وبلاگ

رشته های غیرپزشکی ترکیه

رشته های غیر پزشکی ترکیه

رشته های غیر پزشکی ترکیه مخاطبین خاص خود را دارند و بهترین انتخاب برای آن دسته از دانشجویانی می باشد که می خواهند در زمینه های مهندسی و علوم انسانی و هنر و غیره تحصیل کنند. به خاطر علاقه زیاد دانشجویان به رشته های غیر پزشکی در کشور ترکیه و همچنین وجود بازارکار های بسیار مناسب برای این رشته های دانشگاهی ، قصد داریم این رشته ها را با هم بررسی کنیم.

رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه های ترکیه و جهان، عبارتند از:

  • پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و دامپزشکی
  • رشته های پیراپزشکی مانند بیهوشی، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، هوشبری، پرستاری، مامایی و علوم آزمایشگاهی
  • و رشته های غیر پزشکی شامل رشته های مهندسی مانند معماری، کامپیوتر، مکانیک، هنر و …

نمایی زیبا از ترکیه

همان طور که در مقاله های قبلی اشاره کرده ایم، امروزه به دلیل شرایط همسایگی ایران با ترکیه، کشور ترکیه به عنوان مقصد اول مهاجرت دانشجویان خارجی تبدیل شده است.تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های ترکیه عموما به زبان ترکی می باشد و برای دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند آموزش زبان ترکی نیز ارائه می شود، اما در برخی از دانشگاه های ترکیه دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند و افراد می توانند در رشته های مختلف به شرط قبولی در آزمون های ورودی که از طرف دولت ترکیه برگزار می شود تحصیل نمایند.

مسلما اولین انتخابی که هر دانش آموز یا دانشجو برای تحصیل یا ادامه تحصیل در یک رشته ی خاص در دانشگاه های ترکیه به ذهنش می رسد، یکی از رشته های پزشکی می باشد و به احتمال زیاد علت اصلی این انتخاب نگرانی های خانواده برای کسب درآمد و زندگی راحت همراه با آرامش در سایه ی رشته پزشکی است، زیرا برخی بر این باورند که فقط پس از تحصیل در رشته های پزشکی می توان درآمد بالایی داشت.

پس شاید رشته های غیرپزشکی موجود در ترکیه را آن چنان که باید نمی شناسید و یا به دلیل فرهنگ غلط و اشتباهی که در میان جوامع ایرانی رواج پیدا کرده است رشته های غیر پزشکی جایگاه خود را از دست داده اند به همین دلایل، مجبور به این انتخاب شده اید.

در این مقاله قصد داریم با هم به بررسی نمونه هایی از رشته های غیر پزشکی ترکیه و سوالی مهم درباره دانشگاه های کشور ترکیه که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد، بپردازیم تا بتوانید به یک انتخاب درست برای آینده تحصیلی خود برسید و در صورت تمایل به مهاجرت و ادامه ی تحصیل در یکی از رشته های غیرپزشکی دانشگاه های ترکیه از این فرصت، نهایت استفاده را ببرید.

رشته های غیر پزشکی دانشگاه های ترکیه

تحصیل در رشته های غیر پزشکی

به دلیل کثرت رشته های موجود در دانشگاه های ترکیه، نمونه هایی از رشته های غیرپزشکی چندین دانشگاه در جدول زیر مطرح شده است و شما می توانید با مطالعه ی مقاله های مرتبط با این موضوع و همچنین صحبت با مشاوران دپارتمان تخصصی و بین المللی آرتان بورس تاپ، کارهای پذیرش و تحصیل در یکی از این دانشگاه ها را انجام دهید.

مهندسی کامپیوتر آمار علوم سلاحهای هسته ای
مهندسی عمران ریاضیات محض جغرافیا
مهندسی معماری فیزیک تاریخ
مهندسی مکانیک مهندسی خاک زبان و ادبیات ترکی
مهندسی برق مهندسی زمین شناسی زبان شناسی
مهندسی کشاورزی مهندسی صنایع غذایی مدیریت
مهندسی علوم هوا و فضا ماشین آلات کشاورزی الهیات
تکنولوژی آب اقتصاد کشاورزی حقوق
مهندسی جنگل اقتصاد خانه حقوق بین الملل
مهندسی شیمی مهندسی ژئوفیزیک روابط بین الملل

تمامی رشته هایی که در بالا گفته شد از زیرشاخه های علوم فنی و مهندسی و علوم انسانی می باشند، البته لازم به ذکر است که رشته های هنر نیز از پرمخاطب ترین رشته های غیر پزشکی در ترکیه می باشند که در بسیاری از دانشگاه های مطرح و ممتاز این کشور تدریس می شوند و آینده شغلی بسیار جذابی دارند.

