logo
دانشگاه کاستامونو ترکیه
لوگو دانشگاه کاستامونو

دانشگاه کاستامونو

(Kastamonu University)

location

شهر: کاستامونو

univercity

تعداد دانشکده: 15

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 62

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2006

language

زبان: ترکی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه کاستامونو از جمله دانشگاه‌های نسبتاً جدید ترکیه محسوب می‌شود که در همین مدت کوتاه توانسته است، جایگاه خود را هر ساله ارتقا دهد. این مرکز آموزش عالی دولتی دارای امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری از قبیل سالن‌های ورزشی است که دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل خود از آن‌ها بهره‌مند شوند. با ما همراه باشید تا به طور مفصل شرایط پذیرش و مزایای تحصیل در دانشگاه کاستامونو ترکیه را شرح دهیم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه کاستامونو ترکیه

دانشگاه کاستامونو با هدف کسب جایگاه ممتاز در بین دانشگاه‌ های کشور ترکیه و جهان در تاریخ 10 مارس 2006 افتتاح شد. با وجود آنکه مدت زمان زیادی از تأسیس آن نمی‌گذرد، پیشرفت‌های دانشگاه در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و به ویژه در زمینه‌های علمی ثابت می‌کند که دانشگاهی جوان و در حال توسعه است. دانشگاه دولتی کاستامونو از سه پردیس تشکیل شده است که خدمات آموزش خود را در 15 دانشکده، 3 مؤسسه تحصیلات تکمیلی، 2 مدرسه عالی، 13 مدرسه فنی حرفه‌ای ارائه می‌دهد. دفتر روابط بین‌الملل دانشگاه کاستامونو از طریق هماهنگی با واحدهای دانشگاهی و اداری دانشگاه به هماهنگی و مشاوره در بستر بین‌المللی خدمات می‌دهد. این دانشگاه در برنامه‌های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا شرکت دارد.

آیا دانشگاه کاستامونو مورد تایید ایران است؟

دانشگاه کاستامونو هنوز به تأیید ایران نرسیده است اما در برنامه اراسموس پلاس و مولانا که یک برنامه تبادل دانشجویی جهانی است، مشارکت فعال دارد. دانشجویان و اعضای هیئت علمی آن می‌توانند از طریق برنامه اراسموس پلاس به فرصت‌های کارآموزی و تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های اروپایی در طول دوره تحصیلی خود دست پیدا کنند. دفتر هماهنگی اراسموس دانشگاه Kastamonu در سال 2020 به عنوان یک واحد فرعی از بخش هماهنگی عمومی روابط خارجی برنامه‌های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا (+Erasmus) تشکیل شد.

هدف از این واحد مطمئن شدن از مشارکت فعال اعضا و دانشجویان دانشگاه کاستامونو در برنامه‌های ارائه شده توسط کمیسیون اروپا در زمینه‌های آموزش، جوانان و ورزش است که برای ایجاد روابط متقابل کارآمد با دانشگاه‌های اروپایی شکل گرفته است.

آدرس دانشگاه کاستامونو کجاست؟آدرس دقیق دانشگاه: کاستمونو، کاستامونوی مرکز 37150، جاده آتیلا آتش، محله کوزیکنت (Kuzeykent)

دانشگاه کاستامونو ترکیه در محله کوزیکنت (Kuzeykent) در مرکز کاستومونو واقع شده است. برای دسترسی آسان به آن دانشجویان می‌توانند با اتوبوس و مینی‌بوس‌هایی که از مرکز شهر حرکت می‌کنند به دانشگاه برسند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه کاستامونو

در جدول زیر رنکینگ دانشگاه کاستامونو را بر اساس داده‌‎های مرجع رتبه دهی معتبر جهانی اعلام می‌کنیم. ما در اینجا به شاخص رنکینگ “QS EECA” استناد کردیم که طبق آخرین اطلاعات منتشر شده، دانشگاه‌های نوظهور اروپایی و آسیای مرکزی در  بین 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند که کشورهای روسیه و ترکیه بیشترین نمایندگی را در این لیست دارند. اگر هم قصد دارید این دانشگاه را در مقایسه با دانشگاهی هم‌تراز بررسی کنید، ما به شما دانشگاه آتیلیم با رتبه 68 را پیشنهاد می‌کنیم.

