logo
دانشگاه گالاتاسرای استانبول ترکیه
لوگو دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای

(Galatasaray University)

location

شهر: استانبول

univercity

تعداد دانشکده: 5

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 46

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 1992

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: SAT

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه گالاتاسرای اولین دانشگاه دولتی ترکیه محسوب می‌شود که بر اساس یک توافق‌نامه بین‌المللی، تحت حمایت دولت مرکزی تأسیس شد. از نکات قابل توجه این دانشگاه سه‌زبانه بودن آن است؛ دوره‌های آموزشی در دانشگاه گالاتاسرای ترکیه به زبان ترکی، فرانسوی و انگلیسی است که به غیر از زبان فرانسه که زبان خارجی اصلی است، تسلط به زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی ثانویه نیز الزامی است. این دانشگاه از امکانات آموزشی و تفریحی بسیار خوبی برخوردار است که ما در این مقاله به طور کامل شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

معرفی و تاریخچه دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای، اولین بار در سال 1481 توسط سلطان بیازیت دوم به عنوان مدرسه اندرون (مدرسه امپراتوری) تأسیس شد و “Galata Sarayı” (کاخ گالاتا) نامیده شد. این مؤسسه در همان محل دبیرستان گالاتاسرای فعلی با هدف آموزش کارمندان دولتی برای درجات مختلف مدیریت دولتی، آغاز به کار کرد. در آن روزها بهترین دانش‌آموزان مدارس متوسطه به مدرسه اندرون اعزام می‌شدند.

ساختمان مدرسه در سال 1838 بازسازی شد و به “Tıbbiye-i Adliye-i Sahane” (دانشکده پزشکی) تبدیل شد. اولین ماماهای ترک و سایر پرسنل خدمات بهداشتی در این دانشکده تحصیل کردند که این موضوع گامی رو به جلو برای ادغام علوم غربی در عرصه آموزش بود. دانشگاه گالاتاسرای که از زمان تأسیس خود به عنوان یک مؤسسه دولتی فعالیت می‌کرد، از سال 1924 در چارچوب جمهوری جدید ترکیه، نام “دبیرستان گالاتاسرای” را دریافت کرد و از آن زمان به عنوان دبیرستان دولتی فعالیت خود را ادامه داد.

مؤسسه آموزش‌وپرورش گالاتاسرای با قانون تشکیل دانشگاه‌ها در تاریخ 6 ژوئن 1994 به دانشگاه دولتی گالاتاسرای تبدیل شد. این دانشگاه در حال حاضر دارای 5 دانشکده، 2 مؤسسه تحصیلات تکمیلی، 1 مدرسه عالی زبان‌های خارجی و 1 مدرسه فنی حرفه‌ای است. در پایان اشاره کنیم که در شهر استانبول دانشگاهی به نام گالاتا وجود دارد که ممکن است آن را با گالاتاسرای اشتباه بگیرید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم مقاله دانشگاه گالاتا را که یکی از مراکز آموزش عالی خصوصی ترکیه است بررسی کنید.

آیا دانشگاه گالاتاسرای استانبول مورد تأیید ایران است؟

اعتبار دانشگاه گالاتاسرای استانبول

دانشگاه گالاتاسرای مورد تأیید ایران نیست اما در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس از سال 2000 عضویت دارد. این دانشگاه قبل از تأسیس آژانس ملی ترکیه فعالیت‌های تبادل دانشجویی خود را آغاز کرد و به همین دلیل جزء پیش‌گامان این برنامه محسوب می‌شود.

نکات بیشتر

همانطور که گفتیم؛ دانشگاه گالاتاسرای مورد تأیید ایران نیست. به همین منظور چنانچه داشتن تأییدیه ایران برای شما اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم دانشگاه خود از میان لیست دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت و لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم انتخاب کنید. انتخاب کنید.

دانشگاه Galatasaray امروز با بیش از 140 مؤسسه در 21 کشور قراردادهای دوجانبه دارد. در محدوده برنامه اراسموس، دانشجویان می‌توانند در طول دوره کارشناسی خود به مدت یک یا دو ترم در یک دانشگاه طرف قرارداد در خارج از کشور تحصیل کنند. بین سال‌های 2020 – 2000، تعداد دانشجویانی که با برنامه اراسموس به دانشگاه گالاتاسرای آمده‌اند 2329 و تعداد دانشجویان خروجی 2080 نفر بوده است. با مقایسه تعداد دانشجویان فعلی و تعداد دانشجویان شرکت کننده در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس، دانشگاه گالاتاسرای یکی از بالاترین نرخ‌ها را در ترکیه دارد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه گالاتاسرای استانبول

گالاتاسرای از جمله دانشگاه‌های رو به رشد کشور ترکیه است که برای مقایسه آن با دانشگاه هم‌ترازش پیشنهاد می‌کنیم مقاله دانشگاه جمهوریت را بخوانید. ما در اینجا به شاخص رنکینگ “QS EECA” استناد کردیم که طبق آخرین اطلاعات منتشر شده، دانشگاه‌های نوظهور اروپایی و آسیای مرکزی در بین 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند که کشورهای روسیه و ترکیه بیشترین نمایندگی را در این لیست دارند. در ادامه می‌توانید رتبه دانشگاه گالاتاسرای استانبول را در جدول زیر بر اساس مراجع معتبر رتبه دهی مشاهده کنید.

رنکینگ دانشگاه گالاتاسرای 2023
مقیاس رتبه بندی رتبه دانشگاه مرجع رتبه بندی
رتبه جهانی 231-240 QS
رتبه داخلی 46 topuniversitieslist

آدرس دانشگاه گالاتاسرای کجاست؟آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، اورتا کوی، خیابان چیراغان، پلاک 36

دانشگاه گالاتاسرای، دانشگاهی با معماری بسیار بی‌نظیر خود در کنار دریای مارمارا واقع شده است. این دانشگاه در 3 کیلومتری دانشگاه اوزیگین قرار گرفته و در اطراف آن کافه و مراکز تفریحاتی و خرید زیادی نیز وجود دارد. همچنین پارک زیبای ییلدیز در 400 متری دانشگاه است که می‌توانید در فاصله بین کلاس‌های خود، در این پارک تفریح و استراحت کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه گالاتاسرای ترکیه

در اینجا شرایطی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه گالاتاسرای در ترکیه به آن نیاز دارید را شرح می‌دهیم. داوطلبان بین‌المللی باید در نظر داشته باشند که زبان تدریس رشته‌های مقطع لیسانس فرانسوی است اما دانستن زبان ترکی در سطح B2 و انگلیسی (با حداقل نمره 70 از 100) نیز ضرورت دارد.

 • مدرک دیپلم با حداقل نمره 17
 • ارائه مدرک یکی آزمون‌های یوس متمرکز یا یوس دانشگاه گالاتاسرای و یا
  • آزمون‌ها و دیپلم‌های بین‌المللی:
  • SAT
  • IB
  • المپیادهای علمی بین‌المللی
  • آزمون جمهوری‌های ترکیه و شورای ترک TCS
  • گواهی بین‌المللی کمبریج AL) و (ASL

مدارک ثبت نام دانشگاه گالاتاسرای

مدارک فارغ التحصیلان دانشگاه گالاتاسرای

پس از آنکه موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی گالاتاسرای شدید، برای ثبت نام دانشگاه به مدارکی نیاز دارید که در اینجا آن‌ها را معرفی می‌کنیم؛

 • کپی صفحات هویتی پاسپورت
 • هشت قطعه عکس
 • اصل و کپی مدرک دیپلم (یا معادل آن) و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • اخذ ویزای تحصیلی از نمایندگان خارجی جمهوری ترکیه
 • سند نتیجه آزمون یوس دانشگاه گالاتاسرای (GSÜYÖSYS)، در صورت وجود
 • اجازه اقامت در ترکیه برای داوطلبان خارجی
 • کپی گواهی مهارت زبان ترکی در سطح B2، در صورت وجود
 • مدرکی که ثابت کند داوطلب تمکن مالی لازم در تمام مدت تحصیل خود را دارد.
 • رسید بانکی مبنی بر پرداخت شهریه به بانک مربوطه
 • مدرکی مبنی بر وجود بیمه درمانی معتبر در ترکیه.
 • در صورتی که داوطلب ثبت نام نهایی را به صورت حضوری انجام دهد، همراه داشتن پاسپورت و مدارک هویتی رسمی در هنگام ثبت نام الزامی است و در صورت درخواست، اصل این مدارک به اداره ثبت احوال باید تحویل داده شود.
 • در صورتی که در حین ثبت نام نهایی، اجازه اقامت به نامزد تبعه خارجی ارائه نشود، باید ظرف یک ماه از تاریخ ثبت نام اجازه اقامت کسب و به اداره ثبت احوال تحویل داده شود.

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه گالاتاسرای استانبول

در قالب جدولی کلیه آزمون و دیپلم‌هایی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه گالاتاسرای ترکیه به آن‌ها نیاز دارید را آورده‌ایم که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

آزمون‌ها و دیپلم‌های لازم برای پذیرش دانشگاه گالاتاسرای استانبول
نام آزمون و دیپلم حداقل نمره
SAT حداقل نمره کل 1100 از 1600 در بخش‌های ریاضی، خوانش انتقادی و استدلال

حداقل نمره ریاضی 660 از 800 برای دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده هنر و علوم پایه

IB حداقل 30 نمره
المپیادهای علمی بین‌المللی مدال نقره، برنز و یا طلا
آزمون جمهوری‌های ترکیه و شورای ترک (TCS) امتیاز 60
گواهی دیپلم بین‌المللی کمبریج A LEVEL و AS LEVEL دو مدرک LEVEL A با حداقل نمره A در موضوع مرتبط با برنامه کاربردی؛

محاسبه نمرات LEVEL A: A+ = 140، A = 120

B = 100، C = 80

حداقل امتیاز کل 320

گرفتن نیمی از این نمرات در موضوعات مختلف LEVEL AS (سطح فرعی پیشرفته) که با توجه به موضوعات LEVEL A محاسبه می‌شود، کافی است.

شهریه دانشگاه گالاتاسرای استانبول

برای آنکه بتوانید هزینه‌های تحصیل خود در دانشگاه گالاتاسرای استانبول را محاسبه کنید، جدولی از شهریه رشته‌های این دانشگاه را تهیه کرده‌ایم که با سهولت بیشتری قادر به برآورد هزینه‌های خود شوید.

 شهریه دانشگاه گالاتاسرای
نام رشته زبان آموزشی شهریه سالانه به لیر
مهندسی کامپیوتر فرانسوی 30.000
مهندسی صنایع فرانسوی 30.000
روابط بین‌المللی فرانسوی 25.000
حقوق فرانسوی 30.000
اقتصاد فرانسوی 25.000
مدیریت فرانسوی 25.000
علوم سیاسی فرانسوی 25.000
فلسفه فرانسوی 25.000
جامعه شناسی فرانسوی 25.000
ریاضیات فرانسوی 30.000
ارتباطات فرانسوی 25.000
زبان و ادبیات فرانسه فرانسوی 25.000

بورسیه دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای برای دانشجویان خود دو برنامه بورسیه در نظر دارد که در اینجا توضیحات آن‌ها را مطابق هر آنچه سایت رسمی دانشگاه اعلام کرده، ارائه می‌‍دهیم؛

 1. بورسیه تحصیلی بنیاد آموزش و فرهنگ آلارکو برای دانشجویان سال آخر برنامه بورسیه در نظر گرفته است. دانشجویان فرم درخواست را پر می‌کنند و سپس مؤسسه فرم‌ها را بررسی کرده و از بین دانشجویان، تعدادی را انتخاب می‌کند.
 2. بورسیه تحصیلی (DEVAK): فقط دانشجوی سال دوم در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، حقوق، اقتصاد، مدیریت، ریاضیات، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی یا روابط بین‌الملل می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه گالاتاسرای ترکیه

شما می‌توانید با داشتن حداقل معدل دیپلم 17 از دانشگاه گالاتاسرای پذیرش بگیرید. اما ضروری است که بدانید که اولویت با دانشجویانی هست که در آزمون متمرکز و یا آزمون یوس گالاتاسرای شرکت کرده باشند.

نکات بیشتر
راهنمای دانشجو:

برای آشنایی با آزمون پذیرش دانشجویان خارجی، مقاله آزمون یوس در ترکیه را حتماً بخوانید.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه گالاتاسرای

کلاس های درس ارشد و دکتری دانشگاه گالاتاسرای

قبل از آنکه شرایط پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی گالاتاسرای را شرح دهیم، باید بدانید که داوطلبان خارجی که از مؤسسات آموزش عالی خارج از کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند باید مدارک یا گواهی فارغ‌التحصیلی خود را به آموزش عالی ترکیه ارائه دهند و گواهی معادل‌سازی شده توسط شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) را به دانشگاه گالاتاسرای ارائه دهند.

کارشناسی ارشد دانشگاه گالاتاسرای:

 • ارائه مدرک کارشناسی
 • ارائه نتیجه آزمون ALES با نمره 70 و یا آزمون‌های معادل آن
 • ارائه مدرک مهارت زبان متناسب با زبان آموزشی رشته مورد نظر که توسط مرکز برگزاری آزمون و گزینش دانشجو (OSYM)تأیید شده است؛ به طور نمونه برای برنامه‌های به زبان ترکی سطح C1 آزمون TOMER نیاز است.

دکتری دانشگاه گالاتاسرای:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد
 • ارائه نتیجه آزمون ALES با نمره 70 و یا آزمون‌های معادل آن
 • ارائه مدرک مهارت زبان متناسب با زبان آموزشی رشته مورد نظر که توسط مرکز برگزاری آزمون و گزینش دانشجو (OSYM)تأیید شده است؛ به طور نمونه برای برنامه‌های به زبان ترکی سطح C1 آزمون TOMER نیاز است.

دانشکده های دانشگاه گالاتاسرای

فضای داخلی دانشکده های دانشگاه گالاتاسرای

دانشکده گالاتاسرای تنها 5 دانشکده دارد که در اینجا اسامی آن‌ها را نام می‌بریم؛

 1. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 2. دانشکده حقوق
 3. دانشکده مهندسی و تکنولوژی
 4. دانشکده ارتباطات
 5. دانشکده علوم پایه

دانشگاه گالاتاسرای چه رشته هایی دارد؟

قصد داریم ابتدا برترین رشته‌هایی که دانشگاه گالاتاسرای استانبول ارائه می‌دهد را در قالب جدولی مطابق اطلاعات سایت “edurank.org” ارائه دهیم، سپس 10 رشته پرطرفدار دیگر آن را به شما معرفی کنیم.

برترین رشته‌های دانشگاه گالاتاسرای
نام رشته رتبه جهانی رتبه داخلی رتبه آسیا
مهندسی 2055 54 917
علوم اجتماعی 3052 63 938
ریاضی 1143 27 330

پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه گالاتاسرای:

 • اقتصاد
 • روابط بین‌المللی
 • حقوق
 • مدیریت
 • علوم سیاسی
 • فلسفه
 • ارتباطات
 • زبان‌شناسی تطبیقی و زبان‌های خارجی کاربردی

امکانات دانشگاه گالاتاسرای استانبول

باشگاه ورزشی دانشگاه گالاتاسرای استانبول

در دانشگاه Galatasaray شما از مزایای آموزشی، رفاهی و تفریحی بسیاری بهره خواهید برد. علاوه بر آنکه دانشجویان می‌توانند عضو باشگاه‌های دانشگاهی شوند و در زمینه علایق خود فعالیت کنند، کنفرانس‌ها و سمینارهایی زیادی در این دانشگاه برگزار می‌شود. در ادامه به معرفی امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه گالاتاسرای می‌پردازیم؛

امکانات رفاهی دانشگاه گالاتاسرای:

 • بانک
 • پارکینگ ماشین
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری

امکانات آموزشی دانشگاه گالاتاسرای:

 • سالن‌های کنفرانس و اجتماعات
 • کتابخانه
 • 16 مرکز کاربردی – تحقیقاتی
 • آزمایشگاه‌های تحقیقاتی

امکانات تفریحی دانشگاه گالاتاسرای:

 • سالن‌های ورزشی
 • کافه تریا
 • باشگاه و انجمن‌های دانشجویی

خوابگاه دانشگاه گالاتاسرای ترکیه

امکانات خوابگاه دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای خوابگاه اختصاصی ندارد اما در اطراف آن خوابگاه‌های بسیار زیادی وجود دارد. فاصله برخی از این خوابگاه‌ها تا دانشگاه حدوداً 4 کیلومتر است. تمام خوابگاه‌ها تلویزیون، سالن غذاخوری، اینترنت، یخچال، سالن مطالعه و سایر امکانات رفاهی مورد نیاز دانشجویان را دارند. اسامی بعضی از این خوابگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • خوابگاه پسرانه سابیها حانیم بی اوغلو
 • خوابگاه دخترانه آلتین هالیچ
 • خوابگاه دخترانه کامپوسرای

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل گالاتاسرای را معرفی کردیم. این دانشگاه رتبه 56 دانشگاه‌های ترکیه را دارد که در شهر استانبول واقع شده است. با خواندن صفحه پیش رو، شما اطلاعات کاملی از شرایط پذیرش، شهریه رشته‌های پرطرفدار، مزایا و امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه گالاتاسرای در ترکیه به دست خواهید آورد.

پینار میرزایی

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه گالاتاسرای

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=19184
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”