌التحصیل شوند، 100 درصد از پرداخت شهریه معاف می‌شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی که با انتقال عمودی ثبت نام می‌کنند از 50 درصد بورسیه تحصیلی بهره‌مند می‌شوند.

دانشجویانی که مقاطع لیسانس و فوق لیسانس خود را در دانشگاه گذرانده‌اند، از بورسیه 50 درصدی برای دوره دکتری بهره‌مند می‌شوند. اما کسانی که تنها یکی از مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد را در این دانشگاه به پایان رسانده‌اند، از بورسیه 30 درصدی برخوردار می‌شوند. ند

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه کاراتای

دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه کاراتای

در اینجا شرایط پذیرش تحصیلات تکمیلی دانشگاه خصوصی کاراتای را توضیح می‌دهیم. ابتدا شرایطی که برای هر دو مقطع یکسان است را عنوان می‌کنیم و سپس شرایط اختصاصی هر مقطع را جداگانه توضیح می‌دهیم. لازم به ذکر است که تحت شرایطی امکان اخذ پذیرش در این دانشگاه به صورت بدون آزمون وجود دارد.

 • ارائه گواهی زبان ترکی برای رشته‌های به زبان ترکی: سطح C1 از آزمون TOMER
 • آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه در صورت نداشتن گواهی زبان؛ حداقل امتیاز 70
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی برای رشته‌های به زبان انگلیسی: حداقل امتیاز 55 از آزمون‌های YDS، KPDS یا UDS یا نمره معادل از آزمون‌های زبان خارجی معادل؛
آزمون‌های زبان بین‌المللی برای تحصیلات تکمیلی دانشگاه کاراتای
نام آزمون حداقل امتیاز
TOEFL IBT 66
TOEFL CBT 184
TOEFL PBT 514
PTE Academic 50
CPE/CAE 60

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه کاراتای:

 • ارائه مدرک کارشناسی
 • قبولی در آزمون ALES با حداقل نمره 55
نکات بیشتر
راهنمای دانشجو:

توجه داشته باشید که برای پذیرش دانشجویان در گروه‌های دانشکده هنرهای زیبا از طریق آزمون استعدادیابی ویژه، نمره ALES الزامی نیست.

شرایط پذیرش دکتری دانشگاه کاراتای:

 • ارائه مدرک کارشناسی (دکتری مستقیم) و یا کارشناسی ارشد
 • قبولی در آزمون ALES با حداقل نمره 80 در بخش کمی برای کسانی که با مدرک کارشناسی اقدام می‌کنند.
 • قبولی در آزمون ALES با حداقل نمره 55 در بخش کیفی برای کسانی که با مدرک کارشناسی ارشد اقدام می‌کنند.
 • معدل کارشناسی برای دکتری مستقیم باید حداقل 3.00 از 4.00 (16 از 20) یا معادل آن باشد.
 • ارائه معدل کارشناسی و حضور برای مصاحبه کتبی و یا شفاهی و ارائه درصد نمره زبان خارجی در صورت درخواست توسط دانشگاه
 • برای اخذ پذیرش تخصص هنر حداقل معدل 3.00 از 4.00 باید باشد.
نکته
قابل توجه داوطلبان:

دانشگاه کاراتای در ترکیه برای داوطلبانی که این دانشگاه را مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده‌اند، شرط پذیرش بدون کنکور نیز در نظر گرفته است. به‌طوری که دانشجویان تنها با داشتن مدرک دیپلم می‌توانند از آن پذیرش بگیرند.

دانشکده های دانشگاه کاراتای

6 دانشکده‌ای که دانشگاه در آن به دانشجویان خود خدمات آموزشی ارائه می‌دهد عبارت‌اند از:

 1. دانشکده حقوق
 2. دانشکده پزشکی
 3. دانشکده مهندسی و علوم طبیعت
 4. دانشکده علوم اقتصادی و اداری
 5. دانشکده علوم اجتماعی و انسانی
 6. دانشکده هنرهای زیبا و طراحی

رشته های دانشگاه کاراتای

دانشگاه کاراتای طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی را ارائه می‌دهد که در اینجا پرطرفدارترین‌ها را برای شما نام می‌بریم؛

 • پزشکی
 • پرستاری
 • مامایی
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • حقوق
 • معماری
 • طراحی داخلی
 • روان‌شناسی
 • خدمات اجتماعی
 • شنوایی‌سنجی
 • طراحی گرافیک
 • مدیریت انرژی

امکانات دانشگاه کاراتای

امکانات ورزشی دانشگاه کاراتای

دانشگاه کاراتای امکانات و خدمات رفاهی گسترده‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشجویان قادرند 7 روز هفته از محوطه دانشگاه و امکانات آن استفاده کنند. در اینجا به امکانات و مزایای این دانشگاه می‌پردازیم؛

امکانات رفاهی دانشگاه:

 • بانک
 • پارکینگ ماشین
 • پردیس بدون مانع (برای افراد معلول)
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • مهمان‌خانه

امکانات آموزشی دانشگاه:

 • دادگاه مجازی
 • کتابخانه
 • 10 آزمایشگاه در دانشکده فنی
 • 7 آزمایشگاه در دانشکده پزشکی
 • 11 آزمایشگاه در دانشکده علوم بهداشتی
 • 11 کارگاه در دانشکده هنرهای زیبا و طراحی
 • مدرسه حرفه‌ای خدمات بهداشتی

امکانات تفریحی دانشگاه:

 • سالن‌های ورزشی
 • استخر
 • کافه تریا

کتابخانه دانشگاه کاراتای

کتابخانه دانشگاه در وسعت 868 متر مربع احداث شد. این کتابخانه 300 نفر ظرفیت دارد. کتابخانه دارای 30,000 منابع چاپی، 1711 جلد کتب کمیاب، سیستم جامع جستجوی منابع، 25,300 مجله الکترونیکی و بیش از 2000 کتاب الکترونیک است. علاوه بر این‌ها کتابخانه در دوره امتحانات به طور شبانه‌روزی به دانشجویان خدمات ارائه می‌دهد.

خوابگاه دانشگاه کاراتای

امکانات خوابگاه دانشگاه کاراتای

خوابگاه‌های دانشگاه وابسته به اتاق بازرگانی قونیه (KTO) است که در ادامه اطلاعات آن را ارائه می‌دهیم؛

 1. مهمان‌سرای دانشجویان دختر: این مهمان‌سرا در نزدیک دانشگاه است و تنها 150 متر با آن فاصله دارد. مهمان‌سرا متشکل از آپارتمان‌هایی بالکن‌دار با ظرفیت 2، 4، 5، 6 نفره است. در هر کدام از این آپارتمان‌ها آشپزخانه‌هایی با اجاق گاز، فر و یخچال برای دانشجویان تعبیه شده است.
 2. خوابگاه دانشجویان پسر: خوابگاه پسرانه با دانشگاه 500 متر فاصله دارد. این خوابگاه از اتاق‌های 4 نفره تشکیل شده که برای هر اتاق فضای کار، توالت، حمام، کمد لباس و یخچال به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است. هر طبقه دارای اتاق مطالعه، اتاق استراحت و آشپزخانه با تلویزیون، یخچال، فر و اجاق گاز است.
 3. مهمانخانه پسرانه مرکز آموزش حرفه‌ای KTO: این مهمانخانه نسبتاً دور است و 11 کیلومتر با دانشگاه کاراتای فاصله دارد. در خوابگاه، تمامی ایام هفته صبحانه سرو می‌شود. برای نیاز دانشجویان کاراتای، ماشین لباسشویی، اتو و یک خشک کن برای هر اتاق تدارک دیده شده است. همه واحدهای مهمان‌خانه دارای حمام، توالت و آب گرم هستند و به اینترنت نامحدود و سریع در دسترسی دارند.

جمع بندی

در این مقاله ما به‌طور کامل دانشگاه کاراتای ترکیه را شرح دادیم و تمامی اطلاعاتی از قیبل شرایط پذیرش، مزایا و امکانات، شهریه و… که داوطلب برای اپلای این دانشگاه به آن نیاز دارد را به تفکیک توضیح دادیم. چنانچه این دانشگاه کاراتای مقصد تحصیلی شماست می‌توانید با مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید و از خدمات مشاوره مجموعه استفاده کنید.

پینار میرزایی
پینار میرزایی

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه کاراتای

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=23831
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”