برای مثال می توان رشته های بازیگری سینما و تئاتر، طراحی و نوازندگی را نام برد که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های ارائه دهنده این رشته ها باید علاوه بر آزمون های ورودی، یک آزمون عملی نیز پشت سر بگذارید و اگز نمره مورد نیاز را کسب کنید، می توانید در رشته ی مربوطه به تحصیل بپردازید.

دانشکده ی هنر دانشگاه استانبول و دانشگاه معمارسینان دو نمونه از دانشگاه هایی در ترکیه هستند که رشته های تخصصی هنری را به دانشجویان بومی و خارجی ارائه می کنند که در مقالات آینده به بررسی این دو دانشگاه نیز می پردازیم.

رشته ی مهندسی کامپیوتر

رشته ی کامپیوتر در دانشگاه های ترکیه

رشته کامپیوتر یکی از پرطرفدارترین و پرمخاطب ترین رشته های غیرپزشکی دانشگاه های ترکیه می باشد و با پیشرفت علم و تکنولوژی، بالتبع شغل های بیشتری برای دانشجویان کامپیوتر به همراه دارد. در واقع از آنجایی که علوم مختلف کامپیوتری در چند سال اخیر رشد بسیاری را شاهد بوده است و همواره شاهد این هستیم که برنامه نویسان ، هنرجویان و … بیشتری نسبت به سالهای قبل ، از این رشته فارغ التحصیل می شوند.

یکی از عواملی که هر فرد رشته مورد نظر خود را انتخاب می کند ، مبحث درآمد و بازار کار آن است و رشته مهندسی کامپیوتر ، یکی از رشته هایی است که تقاضا برای آن بسیار وجود دارد و درآمد کارهای آن نیز ، مناسب افراد می باشد. عوامل بسیاری مانند سابقه کاری، میزان تحصیلات و سطح توانایی افراد در میزان درامد دانشجویان رشته کامپیوتر تاثیر دارند.

در جدول زیر برخی از دانشگاه های ترکیه که می توانید در آن رشته ی مهندسی کامپیوتر، برق، مکانیک و سایر رشته های غیرپزشکی و فنی مهندسی تحصیل کنید را برای شما عزیزان لیست کرده ایم:

Koç Üniversitesi Bilkent University Istanbul Sabahattin Zaim University
Istanbul Aydin University Istanbul Technical University Okan University
Kadir Has University Yasar University Ondokuz Mayis Üniversitesi
Bahcesehir University Atilim University Istanbul Altinbas University
Cyprus International University Yeditepe University Isik University
Marmara University Hacettepe University Gazi University
Ege University Antalya Bilim University Sabanci University
Middle East Technical University Yildiz Technical University Adana Science and Technology University
Ozyegin University Istanbul Bilgi University Istanbul Sehir University
Beykent University Izmir University Bogazici University
Near East University Dogus University Ankara University
Anadolu University Maltepe University Ataturk University

رشته ی حقوق

رشته ی حقوق

یکی از بهترین رشته های علوم انسانی که سالانه توجه متقاضیان بسیاری را به دانشگاه های ترکیه جلب می کند و جزو بهترین شغل هایی است که میتوان پس از گذراندن این رشته در آن مشغول به تحصیل شد، رشته ی وکالت و قضاوت و مشاورین حقوقی یعنی رشته ی حقوق می باشد.

دانشگاه های رشته های حقوق از برترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شوند:

مدرسه حقوق در دانشگاه کوچ استانبول دانشکده حقوق دانشگاه بیلکنت دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه دو کوز ایلول دانشگاه آنکارا دانشگاه خصوصی استانبول بیلگی
دانشگاه کادیر هاس دانشکده حقوق در دانشگاه اوزیه قین

رشته ی مدیریت

رشته مدیریت

دانشجویان این رشته در ترکیه باید توان رهبری، اعتماد به نفس بالا و فن بیان قوی داشته باشند و اگر در یکی از دانشگاه های ترکیه که زبان انگلیسی تدریس می شوند مشغول به تحصیل باشند می توانند بیشترین درآمد را برای خود به ارمغان بیاورند.

رشته مدیریت چه در کشور ترکیه و چه در سایر نقاط جهان ، جزو رشته های مهم تلقی شده و امروزه هر جامعه ای به مدیران مناسب نیاز دارد.

کسانی که در رشته مدیریت تحصیل می کنند ، می توانند پس از گذراندن مدت زمان تحصیل خود ، هم در ترکیه و هم در سایر کشورها و بر اساس قوانین هر کشور مشغول به کار شوند.

گرایش های رشته ی مدیریت به شرح زیر است:

مدیریت‌ بازرگانی مدیریت‌ صنعتی مدیریت‌ دولتی
مدیریت سازمانی مدیریت بازاریابی مدیریت‌ گردشگری
مدیریت‌ بیمه مدیریت‌ بیمه‌ اکو مدیریت استراتژیک
مدیریت بانکداریمدیریت‌ امور گمرکی مدیریت فناوری اطلاعات مدیریت تکنولوژی
مدیریت مالی مدیریت کسب و کار مدیریت اجرایی
مدیریت کار آفرینی مدیریت منابع انسانی

رشته ی روابط بین الملل

رشته روابط بین الملل

یکی از رشته های جالب و تاثیر گذار در حوزه ی علوم سیاسی ، رشته روابط بین الملل می باشد که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه تدریس می شوند.

روابط بین الملل همانند رشته ی علوم سیاسی از مواد فکری رشته های مهندسی، اقتصاد، تاریخ و حقوق بین الملل، فلسفه، جغرافیا، جامعه شناسی، انسان شناسی، جرم شناسی، روانشناسی، مطالعات جنسیت و مطالعات فرهنگی استفاده می کند تا در سایه ی این ها مسائل و مشکلات مختلف سیاسی که در جامعه ی بین المللی تاثیر گذار است را حل کند.

یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه اکان استانبول می باشد که همانند سایر دانشگاه ها برای گرفتن پذیرش در دوره های کارشناسی باید پس از اخذ مدارک دیپلم خود در یکی از دو آزمون SAT و یا آزمون YOS نمره موردنیاز پذیرش آن دانشگاه برای رشته روابط بین الملل را کسب کنید.

تحصیلات عالیه بدون آزمون ورودی در دانشگاه های ترکیه

سوالی که ذهن خیلی از دانشجویان را به خود مشغول کرده باشد این است که آیا دانشگاهی معتبر بدون آزمون ورودی در کشور ترکیه وجود ندارد؟

جواب ما به این دسته از دوستان و عزیزان، این است که این کاملاً بستگی به رشته ی تحصیلی ، شرایط درسی و حتی شرایط مالی شما دارد؛ اما عموما در رشته هایی به غیر از  زیرگروه پزشکی ، ورود به دانشگاه های دولتی و خصوصی راحت تر است چون همه ی دانشگاه های ترکیه در رشته های مهندسی،انسانی و هنر مورد تایید وزارت علوم ایران و بقیه کشورهای خارجی هستند و همان طور که می دانید برای کار کردن در کشور ساکن خود لازم است که مدرک اخذشده از دانشگاه مقصد، مورد تایید وزارت علوم کشور مورد نظر باشد.

بهتر است این نکته را نیز بدانید که تحصیل در رشته های تخصصی و غیر پزشکی زمان و انرژی کمتری را به نسبت رشته‌های پزشکی از دانشجو می گیرد.حداکثر طول دوره رشته های غیر پزشکی 6 سال است، البته برای افرادی که پیش از این دوره باید کلاس‌های زبان خود را بگذرانند، زمان بیشتری را باید احتساب کرد.

جمع بندی و کلام آخر

تحصیل در یکی از رشته های موردعلاقه خود در ترکیه

در این مقاله سعی کردیم قدمی کوچک برای راهنمایی شما عزیزان برداریم و نمونه هایی از رشته های غیر پزشکی کشور ترکیه را برایتان معرفی کنیم و در ادامه مقاله از رشته های جذاب هنر دانشگاه های برتر ترکیه و شرایط گرفتن پذیرش از آنها صحبت شد.

در نهایت از شما میخواهیم که بیشتر بر روی علاقه و استعداد خود متمرکز شوید و بهترین رشته را برای خود برگزینید و این را نیز بدانید که ممکن است این رشته ها درآمد خیلی بیشتری به نسبت رشته های پزشکی برایتان به ارمغان بیاورند اگر شما بخواهید و تلاش کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل و نحوه گرفتن پذیرش از دانشگاه های تاپ و برتر ترکیه در رشته های مختلف و همچنین بررسی شرایط اعزام و مهاجرت به ترکیه می توانید سایر مقالات مجموعه آرتان بورس تاپ که با چندین سال سابقه درخشان در زمینه تحصیل در ترکیه توانسته اعتبار بالایی در بین دانشگاه های ترکیه کسب نماید را مطالعه بفرمایید و با مشاوران این مجموعه برای راهنمایی های بیشتر تماس حاصل فرمایید.

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5381

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”