رنکینگ دانشگاه کاستامونو 2023
مقیاس رتبه بندی رتبه دانشگاه مرجع رتبه بندی
رتبه جهانی 301-350 QS
رتبه داخلی 62 Edurank

شرایط پذیرش دانشگاه کاستامونو ترکیه

اگر قصد تحصیل در دانشگاه کاستامونو ترکیه را دارید، باید واجد شرایطی باشید که در ادامه ذکر می‌کنیم؛

 • داشتن دیپلم دبیرستان
 • کسب امتیاز حداقل در یکی از آزمون‌های ورودی YOS یا یکی از آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT
 • ارائه مدرک مهارت زبان ترکی:
  • داوطلبان باید دارای مدرک تومر دانشگاه کاستامونو (Kastamonu TOMER) یا یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی که توسط Kastamonu TOMER برای سال تحصیلی مربوطه پیشنهاد شده و توسط سنای دانشگاه تعیین می‌شود.
  • برای داوطلبانی که مدرک مهارت ترکی ندارند، آزمون تعیین سطح زبان ترکی توسط Kastamonu TOMER برگزار می‌شود. وضعیت معافیت داوطلبان با توجه به نتایج این آزمون تعیین می‌شود. داوطلبانی که نمی‌توانند در سطح C1-C2 قرار بگیرند، تحت آموزش مقدماتی ترکی قرار می‌گیرند. داوطلبان باید حداقل در سطح C1 مهارت ترکی خود را ارتقا دهند. به داوطلبان یک فرصت ۲ساله داده می‌شود و کسانی که در پایان 2 سال شرایط تعیین شده را نداشته باشند از دانشگاه اخراج می‌شوند.
نکات بیشتر

برای آنکه به‌طورکلی با شرایط تحصیلی و درس خواندن در ترکیه آشنایی پیدا کنید مقاله مربوطه را حتماً بخوانید.

مدارک ثبت نام دانشگاه کاستامونو

ساختمان اصلی دانشگاه کاستامونو

بعد از آنکه موفق شدید در دانشگاه کاستامونو قبول شوید، برای ثبت نام دانشگاه باید فرم مربوطه را پر کنید و مدارکی که در ادامه معرفی می‌کنیم را داشته باشید.

 • عکس پاسپورت بیومتریک؛ در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد
 • اصل و کپی مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد
 • اصل گواهی معادل که از ادارات استانی آموزش ملی یا مشاوره تحصیلی خارجی اخذ شده و نشان دهد که مدرک دیپلم یا گواهی فارغ‌التحصیلی معادل تحصیلات دبیرستان در ترکیه است.
 • اصل مدرک نتیجه آزمون ورودی
 • نامه پذیرش: مدرکی که نشان می‌دهد داوطلب واجد شرایط ورود به دانشگاه است.
 • گواهی مهارت زبان ترکی؛ اصل گواهی مهارت ترکی (سند یا مدرکی که از Kastamonu TOMER یا مؤسسه Yunus Emre گرفته شده است) و رونوشتی که به تأیید دفاتر اسناد رسمی وزارت دادگستری رسیده باشد.
 • ارائه پاسپورت
 • مجوز اقامت
 • فیش شهریه
 • سند تأمین اجتماعی (در صورت وجود)
 • گواهی چکاپ کامل گرفته شده از یک بیمارستان

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه کاستامونو

همان‌طور که گفته شد برای ورود به دانشگاه کاستامونو در ترکیه، شرط قبولی آزمون یوس و یا آزمون‌های بین‌المللی معادل وجود دارد. همچنین برای ورود به بعضی از رشته‌ها برای اخذ پذیرش، متقاضیان باید آزمون استعداد دهند. در این بخش به بررسی آزمون‌های ورودی که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم می‌پردازیم.

آزمون‌های ورودی مورد پذیرش دانشگاه کاستامونو
نام آزمون امتیازات لازم توضیحات تکمیلی
آزمون یوس ترکیه کسب امتیاز حداقل 90 برای دانشکده پزشکی و کسب امتیاز حداقلی برای سایر رشته‌ها داشتن نمره پایه تعیین شده توسط کمیسیون آمادگی، ارزشیابی و تعیین سطح آزمون.
آزمون یوس کاستامونو کسب امتیاز حداقل 90 برای دانشکده پزشکی و کسب امتیاز حداقلی برای سایر رشته‌ها داشتن نمره پایه تعیین شده توسط کمیسیون آمادگی، ارزشیابی و تعیین سطح آزمون.
آزمون استعداد کسب امتیاز لازم در آزمون استعداد بر حسب رشته درخواستی
آزمون SAT کسب حداقل نمره 1000 و کسب نمره 500 در مبحث ریاضیات برای اخذ پذیرش در دانشکده پزشکی فقط دو آزمون یوس و SAT قابل قبول است.
آزمون ACT نمره کل حداقل 21 از 36

شهریه دانشگاه کاستامونو در سال 2024

بخش قابل توجهی از دغدغه‌های هر متقاضی مهاجرت تحصیلی را هزینه و شهریه‌های دانشگاه مورد نظر در برمی‌گیرد. به همین خاطر ما در اینجا لیستی از شهریه برخی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی دانشگاه کاستامونو را در قالب جدولی ارائه می‌دهیم؛

