a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

درامد در ترکیه

درآمد در ترکیه

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی و واقع در خاورمیانه و جزء کشورهای توسعه یافته است. آن چه در این مقاله به توضیح آن می پردازیم در مورد درآمد در ترکیه و هزینه هایی است که برای زندگی در ترکیه تعیین شده و اطلاع از آن جهت اقامت در ترکیه لازم و ضروری است. بدیهی است که هزینه های زندگی به نسبت نوع زندگی هر شخص و میزان مخارج آن متفاوت است؛ اما طبق آمار و رقم هایی که در این مورد وجود دارد هزینه زندگی در این کشور برای هر فرد ماهانه حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر است. سوال مهمی که ممکن است برای خیلی از افرادی که قصد مهاجرت دارند، پیش بیاید بحث درآمد در ترکیه است. متوسط در آمد در کشور ترکیه برای افرادی که دارای تخصص خاص و منحصر به فردی هستند، بالا خواهد بود. طبق گزارشی از طرف سازمان ملل حداقل دستمزد در ترکیه در هر ساعت ۱٫۱ دلار است. بنا به میزان فعالیت افراد و و حوزه ای که در آن مشغول به کار هستند درآمد و حقوق نیز متفاوت است. اما به طور کلی میانگین حقوق خالص ساکنین کشور ترکیه با کسر پرداخت مالیات ۲٫۳۶۶٫۸۶ لیر ترکیه است.

متوسط درآمد در ترکیه چقدر است

حقوق و درآمد افراد در هر کشور متناسب با شغل آنها قطعا متفاوت است. اما موسسه آمار ترکیه اعلام کرده که درآمد سالانه سرانه یک خانواده در این کشور ۱۶٫۵۱۵ لیر است؛ هرچند این متوسط درآمد در ترکیه در شهرهای مختلف از جمله آنکارا، استانبول و ازمیر فرق دارد. شهر آنکارا در مقایسه با شهر استانبول شرایط کاری بهتری دارد و به نسبت متوسط درآمد آن نیز بیشتر است. طبق یک نظرسنجی که بین حوزه های مختلف کاری انجام شده متوسط درآمد در ترکیه ۱۳۷٫۱۱۳ لیر و متوسط دستمزد خالص ۹۷٫۲۲۷ لیر است. میزان متوسط درآمد در هر کشور بر حسب کل جمعیت و ساکنین آن کشور محاسبه می شود. به آمار زیر در مورد متوسط درآمد در مشاغل محتلف توجه کنید:

شغلمتوسط درامد در ترکیه به طور سالانه
پزشک متخصص۲۰۲٫۴۰۰
مدیر فناوری اطلاعات۱۸۸٫۵۱۳
مهندس معمار۸۰٫۷۲۳
مدیر کل۳۵۹٫۵۸۳
مدیر فروش۱۴۸٫۵۸۳
مهندس۱۰۶٫۸۲۸
کارگردان۳۰۵٫۷۲۳
توسعه دهنده نرم افزار۹۴٫۷۲۶
مدیر منابع انسانی۱۵۵٫۸۶۴

درآمد سرانه ترکیه در سال ۲۰۲۰

نخست وزیر ترکیه در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که رشد اقتصادی کشور ترکیه تا سال ۲۰۲۰ در حدود ۵/۵ درصد افزایش می یابد. توجه به مباحث مالی و اقتصادی برای مهاجرت و اقامت یکی از موراد مهم و ضروری است. طبق آمار و برنامه هایی که جدیدا توسط دولت ترکیه اعلام شده، از جمله افزایش نیروی انسانی، افزایش انگیزه برای سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار، شاهد افزایش درآمد سالانه در سال ۲۰۲۰ خواهیم بود. طبق پیش بینی های اخیر درآمد سرانه در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۳٫۰۰۰ دلار افزایش خواهد یافت که این اتفاق به دلیل افزایش اشتغال و در نتیجه تک رقمی شدن نرخ تورم در این کشور بوده است. بدیهی است که با کاهش نرخ تورم و افزایش اشتغال، درآمد در ترکیه روند صعودی را طی خواهد کرد.

درآمد پزشک در ترکیه

درآمد پزشکان در ترکیه

طبق لیستی که در ابتدای مقاله در جدول درامد در ترکیه ارائه شد، شغل پزشکی یکی از پردرآمدترین شغل ها در کشور ترکیه است. قدم اول پس از انتخاب کشور محل خدمت از جمله کشور ترکیه معادل سازی و ارائه مدارک تحصیلی و دریافت مدرک معادل سازی شده از تحصیلات تکمیلی ترکیه (YOK) و اخذ نمره ۸ (نمره B) در آزمون زبان ترکی و سپس ارسال درخواست برای دریافت مجوز از وزارت بهداشت ترکیه برای شروع همکاری در حوزه پزشکی کشور ترکیه است. اطلاع از میزان درآمد پزشکان در ترکیه جزء لایفنک پزشکانی است که تصمیم دارند در این کشور مشغول به کار شوند. این در حالی است که به دلیل زیاد بودن شاخه های فعالیت در رشته پزشکی میزان درآمد متفاوت است. دسته بندی هایی در مورد گرایش های متفاوت رشته های پزشکی و درامد پزشکان در ترکیه وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

گرایشمتوسط درامد ماهانه در ترکیه
جراححداقل ۴۰ هزار لیر، حداکثر ۲۵۰ هزار لیر
پزشک عمومی حداقل ۱۰ هزار لیر- حداکثر ۲۵ هزار لیر
پزشک متخصصحداقل ۲۰ هزار لیر- حداکثر بالای ۱۱۰ هزار لیر
چشم پزشکحداقل ۲۵ هزار لیر- حداکثر ۱۰۰ هزار لیر
متخصص ارتودنسیحداقل ۱۰ هزار لیر- حداکثر بالای ۹۰ هزار لیر
پزشک فوق تخصصحداقل ۳۰ هزار لیر- حداکثر ۳۰۰ هزار لیر

 لیستی که در بالا مشاهده می کنید، متناسب با میزان کار در هفته و ماه، میزان سابقه پزشکان، جایگاه پزشک در جامعه پزشکی و دیدگاه افرادی که به نزد پزشک می روند متفاوت است. به همین دلیل برای هر گرایش شغلی پزشکان میزان درآمد پزشکان در ترکیه به صورت حداقل و حداکثر ذکر شده است.

بیشتر بخوانید: پزشکی بدون کنکور ترکیه

درآمد ماساژور در ترکیه

شغل ماساژوری جزء شغل های پرطرفداری است که معمولا برای شروع فعالیت نیاز به سرمایه کمی دارد. افراد با انتخاب این حرفه دوره های آموزشی را در سطح های مبتدی و حرفه ای می گذرانند. ماساژوری در ترکیه در سال های اخیر مورد استقبال قرار گرفته است. افراد متقاضی در هتل ها، استخرها و مراکز ورزشی مشغول به کار می شوند. علاوه بر اهمیت این شغل درآمد ماساژور در ترکیه نیز در مقایسه با میزان فعالیتی که در روز و ماهانه انجام می دهد متفاوت است. به همین ترتیب میزان میانگین درآمد در هر ساعت برای یک ماساژور در ترکیه حدود ۱۲۷ لیر تعیین شده که درآمد قابل توجهی در یک ماه است.

درامد خیاط در ترکیه

درآمد خیاطی در ترکیه

علاوه بر اشتغال در رشته های پزشکی و مهندسی که درآمد در ترکیه برای آنها نسبتا خوب است، فعالیت در رشته های فنی و هنری هم از این قاعده مستثنی نیست. از جمله آن ها درآمد خیاطی در ترکیه است که متناسب با میزان فعالیت و خلاقیت فرد درآمد معقول و مناسبی است. به دلیل این که صنعت پوشاک در ترکیه از گذشته تاکنون پیشتاز بوده، هر ساله کشور ترکیه اقدام به استخدام خیاطان ماهر می کند. در این راستا دولت ترکیه شرایط قابل توجهی را برای خیاطان فعال در این کشور در نظر دارد از جمله مزایای زیر:

  • پایه حقوق ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تا ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان در ماه (درامد خیاطی در ترکیه حدود ۵۷۴ لیر تا ۱٫۹۱۴ هزار لیر است)
  • در نظر گرفتن خوابگاه برای اقامت خیاطان
  • ارائه ویزای کار ۳ ماهه از طرف کارفرمایان

درآمد مدلینگ در ترکیه

درآمد مدلینگ در ترکیه خوب است. می توانید به یک موسسه کاریابی ایرانی در ترکیه بروید و دریافت مشاوره های لازم و وارد این حخرفه شوید. حرفه مدلینگ یکی از جذاب ترین و البته کاربردی ترین مشاغل در حوزه تبلیغات است. هر ساله تعداد افرادی که با وارد شدن به حرفه مدلینگ به شهرت رسیده اند، افزایش می یابد. در این راستا کشور ترکیه نیز به دلیل ممتاز بودن در صنعت پوشاک، افراد زیادی را برای فعالیت در صنعت مدلینگ انتخاب و استخدام می کند. برای کسب درامد در ترکیه در حوزه مدلینگ فقط داشتن ظاهری آراسته و زیبا نیست. شرکت های فعال قبل از ورود به صنعت مدلینگ دوره های آموزشی برگذار می کنند و افراد مستعد را پرورش می دهند.

فعالیت در حوزه مدلینگ در سنین کودکی نیز امکان پذیر است و با حمایت فعالان و استقبال حوزه مدلینگ رو به رو شده است. حتی می توانند دارای درآمد باشند. برای مثال درآمد مدلینگ در ترکیه برای یک کودک بین ۳۸ لیر تا ۹۰ لیر متغیر است. این درآمد برای افراد با سنین بیشتر افزایش می یابد؛ تا جایی که برخی از فعالان صنعت مدلینگ بر این باورند درآمد مدلینگ در ترکیه حتی روزانه از ۳۰ لیر با بالا افزایش می یابد.

درامد دندانپزشک در ترکیه

درآمد دندانپزشکی در ترکیه

فعالیت در تخصص دندانپزشکی از سال ۲۰۱۲ در کشور ترکیه رسما آغاز شده است. درآمد دندانپزشکی در ترکیه بالا است و این موضوع سبب شده که دندانپزشکی به یکی از شغل های پرطرفدار تبدیل شود. قدم اول برای فعالیت در حوزه دندانپزشکی در کشور ترکیه و کسب عالی ترین درامد در ترکیه، شرکت در آزمون DUS است که جزء آزمون های دشوار این کشور محسوب می شود. معمولا افراد قبل از شرکت در این آزمون در کلاس های مربوط به آزمون DUS شرکت می کنند که میزان هزینه این کلاس ۱۳۵۰ تا ۱۵۲۰ دلار در سال است. پس از آن هر دندانپزشک باید عضو انجمن دندانپزشکی ترکیه شود.

نکته مهمی که در این جا مطرح می شود، میزان درآمد دندانپزشکی در ترکیه است. این تخصص هم مانند سایر تخصص های ذکر شده در بالا متناسب با محل استخدام، ساعات کار دندانپزشک در هفته و ماه متغیر است. درآمد دندانپزشکانی که در مراکز دولتی و حقوقی مشغول به کار هستند در مقایسه با درآمد دندانپزشکانی که مطب شخصی دارند کمتر است؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که دندانپزشکان شاغل در مراکز دولتی حقوق ماهیانه ای را به طور ثابت از طرف دولت کشور ترکیه دریافت می کنند. حداقل درآمد دندانپزشکی در کشور ترکیه ۱۹۷٫۷۹۸ لیر (معادل ۳۴۰۱۳٫۸۲ دلار) است. علاوه بر این دندانپزشکان به طور متوسط هر ماه حدود ۶۹۰۳ لیر پاداش دریافت می کنند که این پاداش نیز بر اساس حرفه ای یا مبتدی بودن و سوابق کار دندانپزشک متفاوت و متغیر است.

  • درامد دندانپزشکی در ترکیه در سطح حرفه ای: ۲۵۰۷۴۰ لیر ترکیه معادل ۴۳۲۴۹٫۴۶ دلار
  • حقوق و دستمزد سطح مبتدی: ۱۳۶۵۶ لیر ترکیه معادل با ۲۳۵۳۴٫۸۹ دلار

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه

درآمد آرایشگری در ترکیه

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، افرادی که دارای تخصص و مهارت خاصی هستند می توانند به درآمد مشخص و نسبتا خوبی دست یابند. یکی از حرفه هایی که امروزه در ردیف شغل های محبوب و پر درامد در ترکیه مورد استقبال افراد قرار گرفته آرایشگری است. تمرکز عمده آرایشگرانی که قصد شروع فعالیت در رشته آرایشگری را دارند، روی شهر استانبول است. طبق آمار و نتایجی که توسط میانگین تعداد آرایشگران فعال اعلام شده، درآمد متوسط آرایشگری بین ۳۵ تا ۴۰ هزار لیر در ماه است. البته درآمد آرایشگری در ترکیه بستگی به تجربه شخص دارد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments