وبلاگ

رشته سونوگرافی در ترکیه

تحصیل سونوگرافی در ترکیه
آنچه در این مقاله خواهید خواند

اگر به دنبال تحصیل سونوگرافی در ترکیه هستید، خبرهای خوبی برایتان داریم.سونوگرافی در کشور ترکیه یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته های گروه علوم تجربی است که در چند سال اخیر مورد توجه دوچندان قرار گرفته است. تعداد زیادی از متقاضیان از داخل کشور برای تحصیل در ترکیه، این رشته را انتخاب می کنند. طبیعی هم هست، چون آینده ای تضمینی و مدرکی معتبر نصیبشان خواهد شد. اما شرایط مقداری فرق کرده است. حتما مقاله زیر را تا آخر بخوانید تا با شرایط و پروسه ی پذیرش و تحصیل در رشته سونوگرافی در ترکیه کاملا آشنا شوید. در این راستا می توانید با کارشناسان ما در آرتان بورس تاپ تماس گرفته و اطلاعات ضروری و لازم را کسب کنید.

شرایط تحصیل سونوگرافی در ترکیه

تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت داخل کشور نیز هستند، رشته سونوگرافی در ترکیه را ارائه داده اند. شما قبل از هر اقدامی باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. دوره تحصیل سونوگرافی چهار ساله است و در مقطع لیسانس سونوگرافی ارائه می شود. برای تحصیل در مدارج بالاتر و گرفتن تخصص باید در آزمون های تخصص شرکت کنید. شرایط تحصیل سونوگرافی در ترکیه را می توان به ترتیب اینگونه برشمرد:

 1. ارسال درخواست برای دانشگاه مقصد که رشته سونوگرافی در آن ارائه می شود
 2. تهیه و ارسال تمام مدارک اعلام شده از سوی دانشگاه مقصد که عموما شامل مدرک دیپلم و ترجمه ترکی آن، مدارک زبان تافل، آیلتس یا تومر (ضروری نیست)، نمره قبولی در آزمون های ورودی دانشگاههای دولتی ترکیه که عموما YOS و SAT می باشد، عکس پرسنلی، ریزنمرات دوره دیپلم، سوابق پژوهشی (بخصوص برای گرفتن فاند و بورسیه) و …
 3. داشتن پاسپورت معتبر با انقضای حداقل 6 ماه
 4. اقدام برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه
 5. مراجعه به دانشگاه مقصد در موعد زمانی و تقویم آموزشی اعلام شده از طریق وبسایت رسمی دانشگاههای ترکیه (این موارد را به طور کامل می توانید در وبسایت آرتان بورس تاپ مشاهده کنید)

بورسیه سونوگرافی در ترکیه

اعتبار و ارزش بورسیه رشته سونوگرافی در ترکیه برای متقاضیان بسیار زیاد است. خبر خوب این است که تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه هر ساله ظرفیت دانشجوهای بین المللی خود را به همراه درصد دانشجوهای بورسیه اعلام می کنند. عموما 10 درصد ظرفیت دانشجوهای بین الملل را به بورسیه کردن دانشجوهای مستعد و واجد شرایط اختصاص می دهند. این سیاست آموزشی پیشرو کشور ترکیه در راستای پیشرفت علمی و پزشکی است. اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان بورسیه تحصیلی دانشگاههای برتر ترکیه را بدست بیاورید بهتر است به موارد زیر دقت کنید:

 • دانشگاههای مختلف شرایط بورسیه متفاوتی دارند پس برای هر دانشگاه باید جداگانه شرایط را چک کرد
 • سابقه پژوهشی بسیار مهم است. برای تحصیل سونوگرافی در ترکیه هرچه معدل دیپلم و نمره آزمون های ورودی و زبان شما بالاتر باشد شانس بورسیه ی شما نیز بالاتر می رود. پس حتما در دوره های معتبر این آزمون ها شرکت کنید.
 • انگیزه نامه خود را دقیق و شفاف بیان کنید. دلایل علمی و منطقی برای تحصیل این رشته بیاورید و حاشیه پردازی نکنید.
 • تسلط بر زبان انگلیسی و ترکیه شانس بورسیه شما را بالا می برد.

هزینه تحصیل در رشته سونوگرافی ترکیه

همانطور که میدانید دانشگاههای ترکیه یک مزیت خوبی که دارند این است که اگرچه شهریه برای دانشجوهای بین الملل تعریف می شود اما مقدار آن با توجه به امکانات و کیفیت تحصیلاتی که دریافت می کنند، مناسب و بصرفه است. شما برای تحصیل در رشته سونوگرافی در ترکیه برای دانشگاههای دولتی به زبان ترکی 240 تا 750 دلار باید پرداخت کنید اما این مقدار برای دانشگاههای انگلیسی زبان به 600 تا 1500 دلار در سال می رسد. از طرف دیگر برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی شاید معادل 20000 دلار را پرداخت کنید. برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز به عنوان مثال برای دانشگاهی مانند دانشگاه آنکارا باید 2000 لیره برای تحصیل به زبان ترکی و 3000 لیره برای تحصیل به زبان انگلیسی پرداخت کنید.

شهریه سالیانه برخی از دانشگاه های ترکیه در رشته سونوگرافی به صورت زیر است:

 • دانشگاه آبانت عزت بایسال : 2000 لیر
 • دانشگاه خصوصی آجی بادام : 3000 دلار
 • دانشگاه آک دنیز : 1022 لیر
 • دانشگاه استانبول بلیگی : 48000 لیر
 • دانشگاه بیرونی : 6500 دلار
 • دانشگاه اگه ازمیر : 852 لیر
 • دانشگاه ارجیس : 1600 لیر
 • دانشگاه خصوصی کنت : 34168 لیر
 • دانشگاه خصوصی مال تپه : 23600 لیر
 • دانشگاه مرسین : 7600 لیر
 • دانشگاه عثمان قاضی : 2000 لیر
 • دانشگاه علوم درمانی استانبول : 1539 لیر
 • دانشگاه تراکیا : 852 لیر

در کنار شهریه و هزینه سونوگرافی در ترکیه، هزینه های دیگری از جمله هزینه خرید کتاب، ماندن در خوابگاه و رزرو غذا وجود دارد. البته هزینه زندگی کردن در ترکیه نیز مطرح است. هزینه زندگی کاملا منطبق بر عادت زندگی افراد است و بسته به شهری است که در آن زندگی می کنند. ما هزینه زندگی در استانبول که گران ترین شهر ترکیه است را برایتان آورده ایم:

 • اجازه یک ساختمان تک خوابه در مرکز شهر معادل 454 لیره در ماه است. این هزینه برای آپارتمان سه خوابه به 835 لیره در ماه می رسد.
 • اجاره ی آپارتمان تک خوابه در حاشیه شهر 243 لیره در ماه است. این هزینه برای آپارتمان سه خوابه به 453 لیره در ماه می رسد.س
 • خانه مسکونی حیاط دار تک خوابه 534 لیره در ماه، دوخوابه 484 لیره در ماه و سه خوابه 445 لیره در ماه اجاره دارد.

در کنار این هزینه ها برای خورد و خوراک در استانبول ماهی 147 لیره حدودا پرداخت خواهید کرد. و دیگر هزینه های معاش به 497 لیره در ماه می رسد. حمل و نقل در داخل شهر 50 لیره در ماه است. البته با ارائه کارت دانشجویی تخفیف های بسیار خوبی برای حمل و نقل خواهید گرفت.

هزینه سونوگرافی در ترکیه

رشته سونوگرافی در دانشگاه های ترکیه

همانطور که میدانید تعدادی از دانشگاههای معتبر دنیا در زمینه پزشکی در ترکیه قرار دارند. برای تحصیل سونوگرافی در ترکیه بهتر است یکی این اینها را هدف خود قرار دهید. دانشگاههایی که رنکینگ و اعتبار جهانی دارند و مدرک آنها را می توانید به راحتی به کشورهای آمریکایی و اروپایی ارائه دهید. از جمله دانشگاههای معتبر برای تحصیل رشته سونوگرافی در ترکیه:

 1. دانشگاه حاجت تپه ترکیه، دانشگاه رتبه اول ملی، 525 جهانی
 2. دانشگاه استانبول، دانشگاه رتبه دوم ملی، 560 جهانی
 3. دانشگاه اژه ترکیه، دانشگاه چهارم ملی، 616 جهانی
 4. دانشگاه آنکارا، رتبه پنجم ملی، 625 جهانی
 5. دانشگاه قاضی، دانشگاه رتبه هفتم ملی، 679 جهانی
 6. و …

 بازار کار رشته سونوگرافی در ترکیه

رشته سونوگرافی در ترکیه از آن دسته رشته هاست که بازار کار آن روز به روز وضعیت مطلوب تر به خود می گیرد. همین مساله نیز توجه داوطلبان و متقاضیان را به خود جذب کرده است. شما با اتمام تحصیل در این رشته که در زمره 1 تا 3 ساله سابقه محسوب می شوید میانگین حقوق 65584 لیره در سال حقوق خواهید گرفت. این در حالیست که با داشتن سابقه کار بیشتر این مقدار بیشتر خواهد بود. سابقه کاری 8 سال برای متخصصان این زمینه معادل 113356 لیره در سال است. این تخمین مقدار حقوق به صورت آپدیت شده در دوران واگیر شدن ویروس کرونا است. پس در حالت کلی می توان گفت میانگین حقوق سونوگرافی 90821، حداقل مقدار این حقوق 65548 و حداکثر مقدار آن 113356 لیره است. این بدان معناست که یک دانش آموخته سونوگرافی 44 لیره در ساعت درآمد دارد. برآورد شده است که شاخص درآمدزایی رشته سونوگرافی در ترکیه تا سال 2025، به مقدار 46 درصد رشد خواهد کرد و مقدار میانگین آن به 132584 لیره در سال خواهد رسید. وسوسه کننده است، مگر نه؟

سوالات متداول رشته سونوگرافی در ترکیه

8 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام وقتتون بخیر من لیسانس تکنیک های پرتوشناسی ( رادیولوژی) دارم میتونم واسە فوق لیسانس سونوگرافی بخونم!!؟ یا حتما باید پزشک عمومی خوندە باشم؟

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید
   شماره تماس :
   021-91303800

 • با سلام و وقت بخیر
  من کارشناس مامایی و دو سال سابقه کار در بیمارستان را دارم
  به دلیل علاقه ی زیاد به رشته سونوگرافی میخواستم بیینم ایا رشته مامایی تاثیری در درخواست در دانشگاهها دارد یا نه ؟؟؟

  • سلام دوست عزیز، مقطعی که میخواهید در آن ادامه ی تحصیل دهید چیست؟ این دو رشته مباحث درسی متفاوتی دارند که با توجه به دانش شما در مباحث عمومی کیفیت تحصیل ذشما بهتر خواهد بود.

 • سلام وقت بخیر

  پذیرش ارشد مامایی با معدل در دانشگاههای مورد تایید مقدوره براتون ؟
  سابقه کار دولتی ، مقاله چاپ شده ، تشویق در پرونده پرسنلی دارم.

  • سلام دوست عزیز، برای پذیرش با شرط معدل فقط معدل و سن بررسی میشه . مدارک این چنینی برای ثبت نام در بورسیه می تواند تاثیر گذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5909

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”