شهریه دانشگاه کاستامونو سال 2024
نام رشته زبان رشته شهریه سالانه (لیر)
پزشکی ترکی 57.063
دامپزشکی ترکی 15.819
پرستاری ترکی 7.627
مامایی ترکی 7.627
زیست شناسی ترکی 9.435
تغذیه و رژیم غذایی ترکی 7.627
مهندسی کامپیوتر ترکی 11.299
مهندسی پزشکی ترکی 11.299
مهندسی الکترونیک برق ترکی 11.299
مهندسی عمران ترکی 11.299
مهندسی مکانیک ترکی 11.299
معماری منظر ترکی 11.299
مدیریت کسب و کار ترکی 8.531
روانشناسی ترکی 7.062
اقتصاد ترکی 8.531
علوم سیاسی و مدیریت دولتی ترکی 8.531
روابط بین‌المللی ترکی 8.531
رادیو، تلویزیون و سینما ترکی 7.062
روزنامه نگاری ترکی 7.062
روابط عمومی و تبلیغات ترکی 7.062
مدیریت گردشگری انگلیسی 7.627
راهنمای گردشگری ترکی 7.627
غذا و هنر آشپزی ترکی 7.627

بورسیه دانشگاه کاستامونو

با توجه به آنچه در بخش قبل گفته شد، در اینجا برای آنکه بتوانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، بورسیه‌هایی که دانشگاه کاستامونو به دانشجویان خود ارائه می‌دهد را معرفی می‌کنیم؛

 1. بورسیه موفقیت: به دانشجویان با معدل 3.00 و بالاتر به استثنای دانشجویان سال اول در حد نصاب تعیین شده توسط شورای عالی بورسیه تعلق می‌گیرد.
 2. بورسیه تحصیلی: به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که با توجه به موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه، در یکی از دانشکده‌های که داوطلبان انتخاب کرده رتبه اول را کسب کنند. دانشجویان دانشگاه که در رشته‌های ورزشی، فرهنگی و هنری موفق باشند بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که در مسابقات کشوری و بین‌المللی در این رشته‌ها رتبه بندی شده‌اند کاندیدای بورسیه هستند.
 3. بورسیه غذا: بورسیه‌ای است که به تعداد معینی از دانشجویان داده می‌شود تا بتوانند ناهار خود را در کافه‌تریاهای دانشجویی صرف کنند.
 4. کمک هزینه نقدی برای خدمات: کمک هزینه تحصیلی که توسط ریاست دانشکده و مدیریت دانشکده به دانشجویان در قبال کاری که می‌توانند در دانشگاه انجام دهند، تعلق می‌گیرد. دانشجو برای درخواست بورسیه نقدی خدمت باید معدل حداقل 2.50 داشته باشد و دانش و تجربه لازم در زمینه تحصیلی را داشته باشد. گفتنی است در تعیین افرادی که در ازای کار مستحق دریافت کمک هزینه تحصیلی نقدی هستند، کسانی که پدر یا مادرشان فوت کرده باشد و یا معلولیت دارند، در اولویت قرار می‌گیرند.
نکات بیشتر
راهنمای دانشجو:

برای آشنایی با انواع بورسیه تحصیلی و شرایط آن روی بورسیه ترکیه کلیک کنید.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه کاستامونو

پارکینگ دانشگاه کاستامونو ترکیه

در این قسمت کلیه مدارکی را که برای اپلای در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه باید داشته باشید اشاره می‌کنیم. در کل این اسناد به غیر از مدرک فارغ‌‌التحصیلی یکسان است.

مدارک مورد نیاز برای برنامه کارشناسی ارشد دانشگاه کاستامونو:

 • رائه فرم درخواست
 • ارائه مدرک کارشناسی برای مقطع کارشناسی ارشد
 • ارائه مدرک کارشناسی (دکتری مستقیم) و کارشناسی ارشد برای مقطع دکتری
 • گواهی لیسانس (دیپلم، فارغ‌التحصیلی) یا کپی تایید شده این مدرک
 • گواهی نتایج آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (ALES)
 • مدرک نتیجه آزمون زبان خارجی در صورت وجود
 • قبولی در آزمون علمی (در صورت نیاز)
 • کپی تایید شده از کارت شناسایی
 • 2 قطعه عکس پاسپورت
 • بیوگرافی
 • گواهی وضعیت سربازی برای داوطلبان مرد (اعلامیه کتبی داوطلبان پذیرفته می‌شود.)
 • سوابق ثبتی قضایی (اظهارات کتبی داوطلبان پذیرفته می‌شود.)
نکات بیشتر
قابل توجه داوطلبان:

دانشگاه کاستامونو پذیرش بدون کنکور ندارد.

دانشکده های دانشگاه کاستامونو

دانشگاه کاستامونو دارای 15 دانشکده در ادامه اسامی آن‌ها را بیان می‌کنیم؛

 1. پزشکی
 2. دامپزشکی
 3. تعلیم و تربیت
 4. علوم پایه
 5. هنرهای زیبا و طراحی
 6. اقتصاد و علوم اداری
 7. الهیات
 8. ارتباطات
 9. علوم انسانی و اجتماعی
 10. فنی مهندسی و معماری
 11. جنگلداری
 12. علوم بهداشت
 13. دندانپزشکی
 14. علوم ورزشی
 15. گردشگری

دانشگاه کاستامونو چه رشته هایی دارد؟

 در این قسمت به معرفی برترین رشته های دانشگاه می‌پردازیم و سپس پرطرفدارترین آن‌ها را به اطلاعتان می‌رسانیم:

رشته های برتر کاستامونو
نام رشته رتبه داخلی رتبه بینالمللی رتبه در آسیا
مهندسی 80 2834 1293
شیمی 67 1194 2546
فیزیک 75 2740 1262
زیست‌شناسی 58 2684 1152

پرطرفدارترین رشته های دانشگاه کاستامونو:

 • طراحی گرافیک
 • اقتصاد
 • روان‌شناسی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • مامایی
 • پرستاری
 • دندانپزشکی

امکانات دانشگاه کاستامونو

امکانات ورزشی دانشگاه کاستامونو

دانشگاه دولتی کاستامونو دارای امکانات رفاهی و آموزشی بسیاری است که تمامی احتیاجات و نیازهای یک دانشجو را برطرف می‌کند. در ادامه به تفکیک به این خدمات و امکانات می‌پردازیم؛

امکانات آموزشی دانشگاه کاستامونو:

 • کتابخانه
 • اتاق‌های مطالعه انفرادی و گروهی
 • 2 اتاق کنفرانس و 1 اتاق جلسه برای سازماندهی رویدادها
 • 26 مرکز تحقیقاتی
 • مرکز تحقیقات و کاربرد آموزش از راه دور
 • همکاری با مؤسسات داخلی و خارجی در تحقیقات و اقدامات مربوط به آموزش از راه دور

امکانات رفاهی دانشگاه کاستامونو:

 • بانک
 • بار
 • پارکینگ ماشین
 • پردیس در دسترس
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • مهمان خانه
 • رستوران و کافه تریا 300 نفره
 • اتاق کنترل درمانگاه و دوپینگ
 • اتصال به اینترنت بی‌سیم
 • مساجد و وضوخانه‌های زنانه و مردانه

امکانات تفریحی دانشگاه کاستامونو:

 • سالن ورزشی
 • زمین تنیس
 • کافه تریا
 • استخر سرپوشیده
 • 2 سالن بدنسازی
 • بولینگ
 • تالار باله
 • زمین تنیس در فضای باز
 • 2 زمین چمن مصنوعی در فضای باز
 • 2 زمین بسکتبال در فضای باز
 • 2 زمین والیبال در فضای باز

خوابگاه دانشگاه کاستامونو

امکانات خوابگاه دانشگاه کاستامونو

خدمات اسکان به دانشجویان در داخل دانشگاه توسط مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها (KYK) ارائه می‌شود. مجموعاً 7 خوابگاه با ظرفیت 2,928 برای دانشجویان پسر و 4,462 برای دانشجویان دختر، پاسخگوی نیازهای اسکان دانشجویان دانشگاه کاستامونو در ترکیه هستند. همچنین خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی زیادی با تجهیزات متغیر به خصوص در مرکز شهر و نزدیک پردیس کوزیکنت وجود دارد. از امکانات اتاق‌های این خوابگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخت
 • کمد
 • میز
 • مطالعه
 • قفسه کتاب
 • یخچال کوچک
 • جاکفشی مشترک
 • خشک‌شویی
 • ماشین لباسشویی و خشک کن تمام اتوماتیک
 • تلفن‌های عمومی
 • اتاق مطالعه
 • اینترنت
 • سایت کامپیوتر

جمع بندی

دانشگاه کاستامونو رتبه 67 دانشگاه‌های ترکیه را دارد که از رشته‌های برتر آن می‌توان به مهندسی، شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی اشاره کرد که در رنکینگ‎های بین‌المللی جایگاه ممتازی نسبت به سایر رشته‌های دانشگاه دارند. در این مقاله به طور کامل دانشگاه دولتی کاستامونو را معرفی کردیم تا داوطلبان با خواندن آن بتوانند با این دانشگاه آشنا شده و در صورت تمایل خود را برای اپلای آماده کنند.

پینار میرزایی

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه کاستامونو

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=20065
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”