دانشگاه مدیپول
logo
تحصیل دندانسازی در ترکیه

دندانسازی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دندانسازی در ترکیه یکی از مشاغل و رشته‌های تحصیلی است که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه متقاضیان مهاجرت به ترکیه قرار می‌گیرد. حقوق بالای دندانسازان در کنار رفاه اجتماعی و ثبات اقتصادی کشور ترکیه، باعث شده تا بسیاری از دندانسازان ایرانی به فکر مهاجرت کاری به این کشور باشند.

از طرف دیگر تدریس رشته تحصیلی دندانسازی یا پروتز دندان در دانشگاه‌های این کشور با مجهزترین و مدرن ترین امکانات روز دنیا؛ بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند ایرانی به این رشته تحصیلی را به سمت خود کشیده است. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه مقاله اطلاعات کاملی در رابطه با این شغل در ترکیه، بازار کار و میزان درآمد دندانسازی در این کشور را با شما به اشتراک بگذاریم.

دندانسازی در ترکیه چگونه است؟

رشته دندانسازی در ترکیه

دندانسازی یکی از مشاغل زیر شاخه رشته دندانپزشکی در ترکیه است. این حرفه در حقیقت یکی از شغل‌هایی به حساب می‌آید که وظیفه آن در کنار حرفه دندانپزشکی، ارائه دادن خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران مراجعه کننده به کلینیک‌های دندانپزشکی است. وظیفه و کار یک دندانساز در کشور ترکیه نیز به این شکل است که در ابتدا دندان‌پزشک، دندان‌های بیمار را قالب گیری می‌کند؛ سپس آن قالب‌ها را برای لابراتوار دندانسازی ارسال می‌کند. در این مرحله کار دندانساز شروع می‌شود و باید مطابق با طرح درمان، قالب‌های ارائه شده و نظر دندان‌پزشک، برای بیمار یک پروتز دندانی مناسب تهیه کند.

 مطابق با توضیحات بالا، یک دندانساز در ترکیه به صورت مستقیم با بیمار ارتباط ندارد. تمامی مراحل پذیرش بیمار و معاینه او، قالب گیری دندان‌ها، تطبیق رنگ دندان‌ها، امتحان پروتز و … توسط دندان‌پزشک انجام می‌شود. تنها وظیفه دندانساز نیز این است که مطابق با توضیحات ارائه شده توسط دندان‌پزشک، پروتز دندان یا دندان مصنوعی ثابت، متحرک یا ایمپلنت و … برای بیمار تهیه کند.

توجه داشته باشید که تمامی کسانی که در حرفه دندانسازی در ترکیه مشغول به کار می شوند؛ فارغ‌التحصیلان رشته پروتز دندانی در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا هستند. لذا برای مشغول به کار شدن در ترکیه باید مدرک دانشگاهی پروتز دندانی، از دانشگاه‌های این کشور یا کشورهای خارج از ترکیه را در اختیار داشته باشید. در صورتی که مدرک دانشگاهی شما از دانشگاه‌های خارج از کشور ترکیه باشد؛ لازم است که تمامی مدارک دانشگاهی خود را در ترکیه معادل سازی کنید.

بازار کار شغل دندانسازی در ترکیه

کشور ترکیه نیاز بالایی برای پذیرش افراد در حوزه شغلی دندانسازی دارد. تمامی کلینیک‌ها و دندان‌پزشکان این کشور نیز برای ساخت پروتزهای دندانی ثابت و متحرک، ساخت دندان مصنوعی، پلاک‌های ارتودنسی و … به یک دندان تکنسین پروتز دندانسازی نیاز دارند.

لذا می‌توان گفت کشور ترکیه از بازار کار مناسبی برای دندانسازان و فارغ‌التحصیلان رشته پروتز دندانی برخوردار است. تمامی دندانسازان و فارغ‌التحصیلان این رشته تحصیلی نیز به شرط به پایان رساندن تحصیلات خود با نمرات عالی و اخذ اقامت دائم ترکیه، می‌توانند در مراکز مختلفی چون بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مطب‌ها یا به صورت مستقل (با تأسیس لابراتوار دندانسازی) در ترکیه مشغول به کار شوند.

از محبوب ترین عناوین شغلی مرتبط با کار دندانسازی در کشور ترکیه عبارت‌اند از:

  • متخصص ایمپلنت (Implant Specialist)
  • تکنسین آزمایشگاه دندان پزشکی   (Dental Laboratory Technician)
  • کارآموز تکنسین دندان پزشکی (Denture Technician Trainee)
  • تکنسین دندان پزشکی (Dental Technician – Dentures)

درآمد دندانسازی در ترکیه

کار دندانسازی در ترکیه

میزان درآمد حرفه دندانسازی مانند سایر مشاغل تا حد زیادی بستگی به میزان مهارت، سطح تحصیلات، تخصص، سابقه کاری و … دارد. با این حال دندانسازی مانند سایر مشاغل حوزه تشخیص و درمان پزشکی، جزو مشاغل پردرآمد نه ‌تنها در ترکیه بلکه در سایر کشورهای جهان به حساب می‌آید. به صورت تقریبی نیز درآمد دندانسازان در کشور ترکیه با در نظر گرفتن میزان مهارت، سطح تحصیلات و سابقه کاری آن‌ها از 10700 لیر تا 26000 لیر می‌تواند متغیر باشد.

جمع بندی

دندانسازی در ترکیه یکی از مشاغلی است که بازار کار بسیار مناسب و درآمد بالایی دارد. در این مقاله اطلاعات کاملی در رابطه با این شغل در ترکیه، بازار کار و میزان درآمد دندانسازی در این کشور را با شما به اشتراک گذاشتیم. در صورتی که قصد مهاجرت کاری به ترکیه یا تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارید؛ به شما توصیه می کنیم با مشاورین و متخصصین هلدینگ بین المللی آرتان بورس تاپ تماس بگیرید. مشاوران ما با ارائه اطلاعات لازم در این زمینه می‌تواند دغدغه ذهنی شما را کاهش دهند؛ از همه مهم‌تر باعث می شوند تا برای انجام اقدامات لازم هزینه کمتری را متحمل شوید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7760

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
  • مورد تایید وزارت بهداشت
  • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
  • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه