logo
دانشگاه یالووا ترکیه
لوگو دانشگاه یالوا

دانشگاه یالووا

(Yalova University)

location

شهر: یالوا

univercity

تعداد دانشکده: 9

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 98

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2008

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: SAT, YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه یالووا یکی از موسسات آموزش عالی کشور ترکیه است که امکانات و شرایط متنوعی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، دانشگاه یالووا می‌تواند یکی از انتخاب‌های خوب و متفاوت برای شما باشد. این دانشگاه با امکانات آموزشی و تفریحی عالی و شرایط ثبت نام آسان، از دانشگاه‌های جذاب ترکیه است. همچنین با دسترسی خوب از همه شهرهای بزرگ ترکیه و ارتباط مناسب با بخش‌های صنعتی، حقوقی و… یکی از انتخاب‌های مناسب برای شما خواهد بود. اگر قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید، ما در این مقاله دانشگاه یالووا را به شما معرفی کرده‌ایم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه یالووا ترکیه

دانشگاه یالووا یکی از دانشگاه‌های تاسیس شده در قرن بیست‌ویکم در کشور ترکیه به شمار می‌رود که با هدف آموزش دانشجویان تأسیس شده است. پایه و اساس دانشگاه‌ Yalova را مدرسه حرفه‌ای یالووای دانشگاه اولوداغ تشکیل می‌دهد. دانشگاه دولتی یالووا که یک دانشگاه جوان و پویا در منطقه یالووا ترکیه به حساب می‌آید، فعالیت آموزشی خود را در سال 2008 آغاز کرده است.

دانشگاه یالووا هم‌اکنون دارای 9 دانشکده، 2 مدرسه عالی، 1 موسسه تحصیلات تکمیلی و 5 مدرسه فنی و حرفه‌ای است. تعداد کل دانشجویان این دانشگاه 16,565 نفر، تعداد کل کارکنان دانشگاهی 639 نفر، تعداد کل کارکنان اداری 381 نفر و تعداد فارغ‌التحصیلان آن 24,825 نفر است. دانشگاه یالووا به عنوان یکی از دانشگاه‌ های ترکیه با کادر علمی و آموزشی خود در تلاش است تا بتواند تبدیل به یکی از دانشگاه‌های پویا و روبه رو رشد این کشور شود.

آیا دانشگاه یالووا مورد تایید ایران است؟

اعتبار دانشگاه یالووا

دانشگاه یالووا در میان دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم قرار ندارند. اما وجود برنامه‌های متنوع تبادل استاد و دانشجو در سطح ملی و بین‌المللی در این دانشگاه آن را به یکی از دانشگاه‌های ممتاز ترکیه تبدیل کرده است. این دانشگاه، در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس پلاس، فارابی و مولانا عضویت دارد. اگر می‌خواهید در یکی از دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید که در ایران مورد تایید باشد، می‌توانید به صفحات دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ترکیه مراجعه کنید و آخرین اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

آدرس دانشگاه یالووا کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: یالووا 77200، بر جاده چینارجیک، پردیس مرکزی دانشگاه یالووا

دانشگاه یالووا یکی از دانشگاه‌های زیبای ترکیه است که از نظر موقعیت مکانی در میان جنگل و دریا قرار گرفته و 6 پردیس دارد. دانشگاه‌ Yalova، 6 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و با وسایل نقلیه عمومی و شاتل‌های دانشجویی قابل دسترسی است. همچنین دسترسی به دانشگاه و بسیاری از نقاط شهر با مینی‌بوس و اتوبوس‌های عمومی امکان‌پذیر است.

شهر یالووا مرکز استانی به همین نام است و می‌توانید برای عزیمت به آن از خدمات فرودگاهی، جاده‌ای و دریایی استفاده کنید. اگر قصد دارید از طریق استانبول به یالووا بروید، بهترین راه استفاده از حمل‌ونقل هوایی و از طریق فرودگاه سابیها گوکچن استانبول است. این راه هم بدانید که این دانشگاه در 18 کیلومتری دانشگاه گبزه قرار دارد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه یالووا

دانشگاه یالووا از نظر رتبه‌بندی بین 100 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه بر اساس داده‌های سایت رنکینگ edurank.org”، در داخل ترکیه از دانشگاه بینگول که در رتبه 100 بهترین دانشگاه‌های ترکیه قرار گرفته، جایگاه بالاتری را به خود اختصاص داده است. در جدول زیر می‌توانید رتبه دانشگاه یالووا را در سطح داخلی و جهانی بر اساس سایت نام برده مشاهده کنید؛

رنکینگ دانشگاه یالووا 2023
سطح رتبه دهی رتبه
رتبه جهانی 5024
رتبه داخلی 98

شرایط پذیرش دانشگاه یالووا ترکیه

دانشگاه یالووا شرایط مختلفی برای پذیرش دانشجویان خود دارد. این دانشگاه در مقاطع کاردانی و کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند. همچنین دانشگاه یالووا ترکیه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی هم دانشجو می‌پذیرد که در ادامه آنها را هم توضیح خواهیم داد. شما می‌توانید برای قبولی در مقاطع کاردانی و کارشناسی با استفاده از شرایط زیر زمینه‌های لازم برای قبولی در دانشگاه یالووا را برای خود فراهم کنید. گفتنی است که یکی از موارد زیر برای ورود به دانشگاه کفایت می‌کند.

 • مدرک دیپلم دبیرستان با معدل 15
 • ارائه نتیجه آزمون YOS دانشگاه یالووا و یا آزمون‌ها یا دیپلم‌های بین‌المللی ABITUR، ACT، GCE (A LEVEL)، IB  و SAT
 • ارائه گواهی المپیاد علمی بین‌المللی به رسمیت شناخته شده توسط شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TUBITAK)
نکات بیشتر
قابل توجه داوطلبان:

هر دانشجوی خارجی برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه موظف است که مدرک زبان ترکی یا زبان انگلیسی را داشته باشد یا در کلاس‌ها و دوره‌های مقدماتی زبان خارجی به صورت اجباری شرکت کند.

مدارک ثبت نام دانشگاه یالووا

دانشگاه یالووا مدارک مختلفی در هنگام ثبت‌ نام از شما دریافت می‌کند که می‌توانید این مدارک را در زمان مورد نظر از سوی دانشگاه در سامانه سایت بارگذاری کنید. این موارد عبارت‌اند از:

 • دیپلم دبیرستان و ترجمه ترکی دیپلم دبیرستان
 • اصل و ترجمه ترکی ریز نمرات کارنامه دبیرستان
 • اصل مدرک نتیجه آزمون مربوطه و ترجمه ترکی آن
 • فتوکپی شناسنامه رسمی یا صفحه هویتی پاسپورت
 • عکس
 • مدارک مهارت زبان

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه یالووا

دانشگاه یالووا، همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، دانشجویان برای اخذ پذیرش، به حداقل نمرات یکی از آزمون‌های معتبر احتیاج دارند. شما می‌توانید با کسب حداقل نمره در یکی از آزمون‌های درج شده در جدول زیر یا دیپلم، شرایط پذیرش در دانشگاه دولتی یالووا را به دست آورید. از شما دعوت می‌کنیم برای دانستن بیشتر درباره آزمون پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ترکیه، صفحه آزمون یوس را بخوانید.

آزمون و دیپلم‌های بین‌المللی حداقل نمره
یوس (YOS) 60 از 100
ACT 21
SAT 1000 از 1600
ارائه گواهی المپیاد علمی بین‌المللی به رسمیت شناخته شده توسط TUBITAK مدال طلا، نقره، برنز

شهریه دانشگاه یالووا در سال 2024

دانشگاه یالووا در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد و به دلیل تنوع در رشته‌ها دارای شهریه‌های متفاوتی در هر رشته است. باید به این نکته توجه کنید که تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه نسبت به سایر رشته‌ها گران‌تر است و اگر قصد دارید در این رشته تحصیل کنید باید نگاه ویژه‌ای به بحث هزینه‌ها داشته باشید. در جدول زیر مبالغ دقیق شهریه رشته‌های مختلف دانشگاه را به نقل از سایت رسمی دانشگاه برای شما نمایش می‌دهیم؛

شهریه دانشگاه یالووا سال 2024
رشته شهریه سالانه (لیر)
پزشکی 82.818
فیزیوتراپی و توان‌بخشی 10.940
روان‌شناسی 10.940
مهندسی کامپیوتر 16.286
مهندسی صنایع 16.286
مهندسی شیمی 16.286
مهندسی مکانیک 16.286
مهندسی انرژی سیستم 16.286
حقوق 12.308
اقتصاد 12.308
خدمات اجتماعی 12.308
طراحی گرافیک 20.502
مدیریت 12.308
روابط بین‌الملل (انگلیسی) 18.462
معماری داخلی 20.502

بورسیه دانشگاه یالووا

این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌ای اختصاص نداده است و اگر قصد دارید در دانشگاه یالووا تحصیل کنید باید شهریه تحصیل در هر رشته را که در بالا توضیح دادیم را پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید: اگر نمی‌خواهید برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه هزینه زیادی بپردازید یا برای پرداخت شهریه مشکل دارید، شرایط لازم برای بورسیه تحصیلی ترکیه را بررسی کنید و از مزیت‌های زیاد آن بهره‌مند شوید.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه یالووا

دوره‌های تحصیلات تکمیلی یکی از ویژگی‌های مهم دانشگاه یالووا در ترکیه است که آن را به یکی از گزینه‌های مهم برای انتخاب شما جهت تحصیل در این کشور تبدیل می‌کند. برای اخذ پذیرش در هرکدام از این مقاطع به شرایطی نیاز دارید که به تفکیک آنها را معرفی می‌کنیم؛

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه یالووا

 • داشتن مدرک کارشناسی
 • داشتن حداقل نمره 50 از 100 در معدل لیسانس
 • داشتن حداقل امتیاز 55 از آزمون آلس (ALES) و یا امتیاز آزمون‌های بین‌المللی معادل آلس.
 • شرکت در آزمون‌های علمی و کسب حداقل 60 درصد از امتیازات کل
 • کسب 50 درصد امتیاز یکی از آزمون‌های زبان داخلی یا بین‌المللی برای دروسی که زبان تدریس آنها ترکی نیست.
 • 50 درصد امتیاز آزمون آلس، 20 درصد معدل لیسانس، 10 درصد نمره آزمون زبان و 20 درصد امتیاز آزمون ورودی برای پذیرش نهایی رشته‌هایی که به زبان غیر ترکی است.
 • 50 درصد امتیاز آزمون آلس، 20 درصد معدل لیسانس و 30 درصد امتیاز آزمون ورودی برای پذیرش نهایی رشته‌هایی که به زبان ترکی هستند.

شرایط پذیرش دکتری دانشگاه یالووا

 • داشتن مدرک کارشناسی (دکتری مستقیم) با معدل کل بالای 70 از 100 و یا مدرک کارشناسی ارشد با پایان‌نامه با امتیاز معادل
 • کسب امتیاز بالای 55 در آزمون آلس
 • کسب امتیاز بالای 55 در آزمون‌های داخلی زبان و یا معادل آن در آزمون‌های بین‌المللی زبان
 • داشتن میانگین معدل کارشناسی بالای 3.5 و آلس بالای 85 برای کسانی که با مدرک کارشناسی پذیرش می‌شوند.
نکات بیشتر
راهنمای دانشجو!

ارزیابی موفقیت داوطلبانی که برای مقطع دکترا یا تخصص هنر با مدرک کارشناسی ارشد اقدام می‌کنند، 50 درصد نمره آزمون ALES، 20 درصد نمره فارغ‌التحصیلی، 10 درصد نمره آزمون زبان خارجی و 20 درصد نمره آزمون ارزیابی علمی در نظر گرفته شده است. برای قبولی در برنامه‌ها، نمره ارزیابی موفقیت باید حداقل 70 باشد.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه یالووا ترکیه

پذیرش بدون آزمون دانشگاه یالووا

یکی از ویژگی‌های دانشگاه یالووا در ترکیه این است که این مرکز آموزشی عالی شرط پذیرش بدون کنکور را نیز دارد. اگر قصد دارید از این دانشگاه پذیرش بدون کنکور بگیرید، باید بدانید که با دیپلم دبیرستان ایران و حداقل نمره 15 شرایط پذیرش بدون کنکور را خواهید داشت.

دانشکده های دانشگاه یالووا

دانشگاه دولتی یالووا 9 دانشکده دارد که می‌توانید در آنها در رشته‌های مختلفی به تحصیل مشغول شوید. لیست دانشکده‌های دانشگاه یالووا را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید؛

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده مهندسی
 3. دانشکده حقوق
 4. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 5. دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 6. دانشکده علوم اسلامی
 7. دانشکده علوم بهداشت
 8. دانشکده هنر و طراحی
 9. دانشکده علوم ورزشی

دانشگاه یالووا چه رشته هایی دارد؟

دانشگاه یالووا رشته‌های متنوعی دارد که در شاخه‌های مختلف علمی به پذیرش دانشجو اقدام می‌کند. در ادامه به معرفی رشته‌های دانشگاه یالووا می‌پردازیم و رتبه رشته‌های تاپ این دانشگاه را در کشور ترکیه، قاره آسیا و جهان برای شما مرور می‌کنیم. به این نکته هم توجه داشته باشید که دانشگاه یالووا برای تحصیل شما در رشته‌های مهندسی و رشته‌های علوم پایه و همچنین تحصیل فیزیک در ترکیه گزینه مناسبی خواهد بود.

برترین رشته‌های دانشگاه یالووا
نام رشته رتبه داخلی رتبه آسیا رتبه جهانی
شیمی 63 1176 2508
مهندسی 67 1180 2621
فیزیک 67 1188 2549

پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه یالووا:

 • علم مواد
 • کسب و کار
 • هنرهای آزاد و علوم اجتماعی
 • مهندسی شیمی
 • اقتصاد
 • علوم کامپیوتر
 • زیست شناسی
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • پرستاری
 • مهندسی صنایع

امکانات دانشگاه یالووا

کتابخانه دانشگاه یالووا

دانشگاه یالووا امکانات متنوعی در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد و شما می‌توانید مطمئن باشید که با حضور در این دانشگاه از امکانات زیادی بهره‌مند خواهید شد. دانشگاه یالووا در زمینه‌های آموزشی و تفریحی فضاها و امکانات متنوعی را برای شما در نظر گرفته است. برخی از این امکانات را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم؛

امکانات رفاهی دانشگاه یالووا:

 • پارکینگ ماشین
 • بانک
 • مرکز کپی
 • مرکز سلامت
 • پردیس بدون مانع

امکانات آموزشی دانشگاه یالووا:

 • مرکز آموزش از راه دور
 • کتابخانه
 • سالن کنفرانس
 • ارائه برنامه‌های دانشگاهی و تلاش برای آموزش مهارت‌های اداری، کارآفرینی و اقتصادی
 • بالا بودن سطح کیفی و کمی کلاس‌های درسی، آزمایشگاه‌ها، تجهیزات و لوازم فنی
 • همکاری دانشگاه یالووا با بخش صنعت به دلیل واقع شدن در یکی از صنعتی‌ترین مناطق ترکیه

امکانات تفریحی یالووا:

 • سالن ورزش
 • زمین تنیس
 • کافه

خوابگاه دانشگاه یالووا ترکیه

امکانات خوابگاه دانشگاه یالووا ترکیه

دانشگاه یالووا در ترکیه 3 خوابگاه دولتی دارد که توسط موسسه امور اعتباری و خوابگاه‌های ترکیه (KYK) اداره می‌شوند. شما می‌توانید با ثبت درخواست، خوابگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در ادامه خوابگاه‌های نزدیک به این دانشگاه را برای شما معرفی می‌کنیم؛

 • خوابگاه پسرانه ترمال
 • خوابگاه دخترانه ترمال
 • خوابگاه دخترانه یالووا مرکزی

جمع بندی

دانشگاه یالووا یکی از موسسات آموزش عالی کشور ترکیه است که شما می‌توانید برای ادامه تحصیل آن را انتخاب کنید. ما در این مقاله آرتان بورس تاپ ضمن معرفی این دانشگاه، امکانات، دانشکده‌ها، رشته‌ها و شهریه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه یالووا را به شما معرفی کردیم. همچنین شرایط پذیرش در این دانشگاه و آزمون‌های لازم و نمره‌های مورد نیاز برای ثبت نام نیز در این مقاله معرفی شده است.

پینار میرزایی
پینار میرزایی

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه یالووا

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=17232
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”