a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > معرفی رشته های تحصیلی ترکیه  > رشته سونوگرافی در ترکیه

رشته سونوگرافی در ترکیه

تحصیل سونوگرافی در ترکیه

اگر به دنبال تحصیل سونوگرافی در ترکیه هستید، خبرهای خوبی برایتان داریم.سونوگرافی در کشور ترکیه یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته های گروه علوم تجربی است که در چند سال اخیر مورد توجه دوچندان قرار گرفته است. تعداد زیادی از متقاضیان از داخل کشور برای تحصیل در ترکیه، این رشته را انتخاب می کنند. طبیعی هم هست، چون آینده ای تضمینی و مدرکی معتبر نصیبشان خواهد شد. اما شرایط مقداری فرق کرده است. حتما مقاله زیر را تا آخر بخوانید تا با شرایط و پروسه ی پذیرش و تحصیل در رشته سونوگرافی در ترکیه کاملا آشنا شوید. در این راستا می توانید با کارشناسان ما در آرتان بورس تاپ تماس گرفته و اطلاعات ضروری و لازم را کسب کنید.

شرایط تحصیل سونوگرافی در ترکیه

تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت داخل کشور نیز هستند، رشته سونوگرافی در ترکیه را ارائه داده اند. شما قبل از هر اقدامی باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. دوره تحصیل سونوگرافی چهار ساله است و در مقطع لیسانس سونوگرافی ارائه می شود. برای تحصیل در مدارج بالاتر و گرفتن تخصص باید در آزمون های تخصص شرکت کنید. شرایط تحصیل سونوگرافی در ترکیه را می توان به ترتیب اینگونه برشمرد:

 1. ارسال درخواست برای دانشگاه مقصد که رشته سونوگرافی در آن ارائه می شود
 2. تهیه و ارسال تمام مدارک اعلام شده از سوی دانشگاه مقصد که عموما شامل مدرک دیپلم و ترجمه ترکی آن، مدارک زبان تافل، آیلتس یا تومر (ضروری نیست)، نمره قبولی در آزمون های ورودی دانشگاههای دولتی ترکیه که عموما YOS و SAT می باشد، عکس پرسنلی، ریزنمرات دوره دیپلم، سوابق پژوهشی (بخصوص برای گرفتن فاند و بورسیه) و …
 3. داشتن پاسپورت معتبر با انقضای حداقل ۶ ماه
 4. اقدام برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه
 5. مراجعه به دانشگاه مقصد در موعد زمانی و تقویم آموزشی اعلام شده از طریق وبسایت رسمی دانشگاههای ترکیه (این موارد را به طور کامل می توانید در وبسایت آرتان بورس تاپ مشاهده کنید)

بورسیه سونوگرافی در ترکیه

اعتبار و ارزش بورسیه رشته سونوگرافی در ترکیه برای متقاضیان بسیار زیاد است. خبر خوب این است که تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه هر ساله ظرفیت دانشجوهای بین المللی خود را به همراه درصد دانشجوهای بورسیه اعلام می کنند. عموما ۱۰ درصد ظرفیت دانشجوهای بین الملل را به بورسیه کردن دانشجوهای مستعد و واجد شرایط اختصاص می دهند. این سیاست آموزشی پیشرو کشور ترکیه در راستای پیشرفت علمی و پزشکی است. اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان بورسیه تحصیلی دانشگاههای برتر ترکیه را بدست بیاورید بهتر است به موارد زیر دقت کنید:

 • دانشگاههای مختلف شرایط بورسیه متفاوتی دارند پس برای هر دانشگاه باید جداگانه شرایط را چک کرد
 • سابقه پژوهشی بسیار مهم است. برای تحصیل سونوگرافی در ترکیه هرچه معدل دیپلم و نمره آزمون های ورودی و زبان شما بالاتر باشد شانس بورسیه ی شما نیز بالاتر می رود. پس حتما در دوره های معتبر این آزمون ها شرکت کنید.
 • انگیزه نامه خود را دقیق و شفاف بیان کنید. دلایل علمی و منطقی برای تحصیل این رشته بیاورید و حاشیه پردازی نکنید.
 • تسلط بر زبان انگلیسی و ترکیه شانس بورسیه شما را بالا می برد.

هزینه تحصیل در رشته سونوگرافی ترکیه

همانطور که میدانید دانشگاههای ترکیه یک مزیت خوبی که دارند این است که اگرچه شهریه برای دانشجوهای بین الملل تعریف می شود اما مقدار آن با توجه به امکانات و کیفیت تحصیلاتی که دریافت می کنند، مناسب و بصرفه است. شما برای تحصیل در رشته سونوگرافی در ترکیه برای دانشگاههای دولتی به زبان ترکی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار باید پرداخت کنید اما این مقدار برای دانشگاههای انگلیسی زبان به ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال می رسد. از طرف دیگر برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی شاید معادل ۲۰۰۰۰ دلار را پرداخت کنید. برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز به عنوان مثال برای دانشگاهی مانند دانشگاه آنکارا باید ۲۰۰۰ لیره برای تحصیل به زبان ترکی و ۳۰۰۰ لیره برای تحصیل به زبان انگلیسی پرداخت کنید.

شهریه سالیانه برخی از دانشگاه های ترکیه در رشته سونوگرافی به صورت زیر است:

 • دانشگاه آبانت عزت بایسال : ۲۰۰۰ لیر
 • دانشگاه خصوصی آجی بادام : ۳۰۰۰ دلار
 • دانشگاه آک دنیز : ۱۰۲۲ لیر
 • دانشگاه استانبول بلیگی : ۴۸۰۰۰ لیر
 • دانشگاه بیرونی : ۶۵۰۰ دلار
 • دانشگاه اگه ازمیر : ۸۵۲ لیر
 • دانشگاه ارجیس : ۱۶۰۰ لیر
 • دانشگاه خصوصی کنت : ۳۴۱۶۸ لیر
 • دانشگاه خصوصی مال تپه : ۲۳۶۰۰ لیر
 • دانشگاه مرسین : ۷۶۰۰ لیر
 • دانشگاه عثمان قاضی : ۲۰۰۰ لیر
 • دانشگاه علوم درمانی استانبول : ۱۵۳۹ لیر
 • دانشگاه تراکیا : ۸۵۲ لیر

در کنار شهریه و هزینه سونوگرافی در ترکیه، هزینه های دیگری از جمله هزینه خرید کتاب، ماندن در خوابگاه و رزرو غذا وجود دارد. البته هزینه زندگی کردن در ترکیه نیز مطرح است. هزینه زندگی کاملا منطبق بر عادت زندگی افراد است و بسته به شهری است که در آن زندگی می کنند. ما هزینه زندگی در استانبول که گران ترین شهر ترکیه است را برایتان آورده ایم:

 • اجازه یک ساختمان تک خوابه در مرکز شهر معادل ۴۵۴ لیره در ماه است. این هزینه برای آپارتمان سه خوابه به ۸۳۵ لیره در ماه می رسد.
 • اجاره ی آپارتمان تک خوابه در حاشیه شهر ۲۴۳ لیره در ماه است. این هزینه برای آپارتمان سه خوابه به ۴۵۳ لیره در ماه می رسد.س
 • خانه مسکونی حیاط دار تک خوابه ۵۳۴ لیره در ماه، دوخوابه ۴۸۴ لیره در ماه و سه خوابه ۴۴۵ لیره در ماه اجاره دارد.

در کنار این هزینه ها برای خورد و خوراک در استانبول ماهی ۱۴۷ لیره حدودا پرداخت خواهید کرد. و دیگر هزینه های معاش به ۴۹۷ لیره در ماه می رسد. حمل و نقل در داخل شهر ۵۰ لیره در ماه است. البته با ارائه کارت دانشجویی تخفیف های بسیار خوبی برای حمل و نقل خواهید گرفت.

هزینه سونوگرافی در ترکیه

رشته سونوگرافی در دانشگاه های ترکیه

همانطور که میدانید تعدادی از دانشگاههای معتبر دنیا در زمینه پزشکی در ترکیه قرار دارند. برای تحصیل سونوگرافی در ترکیه بهتر است یکی این اینها را هدف خود قرار دهید. دانشگاههایی که رنکینگ و اعتبار جهانی دارند و مدرک آنها را می توانید به راحتی به کشورهای آمریکایی و اروپایی ارائه دهید. از جمله دانشگاههای معتبر برای تحصیل رشته سونوگرافی در ترکیه:

 1. دانشگاه حاجت تپه ترکیه، دانشگاه رتبه اول ملی، ۵۲۵ جهانی
 2. دانشگاه استانبول، دانشگاه رتبه دوم ملی، ۵۶۰ جهانی
 3. دانشگاه اژه ترکیه، دانشگاه چهارم ملی، ۶۱۶ جهانی
 4. دانشگاه آنکارا، رتبه پنجم ملی، ۶۲۵ جهانی
 5. دانشگاه قاضی، دانشگاه رتبه هفتم ملی، ۶۷۹ جهانی
 6. و …

 بازار کار رشته سونوگرافی در ترکیه

رشته سونوگرافی در ترکیه از آن دسته رشته هاست که بازار کار آن روز به روز وضعیت مطلوب تر به خود می گیرد. همین مساله نیز توجه داوطلبان و متقاضیان را به خود جذب کرده است. شما با اتمام تحصیل در این رشته که در زمره ۱ تا ۳ ساله سابقه محسوب می شوید میانگین حقوق ۶۵۵۸۴ لیره در سال حقوق خواهید گرفت. این در حالیست که با داشتن سابقه کار بیشتر این مقدار بیشتر خواهد بود. سابقه کاری ۸ سال برای متخصصان این زمینه معادل ۱۱۳۳۵۶ لیره در سال است. این تخمین مقدار حقوق به صورت آپدیت شده در دوران واگیر شدن ویروس کرونا است. پس در حالت کلی می توان گفت میانگین حقوق سونوگرافی ۹۰۸۲۱، حداقل مقدار این حقوق ۶۵۵۴۸ و حداکثر مقدار آن ۱۱۳۳۵۶ لیره است. این بدان معناست که یک دانش آموخته سونوگرافی ۴۴ لیره در ساعت درآمد دارد. برآورد شده است که شاخص درآمدزایی رشته سونوگرافی در ترکیه تا سال ۲۰۲۵، به مقدار ۴۶ درصد رشد خواهد کرد و مقدار میانگین آن به ۱۳۲۵۸۴ لیره در سال خواهد رسید. وسوسه کننده است، مگر نه؟

سوالات متداول رشته سونوگرافی در ترکیه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته سونوگرافی در ترکیه کدامند؟

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته سونوگرافی، دانشگاه حاجت تپه است. پس از این دانشگاه به ترتیب دانشگاه های استانبول، اژه ازمیر، آنکارا و قاضی آنکارا بهترین گزینه ها هستند.

آیا می توان پس از فارق التحصیلی در رشته سونوگرافی، در ترکیه مشغول به کار شد؟

بله، سونوگرافی جزو رشته هایی است که پس از اتمام دوره تحصیلی خود می توانید در ترکیه مشغول به کار شوید. برای این کار میتوانید به کلینیک هایی که امکانات سونوگرافی دارند، درخواست کارآموزی بدهید.

آیا مدرک سونوگرافی ترکیه در ایران معتبر است؟

تنها ۵ دانشگاه ترکیه در رشته سونوگرافی مورد تائید وزارت بهداشت هستند و مدرکشان در ایران معتبر است. پس از اتمام دوره تحصیلتان در ترکیه، راههایی وجود دارد که می توانید مشغول به کار شوید. همچنین با داشتن مدرک ترکیه در کلینیک های خصوصی ایران هم می توانید کار پیدا کنید.

4 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments