logo
استخدام راننده پایه یک در ترکیه

کار راننده پایه یک در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

یکی از حرفه‌های ضروری و مهم که نبود آن جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، راننده پایه یک در ترکیه است. در این کشور که راه‌های ارتباطی آن با سایر کشورها از طریق جاده و به صورت زمینی است، نیاز به راننده پایه یک بیشتر احساس می‌شود و فرصت شغلی زیادی وجود دارد. رانندگی به خصوص رانندگی با ماشین‌های سنگین شغلی حساس بوده که مهارت زیادی برای انجام آن لازم است و هر کسی قادر به انجام آن نیست.

کار در ترکیه برای ایرانیان در حرفه‌های مختلفی وجود دارد. به شرط داشتن گواهینامه و مدارک مربوطه به عنوان راننده ماشین‌های سنگین می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید. برای این‌که درباره شرایط و ضوابط این شغل بدانید، این مقاله را نوشته‌ایم. پس اگر به رانندگی با ماشین‌های سنگین علاقه‌مندید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

راننده پایه یک کیست؟

راننده پایه یک در ترکیه شخصی است که با توجه به شغل و حرفه‌ای که در آن مشغول است، از خودروهای سنگین استفاده می‌کند و آن‌ها را می‌راند. او ممکن است برای جابه‌جایی کالا یا حمل و نقل مواد مختلف از کامیونی استفاده کند که متعلق به خودش، شخص دیگر یا شرکتی است. راننده پایه یک می‌تواند در شهر یا جاده‌های بین شهری کار کند. این شغل شرایط مخصوص به خودش را دارد که در ادامه درباره آن‌ها می‌خوانید.

مهاجرت به ترکیه برای راننده پایه یک

مهاجرت ترکیه از طریق استخدام راننده پایه یک

هم اکنون اقتصاد ترکیه را می‌توان در دنیای حاضر از اقتصادهای موفق دنیا نام برد. اقتصادی که هر روز می‌توانیم شاهد رشد آن باشیم. این کشور جز کشورهای برتر برای مهاجرت تحصیلی، کاری و ادامه زندگی ایرانیان است. راننده‌های پایه یک ایرانی که دارای مهارت، تخصص، تجربه کاری و مدرک معتبر هستند به راحتی می‌توانند در کشور ترکیه در شرکت‌های بزرگ مشغول به کار گردند. شغل راننده پایه یک در ترکیه دارای مزایای مختلفی است:

 • حقوق و مزایای مناسب
 • یک شغل با بازار کار دائمی و پایدار
 • ساعت کاری مختلف و منعطف
 • تعامل اجتماعی
 • رشد شغلی

مدارک و مجوزهای لازم برای راننده پایه یک در ترکیه

برای اینکه راننده پایه یک در ترکیه باشید باید از شرایط اعلام شده برای این شغل برخوردار بوده و مجوزهای لازم را اخذ کرده باشید:

 • داشتن مدرک ابتدایی
 • حداقل سن 22 سال
 • دارا بودن گواهینامه رانندگی کلاس C (گواهینامه کلاس CE اگر بخواهید وسیله‌های بزرگ‌تر از کامیون را برانید.)
 • ارائه گواهینامه SCR (گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای راننده اتوبوس و کامیون)

شرایط دریافت گواهینامه برای راننده پایه یک در ترکیه

راننده پایه یک در ترکیه برای رانندگی باید مجوز و گواهینامه مربوط به آن را دریافت کند. به شرط داشتن سن مناسب، بعد از آموزش، تمرین و امتحان گواهینامه اعطا می‌شود. در ادامه شرایط لازم برای دریافت هر نوع گواهینامه را آورده‌ایم:

 • گواهینامه رانندگی کلاس A1: گواهینامه‌ای است که پس از رسیدن به سن 17 سالگی برای استفاده از موتورسیکلت‌هایی با حجم موتور تا 125 سی‌سی باید داشت.
 • گواهینامه رانندگی کلاس A2: گواهینامه‌ای است که پس از رسیدن به سن 18 سالگی برای استفاده از موتورسیکلت‌هایی با حجم موتور تا 500 سی‌سی لازم است.
 • گواهینامه رانندگی کلاس B: این گواهینامه‌ای است که می‌توان پس از 18 سالگی دریافت کرد و اجازه رانندگی ماشین را می‌دهد.
 • گواهینامه رانندگی کلاس C: این گواهینامه‌ای است که می‌توان پس از 21 سالگی دریافت کرد که مجوز رانندگی کامیون و یدک‌کش است. البته اول باید
 • گواهینامه رانندگی کلاس B را داشت.
 • گواهینامه رانندگی کلاس CE: گواهینامه‌ای است که پس از 21 سالگی داده می‌شود و مجوز رانندگی با تراکتور و تریلر است. البته باید اول گواهینامه کلاس C را دریافت کرد.
 • گواهینامه رانندگی کلاس D: این گواهینامه‌ای است که پس از 24 سالگی قابل دریافت است و اجازه رانندگی با اتوبوس را می‌دهد. اول از همه باید گواهینامه رانندگی کلاس B داشته باشید.

راننده پایه یک در ترکیه از چه وسایل نقلیه ای استفاده می‌کند؟

راننده پایه یک در ترکیه با گواهینامه رانندگی کلاس C می‌تواند کامیون، تریلر، ماشین، تراکتور، مینی بوس، وانت و وسایل نقلیه با حداکثر 14 مسافر را براند. برای راندن وسایل نقلیه با بیش از 14 مسافر راننده باید گواهینامه رانندگی کلاس  D را داشته باشد. برای دریافت هر دو گواهینامه کلاس C و D باید ابتدا گواهینامه کلاس B که مجوز رانندگی ماشین سواری است را اخذ کرد.

وظایف و مسئولیت‌های راننده پایه یک در ترکیه

وظایف شغل راننده پایه یک در ترکیه

از جمله وظایف و مسئولیتی که راننده پایه یک در ترکیه اغلب در سفرهای طولانی مدت درون و برون کشوری باید انجام دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن گواهینامه رانندگی کلاس C
 • عدم بارگذاری بیش از حد
 • تعیین زمان ورود از قبل (با توجه به این‌که ورود به برخی از شهرها در طول روز ممنوع است.)
 • انجام منظم معاینات پزشکی
 • رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی
 • همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه، زنجیر، کپسول آتش نشانی

بازار کار راننده پایه یک در ترکیه

ترکیه یک مقصد عالی برای ایرانیان متقاضی کار است. در سال‌های اخیر رشد اقتصادی این کشور در جهان مورد توجه بوده است و همواره یکی از 20 کشور قدرتمند از نظر اقتصادی است. کار در ترکیه پلی برای رشد بیشتر است. یکی دیگر از دلایل مناسب بودن این کشور برای کار، ارزش بالای لیر نسبت به تومان است. ترکیه دارای فرهنگی مشابه ایران است؛ پس کار کردن در ترکیه برای ایرانی‌ها با غم غربت همراه نخواهد بود. اگر امکان مهاجرت به کشورهای دیگر مانند آمریکا یا کشورهای اروپایی را ندارید، ترکیه بهترین گزینه برای زندگی و کار در خارج از ایران است؛ همچنین در سال‌های اخیر نیاز زیادی به راننده است و راننده پایه یک در ترکیه بازار کار خوبی دارد.

درآمد و حقوق راننده پایه یک در ترکیه

اگر علاقه دارید راننده پایه یک در ترکیه باشید، این اطمینان را به شما می‌دهیم که دستمزد این حرفه مناسب است. میزان درآمد این شغل به معیارهای زیادی مانند مدت سابقه کار، محدوده کار انجام شده که درون یا برون کشوری بوده، زمانی که کار انجام شده، نوع شرکت و… بستگی دارد. طبق آمار و داده‌های سال 2023، میزان متوسط ​​حقوق یک راننده کامیون حدود 30 هزار لیر است.

جمع بندی

با توجه به تعداد زیاد متقاضی برای شغل راننده پایه یک در ترکیه ضروری دیدیم که این مقاله را برای آشنایی شما از شرایط این حرفه بنویسیم. در این مقاله از مزایا، شرایط، بازار کار و… این شغل در ترکیه گفتیم تا به تصمیم شما برای انتخاب این کار کمک کند. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این حرفه داشته باشید و اگر سوالی ذهنتان را مشغول کرده است، حتماً با مشاوران ما در مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول در این زمینه

لیست مدارک و شرایط لازم برای راننده پایه یک در ترکیه را از قسمت مربوطه در مقاله مشاهده کنید.
میزان درآمد راننده پایه یک در ترکیه به ساعت و محدوده کاری بستگی دارد که به طور متوسط حقوق این شغل 30 هزار لیر است.
بله با ارائه مدارکی که در این مقاله اعلام کرده‌ایم می‌توانید راننده پایه یک در ترکیه باشید.
بله البته برای کار به عنوان راننده پایه یک در ترکیه باید مدرک ابتدایی، گواهینامه کلاس C و گواهینامه SCR را داشته باشید.
Telegram WhatsApp Twitter

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام. بنده 42 ساله از تهران دارای گواهینامه پایه یک با سابقه 14 ساله؛ دیپلم کشاورزی، جویای کار رانندگی سنگین در ترکیه هستم لطفا راهنمایی کنید از کجا باید شروع کنم ممنون

  • سلام و احترام
   بنده راننده پایه یک با ۲۱ سال سابقه کار ساله و ۴۴ ساله ممنون میشم راهنمایی کنید تا بتونم در ترکیه یا کشور دیگه استخدام بشم ،دیپلم ریاضی هم دارم
   دمتون گرم

 • خیلی عالی هستش وبرای کمک به افرادجویای کاردرکشورها خیلی کمک میکنه خداکنه من هم جزوافرادی باشم که بادرخواستم موافقت کنه انشاالله

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=33612
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما