دانشگاه مدیپول
logo
دنکلیک یا معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

دنکلیک چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند

آیا با دنکلیک، یکی از مراحل مهم برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، آشنا هستید؟ تصور کنید فرصتی بی‌نظیر برای ادامه تحصیل یا کار در ترکیه، کشوری با فرهنگ غنی که هم‌زمان مدرنیته غربی و سنت‌های شرقی را در خود جای داده است، پیش رویتان قرار گرفته. ممکن است ابتدا تصور کنید که دنکلیک کردن مدارک برای استفاده از این فرصت، فرایندی دشوار و دست‌وپاگیر است، اما در این مطلب از آرتان بورس تاپ قصد داریم نشان دهیم که چگونه با طی کردن چند گام ساده و توجه به نکات مهم، می‌توانید این مرحله را پشت سر بگذارید و به رویای خود دست پیدا کنید. پس با ما همراه باشید.

دنکلیک چیست؟

دنکلیک به معنای گرفتن معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه است. اگر قصد تحصیل یا کار کردن در این کشور را دارید، لازم است مدرک شما معادل با رشته و مدارک تحصیلی در سیستم آموزشی ترکیه باشد.

کسانی که در خارج از کشور ترکیه تحصیل کرده‌اند، فرایند دنکلیک را به انجام می‌رسانند تا مدارک تحصیلی آن‌ها به رسمیت شناخته شده و بتوانند در محیط‌های آکادمیک و حرفه‌ای این کشور ادامه تحصیل داده یا فعالیت کنند.

گواهی معادل سازی برای چه مواردی لازم است؟

گواهی معادل سازی مدارک تحصیلی برای موارد مختلفی لازم و ضروری است. این گواهی برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند و می‌خواهند مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه‌های مقصد ارائه دهند، اهمیت بالایی دارد.

علاوه بر این، گواهی معادل‌سازی هنگام بازگشت به کشور مبدأ نیز حائز اهمیت است. اگر که تحصیلات خود را در خارج از کشور انجام داده‌‌اید و قصد استفاده از مدارک تحصیلی درکشور خود را دارید، معادل‌سازی لازم است.

دنکلیک برای چه رشته ها و مقاطعی است؟

دنکلیک مقاطع کارشناسی

دنکلیک در ترکیه برای رشته‌های مقطع کارشناسی است به این معنی که اگر شما قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه ادامه تحصیل دهید، لازم است که مدارک مقطع قبلی خود را مطابق با استانداردهای آموزشی این کشور معادل‌سازی کنید. حال به نظر شما دنکلیک مدرک کار آسانی است یا فرایندی سخت و پیچیده؟

نحوه گرفتن دنکلیک ترکیه (مراحل اخذ)

گرفتن دنکلیک ترکیه شامل دو مرحله است؛ در مرحله اول لازم است مدارک خود را به صورت فایل پی دی اف و منظم، همراه با فرم درخواست معادل‌سازی در سایت اداره دنکلیک ترکیه بارگزاری کنید. بعد از اینکه مدارک شما توسط کارمندان این اداره بررسی شد، راندوو خواهید گرفت و سپس در مرحله دوم لازم است به صورت حضوری به اداره دنکلیک ترکیه مراجعه کرده و فرایند معادلسازی مدارک خود را به اتمام رسانید. توجه داشته باشید در صورتی که مدارک‌تان ناقص باشد به شما راندوو یا همان اجازه مراجعه حضوری به سازمان دنکلیک داده نخواهد شد.

نکات مهمی که از دنکلیک کردن مدارک در ترکیه باید بدانید

چند نکته کلیدی که در روند دنکلیک مدارک برای تحصیل در ترکیه، باید بدانید را در ادامه گفته‌ایم:

 • اهمیت کد فارغ‌التحصیلی 20 رقمی: برای تأیید اعتبار مدرک تحصیلی، لازم است که کد فارغ‌التحصیلی 20 رقمی در هنگام مراجعه درج شود. درخواست‌هایی که فاقد این کد باشند، پذیرفته نمی‌شوند.
 • گواهی معادل فقط یک بار صادر می‌شود: برای هر مدرک تحصیلی فقط یک بار می‌توان گواهی معادل دریافت کرد. در صورت مفقود شدن گواهی، می‌توان با مراجعه به مؤسسه‌ای که گواهی از آن دریافت شده، یک کپی تأیید شده دریافت کرد.
 • امکان معادل‌سازی از طریق نمایندگی‌های خارجی ترکیه: در صورت داشتن وکیل یا مشاور تحصیلی، امکان انجام معادل‌سازی قبل از آمدن به ترکیه وجود دارد.
 • معادل سازی دیپلم کاردانش و فنی حرفه‌ای: با وجود اینکه دانشگاه‌های ترکیه متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم کاردانش و یا فنی حرفه‌ای هستند را به راحتی پذیرش می‌کنند، اگر دارای این نوع دیپلم باشید، فرایند معادل سازی شما سخت و پیچیده خواهد بود. اما خبر خوب این است که آرتان همراه شما در این مسیر است و با داشتن تجربه و دانش بسیار در این زمینه به شما در تطبیق و معادل‌سازی مدارک‌تان کمک خواهد کرد.

معادل سازی (دنکلیک) چند روز طول می کشد؟

نحوه ی معادل سازی مدارک تحصیلی

طول مدت معادل‌سازی یا دنکلیک در ترکیه می‌تواند از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد. این مدت بستگی به عواملی مانند کشوری که از آن فارغ‌التحصیل شده‌اید، رشته تحصیلی‌تان، و نیاز به شرکت در امتحاناتی که توسط کمیسیون‌های مشاوره رشته برگزار می‌شود، بستگی دارد. منظور از آزمون این است که اگر شما مثلاً در دانشگاه‌های ایران چند ترم را در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و سپس انصراف داده‌اید، و اکنون دارای مدرک دیپلم هستید، می‌توانید در آزمون تعیین سطح شرکت کنید و در صورت قبولی، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درخواست دهید.

شرایط معادل سازی مدارک در ترکیه

فرآیند معادل‌ سازی مدارک در ترکیه برای همه افراد امکان‌پذیر است. تمامی ایرانیانی که در هر رشته‌ای، چه در دانشگاه‌ها و چه در مدارس ایران تحصیل کرده‌اند، می‌توانند برای گرفتن دنکلیک در ترکیه اقدام کنند. این شامل دانش‌آموختگانی می‌شود که مدرک خود را از مؤسسات آموزشی ایرانی دریافت کرده‌اند و قصد دارند تا آن‌ها را برای استفاده در ترکیه معادل‌سازی کنند.

دانش‌آموزانی که در مدارس افتتاح شده توسط جمهوری ترکیه یا قبرس شمالی در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند، مشمول فرآیند معادل‌سازی نمی‌شوند. مدارک تحصیلی این دانش‌آموزان به طور خودکار و بدون نیاز به فرآیند معادل‌سازی در ترکیه پذیرفته می‌شود.

مدارک لازم برای دنکلیک ترکیه

مدارک معادلسازی مدرک تحصیلی

برای انجام فرآیند دنکلیک در ترکیه، لازم است مدارکی را که در ادامه نام می‌بریم در دست داشته باشید. تهیه کردن این مدارک کار چندان سختی نیست و به راحتی می‌توانید آن‌ها را آماده کنید.

 • فرم درخواست برای شهروندان خارجی
 • اصل و فتوکپی اجازه اقامت یا ویزای تحصیلی
 • اصل پاسپورت و فتوکپی آن
 • اصل و فتوکپی کارنامه یا ریز نمرات سال آخر تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی

هزینه دریافت دنکلیک چقدر است؟

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دنکلیک کردن مدارک خود، هزینه ای را پرداخت نخواهند کرد. تنها لازم است مبلغی را از بابت ترجمه مدارک خود در ایران بپردازند.

جمع بندی

به پایان یکی دیگر از مطالب مفید و آموزشی در خصوص مهاجرت به ترکیه رسیدیم. در این مطلب با تمام جوانب، نکات کلیدی و مراحل مورد نیاز برای دنکلیک کردن مدارک خود آشنا شدیم. این دانش به شما امکان می‌دهد تا با اطمینان و دقت بیشتری به سمت تحقق اهداف تحصیلی یا شغلی خود در ترکیه پیش روید. با این حال طبیعی است که هنوز هم سؤالاتی در ذهن داشته یا به دنبال راهنمایی بیشتر باشید. کافیست که با کارشناسان آرتان بورس تاپ تماس بگیرید و پاسخ پرسش های خود را دریافت کنید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

پرسش های متداول

دنکلیک به معنای معادل‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه است، که برای ادامه تحصیل یا کار در این کشور ضروری است.
بله، دنکلیک کردن مدارک در ترکیه برای همه رشته‌ها و مقاطع تحصیلی لازم است تا مدارک مطابق با استانداردهای آموزشی ترکیه باشند.
این مراحل شامل تأیید مدارک تحصیلی، ترجمه رسمی، تأیید مهر وزارت امور خارجه و کنسولگری ترکیه، و ارائه مدارک به سفارت ایران در ترکیه است.
مدت زمان دنکلیک بسته به عواملی مانند کشور مبدأ، رشته تحصیلی و نیاز به شرکت در امتحانات خاص می‌تواند از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد.
هزینه انجام دنکلیک توسط سازمان یوک (YÖK) ، 150 لیر است.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=48047

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه