offer
15% تخفیف فقط برای آرتانی‌ها
logo
تحصیل رشته رادیوتراپی در ترکیه

رادیوتراپی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

رادیوتراپی یکی از رشته‌های پرطرفدار در حوزه پیراپزشکی است که هر ساله عده زیادی را به خود جذب می‌کند. رادیوتراپی در ترکیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. این بخش فرصت‌های شغلی و شرایط کاری متفاوتی را در اختیار فارغ‌التحصیلانش می‌گذارد. آن‌ها می‌توانند در واحدهای مختلف اعم از رادیولوژی بیمارستان‌ها و مؤسسات بهداشتی کار کنند و علاوه بر داشتن حرفه‌ای رضایت‌بخش، درآمد بالایی نیز داشته باشند.

رشته رادیوتراپی در ترکیه ۲ساله است و دانشجویان در سال آخر، دوره‌های عملی خود را در مجهزترین مراکز بیمارستانی و سلامت دنیا می‌گذرانند و فرصت این را دارند که با پیشرفته‌ترین دستگاه‌های روز دنیا کار کنند؛ دستگاه‌هایی که در ایران به راحتی در دسترس نیستند و کار کردن و یادگیری عملی آن‌ها برای دانشجویان تقریباً امکان‌پذیر نیست. در ادامه این مقاله هر آنچه که لازم است درباره رادیوتراپی در ترکیه را بدانید به اطلاع شما می‌رسانیم. برخی از موضوعاتی که در این صفحه به آن‌ها خواهیم پرداخت شامل شرایط پذیرش، مزایا، پذیرش بدون کنکور، بورسیه، شهریه، تخصص، درآمد و بهترین دانشگاه‌هایی که این رشته را ارائه می‌دهند، می‌شود.

مزایای تحصیل رادیوتراپی در ترکیه

تحصیل رادیوتراپی در ترکیه
تحصیل پزشکی در ترکیه یکی از عمده دلایل مهاجرت تحصیلی ایرانیان است. این امر به خاطر امکان اخذ پذیرش بدون کنکور در این کشور است. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید و مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه را مطالعه کنید. خواندن رادیوتراپی در ترکیه مزیت بزرگی دارد و آن هم امکان پذیرش بدون آزمون آن است. همان‌طور که می‌دانید در ایران امکان پذیرش بدون کنکور در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی وجود ندارد، اما در ترکیه اکثر دانشگاه‌های خصوصی و بعضی از دانشگاه‌های دولتی این امکان را فراهم کرده‌اند. در ادامه به سایر مزایای رادیوتراپی در ترکیه می‌پردازیم:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • اعتبار بالای مدرک رادیوتراپی
 • امکان کار در ترکیه
 • امکان اقامت پس از تحصیل
 • فرصت‌های کاری کم نظیر
 • دریافت حقوق در ترکیه
 • بورسیه‌های متنوع تحصیلی
 • قراردادن امکانات علمی، تحقیقی و رفاهی در اختیار دانشجویان؛ مانند آزمایشگاه‌های مجهز، سالن‌های ورزشی بزرگ و…
 • هزینه پایین‌تر تحصیل رادیوتراپی در ترکیه به نسبت تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی در حین حال با همان کیفیت

شرایط پذیرش رشته رادیوتراپی در ترکیه

برای اخذ پذیرش رادیوتراپی نیز شرایط ادامه تحصیل در ترکیه حاکم است. این شرایط بسته به دانشگاه شامل آزمون یوس (YOS) و مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ترکی می‌شود.

 • داشتن حداقل معدل دیپلم 12
 • کسب حداقل امتیاز 60 از آزمون یوس و آزمون‌های معادل بین‌المللی برای شهرهای درجه 1
 • کسب حداقل امتیاز 50 از آزمون یوس و آزمون‌های معادل بین‌المللی برای شهرهای درجه 2
 • کسب حداقل امتیاز 40 از آزمون یوس و آزمون‌های معادل بین‌المللی برای شهرهای درجه 3
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ترکی بسته به زبان آموزشی دانشگاه
نکات بیشتر
بیشتر بدانید:

پذیرش رادیوتراپی ترکیه شرایط سنی خاصی ندارد و تنها داشتن مدرک دیپلم ملاک اصلی پذیرش است.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته پرتودرمانی

پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود، باید مدارکی را به بخش مربوطه ارسال کنید. عموماً این مدارک به شرح زیر هستند. البته ممکن است که دانشگاه مدارک دیگری نیز از شما درخواست کند:

 • دیپلم دبیرستان و ترجمه انگلیسی یا ترکی آن که به تأیید مراجع رسمی رسیده باشد.
 • ریزنمرات دبیرستان و ترجمه انگلیسی یا ترکی آن که به تأیید مراجع رسمی رسیده باشد.
 • نتیجه آزمون ورودی (در صورت لزوم)
 • مدرک مهارت زبان (در صورت وجود)
 • عکس
 • کپی پاسپورت و ترجمه انگلیسی یا ترکی آن

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته رادیوتراپی

دانشجوی رشته رادیوتراپی در ترکیه

برای تحصیل پرتودرمانی در ترکیه ممکن است، نتیجه آزمون از شما خواسته شود. این آزمون می‌تواند یوس ترکیه باشد و یا آزمون‌های بین‌المللی معادل آن مانند SAT و  ACT باشند. در خصوص نمره قابل قبول باید گفت که امتیاز آزمون یوس بین 40 تا 60 متغیر است. برای پذیرش در رشته رادیوتراپی در اغلب دانشگاه‌های خصوصی نیازی به شرکت و ارائه نتیجه آزمونی نیست. در خصوص دانشگاه‌های دولتی نیز باید گفت که به جز تعداد معدودی، شرط اصلی پذیرش، آزمون ورودی است. اما برخی از آن‌ها برای تکمیل ظرفیت خود، بدون آزمون دانشجو می‌پذیرند.

تحصیل رادیوتراپی به زبان انگلیسی:

در دانشگاه‌هایی که این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، شرط کسب امتیاز لازم در آزمون مهارت زبان وجود دارد. اما در صورت نداشتن این مدرک نیز امکان ثبت نام وجود دارد و متقاضیانی که مهارت زبان ندارند، باید در کلاس‌های آمادگی زبان دانشگاه شرکت کنند.

شرایط اخذ بورسیه رشته رادیوتراپی در ترکیه

 بورسیه‌های پرتودرمانی در ترکیه شامل 2 نوع بورسیه عمومی و بورسیه ویژه رادیوتراپی می‌شوند. بورسیه‌های عمومی به همه دانشجویان در رشته‌های مختلف اهدا می‌شود و تابع شرایطی است که از سوی کمیسیون تعریف می‌شود. بورسیه‌های ویژه از سمت دانشگاه‌ها به صورت انحصاری برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته شده‌اند.

شهریه رشته رادیوتراپی در ترکیه

شهریه دانشگاه‌های ترکیه متفاوت است و به صورت کلی دانشگاه‌های دولتی شهریه کمتری نسبت به خصوصی‌ها دریافت می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید شهریه رادیوتراپی در ترکیه را ببینید:

شهریه رشته رادیوتراپی در ترکیه در دانشگاه های برتر
نام دانشگاه نام شهر نوع دانشگاه رتبه در ترکیه شهریه
دانشگاه حاجت تپه آنکارا دولتی 2 75,000 (لیر)
دانشگاه آنکارا آنکارا دولتی 3  20,000 (لیر)
دانشگاه باهچه شهیر استانبول خصوصی 19 1,970 (دلار)
 دانشگاه آجی بادام استانبول خصوصی 18 3,500 (دلار)
دانشگاه استانبول مدیپول استانبول خصوصی 11 4,700 (دلار)
دانشگاه بزمی عالم استانبول خصوصی 60 5,000 (دلار)
دانشگاه آکدنیز آنتالیا دولتی 18 5,000 (لیر)
دانشگاه جراح پاشا استانبول استانبول دولتی 92 15,000 (لیر)
دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر دولتی 9 12,500 (لیر)
دانشگاه آنکارا مدیپول آنکارا خصوصی 43 2,500 (دلار)

هزینه های تحصیل رادیوتراپی در ترکیه

مهم‌ترین هزینه رشته رادیوتراپی در ترکیه شهریه دانشگاه است که مبلغی تعیین‌کننده در انتخاب دانشگاه و سبک زندگی شما خواهد بود. علاوه بر شهریه، هزینه خوابگاه نیز وجود دارد که بسته به مستقل بودن یا نبودن آن اجاره‌اش متفاوت است. از دیگر مخارج نیز می‌توان به خورد و خوراک، پوشاک و لوازم‌التحریر و حمل‌ونقل اشاره کرد.

نکات بیشتر
مدت زمان تحصیل رادیوتراپی در ترکیه:

رادیوتراپی در ترکیه به صورت یک دوره 2 ساله در مقطع کاردانی ارائه می‌شود.

بهترین دانشگاه های رشته رادیوتراپی در ترکیه

در این بخش ابتدا در جدول زیر بهترین دانشگاه‌های ترکیه را در رشته رادیوتراپی نام می‌بریم و در ادامه به معرفی 4 تا از آن‌ها می‌پردازیم:

بهترین دانشگاه های رشته رادیوتراپی در ترکیه
نام دانشگاه نام شهر نوع دانشگاه رتبه در ترکیه مورد تایید ایران
دانشگاه حاجت تپه آنکارا دولتی 2 علوم و بهداشت
دانشگاه آنکارا آنکارا دولتی 3 علوم و بهداشت
دانشگاه باهچه شهیر استانبول خصوصی 19 علوم و بهداشت
دانشگاه آجی بادام استانبول خصوصی 18 بهداشت
دانشگاه استانبول مدیپول استانبول خصوصی 11 علوم و بهداشت
دانشگاه بزمی عالم استانبول خصوصی 60 نیست
دانشگاه آکدنیز آنتالیا دولتی 18 نیست
دانشگاه جراح پاشا استانبول استانبول دولتی 92 نیست
دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر دولتی 9 علوم و بهداشت

بهترین دپارتمان رادیوتراپی ترکیه در دانشگاه آنکارا

دانشجویانی که در رشته رادیوتراپی دانشگاه آنکارا درس می‌خوانند، برای فارغ‌التحصیلی باید حداقل معدل 2 از 4 (14 از 20) را کسب کنند و حداقل 120 واحد ECTS را بگذرانند. این دانشگاه برنامه دو‌ساله خود را با فراهم آوردن فرصت کار با دستگاه‌های پیشرفته و همکاری نزدیک با تیم حرفه‌ای درمان سرطان، ارائه می‌کند. دانشجویان دانشگاه آنکارا موظف‌اند تا دوره کارآموزی اجباری خود را در زمان مشخص شده انجام دهند.

دپارتمان رادیوتراپی دانشگاه باهچه شهیر

هدف برنامه رادیوتراپی دانشگاه باهچه شهیر آموزش پرسنل واجد شرایط است که بتوانند با ماشین‌آلات و تجهیزات به بهترین نحو کار کنند و در آماده‌سازی بیمار و انجام پرتودرمانی به متخصصان رادیوتراپی، فیزیک‌دانان پرتودرمانی و رادیوانکلوژیست‌ها کمک کنند. فارغ‌التحصیلان رادیوتراپی دانشگاه باهچه شهیر مهارت لازم را برای انجام وظیفه و کمک به درمان سرطان خواهند داشت. اگر قصد تحصیل رشته پرتودرمانی در ترکیه را دارید، این دانشگاه را حتماً در لیست انتخاب‌های خود قرار دهید.

دپارتمان رادیوتراپی دانشگاه آجی بادام

تحصیل رادیوتراپی در دانشگاه آجی بادام ترکیه

امکانات، فناوری روز و نیروی انسانی مجرب بخش رادیوتراپی بیمارستان‌های آجی بادام بدون شک مهم‌ترین نقش را در ایجاد محیط آموزشی ایده‌آل ایفا می‌کند. دانشجویان این دانشگاه این امکان را دارند که در 8 مرکز (3 مرکز در استانبول، بورسا، آدانا، قیصریه، اسکی شهیر و بدروم) دوره‌های آموزشی و کارآموزی تابستانی خود را بگذرانند. در مجموع 17 دستگاه شتاب‌دهنده خطی، دستگاه‌های سایبرتایف، گامانایف، براکی تراپی، دستگاه‌های رادیوتراپی حین عمل، 5000 بیمار را درمان می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه آجی بادام، روی لینک کلیک کنید و درباره این دانشگاه که در رتبه 18 بین دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد، بیشتر بخوانید.

دپارتمان رادیوتراپی دانشگاه حاجت تپه

در راستای سیاست‌های بهداشتی، دانشگاه حاجت تپه در حال تهیه تعداد زیادی دستگاه با تکنولوژی روز دنیا است. علاوه بر این در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در زمینه فناوری رادیوتراپی باعث شده نیاز به دستیار مجرب بیش از پیش احساس شود. از آنجایی که گروه پرتو انکولوژی دانشگاه حاجت تپه دارای تجهیزات فنی و کادر آموزشی در حد استانداردهای جهانی است، زیرساخت لازم برای ارائه آموزش در بهترین شرایط در این دانشگاه وجود دارد.

شرایط پذیرش تحصیلات تکمیلی رشته رادیوتراپی در ترکیه

 تحصیل پرتودرمانی در ترکیه تنها در مقطع کاردانی (2 سال) ارائه می‌شود و نه دوره کارشناسی ارشد و نه دوره دکتری رادیوتراپی در ترکیه وجود ندارد. اما دانشجویان فارغ‌التحصیل این رشته می‌توانند با شرکت در آزمون انتقال عمودی در یکی از دوره‌های کارشناسی ارشد و سپس دکتری رشته‌های مربوط به حوزه رادیوتراپی، ادامه تحصیل دهند.

اعتبار مدرک پرتودرمانی ترکیه

مدرک رشته پرتودرمانی در ترکیه و به صورت کلی مدرک دانشگاهی در این کشور از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. اکثر دانشگاه‌های ترکیه در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس و مولانا عضو هستند که به دانشجویان این امکان را می‌دهد که چند ترمی را به صورت مهمان در دانشگاه‌های معتبر اروپا درس بخوانند و دانشجویان اروپایی نیز متقابلاً به دانشگاه‌های ترکیه بیایند. این امر به این معنا است که استانداردهای آموزشی ترکیه مطابق با استاندارهای اروپا و مدرک ترکیه در اروپا و جهان معتبر است.

در خصوص اعتبار مدارک در ایران نیز باید گفت که در صورت مورد تأیید بودن دانشگاه توسط وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، مدرک دانشگاهی در ایران معتبر به حساب می‌آید و خوشبختانه بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه مورد تأیید این وزارتخانه‌ها قرار گرفته‌اند.

موقعیت شغلی و بازار کار رادیوتراپی در ترکیه

شغل رادیوتراپی در ترکیه

کسانی که به دنبال شغل رادیوتراپی در ترکیه هستند، می‌توانند به عنوان تکنسین پرتودرمانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استخدام شوند. رادیولوژی واحدی است که در آن تکنسین‌ها در فرایند تصویربرداری و درمان به بیماران خدمت می‌کنند. نیاز به پرسنل در بخش رادیولوژی بیمارستان‌ها به موازات تجهیزات آن است و ترکیه به علت داشتن بیمارستان‌های بسیار پیشرفته نیاز روزافزونی به پرسنل متخصص دارد. برای کار در بیمارستان‌های دولتی شرکت در آزمون KPSS الزامی است و همچنین امکان کار در کلینیک‌های خصوصی نیز وجود دارد.

درآمد شغل رادیوتراپی در ترکیه

کسانی که در حوزه رادیوتراپی در ترکیه فعالیت می‌کنند حقوقی بین 10 هزار لیر تا 21 هزار لیر دارند. حقوق این افراد به طور میانگین 12 هزار لیر است. درآمد کسب شده از بخش دولتی و بخش خصوصی متفاوت است و به صورت کلی بخش دولتی حقوق بیشتری به متخصصان خود می‌دهد. در جدول زیر می‌توانید حداکثر و حداقل حقوق این بخش‌ها را ببینید:

درآمد شغل رادیوتراپی در ترکیه
نوع بخش حداقل حقوق حداکثر حقوق
دولتی 18 هزار لیر 21 هزار لیر
خصوصی 10 هزار لیر 12 هزار لیر
سایت‌های کاریابی متوسط 11,970 لیر

جمع بندی

در مقاله‌ای که خواندید به شرح شرایط تحصیل رادیوتراپی در ترکیه پرداختیم. رادیوتراپی رشته‌ای است که در آن متخصصان در حوزه درمان سرطان و تصویربرداری پزشکی به فعالیت مشغول می‌شوند. این رشته در ترکیه به علت مجهز بودن بیمارستان‌های کشور، از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است و حقوق آن نیز عالی است. در مقاله حاضر به تمامی اطلاعاتی که درباره رادیوتراپی در ترکیه نیاز به دانستنش دارید، پرداخته‌ایم.

نویسنده آرتان بورس تاپ

Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=25852