دانشگاه مدیپول
logo
دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی ترکیه
لوگو دانشگاه کارامان اوغلو همت بی

دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

(Karamanoğlu Mehmetbey University)

location

شهر: کارامان

univercity

تعداد دانشکده: 11

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 94

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2007

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی یک مؤسسه دولتی آموزش عالی واقع در کارامان است. این دانشگاه یکی از 17 دانشگاهی است که پس از تأیید رئیس‌جمهور وقت احمد نجدت سزر، فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشگاه قبلاً یک کالج وابسته به دانشگاه سلجوق بود. دانشگاه کارامان یک مؤسسه آموزشی دانش‌محور و دانشجو محور است. همچنین اغلب رشته‌های تاپ خصوصاً رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شوند. تلاش ما در این مقاله اطلاع‌رسانی بی‌طرفانه‌ای درباره امکانات آموزشی – رفاهی، پردیس‌های دانشگاهی‌، دانشکده‌ها و رشته‌های پرطرف‌دار، شهریه، بورسیه‌ها و موارد جالب دیگر است. همچنین همکاران ما در مجموعه آرتان بورس تاپ  آماده دریافت و پاسخگویی سؤالات شما هستند. با هم مروری بر این مطالب داشته باشیم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

دانشگاه دولتی کارامان اوغلو مهمت بی در تاریخ 29 مه 2007 در یکی از سرسبزترین شهرهای منطقه تاریخی، فرهنگی آناتولی یعنی شهر کارامان، تأسیس و باهدف توسعه آموزش عالی در این ناحیه شروع به فعالیت نمود.

این دانشگاه در حال حاضر با 11 دانشکده،3 انستیتو،2 مدرسه عالی و 6 مدرسه عالی حرفه‌ای و 22 مرکز پژوهشی در حال خدمات‌رسانی است. همچنین دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی، یکی از سرسبزترین پردیس‌های دانشگاهی ترکیه را داشته و دارای 1200 پرسنل آکادمیک و اداری و حدوداً 18000 دانشجو و 30 هزار فارغ‌التحصیل است. باتوجه‌به امکانات عالی دانشکده‌هایش، تقریباً اکثر رشته‌های دانشگاهی مهم در این دانشگاه تدریس می‌شود. گفتنی است، عضویت در بسیاری از برنامه‌های تبادل دانشجو مثل اراسموس، مولانا و بیرونی در سال‌‌های اخیر، این دانشگاه را در جایگاه ممتازی برای متقاضیان خارجی قرار داده است.

خلاصه اطلاعات دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی ترکیه:

 • نام دانشگاه: Karamanoğlu Mehmetbey
 • نوع دانشگاه: دولتی
 • سال تأسیس: 2007
 • شهر: کارامان
 • مورد تأیید ایران: نیست
 • مورد تأیید اروپا و آمریکا: است
 • نحوه پذیرش: شرط معدل و آزمون
 • برنامه تبادل دانشجویی: اراسموس، فارابی، مولانا
 • رتبه درمیان دانشگاه‌ های ترکیه: 94
 • زبان‌ آموزشی: ترکی و انگلیسی
 • تعداد دانشکده: 11

آدرس دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی کجاست؟


این دانشگاه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود مرکز راه‌های عبوری سراسر کشور است. پردیس دانشگاه شش کیلومتر با ایستگاه اتوبوس و سه کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و با یک وسیله نقلیه از ایستگاه اتوبوس و ایستگاه قطار می‌توان به محوطه دانشگاه رفت. تقریباً از هر نقطه شهر با اتوبوس و مینی‌بوس شهری به‌راحتی می‌توان به دانشگاه رسید. آدرس کامل دانشگاه به شرح زیر است:

آدرس دقیق دانشگاه: ترکیه،کارامان،مرکز کارامان،خیابان ابراهیم اوکتم،70100

رتبه و رنکینگ دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

رتبه دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی در ترکیه و جهان

دانشگاه کارامان‌اوغلو به کمک پیشینه آموزشی قوی، امکانات تحقیقاتی مدرن، برخورداری از کادر علمی باتجربه و خوشنام و انتشار مقالات پژوهشی قابل‌توجه، در سال‌های اخیر توانسته رتبه خود را در بین دانشگاه‌های داخلی و بین‌المللی به‌سرعت اصلاح نماید. در زیر نگاهی می‌کنیم به متوسط رنکینگ این دانشگاه باتوجه‌به اطلاعات مؤسسات رتبه‌بندی معتبر:

سطح رتبه دهی رتبه
رتبه  جهانی 4641
رتبه  داخل ترکیه 94

شرایط پذیرش دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی در ترکیه

اکثر دانشگاه‌های دولتی به دلیل پایین بودن شهریه و ایجاد عدالت آموزشی، دانشجویان خارجی را از طریق آزمون YOS که آزمونی مختص دانشجویان خارجی است گزینش می‌کنند. در اینجا بد نیست تا نگاهی هم به مقاله آزمون SAT  داشته باشید تا اطلاعات کامل‌تری از آزمون‌های لازم برای دانشگاه‌های ترکیه داشته باشید. در دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی در ترکیه، دانشجویان ابتدا باید در آزمون یوس که توسط دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کرده و پس از آن هم در آزمون تعیین سطح زبان ترکی شرکت کنند. همچنین داشتن مدرک دیپلم ترجمه شده الزامی است.

مدارک ثبت نام دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

اغلب دانشگاه‌های دولتی ترکیه همانند دانشگاه‌های خصوصی، مدارک ثبت‌نامی را در دو مرحله از متقاضی دریافت می‌کنند. در مرحله اولیه معمولاً حداقل مدارک و بیشتر مواقع هم کپی مدارک از متقاضیان خواسته می‌شود(حداقل کپی مدارک از متقاضیان خواسته می شود.) و در صورت‌پذیرش نهایی مدارک کامل‌تر و مستندتری (داشتن تأییدیه محضری) از داوطلبان درخواست می‌گردد. در زیر حداقل مدارک برای مرحله اپلای آورده شده است:

 • دیپلم ترجمه شده
 • ریز نمرات
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی
 • تومر در صورت موجود بودن

توجه: در صورت موجود نبودن مدرک زبان باید دانشجو در کلاس مقدماتی یا حاضیرلیک زبان ترکی شرکت کند.

شرایط پذیرش در دانشگاه کارامان اوغلو

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی ترکیه

در بخش شرایط پذیرش گفتیم که برای ورود به دانشگاه‌های دولتی شرکت در آزمون یوس و آزمون زبان (بسته به رشته تحصیلی، ترکی و یا انگلیسی) الزامی است. دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی هم دقیقا به دلیل دولتی بودن، دانشجویان خود را ملزم به شرکت در آزمون‌های گفته شده می نماید.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی ترکیه: می‌توان گفت، سیستم پذیرش تمامی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، شرکت در آزمون‌های یوس و زبان و کسب امتیاز لازم در این دو آزمون بوده و متأسفانه اخذ پذیرش بدون کنکور از این دانشگاه‌ها امکان‌پذیر نیست.

شهریه دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

میزان شهریه دریافتی دانشگاه‌ها همیشه یکی از دغدغه‌های دانشجویان است، چرا که به جز شهریه پرداختی به دانشگاه در بیشتر موارد باید هزینه‌های اسکان، خوردوخوراک و حمل‌ونقل را هم به‌حساب آورد و اینجاست که پایین بودن شهریه دانشگاه‌ها واقعاً به فاکتوری مهم تبدیل می‌شود. خوشبختانه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی به طور قابل‌توجهی کم‌تر است و حتی با کسب نمره خوب در آزمون، امکان زیادی برای دریافت بورسیه‌های کامل فراهم می‌گردد.

از طریق جدول شهریه زیر می‌توانید هزینه‌های  دانشگاه کارامان اوغلو مهمت را با دانشگاه‌های خصوصی مقایسه کنید:

نام رشته زبان شهریه (به لیر)
تمام رشته‌های دانشکدة مهندسی ترکی و انگلیسی 5478
تمام رشته‌های دانشکدة هنر، طراحی و معماری ترکی و انگلیسی 6895,5
تمام رشته‌های دانشکدة علوم ترکی و انگلیسی 4591,5
تمام رشته‌های دانشکدة اقتصاد ترکی و انگلیسی 4140
تمام رشته‌های دانشکده‌های علوم اسلامی آموزش، ادبیات، علوم بهداشت

دانشکده علوم ورزشی

ترکی و انگلیسی 3679,5

بورسیه دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

دانشجویان دانشگاه کارامان مهمت اوغلو در ترکیه، می‌توانند علاوه بر بورسیه تحصیلی و وام‌های ارائه شده توسط مؤسسه اعتباری و خوابگاه‌ها که یک مؤسسه دولتی است، همچنین بورسیه‌های تحصیلی از بنیادها، انجمن‌ها، بخش خصوصی و سایر مؤسسات دریافت کنند. برای این کار پس از شروع سال تحصیلی جدید، دانشجویان می‌توانند از طریق اطلاعیه‌های موجود در وب‌سایت دانشگاه، از بورسیه‌های تحصیلی مطلع شوند. ضمناً می‌توانند بورسیه‌های اعطایی دانشگاه را از هیئت‌های دانشجویی دانشکده و یا از دفاتر بورسیه پیگیری کنند. دانشجویانی که واجد شرایط دریافت بورسیه هستند، می‌توانند به‌صورت آنلاین یا از طریق امور دانشجویی درخواست دهند. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله بورسیه تحصیلی ترکیه، را هم در سایت آرتان‌بورس‌تاپ مطالعه نمایید.

توجه: طبق ماده 7 اساسنامه برنامه تبادل مولانا، در رشته‌های علوم و مهندسی ایران، به دانشجویانی که در چارچوب قرارداد تبادل مولانا از دانشگاه‌های ایران به دانشگاه‌های ترکیه می‌روند مبلغ  1000 لیر در ماه بورسیه دولتی تعلق می‌گیرد.

شرایط قبولی در بورسیه دانشگاه کارامان اوغلو

شرایط پذیرش بورسیه دانشگاه

دریافت بورسیه‌هایی که در بخش بورسیه توضیح داده شد، بستگی به فراهم شدن برخی شرایط دارد. در زیر به بخشی از شرایطی که برای برخورداری از بورسیه‌های این دانشگاه وجود دارد اشاره می‌کنیم:

 • کسب امتیاز بالا در آزمون یوس و زبان
 • پیگیری و ثبت‌نام در برنامه‌های بورسیه‌ای دانشگاه
 • انتقال بین دانشگاهی از طریق سیستم‌های تبادل دانشجویی مولانا و بیرونی

دانشکده های دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

این دانشگاه رشته‌های پرطرف‌دار بسیاری را به لطف دانشکده‌های پیشرفته خود ارائه می‌نماید. ویژگی مشترک همه دانشکده‌های این دانشگاه، مجهز بودن به آخرین تکنولوژی‌های آموزشی، فضای مدرن آموزشی، مراکز مجهز تحقیقاتی و برخورداری از کادر مجرب علمی و اداری است. در زیر می‌توانید لیست این دانشکده‌ها را ملاحظه کنید:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندان‌پزشکی
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده تعلیم‌وتربیت
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده علوم اسلامی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده هنر، طراحی و معماری
 • دانشکده علوم ورزشی

دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی چه رشته هایی دارد؟

به دلیل داشتن دانشکده‌های مهم در رشته‌های پرطرف‌داری مانند پزشکی و دندان‌پزشکی، شما می‌توانید انبوهی از رشته‌های جذاب را که توسط این دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود را مشاهده نمایید(علاقه‌مندان رشته‌های پزشکی می‌توانند مطلب تحصیل پزشکی در ترکیه را هم در سایت ما بخوانند). بالا بودن استانداردهای آموزشی این دانشگاه سبب شده تا آموزش باکیفیت بسیار بالایی در آن به اجرا در آید. در زیر لیست رشته مهم این دانشگاه را خواهید دید:

رشته دانشکده ارائه‌دهنده
علوم پایه پزشکی دانشکده پزشکی
علوم پزشکی داخلی دانشکده پزشکی
علوم پزشکی جراحی دانشکده پزشکی
جراحی فک دانشکده دندانپزشکی
ارتودونسی دانشکده دندانپزشکی
رادیولوژی دهان، فک و دندان دانشکده دندانپزشکی
ریاضی دانشکده علوم
فیزیک دانشکده علوم
شیمی دانشکده علوم
زیست‌شناسی دانشکده علوم
مهندسی زیستی دانشکده مهندسی
مهندسی عمران دانشکده مهندسی
مهندسی رایانه دانشکده مهندسی
مهندسی الکترونیک برق دانشکده مهندسی
مهندسی سیستم‌های انرژی دانشکده مهندسی
مهندسی مکانیک دانشکده مهندسی
کسب‌وکار دانشکده اقتصاد و علوم اداری
اقتصاد دانشکده اقتصاد و علوم اداری
علوم سیاسی و مدیریت دولتی دانشکده اقتصاد و علوم اداری
علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشکده اقتصاد و علوم اداری
هنرهای سنتی ترکی دانشکده هنر، طراحی و معماری
معماری داخلی و طراحی محیط دانشکده هنر، طراحی و معماری
موزیک دانشکده هنر، طراحی و معماری
نقاشی دانشکده هنر، طراحی و معماری
زبان و ادبیات ترکی دانشکده ادبیات
باستان‌شناسی دانشکده ادبیات
تاریخ دانشکده ادبیات
جامعه‌شناسی دانشکده ادبیات
مدیریت سلامت دانشکده علوم بهداشت
پرستاری دانشکده علوم بهداشت
تغذیه و رژیم غذایی دانشکده علوم بهداشت

امکانات دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی در ترکیه، دارای امکانات مدرن علمی، اجتماعی و ورزشی مانند سالن‌های کنفرانس، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، کتابخانه، کافه تریا، مرکز زندگی دانشجویی، سالن ورزشی سرپوشیده، زمین‌های بازی، استخر، استادیوم و آمفی‌تئاتر است که در آن دانشجویان زندگی دانشگاهی را در بالاترین سطح تجربه خواهند کرد.

تمامی واحدهای دانشگاهی و اداری دانشگاه، به‌استثنای مدارس فنی و حرفه‌ای، در پردیس یونس امره واقع در زمینی به مساحت 1 میلیون و 730 هزار مترمربع در مرکز شهر قرار دارند.

امکانات خوابگاه دانشگاه کارامان اوغلو برای دانشجویان

خوابگاه دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

خوابگاه‌های دانشجویی متعلق به مؤسسه اعتباری آموزشی و خوابگاهی (KYK) تقریباً تمام تقاضای مسکن را برآورده می‌کند. در این خوابگاه‌ها که در اطراف محوطه دانشگاه و در مرکز شهر واقع شده‌اند، دانشجویان در یک هتل راحت اقامت می‌کنند. دانشجویان در مناطق ارمنک و کاظم کارابیکیر نیز در خوابگاه‌های متعلق به مؤسسه اعتباری و خوابگاهی اسکان داده می‌شوند.

جدای از اینها، بسیاری از خوابگاه‌های خصوصی که هم در مرکز شهر و هم در نواحی واقع شده‌اند، گزینه‌های مختلفی را برای اسکان شما ایجاد می‌کند. 4000 دختر در خوابگاه‌های دخترانه نفیسه سلطان، هاتونیه و کارامان متعلق به مؤسسه اعتباری آموزش عالی و خوابگاه در مرکز شهر؛ همچنین 2000 دانشجوی پسر در خوابگاه‌های دانشجویی کارامان اوغلو مهمت بی و پیری رئیس اسکان داده شده‌اند. نیازهای اسکان دانشجویان در پردیس‌های منطقه نیز تا حد زیادی توسط خوابگاه های دانشجویی وابسته به موسسه اعتباری و خوابگاهی تامین می شود.

نکته: موسسه اعتباری آموز‌شی و خوابگاهی که به اختصار(KYK) خوانده می‌شود، یک موسسه دولتی است که وظیفه آن اعطای وام و خوابگاه به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی

جمع بندی

در این مقاله ما سعی کردیم تصویر روشنی از دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی ترکیه برای شما علاقه مندان ارائه دهیم. برداشت ما این است که این دانشگاه بسیاری از خصوصیات یک دانشگاه مدرن و با استانداردهای بالا را در خود دارد. داشتن برنامه‌های بورس متنوع،مشارکت فعال در برنامه های تبادل منطقه‌ای و جهانی، ارائه اکثر رشته‌های تاپ دانشگاهی خصوصا در زمینه پزشکی و دندانپزشکی، در کنار بسیاری از ویژگی‌های دیگر این دانشگاه را می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های جدی انتخابی شما مطرح نماید. چنانچه سوالی در خصوص هرکدام از بخش‌های این مقاله داشتید، همکاران ما مشتاقانه آماده شنیدن و پاسخگویی به آنها هستند. و در ادامه به برخی از پرتکرارترین سوالات می‌پردازیم:

سوالات خود را از ما بپرسید

پینار میرزایی
پینار میرزایی

سوالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی

با وجود کیفیت بالای آموزشی این دانشگاه در رشته‌های مرتبط با پزشکی و پیراپزشکی، احتمالا بنابه دلیل فراهم نشدن شاخص‌های لازم برای تایید، این دانشگاه فعلا جزو لیست دانشگاه‌های مورد پذیرش این وزارتخانه نیست.
وزارت علوم شاخص‌های خاصی در تایید دانشگاه‌های خارجی را مد نظر دارد و در تنظیم لیست دانشگاه‌های مورد تایید این شاخص‌ها باید برای یک دانشگاه خارجی فراهم شود تا وارد این لیست شود. به هر حال هرچند فعلا دانشگاه کارامان اوغلو جزو این لیست نیست ولی با تلاش‌های اخیر این دانشگاه احتمال بسیاری هست تا در آینده نزدیک این اتفاق برای دانشگاه کارامان رقم بخورد.
همان طور که در بخش پذیرش گفتیم برای اخذ پذیرش این دانشگاه، شما باید در آزمون یوس این دانشگاه شرکت کنید.
بله، این دانشگاه برنامه‌های بورسی متنوعی دارد که بالا بودن معدل دیپلم و نمره بالای آزمون یوس، برای برخورداری از این بورسیه‌ها تعیین کننده خواهد بود.
به علت دولتی بودن دانشگاه و رعایت اصل برقراری عدالت آموزشی، پذیرش این دانشگاه بدون کنکور ممکن نیست.
بله، خوشبختانه تمامی دانشجویان این دانشگاه فرصت استفاده از خوابگاه‌‌ها و مراکز اسکان دولتی دخترانه و پسرانه با امکانات رفاهی بالا را در طول تحصیل خواهند داشت.
خبر خوب اینکه، تقریبا بیشتر رشته های جذاب و پرطرف دار از سوی این دانشگاه ارائه می‌شود.
آیا این مطلب برایتان مفید بود؟
میانگین امتیاز 5 از 5 | از مجموعه 1 رای
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=9240
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه