دانشگاه مدیپول
logo
دانشگاه کاراتکین چانقری ترکیه
لوگو دانشگاه کاراتکین

دانشگاه کاراتکین

(Çankırı Karatekin University)

location

شهر: چانکری

univercity

تعداد دانشکده: 10

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 104

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2007

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

تحصیل در یک دانشگاه معتبر از مهم‌ترین خواسته‌های هر فارغ التحصیلی است. اگر این صفحه را به نیت پیدا کردن یک دانشگاه خوب برای ادامه تحصیل باز کرده اید، جای درستی آمده اید. قصد داریم در اینجا تمامی شرایط دانشگاه کاراتکین چانقری ترکیه اعم از شهریه ، شرایط ثبت نام و…را به طور کامل برایتان شرح دهیم تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. نگران نباشید، از لحظه شروع تا یک پایان خوب ثبت نام در دانشگاه دلخواهتان شما را همراهی خواهیم کرد.

تاریخچه و معرفی دانشگاه کاراتکین ترکیه

دانشگاه کاراتکین چانقری (Çankırı Karatekin University) سال 2007 توسط احمد نجدت در شهر چانقری، منطقه آناتولی تاسیس شد. اگر به دنبال یک دانشگاه خوب و معتبر هستید، دانشگاه کاراتکین یکی از بهترین آن‌هاست، چرا که در برنامه های تبادل دانشجویی چون مولانا، اراسموس، فارابی و..عضویت دارد و در نهایت امکان تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. دانشگاه چانکیری در سال 2011 به عنوان برترین دانشگاه ترکیه انتخاب شد.

دانشگاه دولتی کاراتکین در مجموع دارای 10 دانشکده، 5 موسسه، 1 کالج، 6 کالج حرفه‌ای و 14 مرکز تحقیقاتی فعال است. در مجموع حدود 10573 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. که دانشگاه چانقری با توجه به رشد علمی و فکری دانشجویان، فرصت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی در سطح عالی را برای دانشجویان خود در پردیس دانشگاه فراهم آورده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شهر چانقری (چانکری) تنها 2 ساعت با مرکز شهر آنکارا فاصله دارد، که مشابه فاصله تهران با شهر قزوین است. بنابراین به راحتی امکان استفاده از امکانات آنکارا برای دانشجویان فراهم است.

از سوی دیگر خود دانشگاه چانقری دولتی ترکیه هم منطقه وسیعی را در برگرفته و دارای سالن غذاخوری بزرگ، خوابگاه‌های مدرن و کتابخانه بزرگ است.

مزایای دانشگاه کاراتکین

چرا دانشگاه چانکیری کاراتکین؟

دانشگاه چانقری کاراتکین (CAKU) را به شما پیشنهاد می‌کنیم چرا که طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را در سطح گوناگون از کاردانی گرفته تا کارشناسی ارشد در اختیارتان قرار می‌دهد. در صورت نیاز به آموزش زبان، این دانشگاه امکان آموزش زبان‌های ترکی، انگلیسی و عربی را برای 10 دانشکده و 14 مرکز کاربردی و تحقیقاتی خود فراهم نموده است.

مهم‌ترین ضمانت کیفیت بالای دانشگاه کاراتکین دارا بودن رتبه 91 در بین دانشگاه‌های ترکیه و همین طور پذیرش دانشجو از 90 کشور جهان است. بنابراین اگر به دنبال یک تجربه واقعی از یک دانشگاه بین المللی باشید، شما را ناامید نخواهد کرد.

یکی دیگر از عمده مزایای دانشگاه کاراتکین در ترکیه امکان آموزش در دو رشته تحصیلی است. به طوری که اگر دانشجویان شرایط لازم را داشته باشند می توانند به راحتی و همزمان در دو دوره مجزا از این دانشگاه معتبر بین المللی گواهی پایان دوره دریافت کنند. مهم‌ترین شرط استفاده از این امکان معدل دیپلم است، به طوری که اگر معدل دیپلم رشته اصلی 70 از 100 باشد و رتبه موفقیت در کلاس طی شده مربوط به دیپلم اصلی 20 درصد باشد، شما می توانید رشته دوم تحصیلی خود را انتخاب و ادامه دهید.

به کسانی که دروس رشته فرعی با دوره‌های لازم از دپارتمان دوم (برنامه مینور) را گذرانده و تکمیل کنند، گواهی فرعی اعطا می‌شود. که این مدرک قطعا جایگزین مدارک تحصیلی نمی‌شود اما می‌تواند برای درخواست‌های شغلی یک مزیت بزرگ باشد. در نهایت باید بگوییم که در زمان درخواست رشته دوم، معدل کل دانشجو در رشته اصلی باید حداقل 65 از 100 باشد.

تحصیل دو رشته در دانشگاه کاراتکین

اگر برایتان سوال شده که رشته دوم اصلا به چه کارتان می آید؟ باید بگوییم می‌توانید از این مزیت و فرصت بزرگ در برنامه تبادل دانشجو استفاده کنید. به این ترتیب که می‌توانید به هر دلیلی اعم از کسب تجربه تا آموزش زبان و …یک ترم را در دانشگاه طرف قرارداد و همکار در کشورهای اروپایی، خاورمیانه، آسیا و یا آفریقا بگذرانید.

اهداف اصلی پروژه های تبادل دانشجو اراسموس (Erasmus+ KA107) چیست؟

قبل از بررسی اهداف پروژه تبادل دانشجو باید بگوییم که در طی فراخوان تبادل دانشجو اراسموس پلاس (KA107) سال 2020، دربین بیش از 207 دانشگاه در ترکیه که در محدوده این پروژه قرار داشتند، دانشگاه کاراتکین چانکیری توانست به رتبه دومین دانشگاه با بیشترین تعداد پروژه و کمک‌های مالی کشوری برسد. مهم‌ترین اهداف پروژه تبادل دانشجو:

 • حمایت از توسعه حرفه‌ای کارکنان
 • توسعه ظرفیت و بعد بین‌المللی موسسات آموزش عالی
 • توسعه فردی و اشتغال پذیری دانشجویان

آدرس دانشگاه کاراتکین ترکیه


دانشگاه به لحاظ موقعیت مکانی در یک پردیس بزرگ و گسترده در فاصله 9 کیلومتری شهر چانقری قرار گرفته است. پردیس مرکزی که به نام اولویازی شناخته می شود در سال 2014 به این مکان منتقل شده و با مرکز شهر چانقری تقریبا 10 دقیقه با ماشین فاصله دارد. فاصله پردیس اصلی تا ایستگاه اتوبوس چانقری هم حدود 9 کیلومتر می باشد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه کاراتکین چانقری

دانشگاه کاراتکین یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه بوده و دارای رتبه 91 در بین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه 3190 در سطح جهانی می‌باشد (این رتبه ها براساس گزارش سایت webometrics.info است). جا دارد که بدانید این دانشگاه در سال 2011 به عنوان بهترین دانشگاه سال ترکیه انتخاب شد. از سوی دیگر، در سال 2020 دانشکده‌های علوم اقتصادی و اداری و علوم و مهندسی موفق به دریافت پرچم نارنجی شدند. این پرچم به معنی دسترسی بدون مانع به فضا در چارچوب جوایز دانشگاه است.

رنکینگ دانشگاه کاراتکین 2023
سطح رتبه دهی رتبه مرجع رنکینگ
رتبه جهانی 5143 Edurank
رتبه داخلی 103 Edurank

دانشجویانی که برنامه دو رشته‌ای (DMP) را انتخاب می‌کنند، پس از اتمام دوران تحصیل دو گواهی پایان دوره دریافت می‌کنند. و در واقع با برنامه مینور و پس از اخذ دروس متفاوت از دانشکده‌ای غیر از گروه اصلی خودشان، گواهینامه آن دپارتمان را دریافت می‌کنند.

شرایط پذیرش دانشگاه کاراتکین ترکیه

دانشگاه دولتی کاراتکین چانقری، هر ساله میزبان دانشجویان داخلی و خارجی بی‌شماری است. دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این دانشگاه موظف به داشتن یک سری الزامات هستند که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • داشتن دیپلم متوسطه و یا تحصیل در سال آخر دوره متوسطه
 • شرکت در آزمون یوس دانشگاه یا ارائه نتیجه آزمون یوس
 • اثبات مهارت زبان ترکی سطح B2

نکته: دانشجویان بومی ترکیه نیز موظف به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و همین طور مصاحبه حضوری هستند.

پذیرش دانشجویان در دانشگاه کاراتکین

مدارک لازم جهت ثبت نام نهایی دانشگاه کاراتکین

 • کپی شناسه یا صفحه گذرنامه که حاوی اطلاعات شخصی تایید شده توسط کنسولگری ترکیه یا سفارتخانه های این کشور باشد.
 • اصل «گواهی معادل» که نشان می‌دهد دیپلم دبیرستان معادل دیپلم های اخذ شده از دبیرستان های ترکیه است.
 • 4عکس 5/4 در 6 سانتی متری که در شش ماه گذشته گرفته شده است.
 • اگر نوع درخواست، نتیجه آزمون بین المللی دانشجوهای خارجی باشد که توسط موسسات آموزش عالی ترکیه برگزار می‌شود، اصل مدرک نتیجه آزمون هم مورد نیاز است.
 • اصل مدرک تحصیلی دبیرستان و ترجمه ترکی آن که مورد تایید سفارت یا کنسولگری ترکیه باشد.
 • اصل مدرک وضعیت نمره (ریز نمرات) و ترجمه ترکی آن که مورد تایید سفارت یا کنسولگری ترکیه است.
 • داشتن تمکن مالی برای ادامه تحصیل در دانشگاه کاراتکین
 • گواهی سلامت متقاضی

در صورتی که مایل به ثبت نام و تحصیل در سایر دانشگاه‌های ترکیه با رتبه عالی هستید، کافیست روی لینک زیر کلیک کنید تا به صفحه دانشگاه‌های ترکیه منتقل شوید: کاملترین لیست دانشگاه های ترکیه

آزمون های لازم برای پذیرش در کاراتکین چانقری

از جمله مهم‌ترین آزمون‌های مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه کاراتکین در ترکیه که باید نمره لازم را کسب نمایید عبارتند از:

 • آزمون یوس(YOS)
 • آزمون تعیین سطح تومر (سطح درخواستی B2)

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه کاراتکین

دانشگاه کاراتکین از جمله دانشگاه‌های دولتی و پر متقاضی ترکیه است. بنابراین متقاضیان ورود به دانشگاه فراوان بوده و از سوی دیگر دانشگاه آزمون ورودی دارد. مسلما ورود به چنین دانشگاه معتبری نیازمند یک سری مدارک بوده و از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داشتن مدرک لیسانس برای دوره های کارشناسی ارشد
 • داشتن مهارت زبانی در رشته درخواستی(ترکی یا انگلیسی)

پذیرش دکتری دانشگاه کاراتکین

تحصیل دکتری در دانشگاه کاراتکین

افتخار هر دانشگاه تراز بالایی در سطح جهان، دوره دکتری و همین طور نتایج علمی و تحقیقاتی این بخش است. برای ورود به دوره دکتری دانشگاه کاراتکین چانقری باید به یک زبان خارجی بین‌المللی مسلط باشید که معادل آن مشخص شده باشد. به طوری که این مدرک باید حداقل 55 امتیاز از آزمون مرکزی زبان خارجی مورد قبول شورای آموزش عالی را به دست آورد.

از سوی دیگر مدرکی هم که نشان دهد دانشجو در آزمون‌های بین‌المللی ÖSYM نمره معادل کسب کرده است نیز معتبر می‌باشد. در صورتی که داوطلب تحصیلات کارشناسی و یا کارشناسی ارشد خود را به این زبان در ترکیه گذرانیده باشد، برای مقطع دکتری نیاز به مدرک زبان خارجی ندارد. البته این امر قطعی نبوده و دانشگاه ممکن است از دانشجوی مورد نظر بخواهد که شرط زبان را با آزمون دوباره برآورده نماید. از دیگر مدارک مورد نیاز دوره دکتری می توان به:

 • نامه درخواست
 • خلاصه سوابق کاری
 • دانشجویانی که آشنایی به زبان ترکی نداشته باشند باید در کلاس‌های آمادگی زبان ترکی دانشگاه شرکت کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید سطح C1 را داشته باشند.
 • برای ادامه تحصیل در دوره دکترای این دانشگاه بایستی حتما یا دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد بوده و یا دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید.

بورسیه دانشگاه کاراتکین

اگر تصمیم گرفته‌اید که با تمامی آنچه گفته شد و اطلاعاتی که کسب کرده‌اید، برای دانشگاه کاراتکین چانقری درخواست پذیرش بدهید. بهتر است قسمت بورسیه‌ها را با دقت بالایی بخوانید، چرا که قطعا به کارتان خواهد آمد. مهم‌ترین بورسیه‌های دانشگاه کاراتکین جانقری عبارت‌اند از:

 • بورس سازمان بورس دانشجویی ترکیه
 • بورسیه و وام موسسه اعتباری خوابگاه‌ها
 • بورسیه و وام بنیادها، انجمن‌ها، بخش خصوصی و سایر موسسات
 • حمایت به صورت انجام کار پاره وقت با هزینه

شرایط پذیرش بورسیه کاراتکین

برای دریافت بورسیه دانشگاه کافیست درخواست خود را به بخش مربوطه اعلام کنید، در صورتی که حائز شرایط دریافت بورسیه باشید، متعاقبأ به شما اعلام می‌شود. مهم‌ترین شرایط دریافت بورسیه موارد زیر است:

 • موفقیت تحصیلی
 • نیاز مالی شدید
 • ارائه درخواست به شورای بورس دانشگاه
 • ثبت نام در سامانه بورس ترکیه

شهریه دانشگاه کاراتکین چانقری در سال 2024

شهریه دانشگاه کاراتکین

نکته حائز اهمیت در رابطه با شهریه‌های دانشگاه کاراتکین ترکیه مقرون به صرفه بودن آن به نسبت کیفیت خدمات ارائه شده است. قطعأ میزان شهریه برای رشته‌های تحصیلی مختلف متفاوت است. برای ملاحظه شهریه‌های دانشگاه به جدول زیر مراجعه کنید و در صورت هر گونه نیاز به مشاوره یا اطلاعاتی کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید.

شهریه دانشگاه کاراتکین سال 2024
نام رشته زبان رشته شهریه سالانه (لیر)
دندانپزشکی ترکی 127.786
حقوق ترکی 42.595
پرستاری ترکی 24.137
مامایی ترکی 24.137
فیزیوتراپی ترکی 24.137
مهندسی کامپیوتر ترکی 24.137
مهندسی مکانیک ترکی 24.137
مهندسی برق و الکترونیک ترکی 24.137
زیست شناسی ترکی 21.297
تغذیه و رژیم درمانی ترکی 24.137
مهندسی جنگل ترکی 21.297
ریاضیات انگلیسی 21.297
روانشناسی ترکی 21.297
سینما و تلویزیون ترکی 24.137
طراحی مد و پارچه ترکی 24.137

دانشکده های دانشگاه کاراتکین

دانشگاه کاراتکین چانقری ترکیه دارای 10 دانشکده در سطح عالی است. و دارای چشم انداز تبدیل به یک دانشگاه پیشگام و همین طور مبتکر در زمینه‌های آموزش و تحقیقات بین المللی است. که این مهم را به وسیله محققان، دانشجویان و همین طور کارمندان دانشگاه به سرانجام خواهد رسانید. هدف اصلی دانشگاه کاراتکین پرورش افرادی است که قادر به تفکر انتقادی بوده و دارای شایستگی‌های حرفه‌ای باشند، کسانی که بتوانند به راحتی در رقابت‌های بین المللی در زمینه‌های علمی و هنری حرفی برای گفتن داشته باشند. در زیر فهرست دانشکده های دانشگاه کاراتکین را مشاهده می‌کنید:

 1. دانشکده دندانپزشکی
 2. دانشکده علوم بهداشت
 3. دانشکده مهندسی
 4. دانشکده علوم
 5. دانشکده هنرهای زیبا
 6. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 7. دانشکده جنگلداری
 8. دانشکده علوم اسلامی
 9. دانشکده حقوق
 10. دانشکده ادبیات

دانشگاه کاراتکین چه رشته هایی دارد؟

دانشگاه کاراتکین برای تمامی سلایق علمی و هنری در دانشکده مجزا رشته‌های گوناگون و متنوعی را ارائه کرده است. تا هر دانشجویی که به دنبال یک محل مناسب برای پیشرفت است، امکانات آن برایش مهیا باشد. برخی از بهترین رشته‌های دانشگاهی ارائه شده در دانشگاه کاراتکین در زیر لیست شده است:

 • دندانپزشکی
 • حقوق
 • پرستاری
 • مامایی
 • فیزیوتراپی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی عمران
 • معماری منظر
 • مهندسی جنگل

امکانات دانشگاه کاراتکین چانقری

امکانات رفاهی دانشگاه کاراتکین چانقری

دانشگاه کاراتکین ترکیه از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در زمینه ورزش است. چرا که از بهترین مجتمع‌های ورزشی برخوردار است. به طوری که مجتمع ورزشی دانشگاه کاراتکین چانکیری دارای 8 فضای آموزشی و تمرینی بوده و مساحت فضای داخلی آن به 8415 متر مربع می‌رسد. در کنار فضای ورزشی، دانشگاه کاراتکین فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار دانشجویان علاقمند به فعالیت‌های هنری، فرهنگی و علمی قرار داده است. فعالیت‌هایی که از حمایت کامل دانشگاه برخوردار می‌باشند. امکانات دانشگاه به گونه‌ای است که نه تنها دانشجو را به لحاظ عملی رشد می‌دهد که به پرورش روابط اجتماعی از طریق رویدادها، مراسم و جشن‌ها می‌پردازد. مهم‌ترین امکانات رفاهی دانشگاه عبارتند از:

 • کتابخانه
 • سالن ورزش
 • سالن غذاخوری
 • خوابگاه دانشجویی
 • مرکز پزشکی
 • کافه تریا
 • مرکز کپی
 • امنیت
 • دستگاه خودپرداز

از نقاط مثبت و قابل توجه دانشگاه کاراتکین چانقری ترکیه کتابخانه بزرگ آن است. پس از اینکه در سال 2014 دانشگاه به پردیس اولویازی منتقل شد، ساختمان کتابخانه جدید طراحی و در سال 2016 به مرحله بهره برداری رسید. کتابخانه دانشگاه کاراتکین با مساحتی حدود 7000 متر مربع یکی از بهترین و بی نظیرترین کتابخانه‌های ترکیه بوده و دارای 3 سالن مطالعه گروهی، هفت اتاق مطالعه انفرادی و..می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کتابخانه دانشگاه از سال 2017 و با حدود 50000 جلد کتاب خدمات دهی به دانشجویان را شروع کرد.

خوابگاه دانشگاه کاراتکین ترکیه

در دانشگاه دولتی کاراتکین ترکیه و اصولأ در شهر چانقری 3 خوابگاه وابسته به موسسه اعتباری و خوابگاهی وجود دارد. یکی از این خوابگاه‌ها در داخل پردیس مرکزی دانشگاه بنام اولویازی قرار گرفته است. دیگری در ورودی پردیس اولویازی و خوابگاه سوم در مرکز شهر نزدیک بازار چارشامبا واقع شده است. ظرفیت کلی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه در حدود 3000 نفر می‌باشد.

خوابگاه‌های دخترانه متعلق به دانشگاه کاراتکین در پردیس اصلی واقع شده‌اند. با این حال، تعداد دانشجویانی که آپارتمان مبله برای اقامت انتخاب می‌کنند، کم نیست. از سوی دیگر، در اطراف پردیس‌های دانشگاه، خوابگاه‌های خصوصی وجود دارند که پذیرای دانشجویان غیر بومی می‌باشند.

جمع بندی

ترکیه در حال حاضر مورد توجه دانشجویان خارجی و من جمله ایرانی‌هایی است که به دنبال تحصیل در شرایط عالی آموزشی و امکانات رفاهی بالا هستند. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع هزینه مناسب زندگی در شهرهای ترکیه و همین طور نزدیکی آن به ایران است. دانشگاه کاراتکین ترکیه یک دانشگاه دولتی عالی و مورد قبول است که در شهر چانقری واقع شده و تمامی آنچه برای یک زندگی آرام دانشجویی نیاز دارید را در خود دارد.

سوالات خود را از ما بپرسید

پینار میرزایی
پینار میرزایی

سؤالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه کاراتکین

خیر دانشگاه کاراتکین مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست.
خیر، دانشگاه مورد تایید وزارت علوم نمی‌باشد.
آزمون زبان مورد قبول دانشگاه YOS/SAT است.
بله دانشگاه دارای بورسیه های متنوعی است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مربوطه مراجعه نمایید و یا اینکه با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
خیر با توجه به دولتی بودن دانشگاه، تمامی رشته‌ها دارای آزمون ورودی می‌باشند.
بله دانشگاه دارای 3 خوابگاه اصلی و تعداد بی‌شماری خوابگاه‌های خصوصی مبله است که بسته به انتخاب متقاضی در دسترس می‌باشد.
آیا این مطلب برایتان مفید بود؟
میانگین امتیاز 5 از 5 | از مجموعه 1 رای
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=10744
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه